Ex-Provo Roel van Duyn nu wethouder van Amsterdam UITBUNDIGE ONTVANGST IN FINLAND „Meer kans op tegenspel" morgen heropent Party leiden NOG DEZE MAAND BEDRIJFSFONDS VOOR DE PERS Burger bij overheid: In meeste gemeenten nieuwe colleges gekozen Justitieel onderzoek na dood jongetje (9) WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1974 DEN HAAG Vrijwel alle Nederlandse gemeenten heb ben sinds gisteren een nieuw college van B en W gekre gen. In de meeste gevallen verliep de verkiezing zonder in cidenten, maar in enkele gevallen werden bij de stemmin gen „politieke vetes" uitgevochten. Bijvoorbeeld in Huizen waar het AR-CH-gemeenteraads!id J. Boor tijdens de be noemingen bedankte voor het raadslidmaatschap. De heer Boor. al tien jaar raads- Het bleef overigens rustig vooral lid. was het niet eens met de volgens toen bleek dat een van de omstreden hem ondemocratische wijze van kle- kandidaten niet voor een wethou- zen, stond op. bedankte als raadslid, dersfunctie in aanmerking kwam. gaf vervolgens de burgemeester een Amsterdam heeft sinds gisteravond hand en verliet - de deur hard ach- Jen llnks-program-college, waarin SSSSSSSr 5SaS MffffSS: zet door vier PvdA-ers, twee CPN- ers en een PSP-er. De PPR hal aanvankelijk Peter Lankhorst als kandidaat naar voren geschoven, maar toen duidelijk werd wethouder, terwijl óe confessionele combinatie toch de grootste partij in Huizen is Een tweede lndicent betrof het VVD-raadslid L. Th. Brouwer. Hij hiTntet de door" him~i^ve^te werd door zijn partijgenoten voor portefeuille van Sociale Zaken kon geen enkele raadscommissie voor ge- krijgen, trok hij zich gisteravond te- dragen. De heer Brouwer wierp zich rug ten gunste van Roel van Duyn. direct na zijn verkiezing op als kan- De oppositie noemde bij monde van didaat-wethouder, tegen de zin van ex-CDA-wethouder Bootsma de col zowel fractiegenoten als WD-leden, legevorming een zaak die gekenmerkt die een motie van wantrouwen te- is door persoonlijke ambitie en eer gen hem aannamen. Ook het WD- zucht. De ontstane situatie noemde hoofdbestuur had zich van de heer hij "luguber". Brouwer gedistantieerd. In Den Haag zijn gisteren acht In "Sittard slaagde een coalitie nieuwe wethouders gekozen in plaats van 12 raadsleden (christen-demo- van m&]s dusver. Het col- craten en WD) erin de beschikbare ^^dfc nu gevormd door vier vier wethouderszetels te bezetten. Deze Sittardse leden hadden zich Een kleine twintig parle mentariërs uit Eerste en Tweede Kamer, onder wie Bas de Gaay Fortman (PPR), hebben gisteren in de Haagse binnenstad met de collecte bus gerammeld. Het Konin gin Wilhelmïnafonds voor de kankerbestrijding had de ka merleden gevraagd in het ka der van zijn zilveren jilbi- leum een 'bliksem-collecte' te willen houden en ze hadden spontaan hun medewerking toegezegd. De kamerleden verlieten rond de lunchpauze in drie groepen het Binnenhof, voor afgegaan door een in histo rische kledij van omstreeks 1600 gestoken stadsomroeper met bel) en begeleid door twee agenten te paard. Ruim anderhalf uur liepen de ka merleden door de binnenstad en ze trokken flinke aan dacht. Dat kwam ook tot uiting in de volle collecte bussen, die ze omstreeks twee uur op het Binnenhof weer inleverden. ROERMOND DEN HAAGOp het departe voor het begin van het zomerreces ment van CRM wordt verwacht, dat met minister van Doorn mondeling binnenkort de oprichting van de overleg over dit fonds. Stichting Bedrijfsfonds voor de Pers Uit het dinsdag gepulblceerde ver- zal kunnen plaatsvinden. Momenteel slag van het overleg blijkt, dat het wordt gewerkt aan de samenstel- fonds gedurende een Interim-perio- ling van het bestuur van de stich- de sal functioneren. Binnen niet al te ting, aldus heeft een woordvoerder lange tijd wordt bij de Tweede Ka- van het departement gisteren meege- mer de regeringsnota over het