■Athene akkoord et conferentie kwestie-Cyprus jt „EG moet Griekenland nu positief tegemoettreden" President Ford: scherp contrast met Nixon jVS reageren nog niet op Russisch voorstel in vogelvlucht ^33^ 'n vogelvlucht IATERDAG 24 AUGUSTUS 1974 ATHENE „Wij aanvaarden het Sowjetvoorstel van een internationale conferen- tie over Cyprus", verklaarde vannacht de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Mavros, tegenover enkele journalisten in Athene. Griekenland zal de Sowjetambas- ladeur in Athene maandag van zijn besluit op de hoogte brengen, aldus de minister, die al eerder had laten doorschemeren dat hij Brditse initiatieven afwijst. "De driepar tijenconferentie van ïenève is mislukt. Zij is verleden ljd. WtJ gaan het probleem op hoger liveau presenteren", aldus Mavros. De minister zinspeelde erop dat 't -"Irobleem Cyprus vooral van belang s voor de niet-gebonden landen, naartoe het eiland zich rekende. Het Sowjetvoorstel behelst terug- rekking van alle vreemde troepen (P Cyprus en een omvangrijke inter- lationale conferentie over het pro- Heem. Mavros zei dat zijn regering van- laag. Engeland van haar besluit op Ie hoog*e zal stellen. Engeland had lervatting van het driepartijenover- eg in G^nève voorgesteld. Mavros zei dat Engeland "niet in Htaat is gebleken iets te doen". W Naar VN 7gT| Naast Mavros stond president Cle- ÉHdcs van Cyprus, die gisteren uit Ni cosia was overgekomen ter bespre- jing /an een gemeenschappelijke touding in de kwestie-Cyprus. "Griekenland moet de zaak nu oorleggen aan de Verenigde Na kies", verklaarde Mavros. I Aan de door de Sowjet-Unie voor les telde conferentie zouden moeten Jneedoen alle vijftien lid-sta ten van e Veiligheidsraad plus Griekenland, rurkije in de Cyprioten. Turkile heeft al laten weten dat iet de vastgelopen onderhandelin- len in Genève als de enige manier leschouwt waarop de kwestie Cy- irus geregeld kan worden. "Het zou gemakkelijk zijn geweest en oplossing te bereiken tussen Rauf ïektash, de leider van de Turkse lyprioten, en de heer Clerides. als >enktash niet de gevangene van de terken was", zei Mavros. Clerides verklaarde: „Ik geloof dat ►enktash en ik, als we het samen Duden mogen opknappen, binnen *n ïaand een oplossing zouden hebben evonden". Clerides. die in de loop van van- laag naar Nicosia terugkeert, voeg- ie hieraan toe: "Wij onderhandelen liet wanneer we voor het blok zijn ezet. De Turken moeten zich terug- Jeirekken int de stellingen die ze op 9 jugustus innamen. En ten tweede EG-voorraad rundvlees 192.000 ton IRUSSEL-RIJSWIJK Eind Juli Ig in d EG een interventie voor raad undvlees van 192.000 ton opgesla- en, dat is ongeveer de consumptie pn tien dagen. Eind Juni was de oorraad 110.000 ton. De ü-msten van de Europese Com missie hebben dit gisteren bekendge- Qaakt. De grootste voorraden liggen p J Praukrijk (69.000 ton), West-Duits en^nd (59.000 ton) en Ierland (39 000 1. pn). in Nederland is de voorraad 1.000 toa. nel Per week kopen de interventiebu- vfaus in de gemeenschap 10.000 tot skap ooo ton rundvlees aan. a'Ie De ootervoorraad in de gemeen- vichap was, volgens het Nederlandse ,n- 'roduktschap voor Zuivel, begin (ugust'is 300.000 ton, waarvan 110.000 IscfJ de 'nterventlebureaus en 190.000 sciPn in particuliere opslag met over- repteidsvergoeding. 1 ^ele arrestaties 5n Israël ïoord moet de Grieks-Cyprische vluch telingen worden toegestaan naar huis en haard terug te gaan". "Elke dag die verstrijkt levert ons aanzienlijke verliezen op. Daar zijn de vlucntelingen en de dieren die sterven en onze huizen die geplun derd wo -den". "Wij zijn bereid dat in de komen de dagen en maanden te dragen. Voor ons is guerrilla-oorlogvoering een noodzaak. Als de Turken zich nestelen, dan zal dat niet voor lang zijn". De Cyprische president zei dat als men een oplossing wilde afdwin gen door een militaire overwinning, een langdurige, slepende strijd het natuurlijke gevolg zou zijn. Op de vraag een vergelijking te