jttsT/fH- Bewoners hebben nog geen warm water en verwarming Niemand is er bij ons "ingetuind" agenda Kale huren MISERE IN FLATS AAN BURGEMEESTER WAPSTRAAT Voorraad op Weer telefoons opengebroken ZOETERWOUDE Kort en krachtig commentaar van Zoe- terwoude-secretaris Wingelaar. "Als door ons over huren is ge sproken, dan is dat over de ka le huur geweest. Dus exclusief stook- en servicekosten. De eer ste prijs die we hebben genoemd tegen kandidaat-bewoners is 275 gulden geweest, later heb ben we al een pijs van 300 gul den laten vallen. Ook niet in clusief. Bovendien heeft de ge meente niets met de huurvast- stelling te maken: dat doet de minister nog. want het ztfn pre- mh-'oningen". Waar nu nog een zand/klei- pad ligt achter het flatgebouw, daar komt straks een speelter rein. "Dat wordt aangelegd, zo dra de stratenmakers klaar zijn en de aannemer weg is". LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Jitgave: Leidscb DagDiad B V Witte Singel l - Leiden Postbus 54 - Giro 57065 Telefoon directie en administrn tie 01710-25041 Telefoon redactie 01710-21507 Hoofdredacteur HaD Mulder Kwartaalabonnement 3181 Per Post f 34.21 Jaarabonnement f Uö2( Losse nummers f 0.4.fc Abonnementsgelden bij vooruit- oetaling te voldoen Bh automa tische overschrijving geen ad ministratie- en incassokosten Nabezorging van 18.00—20.00 u Zaterdag van 16.00—18.00 a Telefoon 01710-30500 WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1974 Leidato Hutshoudshow dag. 13-17 en 19-22.30 uur. Toegang 13.- kinderen tot 12 1. 11.60. SOS-dienst Woensdag Donderdag Breestraat 19, Leiden. Sociëteit voor gehandicapten. 25 uur nam. Kreatlef Sentrum. Lelden. Defensie voorlichting, 89 uur nam. TJaikowskylaan 39. Voorschoten. Ge- spreksavond Baha-i gemeenschap, 8 Van der Valk Boumanweg 236. Leider dorp.' Bijbelstudie en gesprekskring Baptistengemeente, 8 Vrijdag 65. o-_ i alleenstaanden, i I-. -iden. i kamerbewoners. 9 i Lijtweg 7. Oegstgeest. Soc. Adv. Bureau voor ouderen. 24 uur nam. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Lelden, wordt waargenomen door: Apotheek "Tot Hulp der Menschheld". Hooi gracht 48, tel. 21060 Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 55482. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam.: Apotheek Voorschoten, Leldseweg 66. tel. 01717-2525. Voor weduwen en weduwnaars Nederlandse Vereniging voor Wedu wen en weduwnaars tel Lelde advies bureau: 61112 Begijntje Sexueel voorlichtingscentrumBegijn hof 2 (Rapenburg) Dj^7.30—10 30 uuj Gezinsverzorging StlchtlnR Gezinsverzorging. Lelden. Aanvragen bulp beiaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging, Mare voörm) 49441 'ma t/m vrtl g"~10 uur Moeders voor moeders Mevr. Zr. E. JansenNiemeyer Hof- diick 32 Oegstgeest tel 01710—63352. Release Hulpverleningsdienst Release, Nleu- 24666 in verbal e openingsttlden eewili i 2—6 i 10 uur Juli tot Twentwel Sociëteit Twentewel, Breestraat 19. openingstijden: elke dag behalve op li Toegang voor do ?j 2100 mensen v.a 20 laar Sociale raadsvrouw Spreekuren Sociale Raadsvrouwe: Bin nenstad. Gerecht 10. trai L L Morskwartier, utlKstraat za. woe. 10-11 uur vi stadswijk. Herenstraat 45. vr 11.?* MÜr vm. Maatschappelijk werk Stichting Bureau Maatschappeillk Lelden Oude Ril H Spreekuur dat maandagavond woensdagochtend van 9 3010.30 uur Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenings- en informatiedienst ?emeenschap Zuidwest tel 64115 3921 en 61944 Juridisch adviesbureau Juridisch Adviesbureau Volkshuls, ApothekersdiJk 33. Dl. woe. en do. 10 uur vm 1 uur nam. do. 7-9 uur nam. Dienstencentrum, Van Hogendorpstr. Koordstudio intermenselijke be- noetlngsrulmte voor l-Jarigen Oude Rijn 88, Lelden tel 44000 Voor advies Infor maties etc. Werkdagen van 