Heracles berust niet in 'n 0-3 achterstand Jubilerend Crescendo wil niet langer een „zwerver" zijn SCOREBORD Zege op Duindigt 'Joke' onthouden UVS niet verder dan 1-1 tegen Rijnsburgse Boys PEC/Zwolle verliest in Groningen krachtpatser Philips batterijen DNDERDAG 29 AUGUSTUS 1974 LEIDEN Korfbalvereniging Crescendo hoopt zo snel mogelijk na ae viering van haar 25-Jarig Jubileum, een einde te maken aan haar zwervende bestaan. De Leid- se club, die achtereenvolgens haar domicilie had op Groenoord, de Zoeterwoudse singel, op Roomburg in de Leidse Hout, aan de Mont- gomerystraat en de Boshuizerlaan rekent er min of meer op met zijn 130 £l 140 leden volgend Jaar te kunnen neerstrijken in het Mors- kwartier. De korfballende "noma den" kunnen dan wellicht einde lijk weer eens wat terreinwinst boeken in de competitie. Want na dat het eerste teatn er al vrij snel na de oprichting 19 september 1949 in was geslaagd het kam pioenschap van de Leidse korfbal- bond te veroveren, ging het daarna met Crexendo nog maar sporadisch crescendo. Zowel in de veld- als in de microcompetitie komt Crescendo uit in de twee de klasse van de landelijke bond en alleen in ae zaal vertoefde Crescendo twee Jaar achtereen op eerste klasse-niveau. De regels van het clublied zijn de laatste Ja ren dan ook nog maar zelden in praktijk gebracht: "Hoofd om hoog, open oog, houden wij Cres cendo hoog. Laat de bal maar rus tig rollen, hand in hand en vak voor vak. Samenspel doet over winnen, tot hij in de mand be landt". Maar al te vaak viel Cres cendo zelf door de mand, omdat niet alleen de bal van hand tot hand ging, maar ook de gezellig heid en sportiviteit steeds soepel hand in hand schijnen te zyn ge gaan. Lange tijd in een rooms- katholieke sfeer. Het predikaat RK is inmiddels komen te ver vallen. In het in de clubkleuren groen-wit uitgevoerde Jubileum nummer maiken vele terugblik kende stilisten echter duidelijk dat Crescendo lang "geloofd" heeft in de sport. Zoals erevoorzitter A. Spijkers: "Er was indertijd, in september 1949, heel wat moed en durf voor nodig om met het plan tot oprichting van een rooms katholieke korfbalclub voor de dag te komen". In eendrachtige samenwerking lukte het, al waren er wel de nodige smeek "beden" voor nodig. Zoals van voorzitter Beekwilder in 1951: "Ouders werkt mee, het is toch een grote zaak uw kinderen in katholiek verband ontspanning te geven. Zouden wij katholieken niet in staat zijn een korfbalvereniging voor katholieken in stand te hou den, Ja zelfs groot te maken? Wij van onze kant zullen alles in het werk stellen, uw zoon of dochter zoveel mogelijk naar ziel en li chaam te doen ontspannen". Al te veel hoefde dat niet te kosten. Het lidmaatschap bedroeg ln die dagen zegge en schrijve 25 ct per week. De omstandigheden waren dan ook nog niet florissant. Zo werd in 1949 de beginworp geno men op het wedstrijdterrein "Groenoord" waar de kleedgele genheid ontbrak. Later werd overgestapt naar de Boshuizer- polder waar koeien het gras op de vereiste hoogte hielden. Alvorens met de wedstrijd kon worden be gonnen kreeg het veld eerst een "vlaaienbeurt". Het was de tijd van het pionieren, waarin zelfs twee heren moesten worden ge leend van voetbalvereniging VNL om één twaalftal te vormen maar waarin zich ook al voor de korf ballers een "sponsor" aanmeldde. Crescendo's eerste voorzitter Beekwilder: "Wij hadden