BRUG ALPHEN GAAT DRIE WEKEN DICHT Schiphol hinderpaal bij "De Meerlanden" Traditionele drukte rond paardenmarkt Valkenburg EINDRAPPORT INSPRAAKPROCEDURE KNAP WERKSTUK 4 nitkmm.lL li Dobbelaar wint LEIDEN De Valkenburgse schaak vereniging "De Toren" organiseerde ook dit jaar weer het open Valken burgse snelschaakkampioenschap. Vijfentw.ntig schakers, hoofdzake lijk afk imstig uit Valkenburg, waren weer na r het Dorpshuis gekomen om elkaar te bekampen. Titelhouder Haasnoot kon zich deze keer niet meer verheugen over het feit dat de titel hem zonder al te veel moeite weer in handen zou vallen. Hij had Immers via zijn monde Katwijks „Culturele revolutie in Ethiopië ADDIS ABEBA Het "coördina tiecomité van de strijdkrachten" dat in Ethiopië de macht in handen heeft, is een campagne begonnen om de bevolking op de hoogte te stellen van de bedoelingen van de "vreed zame revolutie". Onder de titel "vooruitgang door middel van samenwerking tussen onderwijs en arbeid" probeert men de bewoners van het platteland het belang duidelijk te maken van het thema van de revolutie - "Ethiopië op de eerste plaats." Hiermee wordt bedoeld dat het be lang van het land en het gehele volk moet voorgaan bij dat de weinige bevoorrechten, de adel en de keizer lijke familie. Het gaat om een soort "culturele revolutie", waaraan de onderwijs krachten hun medewerking hebben toegezegd. Terwijl de strijdkrachten voor het vervoer en andere facilitei ten zullen zorgen, gaan hoogleraren, leraren, onderwijzers en studenten in het gehele land de bedoelingen van de militaire leiders uiteenzetten. in Valkenburg clubgenoot De Raad en Parlement- clubgenoot Dobbelaar weten op te trommeten. Vol goede moed startte •nen, ingedeeld in een van de vijf vijfkannen Zonder veel moeite plaatsten Haasnoot, Dobbelaar en Valkenburg troef R. den Tonkelaar eloh voor de finalepoule (wederom een vijf kamp), allen scoorden 4 uit 4 Voor sensatie zorgde Revet door collega ugdleider De Raad een ge voelig lesje te geven op het gebied van "timing", en zich daarmee onge slagen te plaatsen voor de finale. Als vijfde w'st de jeugdspeler Kees van Es zich r.og in de top te nestelen. In de derde ronde van de finale werd Haasnoot door Dobbelaar geklopt, waardoor laatstgenoemde regelrecht op de zege leek af te stevenen. De vol gende ronde werd echter de ronde van Den Tonkelaar, die opponent Dobbe laar met een torenachterstand ver raste via een imponerende pionnen- opmars. In de Slotronde trapte de Val Kenbur jir echter in een sluwe patval van Van Es, met als direkt gevolg een beslissingspartij tussen Haasnoot en Dobbelaar Als winnaar uit deze laat ste ontmoeting kwam uiteindelijk Dobbelaar tevoorschijn; een aanval van Haasnoot weerstond de taaie ver dediging van zijn clubgenoot niet, waarna de doorgeefsdhaker in de tijd noodfase beslissend toesloeg. Voor zitter vaE Kouwenhove overhandig de de beker en een grote doos met si garen aan de nieuwe kampioen Dob belaar, c aarbij de hoop uitsprekend dat het lolgende seizoen tevens een aantal andere sterke Leidse snelscha kers aanwezig zou zijn. De prijs van de beste Valkenburger ging naar Den Tonkelaar. terwijl de jeugdprijs voor Kees van Es was. In groep 2 zegevier de overtuigend De Raad, groep 3 werd ge vonnen door C. van Dees. In poule 4 won de jeugdschaker Arjan van Dij<, winnaar in groep 5 was G. Sohoneveld. Fusie tussen Libië en Egypte gaat niet door CAIRO (UPI) Egypte en Libië zijn overeengekomen hun "speciale relatie te beëindigen en hun verhou ding te beperken tot goede nabuur schap. Dit is gisteren van gezagheb bende diplomatieke zijde in Cairo vernomen. Dit was het resultaat van twee ge spreksronden op hoog niveau. Eerst voerde