Kardinaal Alfrink niet eens met Gijsen I22CS13SEBI3IIB Falen van raket kan fataal zijn voor programma Limburgse Bakkerijen" moeten 100 man ontslaan m Laat'ns wat van je Vakbeweging heeft weinig oog voor geluk werknemers" Politie van Utrecht lost 170 inbraken op ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1974 PAGINA 7 (Van onze speciale verslaggever) „Het is bijzonder spijtig, dat mgr. Gijsen het Landelijk Pas toraal Overleg niet zal bijwonen. Het is natuurlijk zijn goed recht en wij twijfelen niet aan de oprechtheid van zijn be doelingen, maar wij willen hier duidelijk naar voren bren gen dat wij zijn motivatie niet kunnen delen". LEIDEN Het gedeeltelijk falen van de Amerikaanse Scout-raket waarmee gistermiddag de eerste Neder landse kunstmaan, de Astronomische Nederlandse Satel liet (ANS), in de ruimte werd gebracht, kan ernstige consequenties hebben voor het wetenschappelijk waar nemingsprogramma van dit ruimteobservatorium. Het hele operatieplan va maan was berekend op vormige baan ongeveer over de polen op ruim 500 km hoogte. Die baan blijkt nu eliptisch te zijn met hoog de kunst- te opdrachten te geven om de kU- cirkel- kers op bepaalde hemelobjecten te richten. Het is allemaal nog niet helemaal Met deze woorden reageerde kar dinaal Alfrink gisteravond bij de 'opening van het Landelijk Pastoraal Overleg in Noordwykerhout op de beslissing van mgr. Gijsen om niet te komen. De bisschoppen, die de laat- «te dagen het ergste vreesden, wer den donderdagavond pas van het be sluit van hun collega op de hoogte gesteld. „Wij hebben in langdurige gesprekken getracht hem te over tuigen van de onjuistheid van zijn visie. Het is echter niet gelukt. We «uilen moeten proberen rustig Verder te gaan", zo b?sloot de kardinaal zijn reactie op de afwezigheid van de Koermondse bisschop. De tweede zitting van het Lande lijk Pastoraal Overleg de eerste werd begin vorig jaar gehouden kan voor wat ..Rome" betreft met #en schone lel beginnen. ..De bezwa ren van bepaalde instanties van de Romeinse curie, die vóór en na de vorige zitting van ons LP.O. naar voren werden gebracht, zijn door verder overleg en exactere informa tie onzerzijds uit de weg geruimd", aldus de kardinaal. „Ofschoon de biis- scüoppen nooit de opzat hebben ge had tegen de bedoelingen van de H. Stoel in te gaan, hebben j natie, die op welke manier ook van uit Nederland de H Stoel bereikte, bepaalde misverstanden zijn ont staan. die de goede communicatie einder lijk verstopten en die slechts mat veel moeite uit de weg zijn ge ruimd". zo voegde de kardinaal er ter verduidelijking aan toe. De kardinaal benadrukte in zijn toespraak de positie van de deel nemers aan het overleg nog eens. „Wij zijn hier niet samen om Juri disch bindende besluiten te nemen voor onze Kerkprovincie", zo zei hij en hij vervolgde: „Ons overleg is een vrij beraad tussen u en ons. Wil dat zeggen dat we hier sleohits vrijblij vend met elkaar praten, zodat we na afloop naar huis kunnen gaan, alsof er niets gebeurd is?" De vraag werd door de kardinaal ontkennend beantwoord met op te merken: „In tegendeel, ook al kan dit Pastoraal Overleg niemand binden dan ons zelf. we hebben wed de bedoeling Iets te gaan doen met de conclusies, waartoe we gezamenlijk komen". De opening werd om. bijgewoond door de pauselijke nuntius, mgr. Fe- lici. Twee mannen hebben gis termiddag bij een gewapende overval op een uitzendbureau in Den Haag f5.000,- buitge maakt. Zij bedreigden bij de overval op het bureau aan het Nassauplein de drie vrou welijke personeelsleden met een pistool. Zij sommeerden hen op de grond te gaan lig gen, haalden vervolgens f 5.000,- uit de bureaus in het kantoor, vernielden de tele foonkabels en vertrokken. Zij waarschuwden het personeel, meisjes van 20, 21 en 22 jaar, tien