Di©eenes MLP11 Diogenes' eerste S <r Binnenstad onder de loep het eerste project lokhorststraat 18-20 wordt gerealiseerd door: AANNEMERSBEDRIJF F.P. HOP b.v. in samenwerking met: fa. fuyk b.v., centrale verwarming fa. j.a. van gent, schildersbedrijf fa. mielo, tegels en keukens fa. timmers, elektrische installatie fa. verkuilen b.v. gas-water-sanitair J-V. H. A. Visser gemeente secretaris Zaanstad U kunt de restauratie-plannen van de stichting DIOGENES in Leiden steunen door lid te worden van de Vereniging Vrienden van DIOGENES. Secretariaat: KOLFMAKERSTEEG 3. LEIDEN, TEL. 26679. GIORONUMMER: 32.35.546. BANKNUMMER: 45.11.16.372, AMRO BANK, RAPENBURG 31. LEIDEN Deze advertentie wordt aangeboden door bovenstaande bedrijven. Uitzendbureau Luba hoeft 'n schreeuwend tekort aan n en een ▼anaf 18 jaar, die allerhande «éér goed betaalde baantjes willen doen. Desnoods toot één dagje. Kon snel: Helpiii leiden: Nieuwe Rijn 35 - Alphen a/d Rijn: Donixettihof 10 Leidse directeur financiën staat eerste op voordracht denk eraan binnenkort feestelijke heropening! LEIDEN/ZAANSTAD Leide- naar H. A. Visser, directeur van de dienst financiën van de gemeente Leiden, staat als nummer één op de voordraint voor de benoeming van een gemeentesecretaris voor de nieu we gemeente Zaanstad, de tot één stad samengevoegde plaatsen in de ZaanstreeK, (125.000 inwoners). Een selectiecommissie met vertegen, woordigers uit alle fracties heeft ge kozen uit 29 sollicitanten. Hun voor stel is door burgemeester en wethou ders overgenomen, die de raad voor de vergadering van 23 september een voordracht hebben gedaan. Als twee de staat daarop E. F. Luyt, directeur van het gewestelijk arbeidsbueau in Amsterdam. B. en W. en selectiecommissie heb ben de voorkeur gegeven aan Visser, omdat hij de meeste managements - ervaring heeft op gemeentelijk ter rein. Die heeft hij vooral de laatste Jaren opgedaan als secretaris van de BOO, de begegeleidingscommissie or ganisatie onderzoeken, die een groot aandeel heeft gehad in de bestuur lijke en ambtelijke veranderingen, die Leiden gaat invoeren Henk Vis ser (48) werd daarvoor gedeeltelijk vrijgesteld van zijn functie als di recteur im ancien. VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1974 Door Hans Melkert Foto's Jan Holvast LEIDEN De stichtilng Diogenes in Leiden timmert voor het eerst aan de weg. Kan dat figuurlijk doen, omdat het letterlijk gebeurd is. Met andere woordenhet eerste geres taureerde complexje in de binnenstad komt volgende week voor bewoning klaar. LEIDEN Weliswaar is door de* gemeente aan de Leidse Betonmortei; Centrale geen hinderwetvergunning verleend om een betonmorteldoseer- en menginrichting op een perceel^ achter Sumatrastraat 55 te bouwen." dat wil nog niet zeggen, dat vesti-' ging van een betoncentrale in de Kooi definitief van de baan is. De vergunning is nu geweigerd, omdat de centrale ten dele geprojecteerd stond op een gebied, dat als bestem ming heeft: wijkverzorgende indu strie. Daar valt een betoncentrale niet onder. Maar, zo bleek gistermiddag in d£ laatste vergadering van de huidige- raadscomrniscie voor volkshuisvesü ting en openbare werken, wanneer- de LBC zich terugtrekt op het terrein! dat geheel een bestemming heeftr voor zware industriële industrie, kan dat niet worden belet. De hinderwet vergunning moet dan wel opnieuw worden aangevraagd, zodat een even tuele bouw van een betoncentrale in ieder geval nog wel even op zich zal laten wachten. Zoals ook de vraag is, of de LBC er nog wel heil in ziet om het bedrijf in de Kooi te vestigen. Directeur De Jong kon nog niet zeggen, of de LBC tegen de wei gering van de hinderwetvergunning in beroep zou gaan- Hij had daar enige bedenktijd voor nodig. Bijdrage in huur 365 woningen LEIDEN Het complex van 365 leeg staande GWS-woningen in de Me- renwijk (flats en maisonettes) komt in aanmerking voor een huurgewen- ningsbijdrage. zo heeft het ministe rie aan de gemeente bericht. Er wordt onderscheid gemaakt tussen huur ders. die een zelfstandige woning ver laten (doorstromers) en de huurders, die voor het eerst een zelf^andige woning betrekken (in het algemeen jonge gezinnen). Voorwaarde in bei de gevallen is, dat de huurder een in komen heeft, dat lager