NOS-tv maakte opnamen in Leidse tekenacademie KRO-tv biedt kijk op Baader-Meinhof-groep I ...en gisteren C/Mjl/gfOffAgmma] Pleidooi voor één grote kunstenaarsorganisatie TV morgen] DINSDAG 10 SEPTEMBER 1974 Door Alexander Münninghoff Omdat gisteren in West-Berlijn een proces is begonnen tegen twee kernleden van de zogenaamde „Rote Armee Fraktion", beter bekend als de Baader-Meinhof-groep, brengt de KRO vanavond de documentaire i.Geen kans voor Baader-Meinhof" op het scherm. De tdtel is voor tweeërlei uitleg vatbaar. Niet alleen heeft de groep nooit serieus kans gemaakt om de progressieve Duitse massa voor haar ideeën te winnen, maar ook stellen de makers, KRO-correspondent Jan Kuiper en regisseur Joost Tholens, dat de BM-leden geen kans hebben op een eerlijk, onbevooroordeeld proces. Waarom dat zo is wordt uit de documentaire uitstekend duidelijk. Met indringende beelden van straatrellen wordt een beeld ge schetst van de woelige Jaren zestig, die in Duitsland begonnen met de oprichting van de Berlijnse muur. De hierdoor gegroeide kritische houding van de Duitse jeugd tegen de Verenigde Staten vond haar ontlading in het internationale rellenjaar 1968. Een Rudi Dutschke slaagde erin de Duitse consumptie maatschappij aan het wankelen te brengen. Wat Provo by ons was, bestond bij onze oosterburen ook, alleen enkele graden massaler en fanatieker. Links Duitsland, en dat waren vooral de studenten, liet zich in die periode nadrukkelijk horen. De brave zwijgende meerderheid wachtte angstig af. Toen Dutschke in datzelfde Jaar 1968 door een extremist van andere zijde werd neergeschoten en hier door veranderd was in een apathische mummelaar, betekende dat ook meteen het einde van de massale linkse stormloop op de gevestigde orde. De beweging was letteiüijk onthoofd, andere Führer waren er niet. De studenten en hun medestanders heten zich voor de overgrote meerderheid zonder slag of stoot inpalmen door de eens zo verachte consumptiemaatschappij, en zijn nu terug te vinden als vooruitstrevend geklede Jonge derti gers met keurige gestudeerde banen en een abonnement op de Avenue. Een uitzondering vormde de groep rond de student Andreas Baader. zy zette de reeds verloren strijd met des te hardere hand voort. Een brandstichting in een Frankfurter warenhuis (schade ruim 1 miljoen) was haar eerste daad van protest tegen de weer in slaap gesukkelde Wirtschafssamenleving. Baader werd, samen met zijn drie medeplichtigen, gepakt en veroor deeld. Maar nauwelijks anderhalf Jaar later, in april 1970, werd hij op spectaculaire wijze uit de gevangenis van Berlijn bevrijd. Een van zijn verlossers was de toen 36 Jaar oude linkse Journaliste Ulrike Meinhof. Het tweetal, dat een groep van ongeveer 25 mannen en vrouwen om zich heen had verzameld, begon toen pas goed. De ideologie richtte zich voornamelijk tegen de „verrotte Duitse kapitalistische maatschappij met haar ingebakken sociale en elijkheid. Maar om zijn progressieve landgenoten krijgen koos Baader de weg van brute wapengeweld. De massa dan wel automatisch volgen, zijn dubieuze redenering. En zo werd Duitsland in de Jaren 70-71 uit zyn welvaartsdroom opgeschrikt door een serie geweldda den die er niet om loog: bomaanslagen, bankovervallen, bero vingen van wapendepots. Hoezeer Baader mis zat met zijn taxatie werd allengs duidelijk. De afkeer van het wapengeweld (de totale balans vermeldt vier doden en tientallen gewonden) won het van de eventuele