ZUINIG-AAN impress» Binnen een half uur een nieuwe uitlaat Afgeleide modellen bij Simea, BMW en Alfa AUDI 50 - KLEINE VW CHEVROLET VEGA GT CITROEN CX: MEER DAN ALLEEN EEN NIEUWE AUTO ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1974 AUTO PAGINA Een nieuwe Citroen is meestal wat meer dan gewoon alleen maar een nieuwe auto. De introductie betekent haast altijd de kennismaking met verrassend technisch raffine ment en originele snufjes. We denken bijvoorbeeld aan het eendje, dat bij de onthulling meer dan 25 jaar geleden de autoritei ten tranen in de ogen bezorgde. Zo onthutsend lelijk was het. Maar ook zo technisch geraffineerd en uitgekiend, dat het vandaag de dag nog goed kan meedraaien in de felle race om de gunst van het autorijdend publiek. We denken aan de grote DS, die aanvankelijk ook door velen als verre van mooi werd ervaren. Maar die bij de doop vele Jaren geleden al zu volgestopt zat met vooruitstrevende noviteiten, dat ook bij dit model in onze dagen in vrijwel geen onderdeel als ver ouderd kan worden beschouwd. De midden tussen die twee mo dellen liggen de GS heeft dan wat minder golven in beweging ge zet. maar deze middenklasser ste vende desondanks rechtstreeks op de toch lovende titel "Auto van 't Jaar" af. En nu Is Citroen dan gekomen met een zg. CX. Een model, dat 't gat tussen de GS en de DS moet gaan opvul1 en. In oktober kan het Franse publiek ermee kennisma ken op de autosalon van Parijs. In februari staat het op de RAI. Maar het zal dan nog wei enige maanden duren voor de wagen goed kan worden geleverd. Een echte Citroen. Met een beetje van de GS. een tikkeltje van de DS. ja zelfs een snufje van de grote SM Maserati. Een om te zien bijzonder aantrekke lijke auto. Fraai van lijn, royaal van glasoppervlak, luxeus van binnen en volop ruimte. Met na- dwars voonn geplaatste motor goed voor ca. 174 km. per uur) heeft een adviesprijs van 18.000 gulden meegekregen, de iets ster kere, fellere en snellere CX 2200 wordt op 19.500 gulden geadvi seerd. Naast die twee standaard modellen heeft men met het oog op de dure en schaarse benzine nog een extra zuinige versie van, CX 2000 geconstrueerd, wat na tuurlijk wel ten koste van de snelheid en de felheid gaat. Maar volgens de fabriek kan men in die wagen onder gunstige om standigheden dan ook 1 op 13 ha len. We zeiden het al, een heerlijk ruime, goed afgewerkte en zeer comfortabele wagen. Voorzien van alle veiligheidsmaatregelen, die maar te nemen waren. En daar hoorde ook het machtig on conventionele ontwerp van het dashboard bij. Geen enkele hen del meer. Alle informaties krijgt men van een soort halve maan achter het stuur, die aan weers zijden uitloopt in een soort pla- teautje vlak achter het stuur, waarop men alle benodigde knop jes kan vinden. Met de vingertop is alles (bv. licht en richtingaan wijzers) te bedienen zonder het stuur los te laten. Het schijnt, dat men dit "pianospel" heel gemak kelijk onder de knie kan krijgen, zelfs als er met twee handen moet worden gespeeld. Een andere noviteit: maar één ruitenwisser. Een machtig grote, die met een forse haal de ruit van links naar rechts schoon veegt. En in de carrosserie kan men volgens de ontwerpers alle theorieën over luchtweerstanden terugvinden. Of het waar is? We weten het niet. De importeur had nog slechts twee modellen ter beschikking toen wij ze voor de eerste maal te zien kregen. Rijden was er nog niet bij. We hopen het spoedig te ervaren. Want eerlijk gezegd, die kennismaking heeft ons eigenlijk nog nieuwsgieriger gemaakt dan wij al waren. Een nieuwe Citroën is nu eenmaal meer dan een nieu