MOZAMBIQUE WEER RUSTIG "Dienstbetoon" prostituee liet te wensen over Ronald ontstak in wilde woede Blanke opstand voorbij LoeweOpta, bekend van radio en tv VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1974 PAGINA 19 Een prostituée uit de Geleenstraat in Den Haag die vijftig gulden van een jonge klant had afgetroggeld en die vervolgens weigerde de dienst te verrichten waarvoor zij was betaald heeft haar oneerlijkheid moeten bekopen met een woeste stiletto- aanval. Wonder boven wonder kwam zij er af met een lichte verwonding aan een knie. De messesteker hoorde ter zitting van de Haagse rechtbank echter een half jaar gevangenisstraf tegen zich eisen, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Door Sybe Stamm Ronald, een 20-Jarige opperman, blijkt een Jongen te zijn met een op vliegend karakter. Hij is wegens agressief gedrag al eerder met de Jus titie -n eanraking gekomen, maar de zaak werd toen op het parket van de officier afgedaan met een uitbran der. Officier van jusitie mr. Van Steen deren eist ditmaal echter het volle pond. 'Want steeds meer mensen zijn geneigd met wapens op zak te lopen en ook het. gebruik van wapens neemt nog hand over hand toe", zo moti veert de magistraat zijn strengheid. Ronald laat de justitiële toorn ge laten over zijn hoofd gaan. Op vra gen van rechtbankpresident mr. Stolk blijft hij het antwoord veelal schuldig want hij kan zich van zijn woede-aanval in de rode-lampjes- buurt weinig meer herinneren. Medicijnen Dat is niet zo verwonderlijk. Het Jongmens lijdt in ernstige mate aan epilepsie en gebruikt hiervoor dage lijks zwa.e medicijnen, die zich niet laten ve/dragen in combinatie met alcohol. Of hij hiervoor door zijn arts was gewaarschuwd blijft ter zitting een omstreden vraag. Zeker is dat Ronald in de avond van 4 februari tien cola's met cognac achter de kie zen had toen hij op het Idee kwam eens langs de meisjes van plezier te gaan. Meisf-ïs waren er genoeg, in de Ge leenstraat, maar het plezier liet te wensen ever. Nadat hij door een veel belovend j dame achter de ramen was gelokt, bleek zijn biljet van 25 gulden onvoldoende om haar tot de verlangde prestatie te bewegen. Op zijn klacht stelde de dame Ronald in het vooruitzicht dat zij hem na be taling v%p nog eens 25 gulden terwil- le zou ziln. Groot was Ronalds teleurstelling toen haar dienstbetoon ook na dit nieuwe liranciële offer tot een een voudige manipulatie beperkt bleef. De argeloze Jongen verlangde daar op terugbetaling van één van zijn bankbiljetten, een verzoek dat door de onbetrouwbare deern met hoonge lach van de hand werd gewezen. In plaats daarvan opende zij de deur en riep: "Scniet op, ik sta op de tocht". De aangeschoten epilepticus ont stak over deze onheuse bejegening in blinde woede, greep zijn stiletto en deed een wilde uitval, waarbij hij, behalve ue vrouw, voornamelijk zich zelf verwondde. De strijd werd in Ronalds nadeel beslecht door de gealarmeerde bor deelhoudster "tante Jo", die een mes steek in haar corset opliep toen zij Ronald aan diens haren wegsleepte. Zij deed de boze klant definitief op de vlucht slaan met de kreet: "Henk, pak hen!", een even slim als loos dreigement want de befaamde bor- deelch^f Henk was in geen velden of wegen te zien. Later werd Ronald door de oolitie van straat opgepikt. Uitgelokt Ter zitting van de Haagse recht bank is liet advocaat mr. H. J. R. Reinders die het voor de weinig be spraakte verdacht opneemt. De plei ter is van oordeel dat de lichtekooi Ronalds geweld zelf heeft uitgelokt. "Ik kan me voorstellen dat hij zich gefopt voelde en dat hij een deel van zijn geld terugeiste, dat deel name lijk waarvoor hij geen "waar" had gekregea. Dit soort praktijken komt meer voor. Laten we het maar rus tig oplichting noemen. Maar als je als prostituee