FORD WIL GEEN PRIJSCONTROLE Sojoez Nachtelijke noodlanding Kissinger weer naar M.-Oosten GERUCHTEN OVER KOMENDE BRITSE VERKIEZINGEN Spaanse Sahara: begeerd gebied Ondanks stijging levenskosten FOSFAAT ONDER WOESTIJN Keetje Tippel ook op Gerecht en omgeving I WEER FRANSE WAPENS VOOR ARABIEREN Schoonvader Mexicaanse president ontvoerd Amerikaans-Russische vlucht wordt dubieus (Vain onze correspondent) WASHINGTON Terwijl de kosten van het levensonderhoud in de Verenigde Staten net de dag stijgen denkt de regering beslist niet aan het invoeren van een prijs- en loon- xmtrole. Vesident Ford heeft dat gistermiddag nog eens klaar en duidelijk gezegd op zijn eerste lersconferentie, waarbij hij door een zee van vragen stuurde waarmee het leger van Witte duis-verslaggevers hem omstuwde. Veel vragen gingen uiteraard over de bestrijding van le inflatie. De meeste beantwoordde Ford met voorzichtige reserve. Alleen juist in het afwijzen van een loon- en prijsstop was hij onomwonden en zeer definitief. WASHINGTON (AP) De Ame rikaanse minister van Buitenlandse laken Henry Kissinger overweegt lm in oktober van dit Jaar opnieuw Jaar het Midden-Oosten te gaan Arn daar te onderhandelen over de eerdere Israëlische terugtrekking uit ée bezette Arabische gebieden, zo is tisteren in Washington bekend ge haakt. Het tijdstip van Kissingers vertrek kaar het Midden-Oosten hangt af tan de onderhandelingen met de Is raëlische premier Rabin, die de twee- Be week van september naar Was hington gaat. Vandaag en morgen zal Kissinger pvrrleg plegen met de minister van Buitenlandse Zaken van Seoedi-Ara- fië Omar Sakkaf. Zowel Kissinger hls de Arabische landen willen dat Israël zich uit meer bezette gebieden terugtrekt. De Israëli's hebben ech ter alleen maar te kennen gegeven at zij bereid zijn een gedeelte van westelijke Jordaanoever terug te oven en zidh gedeeltelijk uit de Si- aï terug te trekken. Tijdens zijn lërblijf in het Midden-Oosten zal Sissinger waarschijnlijk ook naar Egypte, Syrië en Saoedi-Arabie Vertegenwoordigers van democra ten en republikeinen, van werkge vers en werknemers en zijn eigen economische adviseurs hebben hem een dergelijke maatregel ontraden. Wij hebben onze economische les sen geleerd: zo'n maatregel helpt niet. Ze verplaatst het probleem en is ontoereikend", zei de president. Wat moet de gewone man doen, die door prijsstijgingen steeds ver der in net nauw wordt gebracht? Het voorbeeld van de regering volgen en de buikriem aantrekken en op elke cent letten", adviseerde Ford. Een vaderlijke raadgeving, maar ze geeft schrale troost aan de zwak ke groepen in de samenleving, die elk dubbeltje al twee keer omdraai en, mair er echt niet uitkomen. Neem de ouden van dagen, die door de steeds stijgende kosten met de rug tegen de muur staan. Dat geldt vooral in ae grote steden. Bejaarde echtparen in een stad als Wasoington moesten in verloop van één jaar voor hun gewone uit gaven bijna tien procent meer neer tellen dan een jaar daarvoor. Het le ven van oude mensen in de hoofd stad is beduidend duurder dan op bet platteland en de kosten zijn sneller gestegen dan over heel Ame rika. Dit blijkt uit een pas uitge komen rapport van het bureau voor de statistiek. Het dagelijks voedsel, dat ongeveer twintig procent duurder werd, is de voornaamste oorzaak van het opja gen van Get budget, dat de gepensio neerden nodig hebben voor hun le vensonderhoud. Het statistisch onderzoek verge lijkt de uütigaven tussen de herfst 1972 en die van 1973, de laatste pe riode waarover verantwoorde gege vens bescnikbaar zijn. De cijfers laten zien. dat de uit gaven voor bejaarde echtparen met een laag inkomen in die tijd met 9.8 procent opliepen en voor die met een hogïr inkomen met 9,2 procent. Om wat cijfers te noemen: lm de la ge irakomen-iklassen waren in Was hington in 1972 de gemiddelde uit gaven 3584 dollar, in t973 stegen ze naar 3937 dollar. In de midden klasse ging het levensonderhoud voor een bejaard echtpaar omhoog