„Primitief werkende umateur" H.N.G. OP JAPANSE TOER A Tbon doodgewoon lees de nieuwe Leidenaar vond oudste bantoe dorp in Afrika Officier noemt ïddy van de L. BINNENLAND I' EINDHOVEN Er zal een diepgaand psychiatrisch derzoek worden ingesteld naar het karakter van de 19- ige Eddy van de L. uit Eindhoven, die gisteren onthulde ast Carohentje Pessers ook de 59-jarige mevrouw P. C. n de BiggelaarVogels te hebben doodgestoken. Ook >r beweerde hij in pandek te hebben gehandeld. Officier van Justitie mr. Hul- leman: „Hadden we de ver dachte kunnen aanhouden na de moord in Best dan was er nooit sprake geweest van een ontvoe ring. Ook al zou de verdachte geen bekentenis hebben afgelegd, _er waren zoveel aanwijzingen dat hij toch in staat van be schuldiging zou zijn gesteld. „Ik heb oie vrouw in Best niet vermoord". Dat was het eer ste, dat de rechercheurs te ho ren kregen van Eddie van de L., toen zij hem in de nacht van woensdag op donderdag kwamen arresteren in verband met de ontvoering van het miljonairsdochtertje uit Aalst- Waalre. Met die woorden maakte de me taalbewerker zich meteen ver dacht bij ce verbaasde recher cheurs. Bij een onmiddellijk ingesteld onderzoek in Eddie's ouderlijke woning in de Eind- hovense Stevinstraat vonden mannen van de technische re cherche enkele stille getuigen, waardoor het bewijs dat Eddie ook in Best had gemoord al rond was voordat hij bekende. Na een urenlang verhoor vertel de Eddie van de L. de politie: „Ook die dinsdagochtend 12 maart heb ik in paniek gehan deld. Het was mij alleen maar om geld te doen". Hij was in het winkelcentrum in Best een zaak in huishoudelij ke artikelen binnengestapt en had de verkoopster om geld gevraagd. Mevrouw Van de Biggelaar reageerde met de opmerking, dat hij beter kon gaan werken. Daarna trachtte Eddie een greep in de kassa te doen. maar de vrouw verzette zich heftig. Tijdens de vechtpartij, die toen ontstond, heeft Eddie een broodmes gepakt en me vrouw Van de Biggelaar recht in het hart gestoken. Zij was meteen dood. Onder leiding van hoofdinspec teur drs. W. Roebroeks, re cherche-chef in Oss, kwam het regionale recherchebijstands team in actie. De heer Roe broeks was de afgelopen da gen ook belast met do ontvoe ringszaak. Hoewel diverse getuigen de da der uit de winkel hadden zien vluchten en hij onder meer zijn sjaal, zijn portemonnee met een gouden tientje erin en een sleuteltje had achtergela ten, had de politie nauwelijks enig houvast. Officier van jusitie, mr. J. Hul- leman, vertelde gisteren „Aan de hand van de getui genverklaringen hebben we toen een montagefoto laten maken. Vele tientallen mensen beantwoorden aan het signale ment. We hebben ze uitvoerig gehoord, maar bij Van de L. zijn we destijds niet terecht gekomen. Jammer natuurlijk, want als we hem hadden ge pakt hadden we nu niet met die tragisch afgelopen ontvoe ring gezeten". Volgens mr. Hulleman zegt Ed die van de L. vreselijk veel spijt te hebben van beide moorden. De officier noemt hem een primitief werkende amateur en zeker geen keihar de misdadiger. De in de winkel in Best gevon den sjaal en de portemonnee bleken inderdaad van Eddie to zijn. Het gouden tientje had hij eens gevonden. Het sleutel tje bleek te passen op ce bromfiets van een van zijn drie broers. „Maar ook zonder deze aanwij zingen zouden we hem hebben gehoord in verband met Best. Hij leek sterk op de toen sa mengestelde montagefoto", al dus mr. Hulleman. Hij zei verder geen enkel ver band meer te zien tussen Ed die van de L. en nog andere moorden of roofovervallen. „Het is natuurlijk makkelijk om zo iemand meteen maar alle openstaande zaken in ce schoenen te schuiven, maar we hebben er geen enkele re den voor". Uit de verdere verhoren is ge bleken dat Van de L. Car olie n- tje steeds