Kritiek op ministerie Doelenkazerne knooppunt van RUL-gebouwen "Tegels? Spel zonder Grenzen: circus van hout lijm. karton en verf SLOTREGEL POLITIEK KABOUTERVERHAAL wrv Eerste paal voor onderwijscomplex in Cronesteijn wrvi WKV voor goed drukwerk 24 uurs service! Priesterwijding in Brazilië handen aan 't stuur ogen op de weg, dank zij deVariomatic gebouwd uit veiligheid VAN ULDEN AUTO'S B.V. DONKERSTEEG HERBESTRAAT mielootegelunie VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1974 LEIDEN PAGINA 3 LEIDEN Het CDA heeft een stuk gelijk, de PvdA heeft 'n beet je gelijk en de linkse \vethouder Hans van Dam heeft helemaal gelijk. Dat kan de 6lotregel vormen van een verhaal, dat begon in de eerste vergadering van de nieu we raad, dat Jl. maandag in de tweede vergadering werd vervolgd en dat as. maandag zijn slot zaï krijgen. Dan zal die politieke storm in een glas water nog wat i CDA-fractieleider Helmuth Driessen begon. Hij zei, dat zijn fractie drie kandidaat-wethouders van de progressieve meerderheid o.m. niet kon steunen, omdat ze politiek onbetrouwbaar zouden zijn. De andere drie kregen geen steun, omdat het CDA alleen op hen wilde stemmen als ze niet in een links programcollege zouden zitten. Die politieke onbetrouwbaar heid ontleende Driessen aan het feit, dat de drie (Hans van Dam, Arie Verboom en Bert Ooster man) vier jaar geleden de Kabou- terlijst zouden hebben getekend. Var) Dam ontkende meteen, de andere twee zwegen. Wij publi ceerden J;en onrechte de naam van Cees Waal in plaats van die van Verboom en Waal meldde er niets mee te maken te hebben. Jl. maandag zette Van Dam dat in een persoonlijke verklaring in de raad uiteen. Driessen kon dus niet reageren, maar beloofde in de volgende vergadering met bewijs stukken te komen. Die zal hij op tafel kunnen leggen. Ook de in middels wethouder geworden Van Dam is verder gaan spitten en heeft wat gevonden. Inderdaad blijkt een aantal raadsleden een kandidatenlijst van de Kabouters te hebben gete kend, evenwel niet voor de raad, maar voor de Tweede Kamer in 1971. PSP-kabouter Freek Gerke- ma is er toen kennelijk mee rond gegaan in de raad en een aantal linkse raadsleden heeft onge veer in volgorde van zitplaats getekend. Dat waren de D'66'ers Wouter Kuyper en Bert Ooster man en de socialisten Elvi van Seters, Leendert Jonker, Henny Kwik, Dick van Peype, Arie Ver boom en Cees Waal. Ook de laatste kan zich er niets meer van herinneren, zo vertelde hij me gisteren. De naam van Hans van Dam komt niet op de lijst voor, wel van een andere Leidenaar mei dezelf de naam: J. A. van Dam. De hui dige wethouder daarover: "Ik te ken niet zo gemakkely k maar iets'. Overigens vindt hij het een be langrijk verschil, dat het een aan bevelingslijst voor de Kamer en niet voor de raad betreft. "Je kunt over de landelijke en plaatselijke politiek verschillend denken". Waarom hij zich zo druk heeft gemaakt over deze zaak, die hij eigenlijk onnozel vindt? "Omdat Driessen de beschuldiging van po litieke onbetrouwbaarheid eraan ontleende, die de enige reden was om ons niet te steunen, ben ik er in gedoken". HANS MELKERT. LEIDEN Voorafgaande aan het slaan van de eerste paal voor de bouw van het vijf scholen tellende onderwijscomplex in de polder Cronesteijn heeft de voorzitter van het overkoe pelend bouwteam, de heer G. Smilde, gisteren grote kritiek ge leverd op het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Hij nam met name de beleidsafdelingen van het ministerie onder vuur toen hij zei dat niet door een gebrek aan visie in de top maar wel door het maar met tegenzin volgen van het apparaat men schade