van 5111 do-lar in 1972 naar 5618 dollar in 1973. Tenslotte de bestgesitueer- ouden "an dagen. In de hoofdstad komt hun levensonderhoud in 1973 op 8289 dollar, ln 1972 was dat nog maar /5J0 dollar. Zoals gezegd, geeft de stijging van de voed'cigskosten de grootste klap. In alle arie inkomensklassen over het hele land gingen ze met circa 20 procmt omhoog. Driemaal meer dan in alle andere sectoren van uit gaven. Huisvesting en ziektekosten stegen met vijf procent, kleding met 3,5 procent. President Ford tijdens zijn eerste persconferentie in 't Witte Huis. MADRID (Reuter) Op het qog is de Spaanse Sahara een dorre woestijnkolonie aan de noordwestkust van Afrika. Onder het kale oppervlak ligt echter een grote rijkdom in de vorm van een van de grootste fosfaatvoor- raden van de wereld. Geen wonder dat er verscheidene landen aanspraken op dit gebied doen gelden. 3QNDERDAG 29 AUGUSTUS 1974 Tijdingzaal wordt geopend LEIDEN Maandag 16 septem- Jber om half twaalf zal de Tijding- lzaal van de universiteit officieel in (gebruik werden genomen. De voorztt- fier van het College van Bestuur zal ieen korte Inleiding houden, waarna - mevrouw M. J. C. A. L. van Bavel ■jinforma-.it zal geven over de opzet ■en de gebruiksmogelijkheden van de -TTijdingtaal, die op het adres Sta- jtionsweg 37 is gevestigd. LEIDEN Behalve in de omgeving ■van de Hooglandse Kerk zullen voor !de vervaardiging van de Nederland se speelfilm Keetje Tippel ook enke le opnamen worden gemaakt op jhei Gerecht en in de Schoolsteeg. Dat geoeurt maandag en dinsdag, 's ochtends tussen vier en zeven uur. !ln deze oerioden zullen Houtstraat, Gerecht en Schoolsteeg worden af- gesloten. De bewoners zijn verzocht om deze straten dan parkeervrij te houden. LEIDEN De 37-Jarige chemicus dr F. Meijer heeft tijdens het zo- I mercongr-s van de Koninklijke Ne derlandse Chemische Vereniging in Leiden if gouden speurwerkmedail le van deze vereniging gekregen. Dit voor zijn onderzoek op 't gebied van de opoerviakte-chemie dat een on derdeel vormt van het materiaalon- I derzoek aan halfgeleiders transis- I tors bijvoorbeeld) Dr. Meyer is werkzaam bij het natuurkundig labo ratorium van Philips. PARIJS (Teuter/AFP) De Franse regering heeft besloten dat de ver koop van militair materieel aan de landen van het Midden-Oosten "voortaan zou kunnen worden toe gestaan na een onderzoek van geval tot geval". De regeringswoordvoerder, die dit bekendmaakte, zei dat hiermee het wapenembargo In feite niet meer be staat. Op 7 augustus was reeds mee gedeeld dat de regering het stand punt inzake het leveren van militai re uitrusting aan landen van het Midden-Oosten opnieuw in beschou wing nam. Het embargo werd door president De Gaulle tijdens de juni-oorlog van 1967 ingesteld voor landen die recht streeks betrokken waren bij de strijd. Onlangs raakte het embargo-beleid in moeilijkheden toen bekend werd dat Libië, dait meer dan 100 Franse Mirage-gevechitsvliegtuigen had ge kocht, een aantal daarvan - tegen de afspraak in - vorig jaar aan Egyp te had overgedragen. De Israëliërs wisten eens op spec taculaire wijze het embargo te door breken. Op kerstavond 1969 slaagden zij er in vijf kanonneerboten onder de ogen van de Franse marine in Cher bourg te laten ontsnappen. De schepen waren voor het embar go door Israël besteld en betaald, maar zij werden door de Fransen vastgehouden. Vakverenigingen De Griekse re gering heeft een grondwettelijke pro cedure uitgewerkt die de voorwaar den moet scheppen voor een herstel van de vrijheid van vakverenigingen in het land. Daarmee zullen tevens alle anti-vakbondswetten uit het re cente militaire verleden van Grieken land worden opgeheven. Juist de armsten worden het zwaarst getroffen. De statistiek laat zien dat zij een aanzienlijk groter deel van hun begroting aan voedings kosten kwijtraken dan een midden klasser en de beter gesitueerden: dertig procent van de lagere inkomens gaat op ln eten. 25 pro cent van de hogere. In hst onderzoek