me- deeld. diabeleid ingediend. "Het staat nog Het bedrijfsfonds krijgt tot doel het niet vast op welke wijze vorm verstrekken van kredieten aan dag- wordt gegeven aan het uit de media- bladen, nieuwsbladen en opinieweek- nota en de discussie daarover vol- bladen. die het nieuws volgen met gende beleid", aldus minister van (analyse, commentaar en achter-) Doorn tijdens het overleg, grondinformatie in het belang van Me' het oog op het nieuwe beleid de opinievorming. De tweede-kamer- zullen tijdens de interim-periode bi] commissie voor CRM pleegde nog steunverlening aan de pers "onver- biddellijk de voorwaarden van ren- tabliliteit en tijdelijkheid verbonden zijn". Volgens de bewindsman zal het interimbeleid geen vertragende in vloed uitoefenen op de voorbereiding en uitwerking van een integraal me diabeleid. Het is de opzet, dat het bestuur van het bedrijfsfonds advies aan de mi nister uitbrengt over binnengekomen steunaanvragen. De aanvraag wordt verplicht tot het betalen dwangsom van 25.000 gulden als op een ander zouden stemmen. werden vrsgen aan minister De vier jaar PvdA-ers, twee WD'ers en twee CDA'ers. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van de gemeente Den Haag, dat efen vrouw - drs. M. W. M. Vos-Van Gortel - in het college W is opgenomen. Dle. am" 'n volledig socialistisch bestuur krij- woordde dat de afspraak niet in gen. Party van de Arbeid maakte strijd was met de wet, omdat er van de meerderheid in de raad ge- geen Juridische verplichting was tot bruik om aUe acht wethouderspor- het betalen van een dwangsom. tefeuiUes voor zich op te eisen. Het brief van het PvdA- college is nu dus tegelijkertijd meer- bij de acht derheids- en programcollege tie verricht op het stoffelijk Justitie in Roermond, mr. A. Bar- schot. Deze sectie heeft uitgewezen, gepubliceerd met weglating van de tels, is een onderzoek begonnen de doodsoorzaak dat de meest waarschijnlijke verkla- Tonnie de 9-Jarige ring voor de dood van het kind is: l der Linden uit Maarhe- "dat hij op de fatale morgen door Het jongetje werd vrijdag 30 bloedverlies en pijn in zulk argumentatie behorende sohets sche situatie. Minister Doorn deelde de ka- augustus dood naast zijn bedje aan- slechte conditie verkeerde, dat hij de mercommissie mee, dat hij bij zijn getroffen. Hij was een dag tevoren op val uit zijn bed niet meer kon door- eerder ingenomen standpunt blijft, genomen in het St. Jansziekenhuis in staan". Ook is gebleken dat het kind dat hij zelf de uiteindelijke beslissing SSambeenbreuk. De medi- over een groot oppervlak van buik het Weerter zieken- en borst vele verwondingen had. Weert met sche staf huis heeft zelf om een justitieel derzoek naar de doodsoorzaak vraagd. Dit alhoewel de staf de ge- Deze waren op zich niet ernstig, betrokkenen in het bestuur zorgden samen met de been- fonds benoemen. 'Daarin zie ik geen liberaal breuk voor een "uiterst ernstige heil", zei hij tegen ning is toegedaan dat het verple- verwonding". "Of het kind zonder de commissielid. Deze had gevraagd in gend personeel van de intensieve be- val in leven had kunnen blijven, is het bestuur (maximaal zeven leden) niet meer vast te stellen. Een val een plaats in te ruimen voor de uit bed op zich zal nagenoeg nooit persraad, de Nederlandse Nieuws- een dodelijk gevolg hebben", aldus bladpers (NNP) en de Nederlandse de verklaring. Dagbladpers (NDP). wakingsafdeling, waar de Jongen opgenomen, geen blaam treft. Dit heeft de politie van Weert gis teren meegedeeld. Maandag is er sec- Ondanks hoofdbestuur, waarin man sterke PvdA-fractie in de ge meente Vlagtwedde op werd aange drongen lief voor elkaar te zijn, zijn de socialisten gespleten de vierjari ge zittingsperiode ingegaan. Ondanks de dreiging met een royement door het hoofdbestuur, bleven drie leden onder wie de afgetreden wethouder C. Hartog trouw aan