15-23 uur. OntmoetingsruimtenWerkdagen 's avonds tot 23 uur Zaterdag gesloten. Dienstencentrum Noordein plein 2b tel 40483 algeme ne informatie dag van 0—10 uur Kinderopvang werkgemeenschap Hooglandse Kerk- Geopend dl. 9.30— Gespreksavonden Gespreksavonden Baha-l gemeen schap Wo 8 uur nam. Kennedylaan 11. Oegstgeest. vr 8.15 uur nam Pred. Hendrikplantsoen 25 Leiderdorp ZOETERWOUDE „Geen stijl". „Diit hebben we nog nooit meegemaakt". Zomaar twee emotionele opmerkin gen opgetekend uit de mond van een paar bewoners van een flatgebouw aan de Zoeterwoudse Burgemeester Wap- stroait. In die tweeënveertig tweekamer- betreft de verwarming en de aan- flats, die daar op en na 15 augustus sluiting van een boller naar de SLF. betrokken konden worden, kan de •- De muurtjes vallen om. (Foto Jan Holvast) Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Marc A. D.. zn. van P. B. E. van der Lans en C. T. Grimbergen; Frederik LEIDEN De Rijndijkstraat tobt met rioleringsproblemen. Terwijl de actie voor de verdwijning van het open riool aan de ene kant van de straat de sloot achter de huizen doorgaat, zijn er ook aan de andere kant moeilijkheden. Gisteravond liep het riool over en kwam de viezigheid in de huizen. Op de foto zijn bewoners bezig met het schoonmaken. (Foto Jan Holvast) Redactie Paul Wolfswinkel zelf en met anderen ,die hun plaats in deze maatschappij willen bepalen. Die een lijn in hun leven willen ont dekken en die inzicht willen krijgen in "wat i s voor mij leven"? Op 16 en 17 november kan er ge praat worden over ontmoeting-ont dekking, verandering-noodzaak, ver- vreemding-isolement, balans-op- ruiming. Dat weekeinde heeft een "titel" meegekregen: "De bestem ming van mijn leven". Op 30 november en 1 december heet het "De zelfstandige mens" en de winterdagen van 27 december tot en met 31 december hebben "Balans opmaken" meegekregen. Voor de mensen die geïnteresseerd zijn is Gerda de Leeuw bereid in formatie te geven. Via de telefoon 52445. Stellingen verwarming nog niet worden aange stoken, is nog geen warm water en kan door het ontbreken van een deugdelijke waterkering niet worden gedoucht, zonder kans op waterscha de elders in het huis. Er zijn nog geen huisnummers en geen naam plaatjes aan de flats met woonkamer met open keuken, slaapkamer en berging, waarvoor aan huur (inclu sief service-kosten) rond de 360 gul den moet worden afgedragen. Een be drag dat voor sommige bewoners aanmerkelijk hoger ligt dan in een eerder Stadium door de gemeente Zoeterwoude was voorgesteld. Be woners overigens, die liever anoniem willen blijven uit angst te worden uit gesloten van de rijkshuursubsidiere geling. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat zij die gemeente als de boosdoener beschouwen. "Die wist er ook niet van", menen die huur ders. Brief De zwarte Piet wordt in eerste in stantie in handen gegeven van "Ver zorgd Wonen", een nv, waarvan de naam door de flathuurders al is om gedoopt in "Bezorgd Wonen". In ieder geval werd aan die NV (die het gebouw beeert en als zodanig de huren int) een brief met verza- melde klachten gericht, voorzien van 'n lijst van handtekeningen. Met als voornaamste grieven de hierbo ven genoemde en om. nog het feit dat de waterafvoer op sommige ga lerijen niet bleek te voldoen. Toen dan deze week ook nog een buiten- muurtje tussen de terrassen voor de woonkamers de staande toestand ver ruilde voor de liggende, trokken de bewoners aan de bel. Ook al omdat in hun situatie kleine gebreken bin nenshuis dubbel kunnen gaan tellen. De huurders voelen zich plas tisch gesproken "in de kou gezet". "We moeten iedere avond bin acht uur naar bed of uitgaan om de warmte te zoeken", wordt verteld en overdag ergeren ze zich aan die an dere opgemelde