Keizer Ethiopië voor militair tribunaal? Totale ontluistering van Haile Selassie Parlement naar huis; grondwet afgeschaft „Nixon stond onder zeer zware druk 2V4 extra rente met het Spaar-Premie-Boekje van de Rabobank. En de Rabobank noemt niet alleen de voordelen! Rabobank fZ Met het Spaar-Premie -Boekje maakt de Rabobank w&Ar wat ze belooft Laat ïis wat van je VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1974 ADVERTENTIE Een vierentwintigjarige man dwingt een vrouw met zijn revol ver in zijn auto te stappen na een beroving van een juweliers zaak in het stadje Jokiet in de Amerikaanse staat Illinois. Later bood een politieman aan de plaats van de gijzelaar in te nemen en de overval leek te lukken tot de politie de ach tervolging inzette en de rover neerschoot. De vrouw op de foto hield enkele lichte verwondingen over aan haar avontuur. „Haldeman pleegde chantage" Nixon nam zyn vroegere naaste medewerkers de toon van hun ver- Boekschriften bijzonder kwalijk. Hij was vooral razend op Haldeman. De ze zou Nixon hebben gedreigd in een vorm, die dicht tegen de chantage aanlag. Dit alles heeft de Washing ton Post uit betrouwbare bron ver nomen. Het verhaal komt van de verslagge vers Carl Bernstein en Bob Wood ward, het duo dat met niet aflatende IJver de doorstoot heeft gegeven naar het ontrafelen van het Watergate- complot. De advocaat van Haldeman, John J. Wilson, zegt niets te weten van een verzoekschrift van Haldeman, maar hij kan ook niet ontkennen dat dit er is geweest. Hij gelooft niet dat Hal deman een dreigende toon heeft aan geslagen. „Als er ooit iemand aardig is gebleven tegen een man die hem ln de puree heeft geholpen dan is dat Bob wel geweest tegenover Nixon. Hij heeft nu eenmaal een edelmoedig en vriendelijk karakter". De staf van president Ford en de ADVERTENTIE 't It ooed. gezelIia èn De nieuwe leider van Ethiopië, luitenant-generaal Aman Michael Andom, een populaire oorlogsheld die minister van Defensie was. misleider iin Korea in de woestijn- oorlog tegen Somalië. Aman's medewerkers noemen hem "Aman, de leeuw van de woestijn'. De 1 carrière van de generaal leek te zijn beëindigd toen keizer Haile Selassie hem tot senator benoemde en zich afzette tegen Aman's voorkeur voor sociale hervormingen. Toen Haile Selassie gisteren werd afgezet kwam die macht in handen van generaal Aman. HIJ werd door 't coördinerend comité tot voorzitter en tot tijdelijk staatshoofd benoemd. Aman blijft minister van Defensie en stafchef van de strijdkrachten, func ties die hij toebedeeld had gekregen tijdens de geleidelijke militaire machtsovername. (Van onze correspondent) WASHINGTON Richard Nixon, die door de fel omstreden grootmoedigheid van president Ford zelf de dans ontsprongen is, heeft kort voor zijn aftreden woedend gratieverzoeken afge wezen van twee hoofdverdachten in het komende Watergate- proces, Bob Haldeman en John Erlichman. openbare aanklager Jawarski zouden weten dat Haldeman en Erlichman gratie hebben gevraagd aan Nixon. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft gezegd, dat deze verzoek schriften geen rol hebben gespeeld in de gratieverlening aan Nixon en noch in de daaropvolgende overweging van gratie voor andere beklaagden in de Watergate-zaak. Haldeman heeft zijn pleidooi voor gratie Ingeluid met een telefoontje naar generaal Alexander Haig, zijn opvolger als «hef van de staf van het Witte Huis, ln de laatste twee da gen van Nixons heerschappij, zo zeg gen de bedoelde bronnen. Halg zou zo overstuur zijn geraakt, dat hij niet verder wilde praten met Haldeman voor er een advocaat van het Witte Huis was bijgeroepen om mee te luis teren. Haldemans boodschap aan generaal Haig zou er op zijn neergekomen dat hij Nixon de gevangenis in zou draaien als deze hem geen gratie Een hooggeplaatste woordvoerder van het Witte Huls ontkende giste ren dat Haldeman een zo direkte be dreiging had geuit, maar hij gaf wel toe dat he»t telefoontje van Halde man zowel door Nixon als door Haig was beschouwd als neer te komen op een bedekte poging