PSY ligt dwars van Oranjeteam Hoe Jaap de Blaauw een penalty versiert Ans Gravesteyn woedend na eerste FISA-foutje SPORT AGENDA KNVB mengt zich in „zaak" Quick N VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1974 Sportclub Cambuur speelde afge lopen zondag thuis tegen Willem II. Al na 4 minuten bracht Wil lem II de stand op 0-1. EiJ keu- broek c.s. wisten die voorsprong tot een kwartier voor het einde te handhaven. Toen verdraaide Eijkenbroek zijn knie en moest Door Nico Scheepmaker uitvallen. Met nog 15 minuten „te gaan" kreeg Cambuur een penal ty toegekend van scheidsrechter Gans. Thomas Haan maakte daaruit gelijk: 1-1. Zes minuten later gaf het aangeslagen Willem II Thomas Haan de gelegenheid zijn tweede doelpunt te scoren, maar vlak voor tijd werd het nog „verdiend" gelijk: 2-2. Een verliespuntje dus voor Wil lem n. Te danken aan het acteer talent van Cambuur-rechtbuiten Jaap de Blaauw. Ik citeer uit de Leeuwarder Courant: „Een kwar tier voor afloop gingen twee Til- burgse verdedigers - Van Roel en de van NAC aangetrokken Neefs - geheel onnodig in de slag met de naar links uitgeweken redhts- spits Jaap de Blaauw, die de bal niet meer kon bereiken. De ge- tructe De Blaauw versierde even wel ook nu weer een strafschop door zich mooi te laten valllen. De Blaauw: „Die bal was voor mij niet meer binnen speelbereik. Ze hebben me in het geheel niet ge raakt, maar ik liet me mooi val len". De weinig overtuigend lei dende arbiter Gans trapte erin. Het verzilveren van de penalty was Thomas Haan wel toever trouwd: 1-1". Het siert iemand als hij zijn misdaad opbiecht: het boetekleed misstaat de man niet, zegt het spreekwoord. In dit geval echter komt berouw niet alleen na de zonde, het komt ook te laat, omdat er geen sprake meer kan zijn van straf en bovendien krijg je sterk de indruk dat Jaap de Blaauw niet onder berouw gebukt gaat, maar loopt te grinniken van leedver maak. Zijn biecht heeft dezelfde onaangename bijsmaak als die van die Engelse moordenaar die, eenmaal vrijgesproken van een moord, diezelfde moord in de kraint opbiechtte in de zekerheid dat hij niet voor een tweede maal voor hetzelfde vergrijp zou kun nen worden aangeklaagd. Veel lezers zullen nu denken dat ik wat zwaar op de hand ben. Dat is ook zo. In oorlog, liefde en voet bal is immers alles geoorloofd, waarom zouden we die tuimeling van Jaap de Blaauw niet als een hogere vorm van een schijnbe- weginj beschouwen? Midvoor Schenkel, eerst van De Volewijc- kers, daarna van DWS, was een erkend meester in het versieren van strafschoppen. Dat is natuur lijk ook 'n kunst op zichzelf want hoe gauw geef je als „penalty-ac teur" niet net iets te veel, waar door He scheidsrechter zoveel arg waan krijgt, dat hij door laat spe len. oe ziet de versierders in aller lei vviaties tegen de grond gaan: plat voorover, met gebogen knie ën, zoals oudere dames in het zwembad duiken, of laag over de grond als een straaljager, nog me ters lang doortollend, alsof ze van een steile helling afrollen Zelden zal de scheidsrechter voor zo'n acrobatische prestatie een penal ty geven. De verdienste van Piet SchïuKel was ten eerste dat hij doordouwend met de bal 'n situa tie creëerde waarin hij wel ge vloerd móest worden, waarna hij het Karwei bekwaam maar sober afrondde. Je moest als arbiter dan wel bijzonder achterdochtig zijn wilds je hem geen penalty geven.. Jaap de Blaauw heeft kenne lijk ook aanleg in deze branche. „De getructe De Blaauw versier de ook nu weer een strafschop door 