zaken. Maar wie is daarvoor nou eigenlijk verantwoordelijk? Verzorgd Wonen? Dat is alleen de tussenpersoon tus sen dë huurders en de opdrachtge ver. De eigenaar dan? De beleggings maatschappij Nedvast neemt bij monde van directeur Blankestijn wel de verantwoording op zich voor de "bouwgebreken" ("normale ge breken in de eerste opleverings periode"), maar verwijst voor wat ZOETERWOUDE De SLF ver keert in een moeilijke situatie bij het plaatsen van huurboilers. "Er zijn nogal lange levertijden bij de leve rancier", zo meldde een woordvoer der. "In ons leveringsgebied zijn 65000 elektrische aansluitingen. Daarbij zijn zo'n 5000 mensen die een boiler huren. Er zijn kortgeleden inderdaad aanvragen uit Zoeterwoude geweest, maar we hebben die mensen moeten vragen even geduld te hebben. Want we hadden maar 1000 van die boilers in voorraad en die waren al gereser veerd door een bejaardentehuis. Dus toen die aanvragen uit Zoeterwoude kwamen, was de voorraad op." LEIDEN De versieringen voor 3 oktober worden opgehangen. Haarlemmerstraat, Breestraat, Morsstraat en tussenliggende winkelstraten zullen baden in de gele overspanningen. Jan Holvast maakte er een foto van in de Haarlemmerstraat. LEIDEN Opnieuw zijn er in Lel den enkele telefooncellen gekraakt. Er werd daarbij een bedrag van f 450,- buitgemaakt en voor f 750,- schade aangericht. Het betrof in dit geval telefooncellen op de Zijlsingel, het Kamerlingh Onnesplein, de Vis- Grote Geheimzinnige merken dat z'n knie een beetje pijn deed. Jan Holvast liep ook op de huishoudshow, toevallig zoals dat heet, en maakte maar een fotootje. Contact Het vormingscentrum Oud Poel geest organiseert dit najaar twee week-einden en winterdagen voor mensen die contact zoeken met zich- "Condoomautomaten bevinden zich vaak in een omgeving, die ge makkelijk associaties kan oproepen met een miezerige benadering van de sexualiteit". En: "Het zou toe te Juichen zijn als men zich in orthodox-protestantse kring vaker de vraag gaat stellen of een abonnement op een krant als De Telegraaf ook in strijd kan zijn met de zogenaamde doopbelofte". Stellin gen van Sytze Faber, die aan de VU promoveerde. yvie deze blonde man is, weten we niet. Hij stond gisteravond in de rustieke stand van het Leidsch Dag blad op de Leidato. Hij deelde handtekeningen uit. 'n Heleboel mensen vonden dat eigen lijk wat vreemd en bleven staan kij ken, elkaar vragend: "Wie is die vent? Wat doe-ie hier? Is-ie bekend, dan"? Tegen half elf, toen het allemaal ZOE7TERWOUDE "Vervelend, maar eigenlijk een storm in een glas water". Zo kwalificeerde direc teur Blankestijn van de beleggings maatschappij NEDVAST, eigenaar van het gebouw, de klachten van de bewoners van de op 15 augustus op geleverde flats aan de Zoeterwoud se Burgemeester Wapstraat. "Want wat ik er tot nu toe van heb gehoord, zijn het normale gebreken, die in de eerste opleveringsperiode kunnen voorkomen. Het is ook bepaald geen 6lecht huis. En als de aannemer maar zo goed is die gebreken zo snel mogelijk te herstellen (en er is geen reden daaraan te twijfelen, want we hebben vaker met hem gewerkt), dan heeft niemand meer hoofdpijn". Sommige bewoners kregen dat wel mede door een "groot misverstand" dat in eerste instantie was gerezen over een binnenmuur bij de nu open keuken en een tochtdeur bij de gang. De huurders verkeerden in de waan die muur en deur in de flat te vinden. Blankestijn: "Ik moet voorop stel len dat de huurders geen tekening hebben gezien. Maar inderdaad, wij hadden oorspronkelijk een dichte keuken willen maken. Zo is de bouw aanvrage ook weggegaan. Maar we mochten alleen een borstwering tot 85 cm hoogte maken. Die is ge maakt. Die tochtdeur is alleen heel in het begin even ter sprake geweest maar dat