Kritiek op Ford na gratie Nixon Portugal wil geweld voorkomen Brandt zaait onrust Mozambique was 5 eeuwen Portugees Senatoren verontwaardigd advocaten Nixon uit orde van Een reis om de wereld. Een half huls. Twee of meer droomauto's wellicht Een boot van jezelf alleen. Of: een heel gaaf appeltje voor de dorst Deze hoofdprijs van f 50.000,- voor de Nationale Puzzelaktie tb.v. het Koningin Wilhelmina Fonds, wordt in kontanten beschikbaar gesteld door ennia verankeringen LOURENCO MARQUES (AFP, ANP) Tien Jaar guerrilla heb ben een eind gemaakt aan vijf eeuwen Portugese kolonisatie in Mozambique. Met de verovering door Portugal van dit zuidooste lijk deel van Afrika werd een be gin gemaakt in 1498, slechts en kele Jaren na de verovering van Angola en Gulnee, die veel dich ter bij het koninkrijk Portugal lagen. De beroemde Portugese ontdek kingsreiziger Vasco da Gama had de ambitie alle Afrikaanse pleis terplaatsen op de route naar het verre oosten onder Portugese vlag te verenigen. Op 1 maart 1498 zette hij voet aan land op het ko raaleilandje met de Arabische naam Mocambique, dat later zijn naam aan de kolonie op het vas teland zou geven. Al spoedig wer den in Mozambique de eerste han delsposten gevestigd, met name in Quelimane en in Inhambane, waar de schepen op weg naar In dia aanlegden. Als de conferentie van Berlijn in 1885 de status van kolonie heeft toegekend aan gebieden onder "ef fectieve controle" van de koloni serende mogendheid worden ook in Portugees Afrika volgens het geijkte patroon de koloniale struc turen ingevoerd. Maar in 1911 verleent de Jonge republiek Por tugal zelfbestuur aan Mozambi que. Zo'n 15 Jaar brengt de staatsgreep van generaal Oscar Carmona in Portugal opnieuw 'n centralistisch bewind aan de macht. En onder het veertigjarig bewind van Salazar (1928—1968) wordt deze centralistische ten dens verder versterkt, hoewel de overzeese gebieden op papier erjgen begrotings-bevoegdheden krijgen. Een echt ontwikkelingsplan voor Mozambique is er nooit geweest. In 1951 stelt de latere premier Marcello Caetano een nieuwe grondwet op. waarin Mozambi que, evenals de andere delen van "ultramar" de status van Portu gese provincie krijgt. De geschiedenis begint zich in 1961 tegen Portugal te keren. De nationalistische opstand in Ango la leidt tot een begin van paniek in Lourenco Marques en Beira. De kolonisten van Mozambique roepen om wapens. Ze krijgen 'n vrijwilligerscorps, de eerste aan zet tot een leger dat in het begin van de jaren zeventig 60.000 man schappen zal tellen. De alarmklok heeft dan voor het eerst geluid. Lissabon antwoordt met het af kondigen van een organieke wet die Mozambique, evenals de an dere kolonies, voorziet van een "provinciale regering". Maar terwijl het Frelimo in Dar es Salaam zich bezighoudt met de vorming van een verzets beweging om de wapens op te ne men tegen Portugal en de wind van de dekolonisatie door Frans en Brits-Afrika waait, wil Anto nio Oliveira Salazar dit "zuide lijk dieel van Porrtangaü" vaster In zijn greep krijgen om er de "his torische beschavingsmissie" van Portugal te kunnen volbrengen. Oorlog Dat betekent oorlog in Mo zambique. In september 1964 valt de eerste Frellimo-eenlhedd vanuit Tanzania Mozambique binnen. De eerste Frelimovoorzitter. Eduar- do Mondlane, roept op tot een al gemene opstand tegen "de bezet ter". Al in deoember van dat Jaar antwoorden de Portugese troepen met massale zuiveringsacties in noord-Mozambique op de acties va® FreJimo-oommando's. Op grote schaal volgen er arrestaties vooral onder de Afrikaanse intel lectuelen. Sommigen van hen zul len tien Jaar moeten wachten, tot na de 25ste april 1974, op him vrijlating uit de gevangenissen van Pide, de beruchte geheime politie. In 1967 zegt het Frelimo een vijfde van het grondgebied van Mozambique onder controle te hebben met *n leger va® 