'Home Centre', winkel van sinkel op gebied ijmmv van wonen Vissen als vak, dat leer je in Katwijk BURGEMEESTER KRET KRIJGT ZWAARSTE POST "Sectie op overledene zou in de regel mogelijk moeten zijn" Door Foto's Gert-Jam Onvlee Jaap van Duijn "Home Centre Haagse Schouw", aan de Voorschoterweg in Valkenburg. Sassenheimse portefeuilles verdeeld: SASSENHEIM Het Sassen heimse college van B. en W. heeft de portefeuilles verdeeld. De zwaarste post van ruimtelijke ordening is toe gewezen aan burgemeester Kret. Voor deze post bestaat in Sassen- heim geen raadscommissie, zodat de leden van de gemeenteraad in het voorbereidingsproces van ruimtelij ke ordening-zaken niet vooraf ge ïnformeerd behoeven te worden. Burgemeester Kret nam verder op zich: vertegenwoordiging, represen tatie voorlichting, bestuurlijke orga nisatie, openbare orde en veiligheid, milieubeheer. Wethouder Wester beek (loco-burgemeester) kreeg: volkshuisvesting, openbare werken, economische aangelegenheid en fi nanciën. Wethouder Mazee kreeg: sociale zaken (volksgezondheid, on derwijs, cultuur, recreatie, maat schappelijk werk. sociale zaken en personeelsaangelegenheden) Burgemeester Kret maakt verder deel uit van het algemeen bestuur van de vleeskeuringskring Lisse, het algemeen bestuur van het centrum voor automatisering Midden-West Nederland en is plaatsvervanger voor wethouder Mazee in het algemeen bestuur van de regionale woonwa gencentra Leiden, commissie school- artsendienst, commissie logopedi sche dienst en het algemeen bestuur van de sohooltand-verzorging. Wet houder Mazee maakt met WD- raadslid Rotteveel deel uit van de gewestraad Leiden. De commissies zijn ingedeeld als volgt: Financiën: Wagner, Van Biezen, Ciggaar en Hulsbergen. Sport: Homan, Van Biezen, Cig- gaar en Montfoort. Verkeer: Wagner, Van Bre da. Horstman en Henstra-Bruigom Straatnaamgeving: Homan, Van Breda, Rotteveel en Montfoort. Strafverordeningen: Van der Plas, Van Biezen. Rotteveel en Hulsbergen. Georganiseerd overleg: Homan Horstman. Hulsbergen. Bouwverordening: Homan, Van Breda, Horstman. Gezondheidscentrum: Van der Fange. Zwembad Was beek: Van Breda en Wagner. VALKENBURG Met een aardige presentatie voor vak- en persmensen opende "Home Centre Haagse Shouw", dè winkel- van-sinkel op het gebied van wonen, gisteren de poorten. Met een vestiging in Valkenburg (ZH) en binnenkort in Doetin- chem gaan de drie partners in dit Home Centre Tissing Europameubel uit Lisse, Modileder uit Soesterberg en Arti- schouw uit Barneveld hun experiment beginnen. In het Home Centre is alles te goed aan de buitenkant van een huis koop wat te maken heeft met bou- Dat bleek uit het geschenk dat door wen. wonen en woninginrichting. Er de directie werd aangeboden aan bur- staan zitmeubels, bankstellen, bed- gemeester Van 't Wout: twee Jonge den, open haarden, keukens, schou- bomen die binnenkort in de dorps wen. sanitair, stoffering en zelfs plan- kern geplant zullen worden. Een service van het Home Centre stoffering en zelfs plan ten. Of, zoals de burgemeester van Valkenburg, de heer Van t Wout, opmerkte: "Van het duurste bank- hun"kroost'kunnen' stelten".,,., .u.