MOEST MAAR NAAR DE KOLONIE EENS ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1974 Op een dag zei de dokter: „Vader of moeder moet maar eens op school komen". Het kind mocht zich weer aankleden en keek ondertussen bangig naar de man in de witte jas. Vader en moe der op school komen Waarom dan, ik heb toch niks gedaan? De dokter raadde zijn gedachten en zei vrendelijk: „Jij moest maar een poosje naar de kolonie, dikke boterhammen eten en de buitenlucht in". De Kolonie „acht ja, de jaren vijftig en toen?" In Bergen aan Zee striemde de regen ons. We ston den voor het "Koloniehuis voor Jong Nederland", aan de bui tenkant nog stevig, maar binnen een bouwval. Een droef, afge dankt gebouw met ingegooide ramen. Door Aad Wagenaar We gingen er binnen, brokjes puin glas knarsten onder de voeten. De trap op. naar boven, uitkijken tr je liep. Uit het plafond hing brok stucwerk, nog net vastgehouden door een bundel rietstengels. Opeens scheerde een duif door het wijde trappenhuis en we schrokken. Nog hoger gekomen, ïn we meer duiven. Ze zaten naast elkaar op een hanebalk en kraalden ons nerveus toe met die kleine oogjes. Op de grond onder de j vogels vormde poep in zeven kleuren mooi schilderij. De harde wind buiten zocht een weg door de zaaltjes en kamers, met een lage fluittoon. Soms zwaaide een deur open en weer dicht, met zo'n spookhuisgeknars, alsof de deur wist hoe het hoorde. We sloegen linksaf, een zaaltje in. Het was leeg, op acht laag geplaatste wastafeltjes na, die achterin stonden. 'Ach lieve nostalgie...', mompelde toen opeens onze metgezel. Hij deed drie passen naar de linkermuur en bleef staan. 'Hier stond mijn bed.' zei hij, "het was het eerste in de twee rijen van vier, links en rechts. We hadden ook allemaal een eigen kastje. Het mijne stond hier.' ken duif, alweer, schoot door het kapotte venster de regen in. 'Verrek.' zei de man, 'dat mens had toch meer ruimte dan we dachten. Voor ons zat er achter die deur alleen maar een krib om in te slapen.' Het was een L-vormig kamertje met wastafel op normale hoogte, erboven bungelde een fitting waaruit scher ven van een gloeilamp staken. Er lag een Jaren oud Margriet-week blad in een hoek. Verder niets. Heimwee Buitenlucht Hij deed een stap opzij,Hier Het 'Koloniehuis voor Jong Neder land' - hier was hij in 1950 voor een verblijf van zes weken uit Amster dam naar toe gebracht. Hij was elf Jaar oud en een bleekneusje. Van dat soort had Je er in 1950 vele tienduizenden. Er stonden toen aan de kust of in de bossen ongeveer 55 'koloniehuizen', waar ze die bleke kleur van het kind poogden weg te werken. Met 'dikke boterhammen en buiten lucht.' 'Jong Nederland' was zo'n koloniehuis De nu 35 Jaar oude ex-bleekneus knarste zich over kalk- en steenstof op de kromgetroken houten vloer, diagonaal door de slaapzaal. Hij glunderde om wat hij nu ging doen. Zo is mijn dag dan toch gekomen,' zei hij, toen hij rechts achterin de zaal voor een gesloten deur stond. •Hier mochten we nooit naar binnen, want hier sliep de zaaljuf. We konden alleen maar fantaseren. Hopla. En toen stootte hij de deur bijkans uit zijn hengsels en stapte naar binnen. We volgden. Een geschrok 'Het was een lief mens, de zaaljuf,' hoorden we hem zeggen, 'ze waren hier allemaal lief trouwens...' We gingen weer naar beneden, naar buiten en achterom het huis naar de ligkuil. Dat was een flink plein met een cirkelvormige arcade. Hier moest Je iedere dag anderhalf uur op een ligstoel rusten. Of het koud was of niet, dat maakte niks uit want in de vloer zat verwarming. Dat liggen hier vond ik eigenlijk het enige vervelende van de kolonie' Maar voor het overige...? •Het waren zes heerlijke weken voor me. En ik werd lekker dik en ik speelde met nieuwe vriendjes. Bij mij thuis hadden ze het goed, dus het was niet de löxe van goed eten en een ruim bed, die 't deed. Bij andere kinderen, uit achterbuurten wel. Die hadden zulke ogen als ze zagen da/t ze alleen in een bed met lakens moesten slapen. En die wisten niet wat het was om zoveel boterhammen te mogen pakken als Je op kon. Gek genoeg waren het juist die kinderen, die het snelst last van heimwee kregen...' We liepen weg van 'Jong Nederlan i' Zo'n vijfhonderd meter van ons af, hoog in de duinen, zagen we neon-licht branden in de toren van een lelijk kasteel. Ach Ja, dachten we, dat was ooit het Bio-vakantieoord. Daar hebben ooit ook tienduizenden bleekneusjes gespeeld. Rammelende collectebusjes in de pauze in de bioscoop, een kraai die riep, dat 't