sympathie van links Duitsland: er was al spoedig niemand meer te vinden die zich met de methoden van de BM-groep kon verenigen. Ook een genuanceerd oordeel over de ideeën van de groep was in die tijd niet raadzaam. Immers, de rechtse pers in Duitsland, met name het Axel Springer-concern met zijn paradepaardje, het boulevardblad Die Bildzeitung (oplage 4 miljoen), voorop reageerde met een felle anti-linkse campagne waarin al spoedig alle redelijkheid uit het oog werd verloren. Er werd geschreeuwd om hard politie-optreden, er werd gebruld om wraak. Wie niet met dit massale hysterische koor instemde, werd ogenblikkelijk door de Bildzei tung als een communist en geweldaanbidder aan de schandpaal genageld. Zoals de schrijver en Nobelprijswinnaar Heinrich Böll ondervond, die in zijn publikaties de euvele moed had gehad om te waarschuwen tegen de fascistoïde lynchstemming die was ontstaan. Het leven werd hem prompt door de Bildzeitung onmogelijk gemaakt. Het regende bedreigingen en be schimpingen aan zijn adres. In de film zien we hem even, nat van het zweet en trillend van verontwaardi ging, aan het woord. Maar wat na het zien van de documentaire als het meest verbij sterende in de herinnering achter blijft is wel het feit, dat ook de Duitse overheid zich blindelings in de heksenjacht stortte. De massale klopjacht op BM, waaraan 150.000 agenten deelnamen en die in 1972 met de arrestatie van de harde kern van de groep eindigde, herschiep Duitsland in een land met een staat van beleg, waarin de politie soms zelfs eerst schoot en dan pas praatte: een onschuldige Schot werd bij een inval van de politie in zijn woning doodgeschoten toen hij een verdachte beweging maakte. Wie bij de talrijke controles op de Duitse autobanen niet direct op het stopteken reageerde liep de kans hetzelfde lot te ondergaan. Ander beeld uit de film: een gevangen genomen BM-meisje wordt voor de tv-camera gesleurd. Zes agenten houden haar met man en macht in de houdgreep, haar voeten raken de grond niet eens. Men probeert haar haar achterover te trekken. Als de stuitende vertoning voorbij is, komt een hoge politie functionaris met een nauwelijks waarneembaar glimlachje om de mond verklaren, dat deze confronta tie met de kijkers noodzakelijk was vanwege eventuele tips uit het publiek. De gebeurtenissen sinds de arresta ties van 1972 wijzen er evenmin op, dat de Duitse overheid van haar paranoia is genezen. Het voorarrest van de groepsleden duurt al langer dan feitelijk is toegestaan, en de manier waarop men de verdachten heeft ingesloten wordt door vele actiegroepen als marteling geken merkt. De isoleercel, waarin geen geluid kan doordringen en waarin ieder contact met de omgeving onmogelijk is. Het effect hiervan is het droogleggen van de zintuiglijke waarneming, in sommige gevallen leidt dat tot levensgevaarlijke stoornissen. De lange duin* van het voorarrest hangt ook samen met de bouw van een speciale, superbevei- ligde rechtzaal in Stuttgart, waar in het voorjaar van 1975 dan eindelijk het grote wraakproces tegen de totale groep zal plaatsvinden. De kosten van dit gebouw, dat aanpaalt aan de plaatselijke gevangenis, bedragen 20 miljoen. Een Justitie ambtenaar zegt in de documentaire, dat dit nieuwe gebouw noodzakelijk is „om veiligheidsredenen". Men verwacht een bevrijdingspoging. Van wie die zou moeten komen nu de hele groep achter de tralies zit wordt niet tüuideiyk. Na het proces wordt het een