Raad heeft nog geen commissies LEIDATO: 25.000 Spel in opbouw EEN TELRAAM IS BETROUWBAAR Eeuwfeest universiteit: herdenkingszegels, dies -oratie en expositie Katja LEIDSE KANTONRECHTER TIJDELIJK MINDER TREINEN TUSSEN LEIDEN EN ALPHEN DINSDAG 10 SEPTEMBER 1974 LEIDEN De opbouw van het "Spel zonder Gren zen" begint vaste vormen aan te nemen. Rond molen De Valk zijn technici van de ge meente en van de NOS kei hard aan het werk om de de cors en de tribunes op tijd klaar te krijgen. Jan Holvast zette de hoogtevrees even te gen de muur en beklom de molen om een overzichtsfoto te maken. Daar zat-ie dan, de nieuwe raad. Volgens VVD-voorman Cor Elzenga niet lekker, want hij wil over het "stoelenplan" praten. En daar zit het dan, het nieuwe college, burge meester en secretaris geflankeerd door het wethouderskoppel Van AkenVan Dam, dat als "bestuur" opereert, en daarnaast enerzijds het koppel "wonen" met Waal en Ver boom en anderzijds het koppel "wel zijn" met Tesselaar en Oosterman. Zes wethouders, die een progressief programcollege vormen, vijf PvdA- ers en één D'6ö-er als vertegenwoor diger van PPR/PSP D'66. Het eer ste linkse college in Leiden. Daar tussen de liberale burgemeester Vis en een onbestemde secretaris. Zes heren met stropdas, twee zonder. Op de collegetafel stapels stukken bij voorzitter er. secretaris, een Suc ces-agenda bij Ar ie Verboom (bij ge brek aan een secretaresse?), een pijp bij Cees Waal. een half Prins- Bernhard-brilletje bij Tinus van Aken, een driftig gebruikt paikje si garetten bij Dick Tesselaar. eigen lijk niks bij Bert Oosterman en... een telraam bij Hans van Dam. Van Dam heeft zijn cowboyhoed vervangen door een fors telraam omdat het Leidsch Dagblad me daarmee altijd, ziet". Een fragment van Joop Waienkamps tekening van vorige week demonstreert dat nog- Toch makkelijk, zo*n telraam. In de eerste plaats om stemmen te tel len. Het is immers niet anders dan vier jaar geleden: er wordt veel ge stemd. Het werkt stroef, maar in het begin zal het nodig zijn. Dat was ook in de vorige raadsperiode zo en toen ging her later allemaal ge smeerder. Voor de efficiency is te hopen, dat het ook deze raad lukt. Dan zijn geen nachtvergaderingen nodig. En deze raad bestaat niet uit nachtbrakers. Om twaalf uur slaat het klokje van (echtelijke?) gehoor zaamheid. Ook makkelijk zo*n telraam om te turven hoe lang de discussie zal door- LEIDEN De nieuwe Leidse raad is er gisteravond in zijn tweede vergadering nog niet toe gekomen de leden te benoe men van de commissies, die zich specifiek bezighouden met de taakvelden van de portefeuillehouders, de burgemeester en de zes wethouders, welke laatsten samen een progressief program- college vormen. Er werd wel overeenstemming bereikt over de hoofdlijnen van de commissies, die in de nieuwe bestuurlijke organisatie een belangrijke rol gaan spelen. gaan over politieke onbetrouwbaar heid. Helmuth Driessen. die als CDA-leider echt in de oppositie is en zich wel moet ergeren aan de constructieve oijdrage van zijn WD collega Cor Elzenga, begon er vo rige week mee, toen hij drie (toen nog kandidaat-) wethouders ervan beschuldigde politiek onbetrouw baar te zijn, ornaat ze vier jaar ge leden de lijst van Kabouterstad Lei den tekenden. Ook Hans van Dam is geen jongen, die in sprookjes gelooft. Hij had die lijst gisteravond op tafel en toonde daarmee aan, dat noch hijzelf, noch Verboom, noch Oosterman die lijst had ondertekend. Jammer toch denk Je dan als minder politiek dier dan een deel van de raad.Waarom bij een onnozele zaak als deze zulke zwaarwichtige woorden als "diep ge troffen" (Van Dam) en "mijn frac tie neemt deze zaak niet licht op" (PvdA-fractieleider Leo Meijer, naar wie Panorama al een laan vernoemd heeft kun