'Overleg van CDA en VVD was unfair' agenda VAN DER VOET OVER KWESTIE VAN RET T F- Leiderdorp 3 wethouders Wassenaar koos snel wethouders s-vs WEER VROUW IN DE RAAD Progressieve wethouder Warmond Voorscholen: OEGSTGEEST Na de installatie van de raadsleden voor de komende zittingsperiode werd door Van Veen, fractie- voorzitter van het CDA een uitvoerige verklaring afgelegd over het vooroverleg inzake de wethouderskeuze. Uitge gaan werd van het streven om een afspiegelingscollege te vormen. Dit was de wens van alle driie de fracties (CDA- 'WD-Prog.). Algemeen aanvaardbaar waren direct de afgetreden wethouders Thorn (CDA) en Temminck (VVD)Toen PvdA/PPR met dr. On no van Belle als kandidaat kwam lag dat „moeilijk" omdat over hem in de gemeente in ongunstige zin „gepraat" zou worden. hangen". Wat waren de bezwaren tegen van Belle? Hij zou in op spraak zijn en voor dorpsroddel en dorpsverhalen hebben CDA en WD een knieval gemaakt. Beide fracties traden als één blok op en dit leidde tot de vraag of oppositie toch niet aantrekkelijker zou ziln. In het oog van Beckers was het in het bijzonder de VVD die zich op on- dat kandidaat- juiste wijze heeft opgesteld. Dat zal de voorbespre- wel verband houden met het feit dat kingen zouden deelnemen. Dat deed de VVD als grootste fraktie dan twee Gmelich Meyllng uiteindelijk toch. wethouderszetels zou kunnen clai- toen hij ais kandidaat door de WD men. Beckers zet een vraagteken naar voren was gebracht. Beckers: achter de bewering van Van Veen dat "Toen onze kandidaat onaanvaard- er geen spelletje is gespeeld. Vast baar was is de nieuwe formule van staat dat beoordeling heeft plaatsge- alspiegele'n in Oegstgeest gewor- vonden op niet-politieke gronden en den: twee van de drie vertellen de dat de WD wel zal uitmaken hoe derde hoe hij zijn oren moet laten zwaar ongecon troleerde verhalen wel Er is uitvoerig overleg gepleegd .er zijn over en weer brieven geschre ven omdat de Prog. fraktie de op vattingen van CDA en WD niet kon den delen. Deze fracties vroegen: noem een andere kandidaat, we staan daar positief tegenover, maar dit werd geweigerd. Gisteravond 1 den op nogal onverkwikkelijke wijze over en weer verwijten gemaakt. Afgesproken wethouders wegen. Uiteraard ging Briët, fractievoor zitter WD op al deze beweringen in. Zijn slotconclusie was dat het uiteindelijk doel is geweest een werkzaam geheel te vormen (college B. en W.V. Ruggegraat Toen men elkaar de waarheid had gezegd kwam oud-wethouder Van der Voet aan het woord. Hij beweerde, dat alleen de Progressieve fractie ruggegraat had getoond en dat het overleg tussen CDA en WD unfair was geweest. Hij had zich van meet af aan gekeerd tegen een PvdA-kandidaat. Hij verklaarde voorts dat de CHU-leden van 't CDA in de toekomst er een eigen stand puntbepaling op na zullen houden. We blijven netjes in het CDA maar zijn niet van zins ons te laten ver kopen. Op ongewoon felle wijze ver zette hy zich tegen een kandidatuur Gmelich Meling. Aan de man, hebben we in het college geen be hoefte. Hij is geen opbouwer, maar een afbreker, een sloper. Hij distan tieerde zich van de CDA-toezegging om te stemmen op Gmelich Mey- ling. Van Veen verklaarde de uitlatingen van zijn fractiegenoot zeer te betreu ren en dat hij geen behoefte had aan een nietes-welles-discussie met de progressieve fractie. Overigens heeft hij geenszins