sporthal, het is nu al een Standbeeld voor absurde Duitse grondigheid. Kuiper en Tholens zijn er met dit soort voorbeelden in geslaagd aan te tonen, dat in Duitsland fascistoide tendensen komen bovendrijven als de bestaande orde bedreigd wordt. Dat er van een normale rechtsgang geen sprake meer kan zijn zal iedereen, die „Geen kans voor Baader-Meinhof" heeft gezien, kun nen aanvoelen. Zoals een van de advocaten van de groep opmerkt in de film: „Geen rechter kan het zich nog veroorloven tot vrijspraak te besluiten". Dat het in een sfeer van angsthetzes en haatcampagnes bij onze naaste buren zover gekomen is, stemt ons tot nadenken. Humanistisch Verbond krijgt geen zendtijd- uitbreiding LEIDEN Felle opnamelam pen werden gisteravond gericht op de leden en cursisten van de „Leidse tekenacademie Ars Aemu- DEN HAAG Minister Van la, die probeerden zo "gewoon" Doorn van CRM heeft het Huma- m0gelijk te doen. Reden nistisch Verbond geweigerd zijn te levisiezendtijd vain 7,5 minuut per wee kte verdubbelen. De omroepraad adviseerde de bewindsman gunstig voor het programma "Van gewest dit alles was een bezoek van de NOS- televisie die opnamen maakte beschikken op het verzoek verdubbeling van het Humanistisch Verbond. Enige Jaren geleden had het bond ook al gevraagd om meer visiezendtijd, maar kreeg die, even eens in afwijking van het advies van de omroepraad, niet Het Hu- manistisch Verbond ging in beroep w°rdt bij de Kroon, die het besluit tot gewest". Volgende week woens- da6 wordt er 011 program- ver- ma een filmpje over de Leidse tele- tegenacademie uitgezonden, dat :s minuten duren zal. Onder leiding van Ad Koolwijk, voor die zes minuten film j'de zo'n zes dagen gewerkt! Zes dagen minister vernietigde en conform het advies van de omroepraad tot ver dubbeling van de zendtijd besloot, 't Humanistisch Verbond evenwel het viervoudige te visiezendtijd gevraagd Nu herhaalde het verbond het Koolwijk, oorspronkelijke verzoek. Het voerde tv-ploeg nu ook nog aan, dat er mogelijkhe den voor uitbreiding zijn door plannen maken, van overleg met veel mensen, dan natuurlijk de opna men zelf, het knippen en verwer- had toen ken van dle opnamen en daar ten- in zijn slotte het filmpje uit samenstellen. "Wij werken één op vier" vertelt dat betekent dat de elke vier meter film er uiteindelijk één gebruikt. Dit is bij- de zonder voordelig, want vaak ligt het thans vastgestelde totale televisie- gemiddelde één op tien. zendtijd. Hierin ziet minister Van Doorn geen argument tot inwilli ging van enige aanvraag. Overigens verschijnen van acht hij de overwegingen van de Kunstlegaat, kunst Kroon voor uitbreiding van televisie zendtijd tot niet meer dan 7,5 minu ten per week nog onverminderd gel dend. Minister Van Doorn vindt voorts, dat uitbreiding van de totale zendtijd niet leidt tot een relatieve terug plaatsing van het Humanistisch Ver- cursisten bond wat zendtijd betreft. Het bond heeft volgens hem niet aange toond, dat zijn relatieve betekenis De directe aanleiding tot al deze aandacht voor Ars is het binnenkort boek "Leids historie rond- Ars Aemula Naturae vanaf 1694 heden", waarvan de burgemees ter, dr. A. J. Vis, op 25. september het eerste exemplaar krijgt aange boden. Wanneer de koffiepauze voorbij is gaan de opnamen weer verder. De hun plaatsje achter de zeis weer in. Hier en daar wordt nog een lamp verplaatst en er wordt nog even zachtjes gepraat. Het NEDERLAND I 18.45 Brigadier Dog (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De Stratemakeropzeeshow (VARA) 19.30 De Namib Woestijn, natuurfilm (VARA) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Colditz, tv-serie (VARA) 21.10 Twee voor twaalf, quiz (VARA) 2L55 Achter het Nieuws (VARA) 22.45 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Brigadier Dog (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Speedy Gonzales (KRO) 19.10 Peppi en Kokki, kinderserie (KRO) 19.30 De Melchiors, tv-serie (KRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 De man met het slangevel, speelfilm met Marlon Brando (KRO) 22.10 Geen kans voor Baader-Meinhof, documentaire (KRO) In verband met de processen tegen de kernleden van de Baader-Meinhofgroep, die vandaag in West-Ber lijn beginnen, deze avond een documentaire over het het ontstaan en de geschiedenis van deze groep linkse intellectuelen die zich allengs als anarchisten zijn gaan gedragen. 23.10 Den Haag vandaag (NOS) 23.25 Journaal (NOS) Aan landelijke politici ben Je zo langzamerhand wel gewend op de televisie. Piet de Jong was er, als premier, mee begonnen om op vrijdagavond een haard vuur praatje te houden: Barend Biesheuvel wilde niet achter blijven en Joop den Uyl is er ook niet vies van. Maar loka le machtshebbers in casu de burgemeesters van grote steden Tie je vrijwel nooit op het scherm. En toch gebeuren er in steden als Amsterdam. Den Haag en Rotterdam niet zelden dingen die landelijk belang heb ben of kunnen krijgen. Wie ech ter kent Samkalden, Marijnen en Thomassen van het scherm? Allien al de mogelijkheid om vertrouwd te raken met de mannen die plaatselijk bestu ren zou een pleidooi kunnen vormen voor spoedige doorvoe ring van de lokale kabeltelevi sie. Dit is een overweging, die werd ingegeven door het verras sende verschijnen van Amster dams burgemees er Samkalden in aVRO's Televizier Magazine dat gisteravond weer eens in het Surinaamse probleem dook. Nou daar zat dan die burge meester, een man die op be paalde punten vermoedelijk meer macht heeft dan een mi nister en hij werd zoals we dat nu wel van hem gewend zijn op uiterst bekwame manier door Jaap van Meekren onder vraagd. Het ging dus over het Suri- Probleem. En dat dile hoofdletter P zo langzamerhand niet overdreven is, bleek ook wel uit het nogal zorgelijke be toog van de burgemeester. Er was trouwens nog iets dat de ernst van de situatie aanduid de. Samkalden zal het wel niet kunnen helpen elk vogeltje zingt zoals het gebekt is maar hij begon het gesprek als de wat starre regent waar voor hij door politieke tegen sta iders al zo lang is aangezien doch toen (en dat was al weer de verdienste van Van Meekren) het interview iets verder ging, dan het verplichte Ja en amen- spel maakte het autoritaire van de burgervader plaats voor een wevnlljke bezorgdheid een transformatie binnen de vijf mi nuten waar je als televisiekij ker ♦och maar even getuige van moeit wezen. Suriname zal met al zijn moeilijkheden ongetwijfeld stee is weer op het scherm ko men; er zullen ook stellig steeds onaangenamer dingen over on ze Rijksgenoten gezegd worden, maar betwijfeld mag worden of er spoedig iemand op de beeldbuis zal komen die dit gro te probleem in zo weinig woor den weet samen te vatten als Samkalden die zei dat het ging om „mensen die niet gewend zijn de woningen te bewonen zoals ze bewoond moeten wer den". En daar gaat het bewoner in ne eerste plaats om. H. J. OOLBEKKINK de kleine uren. 2.02 (S) Kees vam Maas dam. 3.02 Willem van Beusekom. 