Nederland moet zich als derde dames-roeiland nu waarmaken „IK HEB ER SERIEUS OVER GEDACHT OM TE STOPPEN" Van den Hoek prof in ploeg van Peter Post APPIE HAPPEE Temidden van record-veld van 21 landen op Rotsee Forse straffen voor Bremner en Keegan PONDERDAG 29 AUGUSTUS 1974 Geen spanning op revanches WK-wielrennen AMSTERDAM De revanches wielrennen in het Olympisch stadion hebben gisteravond lang niet het peil van de wereldkampioenschappen ge haald. De spanning ontbrak vrijwel volledig m het lege stadion. Slechts de ritten van de profstayers Stam bevestigde zich haalde enig en thousiasme uit de 3000 toeschouwers. Sprintkampioen Peder Pedersen en Roy Schuiten, titelhouder op de ach tervolging werkten volgens het begrip noblesse oblige, de adelsbrieven van amateurs1.ayer Jean Breuer werden bevlekt ooor drie Nederlanders: Ve- nix, Van den Broek en Minneboo. Pedersen won veel gemakkelijker zijn ritt»n tegen Van Lancker, Loe- vesteijn en Nicholson dan Schui ten de achtervolging tegen Bracke. De wereldkampioen uit Zandvoort had weer zijn fameuze laatste kilo meter nodig. Pas na 4250 meter gaf Ferdi Bracke (zilver in Montreal) zijn voorsprong prijs. Martin Venix voegde een dimensie toe aan zijn stayers-belofte. Slechts Jaap via den Broek bleef in dezelf de ronde. Nederlands kampioen Ga by Minneboo moest net als "regen boog trui" Jean Breuer meer dan een ronde toegeven op Venix, die nog één seizoen behoeft om zijn sprong naar de top helemaal te maken. Cees Stam liet de eerste serie van 20 kilometer van de profstayers aan Theo Verschiiren, zijn enige concur rent 'oij de wereldkampioenschap pen. Het verschil op de streep be droeg na een goed gebracht nummer slechts vier meter. In de rit over de dubbele afstand aanvaardde Stam bijna een volle ronde achterstand voor hij zijn macht toonde. Weer was Th-M Verschuren zijn enige con current. De Belg kon Stam wel be dreigen maar hij gaf zich gewonnen toen de tweevoudige wereldkampioen het tempo hoger en hoger opvoerde. Basketbal Het Nederlandse da mes basketbalteam heeft gisteren in Sassari in de troostronde van het toernooi om het Europees kampioen schap (8e t/m 13e plaats) met 54 53 gewonnen van Spanje. Nederland neemt nu met Joegoslavië de gedeel de negende plaats in met vier pun ten uit twee wedstrijden. Polen versloeg West-Duitsland met 87—4*. In de finalegroep versloeg ti telverdedigster de Sowjet-Unie Tsje- cho-Slowakije met 10458. Italië won met 5245 van Roemenië. Gerard Duijndam tobt weer met knieblessure LUZERN Brandend vraagje vorig jaar m Moskou. „Werken de Russische noeisters ook met gewichten zo werd tijdens de Europese kampioenschappen op een bijeen komst voor coaches en trainers gretig geïnformeerd. Het antwoord ging vergezeld met een hcht schouderophalen. „Ach, dat hebben wij niet meer nodig. Onze roeisters zijn all sterk genoeg Dat is wel gebleken. Want sindis het instellen van de officiële, jaairlijkse Europese titel strijd voor dames in 1954, trokken de forsgebouwde Russinnen in totaal 67 gouden plak ken bijeen. En het ziet er (nog) niet naar uit dat de Sowjet-suprematie spoedig zal wegebben. NOORDWIJK De competitiestart zal voor Noordwijker Gerard Duijndam hoogstwaarschijnlijk moeten worden uitge steld. In de eerste oefenwedstrijd tegen RVC werd de verdedi ger door één van de Rijswijkers zodanig geveld, dat hij de aftrap van Noordwijk bij debutant Bennekom in het gunstigste geval als wisselspeler zal meemaken. Noordwijk dat tegenover het vertrek van Hans Plaatzer en Aad Glas de komst van Sjoerd Boot, Jan Schoen en Arie Weijers kon zetten zit daar door weer wat krapper in zijn spelersmateriaal. der te ontwikkelen, om hen inter nationale ervaring te laten opdoen. De gestuurde vier van Nereus heeft zchi op twee plaatsen versterkt. Tussen de Amsterdamsen Lijs Vos- maer en Myriam Steenman en de