Je nagaan. Helmuth dote er wat verbe ten uitziend het zwijgen toe. Waar om? vraag Je dan bij een onderbre king één van de vele van de vergadering en een plasje zijner zijds. Helmuth verklaart er niet op te kunnen ingaan, omdat de twee persoonlijke verklaringen aflegden. Dat is hogere politiek, maar het klopt. Driessen belooft er volgende week op terug te komen. Met bewijzen. "Dan hebben ze bij de naamgeving getekend", zegt hij. Vastbesloten. Net als Hans van Daan, die later ver klaart, dat dan ook deze lijst op ta fel moet komen. En dat zal gebeu ren, al moet hij het stadhuis ervoor afbreken. U proeft het sfeertje hè? Zo ging het overigens niet in de hele vergade ring. Er werd weliswaar uitvoerig, maar met betrokkenheid gepraat, zowel vanachter de collegetafel als uit de raad. Jammer, denk je dan, dat het slot zo onbevredigend is. Kun nen ze nou nooit eens opschieten en iets afwerken? Is dat een eigen schap van alle Leidse raden? Prikken mag.-Dat houdt de zaak le vendig. Ik hoor liever wat stekelige dingen dan een discussie van Dries sen en Van Dam over de "receiving end van BOO". Weet u wat dat is? Geef mij dan maar Helmuth, die zich afvraagt waarom het college voorstelt om vergadervoorzitters voor commissies te benoemen. "Kun nen de wethouders daarvoor dan geen cursus volgen?" vraagt hij ar geloos. En hij krijgt 'm terug. Even later kan hij niet direct reageren op een amendement van de WD. Zegt Van Aken: "Moet hij zeker eerst een cursus volgen". Jammer, dat ook Teleac de wijs heid niet in pacht heeft. Getuige de televisie-cursus voor nieuwe raads leden. HANS MELKERT De raad ging akkoord met de in stelling van zeven commissies (in plaats van elf in de vorige raadspe riode). Een amendement van het CDA om bet personeelsbeleid in een apaUe commissie te behandelen haalde het niet, evenmin als één uit dezelfde hoek, dat het hoofdstuk voorlichting wilde toevoegen aan de competentie van de commissie voor algemene en bestuurlijke aangele genheden. Het eerste werd met 20—15, het tweede met 19-16 verworpen (waar bij communist Hoeven de ene keer met het college en de andere keer met de oppositie meestemde). Voor Stroink ,CDA) was het niet aanne men vaa het voorstel over perso neelszaken aanleiding tegen de hele nieuwe commissiestructuur te sfeem- Het college en de raad namen wel een CDA-amendement over om de toestuurlilke aspecten van binnenge- meente'Uke centralisatie en in spraak bij de commissie ABA onder te brengen. De rest blijft in de com missie samenlevingsopbouw e.d. Ook gingen college en raad ak koord met een door de WD gewenste uitbreiding van het aantal commissie leden. Door amendering van het voor stel mag de PvdA als grootste frac tie dne ïeden voor elke commissie voorgedragen, het CDA en de WD twee en de overige fracties één. Een aantal aspecten van de com missievorming vraagt om nader be raad. Dat gaat gebeuren in de com missie ABA, die er nog niet is, even min als de andere. De benoeming van leden in de commissies komt in de volgende vergaderingen pas aan bod. Eén van de punten van beraad is het Instellen van subcommissies. B. en W. wilden die bevoegdheid aan de commissies zelf laten., maar de meerderheid van de raad bleek meer te voelen voor instelling door de raad om de zaak in de hand te houden. Geen 300 Evenmin als er commissies zijn, is er een nieuwe BOO, de begeleidings commissie organisatie-onderzoeken, die is omgedoopt in begeleidingscom- LEIDEN Aan de Erasmusuni- Tersiteit in Rotterdam is de heer W. Bleijie uit Leiden geslaagd voor het doctoraal examen economie. missie organisatie-ontwikkeling. CDA-fr-ctieleider Driessen kon niet akkoord gaan met de benoeming tot lid van een aantal oud-raadsleden en het college voelde niets voor be noeming van deze (om wethouder Van Da n te citeren) "op dit gebied deskundige burgers" tot adviserend lid. Om politieke redenen ("links zou overhes.