de bedoeling zich op afwijzende wijze op te stellen tegenover de fractie. Een bewe ring van Van der Voet dat CDA zich had uitgeleverd aan de WD noem de hij onzin. De veelbesproken Gmelich Meyling verklaarde nadrukkelijk dat hij in geen geval ellebogenwerk had ver richt, de wethouderszetel nooit heeft begeerd en feitelijk deze nog niet zo erg ambieert. Gmelich Meyling kreeg elf van de zeventien stemmen zo dat er college er als volgt uit ziet: Temminck en Gmeliich Meyling, bei den VVD en Thorn (CDA). Porte feuilleverdeling zal in het college plaatsvinden. Tot leden van de gewestraad wer den benoemd Penning (CDA) en van Belle (Progressief). Temminck komt in het bestuur van de Streek- muziekschool en Briët (WD) en de burgemeester zullen Oegstgeest ver tegenwoordigen in de algemene raad vuilverwerking voor Leiden en om geving. Boesjes (Prog.) deelde bij de rond vraag mede dat zijn fractie zich heeft gewend tot de Minister van Binnenlandse Zaken over het vori ge week door de raad aangenomen Reglement van Orde, waar de PvdA fractie tegen was inzake de open baarheid van de begrotingsbehan deling. De nieuwe fractie is eveneens tegen. Vandaar het verzoek het raadsbesluit te vernietigen. LEIDERDORP. In een zeer kalme en ontspannen sfeer zijn gisteren de nieuwe raadsleden door burgemees ter Van der Have geïnstalleerd. 7 Nieuwe gezichten hebben plaatsge nomen op de oranje stoelen in de raadszaal. De wethouders mevrouw D Tichler-Moerman (WD) en Eng- bert Drenth (PvdA) werden herko zen. Meerburg komt niet meer in de raad terug, daarvoor in de plaats werd partijgenoot Koos Reugebrink (PCG) gekozen. De „nieuwen" voor de WD zijn: J. A. Dop, mevrouw Ir ma Gehner-EUenberger, en Rob Meere. Voor de Pxj&A: Jaap Bezemer en A. van Diggele. Voor de PCG wa ren de nieuwlichters: C. Gordijn en de K.V.P.: Jos Verdier. Jo Nievaart van DS'70 mocht deze eer ste raadsvergadering van de nieuwe raad op de publieke tribune meema ken. Het beroeo van Leiderdorps bur gervader tegen het besluit van de raad de geloofsbrieven van PCG'er de Jong - wegens hapering van de stemmachine - niet te aanvaarden berust nog bij de Kroon. Misschien dat Jo Nievaart op 23 september, de eerstvolgende vergadering, z*n plaats je weer kan innemen. Het agenda punt, voorstel betreffende de benoe ming van raadsleden in de vaste commissies, kon ook geen enkel rim peltje in het politieke vaarwater van Leiderdorp teweeg brengen. Het bleek gisteravond één grote, vriendelijk naar elkaar knikkende club te zijn. De grootste moeilijkheid bleek slechts de datum te zijn om met de hele raad •n dagje te gaan fietsen met excursie aan een fabriek of iets dergelijks met na afloop gezellig samenzijn. Men zou een datum dan maar later vast stellen. Op foto Holvast (vlnr) het nieuwe college van B. en W. van Leiderdorp: PCG-wethouder Koos Reugebrink, Wethouder Engbert Drenth ïP.v.d.A.) burgemeester v.d. Have, secretaris Hobo en wethouder Mevrouw D. Tich ler-Moerman van de WD. Voorlopig 3 wethouders Voorschoten De gemeenteraad van Voorschoten had gisteravond zeer vlo-te start zodat de eerste gadering probleemloos verliep. De nieuwe nestor W. J Iestra (PCC) ver klaar le manend de gehele raad, dat besloten is voorlopig van de vier wet houderszetels er drie te bemannen. Tot wethouder werden benoemd: N. Oos^-erbaaa (WD); Mevrouw Ir. N. C. de Ruiter (CDA) en A. Eve- leens (PFV). Mevrouw De Ruiter en N. OosUr baan namen hun benoe ming aa de heer A. Eveleens moet zijn benoeming in beraad houden dat hij als hoofdambtenaar bij bin nenlandse zaken wel toestemming heeft van zijn minister, maar nog geen handtekening van H. M. de Ko ningin Ieder wethouder krijgt een commis sie van Advies en bijstand. In de com missie van advies en bijstand voor openbarwerken werden gekozen: mr. S. Begeer (WD) mr. P. J. Schee- Ie (CDA), mr. J. Goosens (PPV) en W. Iestra (PCC). In de ommissie financiën: H. J. M. Moerdnv n(WD), drs. C. J. M. Meers hoek (CDA), ir. T. J. Potma (PPV) en W. Iestra (PCC). In de commissie onderwijs: mevrouw Mr. M. E. Bloembergen-Munters (VVD), L. L Marcelis (CDA), ir. T. J. Visser (PPV) en W. Iestra (PCC). Benoem i tot leden van het Gewest Leiden werdenmevr. Mr. M. E. Bloembergen-Munters. L. L. Marselis en H. var. Wijk. Hoew.'l formeel de taakverdeling binnen liet dagelijks bestuur nog niet bekend Is. staat vrijwel vast dat me vrouw De Ruiter loco-burgemeester wordt en de portefeuille van onder wijs ca. krijgt; de heer Eveleens openbare werken en de heer Ooster- baan financiën. Voor oe derde keer in het bestaan zullen de deuren van de Spar-super- markt v*n Theo Roeleven aan het Zoeterwoudse Watertje morgenoch tend opendraaien. Na een interne verbouw lag. waarbij tachtig vierkan te meter winkelruimte is gewonnen door bijtrekking van het magazijn, zal die opening dit keer een officieus tintje aebben. Waar de vorige twee keer Zoeterwoudse notabelen klaar stonden om de openingshandelingen te verrichten, daar wordt nu aan de klanten "opening van zaken" gege ven. De eerste klant mag morgenoch tend om 9 uur de sleutel omdraaien. Bromfietsdiefjes LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag op de Vondellaan twee scholiertjes uit deze stad aangehou den. De Jongens, resp. twaalf en tien Jaar oud. werden er van ver dacht zich al geruime tijd bezig te hebben gehouden met het stelen van bromfietsen in de omgeving van het Stationsplein. De aangehouden Lei- denaartjes hebben tot nog toe de diefstal van tenminste acht brom mers bekend. Ze verklaarden tegen over de politie "in opdracht te heb ben gehandeld". WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1974 Woensdag Ten Katestraat speeltuingebouw, bejaardensociëteit Humanitas, 2-4.30 'raat 65, Oegstgeest soclë- kamerbewoners en alleen- Twentwel. sociëteit '- staanden, 8-12 groep Monumenten. 8 i Donderdag defensievoor- Valkboumanweg 236. Lelder- dorp Bijbelstudie en gesprekskring Batisten-gemeente.. 8 Mors weg 10 v ;roep Wonen, 7.30 uu 3 Octoberstraat Ouderavond Drie Octoberschool. 8 uur nam. SOS-dienst hulpdienst, tel. 01710— allen die ln moellljkhe- Apotheken De avond-, nacht, en zondags dienst der apotheken in de regio Leiden, wordt a-aargenomen door: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 20085 Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525 Tevens op zaterdag tot 1 uur nam. Oegst- geesbse Apotheek, WMhelminapark 8, tel. 53274. Voor weduwen en weduwnaars i weduwnaars bureau: 61112 Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging, belden. Aanvragen bulp bejaarden en langdj- rig zieken en gezinsverzorging. Mare 45 tel 49441 (ma t/ro vrll 9—10 uur Moeders voor moeders Mevr. Zr. E. Jansen—Nlemeyei Hof- dljck 32 Oegstgeest tel 01710—53652. Release Hulpverleningsdienst