de Libische leider op 17 en 18 augustus in Alexandrië besprekin gen met president Sadat, waarna in het begin van deze maand de Egyp tische vice-premier Mamdoech Sa lem in Tripoll overleg voerde met Li bische regeringsvertegenwoordigers. De moeilijkheden tussen de twee landen begonnen in de zomer van vorig Jaar, toen Sadat weigerde in te gaan op een voorstel van Gaddafi voor een onmiddellijk samengaan van him staten. Sadat was toen voorstander van een geleidelijker ontwikkeling. Na de oktoberoorlog werd de verhouding slechter als ge volg van de herhaalde aanvallen van Gaddafi op het beleid van Sadat. 't dieptepunt in de relaties kwam toen Sadat de Libische leider er van be schuldigde dat hij betrokken was bij een komplot tegen zijn leven. Landbouw Bij de scholen voor land- en tuinbouwonderwijs bedroeg het aantal leerlingen in het school jaar 1973/'74 in totaal 24.000 en in het voorafgaande schooljaar 21.700. Deze stijging in het leerlingenaan tal werd vooral veroorzaakt door de stijging bij het lager land- en tuin bouwonderwijs (van 12.700 naar 13.900 leerlingen) en bij de middel bare scholen (van 5.400 naar 6.200). VALKENBURG Om zes uur van morgen stonden Jonge en oude Val kenburgers gewapend met hengel en aas klaar voor de feestelijke viswed strijd, die werd georganiseerd in ver band met de feestelijkheden rond de paardenmarkt. De paardenmarkt zelf was niet zo vroeg uit de veren, hoewel er rond zeven uur al een paar pony's klaar standen. Deze hadden belangstelling genoeg van de Valkenburgse jeugd, die al stond te trappelen van ongeduld om méér. Om negen uur werd de traditionele rondrit gehouden door het dorp en daarna kon de markt officieel wor den geopend door burgemeester Van t Wout. Het marktterrein bood het oude en vertrouwde beeldpaarden, gezellig pratende en kijkende mensen, véél volk op de been, ollebollenluchtjes en natuurlijk de typische geur die er hangt rond de paarden. Heel Valkenburg was op de been en vele oud-Valkenburgers en belang stellenden waren toegestroomd. De aanvoer schatte men op ongeveer honderdtachtig stuks. Behalve de paarden waren er verschillende kra men te zien, één van de verkeers- groep Valkenburg/Katwijk. Deze was van plan om tegen vergoeding het boekje aan de man te brengen, dat enige tijd geleden door de werkgroep werd uitgebracht. Dat boekje bevat een scherpe kritiek tegen de over- heidsplannen om de Hoofdstraat te verbreden en een verkeersweg (de Secondaireweg 4) aan te leggen. Op last van burgemeester en wethouders mocht dit werkstuk op deze dag niet worden verkocht. Alleen artike len uit de Derde Wereld liggen nu in het kraampje te koop. Historie Het is geen wonder dat de Valken burgers zich zo druk maken voor de markt. Het moet hen wel in het bloed zitten, want deze paarden markt is de oudste van heel Neder land. Al in het Jaar 838 werd er zij het in een wat andere vorm markt gehouden. Ook de plaats waar de markt ieder jaar staat, is histo risch. Deze Castelweg heeft ooit be langwekkende opgravingen aan het licht gebracht over de historie van het dorp en van de paardenmarkt. De markt in Valkenburg nam zo'n grote plaats in dat in 1608 bij de creet van Prins Maurits verboden was paarden te verhandelen anders dan op de markt in Valkenburg. Dat dit tot afgunst heeft geleid valt te be grijpen. Er was een sterke concur rentie. Er waren er velen die het maar moeilijk verkroppen konden dat de markt in Valkenburg in zo'n hoog aanzien stond. Vooral Voor schoten moest tot een der grootste concurrenten gerekend worden. Het ging zelfs zo ver dat het voortbestaan van de Valkenburgse markt in ge vaar dreigde te komen. Maar op 2 augustus van het Jaar 1615 kwam hier een einde aan