-sen") kondigde Driessen aan, dat het CDA geen kandidaten voor BOO zal stellen. Een door de raad aanvaard idee om zowel uit de fractie van het CDA als uit die van de WD twee leden te benoemen ging hem kennelijk niet ver genoeg. De WD ging hiermee wel akkoord, al hield vo «man Elzenga de slag om de arm, dat de liberalen zich uit BOO kunnen terugtekken. De benoemingsprocedure, uitge steld tot volgende week, zal leren of het CDA blijft bij zijn besluit om niet te oarticiperen in BOO. Dries sen wilde kennelijk een slag om de arm houden toen hij (met zijn frac tie en de VVD) weigerde na twaalf uur door te vergaderen om tot be noeming komen. Hij was wel be- bereid de commissies te bemannen, maar daartegen rezen toen bezwa ren uit PvdA-kring, waardoor de vereiste twee-derde meerderheid om door te gaan niet werd gehaald. Driessm was de enige, die de por tefeuilleverdeling in het college in zijn beschouwingen betrok. Hij stel de nogmaals, dat voorlichting bij de burgemeester en niet bij de wethou der Van Dam hoort. En intergemeen telijke samenwerking hoort z.i. ook tot de competentie van de voorzitter en niet tot die van wethouder Van Aken, dl? in het verleden volgens Driessen de buitengemeenten tegen zich heeft ingenomen door harde uitspraken, ADVERTENTIE LEIDEN De Eeuwfeestcommis sie, die belast is met de coördinatie de verschillende activiteiten nader worden uitgewerkt. Voor de organisatie van de activi teiten is er naast de verschillende het kader van de eeuwfeestviering sub-commissies en de eeuwfeest- trouwde gistermiddag met de 21-jarige Annemarie Bouma. De Leidse brandweer had voor deze gelegenheid de col- laga's uit Haarlem gechar terd. Zij kwamen met hun oude brandweerauto naar Leiden en gaven voor het stadhuis een demonstratie, tot genoegen van het toege stroomde publiek. Op de foto de Leidse brandweer, de wa gen uit Haarlem en het bruidspaar op het plein bij de Maranathakerk aan de Lage Morsweg. (Foto Jan Holvast) de Leidse regio vertegenwoordigd, en wel door mevrouw N. A. den Haan-Groen (oud-wethouder), mr. P. de Clerq en mr. J. Karstens. Lekkere drop van Langenberg (25 soorten!) de Leidse universiteit volgend commissie een klein dagelijks bestuur jaar, hseft kortelings een aantal de- gevormd dat een stimulerende en finitieve plannen goedgekeurd. Blij- voorbe-eidende taak heeft. In kens meedelingen van het college eeuwfeesucommissie van bes'uur aan de universiteitsraad mag o.a. op de volgende gebeurte nissen worden gerekend 8 februari diës-oratie door prof. dr. P. J. Gaillard, zo mogelijk in de Pieterskerk: 27 februari uitreiking van de herdenkingszegel die ter gelegen heid va.i het eeuwfeest door de PTT wordt uitgegeven; 26 maart opening van een ten toonstelling over de periode rond de stichting van de universiteit in 1575. Voor wat betreft de week van maandag 19 mei tot en met vrij dag 23 mei prijken op het feestpro gramma een academische zitting op 21 mei m de Pieterskerk waarbij een aanbal ere-doctoraten zal wor den ver'eend; een academie-schouw, die uiteenvalt in een "open huis", symposia van de faculteiten en een forum academicum (discussiebijeen komst in de Pieterskerk); een cul tureel en feestelijk gedeelte waarvan het pr gramma onder auspiciën van het LAK door de groep "Project 1975" wordt voorbereid (hierbij zijn ook groepen uit de Leidse bevolking betrokken) en een slotfeest op de avond van 23 mei. Voor 6 Juni staat er een laudeltjk O. en W.