Poging tot politieke zelfmoord Vredeling 11% Spaarrentetot STEUN VOOR ERGST GETROFFEN BOEREN 'Aanpak van twee kanten' Benzine bij witte pomp goedkoper Vredeling had nooit defensieminister willen zijn GS in Zuid-Holland tegen geheimhouding gegevens over bron luchtverontreiniging Treiler is vertrokken Kamercommissie over Surinamers: DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1974 DEN HAAG Het voor Henk Vredeling moeizame vraagge sprek met Vrij Nederland moge vanwege de weinig parlementaire uitlatingen als een bom zijn inge slagen, verbazing heeft hij met zijn ondubbelzinnige uitspraken in politiek Den Haag amper ge wekt. Door Reny Dijkman Henk Vredeling hoefde niet zo nodig minister te worden: laat staan te blijven. Als defensiemi nister schrok hij zich in het be gin te pletter wanneer manschap pen voor hem in de houding sprongen. De defenslewereld was hem bij binnenkomst vreemd, hij stond er zelfs wat vijandig tegen over. Die afkeer stoelde op herin neringen aan de laatste oorlog, toen velen van zijn vrienden aan de goede zijde sneuvelden. Zijn hoop op de post "land bouw" werd getorpedeerd door 't doortastende optreden van for mateur Burger. Het werd defensie. Vredeling heeft ruim een week nodig gehad om die bittere pil te slikken. Na 17 Jaar voortreffe lijk Kamerlidmaatschap, waarvan vele gecombineerd met het Europees Parlement, "vonden Den Uyl en Burger dat ik aan re geringsverantwoordelijkheid toe was". Zo typeerde hij het zelf in een interview in onze krant. Gelukkig is hij als minister tot nu toe niet geweest. Het was niet zozeer hetwerk dat hem afkeer inboezemde als wel het volkomen verlies van zijn persoonlijke vrij heid. "In Brussel", kon hij met heim wee mijmeren", werkte ik ook hard. Maar rond half elf trokken we met de hele club de stad in: parlementariërs en journalisten. Dan werd er niet meer geschreven, er bestonden geen functies meer. Nu is dat alles anders". Een hoge barrekening uit de be ginperiode van zijn ministerschap, die prompt door een paar kran ten werd gepubliceerd, was de eerste harde waarschuwing. Niet vermeld werd dat hij voor vijf man betaalde. Heit gaf reacties uit zijn achterban die hem pijn de den. Vredeling heeft het onheil niet alleen voelen naderen. Hij heeft het ook misschien onbewust gezocht. Lang voordat dit inter view plaats vond, voorspelde hij somber: "Bij Vrij Nederland ga 'ik geheid door de mand". Hij zag er erg tegenop en wist tegelijk dat het het uur van de waarheid voor hem was, omdat hij zijn aange boren openhartigheid in een lang vraaggesprek niet in toom zou kun nen houden. Het verhaal da£ ten slotte ontstond, Is ae defensiemi nister ten voeten uit: eerlijk, on parlementair, soms ongenuan ceerd en volstrekt vergetend dat hij sprak als minister. Ministerschap Zelf mocht hij dan weinig zien in zijn "baanitje", anderen, ook poli tieke tegenstanders, vonden zijn beleid "niet slecht". Hans Wie gel, fractievoorzitter van de VVD, plaagde hem er soms mee: "Henk, ik zal je het graf in prij zen". Vredeling was daar niet ge lukkig mee. Het nam het spel van de tegenstand voor hem weg. Er bleef weinig te vechten over. Wel viel men zwaar over zijn doorlopend onparlementaire optre den. De Kamer eiste verantwoor ding van hem na zijn uitlatingen in het Noorse Bergen over óe "omgekeerde Breznewdootrine". Een kreet die hij lanceerde in de zeer late uurtjes. Impulsief als hij is, werd hij al snel een v. de zorgenkinderen van Den Uyl Eens stapte hij voor tijdig op uit de ministerraad, om dat hij baalde van