zulke praktijken toepast dan vraag je om bonje en geweld", betoogt mr. Reinders. De advocaat benadrukt dat het delict slechts in verminderde mate aan Ronald kan worden toegerekend en dat de opzet zelfs helemaal niet is bewezen, omdat de dronken opilepti- cus heeft gehandeld in een roes. Zo Ronald al niet moet worden vrijge sproken, dan is de geëiste straf toch in elk geval veel te hoog in verhou ding tot de ernst van het feit, de om standigheden waaronder het is ge pleegd en de geringe mate van schuld van de verdachte. Vonnis 26 septem ber. iVan Dijk (VVD) wil wijziging van omroepwet Het VVD-Tweede Kamerlid Van Dijk heï't binnen zijn partij een ini tiatief wijziging van de Omroepwet zendtijd, rondgestuurd. Van Dijk wil hiermee komen lot nieuwe getalscriteria van A, B en C-omroepen, de afschaf fing van gezinslidmaatschappen De begrippen A, B e in de ether een tijdverdeling 5:3:1 nebben, zouden met nieuwe Van Dok wil verder de macht i criteria moeten gaan werken. Als de minister wat beknotten. Hij eist het recht van iedere minderjarige ieder behalend omroeplid mee mag in zijn mitiatief-wetsontwerp dat de om lid van een omroep te worden, gaan tellen en men de oude maat- CRM-minister de beslissingen van Ook wil het kamerlid de toegang tot staf van één stem per geregistreerd de omroepraad over toezegging of de ether van mini-omroepen beper- toestel loslaat kunnen de getallen per afwijzing ken door het aantal benodigde leden omroep worden verhoogd tot: van 15.000 op 50.000 te brengen en A-omroïp minimaal 750.000 beta- gunstige beschikking van d lende leden; raad bindend moeten zijn. CIA actiever in Portugal WASHINGTON (AFP) De Ame rikaanse inlichtingendienst CIA is bezig zij i activiteit in het buitenland uit te briiden, met name op het Ibe risch soheireiland. Dit schrijft het in Boston verschijnende blad Christian Science Monitor. Volgens het blad zou de CIA druk uitoefenen op het ministerie van Buitenlandse Zaken een grower aantal „bedekte" diploma tieke posten voor zijn agenten te kra gen, speciaal in politiek onzekere landen ais Portugal en Spanje. Bijeenkomst NCVBin V redeskerk LOURENCO MARQUES (UPI) Portugese troepen en een heden van het Frelimo werken samen voor de handhaving van orde en veiligheid in Lourengo Marques. Vrachtwagens met militairen pa i ioui Heren in het centrum van de stad en in de Afrikaanse krottenwijken. Volgens officiële cijfers zijn bij de rellen van de afgelopen drie dagen 60 mensen, zowel Afri kanen als blanken, om het leven gekomen. Personeel van het centrale ziekenhuis zei dat daar het stoffelijk overschot van tien blanken was binnengekomen. De verbindingen tussen Lourenco Marques en het buitenland functio neerden gisteren weer normaal, maar het vliegveld is nog voor ver keer gesloten. De bevelhebber van de Portugese troepen in Mozambique Orlando Barbosa, voerde gistten bespreking met hoge officieren, met de waarnemend gouverneur Ferro Ribeiro en met "pressiegroepen", •waaronder ook de leiders van de "be weging voor een vrij Mozambique", de groepering van blanke kolonisten die zondag een mislukte greep naar de macht deed. Vooral in de Afrikaanse wijken be staat een voedseltekort. Door de stag natie in het vervoer, de vlucht van blanke en Aziatische winkeliers en plunderingen van winkels is gebrek aan sommige eerste levensbehoeften. In de haven liggen 34 schepen te wachten tot de ladingen gelost wor den. De radio vroeg winkeliers hun zaken voor enkele uren te openen. In de buitenwijken worden nog af en tce schoten gehoord. De Zuidafrikaanse minister van Binnenlandse Zaken Connie Mulder heeft gezegd dat maatregelen wor den getroffen voor het opvangen van blanke vluchtelingen uit Mo zambique. Tot dusver zouden er 2000 vluchtelingen Zuid-Afrika zijn binnengekomen, de meesten per au to