Elektrische auto heeft nog zee van tijd nodig ALFETTA Boek voor echte motorliefhebber ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1974 „Motoren" door Mogens H. Damkier. In een vertaling van H. Oosthoek verschenen bij Klu- wer Technische Boeken B.V. in Deventer (f29,50). „Een motor is een enorm fijn vervoermiddel. Als men hem maar goed rijdt, goed behandelt en goed onderhoudt". Tallozen zullen gretig instem men met deze kreet, die niet van ons is, maar van de Deen Mogens H. Damkier. Een man, die volgens de verhalen met zijn „fiets" naar bed gaat en er mee opstaat. Een man ook, die zowat alles heeft getest en gere den, wat er op twee wielen is verschenen. Dat hij daarbij een schier onmetelijke ervaring heeft opgedaan ligt voor de hand. Die ervaring heeft hij in de dikke tweehonderd pagina's, van dit flink geïllustreerde boek samengeperst. In de Scandinavische landen hebben de motorliefhebbers zijn werk met enthousiasme begroet, getuige de verkoopcijfers. En daar ook in ons land de motor sinds enkele Jaren weer danig in opmars is lag het voor de hand, dat er wel een vertaling zou verschijnen. Een aangepas te vertaling wel te verstaan. Aan gepast aan de omstandigheden en de voorkeuren in onze buur ten, die op sommige onderdelen danig kunnen afwijken van de motorpassie elders. Oude en nieuwe modellen passeren in zijn boek de revue. Aan het onder houd en de reparatie wordt grondig aandacht besteed. „Een geregeld in conditie ge houden „fiets" is bijna onver slijtbaar, voornamelijk omdat 't bij auto's zo belangrijke pro bleem van roestvorming een on dergeschikte rol speelt", zegt Damkier. En hij beweert ook, dat het helemaal niet zo verschrikke lijk moeilijk is een in slechte staat verkerende machine weer in prima conditie te krijgen. Mits natuurlijk de onderdelen te krijgen zijn. En mitó men na tuurlijk het een en ander van motoren afweet. En wat men niet weet, nou, dat kan men wel in het boek van Damkier opzoe ken. De elektrische auto - een rustig, vrijwel milieu zuiver en energie be sparend voertuig - staat voor de drempel van de enorme Amerikaanse automarkt en staat daar stil. In de Verenigde Staten rijden op dit moment nog niet meer dan een duizend elektrische auto's. En voor het groot deel zijn het dan nog voer tuigen van bijvoorbeeld de stadsrei niging in grote steden. Ondanks de onweerlegbare voorde len kan de elektrische auto nog niet beantwoorden aan wat de Amerikaan van zijn auto verwacht, aldus heeft de raad voor elektrische voertuigen in New York onlangs in een rapport geconstateerd. De raad, die de spreekbuis is van een hele industrie, meldde dat ver schillende fabrieken nog dit Jaar met de produktie van elektrische auto's op grotere schaal zullen beginnen, maar dat het wel vijf Jaar zal duren voor de elektrische auto enigszins in geburgerd is. Edward A. Campbell, secretaris van de raad, meent dat tegen het Jaar 2000 de elektrische auto ongeveer 20 procent van de automobielmarkt zal hebben veroverd. "Als het benzine te kort zes maanden langer had ge duurd zouden we in een heel andere sKtunltte söttten", aücfus Campbell. Een elektrische auto kan ongeveer 35 km rijden voor elke liter ruwe olie, die wordt verstookt om elektriciteit voort te Jjrengen. Twee keer zo ver dus als een benzine auto. Vooral in grote steden heeft de elek trische auto grote pluspunten Geen luchtvervuiling en geen lawaai. Maar nog altijd staat een aantal economische en technologische factoren een snelle opmars in de weg. De enige accu, die thans in de handel is is de normale 'natte' accu, waar een auto 60 tot 90 km op kan lopen. Maar dan moet het ding weer worden opgeladen. Dat duurt een paar uur. Verder zijn die accu's zwaar. Een halve liter benzine geeft evenveel vermogen als een accu van 50 kilo. Temperatuurswisselingen heb ben een slechte invloed op het func tioneren van accu's. Onder de 6 gra den Cela/us gaan de chemische reac ties langzaam verlopen met als ge volg bijvoorbeeld dat het starten moeilijker gaat. Boven de 30 graden gaat de accu weer te snel. Met als ge volg dat hij te gauw leeg is en weer moet worden opgeladen. De vooruitzichten op een spoe dige massa-produktie van accu's zijn 'Wij oenken echt niet ooit voor