alles. "En als ik mijn bril inpak, dan ga ik dóór. Zijn affectie voor de VVDM bij het begin van zijn ministerschap was begrijpelijk. Het was de vak bondswereld waar hij zelf uit kwam en het waren niet óe uni formen waar hij, tot hij de leiding kreeg over defensie, grote moei te mee had. Zijn weinig vleiende opmerkingen over uniformen zijn intern wel als schokkend erva- Vredeling heeft hardnekkig zijn best gedaan om niet populair te worden. Het enige wat hij bereik te, was het tegenovergestelde. Juist zijn relativeren van het baantje "minister" trok de men sen aan. Hij sprong er noncha lant mee om met een "take it or leave it" mentaliteit. Met precies dezelfde nonchalance behandelde hij de generaalskwestie. "Ieder een die ontslag wil, kan het krij gen", is zijn aevies en dat gold tot op de dag i Macht heeft Henk Vredeling, nooit aangetrokken. Zeker niet in deze vorm. Dat het er een keer zéér duidelijk uit zou komen, wist praktisch iedereen die hem ken de. Hij zelf ook. Na het interview en voor het uitkomen van het blad heeft hij al te kennen gegeven: "Dit is wel het einde van mijn loopbaan". Gewoon als een con statering, zonder een vleug van emotie en vermoedelijk amper met spijt. De nota is er. Dat verduveld moeilijke ei heeft hij gelegd. De kritiek is mild. Er staat niemand meer in ae ring om tegen Henk Vredeling aan te boksen en als je dan Vredeling heet, ga je provo- Mocht de defensieminister hier om aftreden dan kan daarbij dui delijk worden aangetekend dat hij het zichzelf heeft aangedaan. Het ministerschap heeft hij wat onverschillig ondergaan. Geprik keld door het aureool, keihard werkend en zuchtena onder de een zaamheid van het leiderschap, waar hij vanaf de eerse dag te gen heeft gerebelleerd. Mocht hy het veld ruimen dan doet hij dat niet met spijt. Maar Den Haag zal dan wel in hem een bekwaam en kleurrijk minister missen. !>EN HAAG „Een poging tot politieke zelfmoord". Zo (vordt iin politiek Den Haag het vraaggesprek gekarakteri seerd, dat minister ir. H. Vredeling heeft gehad met Bibeb 'an Vrij Nederlamd. De weerslag van het gesprek is in het ►lad van deze week afgedrukt. ►e woordvoerdfcr ven defensie zei gis- frraivond, dat de bewindsman t inter- lew v. tevoren heef t gelezen en goed- ekeurd. „Het blijkt een persoonlij- e zaak tussen de minister en de jurnalist te zijn geweest en de mi- Ister heeft van het interview nie- land van te voren in kennis ge leld". zei defensievoorlichter A. ligting. bedeling spuit in het vraaggesprek wse kritiek op vier van zijn colle-' i's. Deal Uyl, Lubbers, Pronk en an der Stoel. Ook heeft hij als enigrerend ervaren uitlatingen ge- aan aan het adres van de ambte aren van defensie en leden van de Hjgsmacht. Ven Vredelings partij, e PvdA, wordt in het voorbijgaan yenmin een fraai beeld geschetst, pe jongens van Nieuw-Links heb- ?n niet in de gaten dat de Partij Bn de Arbeid internationaal niets oorstelt. De PvdA is zo nationalis ed als de oost. Joop den Uyl is e grootste nationalist die er be- ;aat. Dat heb ilk hem recht in in smoel gezegd in een minlster- lads vergadering. Dan kijkt ie eel ongelukkig. Ik bedoel dat pe- agogisch", aldus Vredeling in Vrij ederland. We willen geen politiek van de appy few bedrijven; dan moet je e tussenfase niet overslaan. Het is pel belangrijker dat je de textiel- rbeiders in Twente over de ontw ikkelingssamenwerking vertelt, dan at je in Boekarest gaat praten ver de economische groei. Dat is lijn grief tegen Jan Pronk. Dat is En elite-denker, een corpspik". rear