van het bureau voor de statistiek Is met al deze som berheid dan nog uitgegaan van vrij ideale omstandigheden: van bejaar de echtparen die zelf ln hun onder houd kunnen voorzien en redelijk gezond zjjn, en bovendien een eigen huis hebben waarop de hy potheek is ingelost. MEXICO (AP) José Zuno Her nandez, de schoonvader van de Mexi caanse president Luis Echeverria is gisteren in Guadalajara door vier ge wapende mannen ontvoerd. Dit is be kend gemaakt door een woordvoer der van de gouverneur van de staat Jalisco. Guadalajara is de tweede stad van Mexico en ligt 500 kilometer ten wes ten van Mexico-stad. De ontvoer ders van de 80-jarige Zuno hebben twee communiqués achtergelaten, een bij een krant en een in een win kel. Over de inhoud van de brieven is niets bekend gemaakt. Volgens de woordvoerder waren de mannen gewapend met pistolen en kleine machinegeweren. Behalve Zu no ontvoerden zij ook nog diens chauffeur. Ze zijn er in een se dan zonder nummerbord vandoor ge gaan. De Mexicaanse president heeft tot dusver wiet officieel gereageerd op de ontvoering van zijn schoonvader, die gouverneur van de staat Jalisco is ge weest en de universiteit van Guada lajara heeft opgericht. LONDEN (AP) De Britse poli tieke partijen zijn gisteren begonnen met de eerste ronde van hun verkie zingscampagnes terwijl er zich rond de persoon van minister van Arbeid Michael Foot een rel ontwikkelt. Foot zou in een vraaggesprek met de Press Association, het Britse binnenland se persbureau, zijn mond hebben voorbijgepraat en 3 oktober als ver kiezingsdatum hebben genoemd. Of ficieel is er nog geen datum voor nieuwe algemene verkiezingen be kendgemaakt. De Labour Party, die het land zonder «en duidelijke meerderheid in het Lagerhuis regeert, lanceerde een advertentiecampagne met een totaal budget van 150.000 pond ster ling. Motto van de campagne is: "Groot-Brittannië" aal winnen me; Labour". De Conservatieven hebben aange kondigd te zullen komen met nieu we beleidsvoorstellen die de huren en de kosten voor woningbouw moeten drukken. Op dit punt zal er in de ko mende verkiezingsstrijd fel slag wor den geleverd. Inmiddels heeft minister Foot ontkend dat hij de Press Association heeft verteld dat de leden van het kabinet zidh in meerderheid hebben uitgesproken voor verkiezingen op 3 oktober. De bewuste verslaggever doet echter geen stap terug. "Ik heb de datum in mijn notitieboekje" ver telde hij. Foot zei: 'ln de komende weken zullen er algemene verkiezingen worden gehouden, ik denk niet dat iemand daar twijfels over zal hebben. Maar ik weet riets over een datum waarop men zich zou hebben vastge legd'. Nieuwe verkiezingen voor dit na jaar werden algemeen verwacht, na dat de vorige met meer dan een on beslist hadden opgeleverd. Noch de socialisten, noch de conservatieven hebben *n duidelijke meerderheid. Het draaipunt van de politieke wip is in handen van de liberalen en een groep nationalistische lagerhuis leden voor Schotland, Wales en Noordierland. Daarnaast zijn er en kele onafhankelijke kamerleden. Toen hij het roer van de conser vatief Edward Heath overnam kon digde Wilson aan dat hij zijn be leidsvoornemens zou doordrukken en dat de oppositie hem maar moet trachten te doen struikelen op een van de voornaamste vraagstukken waarmee het land kampt. Dat heb ben de conservatieven weliswaar niet gedaan, maar een reeks parlementai re nederlagen op secundaire punten heeft van een consistent Labour-be leid weinig terecht doen komen. De Labour-ministers, die zich aan handen en voeten gebonden zagen door de ontbrekende steun in het La gerhuis, hebben veelvuldig gezin speeld op nieuwe verkiezingen. 