geen geld, geen bal, geen mand, niets, niets. Rector Vester gaf ons toen f25 handgeld, en ik weet nu nog niet of wij dat terug moesten be talen of niet. In mijn bestuurspe riode heeft hij ze in ieder geval nooit terug gehad, maar dat zal wel niet de bedoeling zijn ge weest". Er waren meer problemen. Om trent de kleding bijvoorbeeOd. Modht de rok de knie bloot laten of moesten de in die tijd geldende regels van de zedigheid worden nageleefd? Na uren praten werd toch de progressieve weg ingesla gen en werd besloten de knie on bedekt te laten. Het zijn herin neringen uit een tijd, die voor Crescendo vermoedelijk "de ze gen na krijgt". De realiteit is voor de Leidse vereniging dan ook wel even beter. Nauwelijks is op 't terrein aan de Boshuizerlaan 'n houten kantine verrezen, of er zijn met de naderende verhuizing naar het Morskwartier al weer plannen om een nieuwe, stenen kantine neer te zetten. Niet voor niets heeft de huidige voorzitter van Crescendo. G. de Winter, het in het jubileumnummer dan ook over "een nieuw begin". "Wat is er mooier om daaraan met zijn allen te gaan werken, voor onszelf, maar meer nog voor de Jeugd, die wij nu in grote getalen hopen te krijgen". JAN PRENEN. EERSTE DIVISIE SC Cambuur Volendam NEC SVV Willem II SC Amersfoort FC Groningen PEC Zwolle Vitesse Veendam Fortuna SC FC Dordrecht FC Vlaardingen FC den Bosch Heracles Heerenveen Eindhoven Helmond Sport Volendam Eindhoven PEC Zwolle NEC Heereniveen Vitesse Fortuna SC Willem II Heracles FC Viaardaingen SVV FC Groningen FC VW FC Den Bosch SC Cambuur Helmond Sport SC Amersfoort FC Dordrecht Veendam 3 3 0 0 6 8-1 4 3 0 1 6 6-3 3 2 1 0 5 6-1 3 2 1 0 5 8-4 4 2 1 1 5 9-3 4 2 1 1 5 4-4 4 12 14 5-3 4 12 14 8-6 4 2 0 2 4 5-5 4 2 0 2 4 7-8 4 2 0 2 4 3-6 3 1 0 2 2 6-6 4 1 0 3 2 4-7 4 0 2 2 2 3-7 4 0 2 2 2 4-7 4 0 2 2 2 1-4 4 0 2 2 2 2-9 4 0 13 12-8 ENGELAND Leicester City Birmingham City 1-1; Luton Town West Ham Uni ted 0-0: Stoke City Evertan 1-1; Tottenham Hotspur Manchester City 1-2. BELGIE Rwd Molenbeek Beringen 3-0; Club Brugge AS Oostende 1-1; FC Winterslag Olympic Montig- nies 0-0; VK Meohelen Lierse SK 1-1; Sporting Charleroi FC Ant werp 1-2; PC Diest Anderfecht 1-1; FC Luik Lokeren 3—1: SK Beveren Waregem 1-1; Berchem Standaard Luik 1-1; Beerschot Cerole Brugge 1-3. De stand na drie speeldagen is: 1. FC Antwerp 6 puniten; 2. Lierse SK en Rwd Molenbeek 5; 4. Club Brugge, Anderlecht. Cercle Brugge 4. Henk Nooren kampioen springruiters Winst Espoir de Bonheur aanfluiting DEN HAAG Toegegeven, Joke, de zijn dikwijls meest favoriete paard t-**t Olivier B-dochter is voor liefhebbers buiten weddenschappen te laten lo- GROinINGEN Vreugde en ver- Van de totalisator een moeilijk te pen. Zo ook gisteren op Duindigt. driet lagen gisteren tijdens de strijd schatten draver. De 6-jarige merrie Espoir de Bonheur won de prijzen- het Nederlands kampioenschap heeft vele nukken aan de start, draverij-internationaal, voor Joke ROTTERDAM In de eerste divisie blijken de krachtsver schillen nog altijd zeer gering. Slechts NEC haalde ruim uit met 4—0 tegen SVV en kroop daardoor weer naar de kopgroep waarin PEC en Volendam punten moesten laten. De FC Vlaar dingen verraste met een zege van 31 op FC Den Bosch dat Leushuis voortijdig zag heengezonden en FC Dordrecht be haalde een niet onverdienstelijk gelijkspel bij Fortuna SC. Slechts Eindhoven heeft nu