Bert Jansen (23) „positie verbetering in jong Sparta Staat: 28-jarige geen hoogleraar .11 Bestuur NAC wenst geen gemeentelijke „pottekijkers" Kort geding Leidse universiteit Vragen over wegen rondom Valkenburg VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1974 Tot vleugelback getransformeerde middenvelder nu vaste keus LEIDEN Innerlijke verandering bij Bert Jansen. Vroeger klonk hij zelden overtuigd als hem doordeweeks in het voorbijgaan werd ge vraagd of hij zondags zou meespelen in Sparta's eerste; tegenwoordig rolt het „Tuurlijk" hem vlot uit de mond. Het aarzelende schouderophalen blijkt trouwens in meer opzich ten tot de verleden tijd te behoren. Bert Jansen lijkt een stuk zelfverzekerder nu hij voor het eerst in zijn vijfjarige semiprof-carrière al voor de aanvang van de voetbalcompetitie ervan overtuigd is dat hij de hele jaargang zal meedraaien in de Spartaanse élite-elf. Bert Jansen: nog wel heen en weer tussen Leiden en Rotter dam, niet meer tussen reservebank en eerste team. (Foto Jan Holvast) Door Paul die Tombe Zelden nog probeert hij vragen te ontwijken, veel vaker heeft de let terzetter voor halve dagen (bij de J Leidse handelsdrukkerij Lugdunum) 'n pasklaar antwoord. En ook dat is te herleiden tot zijn nieuw verworven wetenschap "vaste keus" te zijn. "Dat heb ik gemerkt uit gesprekken met de trainer", licht Jansen zijn kennis toe, "in de oefenwedstrijden zei hij dat ik vaste keus zou zijn. Dat geeft Je meer rust, meer zelfvertrouwen. Als Je er nu eens in en dan weer naast staat, moeit Je Je elke keer op nieuw waarmaken. Hoe meer wed strijden Je gaat spelen, hoe makke lijker je er tegenaan gaat kijken". Daarbij is Bert Jansen na het ver trek van Willy Kreuz waardoor Venneker naar de spitspositie werd vooruitgeschoven "omgeturnd" van verdedigende middenvelder tot rech tervleugelback. En hoewel hij het afreizen van Kreuz betreurt ("Want het is een klassevoetballer"), vindt hij dat dat voor zichzelf "positiever betering" met zich mee heeft ge bracht. "Als vleugelverdediger ben Je mee rbeschermd Je hebt een kleiner verdedigingsterrein en als Je een keer voorbijgelopen wordt, staat altijd de ausputzer nog achter Je. Bovendien kan ik nu meer opkomen: kan ik aanvallend meer uit de verf komen. De verdedigende taak staat natuurlijk primair, maar dat aan vallende gedeelte is zeker ook be langrijk". Gunstig Het zijn de gunstige factoren die voor het ooit als spits van Rooden- burg gekochte talent, de weg moe ten plaveien naar duurzamer erken ning. De omstandigheden voor een "echte" doorbraak zijn gunstig voor de per auto tussen Leiden en Rotter dam heen en weer reizende voetbal ler die zulke tochten tussen eerste team en reservebank nu volledig naar de verleden tijd kan terugwij zen. "Ik kan nu eindelijk mijn eigen spel spelen", voelt Jansen aan, "als een plakker op de tegenstander. Vlak voor hem of direct "op hem". De mandekking ligt me wel. Je moet zo'n tegenstander afbluf fen zodat hij ook achter Jou aan moet lopen. "Daar voel ik wel voor". Het eerste doel dat bescheiden Bert Jansen (23, nu) zich voorlopig heeft gesteld is niet persoonlijk. De speler die zeven Jaar samen met Wim Rijs- bergen ("grandioos wat hij gepres teerd heeft") rijpte in Roodenburg, wil "zo hoog mogelijk eindigen met Sparta". Realiteitszin weerhoudt hem nog van het omschrijven van *n eigen ideaal. "Iedere voetballer zal 't fullprofessionalisme preferen, maar hoeveel full profclubs zijn er? Bij Sparta waren er twee Jaar terug nog tien die volledig in dienst waren, nu zijn er nog twee. Doesburg en Skip per. de pas aangetrokken Deense rechterspits. En dan: het is meege nomen wat Je verdient. Als ik ama teur was gebleven, had ik dat in ieder geval niet