7ich mooi te laten vallen", schrijft de Leeuwarder Courant immers, alleen heeft hij streng ge zondigd tegen de code van de pe- naltv-mafia, die wil dat Je nooit Je geheimen prijsgeeft. El ke -scheidsrechter weet vanaf he den dat Jaap de Blaauw niet valt omdat hij gepakt wordt, maar valt omdat hij de scheidsrechter wil oakken, het zal lang duren voorda* hij weer een penalty weet te versieren, hij mag voortaan al leen r>og maar hopen op een straf- schoD als een tegenstander hem met een zeds beide benen by de knies shijf wegmaait op het mo ment d&t hij de bal in t lege doel wilde schuiven. Dan nog heeft hij de kans dat er niet meer dan een directe vrije schop inzit, als de scheidsrechter toevallig Gans heet. Ik zal dan geen medelijden met De Blaauw hebben, want het mag aan de ene kant wel slim en goo chem, handig en bekeken zijn om zo een strafschop te versieren, aan de andere kant is hij daardoor ook een gauwdief van de Tilburgse portemonnee geweest. Want er is natuurlijk geen wezenlijk verschil tussen de man die in de rust de kleedkamer van Wiilllem II bin nensluipt en uit ieders portefeuil le een briefje van honderd Jat, en de man die door een „linkie", dus op oneerlijke wijze, de tegenpartij een punt onfutselt, waardoor zij in plaats van met een winstpre mie genoegen moeten nemen met een lagere premie voor een gelijk spel. Toen AJax in Barcelona voet balde werden de AJax-spelers be naderd door een journalist met voorgedrukte lijsten, waarop zij moesten invullen wie hun favorie te filmster is, wat zij het liefste eten, enz. U kent dat systeem wel, ik wou dat ik het uitgevonden had en er patent op had aangevraagd, dan was ik nu schatrijk geweest. Johnny Rep (zo hoorde ik van Jan Mulder) liet als zijn lievelings eten noteren: .spinazie", en als favoriete schrijver: Dik Trom". Hoe schrijft u dat, vroeg een Spaanse Journalist beleefd, waar na Johnny het behulpzaam voor hem spelde. Ja meneer, het zijn net kwa jongens, maar Je kan wel r.iet ze lachen, toch zal Johan Neeskens het niet gemakkelijk krijgen in Barcelona, want omdat er maar twee buitenlanders tegelijk in de oompetitie mogen spelen, moet hij concurreren met Sotil. En die blijkt daar razend populair te zijn. „Als Sotil aan de bal komt, staat iedereen in het stadion op", ver telde Jan Mulder me. „En het is ook een heel goede voetballer. Hij doet niet veel, maar wat hij doet is leuk om te zien". AMSTERDAMDe zestien gese lecteerden zijn: Jongbloed (FC Am sterdam), Schrijvers, Suurbier, Haan Krol, Geels, Rep (AJax), De Jong, Jansen, Van Hanegem, Schneider (Feyenoord)Cruijff, Neeskens (FC Barcelona)Rensenbrink Ander- lecht), Notten (FC Twente), Peters (NEC). de selectie. "Meevaller" voor Kno bel: de zekerheid dat Cruijff en Neeskens volgens een afspraak met Michels en Barcelona in de voorron de van het Europees kampioenschap beschikbaar zullen blijven. De PSV- houding steekt daarbij des te schril ler af. De eerste teleurstelling voor Kno bel, die nu al wist: "Het zal de laat ste wel niet zijn". Hockey HEREN HOOFDKLASSE Tilburg Hattam; HGC MEP; EMHC Kampong; Nijmegen Amsterdam; Schaerweyde HCKZ; Groninger Studs HTCC. TWEEDE KLASSE A Alliance Groen Geel; Rijswijk Leiden; Cartouche Delft. Studs. DAMES EERSTE KLASSE WESTEN Pinoke Kieviten; Gooische Be Fair; HGC Amsterdam; Bloemen- daal HBS. TWEEDE KLASSE A Alliance FIT; HDM Laren; Victoria SCHC; Ledden Hil- Tennis Tom Okker heeft giste ren in de eerste ronde herenenkel- speü van de open Amerikaanse ten niskampioenschappen in