tot chantage. Haldeman deed het voorkomen alsof hij gratie vroeg zowel voor zich zelf als voor Erlichman. En hij heeft later nog een poging gedaan via een andere, niet genoemde persoon. Ook hersenvlies ontsteking in West-Duitslancl HANNOVER (DPA) De autori teiten van de stad Meppen in Ne- dersaksen hebben de scholen geslo ten omdat zich veel gevallen van hersenvliesontsteking voordoen. Kinderen Jonger dan 14 Jaar mogen ook niet naar het gemeentelijk zwembad. Tot dusver is bij 57 kinde ren meningitis geconstateerd. Vol gens de autoriteiten is het een be trekkelijk onschuldige vorm van de ziekte. De eerste gevallen waren eind augustus al gesignaleerd. HEATH OOK BEREID TOT COALITIE LONDEN (Reuter) De leider van de Britse Conservatieven. Ed ward Heath, heeft gisteren verklaard bereid te zijn tot een regering van nationale eenheid met leden van andere partijen, wanneer de Con servatieven bij de komende algemene verkiezingen weer aan de macht zou den komen. Verwacht wordt dat premier Ha rold Wilson vandaag de verkiezings datum zal bekendmaken. De Liberale Partij, die in Brighton haar Jaar vergadering houdt, gaf gisteren met overweldigende meerderheid haar leider, Jeremy Thorpe, toestemming deel te nemen aan een coalitierege ring wanneer de Brtse economische problemen daardoor kunnen worden bestreden. Aanvankelijk bestond sterk verzet tegen een samengaan met de Conservatieven, maar Thor pe had woensdag gezegd dat de Li beralen bereid moeten zijn aan een regering van nationale eenheid voor een beperkte periode deel te nemen wanneer het land voor een econo mische catastrofe staat. De meeste van de 1.500 afgevaardigden waren het hiermee eens. Ortoli Francois Xavier Orboli, de (Franse) voorzitter van de Europe se Commissie, neemt morgen in Pa rijs toch deel aan het diner dat de Franse president Gisoard d"Estaing aanbiedt aan de Europese re geringschefs. Een woordvoerder van de Europese Commissie in Brussel heeft dat bevestigd. Bourguiba Het negende congres van de Tunesische Socialistische Partij zal nog deze week president Habib Bourguiba tot staatshoofd, voor het leven uitroepen, zo is van goedingelichte zijde vernomen. Portugal De Portugese minis ter voor Overzeese gebiedsdelen An tonio de Almeida Santos heeft in Lis sabon gezegd dat zijn regering van plan is met China te gaan praten, over de toekomst van de Portugese enclave Macao. Hoewel de Portuge se regering het recht op zelfbeschik king en onafhankelijkheid heeft er kend van al haar overzeese gebie den, beschouwt ze Macao als een "speciaal geval", aldus Santos. Doodstraf voor moordenaar van mevrouw King ATLANTA (AP) De moorde naar van mevrouw King, Marcus Wayne Chenault, Is ter dood veroor deeld. Rechter Luther Alverson heeft 8 november bepaald als de dag, waarop de 23-Jarige student uit Ohio op de elektrische stoel ter dood moet worden gebracht. Chenault schoot in juni van dit jaar mevrouw Martin Luther King sr., de moeder van de in 1969 vermoorde negerleider, neer toen zij in de Eberezer Baptistische kerk orgel ADDIS ABEBA (AFP/AP/Reuter) Keizer Haile Selassie, die gisteren door 't leger van Ethiopië van de troon is gestoten, zal waarschijnlijk voor een militair tribunaal moeten verschij nen. Het coördinerend comité van de strijdkrachten heeft laten weten dat het een voorlopige militaire regering zal vormen tot de nieuwe grondwet van kracht is. De oude grondwet is niet meer van kracht en het parlement is naar huis huis gestuurd. De nieuwe grondwet voorziet in vrijheid van meningsuiting, landher vorming, scheiding van kerk en staat en de verkiezing van een burgerre gering. Het leger zei de keizer te hebben afgezet omdat hij misdaden heeft begaan tegen het Ethiopische volk en omdat hij te oud en te zwak is, zo wel fysiek als mentaal. De voorma lige keizer wordt ervan beschuldigd met de wet te hebben gemanipuleerd ten gunste van de heersende klasée en Ethiopië ln een economische chao6 te hebben gebracht. Sinds kort leidde het leger een openbare campagne tegen Halle Se lassie, kennelijk om het volk op zijn