maken met de strijd door de Eoka- ondergrondse tegen de Engelsen in de jaren vijftig, antwoordde Cleri des: "De Britten hebben nogal wat mensen van ons doodgeschoten, maar niet zo /eel als de Turken zullen doodschieten. Als Je land bezet is, kim Je twee dingen doen: capituleren of Je verzetten. Het zou er armetie rig uitzien als we bakzeil haalden om ons materiële welzijn te behouden. Wij hebben een zeer oude geschiede nis. Cyprus lijdt niet voor het eerst. We zijn al eerder bezet geweest, maar onze levenskracht is altijd ons behoud geweest". Van officiële Amerikaanse zijde bewaart men nog steeds het stilzwij gen over het Russische voorstel inza ke een Cyprus-conferentie. De woordvoerder van buitenlandse za ken zei gisteren dat men op het de partement het voorstel van Moskou nog niet bad gezien. Volgens hoge re geringsfunctionarissen stelt minister Kissinge - het niet op prijs als de Sowjet-Unie zou worden betrokken bij de besprekingen over Cyprus, vooral niet sinds hij de Russen bij zijn vroegere diplomatieke activiteit in het oostelijke deel van de Middel landse Zee heeft weten buiten te sluiten. Een Canadese militair, behorend tot de VN-troepen, rent langs een wachtpost van de Grieks-Cyprioten terwijl vlak achter hem een school in vlammen opgaat. Het gebouw stond in Nicosia op de grens van de Turkse en Griekse sector van de stad. Voor het overige was het gisteren "zeer rustig" op Cyprus, aldus een woordvoerder van de VN. ADVERTENTIE I KANTOORINRICHTING! Voorzitter Berkhouwer van Europese parlement: CIEBA-GEBOUW TE LEIDEN 1(750 m2 toonzalen) m Vraag gratis toezending van het I 4-kfeuren tijdschrift C.P. I Specialisten in: DIRECTIE-EN KANTOORMEUBELEN I BRANDKASTEN ORGANISATIE-EN SORTEERMIDDELEN WM. BARENTSZSTRAAT 35 Industrieterrein "De Waard" Adviseurs 1 voor vriendelijk zakendoen! J SCHIPHOL De voorzitter van het Europese parlement, mr. C. Berkhouwer, is van mening dat het Europese parlement de Griekse „klop op de deur van de EG" posi tief moet beantwoorden. Dit heeft mr. Berkhouwer gisteren op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit Athene. De voorzitter van het Europese parlement was daar zondag op uitnodiging van de Griekse regering naar toe gereisd om een mogelijke hervatting van de associa tie van Griekenland met de EG te bestuderen. Het associatieverdrag dat dit land destijds met de EG heeft gesloten, is nadat het Griekse parlement door de kolonels werd ontbonden „in de ijskast" gezet. Petitie De Griekse regering heeft de heer Berkhouwer een memorandum over handigd, waarin wordt gevraagd de betrekkingen tussen Griekenland en de EG zo spoedig mogelijk te herstel len. De Griekse regering heeft vol gens de verklaringen van de heer Berkhouwer het voornemen op zo kort mogelijke termijn, vermoedelijk september, contact op te nemen met de Europese ministerraad. Grieken land en de EG. De heer Berkhouwer, zal naast het memorandum van de Griekse rege ring '<t Europese parlement ook *n pe titie voorleggen die hem door 10 le den van t ontbonden Griekse parle ment is overhandigd. Deze ex-parle mentariërs dringen er op aan in af wachting van vrUe verkiezingen voor lopig de gemengde parlementaire commissie van Griekenland en de EG te herstellen. In Athene ls de heer Berkhouwer naar zijn zeggen verzekerd dat de houding van de Europese parlemen taire instanties de afgelopen zeven Jaar er wezenlijk toe heeft bijge dragen dat het Griekse kolonelsbe wind van haar macht is beroofd. „Daarom vind ik het goed dat het Europese parlement een wezenlijke rol gaat spelen bij het herstel van de betrekkingen. Dit natuurlijk wel in afwachting van de verkiezingen voor een nieuw parlement". ERUZALEM De Israëlische vei- cJJgheidsdienst heeft ln de afgelopen oojes maanden meer dan 800 verdach- 1 gn gearresteerd in een poging acti- 'aJteit van Arabische guerrillastrij- Iers in het door Israël bezette ge- suaped op de westelijke oever van de e rfordaan en in de strook van Gaza JJjje kop