Het harmoniemodel in vlees en bloed Gezellige markt voor eerstejaars Tweede scholencomplex Merenwijk aan Broekweg Aan kinderen aangepaste lessen over 3 oktober Wat gaat er gebeuren met Sumatrastraat? Wethouder Ham zou graag willen blijven LEIDEN Vijf onderwijzers en onderwijzeressen uit Leiden-Noord hebben besoten om een drietal lessen te maken voor kinderen van alle basisscholen, over het beleg en ontzet van Leiden. Er is bij nogal wat leerkrachten verzet gerezen tegen de uitgave van de 3 October Vereeniging, met hetzelfde onderwerp. Daarbij werden opmerkingen gebruikt als: „Een verhaal dat voor de aller oudste kinderen op de basisschool maar nauwelijks te volgen is en dat helemaal geen ruimte laat voor aansluiting bij de kinderlijke fantasie of activiteitendrang" en: „Het is twee kilo oud papier dat we van de week hebben gekregen". In samenwerking met de Onderwijswinkel, Sophiastraat 36, wordt zeer binnenkort gestart met de produktie en verspreiding. De lessen gaan niet alleen over de helden van 400 jaar geleden, maar vertellen ook over de "gewone man", zijn problemen en moei lijkheden. Alle scholen die belangstelling hebben kunnen bij de Onderwijswinkel meer informatie krijgen. Vóór half september zijn de lessen klaar. Onlangs besloot de gemeenteraad op voorstel van B. en W. om over de Oude Rijn een brug te bouwen welke een verbinding zal worden tussen de Waard en de Sumatrastraat. Deze brug zal bestaan uit drie rijbanen, twee voetpaden en twee fietspaden. De brug wordt veel breder dan de Sumatrastraat. Dit is een twee- baansweg met aan beide zijden een trottoir. Wat zijn nu de gevolgen van dit besluit voor de bewoners van de Su matrastraat en wel speciaal voor de genen, die wonen tussen de Lage Rijndijk en de scheepswerf van Boot? Immers hier is geen verbre ding mogelijk zonder dat de huizen met de oneven nummers worden af gebroken. De vraag is of de ge meenteraad dit betrokken heeft bij haar besluit om de Sumatrabrug te bouwen. Tevens wil ik wijzen op de nood zaak van wegverharding, omdat wij ï'teeds nu dagelijks kleine aardbevin gen hebben als gevolg van het zware verkeer. Misschien zal asfalteren van de straat nodig zijn. Het bewegen van de huizen ontstaat door de slappe ondergrond en oneffenheden. Mijn vraag aan het gemeentebestuur of iemand die terzake deskundig is, LEZERS SCHRIJVEN luidt: wat gaat er met de Sumatra straat gebeuren als gevolg van het besluit de Sumatrabrug te bouwen? C. BAART Sumatrastraat 22a Leiden Ondanks TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog betaal baar. Door het toepassen van de laagste marges. Onze schoonheid van een col lectie blijft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer dan 35 Jaar het betrouwbare Juweliersadres, met de voordeligste prijzen. En de beste vak-service door onze eigen ateliers. UW WINKELIER v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Uitzendbureau Luba heeft 'n schreeuwend tekort aan mensen vanaf 18 Jaar, die allerhande zéér goed betaalde baantjes villen doen. Desnoods voor één dagje. Kom snel! Help!!! Leiden: Nieuwe Rijn 35 Alphen a/d Rijn.: Donisettihof 10 LEIDEN De nieuwe stu denten worden nu geacht Leiden te kennen. Ze hébben er een week rondgelopen en via El-Cid informatie gekre gen "tot ze erbij neervielen". Als ze dat nog niet eerder hadden gedaan, kregen ze daartoe gisteren volop gele genheid. De jaarlijks terug kerende Burchtmanifestatie stond als grandioos slot op het programma. Dat bete kende in de ochtend langs kraampjes lopen op Burcht plein, Hooglandse Kerk- gracht en Nieuwstraat, waar alle organisaties, die iets wil den vertellen, daartoe gele genheid hadden. Dat bete kende een haring verschal ken aan een kraampje, luis teren naar het draaiorgel, zitten op een terras. Dat be tekende tussen de middag gratishutspot eten, een vroeg ontzet. En dat bete kende 's middags onderaan de Burchtheuvel het optreden van de formatie Alquin. 