Raad van oud naar nieuw jru Kolonel Hoevers: moet een leefbaar huis Menswaar digheid Blij, dat 't erop zit Ik vond het fijn Via Grof in de politiek Zakelijke oppositie Niet D'66 maar VVD Qpsah$ r Agnes": 1000 voor ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1974 In 't Veld: Roel mr. R. J. In 't Veld wil als raadslid weggaan in harmonie. Hij is gekomen als opposant. Ruim vier Jaar geleden was het ,PvdA-lid één van de makers van het Pro gressief Akkoord, dat door de wethou dersclausule koos voor de oppositie rol. toen een meerderheid in B. en W. bij een minderheid in de raad er niet inzat. Hij werd de bijna na tuurlijke leider van het PAK en timmerde de eerste jaren als zoda nig aan de weg. Door zijn werk in tern in de afgelopen anderhalf Jaar is zijn naam naar buiten niet meer zo sprekend, dat je over "de Jaren In 't Veld" kan spreken. Dat vindt hij zelf ook in een af- scheidsgesprekje kort na zijn laat ste raadsvergadering, waarin hij meer emotie toonde dan in de afge lopen vier Jaar. Roel (32) heeft er vrijwillig voor gekozen vooral voor zijn gezin niet in de raad terug te keren en hij vindt het goed zo. Een lange carrière als raadslid spreekt hem niet aan. Een wethouderschap heeft hij nooit geambieerd. Hij is van mening, dat Je als raadslid constructief kunt meedoen, aan het bestuur van de stad als aan de raad de plaats wordt gegeven, die hem toekomt. Daartoe is zi. een aanzet gegeven. Dat is om. gebeürd door het werk van BOO. de begelei dingscommissie organisatie onder zoeken, waarvan hij voorzitter is. Zijn opmerking "Ik heb mieterse mensen leren kennen" slaat vooral op BOO. Het geldt bestuurders waar bij hij met name de liberale wethou der Elly den Haan noemt "moe dig, dat zij het BOO-lidmaatschap heeft aangedurfd" en ambtenaren waarbij de naam van BOO-secreta- ris Henk Visser als vanzelfsprekend valt. Dit werk is voor het scheidende raadslid een hoogtepunt van de af gelopen vier jaar. Van zijn opvol gers en volgens hem kan dat best in een ook in de komende vier Jaar te verwachten polarisatietoestand vraagt hij een uitwerking, die vooral menswaardig zal zijn. Menswaardig voor de bevolking, omdat het gaat om de zwakke groepen in de Leidse samenleving. Menswaardig voor de ambtenaren, die in de organisatie hun waardigheid moeten kunnen behou den- Geen details in dit beperkte kader. In 't Veld vindt zelf belangrijk uit de afgelopen Jaren de veranderde grondpolitiek. En de door veel activi teit van het PAK veranderde begro- tingsopzet, waardoor de grondslag is gelegd voor een ontwikkeling, die in de komende jaren nog meer gestal te zal krijgen. Roel wijst daarbij op drie puntende wijksgewijze aanpak, de verandering van denken over het structureel tekort van deze stad, en het geven van prikkels tot samen werking. Mevr. Geelkerken: Mevr. Geelkerken (61) herhaalt wat ze bij haar afscheid in de raad heeft gezegd: "Ik ben blij, dat 't erop zit". De AR-voorvrouw, die de laatste acht jaar de prot. chr. groe pering in de Leidse raad aanvoerde, heeft zich de afgelopen vier Jaar veie malen geërgerd en ze verwacht van de komend© raadsperiode nog meer polarisatie. "Ik ben voor het harmoniemodel. Ik vdmd, dat Je in een gemeenteraad niet aan politiek moet doen in de zin, zoals het nu gebeurt: muggeziften om het ziften en elkaar dwars zitten Ieder moet vanuit zijn politieke ach tergrond de zaken benaderen en dan moet het best haalbare worden ge kozen. Dat is een stad