duiten kostte om daar binnen te komen- we moesten er weer aan denken bij het gezicht op het bouwwerk daarboven. Nu woont er de „Unified Family', een door een Koreaan geïnspireerde geloofsgemeenschap, de zoveelste variant op het oude thema van Gods woord. Het wordt uitgedragen door Jonge mensen met plastic zeiltjes om. Geen bleekneusjes meer daar boven. Het Bio-Vakantieoord had een paar Jaar geleden zijn bestemming overleefd. Net als 'Jong Nederland'. En als die andere "koloniehuizen': Onze Woning in Nunspeet, Elim op Schiermonnikoog, 't Hoge Hout in Elspeet, Naar Buiten in Oostvoorne, Villandry in Nijmegen, Dennenlust in Voorthuizen. En nog vele meer... In dat jaar 1950 waren er 55, nu nog 28. En daarvah zijn er nu 15 erkend als 'medisch kindertehuis'- ze beschikken over een gekwalificeerde staf van arts, psycholoog, pedagoog, maatschappelijk werker en verpleeg kundige. De overige 13 genieten - door het ontbreken van die staf of onvol doende accommodatie - niet die erkenning van 'medisch kindertehuis'. Die 13 vormen dus eigenlijk de voortzetting van wat vroeger 'de kolonie' heette. Niet dat ze er in de methodiek van hulp aan de kinderen nog op lijken. Zo goed als de kinderen van nu, heel anders zijn als die van toen. Men treft bij hen nauwelijks nog een klassiek bleekneusje. Wel veel kinderen en verslaafden patat. 101 jaar De kinderuitzending bestaat in Nederland 101 Jaar; in 1873 werd in Zeist het protestantse kinderhuis Behtanie geopend. In 1875 en daar op volgende Jaren kwamen er kinderkolonies in Scheveningen, Zandvoort, Wijk aan Zee, Katwijk aan Zee, Domburg, Vlieland en Schiermonnikoog. Aan de kust dus, waar de wind fris uit een nog schone zee waaide. Pas later ging men ook de weldaad waarderen van de zuurstof rijkdom in de bossen en werden daar kindertehuizen gebouwd. Na de 2e Wereldoorlog ontstond de scheiding tussen A- en B-kolonie- huizen. Naar de B-huizen, zeer gering in getal toen nog, zond men de kinderen, die echt aan een vorm van, lichamelijke of geestelijke, ziekte leden. De andere kinderen, wel zwak maar niet ziek, gingen naar de A-kolonies. In de Jaren vijftig beleefde het fenomeen "kolonie' zün top. In 1953 werden 26.453 kinderen naar de A-huizen gestuurd, meestal steeds voor zes weken, men telde in dat Jaar 1.086.160 verpleegdagen. Naar de B-huizen, de 'medische', gingen slechts 521 kinderen, maar die bleven gemiddeld 20 weken in verpleging. Vanaf 1953 is het aantal kinderen in de "kolonies', de B-huizen, steeds gedaald: in 1960 20.305; 1965 13.341; 1970 4.142 en in 1973 circa 2.000. In de 'medische kinderhuizen', waarvan er nu dus 15 zijn (met een totaal van 1.021 bedden) ging de lijn omhoog: 1960 869; 1965 804; 1970 3305 en van 1973 is het cijfer nog niet bekend. Het type kind, dat een tijd naar buiten moet, is heel anders geworden. Een logisch tijdsver schijnsel; het heeft met de welvaart te maken.' Dat zegt de heer A. N. Vroon. Hij is secretaris van de Centrale Raad voor Kinderuitzending, die het aantal der verenigingen, die de 28 kindertehuizen exploiteren, overkoe pelt. Welkom zijn: kinderen met relatie- problemen (omgangsmoeilijkheden met leeftijdsgenoten en opvoeders, opstandigheid, jaloezie, opscheppe righeid, clownachtig gedrag); kinde ren met zindelijkheidsproblemen, eetproblemen, slaapstoornissen, angst en onzekerheid; kinderen die nog niet schoolrijp zijn, lusteloos zijn, niet of slecht spelen en kinderen met lichte hersenbeschadi gingen, die leiden tot' ongeremd gedrag, bewegingsonrust, grillige prestaties of onhandigheid en soms ook ongeremde emotionele ontladin gen met agressie. Hoe komen die kinderen zo? 'Veel komen er uit gebroken gezinnen,' zegt de heer Vroon, 'ouders, die scheiden, of vader of de helft van de kinderen komt uit moeder komen te overlijden. Bijna de grote steden Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. En dat moet ook te denken geven.' Wachtlijst Moeilijker "De indicatie voor uitzending is nog maar zelden dat een kind er lichamelijk zo slecht aan toe is. De psychische klachten hebben het overgenomen. Je hoort,' zegt de heer Vroon, 'uit de tehuizen wel eens de verzuchting: 'De kinderen zijn zoveel moeilijker dan vroeger1 Begrijpelijk vroeger zagen de mensen in zo'n kolonie het kind met de dag opknappen; hij kreeg een lekker kleurtje, de magere botten verdwe nen. Een goede voeding, gezonde lucht, liefdevolle aandacht en na zes weken had Je dan eer van Je werk. Het kind dat naar huis mocht was soms onherkenbaar in vergelijking met toen 't