ra te drukken, aldus is uit Is- aelische militaire kringen vernomen. beveiliging Uit een onderzoek dat ei» gedaan op last van de Amerikaan- zijfe regering biykt dat acht buiten- ingfndse luchthavens niet voldoende evfcveiligd zijn, zo heeft commenttaor •spick Anderson gemeld. Het zijn de lichthavens van Londen, Beiroet, •Mangkok, Brussel, Buenos Aires, kopenhagen. Rome en New Delhi. Een man gewapend met g£n machinepistool is gisteren een iruk bezet restaurant in de Noord- r jfrse plaats Omagh binnengedron- Btjen en heeft daar zijn wapen leeg- 14 leschoten op een politie-officier die Rt te lunchen. De politieman over- pneed nadat de man zijn wapen rus- |°°ig had herladen en het opnieuw op lijn slachtoffer leegschoot. Hoe meer de zaken veranderen, zegt een Frans spreekwoord, hoe meer al les bij het oude blijft. En toch veran dert er wel wat in de wereld. Want zong Louis Davids voor de oorlog: "de olieman heeft een Fordje opgedaan", in Amerika is het nu net andersom: (president) Ford heeft een olieman opgedaan. Maar grapjes ter zijde: de benoeming van Nelson Rockefeller, telg uit een super-rijk geslacht van olie-baronnen, tot vice-president van Amerika is over het algemeen als een gelukkige greep beschouwd. Als "in valler" staat president Ford immers voor een moeilijke taak, omdat hij tussentijds een reeds gevormd beleid moet voortzetten en toch zoveel mo gelijk zijn eigen stijl moet vinden. Nu heeft hij wat de buitenlandse poli tiek betreft het wijze besluit genomen Kissinger als "Secretary of State" aan te houden. Het benoemen van Rockefeller (een benoeming die over igens nog door het Congres moet worden goedgekeurd) verzekert hem nu bovendien van de steun van een man, die, als het hem had meegeze ten, eerder reeds zelf in 't Witte Huis had plaats kunnen nemen. Maar Rockefeller is, zoals de (Landense) "Times" dezer dagen opmerkte, im de verkeerde partij geboren. Hebben de Democraten (ofschoon "linikser" dan de Republikeinen) er nooit een been' in gezien figuren als Roosevelt en Kennedy naar voren te schuiven, voor de Republikeinen was Nelson Rockefeller net even te "progressief". Toch zou hij het tien Jaar geleden nog wel hebben gehaald als zijn echtscheiding niet een onoverkome lijk struikelblok was geweest. Daarna diende Rockefeller de staat New York vijftien Jaar als gouverneur en zijn bereidheid verantwoordelijke func ties te aanvaarden blijkt nu ook weer uit het vice-presidentschap, waar hij met zijn rijpe ervaring als bestuur der de nieuwe president waardevolle adviezen kan verschaffen. Voor "Roc- kie" is zijn nieuwe functie bovendien een aantrekkelijke troostprijs na zijn mislukte kandidatuur voor de hoog ste functie in 1964 en na de teleur stelling, dat president Nixon hem niet benoemde tot minister van Bui tenlandse Zaken en evenmin tot op volger van vice-president Agnew. De rechtervleugel van de Republikeinse partij heeft Rockefeller lange tijd kwalijk genomen, dat hij in 1964 wei gerde Barry Goldwater te steunen bij diens kandidatuur, maar de vroegere concurrenten zijn nu de beste vrien den. Overigens zijn er duidelijk twee factoren, die een kandidatuur van Rockefeller voor het presidentschap in 1976 moeilijk zouden hebben ge maakt. In de eerste plaats zijn leef tijd: 66 jaar. Maar bovendien bestaan er in de Republikeinse partij bezwa ren tegen zijn beleid als gouverneur van New York. In de laatste vijftien Jaar zijn de uitgaven gestegen van 2 tot 14 miljard dollar per Jaar en namen de belastingen toe van 1M tot 8.4 miljard, d.w.z. van 94 dollar per persoon tot 460. Dit soort cijfers pleegt in Republikeinse kringen geen beste indruk te maken, zodat de vraag toch al was of hij wel in aanmerking had kunnen komen voor te toekom stige kandidatuur. Rockefeller heeft dus kennelijk de voorkeur gegeven aan de zekere troostprijs van het vice-presidentschap boven een onze kere kandidaatstelling voor het pre sidentschap. politiek in de kwestie-Cyprus, een woede die op het eiland