opgesloten hield in een golfplatenbarak in de Ves- semse bossen, zo'n vijftien ki lometer van Eindhoven. Hij had haar aan handen en voe ten gebonden. *s Avonds zat hü bij zijn ouders thuis naar de televisie te kijken. Waardoor hij in paniek is ge raakt komt niet goed naar vo ren. Woensdagmorgen om streeks half acht heeft hij haar met een schop doodgesla gen en niet ver van de barak bij een berkenbosje neerge legd. Inmiddels is uit de door dr. J. Zeldenrust verrichte sectie op het lijkje van Carolientje Pes sers gebleken, dat er geen sprake is geweest van enig ze denmisdrijf. De vermoorde kleuter wordt begin volgende week in alle stilte begraven. NOS vraagt J an Doorn om opheldering HILVERSUM Een delegatie uit het bestuur van de NOS zal zich bin nenkort met minister Van Doorn (CRM) in verbinding stellen om een verduidelijking te krijgen van diens brief aan de voorzitter van de NOS, de heer E. A. Schuttenhelm. Dit heeft het NOS-bestuur gisteren be sloten. De voorzitter van de NOS ontving deze week een brief van de minister, waarin deze herinnert aan de verkla ring van de heer Schuttenhelm vo rig jaar mei bij z'n herbenoeming. De NOS-voorzitter zei toen, dat hij be reid was af te treden per 1 augustus 1975 of zoveel later als de regering nodig vindt. De Heer Schuttenhelm die in november 65 Jaar wordt is voor vier Jaar benoemd. De omroepwet stelt geen leeftijdsgrens. In omroepkringen verklaarde men deze week dat men volledig in het duister tast over de bedoeling van de minister. De heer Schuttenhelm wei gerde commentaar te geven. De minister van CRM heeft het recht van benoeming van de voorzit ter van de NOS. Burgemeester Thomassen van Rotterdam bracht gisteravond samen met zijn echtgenote een felicitatiebezoek aan het echtpaar Tazélaar-Van Hulst in Huize Sonnenburg vanwege het feit dat het echtpaar het 75-jarig huwelijksfeest vierde. De heer Tazelaar is 98 en zijn vrouw 95. Beraad over ingangsdatum valhelmplicht DEN HAAG (ANP) Minister Westerterp van Verkeer en Water staat beraadt zich op het ogenblik op de vraag of het mogelijk is de in gangsdatum voor het verplicht dra gen van valhelmen door bromfietsers op 1 november a.s. te handhaven. Hij zal zich onder meer laten leiden door het resultaat van een onderzoek dat en Juist ingestelde ambtelijke commissie doet naar de gemaakte fouten bij de keuring van valhelmen. Premier Den Uyl, die dit meedeel de tijdens de pauze van het wekelijks kabinetsberaad, zei dat fabrikanten van deze hoofddeksels verplicht zijn him produkt ter keuring aan TNO aan te bieden. Deze instelling brengt rapport uit aan de Rijksdienst voor t Wegverkeer, welke sintantie bij gun stige uitslag goedkeuringsstickers aan de fabrikanten uitreikt, telkens 1000 per keer. Blijken de helmen tijdens steekproeven niet aan de eisen te vol doen dan wordt de goedkeuring inge trokken. De bij de RAI aangesloten Neder landse fabrikanten en importeurs van bromfietshelmen hebben hun vertrouwen in TNO en de Rijksdienst voor het Wegverkeer behouden. Ze kunnen niet geloven dat alle keurin gen onjuist zijn geweest. De fabrikanten en importeurs zijn gistermiddag in Amsterdam bijeen geweest n.a.v. het onderzoek van de ANWB en de Consumentenbond naar valhelmen in de prijsklasse tot circa honderd gulden. Het bleek dat 19 van de 20 onderzochte merken met NL-keur niet aan de eisen volde- LEIDEN/DEN HAAG De Lei denaar dr. A. van Genderen heeft als amateur oudheidkundige in het Zuid- afrikaanse Broederstroom het oudste bantoe-dorp op het zuidelijk half rond van de aarde ontdekt. Het ligt op de plaats waar al twintig Jaar eeuwenoude potscherven voor ster renkundigen voor het oprapen liggen. Deskundigen hebben uit de vond sten van dr. Van Genderen en uit die van latere opgravingen opge maakt, dat tenminste 