hebben we nooit opgedra gen, omdat het geen zin had. Het huis zou er minder goed bewoonbaar door zijn geworden. Ik begrijp het bo vendien niet: de mensen is nooit iets an'ders beloofd dan ze gekregen hebben. Ze hebben de flats ook ge huurd toen ze klaar waren". Klaar met "normale gebreken". Maar daarbij behoren niet het nog niet in bedrijf zijn van de verwar ming en het ontbreken van warm water. Blankestijn, wiens zoon overigens zelf zo'n flat bewoont; kan wat dat betreft de agitatie van de huur ders begrijpen. "Ik zou er ook de pé in krijgen als ik een paar weken zon der verwarming en zonder warm wa ter zou moeten zitten. Maar dat is niet onze schuld. Hoewel de norma le verwarmingsperiode op 1 oktober begint, hadden we hem wel eer der in bedrijf willen stellen, als we maar niet te maken hadden gehad met een energiebedrijf (de SLF van Leiden (dat traag is met het plaat sen van de gasmeters. Dat de men sen stookkosten betalen is normaal. Dat is een voorschot bij de huur, dat Je nou eenmaal ook in de zomer maanden betaalt". "De boilers leveren wij ook niet. Die moesten door de mensen zelf worden gehuurd bij de SLF, maar ken nelijk staan daarvoor nogal lange le veringstijden. Onze technische dienst is er achteraan gegaan en dat be drijf wordt dagelijks belaagd, dus ik vind dat we actief genoeg zijn". De bewoners van de flats, van dit alles voor het merendeel onkundig, vinden dat echter bepaald niet. Wie een paar weken niet kan douchen omdat de kans op waterschade elders dan groot is, raakt ook gemakkelijk getergd. Blankestijn: „Ik heb er een rap port over gekregen. De douches zijn ook door ons afgekeurd en er is een spoedopdracht uitgegaan naar de aannemer om de dorpels in de ko mende week goed te bevestigen. De lijm van de fabriek was niet goed. waardoor die dorpels loslieten. Er zal nu 'en andere soort gebruikt wor den. In alle woningen. Ook de wa' er- afvoer op de galerijen moet worden verbeterd. En wat dat muurtje be treft: dat was pas gemetseld en dat ls niet omgewaaid, maar omgeduwd door de lieve jeugd". De anderen staan ook erg wankel. Blankestijn: „Ze moeten nu ook zodanig worden gemaakt, dat dit niet meer kan gebeuren". „We hebben net een lijst van ge breken g» kregen. De aannemer moet dat nu herstellen, hoewel ik het niet naar nem kan doorschuiven omdat hij zelf al klachten is gaan verzame len om te behandelen. Hij heeft dus eigenlijk al meer gedaan dan hij moest djen. Maar goed de gebreken worden hersteld. Formeel staat daar voor drie maanden, maar gezien de aard van deze gebreken, hoeft dat niet zo erg te duren. De ftpur dan. Blankestijn: „Pak weg 'wee Jaar geleden was er sprake van 260 gulden, maar inmiddels ls al les verhoogd. Ook de bouwkosten. Ie dere kanaidaatbewoner die door de gemeente naar voren is geschoven, heeft van ons een brief gekregen, waarin de condities stonden en daar bij hebben wij niemand een andere huur opgegeven dan die nu wordt be taald. En bovendien: de mensen hoef den het huis toch niet te nemen? Wie dat wel ared kan nu moeilijk bij ons bezwaar gaan maken tegen de huur. Wat de tii meente verder met huur subsidie doet is tenslo te onze zaak niet". „Dat er geen naamplaatjes zijn, komt omdat de laatste bewoner pas sinds enige weken bekend is en de huisnummers hebben we ook nog maar korc geleden van de gemeente opgekregen. Die zijn besteld en on derweg". „Ja dat de mensen graag een goed koper en mooier huls willen hebben is logiscn. Dat wil ik ook. Maar nie mand kan zeggen dat hij er bij ons is „ingetuind" Wij hebben nie s an ders bek- jfd dan ze hebben gekregen. En trouwens, dit zijn geen grote problemen Het valt allemaal nogal mee. Ik ben gewend aan meer klach ten in hot begin".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2