VREDELING BLIJFT "Kunt u tegen kietelen?" lees de nieuwe Otto werd in afgestraft als eigen huis een kind VONDELING WERD GROOT-OFFICIER ORANJE-NASSAU Rumoer rond Vonhoff Belastingmoraal is in ons land heel ver te zoeken.. vroeg dehomeopaat... Uiteenlopende reacties op interview KNOKPLOEG OVERVALT HUURDERS Kentekenbewijs deel 3 in oktober afgegeven i VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1974 DEIN HAAG Het was op dis receptie van Tweede Ka mervoorzitter VoindeH'iinig gistermiddag dat er een eind kwam aain de geruchten rond een mogelijk aftreden van defensie-miindister Vredeling. Weliswaar stond het al zwart op wit in die vrageneantwoordiing van Den Uyl op vragen van het WD-Kamerlid H. de Koster, maar het was Den Uyl die iin zijn toespraak tote Vondeling tot tweemaal toe op een milde wije zijn enfant terrible ter sprake bracht. Hij haalde ondermeer aan, hoe Vondeling in 1956 het toen aanko mende Kamerlid Vredeling zei dat hij niet te veel moest interrumpe ren. "Maar Je hebt hem gezegd wél ^^^ebbST'e.^ Tleld altijd de pers te woord te staan, aangevallen". indaag De KVP kan n°S niet komen tot een eindoordeel omdat alle gevolgen nog niet zijn te overzien. "Wij keu- Von- ren- de uitlatingen van minister Vre- 25-Jarig deling volstrekt af. Het minste dat geerden na het antwoord van Den Uyl afzonderlijk van elkaar. Kruisinga. fractieleider van de CH noemde de verklaring van Den Uyl "mager". Het gaat hem niet alleen om Vredeling, maar "ook andere Daarvan plukken wij de vruchten. kan worden verlangd, is het voorko nen van herhaling". Ook dc AR schort een eindoordeel Een lachende Vondeling krijgt de versierselen omgehangen behorend bij de onderscheiding tot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau. Den Uyl wordt een handje geholpen door het KVP-kamerlid gen. b.d. Van Elzen. DEN HAAG Tweede-kamervoor- fitter dr. ir. A. Vondeling is gisteren penoemd tot groot-officier in de Or- m Oranje Nassau. Premier Den tJyl overhandigde hem de versier selen in aanwezigheid van praktisch Jiet gehele kabinet en alle kamerle den. Vondeling vierde gisteren zijn 25- jarige kamerlidmaatschap. Den Uyl haalde op hoe hU in ^1 piet Vondeling kennis maakte. "In hotelkamertje in Bonn zün we in gesprek geraakt over Merino ter Braak en Achterberg. Dat was het begin van een nooit eindigende vriendschap." De premier zei: 'Ik ïnorm veel aan Anne Vondeling te danken en van hem geleerd." Namens de kamer sprak waarne mend voorzitter Weyters. De receptie a de rookkamer van de Tweede Kamer werd gehouden, werd door honderden parlementariërs, oud-par lementariërs, staatssecretarissen, mi nisters en partygenoten bezocht. Arrestanten hebben niets met moorden te maken UTRECHT (ANP) Tijdens de eerste de beste gemeenteraadsver gadering, die Utrechts nieuwe burge meester H. J. L. Vonhoff gisteren voorzat, heeft hij de publieke tribu- e tot drie keer toe laten ontruimen. Amper was de vergadering gister middag om twee uur begonnen in de statenzaal in het provinciehuis de raadzaal kan tijdelijk niet worden gebruikt omdat hij wordt gerestau- ~an Jubileum als kamerlid. Hij vertrok weer snel voor een bespreking met zijn co liga Lubbers. Voor het kabi net lag de zaak gisteren zwart-wit. Het wis mét of zonder Vredeling verder gaan. Men koos voor het eer ste. Maar in de Tweede Kamer heer ste er door de dag een sfeer van irri tatie. De CPN-er Wolff vroeg in de middaguren om "een teken van le ven van de zijde der regering met be trekking tot de uitlatingen van Vre deling in Vrij Nederland". Hij deed dat met oog op de hoorzit ting ovïr de defensienota die van daag en morgen in de Tweede Ka mer wordt gehouden. "Voor ons is die hoo-zitting onmogelijk als we geen zekerheid hebben over het feit dat de tekst van het interview Juist is en of er een Juiste gang van za ken is geschetst over de totstandko ming van de defensienota. Minister Vredeling zou gedreigd hebben met aftreden, minister-president Den Uyl heeft dit pertinent tegengespro ken. Het gaat hier dus om belang rijke poiitieke zaken", zei Wolff. De CPN weet nog niet welke stappen zij