ondervindt. „Er zou heel wat minder energie, uit houdingsvermogen en ook geld nodig zijn wanneer de lijnen wat korter zouden zijn", zei hij. j; De heer F. de Nie, hoofd van de afdeling Scholenbouw Beroeps- onderioijS van het ministerie, met het heitouw in de handen. De heer Smilde vond dat er een "heleboel zekergesteld moet wor den" om de particuliere inspannin gen, zo is die voor het onderwijs complex in Cronesteijn, een gepas te uitloop te laten vinden in de wet telijke toepassingen. "Het wordt de hoogste tijd dat de beleidsafdelin gen, die betrokken zijn bij het vorm geven aa .1 een nieuw project en er komen eT meer samen met de afdeling financiën komen tot 'n wer kelijke integratie van onderwijs en ontwikkeling", aldus de heer Smilde die verder zei het ernstig te be treuren dat er niemand van de voor bereidende (rijks)inspectie bij de eerste paalslag aanwezig was. In een toelichting op zijn toespraak later verklaarde de heer Smilde des gevraagd dat er in het kader van het complex in Cronesteijn vrijwel van meet af aan vergeefse pogingen zijn gedaan om de beleidsafdelingen van het ministerie bij de plannen te be trekken. Illustratief in dit verband is cverigeas dat er voor de bouw van En zo gaat het scholencomplex in de polder Cronesteijn er uitzien. het compiex nog steeds geen minis teriële vergunning is afgegeven. Unicum In zijn toespraak prees de heer Smilde de particuliere inspanning, voor het project en ook de inzet van de heer F. de Nie, hoofd van de afdeling Scholenbouw Beroepson derwijs v^n het ministerie, die giste ren de erste paalslag voor zijn re kening nam. Het project en ook het feit dat men er zeer snel in ge slaagd is om met de betrokken in stanties de plannen rond te maken, noemde de heer Smilde een unicum in de geschiedenis van het Neder landse onderwijs. Het overkoepelend bouwteam, waarin o.a. de bouwers, ontwerpers en verschillende school besturen zitting hebben, vergader de op 25 oktober vorig jaar voor het eerst. Nu, nog geen jaar later, kon de eerste paal voor dit ongeveer 24 miljoen gulden vergende complex de grond in. Eerste visie stedebouwkundige: LEIDEN Het terrein van de Doelenkazerne zou een knooppunt zijn in de onderlinge relatie van universitaire vestigingen in de Leidse binnenstad. Dit zei ir. F. E. Kuijten, stedebouwkundige van Stad en Land schap, gisteren tijdens een gedach ten wisseling met de universiteits raadscommissie bouwzaken waar hij zijn voorlopige visie bekend maakte in verband met de stedebouwkundige ontwikkelingen van de universiteit in Leiden. Ir. Kuijten is sinds 1 augustus in opdracht van het college van be stuur bezig met de gegevens zoals die er nu liggen (o.a. voor wat betreft ruimtelijke behoefte en organisatie) een stedebouwkundig programma te ontwikkelen. Gisteren liet hij de commissie kennis nemen van de eer ste resultaten van zijn werkzaamhe den. Het college van bestuur heeft daarover evenwel nog geen uit- spiaak gedaan. Zoals bekend maakt het Leids col lege in verband met de ruimtelijke ontwikkelingen van de universiteit deel uit van een interdepartementale werkgroep die bezig is een alternatief te zoeken voor het omstreden Witte Singelplan. Volgens mr. Koppelaars is een belangrijke overweging om daarnaast een stedebouwkundige in te schakelen aio de universiteit ook zelf daarover gedachten ontwikkelt. In de voorlopige visie van ir. Kuijten wordt er vanuit gegaan dat de bebouwing van de universiteit in de binnenstad een vermenging moet opleveren met de overige stedelijke bebouwing. Dat is ook de reden waar om hij pleit voor fijnschalige bouw waar het 't Wir.te Singelcomplex