- stel tot het goedkoopste WC-brille- tig de ronde te kunnen doen in het tje. De perspresentatie we verkoop-experiment had plaats Voorschoterweg geopend in een vliegtuig, een "Friendship". Een bekende Nederlander, "boeren- brok" André van Duin, was door de directie van het Home Centre aange trokken om de presentatie aan de pers wat op te vrolijken. Tijdens de vlucht werd niet alleen West-Neder land getoond, maar ook de Hoge Ve- luwe, Tiel, Nijmegen, het Amster dam-Rijnkanaal, de IJssel en de zend mast van Lopik. Dat allemaal om op een aardige manier duidelijk te maken dat het Home Centre heel wat van plan is. Men wil niet alleen aandacht beste den aan hét interieur, maar net zo Een heel klein stukje van het interieur. Lord's Folks in Jozefkerk Leidse lector in openbare les LEIDEN Morgenavond ver zorgt de jongerengroep The Lord's Folks een eucharistieviering in de Jozefkerk aan de Herensingel. Cele- ST *e; SS worden Om T LEIDEN Betere voorlichting aan het publiek over het nut van de lijk opening (sectie op overledenen) is nodig om nabestaanden niet direct na het overlijden te confronteren met een beslissing die niet in alle zien' tot gewoon lector in de pathologie, met name de bijzondere ziektekun dige ontleedkunde, aan de Leidse uni versiteit officieel aanvaardde. „Missie: Zal ons dat zijn?". Aanvang om 7 uur. Op 17 september gaat Pater Berg weer terug naar Kramat Indonesië. Het lijkopening als middel kennis op te doen niet meer zo nood zakelijk omdat er Inmiddels allerlei derd moeten worden. In plaats van methodieken zijn opgekomen waar- expliciet vragen 1 de doodsoorzaak kan worden het stee "j toestemming zou de lijkopening achterhaald en het inzicht kan nUl- "'«as ™*ten zijn toegestaan, tenzij den verboot. Toch is de lijkopening h°U.?ï de familie uit zichzelf bezwaar heeft volgens dr Éuiderink gemaakt, zodat in de regel lijkope- tal ande-e redenen ning mogelijk is. Deze mening verkondigde dr. karta werk te vinden, doch terecht Eulderlnk vanmiddag in een open- len. "Da diagnose van de ziekte arts in de wee kwamen in de krottenwijken rond bare le?| getiteld "Met eigen ogen waaraan de patient is overleden, kan de stad. ellende te verzachten van vele sen die, zonder enige bron staan, uiteindelijk poogden in Dja- Ibelangj WfÊÊÊ SBB als controle op het medisch hande- njet aaa het ziekenhuis verbonden Juister gesteld worden waardoor de sterftestatistiek aan betrouwbaar heid wL'it en de arts wordt bijge schoold. Ontdekking van erfelijke of Infectieziekten kan van groot be lang zijn voor familie of omgeving van de overledene". Een andere reden waarom de sec tie op overledenen van groot belang is, ligt olgens dr. Eulderink in de mogelijkheid om de gunstige en on gunstige effecten van de medische [behandeling nauwkeurig te bestude ren. "Door de' grotere mogelijkheden tot medisch ingrijpen npmen de er door veroorzaakte afwijkingen toe". Ook heeft de lijkopening volgens de nieuwbe ooemde lector betekenis als leermiddel en biedt zij vele moge- üjkheden voor wetenschappelijk on- Jderzoek. Bovendien kunnen bij sec- tie organen worden verkregen die voor oehandeling van patiënten met bepaalde ziekten onmisbaar zijn. Dr. Éuiderink constateerde dat ter- Volgens dr. Eulderlnk schijnt de de Ujkopenlng van groot belang is voor de gezondheid van de gehe le gemeenschap, er op dit ogenblik maar op 15 procent van de overle den Nederlanders sectie wordt ver- j richt. Overigens vindt de lector dat ook de huisarts eigenlijk de gelegen heid zou moeten hebben om voor re- aan~ kening v»n het ziekenfonds af en toe groot sectie te laten verrichten. De be- wel In de eerste plaats staande lrostenregeling staat dit de Echtpaar bij autobotsing omgekomen SMALLINGERLAND Bij een ernstig ongeluk in het Friese Dracht- stercompagnie (gemeente