Thomas Cook: Aartsvader van het massa toerisme Ontsluiting van de wereld voor iedereen ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1974 PAGINA 25 Zeer luxueus reisden Cooks klanten als ze gebruik maakten van de Com pagnie Internationale des Wagon Lits, waarmee Cook en Sons Ltd later een fusie aangingen. Een affiche, dat werft voor Cooks Nijl-excursies, de grote specialiteit van de organisatie. De plaat is voorzien van de volgende tekst: Kanni balen-opperhoofd, die blanke reiziger bevrijdt: „Waarom hebt u niet onmiddellijk gezegd dat u met Cook reist. Ik ben hun plaatselijke agent Op maandag 5 juli 1841 stapten in de Engelse plaats Leioester 570 mensen in negen rijtuigen met daarvoor gespannen dat hoogstmerkwaardige rokende, steunende en sissende ijzeren vehikel, dat sinds een jaar of twintig lokomotief heette. Lang zaam trok even later die ldkomotief de rijtuigen over de rails het Leicester stationnetje uit. De 570 man aan boord gingen 'een dagje uit'. Ze hadden allemaal één shilling betaald voor een tocht naar het tien mijl verder gelegen Loughborough, waar ze zich konden vertreden om daarna weer terug te trei nen. Zo'n 3000 mensen in Leicester keken de trein na, toen hij in de richting Loughborough verdween. Het was dan ook een historisch moment: men was hier getuige van de geboorte van het massatoerisme. En ook werd hier de eerste steen gelegd voor het gige/ntdsche bouw werk, dat Engeland en de rest van de wereld later zou kennen als de reisorganisatie Thomas Cook and Sons, de oudste en lange tijd de grootste tear wereld» Die Thomas Cook, 33 Jaar toen, reisde ook met de trein mee, allicht, want hij had de excursie bedacht en hem wekenlang voorbereid. En terwijl zwarte rook en as hem en zijn gasten in de open rijtuigen bedekten op hun weg naar Loughbo- I rough, beleefde hij een moment van i groot geluk: hij had zijn roeping gevonden. Hij zou de mensen uit hun huizen halen om ze te brengen naar plaatsen, dichtbij en ver weg, waarheen ze anders nooit reizen zouden. richt bij de plaatselijke dominee. Het leidde er toe dat hij, toen hij 20 was, als evangelist ging werken onder de arme bevolking van de Midlands. Later sloot hij zich aan bij een drankbestrijdingsgezelschap en het was in dat werk, dat hij de lokomotief alls zegenrijke hulp ontdekte. Wil ik de mensen bij de kroegen weghouden, bedacht hij, dam moet ik ze iets anders te cioen geven: ik zal ze laten reizen! Over Thomas Cook en de groei van zijn imperium is thans in Engeland een lijvig boek verschenen, vol prachtige prenten. „The romantic journey" heet het, de auteur is Edmund Swinglehurst. Het vertelt niet alleen de levensgeschiedenis van Thomas Cook en zijn nazaten, maar geeft ook voortdurend schet sen van het Victoriaanse Engeland. Maar het is toch vooral de verbijsterende ontwikkeling van het Cook-concern, die het verhaal het meest doet boeien. Drankbestrijding Hij werd in 1808 geboren in een arm gezin. Op 10-Jarige leeftijd werkte hij al als tuinmansknechtje. Als er tijd voor was zocht hij bijbelonder Een portret van Thomas Cook, grondlegger van de organisatie die de reis van miljoenen verzorgde. Hij was ijverig lid van de drankbestrijding en het was in dat werk dat hij de lokomotief als zegenrijke hulp ontdekte. Wil ik de mensen uit de kroeg houden, dan moet ik ze iets anders te doen geven: .ik zal ze laten reizen Van het toeristische treinreisje naar Loughborough, waarvan er vele zouden volgen, groeide het „pakket" dat Thomas Cook zijn klanten aanbood, uitstapjes naar de kust (1845), naar Schotland (1846), naar - grote sprang - het „vasteland var Europa" (1855) en ten slótte naar alle oorden van de wereld. Thomas Cooks drijfveer bij de van de vader en de zakelijkheid van zijn klanten, die hem later op die uitbouw van zijn organisatie is de zoon zouden later vaak tót route zouden volgen, steeds een sociale gebleven: de botsingen leiden, ontsluiting van de wereld voor Vader Cook liep daarvan dan vaak iedereen. Het was zijn zoon John weg, door weer nieuwe routes in de Mason, die er voor zorgde dat de wereld uit te zetten, omgeïnteres- Cook-organisatie ook zakelijk een seerd in het geldelijk profijt maar Het was in het begin van de Jaren groot succes werd. Het idealisme vof aandacht voor het welzijn van '60, dat de ontwikkeling van een spoorwegnet op het Europese vasteland versnelde. In 1863 was Geneve bereikbaar geworden; het moment voor Thomas Cook-om ook de ontwikkeling van het Engelse toerisme naar het continent te versnellen: de Alpen waren bereik baar geworden. Met 62 leden van de gegoéde middenklasse trok Thomas Cook naar de Mont Blanc en leidde hen daarna verder naar monumenten