we auto. Rondom de laatste jaarwisseling was de zogenaamde energiecrisis overal hét onderwerp van gesprek. De (benzine) pap is tenslotte toch niet zo heet verorberd als zij aanvankelijk werd opgediend, maar helemaal vergeten is die tijd nog niet. Vraag het autobe drijven, die nog steeds zitten opgescheept met een stevige achter stand in de omzet. Vraag het de benzinemaatschappijen, die vrijwel dagelijks in artikelen worden beschuldigd de crisis te hebben ont ketend. Vraag het ook alle automobilisten, die aan de pompen steeds weer worden geconfronteerd met één van de naweeën: de sterk verhoogde benzineprijs. Niet alleen dus met het oog op de al of niet schaarse energie, maar ook in het belang van eventuele schaarse financiële midde len is het belangrijk zuinig om te springen met benzine. Anders gezegd, we moeten nog steeds proberen zoveel mogelijk kilometers te persen uit één liter benzine. Een boekje, dat Shell nu het levens licht heeft laten aanschouwen, kan daarbij nuttige diensten ver lenen. Daarin wordt ene Ben Visser ten tonele gevoerd, een re search technicus van Shell, die wereldrecordhouder-zuinig-rijden zou zijn. Hij presteerde het vorig jaar in Illinois (natuurlijk Ame rika) meer dan 133 kilometer met één liter benzine te rijden. Het ligt voor de hand, dat hjj dat niet in een gewone auto. maar een speciaal daarvoor uitgeruste wagen deed. Maar de man mag wel meepraten over zuinig rijden. Uit zijn rijstijl destilleerde hij negen tips, die goed bruikbaar zijn. 1. Na het starten meteen wegrijden. Stationair draaien is hoe dan ook verspilling van benzine. 2. Daaruit volgt ook: zet altijd de motor af als u denkt enige tijd stil te moeten staan. 3. Rij soepel weg: trek kalm op, vergroot geleidelijk uw snelheid en schakel op het juiste moment. 4. Als u uw gaspedaal elke keer te snel indrukt, spuit u teveel benzine in de motor. Plaats een doodgewone badspons onder het pedaal. 5. Als u moet remmen, doe het zo rustig en gelijkmatig mogelijk. 6. Neem tijdig gas weg voor een bocht, zodat u niet midden in de bocht behoeft te remmen. 7 Bjj rijden in heuvelachtig gebied zoveel mogelijk met gaspedaal in eenzelfde stand. Wat bergopwaarts aan snelheid wordt verloren, wordt ruimschoots goedgemaakt bij het afwaarts gaan. 8. Verstoor de stroomlijn van de auto niet door een imperiaal of bagage. 9. Hoge snelheden kosten veel benzine (en dus veel geld). Tot zover de rijstijl. Nu nog wat over de wagen zelf, die in top conditie behoort te zijn. 1. De juiste bandenspanning. Goed voor de benzine en voor de banden. 2. De juiste banden. Geeft de minste weerstand. 3. De juiste bougies. Zo mogelijk om de 10.000 km vervangen. 4. De juiste afstelling van de bougies. 5. Zorg voor een vlotte start door goede accu en goede elektrische leidingen. 6. Carburateur moet schoon en juist afgesteld zijn. 7. De olie moet geregeld worden ververst. Vuile olie vermindert de prestaties. 8. Juiste temperatuur van de motor. Zowel te heet als te koud is kostbaar, ook waar het benzine betreft. 9. Trillingen kunnen nooit een goed teken zijn, het zijn altijd waarschuwingen, dat er iets niet in orde is met wielen of stuur. 