is dan 30.000 gulden per jaar. De eerste categorie ontvangt in de eerste drie Jaar res pectievelijk 75, 50 en 25 procent van het verschil tussen de huurprijs van de oude woning en de huurprijs van de nieuwe woning, verminderd met de bijdrage, die als aanvullende huur subsidie wordt verleend. Voor de huurders die onder de tweede catego rie vallen, wordt uitgegaan van "n fic tief verschil in huurprijs van 1200 gulden. Zij krijgen de eerste drie Jaar als gewenninsbijdrage achter eenvolgens 900, 600 en 300 gulden. De huurder moet de bijdrage door tus senkomst van de gemeente bij het ministerie aanvragen. straat, MJna in de schaduw van de Pieterskerk en grenzend aan de Latijnss school, die hoog op de ste delijke restauratie-verlanglijst staat. Het zijn drie oude panden, daterend uit de vijftiende eeuw (er is een Go tisch restant gevonden). Twee panden zijn nu gerestau reerd. Dat wil zeggen: de muren zijn blijven staan, hersteld en opgeknapt, maar binnenin is alles nieuw, uiter aard aangepast aan de maten, die heel anders liggen dan in de nieuw bouw. Het ene pand is 4.20 breed, het andere maar 2.70. Verdeeld Deze merkwaardige maten zijn in de loop van de eeuwen ontstaan. Aanvankelijk is het één langgerekt pand geweest in de lengterichting van de huidige Lokhorststraat en tegenover het toenmalig tuinenoom- plex Lokhorst. Dit pand, dat ouder moet zijn dan de Latijnse school, is - net als nieuwere huizen na de laatste oorlog - in stukjes verdeeld om er meer muisen in te kunnen laten wo nen. Op balkafscheidingen zijn de muren gemetseld. De panden zijn de laatste tiental len jaren in verval geraakt na als pakhuis te hebben gediend. Er is eigenlijk maar één oorspronkelijke balk gebruikt. Voor de rest is nieuw materiaal aangevoerd. Daarmee heeft architect Hofman twee "homes" voor niet fce veel mensen geschapen, die een sfeertje hebben, dat sterk af wijkt vai nieuwbouw. Overigens moeten de huurders - die zijn er al - er wel prijzen voor be talen, die in de orde van grootte van nieuwbouw liggen. De werknemers van de Leidse aannemer Hop heb ben er met plezier aan gewerkt. En de bewoners zullen plezier hebben van hun woonruimte, die alle moder ne gemakken als een goede keuken en een bad cel bevat, maar ook bijv. een slaapvliering, zoals Je die alleen kunt maken in een historisch pand je. Diogenes is niet van plan stil te gaan zitten na dit eerste werk. De stichting heeft andere objecten op het oog. De financiering blijft een probleem. Om daaraan een steentje te kunnen bijdragen, hebben Vrien den van Diogenes zich verenigd. Zij zoeken uitbreiding van de kring. Op de foto's beelden van de voor- en achterzijde van de panden in de Lokhorststraat en één van het inte rieur van het s malste huisje. Op de smalle foto praten architect Wim Hofman (links) en een bouwvakker onder het enige, wat binnen is over gebleven: een oude balk. Betoncentrale in De Kooi nog niet van de baan Hij kwam in 1968 naar Leiden, waar hij administrateur werd van de afdeling financiën. In 1972 volgde z'n benoem ïig tot hoofd. Het weggaan van Visser betekent, dat de ambtelijke financiële top in Leiden rnoet worden vervangen, want waarnemend directeur D. de Loor(34) heeft in Zwolle een benoeming aan vaard. Hij wordt daar binnenkort chef van de hoofdafdeling financiën en economie. Hij was sinds 1971 in Leiden. In navolging van zusterstichtin- gen in andere steden restaureert Dio genes oude panden in de binnenstad, geeft er modern wooncomfort aan en vermurt ze. Diogenes heeft de wind meegehad met dit eerste pro ject. De subsidiering is snel en vrij gunstig verlopen door een uitkering in het kader van de regeling werk loosheidsbestrijding. Natuurlijk is dat een lapmiddel. Mensen, die zich met restauratie van voor bewoning geschikte panden be zighouden, vinden de subsidierege lingen tekort schieten. De architec ten van dit eerst complex zijn zulke mensen: Wim Hofman en Taco Mul der, die zich specialist op restauratie gebied kunnen noemen. Mulder: "De binnenstad zou hetzelfde recht op rijksstmn moeten hebben als de nieuwbouw in de Leidse Merenwijk en in de Amsterdamse Bijlmer". Het eerste Diogenes-complex be treft drie panden aan de Lokhorst-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3