Smallm- gerland) is een echtpaar uit Buiten post om het leven gekomen. De auto van het echtpaar de heer H. de Haan (56) en mevrouw H. de Haam- Bijma (54) kwam op een kruising in botsing met een andere auto. Het echtpaar werd uit de auto geslin gerd en sloeg met het hoofd tegen de rails van de oude spoorweglijn Drachten-Groningen. De heer De Haan overleed ter plaatse. Zijn vrouw bezweek korte tijd later in een ziekenhuis aan haar verwondin gen. Het echtpaar had negen kinde ren. Britse cruiser brandt uit KEY WEST Het 8.105 ton meten* te luxe passagiersschip „Ambassa dor" van de Cunardlijn, dat in de ha ven van New Orleans passagiers wil de 'halen voor 'n pleziertocht, is gis teren voor de kust van Florida in brand geraakt. Er waren geen passagiers aan boord. Van de 290 bemanningsleden zijn 250 twee uur na de eerste SOS-mel- ding in de reddingboten gegaan. Zij hadden het vuur niet kunnen be dwingen omdat zij door de vlammen de blusinstallaties niet meer konden bereiken. De Amerikaanse kustwacht meent dat het schip niet direct zal zinken. Versche'cene schepen van de kust wacht liggen nu bij het brandende schip, da ongeveer 40 zeemijlen ten zuidwesten van Key West ligt. Tot dusver is geen melding gemaakt van doden of gewonden. De „Amabssador" is 162 meter lang. Het schip is eigendom van de Britse CimardrederiJ en was uitge leend ".an de „Bahamas Cruise Lines". RAAD LEIDEN VERGADERT LEIDEN De gemeenteraad van Leiden vergadert maandagavond om half acht. Op de agenda staan o.a. de volgendie punten: benoeming le den diverse commissies, alsmede la diverse regionale organen, onderwijs voorzieningen, krediet voor het aan brengen en Installeren van een sprinkler- en brandalamiinstallatie in de garage van de dienst voor cle Reiniging, Havens en Warenmarkten, vaststellen van een verordening oo verblijfsgebouwan voor vreemdelingen de notulen van de vergadering van de Cuturele Raad en de verklaring van het nieuwe college van B en W. Af gevoerd van de agenda is voorlopig de kwestie rond de burgemeesters- woning. Daarover ls nog door het vorige college van B en W een voor stel gedaan, waarvan het zeer de vraag is of het huidige dot wed wil KATWIJK De rode draad door het verhaal van H(arry) Aschmoneit, directeur van de Katwijkse Visserij school, tekent zich al snel duidelijk aan de einder af. "De buitenwacht", zo stelt hij keer op keer in zijn boeiend betoog dat af en toe wordt gelardeerd met een term, waaruit blijkt dat het zeemansbloed nog. altijd in hoog tempo door z'n aderen stroomt, "de buiten wacht begrijpt vaak niet hoe groot de problemen kunnen zijn voor een schip op zee. Realiseert zich ook niet hoe groot de verantwoordelijkheid is voor de man aan het stuurwiel, of de man aan de machines". Terwijl juist die verantwoordelijk- wijk tot de gemeenten waarin een heid zeker de laatste jaren groeiende nog altijd functionerende Visserij- is. Aschmoneit met een van z'n vele school is gevestigd. Ook Schevenin- voorbeelden: „Als er een hektrawler gen kent nog een dergelijk instituut, tegenwoordig richting zee trekt, kan maar die is, zoals Aschmoneit stelt, Je er van overtuigd zijn dat dat schip „aan het vergaan", een waarde heeft van zo'n v«f mil- De Katw(Jltse Viaserfjsohool kende Joen of meer. En als Je dan ook dlt jaar weer een opleving. Zeventig bedenkt dat de schippCT verantwoor- viMere spé meldden zich aan m del«k is voor tien, vijftien mensen- er kon wedr een stuurlieden- levens op zot» boot, dan begrijp je „pleidlng