gehad". Graadmeter Die rechtlijnige visie op de werke lijkheid beheerst ook zijn op Spar ta geënte prognose voor de aan staande competitie. "Dat ligt aan de start. Begin je gunstig, dan kunnen we best boven de middenmoot eindi gen. En waarom zouden we niet goed starten? FC Den Haag is een moei lijke tegenstander, maar vorig Jaar wonnen we'ook in het Zuiderpark. Het is in ieder geval de beste tegen stander die we als eerste hadden kunnen treffen: die wedsgrijd is di rect al een graadmeter voor onze eigen kracht". Sparta's kracht dan. Het verlies van Kreuz is opgevangen met het vooruitschuiven van Hans Ven neker: middenvelder Van Esdonk kwam over van PSV. Salfischberger maakte de reis uit (FC) Den Bosch, de Deen Skipper moet (met Venne ker en Warmonder Van Staveren) aan het front gaan strijden. "Goede aankopen", weet Bert Jansen, "ten minste, afgaande op wat ik in de oefenwedstrijden heb gezien". Zo heeft Sparta de opbouw "uitge bouwd". Met jeugdige spelers als Balkestein en Meutstege rond de "oude twee" Doesburg en Heyerman en de aankopen. "Punten laten lig gen tegen mindere ploegen, dat ty peerde Sparta'weet Jansen nog, "maar nu is er een andere ploeg. Met spelers die zich willen waarmaken. Sparta mikt dan ook op de zesde, vijf de plaats en mogelijk een periode-ti tel". En verder? "Feyenoord is voor mij de favoriet, want Ajax is teveel ver zwakt", meldt Jansen nog altijd ei genaar van een erg jeugdig aanzien. Want uiterlijk is hij niets veran derd. Polotoernooi LEIDEN Zaterdag as. organi seert LZ'86 in zwembad Poelmeer m Oegütgeest het traditioneele Zilveren Sleutels waterpolo toernooi. Behalve de organiserende vereniging nemen de volgende ploegen deel: ESCA (Arnhem), De Gouwe (Waiddinx- veen, Merwede (Dordrecht), Die Haghe (Den Haag), en Katwijk. Aan. vang van het toernooi: 17.00 uur. Basketbal De Nederlandse da- mesploeg heeft gisteren tijdens het toernooi om het Europese kampioen schap op Sardinië in de strijd om de achtste tot en met de dertiende plaats met 58—72 verloren van Joe goslavië. BREDA Het bestuur van de Bredase eredivisievereniging NAC dreigt af te treden. De reden is dat de gemeente als een van de voor waarden voor het verkrijgen van sub sidie heeft gesteld dat de bestuurs vergaderingen toegankelijk moeten zijn voor een toehoorder van de ge meente. Het bestuur van NAC vindt dit een soort ander curatele stellen en zal indien op 12 september de meerderheid van B. en W. bij de subsidiebehandeling achter 't stand punt gaat staan, in zijn geheel af treden. De NEC-speler Jan Peters is door de tuchitcommissie van de KN VB voor één wedstrijd geschorst naar aanleiding van zijn waarschu wing in de vriendschappelijke wed strijd op 24 augustus tegen AZ we gens opzettelijk ten val brengen van een tegenstander zonder de bal te spelen. Peters, wiens transfer naar Ajax dit jaar niet doorging wegens de afkeuring door Ajax' medische staf, kreeg voorts een boete van 150 gulden. Jürgen Grabowski, aanvoerder van Eintracht Frankfurt, heeft zich donderdag als derde international Protest BSG: buitengewone vergadering AMSTERDAM De bondsraad van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond zal op donderdag 12 sep tember in het jaarbeurs congres- en vergadercentrum te Utrecht op een buitengewone vergadering bijeen ko men om het protest van het Bus- sums schaakgenootschap tegen de einduitslag van de KNSB-competitie (hoofdklasse) te behandelen. BSG is het niet eens met de uitslag van de wedstrijd tegen Watergraafsmeer (5Vé4voor Watergraafsmeer) en wordt in het protest gesteund door de Stichts Gooise Schaakbond, de Noordel. Schaakbond en de Schaak bond Groot Amsterdam. BSG had reeds eerder tegen het resultaat van de wedstrijd (waarvoor