8000 man tegenover 40.000 Portugese solda ten. De opvolging van Salazar door Marcello Caetano, in 1958, brengt geen verandering voor Mozambi que, evenmin trouwens als, na een aanvankelijke liberalisering, voor Portugal. De moord op Eduardo Mondlane in 1969 betekent een ernstige tegenslag voor het Freli mo. Een tijdlang wordt de bewe ging geleid door een drieman schap van Samora Mach el, Mar- celino Dos Santos en Uria Si- mango. Onderlinge verdeeldheid werden in deze periode verlam mend op een deel van de activi teiten. Na de afscheiding van Si- mango- die nu de leiding op zich heeft genomen van een bundeling van a®ti-Frelanogroepering?en wordt de eenheid hersteld onder Dos Sontos en Machel. Vooral de laatste Jaren maakte het Frelimo indrukwekkende vorderingen met de opmars in Mozambique, en het politiseren va® de bevolking. Frelimo Van 1971 wordt het oprukken de Frelimo een steeds ernstiger bedreiging voor de Portugezen. De goed-uitgeruste, van moderne wapens voorziene guerrilleros verschijnen in 1972 en '73 in het zuidweste van Tete, langs' de grens met Rhodesië. Het Portu gese koloniale bouwwerk begint aan alle kanten te scheuren. De Portugese dienstplichtigen die in de Mozambiquaanse Jungle een ongrijpbare vijand moeten be strijden krijgen genoeg van de "smerige oorlog" en willen naar huis. Internationaal neemt de druk op Portugal toe om df kolo- loniën onafhankelijkheid te ge- veen, vooral nia herhaalde onthul lingen van derden, zoals missio narissen, over door Portugese mi litairen gepleegde massamoorden en gruweldaden in Angola en Mo zambique, zoals de geruchtma kende moordpartil in het Mozam- biquaanse dorpje Wiriyamoe. De onthullingen in de buiten landse pers maken ook indruk in Portugal zelf, en krijgen ook aan dacht in het Portugese leger, van waaruit nieuwe verhalen over misdrijven tegen de Afrikaanse bevolking doorsijpelen naar bui ten. Het leger zelf luidt op 26 april 1974 de doodsklok over Portugal» imperium. Twee maanden later wordft het recht van Mozambique op onafhankelijkheid formeel er kend. In Juni beginnen bespre kinden met het Frelimo in Dar es Salaam, gevolgd door gehei me contacten. Op 7 september, vrijwel op de kop af tien Jaar na het uitbreken van de guen-illa, wordt in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka een "volledig akkoord" getekend. De ironie van de geschiedenis wil dat het Portugese leger nu als laatste taak, 'n rebellie van kolo nisten en ex-militairen moet on derdrukken om de ex-kolonie te kunnen overdragen aan de vij and van gisteren. LISSABON-LOURENCO MARQUES (Reuter/AFP/DPA) Twee afgezanten van de Portugese president De Spinola, zijn in Mozambique voor een onderzoek ter plaatse terwijl de rege ring poogt te voorkomen dat de rebellie van blanke kolonisten zich ontwikkelt tot een grote crisis. In een officieel commu niqué wordt gezegd dat luitenant-kolonel Dias de Lima en een niet met name genoemde marine-officier de situatie zullen ana lyseren teneinde maatregelen te kunnen nemen ter normali sering van de situatie. De Portugese regering probeert nog steeds de zaak niet op de spits te drijven, kennelijk hopend dat er een oplossing kan worden gevonden zon der een explosie van geweld op grote schaal. In het communiqué werd geen melding gemaakt van de moeilijkhe den in de Mozamblkaanse haven Bei- ra, waar Portugese troepen schoten over de hoofden van demonstranten en handgranaten ontploften onder de menigte. Ook radio en televisie maakten geen melding van de gebeurtenissen ln Beira. Volgens welingelichte krin gen kregen deze media opdracht van de regering geen berichten van bui tenlandse persagentschappen over Mozambique te verspreiden. Sedert zondagavond omsingelden troepen 't hoofdkwartier van radio en televisie. De Portugese regering staat in voortdurend contact met de bevrij dingsbeweging Frelimo die ingevolge