be treft. In de visie van de stedebouw kundige zou dit complex (waarin een aantal alfa-faculteiten en de univer siteitsbibliotheek zouden moeten moeten worden gehuisvest) er als volgt komen uit te zien: een zg. boe kentoren van 6 A 7 bouwlagen (is 20 a 24 meter hoog), aan weerszijden daarvan twee eenheden van elk vier Douwlagen (is 14 meter hoog) daarnaast twee eenheden van elk drie bouwdagen (is 10 meter hoog). Op het terrein van üe Doelenkazerne ziet hij een complex van vier bouwlagen, waarbij er dan nog ruimte zou over blijven om eventuele uitbreiding van de universitaire vestigingen op te vangen. Het is overigens wel duidelijk dat het behoeftepatroon voor wat be treft het Witte Singelcomplex een be langrijke rol speelt. De universiteits bibliotheek bijvoorbeeld lijkt, zoals het er nu voorstaat, het meest ge baat bij een boekentoren, o.a. in ver band met de wenselijkheid van verti cale transportmogelijkheden (lift). In het kader van de onderlinge re latie tussen de universitaire vestigin gen in de binnenstad ziet ir. Kuijten een aantal autovrije verbindingen, waarbij het niet ondenlcbaar is om bij het Witte Smgelcomplex een par keergarage in te bouwen die aanslui ting heeft, op de toekomstige Trek- vlietweg (gedempte Trekvliet langs de Rijn- en Schiekade). Om de binnen stadsvestigingen te ontsluiten ziet de stedebouwkundige een tweetal dic'--t DU elkaar liggende routes, waarvan de een via het Rapenburg naar het station voert en de ander via het voormalige marinecomplex aan het Noordeinde, over het Galgewater en langs de rotonde bij het belasting kantoor naar de universitaire vesti gingen in het Morskwartier. ADVERTENTIE Het onderwijscomplex in Crone steijn zaï bestaan uit in volgorde van bouw een vormingscentrum, een meio-school, een (christelijke) MTS, een lavo-leao school en een streekschool voor beroepsbegeleidend onderwiji. Het eerste schoolgebouw dat van het vormingscentrum wordt In april '75 opgeleverd. Het complex is ontworpen en wordt ge bouwd door de zg. MEBO-groep be staande uit het architectenbureau Van Vliet-Herpertz, Ingenieursbu reau Christiaanse en Aannemings maatschappij Panagro. Multicopy sneldrukkerij Nieuwe Rijn 34 Leiden Tel. 01710-46291 LEIDEN Volkomen onverwacht kwam vorige week bij de familie Van Niekerk, Hogewoerd 70, het te legram binnen, dat zoon Jan van daag de priesterwijding zou ontvan gen in Sao Paulo in Brazilië. Sinds zeven jaar werkt Jan als missiona ris in Brazilië. In de miljoenenstad Sao Paulo gaat hij samen met zijn Braziliaanse collega's zijn werk in een van de volkswijken voortzetten. J. G. Lam ers jubileert LEIDEN De heer J. G. Lamers, chef de bureau bij de Raad van Ar beid viert dinsdag 1 oktober zijn veertigjarig ambtsjubileum. Ter ge legenheid daarvan wordt er die dag in de koffiekamer van de Stadsge hoorzaal van half vijf tot kwart voor zes een receptie gehouden. De heer Lamers is oud-gemeenteraadslid van de ARP. Verdamstraat 6 - Leiden - tel. 23041 Hoofd DAF-dealer voor Leiden e.o. .Donderdagavond koopavond. m tipr LEIDEN Op maandag 7 en dinsdag 8 oktober wordt het wegdek van de Donkersteeg, in opdracht van de Dienst Gemeentewerken, herbe- straat en waar nodig opgehoogd. Om dit werk zo vlot mogelijk te doen verlopen is het nodig de Don kersteeg op beide dagen af te sluiten, al zal enig voetgangersverkeer met hindernif.sen mogelijk blijven. voor t zelfde geld haalt u iets beters in huis HAARLEM BLOEMHOFSTR. TEL 023-311840 LISSE GASSTRAAT 17 TEL 02521 -19119 LEIDEN V^Sor de televisie mensen die momenteel Leiden be volken is het allemaal gesneden koek: voor de Leidenaar, die arge loos voorbij loopt of achter het hek blijft staan en om stickers van 't een of ander 't ander jen gelt, is het mooi, zeer mooi en geweldig interessant. Het "Spel zonder Grenzen" is een gebeuren, hoe je er verder ook over denken mag. Het is één groot circus van tempex, houtlijm, karton en bus sen verf. Anders gezegd: 108 ballonbroeken, 72 onderrokken. 