besturen." Waarom verwacht ze een raads periode, die haar nog minder zal zin nen? "Omdat de gespreksbasis weg is. Links heeft de meerderheid en trekt zich wiet» van de rest aan. In de afgelopen vier Jaar hadden wij de meerderheid, maar we hebben wel de gespreksbasis gehouden. We heb ben geprobeerd' de helft van het aan tal wethouders aan de appositie te slijten. Toen het dat niet wilde, heeft het PAK meegepraat over de personen, die van onze zijde het da gelijks bestuur bemanden. Dat is een heel andere benadering". Mevr. Geelkerken ziet extra moei lijkheden door de uitwerking van de bestuurlijke, en atabteüjke reorgani satie. "Ik zie er niets in. Er zou veel verbeterd kunnen worden in de hui dige organisatie zonder dit allemaal overhoop te halen, waarmee de meeste ambtenaren niet van harte hebben ingestemd. Het is een puur theoretisch model, dat nergens is uitgeprobeerd. Het kan niet allemaal tegelijk overhoop worden gehaald". Dertien Jaar heeft ze deel uitge maakt van de raad. Nooit aan een wethouderschap gedacht? Mevr. Geelkerken: "Gedacht wel (en heel eerlijkmaar nooit gevraagd), maar de familieband en het gezinsleven zijn me te dierbaar om een full time-baan te hebben. Man (oud- Kamerlid:) en de Jongste van de drie kinderen, die nog thuis is, vonden de afgelopen jaren, dat ik toch al te veel weg was voor het raadswerk. Daarbij komein nog enkele functies, o.a. voorzitter van de chr. scholen, die ook veel tijd vragen. Ik moet er ook nu voor waken niet te veel avonden weg te zij*". De samenwerking van haar partij met CHU en KVP in het CDA Juicht ze toe na aanvankelijke aarzeling. "Met de CH (en ook de SGP in de afgelopen vier jaar) hebben we een goed verband en de band met de KVP is gegroeid ondanks onze ver schillen van inztóht". Zunderman: 'Toen ik in januari met pensioen ging, heb ik gezegd: ik geloof dat ik er in september maar een punt ach ter zet. Ik ben daar laiter op terug gekomen. Ik had nog best een steen, tje bij willen dagen. Als ik gekozen zou zijn, zou ik geen vier jaar meer zijn aangebleven. Maar een paar jaar, had ik er nog wel bij willen zijn. Maar nu zeg ik: het is mis schien maar beter zo." ^ou zijn partij niet bij de laatste verkiezingen weggevaagd zijn, dan zou Henk Zunderman (66) volgend jaar ziln zilveren jubileum als ge meenteraadslid hebben gevietd. Eén jaar 1966/'67 entbrak hij de afgelopen 25 jaren in de raad, omdat de PvdA toen zetels verloor, hetgeen -ten koste ging van de positie van Zunderman. Tussentijds kwam hij er weer spoedig bü. Er volgde een woelige periode en in 1970 was Zun derman lid van een andere partij: DS'70. De partij verwierf één zetel, lilsttrekker Sannes trok zich terug en Zunderman bagon aan een nieuwe raadsperiode. Vier jaar wiaar hij met weinig plezier aan terugdenkt: "Wat hebben we een hoop voor niets ge praat", zegt hij. Zunderman, de man wiens emoties voor op de tong lig gen. Dat weet iedereen en hü schaamt zich er niet voor. Hij ligt zeker niet wakker van het feit dat hii niet herkozen is en zal het raads- gebeuren als geïnteresseerd toekijker blijven volgen, al was het maar, om dat hij in het maatschappelijk le ven een hele trits nevenfuncties ver vult, vooral op hat gebied van on derwijs. Vooruitblikkend1>e praktijk zafl LEIDEN De oude raad is weg, de nieuwe is op komst. Daartussen vandaag een terug blik van drie verdwijnende raadsleden en een blik in de toekomst van drie nieuwe. Tekst: John Kroon en Hans