het zaterdag in Loesaka. Zambia, ge tekende akkoord de leiding zal hebben in de overgangsregering die tot de afkondiging van de onafhankelijkheid op 25 Juni volgend Jaar zal functio- Dissidente blanken die het voor naamste radiostation van Mozambi que in Lourenco Marques en andere belangrijke punten in de stad be letten, bleven oproepen uitzenden waarin zij zich verzetten tegen de overdracht va® de souverein/teit aan één partij. De Portugese officiële radio zond een verklaring uit van Frelimo-lei- der Samora Machel, waarin ge vraagd werd om „de uitroeiing van deze groep misdadigere van de Man ke bevolking die poogt de minst ver. lichte sectoren van de bevoMng in haar dwaze aivontuur mee te slepen." De minister van overzeese ge bieden, Antonio de Almeida Santos, zei van zijn kant dat de situatie op gelost zou zijn geweest als de strijd krachten zich niet al te veel zorgen hadden gemaakt tot het voorkomen van geweld. In een vraaggesprek met het blad Diario de Noticias vroeg hij: „Wat willen zij tenslotte? Dat wij voort gaan te sterven en te doden, dat alle bronnen van welvaart vernietigd worden en de chaos zich kan ver spreiden?" Zuid-Afrika Generaal Francisco da Costa Go- mes, staf-chef van de strijdkrachten, deelde zondag mee de plaatselijke opperbevelhebbers opdracht te heb ben gegeven tot herstel van de vre de in Lourenco Marques. De regering zei troepen uit het noorden te zullen zenden. Maar het uitblijven van een beslissende stap tot nu toe demon streerde de aarzeling van de regering het vuren te openen. Volgens tot nu toe nog niet-offi- ciëel bevestigde berichten uit Johan nesburg zijn bij de eerste ernstige botsing tussen blanke rebellen in Mozambique en Portugese militai- gev in Beira maandag 28 burgers en twee soldaten om het teven geko- De Zuidafrikaan se radio-om roep SABC meldde uit Johannesburg dat de opstandelingen behalve het radiostation van Lourenco Marques ook dat in Bedra hadden bezet. Na de gevechten waren er echter nog ge enuitaenidflngen uit Bedra geewest. Volgens in Johannesburg ontvan gen persberichten controleren Portu gese militairen en leden van het Fre limo de grens met het westelijke buurland Malawi. Zij zouden infil traties vrezen van blanke vrijwilli gers uit Rhodesië of Zuid-Afrika, die de opstandelingen in Lorenco Mar ques te hulp zouden komen. De Rhodesische zaakgelastigde in Lissabon bezocht gisteren premier Goncalves om hem te verzekeren, dat Rhodesië geen steun aa® de re bellen zou verlenen. Huurlingen DINSDAG 10 SEPTEMBER 1974 Het avondblad "The Star" in Jo hannesburg meldde gisteren dat er een geheime bijeenkomst was gehou den van voormalige huurlingen in Kongo. De oud-huurlingenmajoor: Sam Cassidy sprak tegenover het blad met klem tegen dat het doel daarvan was weer een eenheid te vor men voor inschakeling in Mozam bique. De leider van het Frelimo, Samo ra Machel, heeft op een persconfe rentie na aankomst uit Loesaka in Dar es Salaam gisteravond ver klaard dat zijn troepen in alle be langrijke steden van Mozambique verbinding hadden gemaakt met de Portugese troepen teneinde de re bellie te bestrijden. 'De troepen van Frelimo en Por tugal zullen elke vorm van externe agressie bestrijden. Ook zullen wij samen vechten tegen reactionairen in eigen land". Over de opstandelingen die het ra diostation in Lourenco Marques be zet hadden zei hij: "Zij willen het ak koord van Loesaka vernietigen en de vriendschap tussen het volk van Portugal en Mozambique in gevaar brengen. Maar ik kan u zeggen dat deze groep bandieten en reactionai ren zeer spoedig zal worden geneu traliseerd en vernietigd". Strijders van de Vrijheidsbe weging Frelimo in de tijd dat zij nog illegaal waren en oefenden in Tanzania. (Van onze correspondent) WASHINGTON Richard Nixon heeft zeker sinds vorige week donderdag al geweten, dat president Ford nem zou vrij waren