10. Slepende remmen kosten benzine. Het zijn allemaal geen nieuwe zaken. Toch is het goed er af en toe weer eens aan te denken. Vandaar, dat wij die tips maar heb ben overgenomen. Een marktonderzoek heeft uitgewe zen, dat er jaarlijks voor 220 miljoen gulden aan uitlaten onder auto's wordt gemonteerd. Een schrikbarend hoog bedrag. Maar misschien toch niet zo verwonderlijk als men de grootte van het Nederlandse wagen park. de vrij geringe gemiddelde ki- lometrage en het verwoestend voch tige klimaat in ogenschouw neemt. Maar het verklaart inmiddels wel, waarom er zo'n driftige handel in de ze kennelijk hoogst vluchtige onder delen bestaat. Er is dezer dagen in Rotterdam weer een voornamelijk op uitlaten gespecialiseerd garagebe drijf uit de grond gestampt. En het is niet de bedoeling, dat het een excen trieke eenling blijft. Het moet het be gin worden van een keten van zulke bedrijven in ons land. Er zijn er reeds vier: drie in Rotterdam en een in Nij megen. De geestelijke vader is de 29-jarige Rotterdammer G. Vissers. Hij had enkele Jaren geleden niet meer zoveel vertrouwen in het door zijn vader be gonnen en door hem overgenomen garagebedrijf. Hij wist aanvankelijk niet goed hoe hij het anders moest aoen. Daarvoor ging hij eens rond neuzen in Amerika. Daar opgedane ervaringen zette hij thuis snel in da den om. Uitgangspunt van zijn nieuw sys teem was het overbodig worden van verschillende garagetaken. Repareren van carrosserie en bandenverkoop gingen al verloren. Volgens hem zal dat ook met andere artikelen gebeu ren. Dus begon hij met z.g. fitting- stations voor het vernieuwen van uit laten, accu's, schokdempers en het doorsmeren en afstellen van de mo tor. Meer niet. Automobilisten kunnen met of zon der afspraak binnenrijden. Binnen 'n half uur moeten zij met een nieuw uitlaatsysteem weer op straat staan. De heer Vissers meent, dat een zo ge specialiseerd bedrijf goedkoper kan werken. Hij wil overal in het land sa menwerken met mensen, die ook zo'n uitlaatstation willen beginnen. Ze werken allemaal onder de naam Fista (van Fitting Stations), schilde ren de bedrijven in dezelfde kleur, ko pen gezamenlijk in, voeren een cen trale administratie en rekenen dezelf de prijzen. Dus als het ware zelfstan dige filialen van een moederbedrijf. De heer Vissers verwacht in enkele jaren een honderdtal stations in ons land te zien open gaan. Alle prijzen zijn steeds inclusief btw en montage. Het verschil in prijs tussen Fista en dealer is natuurlijk groter naarmate oe te monteren uit laat duurder is. Bij kleine wagentjes is het soms een kwestie van guldens, maar bij uitlaten van normaal om en nabij de 250 gulden kan het verschil wel eens bijna de helft bedragen. Het 19 J5-programma van Chrysler France heeft weinig spectaculair nieuws naar voren gebracht. De uit laatgassen zijn schoner geworden, het gel lid is hier en daar wat ver minderd en op alle modellen zit nu een alarmknipperlichtinstallatie. Het meest opvallende is het nieuwe dash board, d»t in de Simca 1100 serie is gestopt. Vorig Jaar heeft men met de ze populaire wagen de miljoen ge haald. m zeven jaar produktie. Nu ils er eindelijk 't lang verwachte ver beterde hoedenplankje gekomen, op het nieuwe dashboard (met twee hel dere klokken) ook eindelijk een plek je voor een autoradio. Het heeft eigenlijk wel te lang geduurd voor Simca die leemte ontdekte. De serie wordt ook uitgebreid met 'n 1100 LX. BMW heeft de serie, die de fabriek altijd als 'de nieuwe klasse'aanduidt uitgebreid met een 518. Een vierdeurs BMW met een viercilinder motor. In houd 1766 cc, vermogen 90 DIN-pk. Het model is natuurlijk geheel afge leid van de bekende 520. Alleen ligt de prijs wat gunstiger: f. 19.459,-. De gewone 520 is inmiddels al meer dan twee mille duurder. Sinds enkele weken is in ons land ook de Alfa Komeo Alfetta GT verkrijg baar. Kortgeleden gaven wij op deze pagina ?dn rijimpressie van de Alfet ta. De GT heeft een schuin aflopen de achterzijde en slechts twee deuren. De gealviseerde verkoopprijs be draagt op een tientje na twintig mil