Melkert Foto's: Jan Holvast Mentzij: Van het gezelschap raadsleden, dat dinsdag zijn debuut maakt, mag Frans Mentzij zich de veteraan noe men. Op 4'i-Jarige leeftijd doet hij zijn intrede in de fractie van de PvdA, de partij waarvan hij een Jaar of acht lid is. Sedert een Jaar maakt hij deel uit van de werkgroe pen SOV (stadsontwikkeling en volkshuisvesting) en economie van zijn partij. Sinds 1952 woont de in Middelburg geboren Mentzij in Leiden. Sinds dien was hij o.m. actief als be stuurslid van de toenmalige metaal bedrijf.!'«ond van het NW. Thans is hii voorzitter van de bedrijfsleden- groep oij de Koninklijke Nederland se Grofsmederij, waar hij als werkvoo- oereider in dienst is. In de bedrijfüedengroep hebben zich de georganiseerde personeelsleden van de KNG verenigd. Mentzij maakte ook deal uit van de onderhandelings- delegale van de Grof. die zich ge confronteerd zag met de verkoop van de industriegronden op het Waard - eiland en later ook bij de Zuidsingel aan IBB Kondor en de dreiging, die dat'voor de werkgelegenheid leek te beteken an "Wij hebben toen con tact gewcht met Van Aken (de toen malige fractievoorzitter van de PvdA) en daardoor kwam ik in aan raking net de commissie economi sche zaken van de raad. Ik heb toen gemerkt, dat Je niet alleen binnen 'n onderneming de belangen van de werknemers' kunt behartigen, maar dat Je als raadslid, via zo'n commis sie een zodanige inbreng kan hebben, dat het resulteerde in een verklaring van de 'BB/Kondor. dat de werkge- genheid van de KNG in De Grote Polder zou worden gegarandeerd", zegt MmtziJ, wiens belangstelling, zo duidelijk zal zijn, vooral in de richting van de sociaal-economi sche asnecten gaat. "En de raak vlakken daarmee met stadsontwik keling". zegt hij. "We hebben nu ge merkt, wat dat kan betekenen (Waardeiland)". Als nieuw raadslid komt Mentzij in ongekende situatie te verkeren, dat zijn partij liefst 'vijf wethouders zal leveren. "Op zich ls dat prettiger. In de oppositie zitten lijkt me las tiger. Al hoop ik wel dat de komende vier jaar niet zullen ontbranden in "n eindeloze strijd van partijbelangen. Ik dacht, dat de PvdA in de oppositie de afgelopen Jaren een reële bijdrage heeft geleverd en zijn positie van sterke oppositiepartij niet heeft mis bruikt". Want er is nog veel te doen in Lei den, vindt Mentzij, die er op wijst, dat er bij de Grof enerzijds de afge lopen Jaren vijfhonderd van de ze venhonderd werknemers zijn wegge vallen, maar er anderzijds nog al tijd eea vraag is naar vakmensen, waar niet aan kan worden voldaan. Hij geeft de voorkeur aan helder taalgeb.-uik "Zoals het nu ln de raad is gega'n, was het te elitair. Er wa ren te weinig raadsleden, zoals Arie Verboom, die de taal van de spreker". Van Zijp: Jan van Zijp bereidt zich voor op een rol in de raad, waarin hij zake lijke oppositie wil voeren. "Geen op positie ter wille van de oppositie, en dus niet uit politiek oogpunt", zegt de 55-jarige middenstander, KVP- er van huis uit en opgenomen in de rijen van het CDA. Hij verwacht ook van de "ande re kant" zo'n zakelijke benadering en zeker van de man, die wel wethouder van economische zaken zal worden, PvdA-lid Van Aken. Als secretaris van de Leidato heeft Van Zijp bewon dering voor het werk. dat Van Aken heeft gedaan om de huishoudbeurs naast de veemarkt in de Groenoord- hal mogelijk te maken. Het Leidato-secretariaat hij is ln deze functie de organisator is één van de vele