honderd procent te kunnen concur reren met de benzinemotor', aldus Gilbert Forbes, directeur van Se- bring-Vanguard Inc. in Florida. Zijn maatschappij hoopt dit Jaar 2000 elektrische personenauto's te produceren. Volgend Jaar wil men de produktie opvoeren tot 12 a 14.000 auto's. "Maar als de benzinetank leeg is dan is hij binnen een paar minuten weer gevuld. Een accu opladen kost uren. Daarom geloof ik niet dot hat elektrison voertuig gauw in zwang zal komen als auto voor de grote wegen. Maar ais tweede auto in de stad, dat wel', aldus Forbes. Sebri.ig komt met een twee per- soons auto die een snelheid van 42 km per uur kan bereiken, kosten 2390 dollar. De accu is goed voor een af stand van 75 km. Electrise Fuel Propulsion Ferndale in Michigan, stelt zich voor dit jaar 2000 Thunderbolts te produceren. De Thunder ooi ts hebben een accu, die goed is voor 180 km. Zij kunnen een snelheid halen van rond 100 km, al dus president Robert Aronson. Het elektrische autootje, dat Se- bring in Florida op de markt heeft gebracht. Maximum-snel heid 42 km per uur. Actieradius van de accu 75 kilometer. Prijs: 2390 dollar. km voluit. "De auto is bedoeld voor de forens, die in een voorstad woont en er mee naar het werk gaat, aldus Aronson. De Thunderbolt kost 7500 dollar, "Een heel bedrag", geeft Aron son toe. "Maar brandstof en onder houd besparen de Thunderbolt rij der zeker 1000 dollar per Jaar'.' Ford, van de grote autofabrikan ten het actiefste op het gebied van het onderzoek naar elektrische auto's, is pessimistisch ten aanzien van elektrische auto's met accu's zoals die momenteel gebruikt worden. Ook in Japan wordt onderzoek ver richt naar de elektrische auto. Het bureau voor industrie, wetenschap en technologie heeft 19 nün. doüar uit getrokken voor een programma Een eerste produkt, een wagen met een max. snelheid van 75 km per uur en een accu met een levensduur van 190 is reeds bereikt. niet best. Zellfs de bedrijven dlie thans de accu's voor bijvoorbeeld vorkhef trucks en dergelijke voertuigen ma ken zijn niet ingesteld op de produk tie van accu's - erf complete voertui gen - voor personen- en vrachtwa gens "We kunnen wel een electrische auto maken, maar die zou nooit kun nen concurreren met de gewone auto" verklaarde een woordvoerder van een der bedrijven, die goede zaken doen in vorkheftrucks. Bij Ford is men al tien jaar bezig met het ont wikkelen van een accu, die werkt op natrium - zwavel. Dr. W. Dale Comp- ton van het Ford laboratorium, heeft verklaard dat zo'n accu 20 Jaar mee- kan. Auto's, die op deze accu's lopen zouden volgens hem met succes kun nen concurreren met auto's uitgerust met verbrandingsmotoren. Mark Obert, directeur van de af deling speciale accu's van Gould Inc. in Minnesota, heeft verklaard dat een commerciële natrium-zwavel ac cu pas eind zeventig of begin tachtig kan worden geproduceerd. Intussen blijkt een andere accu - de nikkel-ijzer of nikkel-zink accu - gereed voor gebruik. Binnen drie jaar, ald'js Obert, zal deze accu op de markt zijn. Het vermogen van deze accu is 2 tot 2^3 maal zo groot als dat van de huidige accu. De Thunderbolt heeft echter ook een maar. Hij kan slechts 30 km op topsnelheid rijden. Dan moet de accu weer opgeladen en kan het weer 30 De grote sta in de weg van de elek trische auto blijft dat het publiek een snelle, gemakkelijk van brand stof voorzienbare auto wil. Een van de droevige dingen, voor mij althans, is een automo bilist die zijn wagen misbruikt. Hij accelereert bijvoorbeeld snel en blijft dat doen ver boven de capaciteit van zijn lagere versnel lingen, alleen maar om het la waai van de motor te horen dat als een kreet van protest op mij afkomt. Of h\j nadert een bocht met hoge snelheid, draait het stuurwiel dan scherp om, alleen maar om de wagen onder zich weg te voelen schuiven en de banden te horen gieren. Ik héb nooit begrepen waarom mensen deze dingen doen. Som mige psychologen zeggen dat het is om de aandacht te trekken. Dat bereikt men er inderdaad mee, maar het is op z'n zachtst gezegd nogal dom. Ten eerste, deze automobilisten vormen een gevaar voor andere weggebruikers en voetgangers, omdat ze het grote risico lopen om de controle over hun wagen te