3 ok tober wordt hier beschouwd als meest waarschijnlijke datum, 10 ok tober als tweede mogelijkheid. deze lag zeker in de bedoeling. Het zou voorts volkomen zinloos zijn ge weest, alleen maar zo'n beetje in de buurt van de Saljoet rond te stoeien en dan na 48 uur weer naar de aar de terug te keren. De Russen hebben al eerder moei lijkheden met koppelingsoperaties gehad. Na de eerste koppeling aan 'n Saljoet kwam de bemanning van de Sojoez-11 bij de landing om het le ven, vermoedelijk door een lek in t Spanje heeft vorige week laten weten dat de bevolking van de Spaanse Sahara zich in de eerste helft van het komend Jaar zal kunnen uitspreken over de poli tieke toekomst van het gebied. De regering in Madrid heeft de Ver enigde Naties gevraagd toezicht te houden op deze volksraadpleging. Marokko, dat de oudste rechten op het gebied doet gelden, heeft al bij monde van koning Hassan de Tweede laten weten dat het een referendum onaanvaardbaar vindt. Volgens de regering in Ra bat hebben de ruim 75.000 inwo ners van de Spaanse Sahara voornamelijk nomaden weinig of geen politiek inzicht, waardoor de beslissing in handen zou lig gen van de bewoners van de enke le plaatsen die overwegend van Spaanse afkomst zijn. Op deze wijze zou, waar de mening v. Ma rokko, een "marionettenstaat" on der Spaans toezicht ontstaan. De Spaanse Sahara is het enig overgebleven deel van de pro vincie Spaans West-Afrika dat nog onder de regering in Ma drid ressorteert. Ifni dat wat noor delijker ligt, werd op 30 Juni 1969 aan Marokko overgedragen. Het Spaanse deel van de Sahara meet 266.000 vierkante km. De hoofd plaats. El Aaiun, heeft een klei ne 5.000 inwoners. In 1963 werden rijke fosfaatvoorraden gevonden. Voor het vervoer van dit mine raal, waaraan maar weinig be hoeft te worden gedaan om het te gebruiken als kunstmest van hoge kwaliteit, zijn havens inge richt te Villa Cisneros en Playa de El Aaiun, op 20 km van de hoofdplaats. De Spaanse staatsmaatschappij die de exploitatie verzorgt, heeft ongeveer 500 miljoen gulden geïnvesteerd ln de aanleg van een lopende band van 95 km tus sen de fosfaatmijnen v. Bou Craa en de haven van El Aaiun. De voorraden van deze mijnen wor den geschat op 1,7 miljard ton. Vorig Jaar bedroeg de fosfaatuit- voer 2,3 miljoen ton. Dit jaar verwacht men de 10 miljoen ton te halen. Zo ontwikkelt de Spaanse Saha ra zich als een ernstige concurrent voor Marokko, dat in 1973 met 17 miljoen ton de grootste exporteur van fosfaat was. Volgens koning Hassan is de Spaanse Sahara des tijds losgescheurd van Marokko. Om aan de aanspraken op het ge bied kracht bij te zetten heeft hij 1974 "een jaar van nationale mobilisatie voor de bevrijding van de "Sahara" genoemd. Behalve door Marokko wordt ook door Mauretanie en Algerije, die eveneens aan de Spaanse Sa hara grenzen .aanspraak op dit gebied ter grootte van Noorwegen gemaakt. Onlangs liet Mauretanie een voormalige Franse kolonie die sinds 1960 onafhankelijk is koppelingsmeche nisme. Later mis lukten twee pogingen tot een koppe ling aan een Sojoez. Nu was dit ken nelijk weer het geval. De Amerikanen zullen ongetwij feld een betere garantie willen heb ben voor de technische kwaliteiten van de Sojoez en de kundigheid van de kosmonauten, alvorens zij zich aan het voorgenomen gezamenlijke experiment wagen. Verwacht mag worden, dat de Russen nog minstens nog eens zijn opvatting horen. Het invloedrijke Marokkaanse oppo sitieblad "L'Opinlon" sprak toen van een "imperialistisch-kolonia- listische samenzwering tegen Ma rokko" en een "nieuwe manoeuvre om de territoriale onschendbaar heid van Marokko te ondermij nen". Marokkaanse regeringslei ders onderschreven dit standpunt en Mauretanie deed er verder het zwijgen toe. Sinds 1970 hebben Marokko, Mau retanie en Algerije gepleit voor een referendum in de Spaanse Sa hara. Marokko is nu van mening veranderd omdat het vreest dat het gebied zelfstandig wordt. Er is trouwens een nationalistische partij in het gebied die daarvoor ijvert. Twee jaar geleden bepaalde de Spaanse autoriteiten dat alle in formatie betreffende de kolonie geheim was. Toen de Marokkaan se premier Achmed Osman en zijn minister van buitenlandse zaken, Achmed Laraki, deze maand op uitnodiging van de zieke generaal Franco in Madrid besprekingen voerden, werden dan ook geen