functies van Jan van Zijp. Hij weet. dat hij een aantal zal moeten afstoten, hoewel hijzelf weet veel dingen aan te kunnen. "Ik wil het wel goed doen. maar ik ben geen perfectionist". Vier Jaar geleden heeft hij de boot voor een raadslidmaatschap af gehouden. "Ik heb mijn zaken nu zo georganiseerd, dat lk kan delegeren en de zaak toch goed blijft draaien". In de KVP-vergadering gooide hij even hoge ogen als de huidige frac tieleider Helmuth Driessen. Van Zijp daarover: "Ja. de middenstand is de KVP en oo khet CDA trouw geble- Schoute: ven. Ik ben de enige middenstander en ik heb er begrip voor, dat men een man bij het vuur wil hebben, omdat vaak middenstandsbelangen In het geding zijn. Dat wil niet zeg gen, dat ik alleen de midden standsbelangen zal behartigen. Zo eng zie ik het raadslidmaatschap niet. Maar als Je ervan uitgaat, dat de raad min of meer een doorsnee van de bevolking moet zijn, hoort er een middenstander in". Een probleem, dat de middenstand raakt, is dat van de binnenstad. Als lid van de verkeerscommissie heeft Van Zijp daar in de afgelopen jaren zijn mening over geventileerd. Ook nu wil hij er best iets over kwijt. "Ik ben niet tegen het afsluiten van winkelstraten, integendeel. Maar al les afsluiten is gewoon funest. De consument wil de auto gebruiken en deze kwijt op een niet te grote loop afstand van de winkels. Daar moet Je gewoon rekening mee houden". Twee detailzaken, die hem in de bin nenstad dwars zitten: slechte be wegwijzering en de slechte aandui ding van straatnamen en -num mers. "Een goede oplossing zou veel onnodig gerij van auto's in het centrum voorkomen". Van de toekomstige fractie van de VVD, maken vier leden Jiuin debuut in de gemeenteraad. Eén van hen is drs. P. H. Schoute (32), politicoloog en, zoals hij het zelf zegt, "op zoek naar iets vastere". Schoute is getrouwd, heeft een zoon van zestien maanden, woont aan de Klikspaan weg, is in Wormerveer ge boren en in 1964 in Leiden gekomen. In 1967 werd hij lid van de VVD "onder invloed van wat er toen in beweging was", zei hü. "Ik heb de oprichtingsvergadering van D'66 af deling Leiden meegemaakt. Ik vond er toen aJl niet veel uitkomen van wat ik verwacht had". Binnen de VVD is hü Sindsdien actief geweest in de Leidlse commissie "kiezer-geko zenen", die landelük onder voorzit terschap stond van mr. Geertsema en in de commissie binnenstad. Dit jaar heeft hü alle vergaderingen van de nu scheidende fractie bügewoond. Hü heeft een brede interesse. "In eerste instantie gaat mün belangstel ling met name uit naar datgene, wat mevToum Den Haan onder haar hoede heeft gehad. Daarnaast onder- wüs, stadsontwikkeling, verkeer en volkshuisvesting. Maar we moeten in de fractie nog uitmaken wie welk specialisme voor zün rekening gaat nemen". De afgelopen vier jaar heeft hü geconstateerd, dat het re gerende minderheidscollege in een moeilijke situatie heeft moeten wer ken. "Van VVD-züde is het altüd betreurd, dat het niet tot een ak koord is gekomen met het PAK. Wü zijh voor samenwerking, ook met de PvdA. Het minderheidscollege is des tijds noodgedwongen van wal ges to- de zaak schiet al lekker op. volgende week is 't zover! nu uitmaken of je als college in een mperderheids-minderheid'siposi- tie meer kunt bereiken dan als af spiegelingscollege. Ik hoop dat na vier jaar zal' blijken of het program- college iets heeft kunnen realiseren. Daar gaat hat om. Of je politiek gelijk krügt. is eigenlük