verliezen. Ten tweede, zij demonstreren over duidelijk dat zij geen begrip en respect voor auto's hebben omdat hun rijgedrag de wagen onnoe melijk veel schade veroorzaakt. Maar zo'n „showrijder" is niet de enige die zijn wagen misbruikt. Bijna iedereen maakt zich er tot op zekere hoogte wel eens schul dig aan. Dit gebeurt hoofdzake- de vrij vreemde plaatsing van de pe dalen. We zijn stevig aan het bakke leien geweest met de in talloze stan den verstelbare bestuurdersstoel en met het in hoogte verstelbare stuur, maar een echt comfortabele zit heb ben we niet kunnen vinden. Met de stoel in voorste stand konden we met een volledig gestrekt linkerbeen het koppelingspedaal net indrukken. Maar dan moesten we het rechter been sterk gebogen houden om het te dichtbij zittende gaspedaal te kunnen bespelen. Bovendien zweefde de rechtervoet dan in een op den duur hoogst vermoeiende vrije ruimte. De "fiets" zoals de motorliefhebbers hun voertuig bij voorkeur noemen is weer helemaal terug. Het heeft er tegen het einde van de jar$n zestig even naar uit gezien, dat zijn dagen waren geteld. Dat de motor als vervoermiddel geheel had afgedaan. Maar de wederopstanding begon in Amerika en icaaide omstreeks 1971 met stevige westenwind naar ons land over. Natuurlijk is er veel veranderd. Wat vroeger voor velen nog een vervoermiddel was is tegenwoor dig in hoofdzaak een brok recreatie geioorden. Dat heeft ook zijn weerklank gevonden in het aanbod. De zwaardere klas sen zijn veruit favoriet en vooral de Japanners blijken er sterk in de helse machines te voorzien van allerlei gemakken en van een kracht, waarvan men laten we zeggen vijf jaar geleden zelfs niet droomde. Op de foto een van die Ja panse bakken. Een Honda. Met een krachtbron van 750 cc. Het is geen handboek voor de doe-het-zelf-monteur, maar voornamelijk een verklaring van de constructie, zodat de berijder kan zien welk klusje hij wel en welk hij beter niet zelf kan opknappen. De Alfetta van Alfa Romeo is met zijn 4.26 meter lengte en 1.62 meter breedte een stevige middenklasser. Trouwens, ook de prijs mag er zijn. Een bedrag van 18.300 gulden liegt er niet om. Maar men krijgt er wel een gede gen stuk automobiel voor terug. Aan de buitenkant vrij strak gestyleerd. Een tikkeltje statig. Met zijn strakke lijnen zelfs wat saai. Een wagen, die dus niet alleen wat prijs, maar ook wat vormgeving betreft eerder de sympathie zal verwerven van een wat meer gezeten automobilist dan dat Jongeren er warm voor zullen lo pen. In dat kader past ook het vrij luxueuze interieur. Fraaie stoffen be kleding op stoelen en achterbank, houten panelen op het smaakvolle dashboard, een houten stuur, alle maal meer aantrekkelijk dan nuttig. Maar met andere dingen een luxe, waarvoor extra guldentjes moeten worden neergeteld. En dat moet men kunnen en willen. Aan ruimte heeft men in de Alfet ta geen gebrek. Niet voor de inzitten den, die overal royaal kunnen plaats nemen. En niet voor de bagage, want het is enorm, wat men in die royale achterbak kwijt kan. De wagen is uitgerust met een vier cilinder in lijn motor van 1.779 cc in houd, die een maximum vermogen van 140 SAE-pk kan leveren. Een machtig soepele krachtbron, waar mee men tot een maximum snelheid van tegen de 180 kilometer kan ko men. In de lagere versnellingen giert hij vrij stevig, maar eenmaal op toe ren is het ook een prettig rustige mo- lijk door het gebrek aan aandacht voor de technische staat van de auto en zijn onderhoud. Bijvoor beeld het rijden op banden die teveel of te weinig spanning heb ben kan het bandenleven aan zienlijk verkorten. Goodyear zegt daarvan dat dit ook de wielstand kan verstoren en de werking van het ophangingssysteem schadelijk kan beïnvloeden. Het niet goed functioneren van de ventilator- riemen en andere aandrijfriemen kan vervelende gevolgen voor de motorkoeling en het elektrische systeem hebben. Ook een te laag oliepeil kan vitale en dure motor onderdelen beschadigen. De voornaamste reden waarom wij onze wagens zo dikwijls ver waarlozen ligt waarschijnlijk in het feit dat wij het goed functio neren van de auto als iets van zelfsprekends aanvaarden. Auto's echter hébben ook hun „fysieke" problemen en moeten