zelf culmi neerde ln de dood van de Amerikaan se ambassadeur Davies. Er is geen twijfel aan, dat de gehele affaire haar oorsprong heeft gehad in een schromelijke overschatting van de eigen positie op het eiland en een verbazingwekkende onderschatting van de Turkse tegenstander. Als een vijand van de Grieken zich in het militaire regime in Athene had kun nen nestelen om het land een koopje te leveren, zou hij vermoedelijk op dezelfde wijze hebben gehandeld als onlangs door de generaals is geschied toen zij Makarlos ten val brachten. Het gaat dus om een stommiteit van de bovenste plank. Inplaats van te zwegen over die kolossale blunder (waartegen ook enkele nu luid schreeuwende ballingen niet hebben geprotesteerd!) heeft een deel van de Griekse bevolking zich laten ophitsen door de vijanden van Amerika en de NAVO. Een unieke gelegenheid voor al wat naar Moskou lonkt om te po gen de positie van de Amerikaanse en Engelse bases in Griekenland en op Cyprus te verzwakken en ze eventu eel te doen opheffen. Dat lieden als Papandreoe daarbij in de voorste ge lederen staan, ligt voor de hand. De ze figuur door de Neue Zürcher Zeitung als een links-extremist om schreven trekt de oude lijn door. Geen woord van verzet uit zijn mond tegen de staatsgreep op Cyprus be reikte ooit de wereld buiten Canada, waar hij tot voor kort verbleef. Maar nu die staatsgreep grondig is mislukt en de Turken deze gelegenheid mili tair uitbuiten, kraait Papandreoe over "de provocatie op Cyprus in sa menwerking met de Amerikanen"* WASHINGTON Ook na twee wéken nog moet men er wat aan wennen de president van de Verenigde Staten te zien in hemdsmouwen, trekkend aan zijn pijp, zijn voeten op het mahoniehouten bureau van de ovale kamer en zijn hartelijke lach te horen schallen door de gangen van het Witte Huis. Het contrast met het Witte Huis van Richard Nixon is onmisken baar. Gerald Ford heeft aan het presi dentschap snel zijn ongedwongen persoonlijke stijl gegeven. Hij heeft de deuren opengegooid en naar de woorden van een bezoeker van het Capitool heeft hij de lijst van vijan den van net Witte Huis naar de pa piermol an verwezen. Met het advies van oudere politie ke bondgenoten heeft Ford geen tijd verloren laten gaan het Witte Huis tot zijn domein te maken. Een "wij- zigingso'oeg" werkt aan het uitdun nen van de grote staf die Nixon had en aan het hergeven van meer be- leidsgezag aan leden van het kabi net en nun departementen. Verzoenimg In de eerste dagen dat hij in func tie was, confereerde Ford met 60 bui tenlandse ambassadeurs, waarbij hij volgens minister Kissinger een "vaardige" greep op de buitenlandse politiek aan de dag legde, en ging hij naar het congres om een nieuw beleid ven "communicatie, verzoe ning, vergelijk en samenwerking" te beloven. In zijn campagne tot verzoening begroette Ford gouverneurs, burge meesters, congresleden, zakenmen sen, negers, economen en vakbonds leiders op zyn bureau. Het over een andere boeg gooiend na zijn conservatief optreden als Republikeins congreslid uit Michi gan tikte hij General Motors op de vingers wegens een grote prijsverho ging waarop de prijs gedeeltelijk werd teruggedraaid en kwam hij op voor voorwaardelijke amnestie voor dienstweigeraars en deserteurs. Hij verzekerde leden van een de legatie van negers dat hij VN-sanc- ties teg'ïa invoer van chroom uit Rhodesië zou steunen en hij verlicht te hun vrees voor vermindering van de uitgA/en voor sociaal welzijn door te verklaren dat de defensiebegro ting niet heilig was. Gerald Ford Politiek weerstond hij druk van conservatieve Republikeinse zijde en poogde hij de basis van zijn partij te verbreden door de liberale oud-gou verneur Nelson Rockefeller van New York aan te wijzen als zijn vice-pre sident. Voorts maakte hij duidelijk dat hij zich kandidaat wilde stellen voor de verkiezingen van 1976. Aan de samenstelling van zijn nieuwe staf wordt nog gewerkt. Ver wacht wordt dat daarvan veel voor malige assistenten