'Entourage in de Kuip imponeert me; maar het komt wel goed' INEENS WAS HENK WERY WEG... Willy Kreuz; een gevoelsmens -&xtra. Die man heeft altijd wat te kankeren VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1974 ROTTERDAM Zijn oogopslag verraadt vermoeidheid. Het Is niet zonder raspend keelgeluid dat hij zijn stem hervindt. Het extra half uur 'Steigerungen' van Coerver blijkt niet te hebben nagelaten sporen op het nu bleke gezicht aan te bren gen. Vandaag keert de zomer in een plotselinge milde bui de achterstallige zonnestralen uit. De bijna koude douche ten spijt ontspringen weer de minuscule zweetdruppels op het voorhoofd en onder de neus. Met zijn mouw veegt hij ze weg. Voor even: „Het komt allemaal goed", zegt hij eenvoudig. poor Üer Stolk De aanloop naar het nieuwe voet- blgebeuren is door Willi Kreuz be- pesd genomen. Luidruchtig is hij Inds zijn jongensjaren nooit meer pweest. Niettemin beweren zij, die em beter kennen, dat Kreuz nog filler is geworden sedert het mo ment, dat zijn fonkelende ster het apltaalkrachtige Feyenoord zo in- fns bekoorde dat er spontaan ruim cht ton werd geïnvesteerd. Hij Ss nooit een herrieschopper ge leest, beweert hij. Behoudens zijn bel prille voetbalperiode, leefde hij löt wie <lan ook op goede voet. Eens, prklapt hij vierde zoon uit een »zin van negen eens is hü tijdens s training van Admira Wien op de aist gegweest. "Ik wil altijd winnen", limlacht hij schuchter. "Vandaar". De schilderskwast, waarmee hij pit zijn brood leek te moeten ver lenen, raakte hij nooit aan. Als zes- jenjarige, had hij al zoveel uren in et schoppen tegen een bal zitten, it een full-profcontract niet kon itblijven. Misschien handelde hij ►en al in de geest van Coerver, er- pnt hij. 'Ik kreeg een keer een nieu- e broek. Een kwartier later had ik >dden aan mijn lichaam. Een sli- Ing op straat, weg broek". Willi Kreuz, heeft bij Feyenoord de lek waar Franz Hasil in de kleed- Lmer püaoh/t te Ziftten van de colle t's toegewezen gekregen. Hij heeft tdeesd gelachen toen iemand hem teriep dat dat de hoek was van al- "Schnitzels". Want zo is Willi. Als jvoelsmens hecht Kreuz als geen 3der waarde aan ogenschijnlijk on- ïlangrijke dingen. Waar Dries Visser hem bij Sparta iar en van de training bracht toen ij geen auto had, waar Nol Heijer- an hem toen zijn vrouw nog in We- fn was te eten vroeg, daar blijkt pter Ressel in het nieuwe huis in endrik Ido Ambacht de lampen te -bben opgehangen. Kreuz praat inkbaar over dat gebaar van Res- il. i kon kiezen of mijn flat van 550 ulden in de maand aanhouden of open. Ik heb toen niet alleen ge staan. Peter Ressel haalde met één telefoontje naar de makelaar zó en kele duizenden guldens van de prijs af en Wim van Hanegem versierde een grote korting op de inrichting. Ik heb aat als zeer prettig ervaren." Een duidelijke indicatie dat wat de prestaties van Kreuz betreft straks wellicht niet naar Henk Groot, Frans Bouwmeester en nog een hele serie anderen behoeft te worden verwezen. Het klinkt ook te afgezaagd: iedere speler heeft minstens een Jaar nodig om bij Feyenoord te wennen. En wie beweert dat de nieuw gecontracteer de speler door de jaren heen matig door de rest van de groep wordt geac cepteerd zou mogelijk in het geval Kreuz wel eens ongelijk kunnen krij gen. Wat ook weer niet wfl impliceren dat Willi Kreuz het niet moeilijk zou hebben op dit moment. Hij ontkent dat ook niet. "Maar ik wist dat het