secretaris-generaal Luns van Navo: „De man irriteert me zo Eweldig. Als ik de vent nog één voor mijn voeten krijg, schop hem de goal ln. Hij praat naar ij verstand beeft en dat is niet Eel". iver minister Lubbers van econo- lische zaken: „Die Ruud, weet-ie Bel". Bibeb zei dat Lubbers haar ertelde dat hij de defensienota had gespeld. Vredeling: „Ik heb dat ding nog niet één keer achter el kaar gelezen". En: „Mijn ambtena ren... Als ik moet loop ik over al die lui heen. Max van der Stoel niet. Defence planning questions van de NAVO. Daarvan vind ik dat ik dat zelf moet doen. Nee, zeiden ze bij buitenlandse zaken. Die den ken dat ze alles te vertellen hebben. Ik was zo ontzettend kwaad. Ik ben daar zo mordicus tegen. De rol van hier tot gunder. Laat ze barsten. Max van der Stoel loopt er achter aan met zijn bckkie. Krijg je daar voor 120.000 gulden per jaar. Te veel. Ik vind, dat ministers 30.000 gulden moeten krijgen, dan kan je eindelijk zien wie het écht willen zijn". Van de PvdA reageerden fractielei der drs. E. van Thijn in de Tweede Kamer en partijvoorzitter A. van der Louw in een gezamenlijk com muniqué op het interview. Zij noemde het „hoogst ongebruikelijk voor iemand op zo'n hoge post". Van Thljn en Van der Louw namen aan, dat de uitlatingen van Vrede ling onderling tussen de betrokken kabinetsleden zullen worden uitge praat. ..Overigens zijn wij van me ning, dat ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is en Vredeling is be paald geen nachtegaal", aldus de verklaring van Van Thijn en Van der Louw. Volgens dr. R. J. H. Kruisinga, fractievoorzitter van de CHU, kun nen de verhalen over de eensge zindheid binnen het kabinet-Den Uyl „in de prullebak" gegooid wor den. Mr. W. Aantjes, fractieleider van de ARP, vond de hele kwestie „een zaak van het kabinet en van de partij van de heer Vredeling". KVP-fnactiel eider mr. F. H. J. J. An- driessen vond het verbazingwek kend, dat minister Vredeling uit spraken doet over zijn collega's in het kabinet. Hij zei verder dat ie dereen er recht op heeft zo snel mogelijk te horen wat de andere ministers van de uitspraken vinden. ADVERTENTIE A De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 5% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot ii% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (5 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier dat,afhankelijk van de gekozen looptijd, =H^een rente geeft van 7-io1/2% nederlandsche middenstandsbank Minister Vredeling (Defensie) DEN HAAG De commissaris der koningin in Zuid-Holland. mr. M. Vroijk. heeft gisteren in, Den Haag het startsein gegeven voor een pro vinciale emissieregistratie luchtver ontreiniging (PER). Dit is een pro ject tn samenwerking tussen het ryk en de provincie, waarbij zoveel mo gelijk de luchtverontreiniging door bronnen als industrie, verkeer, tuin bouw en verwarmingslinstallaties centraal gemeten en geregistreerd zal worden. Het TNO verleent tech nische medewerking. Het rijk will een landelijke registratie van deze gege vens in de komende vier jaar rand hebben. DEN HAAG (ANP) Met ruime motie van de KVP'er Ter Woorst, meerderheid heeft de Tweede Ka- waarin de regering werd gevraagd, mer zich gisteren uitgesproken voor naar de maatstaf van twee procent directe financiële hulp aan de btw, zodanig te richten dat de ergst zwaarst getroffen sectoren van land- getroffen sectoren bij voorrang en en tuinbouw. met spoed geholpen worden. Tevens Slechts de fracties van WD, Boe- zal tijdig bekeken moeten worden of renpartij