Release, Nieu we Rijn 20a tel 24666 In verband T wentwel Begijntje Sexueei voorlichtingscentrum, Be gil n- nam2 ^apepb7u|g 7.30—10.30 uu* Sociale raadsvrouw Spreekuren Sociale Raadsvrouwe: Bln- dl. 10.30-11.30 Dykstraat 2a Kool. Driftstraat 49a, «t^swijk, ^Herenstraat 45. vr. 10.30- Dienstencentrum Noordeinpiein 2b tel 40483. algeme ne informatie dag van 9—10 uur Brand in schuur Juridisch adviesbureau WASSENAAR Ook de benoe ming van de wethouders in Wasse naar heeft gisteravond in korte tijd zijn beslag gekregen. Bij de eerste stemming werd mr. ZOETERWOUDE De meest markante verschillen werden onder woorden gebracht door burgemees ter J. A. Detmers. De eerste burger van Zoeterwoude memoreerde gis teravond tijdens een openbare ver gadering in 't gemeentehuis 'n aantal opmerkelijke zaken rond de nieuwe samenstelling van de dertien perso nen tellende raad met acht nieu we leden waarin VVD-lid Maan (voor het eerst) en CD A-lid De Jong (opnieuw) tot wethouder werden gekozen. Allereerst was daar voor het eerst sinds acht Jaar weer de aanwezig heid van een vrouw, wat burgemees ter Detmers middenin de vergadering (ook) met bloemen zei. De aanwe zigheid van mevrouw Plantinga-Van Heerde van het CDA, kan "de kwa liteit van de discussie ten goede ko men. want in de dagelijkse praktijk van het huishoudelijk leven, kan zij de zaken soms wat anders zien". Vervolgens bleek typerend dat in de gisteravond geïnstalleerde raad "niet één geboren Zoeterwoudenaar meer zitting heeft en dat ook nie mand meer werkzaam is in een agra risch bedrijf". En ten derde: 'Tk meen dat het voor de eerste keer is dat er een me dicus (dr. Wiekmeijer, VVD) in de raad gekomen is". Die raad dan ziet er gezond en vooral Jeugdig uit met verder nog de liberaal-progressieve, nieuwe gezichten van mr. Overhoff en de al eerder genoemde Maan (VVD): van Frans de Graaff en Frits de Winter van Progressief Zoe- terwoude en van Ir. Minekus en Rob Hogenelst van het CDA. Die zeven van de dertien zetels bezettende Burgerlijke stand van Leiden helmina dr v J. heil zn v E. W. Ashford i ite; Arianne Petronella f i DuJJn i l P. Boesaard; Wil- v J. H. Doderer pn C. de Leontine dr v L. A. Duijn E. J. A. Tlel Groenestege (79) echtge note van J. P. van der Vlugt; J. van Delft (73) man; A. Lont (4) zoon; E Kukler (55) geh. gew. met J. A. Hofkes; J. W. Dorst (75) geh. gew. met M. Tlggelman. combinatie heeft in Duindam ook de nestor in leeftijd (55) in de gelede ren. Duindam, de afgelopen periode nog weth. en nu als raadsflid te ruggekeerd dankzij voorkeurstem men, had "geworsteld met het pro bleem of hij de officiële gang het gemeentehuis nog wel zou ten maken in de komende periode. Omdat hij veronderstelde dat de grote groep Zoeterwoudenaars die hem van voorkeurstemmen had voorzien "in de eerste plaats tevre den waren over mijn werk als wet houder". Zijn verklaring in de rond vraag kwam er op neer dat die men sen hem dus kennelijk in die functie hadden willen terugzien en nu dat niet het geval was had dat geleid tot zijn emotionele innerlijke worsteling. Daaruit was tenslotte toch de wil "om die mensen niet teleur te stellen" als triomfator tevoorschijn gekomen, zo dat Duindam zelf aanwezig was om De Jong en Maan te feliciteren met hun verkiezing tot wethouder. Van dat laatste duo debuteert Maan hoofd van het bureau Statistiek van de gemeente Leiden, in het