-sporttoernooi op het programma waarbij teams van personeel van universiteiten en hogescholen en het departement te gen elkaar zullen uitkomen. Over het geschenk van de univer sitaire gemeenschap aan de Leidse regio wordt nog beraadslaagd. De plannen daartoe zullen in oktober ADVERTENTIE 400 JAAR UNIVERSITEIT TE LEIDEN 1575-1975 Bestel de lustrum kalender, stort f 8,50 op giro 31975 t.n.v. Penm. TAS Eeuwfeestkalender Leiderdorp. De kalender loopt van december 1974 t/m december 1975 en is circa 30 cm hoog en 45 cm breed. Met afbeeldingen van Leiden. Foto's van HERMAN KLEIBRINK. Ook verkrijgbaar ad. f 8,50 bij: V.V.V., Stationsplein; NBBS, Breestraat 53; Boekhandel: De Kier, Nieuwe Rijn 45; Kooyker, Nieuwe Rijn 15; Berkhout, Bevrijdingsplein 25, Boeckhalle, Boter markt 14; Sweris, Prinsessekade 4; Boek en Blad, Breestraat 107; Rijnlandse Boekh., Lange Voort 35, Oegstgeest; Liethorps Boekh., Hoogmadeseweg 13, Leiderdorp; Vroom en Dreesman, Leiden. Na 15 oktober AMRO-Bank, Rapenburg en bijkantoren Leiden, Oegstgeest en Leiderdorp. Tot 15 september te koop op de LEIDATO stand 239. LEIDATO stand 259. Wat kan het toch ellendig tegenzitten. Altijd ben je braaf paraat op de maandagse kantongerechtzittingen, maar net die keer dat je er eens een keertje niet bent gebeurt er wat. Een voorbeeld? Gisterenochtend werd een getm'ge in een of andere zaak van meineed beschuldigd, een zeer serieus misdrijf, dat zelfs met een half jaar gevangenisstraf kan worden bestraft. Erf waar was ik? Ik kwam natuurlijk pas bij de middagzitting aansjouwen. Om je voor de kop te slaan, maar wat doe je eraan? Het schijnt gisterenochtend trouwens geleefd te hebben van de interessante zaken, een rigoureuze doorbreking dus van de slepende stopLteht- foutparkeren-snelheidsovertreden routine, zodat spijtige droefenis gepast lijkt. Geen spektakel dus, maar gekke kerels waren er natuurlijk toch wel weer te bezichtigen. Zoals bijvoorbeeld de 42-jarige D., tech nisch adviseur en, zoals hij zelf opmerkte, 'zakenman*. Topie Jopie', staat bovenaan mijn aantekeningen, en hoe raak di'e eerste indruk was zou al snel met pijnlijke duidelijkheid blijken. Meneer D. had op de Willem de Zwijgerlaan 66 kilometers hard ge reden. Goed, dat is iets wat meer voorkomt, maar hoe verdedigde verdachte zich? „Ik behoor ook tot die mensen in Nederland die vinden dat justitie en politie in Nederland te slap zijn, dat er strenger opge treden moet worden. Maaren dan volgt waarom daarvan in dit speciale D-geval dient te worden afgeweken. Waarom dan wel? Ach, die motivering was ook zo gek nog niet "Er zaten twee klungels voor me, en ik dacht, voor we met z'n drieën in de berm liggen geef ik even wat gas" maar de TROS-omroe- persstijl waarin het verhaaltje was verpakt maakte het toch alle maal knap onverteerbaar. „Mag ik u misschien een vraag stellen?", informeerde kantonrechter De Koning beleefd. „Natuurlijk, te allen tijde", sprak verdachte royaal. Die vraag was natuurlijk waarom meneer zijn snelheid niet wat had ingehouden, wat geremd had desnoods. „H'mhet geaarzel duurde wel lang. Enfin, de officier wilde met het gevoerde verweer wel een beetje rekening houden. 25 Gulden was haar eis, wat D. weer de opmer king ontlokte dat "deze veroordeling redelijk was te noemen". Ja sterker nog, dat hij "begrip had voor de omstandigheden die de officier hiertoe brachten". Nadat de officier hiervoor inwendig God op haar blote knieën zal hebben gedankt, en de hele zaal begrepen had dat een officier geen veroordeling, maar een eis Uitspreekt, volgde dan toch werkelijk het vonnis. Conform, wat D. kennelijk tot een slottreffer inspireerde. „Accoord. meneer de kantonrechter. All right, oké. Accoord. Accoord. O sorry", (tegen de parketwachter ,toen hij bij het verlaten van de rechtszaal over een tafel struikelde). Laten wij hier een regel overslaan. Overigens viel er op deze zitting toch nog wel wat te leren. Het