's Avonds werd gefeest in Minerva en Augustinus. Met jazz, met hoempa, met ballet. En met de borrel, die de eer stejaars hebben leren drin ken de afgelopen week. (Foto's Jan Holvast) Gebouw Valkenpad te klein LEIDEN Omdat het scholen complex aan het Valkenpad, inclusief de kleuterschool, die nog in aan bouw is omstreeks het begin van 1975 te klein zal zijn, om alle klassen onderdak te bieden, is op korte termijn een tweede scholen complex in de Merenwijk noodzake lijk. B. en W. stellen de raad voor een krediet te verlenen van f 5.752.418 voor de realisatie van dit complex, dat op een terrein nabij de Broek- weg van de grond zal komen. Het nieuwe scholencomplex om vat drie tweeklassige kleuterscholen en drie zesklassige lagere scholen voor het openbaar, het protestants- christelijke en het rooms-katholiek onderwijs. Met het oog op de inte gratie van kleuter- en lager onder wijs zijn per richting de werklokalen v. d. kleuterschool nabij de le klassen van de lagere school gesitueerd. Elke school krijgt de beschikking over een gemakkelijk bereikbare gemeen schapsruimte, waar een documenta tiecentrum gevestigd kan .worden, expressievakken e.d. kunnen worden beoefend enz. Vaklokalen zullen er niet zijn. De kosten van de bouw zullen evenredig over openbaar en bijzon der .kleuter- en lager onderwijs wor den verdeeld. Het verdient aanbeve ling, aldus het college van B. en W. om het toerk onderhands aan te besteden. Met de firma Tetteroo te Leidschendam is reeds een grote mate van overeenstemming bereikt. In afwachting van de totstandkoming van het nieuwe scholencomplex zul len B. en W. voorstellen een aantal noodlokalen te bouwen, die later ge bruikt kunnen worden om een tijde lijk surplus aan leerlingen een ge bruikelijk beeld in nieuwbouwwijken op te vangen. De commissie stadsontwikkeling is overigens niet en de commissie fi nanciën slechts aarzelend met het voorstel van B. en W. akkoord ge gaan. De commissie stadsontwikke ling heeft afwijzend geadviseerd, omdat ze geen oordeel kon geven over de herziening van de exploita tie-opzet, die nu voor de Merenwijk noodzakelijk is. B. en W. hebben daar begrip voor, maar zijn van me ning, dat het onderwijsbelang in dit geval van doorslaggevende betekenis moet zijn. ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1974 LEIDEN De dagen dat Martinus Gerardus Joseph Ham (59) als wethouder de scepter zwaait over de afdelingen volks huisvesting en openbare werken ten stadhuize zijn vrijwel ge teld. Politieke realiteit: onweerstaanbaar rukt het linkse pro gramcollege van PvdA en PPR/PSP/D'66 op naar de macht van het dagelijks bestuur en daarin is straks geen plaats voor KVP'ers of CDA'ers. Voor Martin Ham resteert slechts de weg terug. Terug naar een "gewone" zetel in de gemeenteraad, waarvan hij sinds 1962 deel uit maakt en terug naar een betrek king bij 's Rijks Belastingen. Sinds juni 1972 was hij met "bui tengewoon verlof buiten bezwaren van 's rijks schatkist". Door John Kroon Foto Jain Holvast Omstreeks die tijd volgde hij zijn partijgenoot Menken op, die een lan ge staat van dienst als wethouder toch mag voortijdig zag afgebroken. Politiek Leiden wemelde in die pe riode van de geruchten, gissingen en geheime conferenties. Daar was de mogelijkheid om het PAK, samen werkingsverband van PvdA, D'66 en PPR en in het begin ook PSP, alsnog in het college van B. en W. te verwel komen en het dagelijks bestuur van deze stad in een meer werkbare si tuatie te rangschikken. Het kwam er niet van. Het PAK eis te de meerderheid in het college; de "regeringspartijen" - WD, KVP, Prot. Chr. Groepering - wensten niet verder te gaan dan de helft: drie ze tels. En het was de ironie van het lot, dat de man, die zich altijd een over tuigd voorstander had getoond en nog steeds toont van een afspiegelings college, geroepen werd om een post te vervullen in een college, dat slechts op de steun van een minderheid in de raad kon rekenen. Martin Ham ambieerde die functie niet. Hij gold als financieel deskundige van de KVP-fractie; niet als de man die de netelige problematiek van de huis vestingssituatie in Leiden moest aan pakken. Maar wie anders moest dan de vacature gaan vervullen? Ham: "Ik had er mijn problemen mee. Ik vond hot niet op de eerste pflaats op mijn weg liggen om Menken op te volgen. Hoewel het je persoonlijke gevoelens natuurlijk wel streelt, wan neer ze Je geschikt achten". Niiöt rancuneus Opnieuw de ironie van het lot: de enige wethouder van het thans nog zittende college, die zijn functie zou willen continueren, wordt dit politiek onmogelijk gemaakt. Omdat opnieuw het door hem gewenste afspiegelings college, steunend op een zo ruim mo gelijke meerderheid in de gemeente raad, er weer niet komt. De man, die twee jaar geleden eigenlijk niet wil de, zegt nu op de vraag of hij wethou der zou willen blijven: "Heel graag." Waarom? "Omdat ik nog maar kort wethouder ben en toch resultaten op