minuten op de grond te blijven liggen. Daarna riepen de meisjes de politie te hulp, die de al lang gevlogen da ders niet meer kon achter halen. De mannen waren ongeveer 1.70 meter lang. Een van hen, die een lichte regenjas aan had, was met een pistool ge wapend. Hij had donker haar en een ongeschoren gezicht, aldus de meisjes. De ander had volgens hen een blauwe bivakmuts over het hoofd ge trokken, droeg een blauw jack en een grijze broek. Foto: de beroofde dames huilen uit bij de directeur. Door P. Bok Directeur van verduistering verdacht DOKKUM (ANP) De veertig jarige A. M. uit Dokkum, financieel- administratief directeur van de firma Holtrop en Jansma N.V. in Dokkum, is gearresteerd. Hij wordt er van verdacht in de loop van twee Jaar een aanzienlijk bedrag van het be drijf te hebben verduisterd. M.. die sinds 1967 in dienst is van het bedrijf, dat industriële afzuig installaties maakt, werd in 1970 di recteur op grond van zijn kwaliteiten en verdiensten. De raad van com missarissen van de N.V. gaf hem de bevoegdheid bij het bedrijf een reke ning-courant te openen en daarvan mocht hij kleine bedragen opnemen voor zakgeld. In de loop van de laatste twee Jaar heeft hij herhaaldelijk de grens overschreden. M. zou met zijn frau duleuss handelingen begonnen zijn, toen hU in 1973 een huls liet bouwen in Dokkum. Een onderzoek heeft uitgewezen dat het gaat om een bedrag van ongeveer f30.000.-. Twee gevangenen GEMERT „De vakbeweging heeft tot nu toe te weinig oog gehad voor het werkelijke geluk van de werknemers. Ze heeft zich door economen laten verleiden om een welvaartsvakbe weging te worden. Daarmee is ze op een dwaalspoor geraakt". Deze kritiek op de vakbeweging geestelijke nood van werknemers, be- lanceerde gisteren drs. H. W. J. Ha- trokken bij economische reorganisa- nekamp, pastoraal-theologisch mede- ties, bedrijfssluitingen en het weg werker van het Nederlands Katho- vallen van bedrijfstakken, massaal liek Vakverbond, op de sociale stu- toe. Er wordt wel gezegd dat men- geestelijke gezondheids zorg zich niet moeten bemoeien met economische organisaties. Drs. Hane- kamp vindlt dait ze dot Juist wei moe ten doen. Zij zijn het die al Jaren worden geconfronteerd met de ge volgen van het bedrijfsklimaat. ontsnapt AMSTERDAM (ANP) Uit het huis van bewaring aan de Amstel- veenseweg in Amsterdam zijn gister middag tijdens het luchten van ge vangenen twee gedetineerden ont snapt. Het tweetal, de 21-Jarige Utrechter J. E. P. en de 23-Jarige Hilversummer B. A. L., zat wegens diefstal in voorarrest. Volgens de politie zaagden zij de tralies van een niet meer in gebruik zijnde luchtkooi door. Welke vluchtweg zij namen niet bekend. Neergeschoten kassier buiten levensgevaar MOORDRECHT (ANP) De kas sier die dondtrdagavond laat by een bankoverval in Moordrecht werd neergeschoten, verkeert niet langer in levensgevaar. Dit heeft de politie gisteravond in Moordrecht meege deeld. Hy kan nog niet gehoord worden. By de overval is ongeveer f30.000 buit gemaakt. De politie is bijzonder geïnteres seerd in de trap die de overvallers gebruikt hebben. Die Ujkt veel op het soort trap dat bouwvakkers gebrui ken. De recherche is gisteren begonnen met een uitgebreid buurtonderzoek. Met behulp van het regionale by- standsteam werden 200 huizen be zocht en 500 mensen ondervraagd. Het onderzoek heeft tot dusver niets opgeleverd. Opbellen naar Suriname wordt duurder DEN HAAG (ANP) Met ingang van morgen gaan ook de tarieven voor het telefoonverkeer met Suri name omhoog. Dit heeft de PTT gisteren laten weten. De maatregel is genomen in navolging van 's lands racho- en telefoonbedrijf in Suriname die op 15 augustus zyn tarieven ver hoogde. Onder het nieuwe tarief gaan te lefoongesprekken, gevoerd van maan dag tot en met zaterdag van 0800 