le. Deze Alfetta GT is een uitbrei ding van de coupé-serie van Alfa. die bestaat uit de GT Junior 1,3, de GT Junior 1,6, de 2000 GT Veloce en dus ook de Alfetta GT. Dit is dan de kleine Audi 50, 't mo del, waarmee Volkswagen mede hoopt uit de vette rode cijfers te komen, waarin de Westduitse autogigant dooi de energiecrisis is beland.Deze maand is de introductie. Binnen afzienbare tijd zal er een VW-versie op de markt komen van dit 3,5 m. lange wagen tje met voorwielaandrijving, twee portieren, een grote achterklep en een dwirs geplaatste en waterge- koelde motor voorin (50 en 60 pk). Ondanks de geringe afmetingen schijnt de ruimte mee te vallen. Het succes zal voor een groot deel afhan kelijk zijn van de prijs, die nu nog tussen de 7000 en 9000 gulden wordt gedacht. In beide uitvoeringen zit een motor van 1093 cc. De 50 pk-wagen heeft een topsnelheid van 142 km en ge bruikt volgens de fabriek 1 liter nor male benzine op 13.7 kilometer, de versie met de 60 pk motor haalt 152 km en zou op 1 liter superben- zine 13.1 halen. De wagens hebben een automatische choke, een gescheiden tweekrings- remsysteem, radiaalbanden stan daard en schijfremmen voor. De ctraaicirkel is 9,6 meter. Olieverver- sen om de zes maanden of 7.500 km, diagnose met onderhoud maar een maal per Jaar of om de 15.000 km. De Audi 50 zal in november lever baar worden. nog niet zitten in wat wij "kleine auto's" noemen. De prestaties zijn na tuurlijk evenredig. Naar 80 km/uur binnen de tien seconden. Dat moet men echter niet te vaak doen anders haalt men ons redelijke gemiddelde verbruik van 1 liter (normale) benzi ne op ruim 9^2 kilometer niet. Het interieur doet een beetje pom peus aan. Maar ties te meer valt het tegen, dat de rugleuning van de stoe len maar in twee standen verstelbaar is- Dat toerenteller en snelheidsmeter goed afleesbaar zijn op twee grote klokken, maar dat de andere infor matie moet worden gevonden op mie zerige klokjes. Dat de versnellingsbak wel goed, maar niet gemakkelijk schakelt en vooral, dat de besturing verre van licht is. Zeker, de wagen is goed te hanteren. De draaicirkel is nog geen 10 meter. De wegligging en de vering geven geen reden tot klagen. Maar voor een vrouw b.v. is het beslist geen prettige auto. Er is nogal wat kracht nodig om er goed mee te kunnen ma noeuvreren. Trouwens, om er even boodschap pen mee te gaan doen is het ook om andere redenen niet de handigste wagen. Daar kunnen de constructeurs echter weinig aan doen. De Amerika nen zijn wettelijk een eind op weg naar wat zij als een "veilige" auto zien. Allerlei voorzieningen zijn reeds verplicht. De indrukbare bumpers zit ten niet voor niets op deze Vega GT. Verder horen daarbij een kooicon structie, beveiliging tegen aanrijdin gen in de flank, veiligheidsstuurin richting, gescheiden remcircuits en dergelijke. Maar ook wordt men met een aan tal handelingen opgescheept, die moe ten worden verricht voor men met de wagen op stap kan. De auto kan slechts worden gestart als: bestuurder en naast hem zitten de passagier de veiligheidsgordels hebben omgedaan, het koppelingspedaal geheel is ingedrukt. Als men wil uitstappen na het rij den kan men de sleutel pas uit het contact halen als men door middel van een pal het stuurslot heeft inge schakeld. En denk niét, dat men ge legenheid krijgt dat te vergeten. Een penetrant signaal waarschuwt de bestuurder, dat hij nog niet gereed Het is niet onze bedoeling deze vei ligheidsmaatregelen te kleineren of belachelijk te maken. Integendeel, we zijn doordrongen van het nut. Want wat hebben autogordels voor nut alsmen ze ongebruikt laat