ZIJN QUASARS PROOI VAN ZWARTE GATEN? Mogelijk oplossing in zicht voor een kosmische paradox I 1 J 1 J I I 1 Aardgas terug in de aarde ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1974 Mogelijk is de „qua6ar-paradox" opgelost. Twee Ameri kaanse geleerden hebben althans een denkbeeld aan de hand gedaan, waarmee uiterst raadselachtige eigenschap pen van deze pas vrij kort geleden ontdekte hemellichamen verklaard zouden kunnen worden, zonder dat aan bestaan de opvattingen omtrent materie en energieën in het heelal geweld aangedaan zou behoeven te worden. Die merkwaar dige eigenschappen zouden hun ontstaan vinden in de na bijheid van andere merkwaardige, eigenlijk pas theoretisch „ontdekte" hemellichamen, de „black holes" in combinatie met effecten, die door Einstein in zijn relativiteitstheorie waren voorzien. Er zal nog veel werk moeten worden veTzet, voordat men de deugdelijkheid van deze nieuwe theorie heeft getoetst. Mocht die theorie houdbaar zijn bevonden, dan kunnen as tronomen, kosmologen en fysici althans enigszins opge lucht ademhalen, omdat de „omgekeerde energiecrisis" in het heelal toch niet zo ernstig zou zijn, als de laatste tijd verondersteld1 was. Wetenschap en technologie door P. Bok In de laatste decennia is ons beeld van het heelal op revolutionaire wijze veranderd. Men is tot het inzicht gekomen, dat het universum heel wat rijker geschakeerd is dan men aanvanke lijk veronderstelde. Het beeld was zo betrekkelijk eenvoudig: gloeiende gasmassa's van ver schillende ouderdom en omvang (de sterren) op enorme afstanden van elkaar, soms daaromheen draaiend afgekoelde planeten (zoals onze aarde)de sterren en hun meelopers, ondanks enorme onderlinge afstanden toch samengevoegd tot sterrenstelsels zoals ons Melkwegstelsel of stelsels van iets andere vorm, waartussen weer enorme lege ruimtes. Hier en daar wat uiterst ijl wa terstofgas. En dat alles steeds uitdijend als was het heelal ontstaan uit een gigantische explosie. Er waren natuurlijk nog wel vragen opengebleven. Veel zelfs, maar het beeld als geheel leek aanvaardbaar simpel. "Aanvaardbaar" simpel als gevolg van de betrekkelijk algemene over tuiging dat het heelal, waarin fundamentele natuurkundige wetten de dienst uitmaken, redelijk eenvoudig en ordelijk in elkaar moest zitten. Van dat beeld is vrijwel niets meer over, zeker niet van de eenvoud ervan. Dat was het gevolg van betere, verfijnder maar ook geheel nieuwe waarnemingstechnieken, die in de laatste veer tig jaar zijn ontwikkeld. De betere observaties van het heelal hebben tot verrassende nieuwe opvattingen geleid, en ook tot nieuwe raadsels, waarvan de oplossing niet gevonden kan wor den in het simplistische stelsel van weleer. Vooral heeft in dit proces een rol het oorspronkelijke simplistische we- gespeeld het feit, dat men het heelal reldbeeld. ook koa gaan observeren ln geheel Sinds .ang is men er van overtuigd. straling (zoals bv licht) vanuit het afstand tussen die punten groter is. INVALLENDE STRALING UIT HET HEELAL LANGE "RADIO GAMMA RÖNTGEN VERANDERD EN VERSTROOID INDE IONOSFEER HM ATMOSFEER heelal ons op aarde kan bereiken. Het "eenvoudige" wereldbeeld van vroeger berustte uitsluitend op waar nemingen door dat ene klleine ven stertje van het zichtbare licht. Men kan dat vergelijken met een beeld dat men i *en huis krijgt, het sleutelgat van de keukendeur kijkt. Erg betrouwbaar kan dat beeld, hoe Juist men ook de waarne mingen interpreteert, nooit worden. Dr. Edwin Hubble leidde dit in 1929 af uit de "roodverschuiving" die bij ver verwijderde objecten groter is dan bij dichterbijstaande. Men kan die roodverschuiving vergelijken met het op aarde bekende Doppler-ieffeót: naderen- Algemeen besef voor met een hogere toon dan neer de trein zich van de waarnemer verwijden;. Een heel eenvoudig en vollidig begrepen natuurkundig maaktheid van het wereldbeeld kreeg men eigenlijk pas toen kort voor de oorlog en vooral direct na de bevrij ding een nieuw venster werd openge- de onvol- verschijnsel; de golflengte wordt voor langer. bron zich verwijdert en korter neer deze nadert. Dat is ook bij licht het geval. Snel het rood. Die verschuiving is te de aarde bevonden, werd het licht bepalen door het waarnemen van al- dat nu op aarde ontvangen wordt (de lichtsnelheid bedraagt ongeveer 300.000 km per seconde) vele miljar- goold: tie radio-astronomie deed zijn wegvliedende hemelobjecten hebben intrede. Nederland heeft zich op dit terrein bdjvende grote verdiensten verworveD en loopt in sommige op zichten met de syntheseraddotele- sooop in het Drentfhse Westerborlk xnog aan de kop. Verder is een gigantische stap vooruit gemaakt door de ruimtevaart, die het mogelijk maakte observaties te doen buiten de verstorende en verduisterende dampkring. Nog- maals dat kijken in een huis door een slsutelgat: nadat eerst raam was gevonden waardoor het interieur kon bestuderen, opende later wel worden) werd de roodverschuiving van het jicht van een hemelobject als het ware een standaardgegeven voor het bepalen van de afstand rigeerd moest den Jaren geleden uitgezonden. dijende heelal. Ondanks de nieuwe ontdekkingen in en omtrent het dat de bron zich op miljarden licht- heelal heeft men deze opvattingen jaren afstand bevindt. Dat geldt met denümt^^rtde voordeur, wel voor de lichtstraling (quasars lij. waardoor men naar binnen kon gaan 818 ««mdmetor gehandhaafd. ke„ 0p sterretjes) als voor de sterkte om de zaak nu eens goed en com pleet in ogenschouw te nemen. verb&zen,°dat ^^'=1 KE weleer maar weinig is overgebleven 1 dat het beeld van thans heel wat De in het begin van de jaren tig ontdekte quasars schopten de boel echter vrij grondig in elkaar. ten van de zojuist genoemde theorie- aantreffen, ken op sterretjes) als voor de sterkte van de radiostraling. Deze quasars zouden volgens de geldende theorie- en uiterst vreemde objecten moeten zijn, die wij in het nabije heelal niet en uat, net ueeiu vau uiaus 9R! wtn. Niet alleen die roodverschuiving Is rijker, maar «Sc gecompliceerder is. merkwaardig, ook het feit daPhet hef^^n^nin^rm'ew lue un.u»e (enoen, verroonr laten. In de eerste plaats werd veel Rfldina,st™nnmMi ontdekten in hpt heeffc nietB met de verschuiving beSfSfrSS, ^U héme,!l het rood van de spectraallijnen «e materia Ll gevonden dan men oor- uitzonderlilke sterke maken) hetgeen op grote hitte en stralinjtehetradlo-golflengtegebied betrekkelijk jonge leeftijd zou kun- is net neei&i veel njxer aan vrije rwvv. nai,wVA.iri<>« wrroiHirfna energie aan eerst was verondersteld. van optische en radiografische v, nemingen konden deze bronnen ^^=eU=ha^en gevonden waarvan men het bestaan stemming zijn met het feit dat wij die quasars zouden zien zoals zij miljar den Jaren geleden waren, maar in den als betrekkelijk onbeduidende andere opzichten klopt dit toch niet klelne 'terretjes, waaraan tot dat met hetgeen verwacht zou kunnen ™te(rnMrataoht wrn„ ten, die alle him nieuwe en groten deels nog onopgeloste problemen en paradoxen stelden. Toen de astronomen het licht Ben van'dlë problemen werd ge- f rren een» nader gingen vormd door de quasars, een afkorting derzoeken, bleek dat zij in Amerikaanse stijl van quasi-stel- De quasars betekenden derhalve een groot probleem voor de astrono men en ook de kosmologen, die zich bezig houden met de oorsprong, ont- onge- wikkeling en toekomst van het heel al. laire