de partij Hartoch—Wieringa achteraf werd gespeeld) geprotesteerd, waarna de commissie van beroep heeft aanbe volen in onderling overleg een spor tieve oplossing te vinden. Dit is tot nu toe niet gerealiseerd. (na Gerd Müller en Wolfgang Ove- rath) niet meer beschikbaar gesteld voor het Westduitse nationale voet balelftal. Hij zal ook niet meespelen in de vriendschappelijke interland wedstrijd tegen Zwitserland op 4 sep tember in Bazel. Het is nog lang niet zeker dat de Westduitse bondscoach Helmut Schön eind 1975 „aftreedt", zoals de Hamburgse journalist Jürgen Werner donderdag meldde in 'Die Zeit'. Hel mut Schön heeft na het voor West- Duitsland zo florissant verlopen toernooi om het wereldkampioen schap ai verklaard dat het „niet waarschijnlijk" ie dat hij Argentinië 1978 nog zal meemaken. Zijn con tract met de DFB loopt eind 1975 af. „Werner heeft deze twee zaken in nauw verband met elkaar ge bracht", aldus Schön. Bill Nicholson heeft gisteren ontslag genomen bij Tottenham Hotspur waar hij vijftien jaar als manager heeft gewekt. Nicholson, die het van alle Engelse managers 't langst bij één club uithield, diende zijn ontslagaanvrage in nadat de Spurs woensdag hun vierde achter eenvolgende nederlaag hadden ge leden in de nieuwe oompetitie. Wielrennen Leo Duyndam heeft gisteravond in Rummen een weg wedstrijd voor beroepsrenners over 150 km gewonnen. Tweede werd de Belg Van Linden. Merckx eindigde als 22ste. JanVollebregtin Kingston eerste KINGSTON Jan Vollebregt uit Warmond heeft na de vijfde ra ce in de flying dutchmanklasse tij dens de voor-Olympische wedstrij den bij Kingston de leiding in het klassement overgenomen van de Westduitser Joerg Diesch. Vollebregt finishte gisteren als tweede en Diesch werd vijfde. In het klasse ment heeft Vollebregt nu 22.7 pnt. tegen 24 pnt. voor Diesch. Fred Im- hof, die net als in de vierde race twaalfde werd, bezet de derde plaats in de stand met 32.7 punten, nog Juist voor de Westduitser Noel en de Ita liaan Croce. DEN HAAG/LEIDEN Het feit dat de staat de benoeming bezet blijven van de leerstoel, door van de 28-iarige dr. F. H. H. Kortlandt tot hoogleraar in de k**10611 v*n staat, schade aan het balto-slavische talen aan de universiteit van Leiden tegen- iS^Ttan niet houdt, is voor het college van bestuur van deze universiteit wachten tot eventueel de salarisscha- aanleiding geworden voor een kort geding tegen de staat, len Gisteren heeft dat gediend voor de vice-president mr. B. Pronk van de rechtbank in Den Haag. tegenover het benoemen van Jonge- hoogüeraren gereed zijn, al- Buruma. Die wijziging kan Jaren gaan duren, vermoedde hij. De vice-president informeerde of te geven is wanneer het bezoldi- tot gewoon hoogleraar, aldus de gingsbesluit gewijzigd kan zijn, om- dent de staat en minister Van Keme- landsadvocaat. Om aan het bezwaar dat wellicht een schikkang mogelijk I nade en staatssecretaris Klein (on- tegemoet te komen dat veelbeloven- derwijs en wetenschappen) zal beve- de jonge geleerden van uitzonderlij- salarisschalen i zijn, indien de invoering i len niet langer te wachten met aanbeveling aan de koningin om dr. Kortlandt te benoemen tot gewoon hoogleraar. Volgens mr. Buruma heeft de staatssecretaris toegegeven dat dr. Kortlandt aan de eisen voor een Hoogleraarschap voldoet, maar hem uiteen. Zodra deze wijziging I hoogleraren op tenschappèiijkebegaafdheid, afzienbare termijn een feit zou zijn. niet al op jonge leeftijd tot hoogle- Over deze regeling raar zouden kunnen worden benoemd met de universiteiten bereidt de staatssecretaris een soort nog beginnen, "'aankomend-hoogleraarschap" overleg n hogescholen Buruma zag daarom niet veel in dit voorstel i ■aarbij een salarisschaal zal worden