kwam. Maar nu, in 1974 is het niet meer zo, dat het kind De ligkuilHier moes- I ten de "bleekneusjes" iedere dag ver-plicht anderhalf uur rusten ...Nu liggen er scher ven en groeit er gras wordt uitgezonden omdat het thuis geen roomboter kan eten Het is op een andere manier verzwakt. Kijk ook naar de duur, dat een kind nu in een tehuis verblijft: gemiddeld 105 dagen, dat is 15 weken.' Gesproken wordt nu over het A-kind, het voormalige kolonieklan tje. Er is, anno '74, een wachtlijst. Zowel voor opname in de medische tehuizen als in het gemoderniseerde 'koloniehuis.' Die behoefte onder streept het bestaansrecht. Verdere onderstreping komt van een publi catie uit 1968 van drs. L. Kiestra. "Waardering en Resultaten' heet deze. i De ouders van 371 kinderen, die verbleven in een niet-medisch tehuis, werden door drs. Kiestra ondervraagd. Van hen achtte slechts 11% de verstrekte hulp onvoldoende, maar 75% was tevreden tot uiterst tevreden. Bijna 60 van de j symptomen, die tot de uitzending hadden geleid, verdwenen- bij het overige aantal bleven ze gelijk en in slechts enkele gevallen verergerden ze. Veel stoornissen, aldus drs. Kiestra, die later in he) leven moeilijkheden zouden geven, waren bij 64% verminderd. Normen Schoolarts Nog srteeds is de schoolarts de voornaamste bemiddelaar bij de kinderuitzending; vorig Jaar kwam 87% van de aanbevelingen van hem af. Geen bleekneusjes; wat voor kinde ren dan wel? Het kinderhuis 'Ketelaar' in Ellecom heeft een lijstje opgesteld van categorieën kinderen, die kunnen worden opgenomen. Het geldt in grote lijnen ook voor de andere niet-medische kinderhuizen. Bij de studie tekende de psycholoog drs. J. S. Gruschke aan: 'We zijn een beetje huiverig geworden ten aanzien van de normen, die zich al heel lang hebben laten gelden: zoals het kind is gegroeid, is gebruind en het er gezond uitziet. Toch zijn deze oude 'bleekneusjes-huis-normen' zo gek nog niet. Immers een fysiek gezond en uitgerust kind kan een situatie, hoe beroerd ook, altijd beter aan dan een fysiek ongezond kind. Ook deze normen mogen we best blijven hanteren, mits we er dan maar van uit gaan dat er ook andere normen zijn.' Niet alleen dikke boterhammen en buitenlucht dus. Een andere aanpak in de gestileerde kolonie van vandaag. Daarginds aan de kust en in het bos, in die 13 huizen, ligt voor duizenden kinderen misschien wel een dam in de stroom, die leidt naar het valium van de volwassen heid. 'Jij moest maar eens een poosje naar de kolonie..' - t is nog steeds van deze tUd. Midden vorige week was het bestuur van de Centrale Raad voor Kinderuitzending weer eens op bezoek bij staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid. Onderwerp van de gehouden confe rentie: het uitblijven van de 'mediscne erkenning' van de 13 kindertenuizen, de voormalige A-kind?rkolonies, die in ons land nog functioneren. Vijftien andere huizen hebben wel die erkenning, hetgeen in de exploitatie een forse Jas scheelt. Immers: die kwalificatie van medische inrichting komt bij de vergoeding van de verpleegprijs de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten in werking. De AWBZ Steunt die exploitatie van het erkende kinder tehuis voor de helft. De overige 50% komt voornamelijk uit de pot van de Algemene Bijstandswet. Bij de verpleging van kinderen in niet-er'cende tehuizen kan op de AWBZ yten beroep worden gedaan; het is dan alleen de Bijstandswet, waarvan ouders hulp mogen ver wachten. Of beter: moeten verwach ten, want nooit kwam het voor dat mensen uit eigen zak de dagprijs van 65.- konden betalen, die thans geldt voor de verpleging van een kind. De Centrale Raad voor Kinderuit zending is het oneens met het onderscheid tussen medische en niet-mecksche kindertehuizen. Tn de praktijK, zo stelt de raad, 'leveren beide groepen huizen een adequate bijdrage aan de gezondheidszorg Ook in het parlement is al enkele keren over het onderscheid bij de twee categorieën kindertehuizen gepraat. In de vaste commissie voor de volksgezondheid waarschuwde het P.v.d.A.-l.d Dolman nog op 24 Juni 'Het bezwaar is namelijk dat in sommige gemeenten, waar de gegadigden, de ouders, geheel zijn aangewezen op de Bijstandswet en niet graag een beroep daarop doen, blijkens de feiten, in die gemeenten die gegaaigden wegvallen.' En dan is het eigentijdse bleekneus je de dupe. Het 'Koloniehuis voor Jong Nederland' in Bergen aan Zee: aan de buitenkant nog stevig, maar binnen een bouwval...

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15