en werd een contract afgesloten tussen de Heer van Valkenburg en de boe ren. Partijen hierin waren: de Edele Jonkheere Johan de Hertoge, Heer van Osmarck en Valkenburg, eerste stalmeester van Prins Maurits en Ja cob Adriaanszoon van Van Duijker, en Adriaan Jocobszoon van Heus- den, de toenmalige burgemeesters, met als boeren: Van Velzen, Jacob Sijmonszoon en Steven Andrieszoon. In dit contract werd toen bepaald, dat Valkenburg voor eeuwig het recht verkreeg tot het houden van een paardenmarkt. Als pachtprijs werd bepaald f 2.300,-. Een groot bedrag voor dien tijd. Maar het mooht in 6 Jaarlijkse termijnen worden vol daan. ieder Jaar weer op de dag van de paardenmarkt. Toch zijn er voor de Valkenburgse paardenmarkt in latere tijden nog ve le moeilijkheden opgetreden. Crisis tijd en de tweede wereldoorlog waren van grote invloed in ongunstige zin, voor onze paardenmarkt. Deze werd tot aan de afgrond gebracht. Men vreesde het ergste! Er waren Jaren dat er slechts enkele paarden op de markt werden aangevoerd. Maar men ging door! In 1945 werd in Valkenburg een comité opgerioht tot instandhouding van de Valkenburgse paardenmarkt. Wijlen de heer C. Meurs is jaren de grote organisator in het comité ge weest. Met de andere comitéleden vormde men een team voor wie geen Van der Geest voorzitter SJZ ZOETERWOUDE Tijdens de ledenvergadering van de Zoeter- woudse Voetbalvereniging SJZ is gisteravond L. v.d. Geest gekozen als ÜKUlijk voorzitter. De 73-Jarige, in het verleden al 21 Jaar voorzitter volgt de heer v.d. Hoeven op, die op doktersadvies zijn functie neerleg de. In het bestuur werd verder L. J. v.d. Pose gekozen voor M. Berg, die zich wegens drukke werkzaamheden moest terugtrekken. Been gebroken bij botsing LEIDEN Een 16-Jarige Leidse scho lier brak zijn been, toen hij gister ochtend met zijn brommer op de hoek van de Medusastraat en de De- cimastraat onder een auto kwam. De bromfietser zou geen voorrang aan de automobilist hebben verleend, waardoor de botsing ontstond. De EHD zorgde voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. Republiek De Labourrege- ring van Malta is gisteren geheime onderhandelingen begonnen met de oppositiepartijen over een nieuwe grondwet die Malta nu een on afhankelijke staat binnen het Britse Gemenebest de status van een republiek moet geven. Volgens welin gelichte bron oen wil premier Dom Mintoff de grondwet zo veranderen dat een aantal clausules, die Malta door Groot-Brittannië zouden zijn opgelegd, worden geschrapt. moeiten te groot waren om de Val kenburgse markt te doen voortleven. Dit comité heeft tot 1971 dienstge- daan. Toen achtte zij de tijd geko men om dit werk aan Jongere krach ten over te laten. Men trad toen in het geheel af. Het was een geheel nieuw comité dat de markt van 1972 moest voorbereiden. Er kwam ook een nieuwe marktmeester, en wel de heer C. BoL Ook nu weer werden de Hij is nodig, omdat de riolering in de Van Boetzelaerstraat (het gedeel te tussen de Raadhuisstraat en het kruispunt van de Bloemhof straat) kuis verrot is. De (extra) kosten, die deze werkzaamheden met zich mee brengen, worden geschat op honderd duizend gulden. De opening van het winkelcentrum „De Aarhof" (achter de Van Man- dersloostraat) komt echter niet in ge vaar. „Het is een prestigekwestie", vertelde ir. Hakstege gistermiddag, „om voor de openingsdatum (2 okto ber, red.) klaar te zijn. Wel zullen er wat extra uren moeten warden ge werkt. Maar wij staan er voor in, dat alles op tijd gereed komt". De werkzaamheden zullen duren tot praktisch de dag waarop „De Aarhof zal worden geopend. Fietsers, wandelaars en bedienend verkeer zullen in de periode, dat de Alphense brug .gesloten" is, wel