of per trein. De voorlopige regering van Ango la bestaande uit elf staatssecretaris sen en drie plaatsverv. staatssecre tarissen is gisteren inmiddels be- eedigd in het regeringsgebouw in Loeanda. Admiraal Rosa Coutinho, presi dent van de militaire junta die het bewind vormt in Angola en die aan het hoofd staat van de voorlopige re gering .heeft een communiqué uitge vaardigd waarin werd gezegd dat reeds een begin is gemaakt met het opstellen van wetten en voorschrif ten die 't de voorlopige regering mo gelijk zullen maken het gezag uit te oefenen als een autonoom lichaam, vrij van invloeden afkomstig van buiten het gebied. De bevrijdingsbeweging PAIGC, pu de regering van Guinee-Bissau, heeft nu bezit genomen van de hoofdstad Bissau en alle delen en diensten in het land die nog onder Portugese controle stonden. Sinds de formele machtsoverdracht afgelo pen dinsdag hebben PAIGC-troepen hun intrek genomen in het voorma lige Portugese garnizoen bij Bissau. In het centrum van de stad is het hoofdkantoor van politie overgeno- LEIDEN Woensdag wordt in de Vredeskerk een bijeenkomst gehou den van de Nederlandse Christen Vrouwenbond. De twaalf afdelingen van het rayon De Sleutelring (totaal 1200 leden) beginnen dan gezamen lijk aan het winterseizoen. Als spreekster is uitgenodigd de landelij ke presidente mevrouw G. J. Strlk- werda-van Klinken. Het onderwerp luidt: "Heeft een Christen Vrouwen organisatie nu nog zin?" De NCVB, die reeds 55 Jaar bestaat, is een landelijke organisatie van 85.000 leden, verdeeld over achthon derd afdelingen. Het rayon De Sleu telring bestaat uit de afdelingen Lei den Z.W., Leiden-noord, Leiden-cen trum, Leiden-de Mors, Oegstgeest, Valkenburg, Wassenaar-noord Voor schoten, Hazerswoude-dorp, Hazers- woude-Rijndijk, Oude Wetering en Leiderdorp. Globaal aangeduid is de koers van de NCVB: vrouwen confronteren met de vragen en problemen van deze tijd en hen daarover zo te informeren dat ze verantwoord hun standpunt kun nen bepalen en waar mogelijk hun bijdrage kunnen leveren tot het ver beteren van bepaalde situaties. Naast studie staat ook praktische hulpverlening op het programma. In dat kader wordt Jaarlijks een grote actie georganiseerd, die vorig Jaar gewijd was aan de omgang met en de verzorging van gehandi capten. Dit jaar wil men steun gaan geven aan een opleidingsinsti tuut voor blindenzorg op Java. Dit project krijgt bovendien een aan vullende subsidie van de regering. Van elk kwartje dat de NCVB er aan spendeert, maakt het rijk een gulden. Een derde facet van het werk van de NCVB is het vertegen woordigd zijn in andere organisaties, o.a. het Nederlands Cultureel Con tact, Christelijke Filmactie, Emi gratie-centrale, Nederlands Instituut voor toegepast huishoudkundig on derzoek en het bestuur van Kom over de Brug. Franse expeditie bedolven onder Himalaya-lawine De leider van de Franse Mt. Eve- rest-expeditie is samen met vijf Sherpa-gidsen levend begraven on der gigantische lawine die twee kam pementen heeft weggevaagd, zo maakte het Nepalese ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren bekend. De pogingen om 's werelds hoogste berg te bedwingen zijn na de cata strofe opgegeven. Het ministerie maakte bekend dat de lawine de Franse expeditie maandag heeft ge troffen, twee dagen nadat de alpi nisten op 6.900 meter hoogte hun derde basiskamp hadden opgeslagen, uitgangspunt voor hun beslissende stoot naar de 8.850 meter hoge top. De Nederlandse Himalaja expeditie die de Makaloe-2 top gaat beklimmen, in noord-oostelijk Nepal, is inmiddels naar Biratnugar gevlogen, op weg naar de 7.640 meter hoge top. De uit acht man bestaande groep, onder leiding van de 54-jarige dr. Jan F. Salte uit Gouda, is maandag in de hoofdstad van Nepal aangeko men. Zij zijn van plan de top te be klimmen