uit zijn drie wedstrijden de maxi male score. De meest sensationele wedstrijd was Heracles-Heerenveen. De Frie- namen een voorsprong van 3— lo. maar zagen die in de tweede helft al gereduceerd tot 3—2. Hera- clus-doelman Arend Steunenberg ging meevoetballen (zo groot was ide druk van de thuisclub) en uit |een van zijn passes maakte Polko zelfs drie minuten voor tijd de ge lijkmaker: 3—3. Verdedigend SC Cambuur-Volendam 0—0. Scheidsrechter Mulder (4500). Een van beide kanten goed gespeelde wedstrijd, waarin Volendam met voornamelijk verdedigend voetbal zich vrij gemakkelijk staande hield. Alleen afstandsschoten van de Frie zen waren soms gevaarlijk. Ander zijds had Volendam met uitvallen ook geen succes tegen het op veel plaatsen gewijzigde Cambuur. NEC—SW 4—0 (3—0). Meijer 1—0.' Kamps 2—0, Hoogendoorn 3—0. Jan Peters 4—0 (strafschop). Scheids rechter Van Eijk (7500). Een heel gemakkelijke overwinning voor NEC, dat in het eerste half uur even de tanden op elkaar deed en toen al snel op winst kwam. Na rust voorkwam de Schiedam se doel man Van der Velden een debacle. Willem II FC Amersfoort 0—0. Sc leidsrechter Jonker (5000)Wel spannend voetbal, maar niet bijzon der fraai. Vooral de tweede helft levendig. Willm II trok toen op oorlogssterkte ten aanval, maar kreeg het sterk verdedigende Amersfoort niet op de knieën. Ongecompliceerd FC Groningen—PEC/Zwolle 2—1 (0—1). Hendriks 0—1, Gritter 1—1, Hovenkamp 2—1, Scheidsrechter Wellinga (4000). PEC probeerde on gecompliceerd, aanvallend voetbal te spelen en voor rust had deze opzet, dankzij een fout van de Groningse defensie ook succes. Na rust werd Groningen niettemin voortdurend sterker, maar als gevolg van Jachtig spel bleven doelpunten vooralsnog uit. in de slotfase zagen de Gronin gers him doorzettingsvermogen toch nog beloond. Vitesse—Veendam 1—1 (0—0). Lut- Jeboer 1—0, Zwikker 1—1. Scheids rechter Pijper (4000). Vitesse was in de eerste helft al sterker, maar moest tot na de rust wachten alvo rens eindelijk een doelpunt kon worden gemaakt. De Arnhemmers drukten daarna echter opnieuw niet door. Veendam kon toen met een uitval toch nog gelijk maken. Fortuna SCFC Dordrecht 0—0. Scheidsrechter Geurens (3500). For tuna had deze wedstrijd vrij ge makkelijk moeten winnen, ook al speelde FC Dordrecht met stug ver dedigend voetbal duidelijk op be houd van het ene punt. De Limbur gers kregen niettemin een aantal fraaie kansen, waarvan de beste wel was voor Blotenberg. Hij miste ech ter, na twintig minuten spel, de toegewezen strafschop. Tien ma n FC VlaardingenFC Den Bosch 3 —1 (21). Rood bol 10, Bruurmijn 1—1, Rood bol 2—1, Jansen 3—1. Scheidsrechter Van Ettekove (2000). Er werd door beide ploegen opval lend snel en aanvallend gevoetbald, waarbij de beste kansen zich voor deden voor Vlaardingen. bovendien had de ploeg het voordeel dat Den Bosch vanaf de 40ste minuut met tien man verder moest, omdat Leushuis uit het veld was gestuurd. EindhovenHelmond Sport 30 (2—0). Van Pas l—O. Bloemers 2—0, Kreekels 30. Scheidsrechter Hop penbrouwer (7000). Eindhoven had weinig moeite in deze streekderby met een tegenstander die geen vuist kon maken. Al voor rust bouwde het technisch betere Eindhoven een 20 voorsprong op, die na rust met consoliderend voetbal zelfs nog kon worden uitgebreid. springruiters in het stadspark in Gron.ngen dicht naast elkaar. De nieuwe Nederlandse