4.02 Alfred Lagarde. 5.027.000 Hans Ham- Dinsdag 10 september Hilversum I NOS: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojourn. 18.21 Opname 7 dagen van nu documentaire. 18.40 (S) Harmonie-or kest. 19.05 (S) Y'All come: Country and Westernmuzlek. 19.30 (S) Van- VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym- ügnastiek. 720 (S) Aktuallteltenshow. <7.45 VPRO: Deze dag 8.00 Nieuws. (S) Zangsoliste combo. 23.05 (S) Er floot Geconcentreerde bedrijvigheid tijdens een les op de Leidse tekenacademie Ars Ae (Foto Jan Holvast) KRO: 18.00 (S) KRO muziek uit eigen produktles. 18.19 Politieke UfttMtóUBg: Pacifistisch Socialistische Partij 18.30 Nieuws. 18.41 Echo. 18.50 (S) Uchte grammofoonmuzlek. 10XX) After de dag. 1325 (S) Een middagje programma vol goe- het geestelijk leven in Neder- del neemt de vereiste houding de zing. Het is erg warm met al die lampen en het zoemende geluid van de camera. Men kan zich daarom afvragen hoe sterk het werk dat de cursisten op deze ongewone en spannende avond maken afwijkt van hun prestaties op een gewone lesavond bij Ars. In elk geval lijkt het best interes die overeenkomt met verdubbeling wordt opgenomen. Af en toe klinkt de *2^^^ dit Leid se programma te kijken. van de televisiezendtijd. i de leraar met o* -AüsssrürW)-Ü satle moeten komen, waarbinnen de te zijn van een bij tet NVV^JS TV MTITXI ANTI huidige organisaties als zeUstandi- sloten vakbond. IV ULllNLAJM) 16.00 (S) De radio is verstopt, hoor- een poprekoustruktle. NOS: 19.50' Den spel. 1625 (S) Nederlands cabaret op vandaag. KRO: 20.00 Nieuws, de plaat. 16.55 SDansorkeet met so- listen. 17.25 (S) Metropole Orkest 17.55 Mededelingen. Hilversum II TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Ontbijt - Soos, met om 7 Aktua; 8.30 Nie S3 theus. door Keuls Omroep Symfonie Orkest Vrouwenkoor NOS: 18.02 Joost mag niet eten. VARA bedelingen. 12.00 (S) Van twaalf twee. pauzepro g re 5 22.02 (S) (P)opdonder. 23.02 (S) Nieuws en om 12.41 Echo. 14.00 Huis bezoek. NOS: 14.10 Onder de Groene Linde: oude liedjes en balladen 14 30 Hij zegt, dat de ANOUK zich als de bij het NVV aangesloten^ Ajgecte- 22 ZÏSZSSiSSSiïZZXZ ^ren-vak-ndm^ ze week in het bondsblad. Hij noemt deze bundeling nodig om dat uitvoerende en scheppende kun stenaars economisch gezien een te verwaarlozen groep vormen, die de strijd om het handhaven van hun rechten en arbeidsvoorwaarden op een aanvaardbaar niveau zeker niet zullen kunnen volhouden met een versplinterde organisatie. De ANOUK is met de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsver eniging. BBK '69, de Nederlandse Vereniging van Toneelspelers Enquête: boer heeft reden tot protest van BernpnswM-AnioiT^r. ""«ren gwc e redenen hebben voor Dinsdag 10 september Duitsland I 17.05 (K) KlnderprogT. 17.25 (K) Kin der programma. 17.55 (K) Journaal. (Regionaal Drogramma: NDR: 18.00 (K) Filmreportage. 1820 (K) Actuali teiten. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 (K) Nordachau-Magazin1926 (K) Ge ne Bradley in geheimer Mission, tv- serie. 19.59 Programma-overzicht WDR 18.05 (K) Arn'.c. tv-serie. 18.40 (K) ak- tualttebten. 10.20 (K) Gene Bradley to geheimer Mission, tv-serie.) 20.00 (K) Journaal en weerbericht. 20.15 (K) Amusementsmagazine. 21.00 (K) Mac beth toneelstuk 2325 (K) Journaal met kommentaar en weeroverzlcht. r het circus. 