was mij bijvoorbeeld niet bekend dat in het verleden bedrijvers van ernstige verkeersfouten naar verkeersles werden gestuurd, ge geven door een hoofdinspecteur van politie. De kantonrechter liet bij deze opmerking evenwel in het midden wat dat "sturen" dan wel inhield dwingende verwijzing kan ik mij eerlijk gezegd in het geheel niet voorstellen. Iets wat ook nog best eens aangetipt mag worden is het toege stane alcoholpromillage. Per 1 november wordt dit verlaagd naar 0,5, zodat meneer V., die hu met twee a drie glaasjes port, en een zelfde getal jonge genevers in de maag tegen een openstaande por tier opkachelde tegen die tijd achter de tralies zou zijn gegaan. Tussen haakjes, Leidenaren, opgepast, want kantonrechter Van Dijke Js voorstander van een nog lager getal, namelijk 0,3 promille, waarbij hij zich geruggesteund weet door Amerikaanse onderzoekin gen. Een getal dat vertaald in glazen bier een tax van één pilsje inhoudt! Klap op de vuurpijl: de caféhouder die gisteren veroordeeld werd wegens overtreding van de sluitingstijd, en die erop stond ook Ge boete van de klant te betalen. Na lezing van het bovenstaande zal hij daar misschien wel spijt van krijgen. FLORIS BAKELS LEIDEN Alweer een Jaarlijks mijlpaaltje, de 25.000ste bezoeker, nou beter gezegd, bezoekster, van de Leidato werd gisteravond dóór Jan WoflMaig ingehaald: en gehiulldiigid. Het was mevr. A. de Knegt-Varke- visser, uit Katwijk. Natuurlijk ook nu weer bloemen, cadeaus, geschenken en presentjes. Het was gisteren onmiskenbaar druk, maar toch wel gezéllig Na een redelijk baldadig weekeinde was dat overigens wel de verwachting. Overi gens moet hier even een dubbel, dik en groot compliment worden ge maakt aan de hcauffeur van de NZH/Leidatobus. Hij deed wat een chauffeur zou moeten doen: niet te hard rijden over de Oegstgeesterweg (vanwege de kuilen) en ver tei len waar de passagiers waren, hoe laat de bus weer terug kwam. Ook werd de reizigers een prettig verblijf toegewenst. En op de terugweg was het weer even vriendelijk. Het Leid se NS-gebouw werd Centraal Station genoemd. Zoals het behoort te zijn. LEIDEN/ALPHEN In het week einde van 21 en 22 september zullen er tussen Leiden en Alphen geduren de enkele uren geen treinen rijden in verband met werkzaamheden aan de overweg in de Ommedijkseweg in Zoeterwoude, Op die uren zullen de passagiers met bussen worden ver voerd. Tot kwart voor elf zaterdag avond rijden de treinen volgens nor male dienstregeling. Tot zondagoch tend zeven uur ligt het treinverkeer tussen Leiden en Alphen stil. Er moet rekening worden gehouden, met vertraging. De werkzaamheden aan de overweg in Zoeterwoude betreffen het aan brengen van automatische halve bo men en een verbetering van de over gang. Dit is o.m. noodzakelijk in ver band met de insteneitit van het ver keer dat dagelijks de overweg pas seert. LEIDEN De postduivenvereni ging De Blauwkras hield een wed- 'overigens ook vluchl> van st- Ghlstain over een af- stand van 200 km. De uitslag J. T. Franken 1, 5. 10; H. Bodijn 2, 7; H. Moenen 3; J. B. Diepman 4; Gebrs. v. d. Blom 6, 8; W. v. d. Wetering 9. Fotograaf Herman Kleïbrink (op de foto van Jan Holvast rechts) heeft gisteren in het academiegebouw van de Leidse universiteit het eerste exemplaar van een eeuw feestkalender aangeboden aan mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur. Kleïbrink maakte de foto's voor deze kalender die wordt uitgegeven door de vereniging van leden van de tech nische en administratieve staf van de universiteit ter gelegen heid van het vierhonderdjarig bestaan van de Alma Mater volgend jaar. Na de bijeenkomst werden de kalenders per calèche op de verkoopadressen afgeleverd.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3