han gen? En wat is de zin van een stuur slot als men het sleutelje in het contact laat zitten? Maar dat neemt niet weg, dat het niet eenvoudig is om "even" in de wa gen te stappen voor een boodschapje een paar straten verderop. Temeer omdat de automatisch oprolbare gordels, die in onze testauto zaten, niet zo bijster coöperatief waren. Ze blokkeerden nogal eens te vroeg. En dan moest men de hele operatie van in-één-keer-uittrekken-en-vastma- ken weer opnieuw beginnen. Maar goed, er is al zovaak gezegd en geschreven, dat het onveilig is op de wegen, dus moeten we dankbaar zijn voor alle maatregelen, die deze onveiligheid te lijf gaan. En des noods geen boodschapje-om-de-hoek. Dat bevordert bovendien het "selec tief gebruik" van de auto en dat staat ook hoog op veler verlanglijstje. Wat dat betreft dus niet mopperen op deze Chevrolet Vega GT, een ech te Amerikaan. Wel mooi, maar wat te massief, een tikkeltje pompeus en vrij slordig afgewerkt. Naar verhouding weinig glas. Op essentiële onderdelen echter - als motor, vering, wegligging, geluid, remmen en dergelijke - ner gens beneden de maat. Redelijk com fort. Goed te hanteren, al stuurt hij vrij zwaar. Beslist geen allemans vriend, maar een wagen, die voor ruim 19 mile sómmigen toch wel zal bekoren. rQA Jarenlang hebben de Amerikaanse autogiganten het rijk alleen gehad. Ze produceerden hun kolossale sleeën zo snel en geslepen en de benzine bleef zo spotgoedkoop, dat er voor buitenlanders op de Amerikaanse automarkt geen droog brood viel te verdienen. Maar de tijden veranderden ook daar snel. De machtige metaalbon den wisten fikse loonsverhogingen door te drukken en de oliesjeiks uit de woestijn zorgden ervoor, dat de be- zineprijs ook stevig overeind krabbel de. Mede doordoor was het pad ineens geëffend voor de Volkswagentjes, de Toyota's, Datuns, Mazda's en hoe de andere kleine autootjes ook mo gen heten. De bonzen van Detroit kregen er snel grijze haren van. Van 'n te ver waarlozen graantje, dat aanvanke lijk door die merken werd meegepikt, werd het allengs een verrassend groot brok van de markt. Dus werd het alarmsein gehesen en naarstig wer den voorbereidingen getroffen voor een tegenoffensief. Ze moesten als het ware van hun geloof vallen: kleinere auto's gaan bouwen. Zo klein als wij ze hier kennen, dat konden ze ook weer niet over he; hart verkrijgen en dus werd het een compromis; de z.g. compact. Het heeft een tijdje geduurd voor die hier naar toe kwamen, maar nu zijn ze er toch. Sinds enkele maanden ook de Chevrolet Vega. En daarmee ziet men meteen, dat klein in Amerikaan se ogen toch iets anders is dan klein bij ons. Bijna 4,5 meter, dat noemen wij nog altijd een royale midden klasser met alles erop en eraan. En de prijs doet ook Amerikaans aan f. 19.320,-. Maar het is wel een leuk gelijnde coupé. Overigens met al le ongemakken van de coupé. Door de snel aflopende achterzijde (die wel geheel kan worden geopend) is de hoofdruimte voor de passagiers ach terin uitermate beperkt. Eigenlijk kan men niet meer dan kinderen daar 'n plaatsje bezorgen. Beenruimte genoeg maar het hoofd moet ook ergens blij ven. Ondanks die enorme achterklep is de bagageruimte evenmin overwel digend door de geringe diepte van de bak. De motor, die onder de massief aandoende motorkap schuil gaat, is volgens Amerikaanse begrippen niet groot, maar een 4-cilinder kracht bron van 2290 cc, die 84 DIN-pk le vert en voor een topsnelheid van om en nabij de 155 kilometer zorgt, kan er naar onze maatstaven best mee door. We zien zo'n brokje dynamiek

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 23