en RKPN stemden tegen de verder geëigende maatregelen nood- DEN HAAG De treiler "Laga" is gistermiddag, na een paar dagen voor Schevenlngen voor anker te hebben gelegen, met onbekende be stemming in westelijke richting weg gevaren. Daarmee heeft de Haagse eigenaar van het schip, A.O. zijn po gingen om de 'Laga" aan beslagleg ging door zijn schuldeisers te onttrek ken voortgezet. Even voordat de treiler dfe ankers lichtte, heeft een sleepboot uit de Scheveningse haven getracht vast te maken. Maar de sleepboot verdween snel toen de mijnenveger M 818 "Dru- nen" van de marine zich plotseling Het zien- De rijkspolitie te water maakt zich over het verdwijnen van de "Laga" niet erg druk. Evenmin als mr. Pie- ters. Zijn commentaar luidde gister avond: "We moeten gewoon af wachten waar O. met zijn schip naar toe gaat. Als hij eventueel eenmaal in een buitenlandse haven ligt, kun nen zijn schuldeisers opnieuw beslag op het schip laten leggen." Het is overigens niet uitgesloten dat de "Laga" al meteen bij het binnen varen van een haven wordt aange houden op grond van het feit dat er geen navigatie-apparatuur aan boord is. DEN HAAG De problemen die amennangen met de volksverhui- vao Surinamers naar Nederland loeten van twee kanten worden angepikt: in Nederland, maar ook i SurUame zelf. Zo'n tweezijdige anpak moet via de weg van voor- Ichtlg overleg tot stand komen. De tweede-kamercommissie voor 'urinaamse en Antilliaanse aan gele enheden heeft deze algemene visie •oensdag besproken met premier Den fyl en de ministers De Gaay Fort- an en <'an Doorn. De laatste heeft Kamerieden ingelicht over de aan bak aan Nederlandse kant. De Nederlandse regering vindt het •rlnclpieej onjuist om een toela- Ingsreieling te maken met het doel stroom van Surinamers naar Ne- lerland in te dammen. De regering .anvaarclt daarbij het risico, dat een loop" van Suriname de bodem regslaat onder de plannen voor 't tot Btwikkeüng brengen van dit Zuid- Amerikaanse land: een land zonder mensen kan men niet opbouwen. In Nederland wil de regering de Surinamers die hier al zijn en die nog komen zo goed mogelijk opvan gen, begeleiden en indien gewenst voorberaden op terugkeer naar hun land. De regering heeft daartoe de interparlementaire beleidscommis sie voor rijksgenoten, waarvan de Rotterdamse wethouder G. Z. de Vos voorzit er is, aangezet tot grotere activiteit. Een van de belangrijkste problemen die de beleidscommissie op te lossen krijgt, hangt samen met de opeen hoping van rijksgenoten in de grote steden, *joral in Amsterdam Voor wat de oplossing betreft denkt men aan soortgelijke regelingen als destijds zijn getroffen om de stroom repatrianten uit Indonesië op te van gen in de Nederlandse samenleving. De grote toeloop van Surinamers is ondermeer verklaarbaar tegen de achtergrond van een forse werkeloos heid (25 procent) en de komende on- afhank ;ÜJkheid. De Surinaamse re gering wil eind 1975 een onafhanke lijke status voor het land hebben be reikt. Over de onafhankelijkheid vindt intensief overleg plaats in de Ko- n in kr ij liscommissie. Deze commissie is van man in de eerste helft van ok tober een advies daarover aan de bei de regeringen uit te brengen. Een be langrijk punt daarin zal de regeling zijn van de nationaliteiten. Er is wei nig aa.ihang voor het idee om zoveel mogelijk Surinamers de Nederland se nationaliteit te ontnemen en op die manier het probleem van de over loop van Surinamers op te lossen. In de Tweede-Kamercommissie overheerst de opvatting, dat de werk