Forest Hills gewonnen van de Amerikaan Erik van Dflden: 5—7, 6—1, 7—6-3. Bij de dames versloeg Betty Stöve in de eerste ronde de Frangaise Made leine Fuchs met 6—4, 6—2. Eerste teleurstelling voor Knobel: „Het zal laatste niet zijn" AMSTERDAM Teleurstellingen schijnen de weg van elke vaderlandse voetbalbonds- :oach te moeten plaveien. Nu is .George Knobel nog maar zo kort officieel in (KNVB) functie en toch heeft hij zijn eerste kleine desillusie at te pakken. Wat na de WK ei- tenlijk onmogelijk werd"geacht, dat presteerde PSV. Waar Knobel van Ajax-manager Hans Kraay, Feyenoord-trainer Wiel Coerver en Barcelona's voorman Rinus Michels die medewerking werd toegezegd bij het formeren van het nationale elftal in de „na- Duitsland-periode", daar lag PSV dwars. Jan Peters: debutant NIJMEGEN De KNVB heeft een speciale commissie belast met het on derzoek naar de handelwijze van de volledig 3 selectiegroep van de Nij meegse amateur hoofdklasser Quick. De spelers van Quick hadden eind vorig Sïizoen het bestuur verzocht vergoedingen te gaan geven voor het komende seizoen. De KNVB heeft de selectiegroep nu ten laste gelegd dat zij als amateurspelers het bestuur aangesp rord hebben tot het plegen van een onrechtmatige daad. Van het onderzoek van de KNVB zal het afhangen of de zes spelers, Vergeer, Reubsaet, Engels, Van der Neut, Mo lenaar en Wijsman een schorsing zal worden opgelegd. Deze zes spelers, die de zaak bij het bestuur aanhangig hebben gemaakt, deelden het bestuur enkele weken geleden mee dat zij niet me±r in het eerste elftal wilden spelen els zij geen vergoedingen zou den ontvangen. Na een bespreking met het bestuur hebben zij hun mo tieven enigszins gewijzigd en gezegd Bestuur LAAF wil Zuid-Afrika terug als lid ROME Het bestuur van de In ternationale Amateur Atletiek fede ratie heeft zich met 9 tegen 5 stem men uitgesproken voor opheffing van de schorsing van Zuid-Afrika. Vertegenwoordigers van dit land hebben dit gisteravond in Rome be kend gemaakt. De definitieve beslis sing over wat er met Zuid Afrika gaat gebeuren wondt vandaag geno men op het congres van de LAAF. Vier jaar geleden, tijdens het con gres in Stockholm, werd besloten Zuid Afrika uit de organisatie te dat de verre reizen naar het noorden van het land hun voornaamste mo tief waren. Het bestuur van Quick zal echter onder geen enkele voor waarde overgaan tot betaling van zijn spelers. Van de zes is Wijsman inmldde's teruggekrabbeld. HIJ zal weer deel uit maken van de hoofd macht van de Nijmeegse hoofdklas- Aanslag op Aziatische Spelen gevreesd... TOKIO De Japanse politie maakt zich bezorgd over een moge lijke aanval van Arabische guerriUa- stryders en Japanse radicalen, ge richt tegen de zevende Aziatische spelen in Teheran, zo meldt het Ja panse persagentschap Kyodo. De politie vreesde een plan tot sabotage na onderzoek van een ge codeerde boodschap die de Japanner Soezoeki bij zich had die op 26 Juli op het Pa/rijse vliegveld Orly werd gearresteerd. In de boodschap werd aan vijf Palestijnse commando's opdracht ge geven onmiiddeiaijk op een bepaalde plaats in Europa by een te komen voor overfeg, voorafgaand aan geza menlijke operaties in de herfst van de Japanse rode-legerbeweging (Ja panse radicale studenten) en het volksfront. Ofschoon in de boodschap niet het doel van de bijeenkomst werd aan gegeven, is de politie geneigd aan te nemen dat de guerrillastrijders een aanval voorbereidden op de Aziati sche Spelen die zondag worden ge opend. Dit is geen stijl, ik