uit zijn dagen als Republikeins leider ln het huis van afgevaardigden deel zullen uitmaken en dat ue nadruk zal worden gelegd op de vrije toegang tot zijn ovale ka- Mr. Berkhouwer heeft ln Grieken land vastgesteld dat premier Kara- manlis kan rekenen op een groot vertrouwen uit alle gelederen van zo wel de rechtse als de linkse politieke groeperingen. Hij was echter van me ning dat de regering-Karamanlis zich in de kwestie Cyprus in een heel moeilijk parket bevindt. „Het is een Griekse tragedie. De Griekse Junta verdwijnt door de problemen rond Cyprus. Karamanlis kan daardoor aan de macht komen. Maar hij moet de genoegdoening geven aan de Cy- pruskwestie", aldus de heer Berk houwer, die de houding van Europa in deze kwestie sterk afkeurde. „Ik vind het triest dat ook in deze zaak, die zich afspeelde aan de poort van Europa een eendrachtig Europa af wezig was. In de onmacht van de VN moeten wij ervaren dat het recht van de maoht de overhand heeft over de macht van het recht. Als de EG waar wil maken dat zij een rechts gemeenschap is, kan zij niet langer het stilzwijgen bewaren over de schending van het internationale recht dat op Cyprus heeft plaatsge had", zo zei de heer Berkhouwer. Overigens heeft hij van zijn te gen de Amerikanen nooit een .eim gemaakt, wat hem natuurlijk niet verhinderde destijds in Amerika te wonen en op een Amerikaanse pas rond te reizen. Maar volgens Pa pandreoe "beschouwt Amerika Grie kenland als zi)n protectoraat, streeft slechts naar eigen doeleinden en brengt, terwijl het Athene vrede be looft, oorlog en dood". Het li£t voor de hand, dat dergelijke wilde uit spraken het communistische vuur tje van het anti-Amerikanisme in Griekenland alleen maar aanwakke ren, wat duidelijk ook de bedoeling is. Papandreoe staat niet alleen. In de Griekse pers sloven zich thans be paalde lieden, die voorheen de laar zen van de kolonels plachten te lik ken, uit om af te geven op de toe stand, waarin Griekenland thans is beland. Het spreekt vanzelf, dat ze allemaal "in het verzet" zijn ge weest, een verschijnsel dat zich hier te lande na de Tweede Wereldoorlog eveneens voordeed: de grootste laf aards hadden het hoogste woord. En natuurlijk is Amerika de gemeen schappelijke kop van Jut. Maar een tegenwoordige Griekse top-minister heeft in een gesprek met Arnaud de Borchgrave van het Amerikaanse weekblad "Newsweek" nadrukkelijk verklaard, dat de onlangs vervangen Amerikaanse ambassadeur in Athe ne, Henry J. Tasca, de generaals te gen een Cyprisch avontuur had ge waarschuwd en veel heeft bijgedra gen tot de val van de dictatuur. Maar voor figuren als Papandreoe geilden geen feiten, maar uitsluitend politie ke -propagandaleuzen. RL De fameuze Weense compo nist en dirigent Robert Stolz viert morgen zijn 95ste verjaardag. Rockefeller: "Nixon niet meer vervolgen" SEAL HARBOR, MAINE (AP) De Amerikaanse vice-president in spé Nelson Rockefeller heeft gisteren ge zegd dac ex-president Nixcm naar zijn mening niet verder moet worden vervolgd. Tijdens een persconferentie in het botenhuis bij zyn vakantie-residen tie in Seal Harbor zei de oud-gou verneur van New York dat hij welis waar geen advocaat is, maar dat hij het eens it met Hugh Scott, de Repu blikeinse fractieleider in de Senaat die heeft verklaard dat „Nixon is op gehangen" „Het komt mij evenmin als Scott nuttig voor, dat Nixon daarnaast nog eens moet worden gevierendeeld", al dus Rockefeller, ADVERTENTIE Al in het vernieuwde "TRESLONG" HILLEG0M geweest? Onder de nieuwe dynamische direktie van Dirk van den Broek Horecabedrijven B.V. GOED. GEZELLIG EN BETAALBAAR VOOR: •en geslaagd etentje in het sfeer- EN OOK VOOR UW: recepties - huwelijksdiners - jubilea - kinderpartijtjes perso neelsfeestjes - vergaderingen - en ZALENAKKOMMODATIE VOOR 20 TOT 750 PERSONEN GEEN ZAALHUUR! VOOR RECEPTIES. ENZ.: PORT - SHERRY - VERMOUTH NOG STEEDS f. 1.- PER GLAS Beter uit in Treslong!

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9