onbelangrük. Een instantie zoals de schoolraad, waar ik lid van ben, die oaqat het gemeenteiü'k Apparaat staat, maar er wel invloed op uitoefent, kan een stimulans uitoefenen, kan er toe bü- dragen dat een programcollege iets meer kan doen voor het onderwüs." "In mijn hart sta ik er nog dicht bü. Ik heb het fün gevonden dait ik het heb mogen doen en dat ik het mentaal heb volgehouden. Ik vond het gewoon fün. Maar ik be/b te gen mevrouw Geelkerken gezegd: wat aal je man nu blü zijn: Mün vrouw heeft tegen mü precies het zelfde gezegd. Zü heeft er weinig van gemerkt, dat ik in januari met pen sioen ben gegaan Ik hoop nu wat meer vrüe tüd te krijgen Ik kan weer een avond op visite gaan. Er zün nog veel boeken, die ik niet ge lezen heb En ik hou erg van rei zen. Binnenkort gaan we weer naar' Denemarken. Ik wil nog wel het een en ander zien." ken. Dat heeft het PAK in een isolement gebracht en het handelen - van het college beperkt". Schoute wenst nog niet in te gaan op de situatie, die na 3 september zal ont staan, maar heeft, overeenkomstig de denkbeelden van zün partü een voorkeur voor een afspiegelingscol lege. Waarom hü in de raad gaat? "Het is een functie, waar je naar toe groeit. Ik zie het als een zekere consequentie van de studie die ik heb afgelegd. Maar ook speelt mee het feit. dat Leiden in een uitzon- derlük moealüke situatie verkeert. Er moeten mensen zün, diie dat willen aanpakken. Het is een zware raad, in veigelüking met andere gemeen ten. De vergaderfrequentie zou ieder nieuw lid kunnen afschrikken. Ik hoop dat op dit punt een verbetering zou kunnen worden bereikt". LEIDEN Voor de achtste maal gaat op 22 september de Vredesweek van start. De St. Agnes Scholengemeenschap heeft zich dit Jaar tot taak ge steld duizend gulden bijeen te brengen voor de 1000 maal 1000 gulden actie van de Stich ting Ontwikkelings Samenwer king. Deze stichting importeert pro- dukten uit ontwikkelingslanden, en verkoopt die met uitschake ling van de tussenhandel. Een van de produkten van S.O.S. is de Guatamulaanse Indio koffie. In Guitamala wordt getracht de keuterboertjes te verenigen in coöperaties -S.O.S. wü koffie van deze coöperaties importeren maar heeft daar geen kapitaal voor. Nu zoekt de Stichting dui zend instellingen, die elk duizend gulden renteloos willen lenen. Waarom ook de leerlingen van St. Agiies daaraan meewerken wordt duidelijk wanneer men weet dat de vredesweek wordt ge organiseerd door het Inter Ker kelijk Vredesberaad, d.i. een organisatie van een, groot aan tal kerken, die zich inzet de vre-, desgedachte in Nederland te ontplooien. Het IK.V. geeft elk Jaar een thema op van waaruit men daadwerkelijk iets kan doen. Het thema van dit jaar "Nieuwe Wapenfeiten" vond echter bij St. Agnes weinig weerklank. Er werd naar iets be ters gezocht. Het Zweedse the ma van vorig Jaar "Gerechtig heid kan niet wachten" 6prak de leerlingen veel meer aan. De docente-vorming mej. Meyer vertelde ons hoe de leer lingen zullen trachten het geld bij elkaar te krijgen. Niet door een collecte in school, want men wil het zakelijk houden. Daarom wordt oud papier opgehaald en organiseren de derde klassen een fancy-fair, waarop o.a. stic kers en posters worden ver kocht .Ook het idee om een die renmarkt te organiseren werd geaccepteerd. Andere derde klassers trekken er op. uit om personen buiten de school te bewegen geld te lenen. Maar de meest daadwerkelijke hulp is wel, dat de school