uur tot 1900 uur, zeven gulden per minuut kosten met 'n minimum van drie minuten. Tegelijkertijd opent de PTT de mogelijkheid in de stille Door arrestatie twee helers UTRECHT (ANP) Door de ar- het aantal inbraken duidelijk merk- restatie van twee helers heeft de baar tydeiyk, naar de politie ver- Utrechtse politie deze maand 170 in- wacht, braken en diefstallen opgelost. De gezamenlijke waarde van de gestolen goederen bedraagt zeker 350.000 gul den. Nog geen kwart van de buit is teruggevonden. Eind Juli arresteerde de Utrechtse politie de 51-Jarige Utrechter C. J. D. By hem thuis werd vooral (na maak) antiek gevonden. D. had 24 inbrekers die in op dracht van hem op pad gingen. Ze werden meestal de provincie inge stuurd, omdat de herkomst van de goederen dan moeiiyker te achterha len zou zyn. Volgens de politie was D. behalve heler ook een afzetter: hy beloofde zyn mannen tien procent van de nieuwwaarde van wat ze bin nenbrachten, maar kwam die belofte zelden na. Inmiddels zyn 14 van de inbrekers door de politie gehoord. Tien ver dachten zyn sinds de arrestatie van D. „op vakantie" en moeten nog worden aangehouden. Ook vier an dere helers zyn na de arrestatie van D. door de politie ingerekend. De meeste diefstallen dateren uit de eerste helft van dit Jaar. D. ging zelf ook wel eens op pad. Zo sloopte hy in Breukelen een wen teltrap uit een woonhuis en bouwde die in zijn eigen woning in. Aan de Loosdrechtse Plassen had hy een plezierboot in aanbouw liggen voor f 32.000. De afgelopen week heeft zyn vrien din C. van S. (28) aangifte gedaan van diefstal uit de woning van D. De enkele waardevolle goederen die de politie in het huls had achtergelaten zyn ontvreemd. vyf rechercheurs zyn met deze zaak een maand bezig geweest. De politie denkt nog twee weken nodig te hebben voor de opheldering van alle inbraken. Rond de andere heler die de politie heeft gearresteerd, de 24-jarige Joop van der H., opereerde een groep van voomameiyk aan pervetine verslaaf den. Door de aanhouding van vyf inbrekers-verslaafden ln de leeftyd van 19 tot 21 jaar en een heler aan wie de buit werd „doorgeschoven", de Utrechter Piet van L. (47) kon de politie 65 inbraken in huizen, auto's en gebouwen achterhalen. Behalve antieke voorwerpen, geluidsappara tuur en kleding werden by Van der H. veel giro- en bankbescheiden ge vonden. Doordat deze met legitima- tiebewyzen vaak uit auto's werden gestolen, konden de inbrekers de be taalcheques zonder veel moeite te gelde maken. Voor het geld kochten zy overwegend drugs. Sinds de arrestatie van belde he lers is in Utrecht een teruggang in ook een andere lang- betrekkelyk hoopvol uitgelaten over van het baanvlak ten de mogelykheden toch nog een re- delyk deel van het wetenschappelijk programma uit te voeren. Maar ge vreesd moet worden dat de wens Ln dit geval de vader is van de gedach- te van deze grootste promotor van het ANS-project. Bovendien kunnen de aardbaan om de zyn verklaringen misschien zyn in gegeven uit beleefdheid jegens de i de zonnepa- opgeslagen, later een de zon niet strijdmachtonderdeel was toegekend aityd ideaal kan zyn waardoor moei- ïykheden in de energievoorziening strydkrachten kunnen optreden. Voorts kan het de NASA omdat zeer moeilyk worden de boordcompu ter in deze afwykende banen de Juis- nieuwe opslag door de teruggegeven aan nen er geen be hoefte aan had. Een beetje restan ten opruiming was dit dus wel. Regering geeft subsidie, maar.... HEERLEN (ANP) Het personeel van de Verenigde Lim burgse Bakkerijen te Heerlen zal moeten worden ingekrompen van 300 man tot 200 man. Alleen onder die voorwaarde is de regering bereid het noodlijdende bedrijf opnieuw steun te ver lenen. Minister Lubbers van Economische Zaken heeft dit gis teravond na beraad in de ministerraad telefonisch