voor de consequenties van de misdaden, die hij gedu rende zijn presidentschap heeft begaan. Zijn pathetische ver klaring waarin hij als antwoord op het generaal pardon spijt betuigt over zijn fouten en verkeerde beoordelingen in de Watergate-zaak werd door zijn trouwe volgeling Ron Ziegler vrijgegeven, nadat de Nixons 's morgens vroeg hun toevluchts oord in San Clemente al hadden verlaten. SACRAMENTO (UPI/Reuter) Ex-president Nixon van de Verenig de Staten is voornemens uit de or de van advocaten van de staat Call- fornië te treden omdat hij zich "met andere dan Juridische zaken" bezig houdt, zo heeft de deken van de or de mr Seth Hufstedler meegedeeld. Op de Jaarvergadering van de or de zei Hufstedler een brief van Ni xons advocaten te hebben ontvangen waarin zij hem in kennis stellen van het voornemen van hun cliënt. Een formele brief waarin Nixon zijn uit treden meedeelt, zou spoedig volgen. Door Nixons uittreden uit de orde, komt automatisch een einde aan het onderzoek dat de orde was begon nen naar Nixons rol in de Waterga te-affaire. Als Nixon schuldig zou zijn bevonden, zou dat zijn uitstoting uit de orde tot gevolg hebben gehad. Wie van niets wist was Leon Ja- worski, de openbare aanklager, die nog steeds aan het dubben was of hij Nixon al dan niet zou vervolgen voor zijn kwalijke rql in de verdoe zeling van de Watergate-zaak. Ford heeft hem niet geraadpleegd. Ja- worski nam het ijskoud op. HU zegt dat de macht om gratie te verlenen nu eenmaal bij de president ligt, en dat hU daar niets mee te maken heeft. De openbare aanklager gelooft niet dat het buiten schot stellen van Nixon direct invloed hoeft te heb ben op het proces waarin de Nixon- coryfeeën als Haldeman, Mitchell en «►Erlichman terecht moeten staan. Wat Jaworskl betreft gaat dit pro ces waarin Erlidhman zijn vroe gere baas als getuige heeft gedag- China veroordeelt annexatie Sikkim Mavros in Bonn De Wtest- duitse minister van Buitenlandse Zaken Genscher heeft zijn Griekse collega Mavros gisteren ontwikke lingshulp ter hoogte van 100 mil joen mark toegezegd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn. zal op korte ternüjn 60 miljoen als kapitaalhulp worden verstrekt, voor al in de vorm ven leveranties van goederen. Het resterende bedrag is bestemd voor Drojecthulp in de ko mende twee Jaar. Levenslang Twee Arabische guerrillastrijders zijn gisteren in Tel Avlv door een militaire rechtbank tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld omdU zij vorig Jaar van plan geweest waren in twee bios copen in Haifa massamoorden te plegen. TOKIO (AP) China heeft laten weten van mening te zijn dat t volk van Sikkim de annexatie van dit land do >r India nooit zal accepte ren. Hui strijd tegen de "koloniale overheereing van India" zal sympa thie en steun vinden bij hun "buren" en andere landen. China gaf dit commentaar in een artikel in het "Volksdagblad" waar in de annexatie van Sikkim door In dia werd veroordeeld. "Verblind door overdreven ambitie geloven de ex- pansiontsten in New Delhi dat alles na de annexatie van Sikkim gladjes zal ver'open. Maar ze lachen te vroeg", aidus het Volksdagblad. Het blad meldde voorts dat "nie mand op deze wereld een natie tot slavernij kan dwingen zonder daar voor te worden gestraft". Met boek over aftreden BONN (DPA) In de Westduitse regeringcoalitie van So ciaal-Democraten en Liberalen is nogal wat onrust ontstaan over een boek waarin de voormalige bondskanselier Willy Brandt bijzonderheden geeft over de achtergronden van zijn aftreden op 6 mei van dit jaar. Van dit werk, getiteld „Uber den Tag hinaus", dat eind september verschijnt, heeft het tijdschrift .Der iSpiegel" een uittreksel gepubli ceerd. Daaruit blijkt een bedekte kritiek van Brandt op de toenma lige liberale minister van Binnen landse Zaken, Hans-Dietrich Gen scher, en de fractieleider van de