kampioen Henk Nooren kon zijn vreugde niet op en Tjeerd Velstra moest zijn tra nen be iwingen toen zijn toppaard The Country Man in de eerste man che een kootbeen bleek te hebben verbrijzeld. Het paard toucheerde een rood wikte parallel gebouwde oxer met een breedte van 1,80 meter en een hoojte van 1,50 meter. The Country Man stond na de sprong di rect op drie benen. Na een onderzoek bleek het kootbeen tussen de ko gel en de hoef van één van de be nen verbrijzeld te zijn. The Country Man is overgebracht naar de paar- denkliniek in Emmeloord, waar het werd afjemaakt. In de eerste manche van het bij zonder zware springconcours bleef al leen Gerd Meier met Fresco zonder fouten. Henk Nooren maakte één fout op de laatste hindernis. Ook Jan Maathuis had één springfout en kreeg anderhalf straf punt wegens ttfd'overschrydin g. In de tweede manche slaagden drie combinaties er in foutloos rond te komen: Jan Coppelmans met Antonio, Herman Seiger met Scotch en Gerd Meier met Fresco. Meier won daarmee het laatste onderdeel, verdiende 50 punten, en kwam uit op de tweede plaats van de eindstand. Henk Noo ren kon andermaal alleen de laatste hindernis niet bedwingen en stelde met zijn tweede positie de landsti tel veilig. Als "beloning" wierpen zijn concurrenten de Winklerleerling in de sloot. ADVERTENTIE die gaan maar door Een actieloto van Blotenberg, die in de wedstrijd tegen FC Dor- drecht een strafschop miste. RIJNSBURG De stijgende lijn die zich de laatste wedstrij den in het spel van de Rijnsburgse Boys al aftekende, is gister avond in een vriendschappelijk duel tegen zondaghoofdklasser UVS duidelijk doorgetrokken. De elf van nieuwe trainer Frans van der Zeeuw kwam, ondanks het gemis van Anne Ouwer- sloot en Paul Zwaan, al vaak tot vlot lopende combinaties en het knappe 11 resultaat was dan ook beslist verdiend. Het vrijwel compleet aantredende UVS, dat afgelopen zondag tegen Hermes DVS zo'n goede entree maakte in de hoogste amateurafde ling, slaagde er geen moment in de thuisclub echt te overklassen en werd in de 25ste minuut zelfs op achter stand gezet. Nico van de Eykel en Eeb van der Laan brachten gelegen heids-spits Gert Ouwersloot in stel ling en deze aarzelde niet: 10. Vijf minuten voor rust wist het technisch betere UVS zich via een gave kopbal van Bert Kort op gelij ke hoogte te werken, maar verder lieten de Boys de Leidse tegenstan- In een bijzonder nuttig oefenduel tegen derdeklasser NFC is LFC gis teravond niet verder gekomen dan 'n 0—0 gelijkspel. Hoewel dat op papier geen bijster sterk resultaat was mo gen de Kanaries toch terugzien op een redelijk goede wedstrijd. De spe lers "vonden" elkaar al veel beter dan in vorige vriendschappelijke duels en slechts de afwerking liet nog wat te wensen over. Nu was de Am- stelveense tegenstander sterker dan mocht worden verwacht van een derdeklasser. NFC heeft dit seizoen nogal wat aanloop gehad van Zee- burgia-spelers een eersteklasser en dat kwam in het veldspel wel heel duidelijk tot uiting René Holswilder was in de 60ste minuut van de wedstrijd nog het dichtst bij een treffer. Na een soe pel lopende combinatie tussen Teun Hoek en Theo van Seggelen, kreeg de opgekomen laatste man de bal voor z'n voeten. Het door Holswilder met grote snelheid weggestuurde leer stuitte echter af op de lat boven de kansloze Amstelveense doelman. De vriendschappelijke (licht) wed