reparaties ondergaan. Als u zich realiseert hoeveel duizenden onderdelen er in uw wagen zitten en het feit dat al deze onderdelen met el kaar in verbinding staan en sa men moeten werken, dikioijls on der zeer zware omstandigheden, dan is het werkelijk een wonder dat de auto kan functioneren zo als hij doet. Het misbruiken van een auto (bewust of onbewust) zouden wij kunnen vermijden door ons le realiseren wat voor een technisch wonder de moderne auto eigen lijk is. Wij zouden wat meer moe ten denken aan het aantal ex plosies per minuut in de ver brandingskamers van de motor, wat de wielophanging moet on dergaan tijdens tien uur inten sief rijden of aan de sterkte van de carrosserie en het chassis dat voortdurend wordt blootgesteld aan water, modder, sneeuw, zout, olieresten, om maar niet te spre ken van de schokken, stoten vari een slecht wegdek. Zelfs als u uw wagen beschouwt als een trans portmiddel, gewoon een machine die zijn werk moet doen, is het toch raadzaam om hem wat meer respect en overleg te behandelen. U zult dan meer plezier van hem hébben en hij zal hoogstwaar schijnlijk langer meegaan en be ter functioneren dan u ooit voor mogelijk had gehouden. tor. Des te meer betreurden wij het, dat er van vrij veel windgeruis spra ke was, wat vooral op open vlakten nogal eens irriterend werkte. Trou wens, de wind had ook anderszins nogal vat op deze wagen met achter wielaandrijving. Maar wel in een ma te, dat het vrij gemakkelijk te corri geren viel. Bovendien liet de door ons bestuurde Alfetta zich heel ge makkelijk en soepel dirigeren. Bijzonder prettig vonden wij ook de vijf-versnellingsbak. De drie en vijf zaten weliswaar vrij dicht bij elkaar, wat in het begin tot enige moeilijkheden aanleiding gaf, maar na enige gewenning konden we met het pookje de weg goed vinden. Zo'n bak met vijf versnellingen geeft na tuurlijk wel meer werk, maar het geeft de bestuurder ook de gelegen heid een beter gebruik te maken van het motorvermogen. En eenmaal op de grote weg kan men het toerental aanzienlijk drukken, wat het benzi neverbruik danig ten goede komt. Wat dat betreft mochten we trou wens toch niet klagen. We hebben niet zo bar veel stads werk met deze Alfetta gedaan en mi nister Westerterp kijkt nog steeds op onze vingers waar het maximum snelheden aangaat, maar desondanks vinden wij een verbruik van om en nabij de één op tien voor zo'n stevi ge kar niet onverdienstelijk. En op langere afstanden bleek het zelfs wel rustig rijdend mogelijk in de buurt van de één op twaalf te komen. De vering en wegligging waren goed. Mede natuurlijk dankzij de De Dion achteras. Merkwaardig was ech ter, dat men opvallende oneffenhe den op de weg, zoals bijvoorbeeld dwarsnaden in het wegdek, wel heel duidelijk hoorde, maar nauwelijks voelde. Als een geweerschot klonk het soms in de cabine, maar in het stuur en in de carrosserie was nagenoeg niets te voelen. Tot zover dus weinig op- en aan merkingen ten aanzien van deze Alfet ta. Toch konden we niet tot een on verdeeld enthousiasme komen door Daar kwam dan nog bij, dat het stuur alleen maar prettig te bereiken viel als men de leuning van de stoel nagenoeg loodrecht omhoog plaatste. Om echt comfortabel te kunnen zit ten moest men met volledig rechte armen rijden en niet iedereen vindt dat de ideaalste houding achter het stuur. Dan kon men het stuur wel weer in de laagste stand drukken - wat enig soulaas voor de armen be tekende - maar dan zat men met de knieën in de knoei. Zulke zaken zijn natuurlijk voor korte afstanden niet zo vreselijk. Dan merkt men het eigenlijk nau welijks. Maar als men - zoals wij - urenlang in de Alfetta heeft moeten rijden, dan wordt men daar flink moe van. Wat we van een wagen van die klasse toch niet verwachten- We zijn op deze kwestie vrij uitvoe rig ingegaan omdat zij toch wel heeft gedomineerd in onze rij-impressie. En we vinden dat euvel dubbel Jam mer, omdat het verder een echt fijne auto is. Ruim, soepel, sterk, met een aangename luxe, goed te hanteren en gemakkelijk te bespelen. Niet goed koop, maar we zeiden het al, men krijgt er wel wat voor terug. Die pe- dalenstand moet men echter voor lief DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19