Sociaal-Democraten in de Bondsdag Herbert Wehner, die de stoot heeft gegeven tot het aftreden van de Bondskanselier. Volgens 'De Spiegel" heeft Brandt tot naaste medewerkers ge zegd dat de rod van Wehner erger is geweest dan tot dusver bekend was. Hij zei zich verraden te voelen door "Herr Wehner". De voormali ge kanselier stelde Genscher die nu benoemd is tot voorzitter van de Li berale Partij, verantwoordelijk voor de tetoorfJkonumgen va® de geheime dienst, die onder hem ressorteerde, in het geval "an de Oostd/uitse spion G (inter Guillaume. In het voorjaar van 1973 had Gen scher hem alleen op de hoogte ge stéld van «en "vage verdenking" te gen Guillaume, hst hoofd va® de geheime dienst, Günter Nollau heeft onlangs voor een parlemen taire commissie van onderzoek ver klaard. dat er in die tijd een zwa re verdenking tegen Guillaume be stond, ook al beschikte men toen nog niet over bewijzen. Volgens „Der Spiegel" heeft Brandt gezegd dat Guillaume, die zijn medewerker was voor het contact met de SPD, niet in zijn naaste omgeving zou zijn gebleven, als hij toen had geweten dat de ge heime dienst Guillaume sterk wan trouwde. Naar in Bonn verluidt, hebben de twee coalitiepartijen herhaaldelijk contact met elkaar gehad over de inhoud van Brandts boek. Volgens ,Der Spiegel" heeft bondskanselier Helmut Schmidt de Liberalen te- vore® gewaarschuwd. De secretaris van de SPD fractie, Holger Boer- ner, zei dat het blad „tamelijk wel de waarheid over Brandts aftre den brengt". De plaatsvervangend voorzitter van de Christen-democratische op positie, premier Gerhard Stol ten- berg van Sleeswijk-Holstein, ver klaarde op een persconferentie ln Bonn, dat hij op grond van de pu- blikatie „opnieuw grote moeilijkhe den" in de Milling van de SPD en in de coalitie verwacht. Hij vroeg zich af waarom Brandt besloten heeft op dit ogenblik met zijn boek te komen. In de uren dat het Amerikaanse volk met de dramatische vrijbrief van Ford werd geconfronteerd ging Nixon een partutje golf spelen. The Washington Post goed In gelicht over zaken als Watergate zegt dat president Ford zUn besluit verhaast heeft, nadat vrienden van Nixon hem hadden verteld dat de ex-president in een zo grote geestelij ke depressie verkeerde, dat hij een langer uitstel van een beslissing niet meer aankon. De Juridische adviseur van Ford, Philip Buchen. heeft verklaard dat Nixon of zijn medewerkers donder dag al zijn ingelicht over Fords plan tot gratie. vaard gewoon door op 30 septem ber. De meeste verdedigers van de verdachten vrezen dat ook, hoewel enkelen van hen opnieuw zullen pro beren uitstel te krijgen. De republikeinen in senaat e® Huls van Afgevaardigden staan in het al gemeen adh'ter het besluit van Ford, de Democraten zijn duidelUk ge schokt. Een ding is zonder meer dui delijk: het is uit met de "witte broodsweken" waarin de nieuwe pre sident Ford en de democraten el kaar hebben trachten te vinden. Niet alle republikeinen steunen Ford in zijn beslissing. "Een gene raal pardon zonder een volledige be kentenis van Nixon is in mijn ogen een ernstige misstap", vindt de Re publikeinse senator Edward Brooke van Massachusetts en zijn partijge noot en collega Lowell Weicker van Connecticut, lid van de Watergate- commissie in de Senaat, zegt: "Pre sident Fords gratie kan een persoon- lUke, een politieke of een emotione le reactie zijn, maar zij getuigt niet van gelijk recht voor allen noch van leiderschap in een staat die zich rechtstaat noemt". Een Zuidkoreaanse demonstrant op het moment dat hij zijn pink gaat afhakken. Tweeëndertig mensen uit een groep van 15.000 betogers deden dit uit protest tegen terreurgroepen, die volgens hen vanuit Japan opereren tegen de regering van Zuid-Korea. De 32 zonden hun pinken in een vlag gewikkeld nacr de Japanse premier Tanaka.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9