objecten. Thans hebben twee toonden. De conclusie Amerikaanse geleerden een oplossing zich op ongekend grote afstand r deze quasar-paradox aan de ten bevinden volgens de heersende dat zij Onlangs hebben or. Elden C. Whipple Thomas E. Holzer van Amerikaan- wetenschappelijke instellingen hand gedaan, die nog lang niet als Hubble-theorie omdat zij zich met (niet direct op asitronoinie geariën- teerd) een oplossing voor deze qua sar-paradox geopperd. Deze verkla ring houdt verband met een andere recente vondst in het heelal, de Juist in aanvaard maar die wel tig op zijn merites zal worden bestu deerd. Om daar iets meer over te vertellen, moeten we even terug naar geweldige snelheden den bewegen. Het zouden voorts oudste lichtbronnen zijn, want wa neer zij zich op zo grote afstand v Het verbindingsstuk, door middel waarvan volgende zomer in de ruimte een Amerikaanse Apollo- capsule en een Russische Sojoez, beide bemand, aan elkaar zullen worden gekoppeld. Dit eerste volledig geoutilleerde exemplaar is gebouwd door Rockwell in Californië. Het zal, gekoppeld aan de bemande Apollo (gedeeltelijk links op de achtergrond zichtbaar) naar de ruimte worden ge bracht. Daar moet de Sojoez aan de andere kant enteren. Door 't verbindingsstuk zullen de ruimte vaarders eikaars capsules kunnen bezoeken. Het voltooide verbindingsstuk zal de komende maan den nog zware tests ondergaan, alvorens het naar de lanceerplaats Cape Canaveral wordt verzon den. ULTRAVIOLET GEAB50KBEERD EN VERSTROOID )N DE ATMOSFEER np''l 1 I1, *1 1 10" 10 W 10 11 10"'" Hf" 10" GOLFLENGTE IN CENTIMETERS INFRAROOD GEABSOR BEERD EN VERSTROOID IN DE ATMOSFEER. "RADIO TERUG GEKAAT5T De quasas 3C147, gefoto grafeerd door Schmidt van het California Institute of Technology. De quasar is te vinden bij de punt van de pijl. Ogenschijnlijk is het niets anders dan een onoog lijk sterretje, in werkelijk heid tot dusver een kosmisch raadsel, dat thans wellicht Is opgelost. Duidelijkheids halve is de foto diapositief afgedrukt, zoals in de astro nomie met veel foto's van lichtzwakke objecten gebeurt. Dat lijkt op het eerste gezicht wel een mogelijkheid, maar toch is dat niet zo. De hoeveelheid elektromag netische straling, die thans op aarde 1 de theorie van het uit- van deze objecten ontvangen wordt groot, dat het onvoorstelbaar la Ben schematische voorstelling van de aardse atmosfeer (grijs) en wat er gebeurt met de elek tromagnetische straling die de atmosfeer bereikt. Het grootste deel van de straling wordt in de at mosfeer geabsorbeerd, verstrooid of veranderd of in de hoogste lagen teruggekaatst. Tot voor enkele decennia moesten wij op aarde ons beeld van het heelal afleiden uit wat we door het smalle venstertje van zichtbaar licht konden waarnemen. Het is logisch, dat dit beeld verre van volmaakt moest zijn. Beter werd dit beeld, toen ook het venster van de radiogolven gebruikt kon worden. Pas in de laatste tijd is waarneming van alle straling mogelijk met behulp van satel lieten, die buiten de atmosfeer waarnemingen doen. Begrijpelijk is, dat vreemde verschijnselen als quasars, pulsars en zwarte gaten pas sinds korte tijd de astronomen bezig houden: van hun be staan wist men voordien niets. "zwarte gaten" of "black holes" zoals zij volkomen ten onrechte gedoopt zijn. Over de black holes schreven wij op deze wetenschapspagina op 26 mei. 17 november en 8 december 1973. Een "black hole" werd aanvanke lijk theoretisch voor mogelijk gehou-a aen en later (pas vorig Jaar) in het sterrenbeeld Cygnus indirect waar genomen. Zo'n merkwaardig object zou kunnen ontstaan wanneer een reuzenster (veel groter dan onze zon); uitgebrand raakt en ineenstort on der invloed van de