hun afspraken met het CDA. PvdA-fractievoorzitter beweerde dat de twee wethouders niets voor de gemeente hebben ge daan. Desondansk werden ze gister avond herbenoemd en werd zelfs besloten dat een derde wethouder in verband met de drukke werk zaamheden noodzakelijk is. De wethoudersbenoeming in Baarn gebeurde gisteravond onder 't wakend oog van vier politiemannen in burger. Het geheime fractieberaad veroorzaakte nogal wat ontevreden heid en leidde tot demonstraties voor het gemeentehuis, mede omdat Pro gressief Baarn de grootst mogelijke openheid had beloofd, maar die naar de zin van een groep inwoners on voldoende in de praktijk bracht. BABYLIJKJE GEVONDEN TBRHEIJDEN Bij bagger, werkzaamheaen gisteren in een pol dersloot bij Terheljden is het lijkje van een pasgeboren jongetje gevon den. Het stoffelijk overschot was verpakt in enkele plastic zakken. Volgens de rijkspolitie hebben de zakken vermoedelijk enkele weken In het water gelegen. De patholoog anatoom van het gerechtelijk labo ratorium te Rijswijk heeeft dinsdag nog sectie verricht. De plaats waar het lijkje is gevon den. ligt in de nabijheid van een sportterrein. De rijkspolitie in Ter heljden en de districtsrecherche van de rijkspolitie ln Breda stellen een onderzoek ln. HELSINKI In juichte, de Nederlandse gasten De enthousiaste ontvangst hebben getroost Zo bracht Hel sinki's grootste krant gistermor gen liefst zeven pagina's Neder land en Nederlandse royalty. 'De koningin heeft zestig kilogram medailles meegenomen uit Ne derland om de Pinnen die met het boeken, had- bezoek te maken hebben te on- Lange tijd heeft derscheiden", schreef een anderp krant op de voorpagina". De eerste dag van het staats bezoek is gisteravond besloten met een galadiner, dat president Kek konen zijn Nederlandse gasten in het paleis aanbood. Daarvoor be zocht de prins met de president een receptie in het riante huis van de Finse industrieel Rydman. Deze rijke Piif is lid van de door prins Bernhard opgerichte World Wild Life Club, waarvan 1001 welgestelden lid zijn tegen een contributie van 10.000 dollar. Op de receptie van de heer Rydman waren behalve alle het paleis Skandinavische leden van de 1001 club, ook de Nederlandse ex- Cornelis rug op de start van het bezoek, omdat, zo constateerden zij ver heugd, het Nederlands koninklijk paar bij het publiek de "concur rentieslag" met de gevierde Finse top-atleten die in Rome bij de Europese atletiek-kampioen schappen su den gewonn* namelijk de vrees bestaan dat t sportfestijn in de Italiaanse hoofdstad het staatsbezoek zou frustreren. Zowel op het vliegveld als langs de route naar het centrum van de Finse hoofdstad stonden gisteren de Finnen rilen dik om de Neder landse gasten te ontmoeten. Uit gesproken enthousiast werden de doorgaans bedaarde Finnen toen het koninklijk paar met president Kekkonen en diens vrouw rond kwart over twaalf, drie kwartier na de sobere aankomst-ceremo nieën op het vliegveld van Helsin ki, op het balkon verscheen. Duizenden mannen, vrouwen en kinderen, verzameld scheepöbouwmagnaat op het marktplein voor het paleis, Verolme aanwezig. J DEN HAAG Burgers die zich genomen voelen door beslissingen van de overheid zien vaak geen mogelijkheid om hun recht te halen. Nederland loopt wat de rechtsbescherming van de individuele burger betreft ook wat achter in vergelijking met tal van andere Westeuropese landen. Die achterstand wordt spoedig ingelopen nu de Raad van State een afdeling rechtspraak krijgt. De Tweede Ka mer heeft deze week de hartelijke instemming betuigd met dit voor stel, dat destijds al is ingediend door het kabinet-De Jong. De bedoeling is, dat de afdeling rechtspraak ook werkelijk recht spreekt. Met andere woorden de overheid heeft zich maar bij haar beslissingen neer te leggen. De af deling neemt min of meer de posi tie in van een „onafhankelijke