moeilijk zou zijn", zegt hij. Ik ben er door anderen ook op voorbereid. Het heeft zeker meegespeeld voor ik mijn beslissing nam. Ik weet echter wat ik kan. Toen ik bij Sparta kwam, had ik hetzelfde gevoel. Dat ik in die tijd helmwee naar Wenen had, kiwam omdat ik niet draaide bij Sparta. Ik heb weieens tegen mijn vrouw ge zegd: ik stop, we gaan terug. Maar vanaf het moment dat het wel goed ging heb ik nooit heimwee meer ge had. Ik heb vaker periodes gekend dat ik twijfelde. Eén doelpunt kan me daar overheen hrengen. Tegen Chel sea kwam ik alleen voor de keeper. Ik hoorde Kristensen roepen. Wan neer Jörgen had gedoelpunt, zou ik een meesterlijke pass hebben gege ven. Inderdaad, nu werd er gerede neerd: waarom schiet-ie zelf niet, die geweldige spits? Die situaties heb ik ook bij Sparta gekend. In het begin was ik bang om te falen. Wanneer Bosveld riep, kreeg hij de bal van me. Maar later, toen het zelfvertrouwen er wed was, kon-ie schreeuwen wat hij wilde. Wanneer ik zelf beter stond, kreeg hij de bal niet." Het verhaal van bijna iedere spe ler, die gebukt gaat onder een astro nomisch hoog transferbedrag, de eigen reputatie en een vreemd werk klimaat. In dit verband is het ook aardig om de uitspraak van Jan Boskamp te horen, nadat hij drie VOETBAL weken bij RWDM heeft gewerkt. "Ik kan me nu pas voorstellen", zegt Bos kamp op zijn vrije dag terug in Rot terdam, "ük kan me nu voorstellen hoe moefflijk all die nieuwe speders het altijd bij Feyenoord hebben ge had." Wiel Coerver zegt het zo: "Toen Kreuz de eerste dag bij Feyenoord kwam, had hij wel voor een miljoen procent zelfvertrouwen. Maar op het moment dat de WK-gangers zich in het trainingskamp meldden was op slag alles weg. Maar het komt wel goed". Willi Kreuz zegt dat zijn trainer na. Intensiever dan hij ooit deed bij Admira, fanatieker nog dan bij Sparta, werkt hij aan zichezlf. Wat hem er niet van weerhoudt, vriende lijk als hij van karakter is, iedereen die een beroep op hem doet ter wille te zijn. Zo bracht hij daags voor dit gesprek op verzoek van het voetbal weekblad VI uren door in het safari park van de Beekse Bergen. Voor 'n foto te publiceren in de week die aan PSV—Feyenoord vooraf gaat. Kreuz: "Een stuk vlees, waarop een honge rige leeuw zich wierp. Ik moest met mijn hoofd buiten het autoraam gaan hangen en vanuit een andere auto schoot de fotgraaf plaatjes. "Willi in het hol van de leeuw gaat het stuk heten". Alzo torst Willi Kreuz de loodzwa re last om de produktie van Feye noord op gang te houden. "Feye noord is kampioen", zegt h ij. "Iede reen verwacht dat Feyenoord dat straks weer wordt. Met mij op een nog duidelijker manier. Ik heb er twee gemaakt tegen Nice. En in vijf wedstrijden tegen amateurs nog eens negen. Maar de entourage van de Kuipmimponeert me. Tegen Chelsea lukte het niet. Tegen FC Brugge had ik twee mogelijkheden, maar even zoveel keer werd de bal van de lijn gehaald. Op een gegeven moment hoor Je binnen in Je die 6tem. Het moet, het moet, het moet. Je ver krampt dan. Je loopt te lang met 'n bal, hoort de medespelers schelden wanneer de pass verkeerd is. Dat vreet aan je. In Spanje miste ik een strafschop. Normaal zi<t-<ie er in wanneer ïk er een neem. Ik wist van te voren dat ik zou missen. Ik had hem liever niet genomen, maar ik durfde dat niet te gen Coerver te zeggen. Vantevoren had hij om vrijwilligers gevraagd. Vier man meldden zich, waarna Lex Schoenmaker me vroeg: Willi, jij nam ze toch by Sparta ook. Toen kon ik niet terug. Ik heb er de hele verlenging aan lopen den ken. Ik dacht, als er in godsnaam nog maar één ingaat. We kregen kansen. Die werden gemist. Toen ik imijn aanloop, nam, wist ik dat-ie er niet zou ingaan". Willi Kreuz, het gevoelsmens. "Wanneer Wim Jansen in de wed strijd of tijdens de training tegen me zegt: goed gedaan Willi, dan vind ik dat prettig. Denk ook niet dat ik Lex Schoenmaker een kwaad hart toedraag. Wanneer hij een doelpunt maakte was ik altijd een van de eer sten om hem daarmee te compli menteren. Ik heb bewust gekozen voor Feyenoord. Toen Cor Coster me belde omdat hij me bij Real Madrid en Nice kon brengen heb ik geant woord dat ik het liefst naar Feye noord zou gaan. Dat is ook eigen belang geweest. Ik realiseer me maar al te goed dat ik me in Nederland verder kan ontwikkelen maar dat ik binnen twee jaar vergeten zou zijn, wanneer ik naar Spanje of naar Frankrijk zou zijn gegaan. Dat ik voor Feyenoord heb geko zen is me niet kwalijk genomen door Coster. Hij heeft alleen gezegd: let goed op wat je doet. Vraag zo en zo veel". Saillant detail: Cor Coster adviseurde Kreuz ongeveer hetzelf de bedrag te vragen als Dolf Aarse al had gedaan. Kreuz: "Bij de een lag 't handgeld iets hoger, bij de ander 't basissalaris. Maar het kwam wel op hetzelfde neer". WOUDENBERG Henk Wery. Ineens was hij weg uit de Kuip. Wiel Coerver was op het lee gekomen om hem tegen John Steen Olsen te ruilen en in uiterst korte tijd was het stui- ertje-wisselen voor elkaar. Wery weg: Feyenoord kon niet eens afscheid van hem nemen, rouwens, het deed daar ook geen enkele moeite voor. Een simpel bedankbriefje voor "zes jaar ouwe dienst" kon er zelfs niet af. Wery's naam werd eenvoudig van de loonlijst afgevoerd. Typisch Feyenoord", reageerde Henk Wery op het "afscheid". „Maar ja, Feyenoord is een zaak, e, denk je dan. Een keihard bedrijf". •oor lob Vemite Overigens voelt Henk Wery er op it ogenblik erg weinig voor om •achtig te spuwen in de bron waar- t 'hij in zijn beste voetbaljaren onk. Op de vraag 'waarom hij Feye- •ord verliet, terwijl hij er toch een euw, en beter, contract kreeg aan boden', antwoordt hij schouder- .halend: "Ach, ik wilde na die zes ar wel weer eens wat anders. Ik as een beetje uitgekeken oo Feye- >ord". Toch wil hij wel kwijt dat hij zich tt afgelopen seizoen in het Rotter- •,mse stadion niet erg prettig voelde. man met het snoeiharde schot in benen: "Ik had vorig jaar nogal tch. Door die zware liesblessure die l opliep. Lange tijd was ik uit de v ulatie. En daarna ondervond ik he- maal geen steun om terug te ko men. Van het bestuur niet, van Wiel Coerver niet. Ik voelde me op 't laatst gewoon verwaarloosd en dacht: "Zó hoeft het voor mij niet langer. Nou, en toen ik naar Utrecht terug kon, heb ik dan ook niet lang geaarzeld". "Maar over de spelers van Feye noord kan ik geen kwaad woord zeg gen. Ik kon zonder meer goed met ze opschieten. Dick Schneider belt me trouwens nog wel eens op. En Jörgen Kristensen is ook een vriend van me. Maar die belt niet. Wat dat betreft Is hij net als ik. Ik ben ook nietzo'n beller". Levensgroot Van Feyenoord naar FC Utrecht. Henk Wery, die sinds twee Jaar zeer fraai in het landelijke Woudenberg woont: "Het verschil is levensgroot. Die clubs vallen gewoon niet te ver gelijken. Feyenoord is een keiharde profclub, bij FC Utrecht werkt men op een soort schamele