college van B. en W. Maan voor financiën enz. kreeg twaalf stemmen (één blanco), De Jong die openbare wer ken gaat beheren verzamelde er elf. Burgemeester Detmers, die plasti sche waarderende woorden had ge sproken tot Duindam ("hem was nooit iets teveel: ik ben blij dat het afscheid maar een paar meter be draagt"), had daarvóór de raadsle deaal Het Zoeterwoudse college: v.l.n.r. secretaris Wingelaar, bur gemeester Detmers, wethouder Maan en wethouder De Jong. (Foto Jan Holvast) Verwondering ZOETERWOUDE Tijdens de rondvraag van de openbare raads vergadering in Zoeterwoude, maakte fractie-voorzitter Cees Straver mel ding vai de "grote verwondering", die binnen Progressief Zoeterwoude leeft naar aanleiding van recente publika;ies Daarin werd gezegd dat PZ tijdens het vooroverleg van de verdeling van de wethoudersposten, niet in staat zou zijn geweest een wethouder te leveren voor het gister avond nieuw gekozen college. PZ be strijdt dat. "Zoals al tijdens een open bare vergadering van 12 Juni werd besloten" was de politieke groepe ring wel degelijk in staat en be reid eea wethouderszetel te bezetten, als men maar tot duidelijke afspra ken ovir een progressieve inbreng zou zijn gekomen. Alleen omdat dat niet het geval is geweest en het CDA met de VVD wél tot een ak koord kwam, heeft de WD de twee de zetel ingenomen. "Uitspraken zo als die zijn gedaan op de maandag gehoudeu WD-bijeenkomst" zal, zo meenr PZ "de duidelijkheid geen goed doen en de in de laatste weken gegroeide vertrouwensbasis ondermijnen." G. C. van Dijk (VVD) benoemd met 15 stemmen (hij krijgt vermoedelijk de portefeuilles van onderwijs en technische diensten). Bij de tweede stemming werden benoemd de heer A. J. M. van der Klaauw (CCP). die wethouder van sociale zaken, volksgezondheid en culturele zaken zal worden en bij de derde stemming drs. A. W. J. Caron (WD). Hij al de portefeuille van fi nanciën onder zijn beheer krijgen. Mr. R. M. J. Breijkens (CCP) en mr. A. van Vuure (WD) verklaar den voor de stemming, dat hun frac ties in de huidige situatie de voorkeur geven aan drie wethouders, maar be hielden zich de vrijheid voor om als de omstandigheden dat noodzake lijk maken alsnog de benoeming van een vierde wethouder voor te stellen. Op de foto (Jan Hoftvtast) het nieu we college. LEIDEN Een tienjarig Leids meisje is gistermiddag in een school aan de Boshuizerkade zo on gelukkig komen te vallen dat ze door een ruit ging. Ze kreeg een slagader lijke bloeding aan de linkerpols, en moest ijlings door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. «U1 - uur nam. ao. /-» uur nam. Dienstencentrum,^Van Hogendorpetr. Maatschappelijk werk Stichting Bureau Maatachappel fik Werk Lelden. Oude R«n 44c tel 01710 —20931 Spreekuur dagelilka van 2 tot 3 uur maandagavond van 7—8 uur en woensdagochtend van 9.30—10.30 uur Kinderopvang Informatiebureau werkgemeenschap LEIDEN In een schuurtje aan de Potgieterlaan is gistermiddag door tot nog toe onbekende oorzaak brand ontstaan. Het op het terrein van het autobedrijf van Van Haaste ren staande houten schuurtje, dat aan een Leidse lompenhandelaar was verhuurd en waarin een voor raad autobanden lag opgesla gen, brandde geheel uit. De brand weer kon niet veel meer doen dan voorkomen dat de vlammen zich aan een nabijgelegen loods meedeelden. De werkgroep Katechese voor volwassenen heeft een brief aan alle Warmonders gestuurd om via een formulier te kijken of er interesse is ??bap Wo 8 voor gespreksavonden. Deze avonden zullen in het trefpunt gehouden wor den van 8.15 tot 10.00. Men wil als er genoeg animo voor is deze avon den gaan starten in oktober. Zij zul len ondermeer de volgende vragen behandelen: 1. hoe moet Je Je kin deren vandaag godsdienstig opvoe den? 2. heeft het leven nog wel zin? Dierenhulpdienst. 