1500 jaar gele den in Zuid-Afrika bantoes woonden, die het ijzer kenden, van Jacht, land bouw en veeteelt leefden en hun aar dewerk kenmerkend versierden. Wetenschappelijk is de vondst van de Nederlander een sensatie gebleken. De archeoloog prof. Revil Maeson van de Wetwatersrand-universiteit was uitzinnig van vreugde geweest, toen meer dan een Jaar geleden de Nederlander hem als vakman raad pleegde en hem dozen vol scherven voorhield, scherven, waarnaar de pro fessor al Jarenlang had gezocht. Dr. Van Genderen is verbonden aan de Sterrenwacht van de Leidse universiteit. Hij is na een verblijf van drie Jaar op de sterrenwacht, die de universiteit in Broederstroom vlakbij de Krokodilriyier in Trans vaal, heeft, voor verlof in zijn vader land. Hij meent, dat de vondsten van invloed zijn op de historische ge schiedschrijving van Afrika. Op en rond het terrein van de sterrenwacht in Broederstroom heeft de Nederlander anderhalf jaar ge- Mitsubishi eerste vervangende wagen na wegvallen van het Audi-importeurschap SASSENHEIM Er komt binnenkort weer een Ja pans automerk bij. Op de Nederlandse markt gebracht door Hart Nibbrig en Greeve. Het is het eerste vervangende produkt voor het Sassenheimse bedrijf, dat per 1 oktober aanstaande de import van Audi moet afstaan aan VW-importeur Pon in Leusden. Door Koos Post Deze onverwachte klap van "stroomlijning van verkooporgani saties vin beide merken" is voor de Audi-dealers en importur erg hard aangekomen. Bij de meeste dealers heerst nóg onzekerheid. D definitie ve beslissing wie wel of niet in de Volkswagenorganisatie wordt opge nomen is nog niet genomen. WERKGELEGENHEID Hart Nibbrig en Greeve had ech ter geen keus. 't Bedryf moest naar stig op zoek naar nieuwe activiteiten. Het eerste resultaat van dat zoeken werd gisteren wereldkundig gemaakt: H N G gaat personenauto's van Mitsubishi Motor Corporation (met hoofdkantoor in Tokio) importeren. De eerste contacten met een aantal dealers zijn reeds gelegd. "De reac ties waren aardig positief tot nu toe" zegt HNG-directeur A. G. Karl daarover. Of met dit nieuwe importeur schap de werkgelegenheid voor al le 85 personeelsleden van HNG kan worden gered, dacht hij te moeten betwijfelen. "Er is natuurlijk sprake van een aanpassingsproces. Het hangt af van de verkoop en het aantal dealen. Maar het ziet er wel naar uit, dat we wat terug zullen moe ten. Hoe ver dat precies zal zijn weet ik nog niet. Vanmiddag heb ik daarover met de vakbonden ge sproken. Die kwamen vragen hoe de zaxen stonden. Gelukkig had ik goed nieuws te melden", aldus de heer Karl gisteravond. OPTIMISTISCH De Heer Karl is vrij optimistisch ten aanzien van de toekomstige ver koopresultaten. "We hebben zelf 'n goede organisatie en Mitsubishi is 't grootste concern van Japan en een van de grootste ter wereld. Dat wil toch wel wat zeggen. Met een totaal Jaaromzet van zo'n 112 miljard gul des. Ze maken er praktisch van al les". Hij somt op: fototoestellen. huishoudelijke artikelen, complete staalfabrieken, vliegtuigen, schepen, treinen, roltrappen, electronische ar tikelen, kernenergiecentrales, boog- eilanden en nog veel meer. Ze heb ben ook nog banken en verzekerin gen onder hun beheer. De drie dia mantjes m het wapen van de familie Mitsubishi vormen het merkteken van het concern. Onderdeel van die industriële gi gant is de Mitsubushi Motor Corpo ration, die in 1971 de eerste auto in Japan bouwde. Per Jaar worden nu tussen de 500.000 en 600.000 auto's geproduceerd, een produktie, dat on geveer even groot is als die van Maz da, Tot nu toe heeft Mitsubushi zich nog niet op de Europese automarkt bewogen. Daar gaat half november verandering in komen als Hart Nib brig en Greeve de "Colt Lancer" en de "COit Galant" gaat introduceren. Twee typen