arrestatie voor te bereiden. Volgens waarnemers is het mogelijk dat Hai le Selassie samen met de andere aris tocraten terecht zal staan. Het coördinerend comité heeft reeds laten weten dat deze groep door een militaire rechtbank za worden berecht. Het leger dat al drie burgerrege ringen heeft a'gezet, kwam in fe bruari van dit jaar met looneisen De acties voor hogere lonen ontaard den langzamerhand in een revolutie. Aanvankelijk hadden de legerleiders gezegd de positie van de keizer niet te zullen aantasten. De soldaten beschuldigen Haile Selassie er ook van 10 miljard dollar naar het buitenland te hebben ge stuurd terwijl hij tegelijkertijd had geprobeerd te verdoezelen dat 100.000 Ethiopiërs als gevolg van honger en droogte waren omgekomen. Voor zonsopgang reden de tanks naar het paleis en later verschenen ook Jeeps met machinegeweren op strategische punten in de hoofdstad. Vanaf gisteren is een avondklok van kracht. De keizer werd om half elf plaat selijke tijd gearresteerd. Zijn aftre den werd later door het leger op de radio bekendgemaakt. De 52-Jarige generaal Aman An dom, ls de afgelopen maanden als de populaire figuur naar voren getre den. Hij ls minister van Defensie en stafchef van het leger. Of hij ook deel uitmaakt van het coördinerend' co mité staat nog niet vast. In het comité hebben geen perso nen zitting met een hogere rang dan die van majoor. De groep zou echter de actieve steun genieten van *n grotere groep officieren, die regel matig bijeen komen om over het landsbestuur ie praten. Luitenant-generaal Aman Mi chael Andom is vooral enorm popu lair geworden als ontstuimig Als U spaart op een Spaar- Premie-Boekje krijgt U een basis rente van llU%. Daar staat tegen over dat U 1% aan de bank .betaalt over geld dat U tussentijds van Uw spaarrekening afhaalt Het zou daarom niet eerlijk zijn te verzwijgen dat het Spaar-Premie- Boekje voor een zeer wisselvallige spaarder best eens niet zo inte ressant zou kunnen zijn. Bent U wel een „trouwe" spaarder, dan is het Spaar-Premie-Boekje zonder meer alleen maar voordelig voor U. 't Is maar dat U weet waar U aan toe bent. U kunt op vele manieren sparen bij de Rabobank. Met renten tot U Ethiopiërs noemen keizer dief „Leva, leva", riepen gisteren de Ethiopiërs die er getuige van waren hoe keizer Haile Selassie achterin een Volkswagen tje van de politie weggevoerd werd uit zijn paleis. „Dief, dief' riepen zij die zich nog maar heel kort geleden in het stof wier pen bij het zien van de man die aangeduid werd als „koning der koningen", „uitverkorene van God" en „onoverwinnelijke leeuw uit de stam van Juda". De ontluistering van de kleine, bebaarde en zich zo stijf als een marionet voortbewegende man die in 1930 tot keizer werd gekroond, was volkomen. Sedert februari had den Jonge officieren binnen de strijd krachten zijn positie al dermate on dergraven dat de keizer nog slechts een gevangene in zijn eigen paleis was. Zijn werkelijke afzetting was dan ook slechts de onvermijdelijke genadeslag waarop velen al geruime tijd wachtten. Achterlijk de rijkdommen nog steeds in handen van weinigen zijn, de gemiddelde le vensduur 35 jaar is en de kindersterf te hoger dan waar ook ter wereld. Ondanks de vaak onbeschrijfelij ke armoede waarin het grootste deel van de bevolking leeft besteed de het -egime van Haile Selassie on geveer 35 procent van de staatsin komsten aan leger en politie. Het Ethiopische leger behoort tot de sterkste i'an de Afrikaanse staten het zelfde leger dat hem nu ten val heeft gebracht. Haile Selassie heeft langer op de Halsstarrig troon gezeten dan enige nog levend monarch en heeft in die tijd veel voor zijn land gedaan. Maar nog veel te weinig. Ethiopië is een achterlijk land geb.even en de reactie kon niet uitblijven. De student is tweemaal ter dood en wordt voorts tot tien Jaar gevange nisstraf veroordeeld. De tweede doodstraf kreeg hij voor de moord op diaken Edward Boykin en de gevan genisstraf voor het verwonden van een lid van de congregatie. Terwijl de officier van Justitie het vonnis