3. draven we niet door met al die vernieuwing? en natuurlijk ook de andere problemen die aangesneden pag en nacht bereikbaar zullen worden. De ingevulde formu lieren zullen een dezer dagen weer opgehaald worden. Gespreksavonden Gespreksavonden Baha-1 gemeen- w rrr. -ïam. Kennedvia&n «.15 uur nam Pred. Hendrikplantsoen 26 Leiderdorp Architecten ■informatie uag eu nacni DfireiKDaar. tei 3SÖÖ7 Dierenambulance Tel 01710-34616 Schoolinbraak LEIDEN In een dependanc van de Bedrijfstechnische School, aan de Medusastraat is dezer dagen Ingebroken. De daders hebben zioh toegang tot het schoolgebouw ver schaft door een ruit te vernielen. Ze doorzochten alle klaslokalen, waarbij een grote ravage werd aangericht. De buit bestond uit gereedschappen ter waarde van ongeveer f 800.-. WARMOND De nieuwe War- mondse gemeenteraad werd gister avond geïnstalleerd. De P.W. raads leden met name v. d. Zalm, Heems kerk, Timmerman en mevrouw Dal- huyzen-Polanen deden dit door mid del van een gelofte. Nieuwe raadsle den zijn de heren Vergeer, van Leeu wen, Timmerman, Pauli en mevrouw Dalhuyzen. De burgemeester sprak over 2 belangrijke taken te weten: 1. Als hoofdtaak de verantwoorde lijkheid in de beleidskeus, 2. het ter verantwoording roepen van het college, verder vond hij de commu nicatie tussen raad en partijleden zeer belangrijk. G. v. d. Kr au weed met algemene stemmen benoemd tot wethouder van financiën. Uniek mocht wel genoemd worden dat Warmond voor het eerst een pro gressieve wethouder heeft gekregen in de persoon van K. v. d. Zalm. De beide wethouders spraken de hoop uit het in hun gestelde vertrouwen waar te kunnen maken. Bij de rondvraag deelde de heer Tulp, nu fractievoorzitter van het CDA, mede dat hy het een hoopvol teken vond wanneer hun werk ge dragen werd door de positieve be langstelling van de bevolking. Na mens de C.D.A. sprak hij alle krach- vijdaa sar de belangen van Warmond. Raadslid Pauli (WD) stelde na een redelijk over leg duidelijke beslissingen te nemen en niet te veel heen en weer te pra ten. Timmerman vond de politieke belangstelling van de Warmonder groter geworden en hoopt dat dit nog groter wordt. Zitting in de gewest raad zullen gaan nemen de burgemees ter De Vreeze en de heer Van der Kroft. in de toekomst zullen de raadsvergaderingen op de laatste donderdag van de maand worden ge houden, de volgende is op 26 septem ber. Op foto van Jan Holvast overzicht van de raad. LE1DSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Witte Singel l - LeideD Postbus 54 - Giro 57055 Telefoon directie en administra tie 01710-25041 Kwartaalabonnement t 81.80 Per Post f 34.20 Jaarabonnement f 116.2C Losse nummers f 0 4h Abonnementsgelden bi) vooruit oe taling te voldoen Bij automa cische overschrijving geen ad ministratie- en incassokosten Naoezorging van 18.00, -20.00 u Zaterdag van 16.00—18.00 a Telefoon 01710-30500

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2