strijd tussen "dorpsgenoten" Concor dia Hillegom en Hillegom is gister avond in een 1—1 gelijkspel ge ëindigd. Hillegom nam in een sterk gespeelde eerste helft via Meindert de Jong de leiding. Na de hervatting van deze sportief gespeelde ontmoe ting wist Concordia vijf minuten voor tijd naastzij te komen. Jan Weyexs tekende voor deze gelijkma ker. Tjeerd Velstra met The Country Man, het paard dat een koot been bleek te hebben verbrijzeld en moest worden afgemaakt t Ivan Axkit. De wijze waarop deze overwinning echter tot stand kwam was een re gelrechte aanfluiting voor het in zicht van het dienstdoende drave rij-comité. Comité-voorzitter K. Clay: „De laatste twintig meter draafde Espoür de Bonheur correct. Vandaag dat we geen aanleiding zagen haar uit te schakelen". Op zidhtzeOf een juiste uitspraak. Wat de hengst echter daarvoor aan draf kwaliteiten had laten zien had veel weg van een „driepitter". Eigenaar en trainer van Joke werden de slachtoffers van de zeer dubieuze beslissing om Espoir de Bonheur t« handhaven. Desondanks geen glas gerinkel. Dat laatste had te maken mdt heit feit dat Joke buiten wed denschappen liep, en Jan van Dooyeweerds pupü bij de totalisator 't meest gevraagd was. Held van de middag was de combi natie Frits Jansen en Marko van Echten. Na een schijnbaar niet meer goed te maken fout aan de start verdedigde Frits Janssen met veel élan de inzetten van de aan deelhouders, om met Marko in de, gezien de omstandigheden, fraaie km.tijd van 1.25.9 te zegevieren. Bij de volbloeds reed Tin Dekkers met Quick Nanny een knappe koers, mede dank zij het falen van favo riet Ronald. De 5-jarige ruin viel op tamelijk harde grond kreupel, hetgeen door het sukses van Quick Nanny een verrassende trio-uitbeta ling van 400 voor één opleverde. Uitslagen Kerkdriel-prijs 2040 m (autostart): 1. Leslie Hammovër (J. Duivenvoor den) 1.23.2, 2. Kalida 2, 3. Katinka V., Wtam. 1,70 pl 1,10 130 1,90, kopp 3,10, trio 19.40. Kapelle-prijs 2040 m (autostart): 1. Liedavid (J. v.-. Broek) 1.25.9, 2. Lady Lyric, 3. Linard., winn. 5,20, pl 2.00 1130 2.00, kopp 1330. Kortenhoef-prijs 2120 m (leerlin gen): 1. Marko van Echten (F. Janssen) 1.24.3, 2. Krone van Nora, 3. Killing Feet, winn. 2,00, pl 2,50 2,40 kopp 11,60, trio 87,40. Estrelinha-prjjs 1800 m (Ren): 1. Kracinska (A. Treanor), 2M Rhodos, 3. Sweet Unexpected. Winn. 4,90, pl 1,40 130 3,10 kopp 8.40. Krimpen-prüs 1600 m (autostart): 1. Kid D (H. Pol) 1.193, 2. High Flyer, 3. Julius Caesar. Winn 1,60 pl. 1,40 1,90 2,00, kopp 7,80, trio 101.00. Kattendijk-prijs 2040 m (Autos start) 1. Espoir de Bonheur (J. van Dooyeweerd) 1.18.7, 2. Joke (buiten weddenschappen), 3. Ivan Axkit. Winn. 1,40, pl 1,10, 1,10 kopp 1,80. Zilveren schild-prijs (Amateurs/a- matrices) 2600 m (ren): 1. Quick Nanny (G. Dekkers) 2. Radbout, 3. Rosebud. Winn. 3,90, pl 2,80 4,90, kopp 23,60, trio 401,50. Kampen-prijs 1520 m.: 1. Narcis G. (C. Imming) 1.22.8 2. Noach van Echten, 3. Noorden, winn 3,20 pl. 2,10 6,10 330 kopp. 13,80. Kortgene-prijs 2120 m.: 1. Kemal Hagheweyde (R. v. d. Lubbe) 1.21.4' 2. Kris Areta 3. Ka Bond. winn. 1.70, pa 130, 130 1,60 kopp 5.80 trio 13,10. Kerkwük-prüs 2120 m.: 1. La Vites se. B. van Klaveren) 1.28.6, 2. Ma joor Voorne, 3. Lana Rodney. Winn 1,70, pl. 1.10, 1,10, kopp 2.80. 1,70, pl 1N10, 1,10, kopp 2.80. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15