gelegenheid in Suriname forse im pulsen moet krijgen. Ook wordt ge dacht aai mogelijkheden om sociale uitkeringen, waar Surinamers in Ne- Politie leert jeugd brommen GOES De politie van Goes gaat Jongelui die bijna zestien Jaar zijn leren hoe zij zich met de brom fiets in het verkeer moeten gedra gen. De kennis van de verkeersregels wordt in deze gratis lessen opgefrist, omdat die na het verkeersexamen op de lagere school veelal danig in het slop raakt. Men wil de brommerrijders in spé niet alleen de kneepjes van het weg gedrag bijbrengen, maar tevens waarschuwen tegen de aanschaf van nog net in elkaar hangende twee dehandsbrommers. zakelijk zijn. Ook was de kamer van mening dat het overleg met het Landbouwschap over de hoogte van de aardgasprijs voor de tuinbouw voor het seizoen 1974—1975 heropend moet worden. De motie waarin de regering hiertoe werd aangezet, ingediend door de KVP'er Van der Sanden, ondervond alleen verzet bij PPR, Boerenpartij en RKPN. Op initiatief van de WD'er Waal- kens deed de Kamer de uitspraak, dat de regering bij de vaststelling van de energieprijzen rekening moet houden met de inkomenspositie in de tuinbouw. Voor deze motie stemden KVP, WD. ARP, CHU, CPN, DS- '70, SGP, Boerenpartij, GPV en Vijf andere moties werden verwor pen. Een motie van de SGP'er ir Van Rossum. die een verlaging van het btw-tarlef voor de sierteeltsec tor beoogde, werd op verzoek van de indiener aangehouden tot de alge mene financiële beschouwingen ln oktober as. Hoewel ze op een aantal punten tegemoetkomingen heeft gedaan, heeft de overheid de minimum-eisen van de georganiseerde landbouw op het gehied van het binnenlandse be leid toch niet helemaal ingewilligd. Het Is daarom van des te meer be lang dat er straks meer besluiten worden genomen, zowel door de EG- ministerraad in Brussel als, op Prinsjesdag, door de Nederlandse overheid. Tot deze mening is het dagelijks be stuur van het Landbouwschap geko men na kennis te hebben genomen van het debat in de Tweede Kamer over de inkomenspositie in land- en tuinbouw en van de toezeggingen van de minister van Landbouw. Het dagelijks bestuur van het landbouwschap is niet erg gelukkig met het systeem, dat de minister en de meerderheid van de kamer willen toepassen voor de directe Inkomens verbetering: toeslagen in plaats van een algemene verhoging van het btw- forfait, zoals het schap had voorge steld. Op korte termijn is een billijk systeem van uitkering in de vorm van toeslagen niet te verwezenlijken, vreest het dagelijks bestuur. De directe inkomensverbetering Is door de overheid verhoogd van een bedrag, overeengekomen met 1 3/4 procent btw-forfalt, tot een be drag overeenkomend met 2 procent btw-forfalt. Het Landbouwschap be treurt 't diait daarin geen twee pro cent v. de sienteeltprodukten begre pen is. Zuid-Holland is de eerste provincie waar mot het project begonnen wórdt. By zyn inleiding over het project zei mr. Vroiyk dat GS. van Zuid-Holland bezwaren hebben te gen geheimhouding van tal van ge gevens uit het kamende onderzoek, zoals dat volgens hem tussen het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en het landelijke ge organiseerde bedrijfsleven is over eengekomen. Op de bijeenkomst in het provin ciehuis, waar vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, gemeenten. Rijn mond, het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne, en van de waterschappen waren, zei mr. Vroiyk ook dat het project steunt op vrijwillige medewerking van om. de bedrijven. Dr. N. J. A. Groen, hoofdinspecteur