72 geuzenpakken, 108 hoeden met veer. 36 snavelhoe- den, 200.000 liter water, verdeeld over 3 bassins, 24 trailers met decorstuk ken. 8 camera's. 250 plastic kogels. 20 gekleurde struisvogelveren, 42 dien bladen, 6 slagerfietsmanden, 6 lok eenden en kroos, hangsloten voor de schandpaal, 90 grote penen, uien en aardapnelen, 120 bussen snelfix, 2 chassis van Lelijke Eenden (voor de kanonnen), 5 knotwilgen, 100 m2 gras, 20 m2 klimop, 1000 pingpongbal letjes, 2500 zitplaatsen en één molen. Jawel, en nog veel meer. Mensen van de gemeent e die hard werken, mensen van de NCRV die rondrennen, men sen van de bewakingsdienst met een erg gevaarlijke hond, noem maar op. Het 'Spel zonder grenzen" stamt uit 1958. In Italië kwam een man op het idee een Campanina Sera te or ganiseren (vrij vertaald: een avond je buiten op het veld), in 1962 is het in Frankrijk als Inter Villes van de grond gekomen en de toenmalige Franse president De Gaulle vond het een goed idee. voor een uitwisseling met Duitsland (de Frans-Duitse vriendschapsverdragen zijn daar natuurlijk een mooie aanleiding voor geweest. Toen in 1970 werd besloten dat er niet meer met levende dieren zou worden gewerkt is Nederland ook gaan meedoen. Het oudget dat NCRV/NOS heb ben te verteren voor het spel dat woensdag aan de Lammermarkt zal plaatsgrepen bedraagt f 40.000.- Het totale bedrag is f. 360.000.-, dat over alle deelnemende landen wordt ver deeld. De gemeente Leiden doet er f. 50.000. bij, maar verwacht uit de opbreng ,t van de kaartverkoop toch een f. 20.000 terug te krijgen. "Spel"-regisseur Dick van 't Sant vertelde cat dit jaar gekozen is voor thema's. Dus in Leiden iets met 3 ok- tobertoescanden. Het is gebleken dat de mensen die thuis zitten wat min der interesse toonden en daarom werd er voor thema's gekozen. Op 12 juni kwam er een uitzending uit Zandvoort en de cijfers logen er niet om: 47% heeft naar de uitzending gekeken en die 47% had een waarde ring van 78. Hoog, als Je nagaat dat het in het tv-slappe zomerseizoen is geweest. Burgemeester Vis zei op de pers conferentie een beetje vinnig, maar zeer tereent: "Je kunt het wel rot hebben, zoals wij in Leiden, maar als stad m jQt je in de bus blazen, anders word je vergeten. We zijn arm, maar nu de NCRV hier is, moet?n we meedoen. We moeten een feest hebben. En als je een feest hebt, moet je een goed feest hebben.' Leiden mag naar buiten toe best laten w°:en welke problemen ze heft, volgens- V's. maar dat mag de boven toon geenszins voeren. We moeten dus laten zien dat we kunnen feestvieren. Voor de deelnemers heeft de ge meente (oh, oh, als Tiet moet dan kan het allemaal erg sflél) speciale foiders laten maken in het Frans, Duits en Engels. Duidelijke brochu res met broodnodige informatie. Een prima folder, die natuurlijk op het feest (wmt zo mag je het best noe men) is gericht. De requisiten, die zoals al gezegd ln 24 trailers zijn aangevoerd, zijn voor een groot deel opgeslagen in de Beth- iehemkerK. Jan Holvast is daar gaan kijken. Hij wandelde rond op het terrein en met de molen als dankbare achtergrond, "schoot" hij even eer, kanonsloop. Het vpnet, dat hieronder staat af gebeeld, is overgenomen van een toe gangskaart. Het ontwerp daarvan i:

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3