bij zonderheden omtrent het overleg bekend gemaakt. De Verenigde Naties hebben herhaaldelijk aangedrongen op een volksraadpleging in de Spaan se Sahara. Op 14 december van het vorig Jaar nam de Algemene Vergadering nog een resolutie daarover aan. Eerder had Franco al plannen voor de toekomst van het gebied ontvouwd in een brief aan de "Asamblea General", het raadgevens orgaan waarin de di verse stamhoofden zitting hebben. Hij bood de bevolking zelfbe stuur aan, waarbU Spanje zou blij ven zorgen voor de defensie en de buitenlandse zaken. Dit is een van de mogelijkheden waarover de be woners zich in een referendum kunnen uitspreken. De combinatie van een Apollo links met een Sojoez rechts op de achtergrond, verbonden door het in Amerika vervaardigde koppe ling smechanisme. Van komende Sojoez-experimenten moet het afhangen, of deze combinatie ooit in de ruimte tot stand zal komen twee geslaafde Sojoez-vluchten moeten maken, en geen mislukking meer mogen boeken voordat de Amerikanen het. sein op groen zetten. (Van onze redacteur wetenschappen) MOSKOU Kort na middernacht is het Russische ruimte schip Sojoez-15 na een vlucht van slechts 48 uur en 12 minuten in Kazakstan geland- De weersomstandigheden waren bar slecht en westelijke deskundigen menen dan ook, zowel uit de korte duur van vlucht als uit de omstandigheden bij de landing (bij nacht) te moeten opmaken, dat het min of meer om een noodlanding ging. De ruimtevaarders Sarafanow en Demin zou den in goede gezondheid verkeren. De Sojoez is niet aan het ruimtestation Saljoet-3 gekoppeld, zoals de bedoeling was. De duidelijke mislukkig van de De Amerikanen bedongen dan vlucht van de Sojoez-15 zet de voor- ook, dat zij het koppelingsmechanis- genomen gecombineerde Amerl- me voor de twee ruimteschepen, dat kaans—Russische ruimtevludht vam aan de hoogste veiligheidseisen volgend jaar juli op losse schroeven. moest voldoen, zelf zouden vervaar- Tot dit gemeenschappelijke tochtje digen en met de Apollo in de ruimte door de ruimte, waarbij een beman- brengen. de Sojoez en een bemande Apollo in Zij stelden nog een harde eis: de ruimte aan elkaar zullen koppe- voorkennis omtrent doel en duur van len, werd door de twee ruimte-groot- de Russische oefenvluchten. De Rus machten indertijd op geheel i hadden tot dusver de gewoonte, schillende gronden besloten. De Na- daarover niets tevoren bekend sa zag hierin een kans in te haken op maken. Zij konden, hoe de vlucht het Amerikaanse streven naar ont- ook verliep en wanneer een Sojoez spanning en samenwerking oost-west ook terugkeerde, tegenover de bui- daardoor het congres wat milder tenwacht altijd van een geslaagde te stemmen ten aanzien me kosten van de ruimtevaart. Rus- den land daarentegen hoopte door deze eigen gezamenlijke onderneming té profi- den storten, teren van de kennelijk grotere er varing en technische kennis op het gebied van de oemande ruimtevaart. vlucht spreken. De Amerikanen wil- zekerheid voordat ze hun in een avontuur zou- Els Amerika Gevolg van die Amerikaanse els as, d)art de Russen iin Juoi Jl. direct a de lancering van de Sojoez-14 be- A1 de eerste oriënterende contac- kend maakten, dat een koppeling Onverantwoord het ruimtestation Saljoet in de bedoeling lag en veertien dagen la ter tevoren de terugkeer van de So- ten maakten het de Amerikanen duidelijk, dat er nog heel wat aan de Sojoez-systemen diende te worden verbeterd, wanneer zij hun eigen Joez bekend maakten, iets wat mensen niet onverantwoorde risico's zij nog nimmer hadden gedaan, wilden laten lopen. De Sojoez bleek ondermeer nauwelijks beter be- "tevoren" de landing stuurbaar te zijn dan de eerste Ame- 15 bekend gemaakt, rikaanse capsules, de Mercury en de Weliswaar hebben zij ook ditmaal de Sojoez- toen was kennelijk al iets mis gegaan. Vol- leek de Sojoez aanzienlijk tion Saljoet benaderd. Tot minder betrouwbaar dan de Apollo. peling is het echter niet gekomen,

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9