voor het „volledige" dlplo- wel hoe belangrpk het a om de ma worden gestart, een cursus waar- juiste man op de juiste plaats te voor de laatste Jaren nauweiyks be- hebben. Iemand die door een grote langstelling bestond Toch is de in ervaring, maar ook een goede tech- Den Haag woonachtige Harry Asch- nische kennis op kritieke momenten moneit niet onverdeeld optimistisch de goede beslissing kan nemen". wanneer over het voortbestaan van In Katwijk bestaat de mogelpk- de sohool wordt gepraat. „Natuurlijk heid nog steeds die kennis op school te het f yn dat het dlt jaar weer beter en op het water onder de knie gaat met het aantal leerlingen, maar te krijgen. Naast Den Helder, ürk, tooh blijft bet b« iedere start van Vlissingen en Oudorp, behoort Kat- een jeerseizoen weer een gevecht om het vereiste aantal te krijgen. Want dan pas kunnen we met een gerust hart op de subsidie van het ministe rie wachten, waardoor we weer een Jaar kunnen draaien". Nu wil dit Jaarlijks terugkomende knelpunt beslist niet zeggen dat het enthousiasme van het lerarenkorps tanende is. Integendeel. De negen leraren en de direoteur overigens allen met een ruime zeeërvaring achter de rug blijven het beroep van docent vol enthousiasme uit oefenen. Of, vertaalt Aschmoneit: ,,Het is gewoon verrukkelijk die kin deren en oudere jongens iets te leren wat Je zelf vroeger hebt gedaan. Je ervaringen overbrengen en dan later horen dat Je (dan oud-)leerlingen hetzelfde hebben De vlot pratende directeur verdiept zich vervolgens even in het leer- scema dat moet worden afgewerkt. „Daar staan, behalve de weinige voor de leerling niet interessante vakken muziek bijvoorbeeld vooral bij de ouderen, de beroepsgerichte vak ken bovenaan. Vlsserijkunde, zee vaartkunde en zeemanschap, natuur kunde en werktuigkunde, allemaal zaken die de Jongens goed onder de knie moeten hebben om later op een verantwoorde wijze leiding te kunnen geven". Het is, als Je deze vakken zo op een rijtje ziet, dan ook niet vreemd dat Aschmoneit zich verschrikkelijk kan ergeren om opmerkingen als „Stuur hem maar naar de Visserij- school, hij is nergens geschikt voor". „Het is juist andersom. Als een Jon gen een goed technisch inzicht heeft en kan leren, dan moet hij naar deze sohool. Hoe kan Je anders van hem verwachten dat hij overweg kan met de steeds ingewikkelder wordende apparatuur op de schepen En dan, ten slotte (ver) in de toe komst blikkend, komt Harry Asch moneit nog even terug op het verloop dat er de laatste jaren in Visserij - scholen is geweest: „Vooropgesteld «Jat het natuurlijk erg belangrijk is voor de Katwijkse visserij dat er hier een school is als deze we moeten hem dan ook zo lang mogelijk in stand zien te houden geloof ilc tooh dat we in de, misschien verre toekomst naar een centrale school in Nederland toegaan. Misschien is dat ook wel ideaal. Het kost de regering minder geld en het materiaal waar mee op die ene, grote school zou worden gewerkt, 'zou dan het beste van het beste kunnen zijn". Directeur Harry Aschmoneit voor de klas. ,Jtog altijd verruk kelijk om les te geven I Nog even goed kijken. Een groefje motordrijvers dat vandaag opgaat voor het staatsexamen, be studeert voor de laatste maal het paneel "koel' en vriestechniek" in het praktyk'lokaal. Een groepje jeugdige leerlingen van de Visserijschool is, onder leiding van leraar Van Rijn, druk doende met het boeten en breien van netten.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4