van de Romeinse beschaving in Rome, Florence, Turijn, Pompen. Een jaar later waren er al 1200 Engelsen, die die reis ondernamen - het was de kiemvorm van het massatoerisme, dat in onze dagen Europa overspoelt. Ook toen al riep het verzet en spot op. Men sprak over „de barbaren van Cook". Of: „De Engelse regering probeert bij ons haar bajesklanten te lozen..." Thomas Cook trok er zich ni'ets vain aan. Het Europese vasteland was nog maar een begin. Hij lonkte naar het Midden Oosten en zoon John Mason - samen verwaarloosden ze overigens geen moment het binnen lands toerisme; de tochtjes naar de badplaatsen voor de minder bemid delden - moedigde hem aan. De Nijl Continent In 1868 werd het Suez-kanaal geopend. Met 60 toeristen ging Thomas Cook er naartoe. Eenmaal in Egypte ontdekte Cook wat de attraotie, die nog tientallen Jaren de grote hit en specialiteit van Thomas Cook and Sons zou worden: de bootreizen over de Nijl met excursies naar de pyramides en de monumenten van het Heilige Land. De zakelijke durf van John Mason leidde tot de stichting van een eigen rederij. Cooks Nijlvloot was zeven schepen groot, alle ingericht als „Grand Hotel", met het exclusieve recht om op de Nijl passagiersvaart te bedrijven. Hoewel al andere reisorganisaties naar het model van Cook waren ontstaan, bleef het Midden-Oosten in feite in zijn geheel onaantastbaar Cook-territoir. Zelfs de Duitse keizer kon daar niet omheen, toen hij in 1898 Palestina wilde bezoeken. De keizer legde de organisatie van zijn reis geheel in de handen van John Mason Cook. Deze verzamelde 1430 paarden en muilezels, 116 rijtuigen, 800 ezeldrijvers en 290 bedienden om het de keizer en zijn gevolg van 105 man naar de zin te n^aken. Hij huurde drie speciale treinen van Jeruzalem naar Jaffa en nog eens drie van Beiruth naar Damascus. De keizer was zeer voldaan over Thomas Cook and Sons. .Zo goed als dart; tezelfdertijd ook het veel lagere volk in Engeland was, voor wie Cook Inmiddels goedkope arrangementen had gemaakt voor reizen naar Spanje, Portugal of Normandie, waar ook fietsexcursies aan waren verbonden, hitgevoelig als Cook •altijd was. al zes Jaar dood; hij was in 1892 op 84-jarige leeftijd heengegaan. Hij had het gouden Jubileum van zijn organisisatie nog kunnen meemaken. Hij kon toen voldaan terugblikken: in 1872 had hij ook Amerika toegankelijk gemaakt voor zijn toeristen. In 1873 had hij op Broadway zijn eerste Amerikaanse kantoor geopend, het zou zich weldra ook gaan bezighouden met het organiseren van reizen voor Amerikanen, die op hunv beurt Europa wilden bezoeken. In het jaar 1872 had Thomas Cook ook een reis-om-de-wereld ontwor pen, die ook een succesnummer werd in Cooks veelomvattende pakket. Voor 231 pond sterling kon de toerist in 220 dagen in vier luxe oceaanstomers rond de wereld. Tussen het steeds weer organiseren van nieuwe reizen, had Thomas Cook ook andere dingen gedaan: hij was de uitvinder van de hotelcoupon en de reischeques, waarmee ook vandaag de toerist nog op stap gaat. John Mason Cook bouwde het imperium na de dood van Thomas nog verder uit zijn zoons Frank, Ernest en Tom had hij in de directie opgenomen. In 1899 overleed John Mason Cook. Van de drie zoons verliet Tom toen de organisatie. Frank en Ernest werkten in de traditie van hun vader en grootvader voort. Met durf en groot gevoel voor de tijdgeest. Vliegtuig Thomas Cook and Sons was allicht weer de eerste reisorganisatie, die na beëindiging van de Eerste Wereldoorlog excursies organiseerde naar de slagvelden van Belgie en Frankrijk en de begraafplaatsen. En het eerste vliegtuig, dat passagiers kon vervoeren, was nog niet van de grond of Cook verspreidde reeds brochures met arrangementen. De twee broers organiseerden ook reizen met de Graf Zeppelin naar Brazilië. Thomas Cook had in 1841 de grondslag gelegd voor wat zich in de Jaren twintig van deze eeuw plotseling ging versnellen: het georganiseerde reizen. Het was toen, dat de gebroeders Frank en Ernest Cook, aan het hoofd staand van een wereldwijde organisatie met honder den man personeel, besloten om terug te treden. Zij fusioneerden de verschillende Cook-onderaemingen met de Com pagnie Internationale des Wagons Lits, kochten zich uit en gingen met. pensioen: in 1928. Wat begonnen was met 'n shilling excursie in 1841 om de drank te bestrijden, was in 1928 uitgegroeid tot een onderneming met een aandelenkapitaal van twee miljoen pond. Thomas Cook and Sons Ltd., onder die naam voortgezet, werd in 1946 genationaliseerd. („The Romantic Journey" door Edmund Swinglehurst. Uitg.: Pica Editorial Ltd. Prtfs 4.50

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 25