semi-prof-ba- sis en gaat alles er veel gemoedelijker aan toe. Neem het trainingskamp voor de competitie. Bij Feyenoord was dan alles tot in de puntjes verzorgd. Bij FC Utrecht moesten we veel im proviseren. We zaten ergens in Zeist - nee, niet in het Sportcentrum waar Feyenoord komt - in een hal, waar geen comfort was. Van thuis moes ten we een veldbed of een gemakke lijke stoel meenemen als we na de training wilden uitrusten. Maar ieaereen vond dat normaal. Logisch. Maar wat wij wél hebben en wat Je bij Feyenoord miste, is gein. Gewone, ouderwetse gein. Bij FC Utrecht heb ik weer leren lachten. In de Kuip weten ze, geloof ik, niet meer wat pret maken is. Er was gewoon geen tijd voor gein. Steeds was het maar van "Je móét, Je móét, Je móét", als Je begrijpt wat ik bedoel. Maar ook dat was logisch. Feyenoord is immers Henk Wery een prestatie-fabriek, waarin dure krachten werken. En FC Utrecht is een club, waarin veertien van dezes tien spelers uit de A-selectie naast het voetbal een gewone baan, een normal dagtaak, hebben. Kijk, en onder die omstandigheden kun Je natuurlijk niet spreken van móéten", Stap terug Van Feyenoord naar FC Utrecht. De 31-Jarige Henk Wery, die voor de komenae drie seizoenen aan het sta dion Galgewaard vastgeklonken zit: "Sportief gezien is het beslist een stap terug. Dat geef ik graag toe. Maar "de top" hoeft voor mij eerlijk gezegd ook niet mer zo. En financieel ben ik er werkelijk niet op achteruit gegaan. Als dat het geval was ge weest, had ik de overstap niet ge maakt. Maar om op t sportieve te rug te komen, in FC Utrecht zit toch wel zó veel kwaliteit dat we echt niet tegen de degradatie zullen hoe ven te vechten. Ik geloof, dat wij goed zijn voor 38 punten, 'n zeven de of achtste plaats in de eredivisie. Vooral thuis zullen we een hoop pun ten pakken". Leuke vent Van Feyenoord naar FC Utrecht. Van Wiel Coerver, met wie Henk We ry vorig seizoen niet bepaald best overweg kon, naar Jan Rab. Wery. die in de Utrechtse top-elf rechterspit is: "Jan Rab en Wiel Coerver vallen ook niet met elkaar te vergelijken. Rab is veel rustiger. Hij is een leuke vent, die goed in het gehoor ligt. Hij bezit een fijne instelling. Ik train lekker onder hem. En het bewijs dat ik er komend seizoen echt iets van wil maken, is wel, dat ik voor de trai ning begon al voor mezelf heb ge werkt. Hier in de bossen bij Wouden berg. Het is er een ideale omgeving voor. Coerver zou er heel wat "par koersen" kunnen uitstippelen voor zijn boslopen". De transfer van Feyenoord naar FC Utrecht heeft veel veranderd rond Henk Wery. Maar één ding is eender- gebleven. HIJ is nog steeds full-prof. Met Leo van Veen is hij de enige van de Rafo-pupMen die louter van de voetbalsport leeft. Tevreden Wery, die beweert ook geen enkele last van blessures meer te ondervinden "Maar ik wil er wel wat bij gaan doen. Laatst vernam ik uit zéér be trouwbare bron dat er een slijter in Woudenberg was die ermee op wilde houden. Ik naar die zaak toe. Ik zag wel wat in die handel. Maar toen ik in de winkel was en mijn bedoelin gen uitlegde, donderde die man me onmiddellijk weer zijn slijterij uit. Hij was hoogst beledigd, want hij wilde helemaal niet met zijn zaak stoppen. Was mijn zéér betrouwbare bron toch niet zo betrouwbaar ge weest....". Coerver Rotterdam —De zwaarste tegen stander die Feyenoord in zijn (uitgebreide) oefencampagne te bekampen kreeg, heette ong- üw»}fld UJpest Dosza, dat