voel rue bestolen )oor Paul de Tombe Een week voor de interland tegen jweden (4 september in Stockholm), len duel toch waarin Oranje een PJas verworven reputatie heeft op te gouden, bedankten de uitgenodigden r#an Kraay (21) en de Van de Kerk- tof-tweeling voor de eer te worden 1Qj:;epasc in de selectie van het Neder- iqfnds elftal. TerwiJ de Eindhovense profs jgkonden rekenen op een vaste plaats .qls de belofte zou worden ingelost" "Varen de Knobel-woorden) stelden "ij het clubbelang boven deze inter- ïnd. Zo verbijsterend simpel deden an Kraay en het Van de Kerkhof - üo hun verantwoordelijkheid als a km an ten opzichte van het natio- ale team" af. Alsof er in West •uitsla-id niet iets is gegroeid, alsof ,et nationale team geen "club" is vaeworden. De bedankjes doen denken aan t Idperk voor 't WK, waarin de byna taditioneel oer-Hollandse strijd ■Hoedde tussen de belangen van de I Mubs en van het nationale elftal. Want er speelt meer. Knobel jocht dan telefonisch vijfmaal over 37^e zaak hebben gesproken met Ben an Gelder, die PSV-manager kon 4èl No dvquist en Edström verbie- *n met Zweden mee te doen hij rmocht de door Knobel geïnvi- erden niet te inspireren zich bij de lectie te voegen. Die beslissing erd aaa de spelers zelf overgelaten, 'eft V ui Gelder gezegd. Dat besluit el negatief uit omdat de competitie e zondag er na,is PSV—Feyenoord) el belangrijker werd geacht. "En dit moet ik aanvaarden", be st te Knobel, "wat de consequenties k zijn". Die gevolgen zijn dat er nu n slecnts lichte verjonging heeft innen plaatsvinden. Zijn op de toe- >mst gerichte beleid, verbiedt Kno- 1 na de "afzeggingen" op ouderen s Keizer en Israël terug te vallen. >at zoj niet Juist zijn. De WK was K)r sommige spelers het laatste Kjgtepunt. dus op die dertigers kun niet meer terugvallen als Je op de e kom it mikt. De bedoeling was ge ldelijk te verjongen, maar de ten- ns van de afschrijvingen zal die rjongiag versnellen". De eerste stap is gezet. Jantje Pe rs (20), door AJax afgekeurd, is als butant opgenomen in de selectie. George Knobel: eerste teleur stelling. Tegen die achtergrond is het wat merkwaardig dat doelman Jan Jongbloed wederom deel uitmaakt van de zestien. Hoewel.Knobel "Hy wl tot in het oneindige blijven keepen, ook in Oranje". In vergelijking met het team dat naar Duitsland afreisde ontbreken behalve de V. d. Kerkhofs ook Israel Treytel, Keizer, Strik, Van Ierssel. Vos en Wim Rijsbergen. De Leidse voorstopper, openbaring van het we reldkampioenschap, verwacht zelf nog niet "aajn de bak" te karnen. Door zijn blessure. Knobel: "Erg Jammer dat hij er niet bij is, maar als zijn blessure over is, gaat hij er weer goed tegenaan". Met Jan van Beveren, die eerst het ritme weer volledig te pakken wil hebben voor hij terug wil komen, behoort Rijs bergen tot de mannen voor wie de come-back in Oranje slechts een kwestie van tijd betekent. Geprojec teerd tegen de groep voor West Duitsland zijn behalve Peters ver der René Notten en Feyenoorder Dick Schneider nieuwe gezichten in lijk. maar vreemd is het wel, dat er valselijk is getoeterd. Trouwens, bij de FISA-Juniores kanpioenschappen vorig jaar in Nottingham maakte Thomas Keiler (Zwitserse president van de internationale roeibond, de FISA) een hoop lawaai, omdat er geen vlaggetje op de boei meteen na de finish was. Nu dat hier ont breekt, wordt er echter niets van gezegd". Het eerste FISA-foutje op de rusti ge Rotsee, mede waardoor Ans Gra vesteyn het in de herkansing moet gaan