zonder daarbij van zuur- stofflessen gebruik te maken. In Zuid Afrika komen volge pakte treinen aan met blanke vluchtelingen uit Mozambique. In Johannesburg werden velen op gewacht door bezorgde familie leden en vrienden. Er ontstonden emotionele taferelen. FRANSE ARBEIDERS STOPPEN TREIN PARIJS iDPA) De sneltrein Düs- seldorf-Parijs is op het station van de NoorJfranse stad Maubeuge een uur lang door stakende arbeiders op gehouden. De arbeiders zijn werknemers van de in moeilijkheden geraakte onder neming Titan-Coder", die fabrieken in Maubeuge en Marseille heeft. In deze abrieken worden aanhang wagens gemaakt. De arbeiders die het werk woensdag hebben neerge legd, willen met him actie de aan dacht vestigen op hun bedreigde posi tie van werknemer bij „Titan-Coder". Toen zij de trein door lieten rijden, lieten zij weten dat zij elke dag een andere ..actie" zullen ondernemen. De ond afhandelingen over de over name van „Titan-Coder" door de Renaultfabrieken, een Frans staats bedrijf, zijn woensdag op niets uit* gelopen. VROOMS DREESMANN Leiden Zo'n vijftig jaar geleden was Loewe Opta een pionier op het gebied van radio. Een van de eersten die de razendsnelle ontwikkelingen in de electronica mee bepaalde. En toen de eerste aarzelende stappen op het gebied van televisie gezet werden, was Loewe Opta wederom bij de pioniers die geschiedenis maakten. Anno 1974 is Loewe Opta een van de meest vooraanstaande fabrikanten van audio- en visuele apparatuur. Bouwend op een enorme ervaring en fabelachtig technisch kunnen, gekombineerd met een verfijnde smaak voor eigentijdse vormgeving. Loewe Opta, de pionier die z'n tijd vér vooruit is. Loewe HiFi-Center sensotronic Fantastische kompakt-kombinatie van radio-ontvariger, versterker, draaitafel en boxen. Een greep uit de technische specificaties: Radio-ontvanger/versterker: FM, Korte Golf 1 en 2, Middengolf en Lange golf. Zeven tiptoetsen voor het automatisch instellen van 7 verschillende programma's. Ingebouwde antennes. Versterkergedeelte met 13 druktoetsen, extra Quadrasound- toets (geschikt voor stereo-4 systeem), aansluitingen voor bandrecorder, 2 of 4 stereoboxen en 2 stereokoptelefoons. Uitgangsvermogen 2x35 Watt. Draaitafel Dual, professionele platenwisselaar met hydraulische armlift, dwarsdrukcompensatie en instelbare niaalddruk. Kompleet met 2 Loewe Opta stereoboxen LO 26 met een muziekvermogen van 50 Watt elk is deze set een ideaal stereo centrum voor mensen die de hoogste eisen stellen aan techniek en vormgeving 1899.- Losse studiovoet van chroom gepolijst metaal 59.- Loewe Juwel Perfekte klokradio met ingebouwde electronisch en geruisloos digitaal uurwerk, ingebouwde slaap-en wek- mechanisme met weekend- uitschakeltoets en regelbare lichtsterkte. Bovendien met technisch perfekt radio ontvang- gedeelte met 4 golfbereiken w.o. FM en 6 voorgeprogram meerde zenderkeuzetoetsen. Een klokradio die met recht de naam Juweel draagt 479.- Loewe P 51 sensotronic Perfekte portable zwart/wit ontvanger met 51 cm beeldbuis. Acht voorgeprogrammeerde tiptoetsen voor het instellen van 8 verschillende program ma's zonder gezoek. Ingebouwde antennes voor UHF en VHF. Drie schuifrege- laars voor maximaal bedienings- comfort. Na inschakelen heeft u onmiddellijk perfect beeld+ geluid 699.- LoeweSI 295-U-Color sensomaster De topprestatie op kleurentv- gebied. Briljant, natuurgetrouw en kontrastrijk kleurenbeeld. Alle funkties kunnen draadloos vanuit de luie stoel ingesteld worden. Tiptoets bediening. Beeldbuis 66 cm rechthoekig. Met verder alle technische snufjes die u zich maar wensen kunt. Kast in witte uitvoering met klapdeurtjes, geplaatst op verrijdbaar staal verchroomd onderstel. Een apparaat voor volmaakt kijkgenot 2899.—

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19