zal ondernemen, "maar we zijn niet van plan om de politieke kant van deze zaak zo in de doofpot te stoppen". Hij noemde het interview "een soort politieke Paul Meier- show". Terwijl Vrij Nederland nog ijlings 20.000 exemplaren liet bij drukken, stroomden de reacties op het Inter view in de Kamer binnen. Vooral de militaire belangenverenigingen lie ten zich niet onbetuigd. Het merendeel was van mening dat het Jammer zou zijn als de bewinds man zo i moeten opstappen. De Ver eniging voor Dienstplichtige Militai ren vertelaarde "met stijgende ver bazing" het interview gelezen te hebben. "Hij leert al aardig de taal van de soldaten spreken, maar we hebben het gevoel dat hij nu met S (stabiliteit) 5 de dienst uit wil", deelde een woordvoerder mee. De WDM meent dat Vredeling een slechte defensienota heeft uitge bracht waar hij nu van af wil. H. Ameiink van "Ons Leger" con stateert "Vredeling heeft kennelijk genoeg van ajren wil k Weef 4 Inwonen b"5 r De sneltrein Dordrecht-Rotterdam is even na .vier uur gistermiddag voor het binnenlopen van het centraal station in Rotterdam uit de rails gelopen. Er hebben zich hierbij geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Door de Spoorwegen werden bussen \jgezet, die stopdiensten uitvoerden om de passagiers op de plaats van bestemming te brengen. De intercity-treinen vanuit Amster dam gingen niet verder dan Den Haag, alwaar de reizigers moesten overstappen op een stop trein. De uit de rails gelopen trein versperde precies het punt waar de sporen van het station uitwaaieren in het emplacement. De vermoedelijke oorzaak van de ontsporing is een stalen voet plaat van een viaduct, waar schilderswerkzaamheden worden verricht. De trein heeft zo'n voet plaat "gepakt" en ongeveer 1500 meter meegesleept. Op het emplacement bleef de plaat in een wissel steken, waardoor de trein uit de rails werd gewrikt. Het treinverkeer is vanmorgen weer hervat. AMSTERDAM "Het is een myihe te menen, dat er in Ne derland een belastingmoraal be staat." Dit zei prof. mr. L. J. M. Nouwen, emeritus hooglleraar be lastingrecht aan de Nijmeegse universiteit tijdens een imleidiing van het departement Amsterdam van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. "Het is helemaal niet zo dat ons belastingstelsel in overeen stemming is met het rechtsgevoel van de meerderheid van het voik. De overheid zelf ondergraaft voortdurend de belastingmoraal. Want", vroeg prof. Nouiwen, "wie laat het stelseü van rentespaar- brieven toe, wie kent belasting vrije prijzen toe en wie betaalt de geweldige belastingvrije pen sioenen van kamerleden, staats secretarissen ed." Het wetsontwerp inzake "co ming backservice" noemde prof. Nouwen en treffend voorbeeld van het ondergraven van de be lastingmoraal door de overheid. Als goed koopmamsgebruik heefit de Hoge Raad het gedrag be stempeld van een ondernemer, die bij het ten laste brengen van de toekomstige pensioenaanspraken van zijn personeel bij de jaarlijkse winstvaststelling rekening hield met de te verwachten stijging van prijzen en lonen. Omdat dit de staat zeer veel geld kan kosten, als dit algemeen zou gebeuren, is het wetsontwerp "coming back- service" ingediend, dat dergelijke praktijken verbiedt. Dit druist in tegen wat de rechter als recht Dat het belastingstelsel niet in overeenstemming is met het rechtsgevoel van de meerderheid van het volk blijkt volgens prof. Nouwen oa. ook uit het miet- betalen van de motorrijtuigenbe lasting door velen, wat aan het licht kwam bij de invoering van de benzinerantsoenertag. Prof. Nouwen herinnerde aan een re cent onderzoek van Elsevier, waaruit bleek, dat veertig procent van de Nederlanders wel geneigd is de fiscus iets te onthouden. Dit percentage is veel te laag, meent prof. Nouwen. In zijn eigen lang jarige praktijk als belastingad viseur heeft hij nog nooit iemand ontmoet, die n> et geneigd is de fiscus te onthouden wat de fis cus toekomt. ARNHEM Een uit zes man be staande knokploeg heeft in de nacht van woensdag op donderdag een aan tal huurders van een huis van het tweede kamerlid-Koekoek overval len. De