van de Volksgezond heid voor de Millieuhygiëne. ver klaarde de basis van vrijwilligheid uit gebrek aan t4Jd. Een wettelijke regeling, die iedereen vèrpHdht alle gegevens over emissie van een bedrijf prys te geven, zou vier jaar vergen, en zolang kan volgens de heer Groen niet worden gewacht. Dr. Groen vertelaarde dat de ge gevens onder geheimhouding worden geregistreerd en in de computer wor. den vastgelegd. By publicatie zal volgens hem niet meer worden ver strekt dan emissietotalen per opper vlakte-eenheid van negen vierkante kilometer. "Vingerwijzingen naar een bepaald bedrijf als vervuiler moeten worden voorkomen", aldus dr. Groen. Mr. Vroiyk en de andere leden van GS. zyn het daar volstrekt mee on- De commissaris pleitte voor een grote mate van openheid over de emissiegegevens. Deze gegevens moe ten ails basis voor het beleid juist openbaar zyn, zodat begry'peiyk kan worden waarom een bepaalde beslis sing al dan niet wordt genomen, al dus het standpunt van mr. Vroiyk. Hy zei dat men in kringen van het bedryfsleven blijkbaar verwacht dat publicatie van emissiegegevens per bedryf groot nadeel voor de betrok ken onderneming zal meebrengen. Mr. Vroiyk gelooft dat dit onjuist is. Hy wees erop dat destyds cyfers van emissie per bedryf zyn gepubli ceerd door de saneringscommissie Rynmond. "My is niet gebleken dat een van deze bedrijven daarvan biy- vend nadeel heeft ondervonden", al dus mr. Vroiyk. Elk jaar worden er wel records gebroken als het om de lengte van zonnebloemen gaat. Een goe de gooi doet dit jaar de 7-jarige Wim de Boer uit Oosterbeek wiens in februari geplante zaadje in middels is uitgegroeid tot een plant met een respectabele lengte 4 meter 8 om precies te zijn. Bevoegdheden De Portugese premier Gongalves zal in de toe komst geen militaire bevoegdheden vallen met onmiddellijke ingang der de stafchef van de strijdkrachte generaal Costa Gomes. Volgens di plomatieke waarnemers in Lissabon betekent dit een ongebruikelijk gro te versterking van de positie van G mes, die voortaan gelijk te stellen met de rang van minister-president ROTTERDAM De daling in de benziinepryzen heeft het westen van het land bereikt. Een steekproef heeft uitgewezen dat in Rottendam de houders van witte pompen de benzine nu aanzienlijk goedkoper le veren dan de merkpampen. Twee van de acht benaderde witte pomp houder rekenen 94 cent per liter su per benzine, dit is vier cent minder dan men by merkpompen moet be talen. De prijzen by de overige zes witte poanpen varieerden van 94.5 tot 96 cent per liter. De notering voor superbenzine in Rotterdam is op het ogenblik erg laag: 116 dollar per ton. Begin dit jaar was die no tering 175 dollar per ton. In StadSkainaal kunnen automobi listen by een witte pomp superben zine kopen voor 91,9 cent per liter. De prijzenslag aan het benzine front begon enkele dagen geleden iin W est - D u itsland. In en rond Han nover lieten de witte pompen hun prijzen voor superbenzine zakken tot 80,9 pfennig. Dinsdag volgde het oosten van Nederland. Nu de prys in Duitsland steeds verder afzakt, loopt de omzet van de tankstations, vooral in de Lim burgs-Duitse grensstreek belangrijk terug. Er zyn momenteel reeds pomphouders die hun omzet met bij na de helft zagen dalen. "Er komt hier praktisch geen Duitser meer aan de pomp", zei een gedupeerde benzinepomphouder. "er zyn zelfs vele Nederlanders die de Duitse grens oversteken om daar de beduidend goedkopere benzine te tankaa."

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7