uit het veel grotere as sortiment van Mitsubishi (dat zelfs een klein stadsautootje met een mo tortje van nog geen 400cc inhoud omvat), die in negen verschillende uitvoeringen inclusief een station wagen ook op de komende RAI te zien zullen zijn. De Colt Lancer komt naar ons land mot een motor van 1.4 liter in houd en een vermogen van 92 pk met een top, die om en nabij d 165 km p. uur zw .eft. De richtprijs voor deze wagen blijft even beneden de tien mille, wat mede het optimisme van de heer Karl verklaart. De Colt Ga lant komt met zijn twee liter motor Met deze Colt Lancer (1,4 li ter motor, 92 pk, prijs net bene den de tien millewil Hart Nib brig en Greeve in Sassenheim een nieuwe toekomst op de Neder landse automarkt tegemoet rij den. Het is een produkt van het gigantische Japanse Mitsubishi- concern. in een wat hogere prijsklasse. Men verwaoht, dat die ongeveer 15% mil le zal gaan kosten. Het ligt overigens wel in de lijn der verwachtingen, dat HNG te zijner tijd meer produkten van het Mitsu bishi-concern zal gaan importeren. Dr. A. van Genderen zocht en gegraven. Potscherven la gen er open en bloot in het veld en nog veel meer vond hij er enkele cen timeters diep in de grond, waarop gras en struiken groeiden. In stuk- keil klei vond hij afdrukken van planten en takje rond concentraties van scherven. Ook vond hij ijzer slakken, maalstenen en vijzels, voor hij er een deskundige bij haalde. Het was de dolenthousiaste prof. Maeson, die meteen de volgende morgen vroeg in Broederstroom stond om ter plaatse poolshoogte te nemen. Daar werd de amateur dui delijk, dat de vakman veel meer ziet. De opgravingen werden onder lei ding van prof. Maeson verricht en als deze er eens niet was, had mevr. Van Genderen de leiding. Zij ont wikkelde ook een techniek voor het af graven van een ijzersmelterij, waar bij niet alleen lagen slakken, maar ook blaaspijpen en een voorraad ijzererts konden worden geborgen. Houtskool werd aangetroffen, aan de hand waarvan de ouderdom kon wor den bepaald. Dat het inderdaad om een bantoe dorp van diverse met klei bepleisterde hutten, met een complete ijzersmel terij, ging, werd afgeleid uit beende ren, waaronder kaken met tanden en kiezen van mensen, en de combi natie van beenderen van mensen en geiten. Dit laatste duidde, aldus dr. Van Genderen op een rituele begra fenis, zoals deze ook nu nog wel bij de bantoes voorkomt. Klant door barportier neergestoken DEN BOSCH De 21-jarige stu- cadoor W. M. uit Den Bosch is in de nacht van donderdag op vrijdag bij een bar in Den Bosch door de portier van de zaak neergestoken. Volgens de portier, de 50-jarige J. H., maakte de Jongeman ruzie met de eigenaar van de zaak. Het verschil van mening ging over de hoogte van het af te rekenen bedrag. De stu- cadoor zou zich daarbij zo agressief hebben gedragen, dat de portier zich bedreigd voelde en een mes greep. Hij stak de Jongen in het onder lichaam. Deze moest onmiddellijk in een ziekenhuis worden opgenomen, waar operatief moest worden inge grepen. Het slachtoffer is nu buiten levensgevaar. Gistermiddag heeft de politie de portier gearresteerd. Het wapen, een stiletto, kon in beslag worden geno men. De portier heeft bekend. Toon Hermans zoals u hem nog nooit zag, nog nooit hoorde, nog nooit las. Toon zegt er zelf van: "Het beste wat er ooit over mij geschreven is." Lézen dus! En het bijzondere artikel "Makkelijk mooi in verwachting" krijgt u er bij kado. Plus een puike aflevering van "Creatief' (Libelle's populaire rubriek voor creatieve vrijetijdsbesteding). Plus nog wel een kleine week gezellig bladeren, lezen, neuzen, nieuwtjes oppikken, recepten ontdekken, informatie krijgenLibelle moet je er tóch bij hebben! ••••«•••••••MM

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7