rechter". Mia of meer, want baar bevoegdhe den strekken zich niet uit tot alle mogelijke overheidsbeslissingen. De overheid kan een beslissing naast zich neerleggen als zij die in strijd acht met het „algemeen belang". Bovendien is er een hele waslijst van overheidsbeslissingen die buiten deze nieuwe rechtsgang vallen. Vanuit de Tweede Kamer is sterke aandrang op de regering uitgeoe fend om de beperkingen zo klein mogelijk uit te meten. Zo willen bijvoorbeeld de christen-democrati sche fracties wel beroep openstellen op het intrekken van subsidies. In de kringgn van maatschappelijke en culturele instellingen bestaat al lan ge tijd grote onvrede over het vaak plotseling dichtdraaien van de sub sidiekraan. Dat is in het verleden onder meer gebeurd bij de instellingen voor ge zinsverzorging en het toneelgezel schap Proloog. Het zou de rechtsze kerheid van dergelijke instellingen die van overheidssubsidie moeten leven verhogen als zij niet meer plotsklaps het slachtoffer kunnen worden van bezuinigingsdrift bij de overheid. In het verleden was het al mogelijk in beroep te gaan tegen beslissingen van de centrale overheid, maar ook al weer met uitzondering van een hele reeks gevallen. Men ging dan in beroep bij de overheid zelf en in feite kwam het erop neer, dat de overheid in haar eigen zaak rechter speelde. Met de instelling van de afdeling rechtspraak bij de Raad van State komt aan deze situatie een einde. Bovendien wordt het nu ook moge lijk in beroep te gaan tegen beslis singen van de lagere overheden, zoals gemeenten en provincies. Om te voorkomen, dat de afdeling rechtspraak van de raad van State meteen al wordt overspoeld met be roepschriften van ontevreden bur gers en Instellingen, is er een tus senfase ingelast. Indien men be zwaar heeft tegen een overheidsbe- slissing kan men - in de nieuwe op zet - binnen 30 dagen "n bezwaar schrift indienen bij het overheidsli chaam dat de beslissing heeft geno men. Op dit bezwaarschrift moet binnen dertig dagen worden gerea geerd. Pas als men na die reactie nog bezwaren houdt kan men een beroepsohrift indienen bij de Raad van State De Tweede Kamer vindt deze in voering van „administratieve recht spraak" een stapje vooruit naar meer rechtsbescherming van de burger. Maar heel uitdrukkelijk heeft de volksvertegenwoordiging laten weten, dat hiermee het laatste woord niet is gezegd. Voor een on afhankelijke ombudsman, die ook op stapel staat, ziet men nog veel werk in het verschiet. Grandioze feestaanbiedingen en attrakties Gratis bloemen Party Shop Leiden heropent morgenochtend feestelijk Ter verwelkoming krijgen de eerste 200 bezoekers van de geheel verbouwde en uitgebreide zaak gratis een boeket plukverse bloemen. Voordeel voor u Bovendien heeft Party Shop ter gelegenheid van deze heropening in al haar afdelingen deze week grandioze feestaanbiedingen. Voor gezelligheid uit en thuis. Lekkere, voordelige drankjes en hapjes van prima kwaliteit. Dranken Binnen- en buitenlandse wijnen, gedistilleerd en dranken, alles te kust en te keur! Hapjes Binnen- en buitenlandse kaassoorten, vers van de mat gesneden of verpakt, versgebrande noten, delicatessen en natuurlijk nu ook sauzen en salades! Speciaal voor Party Shop samengesteld door Maitre de Cuisine Jan Hoogeveen! Kom, kijk, proef, vergelijk, koop, genief bij Party Shop! Deze week speciale attrakties Ouders en kinderen let op! Muziek en dans bij Party Shop morgen tijdens de koopavond door een originele Boerenkapel. Gratis zonnekleppen voor de jeugd van Party Shop bezoekers. André van Duin bij Party Shop zaterdagmiddag a.s. tussen twee en drie uur. Party Shop kwaliteitsgarantie: niet goed geld terug! Garenmarkt 16, Leiden, Telefoon 071—46815. Parkeren recht voor de deur. Parkeerterrein Levendaal/ Korevaarstraat, r

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7