uit Frankrijk teruggekeerde Lies- beth de Graaf in zit nu Groningse "beul" Ingrid Dusseldorp, die op de nationale liefst een kwartet bitels bijeen sprokkelde. En achter in de boot ligt nu de zeer geroutineerde stuurvrouwe Marijke Kraayenhof (45 kilo.) De vraag Of de Europese skiff-kampioene van 1972 echter een wezenlijke verster king in vergelijking met Hette Bor- rias van vorig Jaar betekent is nog de vraag. Zowel in Duisburg, waar de vier de eerste nederlaag kreeg van verrassende Francaises en Po len als op de nationale zette Ingrid Duseldorp haar blad te laat in het water. Voetbal De voetbalbond van Cyprus heeft in een brief aan de UEFA laten weten de voetbalclubs uit de komende Europese bekertoer nooien terug te trekken wegens de onzekere politieke situatie op het eiland. De volgende clubs bereiken nu automatisch de tweede ronde: Celtic Cork (landskampioenen), Avenir Beggen (bekerwinnaars) en Dukla Praag (UEFA-cup). Waterpolo De Hilversumse wa terpoloclub De Robben is voor het komende toernooi om de Europa-cup voor landskampioenen in een voor- rondegroep ingedeeld met Odense (Den.), SKK Stockholm (Zwe) en de kampioenen van Italië en Zwitser land. De wedstrijden worden van 25 tot en met 27 oktober in Zweden ge speeld. De eerste twee van de groep plaatsen zich voor de halve finales. Voor de eerste maal zal er ook een toernooi om de Europacup voor be kerwinnaars worden afgewerkt. In schrijving staat nog open tot 15 september. Voetbal De Bredase eredivisie club NAC heeft een derde doelman gecontracteerd. Het is de 20-Jarige Arno Donkers, die al een Jaar bij de NAC-jeugd heeft gespeeld. Oor spronkelijk komt hij van SCO Oos terhout. De andere twee doelverde- digers van NAC zijn De Jong en Van Kelle. Jaques Visschers is aangesteld als elftalleider. Hij gaat "bemiddelen" tussen spelers, trainer en bestuur. Aad van den Hoek: nieuw shirt, nieuwe baas... AMSTERDAM Aad van den Hoek I heeft gisteravond zijn Kettingshirt geruild voor dat van Raleigh. Mor gen zal de 22-Jarige renner uit Dirks- land zijn debuut maken als professio nal in de Nacht van Breda. Van den Hoek, die het hart was van het Nederlands kwartet dat in de ploegentijdrit van Montreal de vier de plaats behaalde, debuteerde op het grote internationale vlak bij de we reldkampioenschappen van Mendri- slo in 1971. Daar veroverde Nederland op de 100 kilometer ploegentijdrit de zilveren medaille. Een Jaar later, ln München bij de Olympische Spe len, ging de derde plaats verloren, door een omstreden dopinggeval rond Van den Hoek. Van den Hoek, net als Schuiten af komstig uit de amateurploeg van Ketting, heeft voorlopig een overeen komst voor een Jaar. Hij is tevreden met het contract. "Post en ik zijn op redelijke basis tot overeenstemming gekomen. Hij was bovendien de eni ge die mij een serieuze aanbieding beeft gedaan en ik begrijp best dat ik mij als prof eerst zal moeten waarmaken". Post heeft de 22-jarige timmerman in zijn ploeg opgeno men wegens diens prestaties in tijd ritten. "Ik heb mensen nodig die al leen kunnen rijden, die iets recht kunnen zetten voor de ploeg. Aan meelopers heb ik niets". Post zal in het nieuwe seizoen zijn Raleigh-formatie niet meer als En gelse, maar als Nederlandse ploeg laten inschrijven. Het betekent dat van de twaalf Engelsen er ten hoog ste twee zullen overblijven in de in ternationale formatie en dat de kern Nederlanders eventueel zal worden uitgebreid met Duitse of Belgische renners. In totaal zal de formatie voor het vasteland van Europa be staan uit ongeveer vijftien renners, met wie Post het komplete voor- Jaarsprogramma wil afwerken en vermoedelijk de Ronde van Italië of Spanje. 