gebruik kun nen maken van de oeververbinding. De bevoorrrading van Vroom en Dreesmann en het expeditiehof ach ter de Van Mandersloostraat aan de zijde van de Van Boetzelaerstraat zal De hengelwedstrijd die van morgen vroeg werd gehouden in Valkenburg, zorgde voor dit rus tieke plaatje aan de waterkant. zaken energiek aangepakt. En met sukses! Ieder Jaar weer weet men zo'n 200 paarden naar de markt te krijgen die honderden belangstellen den trekken en een heel dorp een on vergetelijke dag bezorgen. zoveel mogelijk in stand worden ge houden. De bereikbaarheid hiervan doopt aanvankelijk nog via de Van LennepstraaA, later via de Van Boet zelaerstraat vanaf de Bloemhof straat. De Aarhof De bevoorrading van trDe Aarhof" zal eerst via de Van Lennepstraat, mogelijk deels via de Aarkade en la ter via de Van Boetzelaerstraat plaats vinden. De busroutes zuilen alle via de Castellumstraat, Julianastraat, Bur gemeester Visserpark, Ambonstraat en Julianahrug worden geleid. Langs de Julianastraat, nabij het postkan toor en aan de Willem de Zwijger- laan, in de directe omgeving van de Lijsterlaan, worden met ingang van vandaag tijdelijk twee nieuwe bus halten ingesteld. Door heel 't dorp zullen zo'n der tig .geelzwarte" borden worden ge plaatst, die het verkeer aangeven welke route moet worden gereden om op de plaats van bestemming te kamen. ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense brug, de Rijn- overgang tussen de Pieter Doelmanstraat en de Van Boet zelaerstraat, wordt drie weken voor het verkeer gesloten. Deze maatregel gaat vandaag im. Door Cees Combee BUITENKAAG Schiphol komt er in bet eindrapport van de in spraakprocedure Streekplan "De Meerlanden" niet best af. Overigens geen onbekende zaak. Reeds lang is bekend, dat de bewoners van dit ge bied - in het bijzonder van de Haarlemmermeer onze nationale luchthaven liever vandaag dan mor gen zien verdwijnen of terugge bracht tot een regionale luchthaven. Die "verplaatsing" van Schiphol is echter bepaald geen provinciale of gemeentelijke zaak. Het is een pro bleem, waarover de regering en voor de Meerlanders liefst spoedig het laatste woord moet spreken. Noordhollands gedeputeerde W. van der Knoop (Ruimtelijke Orde ning) stelde het nog eens nadrukke lijk tijdens de presentatie van het eindrapport door de inspraakcom missie in restaurant "De Hanepoel" aan de Ringvaart tussen Wetering- brug en De Kaag: "Voor we het Streekplan "De Meerlanden" kun nen realiseren zal er eerst een ant woord moeten worden gegeven, op vragen als "Wat gaat er gebeuren met Schiphol en de Schiphollijn?", "Heeft de provincie nog inspraak?" en "Wat geschiedt er met de Mar kerwaard?". Vast staat wel, dat G.S. in de toekomst geen medewer king zullen verlenen aan vestiging van bedrijven en andere activitei ten behorende bij de luchthaven. Verder leeft het vormen van een Schipholstad of een Bollenstad niet bij ons college". Knappe studie Een knappe studie mag het eind rapport inspraakprocedure Streek plan 'De Meerlanden" wel worden genoemd. Een werkstuk, waarbij indeling in leeftijd, werkkring en woonplaats in redelijke mate over eenstemmend met de doorsnee van de bevolking betrokken zijn ge weest. Een commissie van eindredactie onder voorzitterschap van fruitteler en hoofdingeland G. W. A. de Clercq uit Lisserbroek heeft de visie van de deelnemers (sters) aan deze pro cedure over de gewenste en onge wenste ontwikkeling van het gebied, omvattende de gemeenten Haarlem mermeer, Uithoorn, Aalsmeer, en delen van Amstelveen en Ouder- Amstel, verwerkt in een rapport van maar liefst 113 pagina's. Dat rapport werd gisteren aange boden aan de commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Hol