zwaartekracht. De materie verdicht zich dan zo sterk, dat uiteindelijk in een bol van slechts enkele kilometers doorsnee de massa van miljoenen aardes gecon centreerd zou zijn. Het proces gaat aan onstuitbaar verder waardoor een steeds grotere massaconcentratie ontstaat. Er komt een moment, dat niets meer aan de greep van het zwaartekrachtveld in de onmiddelij- ke nabijheid van zo'n black hole kan ontsnappen en dat dit dwergmonster alles uit zijn omgeving opslokt. Zelfs elektromagnetische straling wordt "opgezogen" zodat geen licht kan ontsnappen. Een zwart gat is der halve nimmer direct waar te nemen. Onder dergelijke extreme omstan digheden zou ook een verschijnsel op treden, dat Einstein in zijn relativi- teitstheorieën al heeft voorspeeüd; 'in sterke roodverschuiving, als het ware vertraging van de frequentie van het licht in een zo sterk gravitatie veld. De Amerikanen Whipple en Holzer hebben nu het denkbeeld geopperd, dat quasars miet anders zijn dan lichtende gaswolken die zich in de di recte nabijheid van een "black hole" bevinden, waardoor hun licht een roodverschuiving te zien zou geven, lijkend op de roodverschuiving van hemelobjecten op vele miljarden lichtjaren afstand. Dit is de eerste theorie, die waar genomen feiten aanvaardbaar maakt binnen een raam van de huidig© theoretische mogelijkheden. Er gebeuren twee dingen, wanneer een gasmassa zich in de directe na bijheid van een "zwart gat" zou. be vinden. In de eerste plaats zou het gas sterker gaan oplichten en in de tweede plaats zou een roodverschui ving optreden, waarvan de sterkte theoretisch te berekenen valt. Com puter-berekeningen hebben aange toond, dat de straling in allerlei golf- lengtegebieöen, die van quasars wordt ontvangen, in beide opëichten over eenkomt met de theorie van Whipple en Holzer. Overeenkomen is een mis schien wat te sterk woord, omdat de effecten van een "black hole" alleen theoretisch te berekenen zijn en bo vendien zeer afhankelijk zijn van de afstanden tot het lichtende gas en bovendien het ontwikkelingsstadium van het "zwarte gat", maar de qua sar-eigenschappen passen toch zeer wel in het scala van effecten, dat door zwarte gaten veroorzaakt kan wor- Een en ander zou betekenen, dat quasars niet op die formidabele af standen behoeven te staan als aan vankelijk werd gedacht, namelijk zo rond de negentig procent dichter bij, en dat daarmee hun energierijkdom en ouderdom heel wel zouden passen in het algemene wereldbeeld. Terwijl men overal in de we reld naarstig zoekt naar nieuwe aardgasbronnen, heeft men der tig kilometer ten zuidoosten van München in de Bondsrepubliek een enorme installatie gebouwd om aardgas terug te pompen in de aarde, met welke ogenschijn lijk vreemde operatie men thans bezig is. De Bondsrepubliek heeft grote hoeveelheden aardgas aan gekocht van Rusland, meer dan het op het ogenblik gebruiken kan. Dit aardgas moet bewaard worden als reserve-energiepotje. Waar zou men een betere opslag plaats kunnen vinden dan in het fijnkorrelige kalkzandsteen, waarin ontelbare miljoenen jaren aardgas door de natuur zelf op geslagen is geweest? Dit kalk zandsteen was een groot aardgas reservoir. dat thans echter door winning van het gas uitgeput is. Door krachtige compressoren ifoto) ivordt het gas nu 2900 me ter diep in de grond geperst. Is de opslagplaats vol, dan liggen daar 160 miljoen kubieke meter aardgas onder een druk van 200 atmosfeer te wachten op tijden, dat de mens ze nodig heeft. De installatie, gebouwd door Texaco en Siemens, is zo sterk geautoma tiseerd, dat eigenlijk alleen een controleur nodig is om te zien of alles goed functioneert.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 21