mannen hadden de opdracht de mensen, studenten en een lerares, in het holst van de nacht de deur uit te werken omdat ze niet voldoen de huur zouden betalen. Boer Koe koek had onlangs de huur van de ka mers met 50 tot 75 procent ver hoogd. De huurders besloten die huurverho ging niet te betalen, mede omdat 't huis in staat van verval verkeert. Deze week kregen ze plotseling een rekening van duizenden guldens. Toen men ook dat weigerde te beta len volgde de overval. Tegen de leider van de knokploeg Is proces verbaal opgemaakt. DEN HAAG Otto's meisje onbarmhartigheid de tengere Otto moest de kinderen zien. Maar hij mocht van haar ouders pas met tiranniseerde, hem trouwen toen zij zwanger was Ter zitting zijn tweede kind. Maar ook TER AAR De twee arrestaties die de rijkspolitie in Ter Aar giste ren heeft verricht, zijn een uitvloei sel van het onderzoek in de twee moordzaken op de districtverpleeg- j». uc- Ua. ster Aaltje van der Plaat en op Cora langen verenigingen onthouden zich if?™. Mantel. nog van commentaar. Zij willen Op kamers wonen was te mm Henk van E. en Gerrit van A. heb- zich niet Inlaten met ben zelf echter niets met die zaken t de Haagse rechtbank haar ouders, snikt de 37-Jarige kelner met het iemand te doden, alleen in geval kon hoofd op zijn handen dat hij tegen haar Surinaam- zijn neef niet was opgewassen. In de verdedigen. En zelfs dan wilde ik veelvuldige echtelijke ruzies vond alleen nog maar mee dreigen", v< eijn vrouw altijd Delano aan haar telt Otto de rechtbank, haar züde. De situatie voor Otto was let- De hyper- te min te maken. Volgens de politie zou het Van ae politieke partijen vindt huwelijkssituatie pas slechts om enkele kleine vergrijpen DS'70 da-. Vredeling het landsbelang k°n^, t°en Otto e gaan, zoals diefstalletjes uit auto's. Daarbij ging Willem deze absurde terlijk en figuurlijk ol4wa. zowel nationaal als internationaal had veroverd. Maar het zou Otto, terwijl de tranen E., die de heeft geschaad. De Democraten-So- n°S gekker worden. pijnlijk, hem als- onthult over zijn Het drama is verder goed afgelo pen. In het ziekenhuis Bronovo werd de 22 millimeter-kogel vlot verwij derd uit een rib onder het rechter nood te kunnen schouderblad van de vrouw, die spoe dig daarna weer geheel was her steld. Resteert nog de afrekening tussen kelner staat te- Otto en Vrouwe Justitia. Volgens de r poging tot doodslag op zijn gerechtspsychiater dr. Blom kan men twee moorden heeft bekenoi' de ene cialisten zullen in het komende debat Aan zijn oom in Suriname had Ot- keer met zijn broer Henk op de andere keer met Gerrit of een andere maat. pad, op concrete punten uit het interview *o beloofd ln Nederland een oogje te voudig buiten de deur gezet. Half neef en op zijn vrouw. In de mid dag van 27 mei is hij onderweg naai de echtelijke woning het duo tegen gekomen op het Belgisch Plein, Tijdens de kinderen Otto zijn daad in slechts zeer gerin ge mate toerekenen, omdat de door beledigingen en vernederingen zwaar gefrustreerde man "mata korte discussie over glap" was: hij verkeerde voor en tij- Delano volgens Otto dens het delict in een toestand van terugkomen. zullen houden op diens zoontje. De mei pakte de jeugdige karateman zijn bromfiets hebben neergegooid, vernauwd bewustzijn. De psychiater hem zo hard aan dat Otto's rechter- in het gips moest. Op 24 mei liet t de karate-houding hebben aange- adviseert een geheel voorwaardelijke Buiten zichzelf van angst i ander slot op de deur drift richtte Otto met de linker- Zijn wilde niet, zetten, iets waartoe zij was gem ach- Otto tlgd krachtens een voorlopige kreeg zijn zin door haar wijs te ma- schikking van de rechter in de door ken dat Delano zijn eigen zoon was, verwekt in Suriname. Otto zou bittere spijt krijgen. Want Delano ontpopte zich als een soort koekoeksjong, dat verbeten probeer de zijn eigen pleegvader uit het nest woning straf met psycho-therapeutische be geleiding. Officier van Justitie Jhr. mr. Van de Poll wil hier niet aan. "Er gebeu- tegenwoordig te veel geweldsde- ïand het wapen op zijn neef haalde hij de trekker over. Er gebeurde