voorles wierp Chenault kwis tig kushandjes rond. Zijn moeder, dié ook in de rechtszaal aanwezig was, barstte bij het vernemen van 't vonnis in tranen uit. Chenault's ad vocaat heeft laten weten tegen het vonnis in beroep te zullen gaan. Dertien Jaar geleden riep gene raal Mengistie Neway, leider van 'n mislukte staatsgreep tegen het be wind va.i de keizer, voordat hij werd opgehangen op een plein in Addis Abeba: 'lk heb gedaan waarvan jullie mij beschuldigen, maar ik voel mij niet schuldig. Ethiopië heeft stilgestaan, terwijl onze Afrikaanse broeders voorwaarts gaan in de strijd om de armoede te overwinnen. Wat ik deed was in de beste belan gen van mijn land". W antoestanden Neways woorden zijn blijven door klinken. En de keizer heeft er door een van zijn goede daden, verbete ring van het onderwijs, zelf toe bij gedragen dat steeds meer Ethiopiërs zich bewust zijn geworden van de wantoestanden in het land, waar De officieren hebben niet langer aan kunnen zien dat alle vernieuwingen stukliepen op de halsstarrigheid waarmee de grootgrondbezitters.de adel en de eeuwenoude Koptische kerk vaj».hielden aan hun belangen ten koste van de grote massa kleine pachters en verpauperde boeren. Vijfentachtig procent van de bevol king leeft en werkt op het land, maar slechts dertig procent van hen bezit zelf een stukje grond En hoewel Selassie een geschreven grondwit, het parlement en een ka binet, een nationaal leger en een algemeen belastingstelsel opbouwde, kortom van Ethiopië een staat maakte, toch bleef de democratie monddood en Ethiopië een feodaal land, waarin de keizer, zo timide als hij op het eerste gezicht leek, met harde hand regeerde. Internationaal maakte de keizer zich drukker dan over de interne toestand. Vijf Jaar na zijn kroning trok hij al de aandacht van de we reld door zijn dramatische oproep tot de toenmalige Volkenbond, nadat zijn land in 7935 door de horden van het Italiaans fascisme onder de voet was gelo jen. In de jaren zestig streefde de kei zer kra :htig naar een vooraanstaan de rol hi het "ontwakend' Afrika. Addis Aoeba werd de zetel van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid en van de VN-commissie voor Afri ka, de keizer maakte reizen naar al le uithoeken van de wereld en hij bemiddelde vaak met succes bij con flicten tussen Afrikaanse staten Met groot gevoel voor 'diplomatie en voor public relations, niet onge voelig voor uiterlijke schijn, wist hij zijn eigen imago op te poetsen. In Adnis Abeba verrezen moderne gebouw- j. maar de armoede bleef er achter hggen. Het gebeurde dar ook wel dat de keizer eerst de route re°d die officiële gasten bil een bezo-k aan zijn land zouden nemen om al les te "aten verwijderen wat het beeld zon kunnen "verstoren" Volgsns sommigen is het dan ook aan de keizer te wijten dat te laat de alarmklok werd geluid toen Ethio pië vorig jaar door enorme droogte werd geroffen. Dat zou het beeld ook maar "verstoren". Nu vormde het een van de eerste van de lange reeks verwijten die de militairen hem vo)T de voeten wierpen voor zij hem van de troon haalden Aan de militairen nu de enorme taak het land op te bouwen en met name de economie, die óp veel plaatsen het stadium van de ruil handel met te boven is. Landher vormingen zullen de sleutel tot ont wikkeling moeten vormen, waarbij het leger zich gesteld ziet tegenover de kleine groep van machtige groot grondbezitters. Het Ethiopische le ger is de enige macht hi 't land die de zaax zou kunnen klaren. De rest van de bevolking heeft *t er te druk met zich self in leven te houden. India Hst aantal inwoners van India heeft de 600 miljoen over schreden. Dit heeft de minister van gezondheidszaken, Karan Singh mee- ADVERTENT IE Zo noemt haar kleinzoon haar. Maar ze heeft het verdiend. Kegelmatig roept ze d'r jongen aan het toestel om te informeren naar de school of naar de cavia. Eigenlijk moesten er veel meer van die oma's zijn. Om de kosten hoeven ze het bellen niet te laten. Want 's avonds na zessen of in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9