proberen. Met onder anderen Val Bertrand als opponeote. Een Australische, die sinds april door Europa van wedstrijd naar wed strijd reist met haar skifje op het dak van de auto en die het ook presteerde deels in de stikdonkere nacht honderd Engelse mijlen in een slordige 21 uur te varen. Van daar haar bijnaam „Miss Hundered Miles". Andere kleurrijke tegenstandster is Genaite Ramonschekene-Shidagita, de tweevoudige Europese kampioene, die in de onevenredig sterk bezette derde heat (waarin vier finalistes van vorig Jaar plus de Oostdultse tiitelhoudster) vrolijk als laatste binnendobberde. Ook de acht, de gestuurde vier en de dubbelvier moeten nog eens ex tra in actie komen. Het Jonge octet van Leo Oostendorp arriveerde wel als laatste, maar realiseerde toch de vijfde tijd in totaal van de negen ploegen. De prestatie van de DDS-Kippen was beter. De Delftse dubbelvier kwam binnen de twee seconden van het close finishende Roemenië. Rus land en de USA toe, maar maakte in het over drie heats uitgesmeerde veld van zestien wel de zesde tijd. Dat ook wel eens de eindklassering zou kunnen zijn, zondag, voor de goedlachse pupillen van Bas van der Meer. Nereus/Aegir, dat in Moskou met Hette Borrias vlak voor de DDR het goud weggriste, zag de Oostduit- sen nu recanche nemen. Al was dat relatief. Wamt Ingrid Dusseldorp snoekte bij de zesde haal, herstelde zich even snel als geroutineerd, maar de daardoor opgelopen drie kwart lengte achterstand was niet meer goed te maken. Stom Ingrid Dusseldorp, de Europese skif-kampioene van 1972: „De riem glipte ineens uit mijn handen. Stom, dat is me nog nooit gebeurd. Ik reageerde gelukkig vlug, waar door het ons maar twee halen kost te. In ieder geval weten wij nu meer van ae DDR dan zij van ons. Want wij waren bij de finish eent niet verschrikkelijk moe, maar zij wel. Dat kon Je duidelijk merken". Evenals te constateren viel dat het Hollandse kwartet van Ellen Lugten weer helemaal „on top" is, de snoek ten spijt. Dat geldt ook voor Hette Borrias en Margriet Dubbelboer. De Or- ca/Uyas-dubbeltwee roeide voor net oog wellicht niet zo indrukwekkend als het merkwaardig in leeftijd uit eenlopende DDR-duo Gisela Meue- findt (17)—Rita Schmidft (32), maar beheerst en tactisch was hert. weL De in laag tempo roeiende Pooisea kwamen er in elk geval niet aan te pas, waardoor de Utrechts-Gro ningse combinatie voor de enige Nederlandse dagzege zorgde. Al was die wel relatief, want overwinningen tellen zondag pas LUZERN Ans Gravesteyn was woedend. „Dit is geen stijl", brieste de Utrechtse meer dan verontwaardigd, „ik voel me bestolen". Terechte toorn, dat wel, maar daarnaast had zij op deze eerste (voorwedstrijden) dag van de wereldkampioen schappen roeien voor dames moeten beseffen dat je bij de finish nog beter een metertje extra kan trekken, dan na het toetersignaal abrupt te stoppen. baar afgetoeterd. Waarna zij zich prompt liet uitdrijven en Jonge Zwitserse hope Marisa Ernst zowaar vanuit geslagen positie de nog op een plaats in de halve finales recht gevende derde plek voor zich opeis te. Want Ans had pas 996 van haar 1000 meter voltooid Onmogelijk KNRB-praeses mr. Udo Suermondt: „Hiertegen protesteren is onmoge- Door Fred Ivens En dart. deed Ans. In de tweede heat voer de nationale nummer twee onbedreigd achter potige Pa- rijse politie-agente Annick Anthoine en Tsjechische Jitka Cabrnochova naar een derde positie. Ook de Oranje-sculster werd duidelijk hoor-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13