'De Tour de France", zei Post, "is alleen mogelijk wanneer ik een ervaren renner als werkelijke kopman erbij zou hebben. Voor de Tour behoort er echt een grote bij te zijn"* Ingrid Dusseldorp, de Groningse "beul", %it nu in de gestuurde vier. De Orca/Gyas-dubbel-twee tenslotte ligt ook al goed in ae markt voor een 'plak" op dit nummer, waarop Nederland zelfs over drie ploegen van internationaal formaat beschikt (RIC en Nereus). Hette Borrias en skiff-Head-winnares Margriet Dub belboer zijn na hun debuut begin Juni steeds vooruit gegaan. Meest sprekende wapenfeit was de zege op West-Duitsland (Astrid Hohl en Regina Adam, de "bronzen"-ploeg van vorig jaar). Coach Raymond van der Kamp durft voorzichtigjes aan een derde plek voor de Utrechts-Groningse combinatie te denken, verder niet. DDR's Gisela Medefindt—Rita Schmidt (resp. 17 en 32 Jaar oud!) en titelhoudsters Olga Klynischeva en Jelena Antonova uit Rusland lij ken hen te sterk, al denken zijn me- de-coaches daar anders over. Geen Nederlandse ploeg op het nieu we nummer twee zonder stuurvrouw, dat voor Roemenie op maat lijkt ge maakt. Door Jan Preenen Naast Duijndam is namelijk ook Cor Vreugdenhil in de ziekenboeg beland. Vast staat dat hij als gevolg van een scheurtje in de dijbeenspier voorlopig niet beschikbaar zal zijn. Voor Duijndam lijkt de blessure aan de knie een tweede seizoen vol pech in te luiden. In de jongste voet- baljaargang maakte hij pas laat zijn entree in de roodwitte ploeg als gevolg an een ernstige kwetsuur die hij als "souvenir" overhield aan de kampioenswedstrijd tegen RBC in Roosendaal en pas in de slotfase kon Duijndam de pendeldienst tussen de reservebank en het veld als geëindigd beschouwen. Een "vriendschappe lijk" duel heeft hem nu opnieuw bui tenspel gezet. "Ik werd in die wed strijd tegen RVC gewoon gepakt, waardoor ik weer door de knie ben gegaan. In een mum van tijd was die verschrikkelijk dik. Ik ben door verwezen naar een specialist in Haar lem. De knieband was zodanig op gerukt dat die nooit meer goed zal worden. Ik mag voetballen, maar de kans dit ik weer door die knie ga is erg groot. Dat heb ik trouwens al gemerkt. Afgelopen zaterdag heb ik het weer een half wedstrijdje gepro beerd en maandag heb ik getraind, maar steeds wordt die knie dik en zit er vocht in". Van opgeven wil Duijndam echter niet weten. 'Ik ben 28 Jaar, net Door Fred Ivens Ook deze week is de verwachting gewettigd dat het rode dundoek met hamer en sikkel weer de meeste ke ren in de vlaggemast te bespeuren zal zijn. Want al hebbe;i de Russin nen op enkele fronten een paar toch wel gevoelige speldenprikjes moeten incasseren, op alle zes de fronten (ook he»t nieuwe nummer twee zonder stuurvrouw) behoren ze toch tot de voor eremetaal getipte ploegen. In elk geval meer dan de DDR, dat in 1972 in eigen huds (Brandenburg) een pak slaag kreeg en geen "goud" realiseerde en vdbig jaar ln Moskou zich alleen in de dubbel-vier revancheerde. En Nederland? Wel, Oranje diende zich in 1972 al aan met de skiff triomf van Ingrid Dusseldorp en trok vorig Jaar in Moskou de lijn nog door. De gestuurde vier van Nereus/Orca slaagde daar als eerste niet-Oostblokploeg in de hegemonie naas West-Europa te halen, terwijl RIC's dubbel-twee Andrea BrasJc- Hellie Klaasse "zilver" bijeen sprok kelden. Allemaal oud-gedienden, die er in Luzern ook bij zijn. Daar, op die idyllische Rotsee, waar gisteren nog driftig werd getimmerd aan tijdelijke tribunes voor zo'n 30.000 man, dienen de "gross ge- wadhense büdni-Madchen a us Hol land", zoals een Zwitserse krant ze noemen, het vorig Jaar verworven predikaat dorde dames-roeiland ter wereld te continueren. En wel te midden van een record-veld van in totaal 21 landen. En dat moet dan op de twee zelfde nummers gebeu ren als vorig Jaar: de gestuurde vier en de dubbel-twee. Doorgeschoten De Kippen (dubbel)vier van DDS is dan wel dit seizoen echt doorge broken, is constanter en mentaal sterker dan ooit, meer dan een fi nale-plaats verwacht coach Bas van der