de op ponent was tijdens de finale van het toernooi in Huelva. Wiel Coerver in 't Zuidspaanse stad je over die équipe: "Na de we reldkampioenschappen in 1954 heb ik een Hongaars elftal niet m3»r zó goed zien voetballen. Ujpest Dosza bezit op het ogen blik zonder meer één van de bes te ploegen van Europa". Niettemin versloeg Feyenoord de Hongaarse kampioen met 1-0. De uitslag had zelfs hoger uit kunnen vallen. En dat terwijl spelmaker Wim van Hanegem, dure aankoop Willy Kreuz en Wim Rijsbergen, die man die bij de recente wereldkampioen schappen zo schitterde, tijdens die eindstrijd in Huelva niet in actie kwamen. Een overtuigend bewijs, dat dit Feyenoord sterk is. Erg sterk. Vooral, zoals dat he»-,, in de breedte. Wiel Coerver, die in Huelva UJ pest Dosza beslist niet ophemel de om daarmee de prestatie van zijn eigen pupillen nóg meer re lief te geven, verkeert evenwel vandaag-de-dag niet in een I stemming van "wat kan ons nog gebeuren?". Integendeel. Een dergelijke instelling botst trou wens met zijn karakter. Wiel Coerver is immers de man van: nóg beter, nóg meer trainen, nóg harder werken, nóg meer boslopen. Wiel Coerver is ook een trainer die zelfs in gloriedagen duidelijk het accent op de "zwakke pun ten" legt. Bij sommigen valt dat niet best. Een Lex Schoenma- Kreunende Willem van Hanegem: ,J)us nog meer boslopen ker zegt bijvoorbeeld: "Die man heert altijd wat te kankeren". An-leren beschouwen de fana tieke Limburger ais 'n pure rea list, die zich niet laat verblinden door glanzende s Wiel Coerver avwid van een nieuwe voetbal jaargang: "Het meest kritieke punt is op t ogenblik bij Feyen oord de organisatie in de ach- 'ter ïoede. Die is niet goed. We missen in de veredediging en ternoede. Die is niet goed. We missen in de verdediging een grote persoonlijkheid. In de oef iiwedstrijden hebben we da u*door teveel doelpunten te gen gehad. Ga maar na. Drie go^ tegen in Nice, drie tegen PC Brugge, twee tegen Betis Se- vflla. Al die tegengoals komen bij mij erg hard aan. Vooral ook omdat onze verdediging het vo rig seizoen in de tweede helft van de oompetitie .uist zo uitste kend deed". En daarna, ongevraagd: "Het feit dat Rinu$ Israel weg is, zou een Joop van Daele toch juist ruiager moeten maken, want nu is hij praktisch verzekerd van zijn plaats". Wiel Coerver beweert zich geen al te grote zorgen te maken c de concurrentiestrijd die er bin nen zijn kernploeg heerst. De triaier: "Laat ze maar om hun plants knokken. Trouwens als je vijf ien spelers hebt die alle maal goed zijn voor het eerste elftal, is het toch een onmoge- lijkneid om iedereen tevreden te stellen. Je hóudt dan kwade gezichten". W!el Coerver over de nieuwe aankopen: "Kreuz en Olsen zijn niet alleen uitstekende voetbal lers, maar ook in t menselijke vlak aanwinsten voor de ploeg. Het zijn voor een trainer prima jongens om mee te werken". "En dit Feyenoord móét, wil het aan de top blijven. Het bezit geen team meer als vroeger met een Israël, een Hasil, een Mou- Üjn een een Kindvall, dat vaak louter op zijn klasse kon drij ven. Dit elftal moet werken; hair ier werken dan de concurrentie wil het succes hebben". Tj( slot een zakelijke Coerver: '»Ve zijn aan onze stand plicht om weer kampioer te wor den. En in verband me' de fi nanciën moeten we in dt Euro pa ïup heel ver bomen Maar het belangrijkste blijft voor mij toch de competitie"

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11