niets. Delano holde haar aangespannen echtscheidings- weg en Otto's vrouw deed hetzelfde, lieten", zegt hij; "we moeten ook procedure. Want Otto had inmiddels gevolgd door Otto, die aan een stuk denken aan de onrust die al deze andere vrouw troost gezocht door blééf trekken aan de trekker van de oude defecte revolver. Toen knal- bij i gevonden. Na zijn verstoting uit de echtelijke de opeens toch een schot. De 1 het Otto's grootste zorg, zocht wankelend steun tegen agressie teweeg brengt. Het publiek heeft er recht op dat de Justitie op toenemend geweld duidelijk en ade quaat reageert". Zijn eis tegen de DEN HAAG (ANP) In oktober houders begin worden gemaakt met periode v: Sep De^rTe- AJtoans al, ook deEerstaKam,r ak- daarop he «m de mo-orrijtulgen waaraan Tweede Kamer gisteren met alge- te werken. In zes Jaar tijd groeide dat hij zijn eigen kinderen niet meer geparkeerd staande auto, terwijl de zeer verminderd toerekeningsvatba- hij uit tot een forse gespierde judo- zou kunnen ontmoeten. Al na drie da- kleding op haar rug zich rood kleur en karate-man die met kinderlijke gen hield hij het niet langer uit. HIJ de van bloed. ADVERTENTIE weg staan- stemming goedkeuring schorsen gemeente-ambtenaren bune gehaald. i Het bleef maar kort rustig want ^™|e' ten later gaven enkele andere Jon- ïlui luidruchtig te kennen weinig voor de automobilist zal deze ken- ingenomen te zijn met de nieuwe tekenplicht in hoofdzaak betekenen burgemeester. Ook zij werden dat hij Jaarlijks f 17,50 zal moeten de tribune verwij- neertelLn ter verkrijging van een derd, maar hun hartekreet werd al derde dee1 van het kenteken, welk snel overgenomen door een paar an- document op het ogenblik nog uit dere Jongelui. Pas toen ook zij met twee de'.en bestaat. Hij dient de de- zachte drang van de tribune waren len 1 en 2 plus een kopij van deel 3 verwijderd kon de raadsvergadering thuis te bewaren en deel 3 zelf zicht- de laatste waar de gemeenteraad baar op het voertuig aan te brengen, zowel bij het rijden als het parkeren. De kopij van deel drie dient om te voorkomsn dat auto of motorfiets zonder medewerking van de verko per op naam van een ander komt. Overschrijving van kentekenbe wijzen zal in het nieuwe stelsel kos teloos zijn. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat zed in de Ka mer dat het nieuwe stelsel voor de staat kostendekkend zal zijn en in 't algemeen voor de automobilist geen lastenve" zwaring van betekenis in houdt. Gemiddeld houdt de Neder lander zijn voertuig drie Jaar in be zit, he tg jen betekent dat hij drie maal f 17.50 kwijt is. Ook de eerste afgifte van het kentekenbewijs gaat nl. f 17.50 kosten. Bovendien zou een kos emstijging onvermijdelijk zijn geweest, ook als er geen nieuw systeem zou zijn gekomen. Drs. Westerterp verwacht dat voor de afgifte van een "deel 3" aan alle ■af Éttfcif aaèf ma*"----»*»---- Haags paleis van Justitie klaar voor gebruik DEN HAAG Het Haagse paleis van Justitie, een gigantisch complex dat f 50 miljoen heeft gekost, ie nu zover voltooid dat alle in Den Haag gevestigde rechterlijke colleges op de Hoge Raad na. het in de maand september zullen betrekken. De Hoge Raad blijft aan het Plein zetelen. Maandag 2 september is de offi ciële verhuisdatum voor de recht bank. 's middags is er meteen een plechtige zitting waarbij mr. J. H. Blaauw zal worden geïnstalleerd als president. Die vraag is minder gek dan 't lijkt En homeopathie is minder geheimzinnig dan u misschien denkt Lees maar in de nieuwe Libelle het eerste artikel uit de serie "Andere Geneeswijzen". Lees ook het ware verhaal van |JB^ Emmy, die na jarenlange huwelijksellende toch weer gelukkig'werd. De eerste aflevering van de ontroerende serie. "Na regen komt zonneschijn". Geniet verder van vele uurtjes Libelle gezelligheid. Profiteer van alle informatie, die Libelle u steeds biedt Libelle hoort er toch écht bij. Bij Laa t libelle elke week bezorgen. Prettiger en voordeliger. Abonneer ut stuur een open envelop zonder postzegel met uw naam en adres naar Postbus 7146,

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7