al sinds de Vredesweek van vorig Jaar de koffie uit Guatemala in de pauze wordt geschonken en dat men er pakken koffie kan kopen. Het probleem van S.O.S. is namelijk, dat zij haar koffie niet kwijt kan aan de win kelbedrijven, zij is afhankelijk van Wereldwinkels en instellin gen zoals scholen. Winkels en kopers ervoor interesseren is misschien iets voor volgend jaar. Uitzendbureau Luba haeft 'n schreeuwend tekort aan mensen vanaf 18 jaar, die allerhande zéér goed betaalde baantjes villen doen. Desnoods voor één dagje. Kom snel! Help!IJ Leiden: Nieuwe Rijn 35 - Alphen a/d Rijn: Dcnizettihof 10 Minnehuis wordt opvangcentrum voor daklozen LEIDEN"Het moet straks een leefbaar huis worden, met goede bin dingen met de gemeenschap. Wij moeten vooral letten op de mens, -die wü er ontvangen. Die moet honderd p-ocent van onze aandacht krijgen". To* deze conclusie komt kolonel J. B 'ioevers van het hoofdkwartier van het Leger des Heils in Amster dam. als wij hem vragen hoe hij zich de komende exploitaite van het voormalige "Minnehuis" aan de K - arsenmakersstraat heeft ge dacht. Kolonel Ho evers, de secretaris in de sector Thuisloze Zorg van het "Leger", gaat daarover nog even wat dieper in, als hij zegt hoe de opzet van het werk zal worden. "Bij de op zet vsn rilt maatschappelijk centrum, moeten wij niet van de gedachte uit gaan, dat wij straks in het grondig gerestaureerde gebouw mensen gaan opbergen en dan denken: zo die zitten er wel. Er moeten wegen ge vonden worden, dat de man of vrouw, die er tijdelijk huisvesting vinden, goed behandeld worden. Het centrum moet een soort EHBO-post worden van waaruit wij kunnen ver wijzen naar andere instellingen of bv. naar een dokter, een psychiater. Het centrum moet voor de mensen, die wij daar opvangen, zo mogelijk een nieuw begin worden. Wij moeten hen weer op het goede spoor brengen, waarbij de ontmoeting centraal dient te staan. Het is de bedoeling, aldus gaait ko lonel Hoevers verder, dat in dit maatschappelijk centrum gezinnen worden opgevangen, die tijde lijk dakloos zijn oplossing moet worden gevonden. Verder voor een kostganger of gast arbeider. die plotseling op straat is gezet. Ook een druggebruiker of 'n alcoholist kan er terecht. Wij heb ben bij de toekomstige opzet gebro ken met de slaapzalen. Een leder krijgt zijn eigen onderkomen, met voor gewinnen zelfs afzonderlijke ap partementjes, met een keukentje. Echter niet voor permanente bewo ning. Het centrum wordt geen eind station. veeleer een beter begin voor een nieuwe levensperiode. Naast een eetzaal komt er in het centrum, waarmee het Leger des Heils elders in het land reeds vele en goede ervaringen heeft opgedaan, ook 'n bibliotheek en een televisie kamer. Het lig", in het voornemen, dat er een begeleidingscommissie komt, die in overleg en nauwe samenspraak met de reeds benoemde directeur, ka- pitein A. Holland, thans nog maat schappelijk werker in Den Haag, zo wel de opname als de te volgen the rapie in het centrum gaat begelei den. Aan een architect is reeds op dracht gegeven om van de restaura tie en bouw een bestek te maken, dat aangepast zal worden aan de voor centrum te stellen eisen. Indien een maal alle zakeu rond zijn, verwacht kolonel Hoevers, dat het centrum midden 1975 kan gaan draaien. Met de grondige restauratie is een bedrag van cirïa één miljoen gulden ge moeid. Van Minnehuis naar opvangcentrum. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3