gang heb helpen brengen, vooral op het gebied van de renovatie. Ik ben praktisch drie a vier avonden in de week niet thuis, maar dat wordt goed opgevangen. Ik heb interesse deze taak gekregen. Alles was helemaal nieuw voor mij. Maar het heeft me gewoon gepakt". Formeel zal het CDA hem nog wel kandidaat stellen. Maar in de prak tijk zal blijken, dat het - met voor bijgaan aan politieke wonderen - er niet van zal komen. Ham betreurt het, maar is niet rancuneus. Heeft er ook geen spijt van, dat hij zijn loopbaan bij de belastingen - hij was hoofdcontroleur - voor een periode heeft onderbroken, die achteraf zo kortstondig blijkt te zijn. "Beslist niet", zegt hij. "Ik meen dat ik er geestelijk rijker van ben geworden. Ik treed nu af, dat zal voor mij inhouden dat ik naar de belastingen terugkeer, dat is geen probleem. Het hangt er alleen van af, waar het ministerie me zal plaat sen. Ik zou niet graag uit Leiden wegwillen, maar ik voel er ook niets voor om lange tijd niets te doen. Ik wil me graag als raadslid weer vol ledig inzetten, maar dat zal er mede van afhankelijk zijn, of ik in mijn nieuwe werkkring dezelfde mogelijk heden krijg als destijds in Leiden. Ik weet nog niet waar ik terecht kom. Dat zal spoedig in september wel be slist worden". Wanneer de grillen van het minis terie van financiën hem niet in een te verre uithoek doen belanden, wordt Ham de enige wethouder van nu, die straks in de nieuwe raad terugkeert. In de oppositie, een rol, die hem aller minst op de buik geschreven lijkt. Wie hem in zijn dagelijkse werk zaamheden of in de raad bezig ziet, krijgt de indruk met een harde wer ker te maken hebben, die het eenvou dig goed bedoelt. Hij maakt soms een aarzelende indruk, is soms ook geïr riteerd. Maar is ook bereid een fout toe te geven. En verwacht van ande ren, dat ze op hun beurt een fout wil len vergeven. Hij kreeg in 1972 mi-et het vertrouwen van het PAK, wat politiek gezien ook niet logisch zou zijn geweest. Maar sindsdien is hij hoogstzelden veroorzaker, slachtof fer of doelwit van de toorn der oppo sitie geweest. Hij lag goed, veel beter dan zijn dominante collega Kret, om dat hij "zo'n aardige man is", zo werd veel gehoord. Hij is niet de geslepen politicus van het sluwe woord. "En dat zal ik nooit worden", zegt hij. "Ik vind dat je in een gemeenteraad geen oppositionele politiek moet voeren. Je moet de politieke verhoudingen niet aanscherpen. Dat kan nooit in het belang van het stadsbestuur zijn". Het is duidelijk: hier spreekt het harmoniemodel, in vlees en bloed. Plicht In de nadagen van zijn carriere als wethouder zijn er van Ham geen poli tieke uithalen te verwachten, geen schoppen naar de mensen met wie hij gewerkt heeft. Hij wil niet spreken van "successen" in twee Jaar wethou derschap. Zegt liever: "Ik heb het als mijn plicht beschouwd. Er is veel tot stand gekomen. Dat is vooral toe te schrij ven aan de inzet van de ambtenaren van valkshuiswestiiing en gemeente werken. Ik kan wel zeggen dat voor vam woningbouwverenigingen dn Lei den opdrachten tot renovatie aam ar chitecten zijn gegeven. Er is een sche ma opgesteld en ik verwacht dat bin nen vijf of zes jaar dit deel van het vooroorlogse woningbestand is gere noveerd. Dan kan Je alleen maar ho pen, dat het een uitstralingseffect heeft op de particuliere eigenaren. Die komen vervolgens aan de beurt. Ik verwacht dat dan de grootste pro blemen wel zullen rijzen". Nogmaals: het harmoniemodel in vlees en bloed. Aarzelde eerder dit jaar nog of hij wel in de nieuwe raad terug zou komen: "Ik heb het daar heel moeilijk mee gehad. Het zal voor mij een hele overgang zijn om als niet-wethouder in de raad terug te keren. Maar ik ben daar over heen.' Zegt het nieuwe college positief te zullen benaderen. "Men heeft mijn persoonlijke kwaliteiten ook nooit in het geding gebracht. Ik meen dat ik goed bij de PvdA ben overgekomen. Het is natuurlijk wel zo dat een nieuw college de accenten anders kan gaan leggen. U weet, dat ik over wo ningbouw een andere mening heb dan Kret, al wü ik ook zeggen, dat wij op veel punten goed samenwerk ten. In de persoonlijke sfeer zijn er geen moeilijkheden geweest. De ver houdingen zijn wel eens scherper ge steld, dan ze waren. Mijn visie op de woningbouw wordt wel gedeeld door links. Als ze dat in hun beleid tot uiting brengen, zullen ze in mij een positief medewerker vinden".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3