tenslotte werd toch besloten de be- ingevoerd, zette mr. Van der Does handeling van het geding het houden tot woensdagmorgen 4 sep- anecTni^^a-Iartge he't1voor X Sêiüigmglbasiult" ÜTÏ kan de tember. Mr. Van der Does zal dan I CXraren-deTêfU I bonoenSn! doorgaan, meende hy. an mogelijk de uiterste termijn aan- -geldende salaS van ronS Sto Mr. Buruma stelde dat de staatssec- geven waarop het bezoldigingsbe- per Jaar wil laten Keven Hil stelde retaris beter deze "nivelleringspoli- sluit kan zijn gewijzigd. Afhankelijk Zt dU argument nTete £raken «ek" buiten beschouwing had kun- van zjn informatie zal het geding hwft met Krdeli^^an de dMr nen laten. Hij vindt dat door het on- dan zonodig worden voortgezet. j de universiteit voorgedragen dr. Kortlandt op diens kwaliteiten voor het onderwijs. Leeftijd en salaris van dr. Kortland mogen door de staatssecretaris I daarbij niet als doorslaggevende ar gumenten worden aangevoerd. In de wet is daarover niets vastgelegd, en in het verleden ook nog recent rijn herhaaldelijk veelbelovende, Jeugdige tot hoogleraar benoemd, aldus Buruma LEIDEN In vragen aan Gedepu- informeert hij of Gedeputeerde Sta- weten^a^beoefenaars teerde Staten haakt 't Leidse staten- ten bereid zijn medewerking te Leendert Jonker (PvdA) in op lenen bezwaren van de verkeersgroep Val- Dr. Kortlandt is wetenschappelijk kenburg/Katwijk en de Leidse Werk je gemeentelijke groep nets tegen het verder wat de werkgroep stelt door te bevorderen, dat: de reconstructie van tertiaire weg 11 verder achterwege wordt ge- medewerker im universiteit van Amsterdam. In het strueren van tertiaire weg 11 tussen laten, met dien verstande dat alleen studiejaar 1972—1973 heeft hij als het bedrijf Hora en de reeds gerecon- noodzakelijke onderhoudswerkzaam- gast-lector in Leiden gewerkt. Hij wil 6trueerde Katwijkerweg en tegen de heden worden verricht; de Leidse universiteit eventuele aanleg van secudaire weg 4. i secundaire weg 4 van het pro- Jonker vraagt of het juist is, dat vinclale wegenplan wordt geschrapt; de reconstructie 1 alleen terugkomen als gewoon hoogleraar. Namens de staat betoogde Jhr. mr. de reconstructie van weg 11, die ge- J. A. E. van der Does dat dr. Kort- paard gaat met een aanmerkelijke landt gezien zijn leeftijd nog niet de capaciteitsvergroting vreemd ge- overeenkomstig de voorstellen voor het hoogleraarschap (wettelijk) noeg vooral binnen de bebouwde kom werkgroep ongeveer samenvalt met vereiste levenservaring heeft en dat los wordt gezien van de plannen het tracé dat nu voor secundaire weg daarom nog geen benoeming met voor weg 4. 4 bestemd Het statenlid vraagt of het college daaraan gekoppeld toekenning l dergelijke weg hoog op het het hoge hooglerarensalaris wordt de mening van de werkgroep deelt, uitvoeringsschema wordt geplaatst; an weg 4 onwenselijke in samenhang hiermee het hebben voor Leiden, doorgaande verkeer uit de bebouwde wetenschappen staat al jaren kritisch Valkenburg en Katwijk. Tenslotte kom van Valkenburg wordt geweerd. Ambtenaren lazen Leidse raad de les op het voet balveld Het gebeurt zelden of nooit dat ambtenaren de gelegenheid krij gen in alle openheid gemeente raadsleden de les te lezen. Maar gisteravond onder het sfeervolle lamplicht van het LFC-terrein was het (figuurlijk) dan toch zo ver. De Leidse ambtenarij ver sloeg na een enerverend voetbal duel het elftal van de Leidse ge meenteraad met 4—2. Alle doel punten vielen, in dit door oud- FIFA-referee Wim Schalks gelei de gevecht, na rust. Het gemeenteraadselftal zag er als volgt uit: Langerak (WD) in het doel, achter: Van Dam, Ouwerkerk en Jonker (allen PvdA), midden: Hoeven (CPN), Duyvestein en Van Peype (PvdA) voor: Waal (PvdA), Cornelissens (KVP), Stroink (KVP), Ooster man (D'66) en (meneer) Van der Blom (CPN). Wie al deze namen optelt, komt tot 12 man en het spel was zeker al vijf minuten oud, voor men er achter kwam, dat er een raadslid te veel in het veld stond. Arbiter Schalks trok de zaak weer in evenwicht door het raadselftal "voor straf" en kele minuten met tien man te la ten spelen. De opstelling van de raadsploeg moet op een onbe waakt politiek ogenblik tot stand zijn gekomen. Want een WD-er als Langerak in het doel, met al die socialisten vlak voor hem, moest het na rust wel rood voor de ogen worden. En waar waren de protestantschristelijken, de zuurdesem van de natie? Smar telijk gemist in de defensie werd natuurlijk ook Van Aken als slin gerback. En als linkerspits Ampt- meyer. Tot overmaat van ramp zei raadsaanvoerder Cornelissens voor de wedstrijd in een toespraak je tot het klein maar select pu bliek: "We voetballen zoals men dat in de jaren dertig deed; met een gewone spil en vijf aanval lers". Cornelissens, Cornelissens. De Leidse sportwereld denkt töch al dat de raadsleden op sportgebied van eergisteren zfjn Het ambtenarenelftal (het crème de la crème uit 2600 man) zond de volgende ploeg de grasmat op: Ireeuw in het doel, achter De Raat (een beste back), Lelieveldt (die zijn defensie goed voorlicht te) en Anes; midden: Van der Moolen (een als een Jonge Apol lo over het veld galopperende centrumspeler) en Rozemeyer en voor: Batteljee, Van der Vlugt, Wallaart, Haasjes en Tempe laars. Burgemeester Vis zette de ploe gen in beweging met een forse li berale trap dwars over het veld. Die eerste helft ging vrijwel ge lijk op, al kregen de ambtenaren toen al de beste kansen. Maar Langerak was een zware noot om te kraken. Van Dam bleek een zeer solide back te zijn, zonder tel- raampje nog wel. Duyvestein ont-l popte zich doodgewoon als een echte voetballer, dus daar valt ver der weinig over te zeggen. Zo veel te meer echter over middenvelder Dick van Peype, de leeuw van de Boshuizerkade. Halverwege de eerste helft toen het centrum van het veld steeds slechter bezet werd, poogde de socialist het gat te vullen door z'n buik ferm voor uit te steken. Het lukte net niet. Oosterman (de laatste der Demo craten en zo voetbalde hij ook): "Begrijp Je nou dat dat midden veld zo slecht werd bezet? Terwijl ik altijd beweer dat er in Neder land ruimte is voor een goede middenpartij". De aanval werd verdienstelijk geleid door Stroink, de coming man van het Stadhuis plein, met zijn mooie benen. Waal trad (evenals Ouwerkerk), nogel bezonken op, Cornelissens was gelijk een dartele hinde en de communisten Hoeven en Blom lie ten af en toe nogal trotskistische manoeuvres zien. Rest nog de so cialist Jonker van wie Je alleen kon zeggen dat hij in zijn Jeugd veel te weinig op straat heeft ge voetbald. Nul-nul dus bij rust. Maar in de pauze moet een soort Karei Lotsy de ambtenaren hebben toegesproken, want in de tweede helft was het in tijd van even 3 —0. Invaller Deurhof van stads ontwikkeling, verkeer en grond zaken, verrichtte de hattrick. Een on-ambtenaarlijke voetballer, die (eurhof. Hij schoot de bal er steeds zonder omhaal van woor den in. Maar in het raadselftal sloegen toen eindelijk progressie ven, semi-progressieven en reac tionairen de handen ineen. Cor nelissens amendeerde de score tot 3—1, met een treffer zoals al leen een KVP-er kan maken: on navolgbaar. De flitsende Duyve stein verkleinde de achterstand tot 3—2, maar daarna smeten Le lieveldt en zijn makkers de deur in het slot. Wallaart scoorde vlak voor tijd 4—2. De Leidse poilitiekapel begeleid de deze krachtmeting met aange name klanken. RUUD PAAUW Foto's Jan Holvast

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15