17.40 (K) i Een driewekelijkse rubriek 22.00 (K) Doku- meer dan mentalre füm. 23.40 (K) Journaal. het NW gewend. Maar "heel wat leden, aldus Verploeg. willen eindeloze procedure van een Rick van der Linden, die de popgroep 'Ekseption' oprichtte en internationale faam bezorgde, is terug van weggeweest. Een jaar geleden werd hij uit de groep gezet en procedeerde nog om het 'bezit' van de naam Ekseption. Gistermiddag hield hij zijn nieuwe groep 'Trace' ten doop, waarmee hij een nieuw muzikaal bestaan wil gaan opbouwen. De formatie bestaat uit Rick van der Linden, Jaap van Eik (ex-Cuby and the Blizzards, Blue Dimension, The Motions, Panda en Solution) en Pierre van der Linden ex-Focusen verder veel instrumenten (o.m. 12 klavier instrumenten, inclusief een kerkorgel), technische apparatuur en als nieuwigheid in de pop muziek een door een stofzuiger 'gevoede' doedelzak. Rick van der Linden mikt meteen al weer op de internationale markt: zaterdag wordt voor het eerst in het openbaar opgetreden, maar in oktober zijn er al tournees dcor Zwitserland en Soedan. Zweden, Duitsland en de Verenigde Sta ten staan daarna op het programma. ke opinie (NIPO) in augustus hield onder 1123 mannen en vrouwn van af 18 Jaar. Van de ondervraagden bleek 88 procent iets gehoord, gelezen of gdnrtta, --Een onbekende ge- rr^nd^S,Vet?^eri^' ln behandelt^ 16 pet Z, Eendra^htsPl")lder by Amsterdam de ondervraagden was het niet e#»r>s een flinke schadepost bezorgd. In de SLf^32E!n nacht 1 WJ een flinke schadepost bezorgd. In de met de redenen van de boeren vrijdag op zaterdag heeft 22 pet vond dat zij een rechtvaar- koe met twee schoten ge- dige behandeling krijgen. dood. Vanochtend werd ontdekt dat de geheimzinnige sohutter opnieuw den zich de meeste voorstanders had toegeslagen. Een van de koeien het regeringsbeleid ten opzichte had een schotwond aan de poot op- de boeren, onder WD, AR gelopen. De Amsterdamse heeft de zaak in onderzoek, schutter maakte gebruik van weer van zwaar kaliber. Onder de PvdA-stemmers bevon- politie de minste. Naar kerkelijke gezind te gezien haaden de gereformeer den de meeste bezwaren tegen hat boerenbeleld. Nederland I KRO: 17.00—17 45 (K) Nogal wiedus. NOS: 18.45 (K) Brigadier Dog. 18.55 Ned. Vereniging van Revalidatie NOS Den Haag vandaag. 2325—23.30 (K) ig. NOS: 20.00 (K) Jour- NOS: 21.50 (K) Journaal. TELEAC: 21.5522.40 (K) Camputerkunde les r11.03 Drie draalt op verzoek: AVRO's Postbus 700 12.03 Radiojournaal. 12.06 (S) Drie "dag. 14.03 Pop-Kontakt I »ntakt n 16.03 De Hitm OA. Amerikaanse top-twintlg. 17.03 Radiojournaal. 17.06 De Httmees- ters n, met Engelse top-twlntig. Suriname wil eigen leger PARAMARIBO Suriname wil een eigen leger na de onafhankelijkheid eind volgend Jaar. Tot nu toe werd in Suriname de indruk gewekt dat Suriname in plaats van naar een eigen leger naar een para-militaire organisatie streefde na de onafhan kelijkheid. Dat Suriname nu een eigen leger wil blijkt uit een advies dat is ingediend door de gemengd Su- rinaams-Nederlandse defensie oom missie, die op het ogenblik in Pa ramaribo vergadert. Deze gemengde commissie heeft bij de Surinaamse regering een advies ingediend over de toekomst van de krijgsmacht in Suriname. Naar in Paramaribo van welingelichte zijde wordt vernomen houdt dit advies on dermeer in dat de Surinaamse troe penmacht na de onafhankelijkheid zal moeten bestaan uit 625 soldaten, 100 onderofficieren en 30 officieren.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5