land, het college van Gedeputeerde Staten en de leden van de Provin ciale Staten, alsmede aan de be trokken gemeenten besturen. Zonder uitzondering was men van oordeel en het werd door gedeputeerde Van der Knoop nog eens verwoord: Gro te bewondering en waardering voor de wijze waarop aan de inspraakpro cedure gestalte is gegeven". Veel nieuwe gezichtspunten komen er in dit eindrapport echter niet naar voren. Het is reeds lang be kend, dat "De Meerlanden" zich 'n onder grote planologische druk staand voornamelijk agrarisch ge bied voelen en dat men bang is, dat dit deel van het "Groene Hart" door het sluipend gevaar uit de grote steden, door industrie en verkeer en door vooral de uitbreiding van Schip hol dreigt te verstikken. Met het oog op de enorme druk van Schiphol op het wegennet, de wo ningbouw, de arbeidsmarkt en het milieu wordt in het eindrapport ge pleit voor een geleidelijke over brenging van een belangrijk deel van de huidige activiteiten van Schiphol naar een in de Marker waard te situeren nationale lucht haven. Totdat deze nieuwe luchthaven ge reed is moet de toeneming van de activiteiten op Schiphol worden af geremd en dient het aantal vliegtuig bewegingen in ieder geval binnen de maximale capaciteit van een 4-ba- nenstelsel te blijven. Verkapte uit breiding van Schiphol met terrei nen voor opslag, en handelsbe drijven in de Haarlemmermeer na bij Hoofddorp wordt met nadruk van de hand gewezen. De luchthaven zal, zo wordt geadviseerd, in de komen de 20 Jaar moeten inkrimpen tot een regionale luchthaven. Groene hart In "De Meerlanden" schenkt men ook veel aandacht aan de gewest vorming. Dat blijkt uit het rapport. Nadrukkelijk wordt gesteld, dat er op korte termijn, gezien de desa streuze verstedelijking van de "Zui delijke" of "Kleine Ring" in het Groene Hart, krachtige bestuurlijke maatregelen in de "Noordelij ke Ring" nodig zijn, zeker wat de randen van deze ring betreft. In het gebied binnen de zoge naamde "Kleine Ring" omsloten door Den Haag, Lelden, Alphen aan den Rijn, Gouda, Rotterdam, Delft en Den Haag is door bebouwing, industrie, kassenbouw, verbin dingswegen etc. de stedelijke druk helaas reeds ernstig toegenomen. In het eindrapport wordt geconclu deerd, dat de gemeenschappelijkheid van de problematiek pleit voor een bundeling van krachten in één of meer groene gewesten en dat bij de bepaling vaü de omvang van een gewest niet landelijk karakter de verzorgende factoren een min der zware rol spelen. Voorts dient men bij de instelling van een ge west de moed te hebben over de pro vinciegrenzen heen te gaan. Ten aanzien van het wonen dient het openhouden van de Meerlanden uitgangspunt van het beleid te zijn. Het minimum groeimodel (130.000 inwoners in het Jaar 2000) is dan ook voor de deelnemers aan de in spraakprocedure het maximum toe laatbare. Verdere concentratie van woningbouw in de centraal gelegen kernen Nieuw Vennep, Hoofddorp, Uithoorn en Aalsmeer wordt ontoe laatbaar geacht. De nog toelaatba re groei moet in de aan de stedelij ke agglomeraties (Amsterdam en Haarlem), grenzende woonkernen plaatsvinden, zoals in Badhoevedorp Zwanenburg en Vijfhulzen, terwijl de overige woonkernen slechts uit breidingsmogelijkheden ten behoe ve van de natuurlijke moeten krij gen. Wil men de bevolkingsgroei binnen de gestelde perken houden, dan zul len gemeenten, provincie en rijk een consequent beleid moeten voeren, dat geen plaats biedt aan uitbreiding van de luchthaven Schiphol, toene ming van de overige werkgelegenheid voor "niet-Meerlanders", forensime en overloop uit de grote steden. Dit beleid moet daarentegen de overloop naar elders stimuleren, bedrijfsvesti ging en -uitbreiding aan de eigen plaatselijke behoeften aanpassen. Ook het woningtoewijzingsbeleid wordt gezien als een belangrijk mid del bij het bewaken van het mini mum groeimodel. Gezien de behoefte aan betaalbare woningen voor de eigen bevolking moet de sociale wo ningbouw verder worden ge stimuleerd en de bouw van koop- en premiewoningen worden afgeremd. Voor de laatste categorieën dient het toewijzingsbeleid eveneens van kracht te worden. De werkgelegenheid in de Meer landen, zo wordt gesteld, dient zo veel mogelijk gericht te zijn op werk nemers, die in dit gebied woonachtig zijn, teneinde Immigratie en foren sisme te voorkomen. Daarom wordt van de overheden gevraagd een strak werkgelegenheidsbeleid te gaan voe ren en de "wildgroei" ln de niet-agra- rische werkgelegenheid aan banden te leggen. Bovendien moet storende bebouwing in het landschap worden vermeden. Voor wat de tuinbouw onder glad betreft wordt de in het voorontwerp van het streekplan veronderstelde groei minder wenselijk geacht. De resenerlng van in totaal 1650 ha voor de kastuinbouw rondom Aals meer, Uithoorn en Rijsenhout in dit voorontwerp betekent, dat dit voor ontwerp ook hier in strijd is met de "Groene Hart-conceptie". In wezen biedt dit ontwerp de mogelijkheid binnen de Meerlanden een tweede "Westland" te creëren. Ten aanzien van Lisserbroek dient het streekplan voor wat de kassenbouw betreft, aan gepast te worden aan het door de raad onlangs vastgestelde bestem mingsplan. Ruime aandacht wordt in het In spraakrapport geschonken aan ver keer en vervoer. Om verkeerskundige en landschappelijke redenen wordt de aanleg van de geplande rijkswegen 3 (Amsterdam-Utrecht), 16 (Haar lem - naar westelijk Noord-Brabant) en 80 (van de kust via Zwaanshoek en door de Haarlemmermeer naar Utrecht) afgewezen. De secundaire weg 20 (van de kust vla Hillegom en Nieuw-Vennep naar Leimuiden en Alphen) dient ln haar geheel ver sneld te worden aangelegd. Uit overwegingen van aspect en mi lieu wordt voor de nieuw aan te leg gen Schipollijn (Amsterdam Den Haag) gekozen voor een tracee langs de rijkswegen 4 en 44. Bouw van sta tions bij Hoofddorp en Nieuw-Vennep (dus volgens het door de N.S. geplan de tracee) worden in verband met de daaraan verbonden aspeeten afge wezen. Aanleg van het „Kanaal om de Zuid" en rechttrekking van de Ringvaart bij Schiphol-Oost wordt ongewenst geacht. In net hoofdstuk milieu en recrea tie wordt opgemerkt, dat opneming van delii van de Meerlanden in landschapsparken onder regionaal beheer vnbeveling verdient. BIJ de intensivering van de produktlemetho. den in het agrarisch bedrijf dient te worden gewaakt tegen optisch on aanvaardbaar ruimtebeslag en ver vuiling van oppervlaktewater. De Meerlanden zo menen de Sas- senheimers van het rapport, zijn niet net aangewezen gebied voor verblljfsrecreatie. Voor hen die Willi i wandelen, fietsen, vissen etc. bie-it een belangrijk deel van de ze streex nog stilte en ruimte. Toch zullen recreatievoorzieningen, ook ten benjeve van de dagrecreatie, t landscha j niet mogen aantasten. Een knappe studie zonder meer en een be'angrijke handleiding tevens voor de samenstellers van het 'oe- komstige streekplan 'De Meerlan den". De wensen, die er leven onder de bevo.'Alng van dit gebied, zijn dui delijk a ingegeven in dit eindrapport. Er liggen rog vele voetangels en klemmen op de weg tot realisering van het plan. De belangrijkste vraag is en blilft wat heeft de regering voor mét Sch.phol en wordt onze natio nale luchthaven in de toekomst over geplaatst naar de Markerwaard? De eerste drie "paarden" op de Valkenburgse markt kregen genoeg belangstelling (Foto's Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4