Meer toch niet. Die ambitie heeft Leo Oostendorp ook. De 32- Jarige coach/"computer" achter An drea Brasik-Hellie Klaasse kan ech ter ook niet meer verwachten. Daarvoor is de onder zijn hoede ge komen acht te onervaren. Een octet dat na de "nationale" is gefor meerd. Omdat zijn duo Brasik- Klaasse toch zeker op de EK thuis hoorde en om tevens zes Jonge roeisters een kans gegeven zich ver- Voetbal Peter Stephan (44) zal per 1 november officieel in dienst treden als nieuwe manager van de Deventer eredivisievereniging Go Ahead Eagles. Stephan, momenteel werkzaam als zakelijk manager bij Polaroid Europa in Enschede wordt de opvolger van Hans Kraay die naar AJax vertrok. Hij is in het bezit van een B-licentie en traint de eer ste klas amateur club Sportclub En schede. Voorheen was hij speler bij Heracles, Emma en Limburgia. LONDEN Billy Bremner, aan voerder van Leeds United, en Kevin Keegan van Liverpool mogen tot 30 september niet in clubwedstrijden uitkomen. Beide spelers werden op 10 augustus in een liefdadigheids wedstrijd tussen Liverpool en Leeds United uit het veld gestuurd. Op weg naar de kleedkamers verscheurde het tweetal de shirts, waarna de resten werden weggegooid. Brem ner en Keegan hebben er reeds een schorsing van drie wedstrijden opzit ten. Een strafcommissie van de Foot ball Association besloot hen tot 30 september te straffen "omdat zij de sport in discrediet hadden ge bracht". Bovendien kregen de spe lers een boete van 500 pond (enge- veer 3200 gulden) opgelegd. BlllV Bremner op het hoogtepunt van mijn carriè re. Van vele kanten heb ik al ge hoord dat ik beter kan stoppen. De laatste dagen heb ik daar ook se rieus over nagedacht. Ik heb een eigen zaak, dus zoveel risico kan ik niet nemen. Het hangt af wat onze fysio-th?rapeut,- Haalebos, zegt. Als hij vindt dat lk beter een paar we ken kaïn stoppen dan doe ik dat. Van de andere kant zeg ik, ik voetbal graag en ben Je er een paar weken niet bij dan moet je maar zden dat Je Je plaats weer terug krijgt. Jan Schoen, die van Ter Leede is geko men heef, de laatste drie wedstrij den als laatste man gespeeld. Hij heeft heo op mijn plaats zonder meer goed gedaan". Pessimistisch is Duijndam dan ook beslist niet als hij zich waigt aan een prognose voor het nieuwe seizoen. Niet alleen om dat hij goed wordt vervangen door Schoen, maar ook omdat de even eens vin Ter Leede afkomstige Boot voldoet op het middenveld en de aan val met de komst van Arie Weijers eindelij c weer over een rechterspits beschikt. Belangrijker is echter dat Noordwllk zich ditmaal aanmerke lijk be: ir heeft voorbereid op de competitie. Duijndam: "We hebben nu anderhalve maand stil gestaan. Vorig seizoen twee weken. Dat was natuurlij* veel te kort. De spelers waren verzadigd, het hoefde niet zo nodig oor hen. Toen kwamen we vaak als kampioen het veld op en wa ren we misschien een beetje te hoog hartig. ledereen is nu hongeriger. De spelïrs zijn ook feller op de trai ning. Ze zijn zich er van bewust dat ze weer onderaan moeten beginnen. Afgelopm zaterdag tegen Jong Am sterdam werd tot het einde geknokt. De sfeer was weer zoals aan het eind van het vorig seizoen. Er werd weer voor elkaar gevoetbald. Iedere spe ler had alles voor era ander over". Overigens lijkt het begrip onder schatting één van de tegenstanders van Noordwijk te zijn gebleven. Duijndam: "Zaterdag krijgen we Bennekom, era debutant. Die pak ken we wel even, werd er meteen gezegd. Onze trainer Eelman heeft. Gerard Duijndam (rechts naast de keeper).,Van vele kanten heb ik al gehoord dat ik beter kan stoppen". daar al voor gewaarschuwd, maar dat laconieke houd je toch bij Noord wijk. Dat is Noordwijk eigen. Toch weet ik zeker dat Noordwijk bij de eerste v1 »r moet kunnen komen, mis schien zelfs wel eerste.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13