aan het bedrijf in Heerlen meegedeeld. Het besluit is genomen omdat de Limburgse Bakkerijen over te nemen, drie grote meelconcerns in ons land Alleen een fusie zou het bedrijf nog er niets voor voelen de Verenigde kunnen redden, aldus de raad van Internationalemisdadigers door rijkspolitie gearresteerd BAKEL In de loop van gistermid dag zijn in Bakel door de rijkspolitie aangehouden de internationaal ge zochte misdadigers, de 27-Jarige H.P. van D. en de 28-jarige A.D., beiden zonder vaste woon- of verblijfplaats. Van D. werd aangehouden in een zo merverblijf in de kom van Bakel. Bij de aanhouding moest een waarschu wingsschot worden gelost, daar Van D. een machinepistool en een revol ver oni»r zijn bereik had. Hij werd echter aangehouden voordat hij de wapens kon gebruiken. A.D., die niet in het zomerhuisje aanwezig was. kwam even daarna thuis van een boodschap. Bij het zien van de poli tie vluentte hij, maar werd kort daar na door enige inwoners van Bakel, die getuige waren van de. vlucht van D. overmeesterd, waarna hij werd overgedragen aan de politie. Op D. werden geen wapens aangetroffen. De aangehouden mannen stonden in het algemeen opsporingsregister en werden gezocht in Duitsland, Frank rijk en Zwitserland voor geweld-en vermogensdelicten, zoals bankover vallen. Zy waren aatyd bewapend met Uzi's en vuistvuurwapens. H.P. van D. is eer. Nederlander, A.D. is een Al gerijn. advies van de Verenigde Limburgse Bekkeryen. Personeel en vakbonden beraden zich in Heerlen over het besluit van de regering. Verwacht mag worden dat de inkrimping nieuw overleg met een fusie-partner mogelijk zou kun nen maken. Mocht het echter niet mogelyk biyken dan is de regering bereid met de vakbonden en het per soneel opnieuw overleg te plegen over een zelfstandig voortbestaan van de Verenigde Limburgse Bakkeryen, zo heeft minister Lubbers laten weten. Het personeel Is gisteravond na lang aarzelen met de eis van de re gering akkoord gegaan. „Het is een afschuweiyke beslissing," hield woord voerder Winter van de Voedingsbond NKV het personeel voor. „We staan met de rug tegen de muur. Afwyzing van het regerings voorstel betekent sluiting van Ir* be drijf en ontslag voor 300 mensen". Nu het regeringsvoorstel is aangeno men bestaat er volgens de heer Win ter een kans dat de werkgelegenheid voor tenminste 200 mensen behouden biyft. De heer Winter had scherpe kritiek op de meelconcerns die vol gens hem geen al te fraai spelletje hebben gespeeld by de fusiebespre kingen. Het ministerie van Economi sche Zaken en de vakbonden zullen de komende weken met het meelcon- cern Wessanen opnieuw besprekingen voeren over fusie. Over het ontslag van de honderd personeelsleden zal nog een regeling worden getroffen in overleg met de vakbonden. uren, 1900 tot 0800 uur en zondagen, tegen een verlaagd tarief op te bel len. Een telefoongesprek in die uren gevoerd, gaat 5,25 gulden per minuut kosten eveneens met een minimum van drie minuten. Tevens zal het voortaan mogelyk zyn zgn. persooniyke gesprekken te voeren .hiervoor geldt een toeslag van twee gespreksminuten. ADVERTENTIE Voor het eerst in z'n leven woont uw zoon op kamers. Hij studeert. Maar u hebt zijn adres èn het telefoonnummer van zijn hospita. Bel hem eens snel, moeder, vader. En informeer of hij wel goed eet. Een telefoontje naar een studeerstad kost niet veel. Na zessen en in 't weekend beltu voor half geld door heel Nederland. Gisteren vond in Hilversum de voorvertoning plaats van de BRT-produktie "De receptie", die ook op het Nederlandse beeldscherm te zien zal zijn. Op de foto zien we regisseur John van de Rest met zijn aanstaande echtgenote Josine van Dal sum het glas heffen: op de produktie èn op hun toekomstige huwelijk.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7