De Koerden geven de strijd niet op Strijd met Irak eist zware offers ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1974 PAGINA 13 Een na-palm-slachtoffer na een aanval van Iraakse regeringstroepen op het Koerdische dorpje Bawia (links). Rechts toont een mi litante Koerd zijn munitie. Het is een raadsel waarom de Iraakse luchtmacht het Koer dische dorp Bawia met raketten en napalm heeft verwoest. Het dorp bezat geen strategische objecten, of de nieuwe school en de al enige weken functionerende pompinstallatie zouden daartoe gerekend moeten worden. De bevolking was tijdig naar de bergen uitgeweken, maar de grondige evacuatieplan nen konden geen rekening houden met al het vee, en het zal dan ook wel weer even duren voordat er weer 7000 geiten of 3000 schapen zijn. Het was overigens niet de eerste keer dat Bawia ophield te bestaan. Tussen 1961 en 1970 werd het dorp vier keer geplunderd en tenslotte platgebrand. We hebben het dorp nog kunnen zien. Het pas gekozen dorpshoofd voorop, de kinderen en de onderwijzer achter ons aan, bezichtigden we de pomp, het noodhospitaal en de school. Vanaf de daken keek een aantal vrouwen toe, hoe een groep mannen in de rotsige grond schuilholen uitgroeven. I De onderwijzer keek naar de be- looft de bloedigste en wellicht ook sneeuwde bergen in de verte. „Deze de laatste te worden. Het Iraakse le- schullkelders zijn allen voor noodge- ger is door de Sowjet-Unie van het vallen. Binnenkort worden de bewo- modernste materieel voorzien en de ners naar de bergen overgebracht, luchtmacht kan binnenkort over 12 Tenslotte zijn we in de bergen vei- nieuwe supersone Tupolews beschik- liger dan waar ook". ken. De Sowjet-Unie heeft groot belang bij het onderdrukken van de De onderwijzer heeft zijn Engels in Koerdlsdhe vrijheidsstrijd. Het Bagdad geleerd en is, zoals zoveel koerdisch kader, begin dit Jaar uit het Arabische gedeelte van Irak bleek dat Bagdad het met de be< loofde autonomie niet zo ernstig nemen. Die autonomie werd na Jaar oorlog op 11 maart 1970 in verdrag tussen de Koerden en I dad vastgfelegd. vriendschapsverdrag tussen Mos- en Bagdad verplicht de Rus tot het aanleggen van olie-in- het noorden gevlucht, toen stallaties en w^rlo-achtcentrales in nabij het Koerdische gebied en langdurige oorlog zou het fas- tien cistische Ba'ath-regime en daarmee Principes Zij moest binnen vier Jaar verwe zenlijkt zijn. Maar binnen de in Irak aan de macht zijnde Ba'athpartlJ bestaat een sterke stroming, die het toekennen van autonomie aan de Koerden ziet als verraad aan de heiligste Arabische principes. Zij be schouwt het al duizenden Jaren door de Koerden bewoonde gebied als on- vervreembaar onderdeel van de Ara bische bodem en hoe zou het ver lenen van zelfbestuur aan de niet- Arabische Koerden kunnen stroken met het Arabisch geweten of de Arabische zending in de wereld? Op 11 maart kondigde de rege ring in Bagdad dus de beloofde au tonomie af en veranderde er in fei te niets. Iraks leider Ahmed Hassan al Bakr leidt en bepaalt de beslui ten van de „ministerraad" nog steeds en de vijf grondwettelijke verplichte Koerdische ministers hebben con stitutioneel weinig In te brengen. Het hoogste gezagsorgaan van de staat, het Centrale Comité van de Revolutionaire Raad, wederom aan gevoerd dooi Ahmed Hassan al- Bakr, staat alleen open voor leden van de Ba'athpartiJ en dus alleen voor Arabieren. Generaal Mustafa Barzani de Koerdische leider heeft de autonomievoorstellen dan ook ve- vorpen en de Parti Demokrati Kurdistan, de Koerdische politie ke organisatie, eist een vérgaande democratisering van Irak. Het gevolg is dat sinds vier maan den de vierde Arabisch-Koerdische oorlog in dertien Jaar woedt. Het be de Russiche investeringen dan 1 miljard gulden in gevaar kun nen brengen. Olie De Russen hebben Iraks olie no dig voor hun verdere industriële ex pansie, de olievelden in Oost-Sibe- rië liggen te ver en de exploitatie daarvan is te kostbaar om in de snelgroeiende oliebehoeften van de Sowjet-Unie te kunnen voorzien. De Koerden beseffen dat heel goed. In het verleden steunde de Sowjet- Unie onze aanspraken op auto nomie zeer voorzichtig, maar nu hebben we geen enkele steun meer te verwachten. De Russen le veren Bagdad wapens in ruil voor olie en dat terwijl de Prawda óns knechten van het internationale olie kapitaal noemt. Dr. Mahmud Os man, secretaris-generaal van de Par ti Demokrati Kurdistan, doet het met een schouderophalen af. Wij bedreigen niemands belangen. „Het enige wat wij willen is een vrij en autonoom Koerdistan bin nen een democratisch geregeerd Irak. Daar vechten we al meer dan der tien Jaar voor en we zijn niet be reid onze strijd op te geven". Hoe lang gaat die oorlog duren? Ik weet het niet. We hebben alle landen om steun gevraagd, om poli tieke druk op Bagdad uit te oefe nen. We wachten op de resultaten". Die zijn er niet veel. Bijna onop gemerkt reisden de afgelopen maan den de Koerdische 'ex-minister Ab dul Rahman en ex-ambassadeur Di- zayee door Europa om begrip te kweken voor de moeilijke positie van de Koerden. De Parti Demokrati Kurdistan heeft verzocht zich te kunnen aansluiten bij de Socialisti sche Internationale en de bei- Reportage van H. Botje en Arthur Bagen de Koerden hebben in ons land daar toe contact opgenomen met de Partij van de Arbeid, maar of de aan sluiting lukt is een open vraag. Iran Het enige land dat de Koer den openlijksteunt is Iran. Even als de Perzen zijn de Koerden een Indo-europees volk en Perzië. dat zelf een aanzienlijke Koerdische minder heid van circa 2,5 miljoen telt, kan moeilijk tolereren dat de Koerden van Irak met uitroeiing worden ge confronteerd. Daarenboven zijn de verhoudingen tussen Irak en Perzië in het algemeen slecht en een Per zische interventie wordt door veel Koerden niet als onmogelijk be schouwd. De pan-Arabisten in Bagdad clai men de Perzische provincie Khuzi- stan, waar een Arabischspreken- de groep woont, er zijn wrijvingen De Koerden trekken zich met hun vrouwen en kinde ren terug in de bergen waar zij minder gevaar lopen bij de aanvallen vanuit de lucht door Iraakse vliegtuigen. over heit gebruik van die itiver de Ti- van de Engelsen in de Perzische golf gris en het geschil over de souverei- over te nemen en heeft daarbij een niteit over de Shatt-al-Arab, toe- aanzienlijk aantal politieke succes- gamgsweg tot Iraiks enige haven Bas- sen behaald. De Ba'ath-partij, die ra en de Perzische havens Abada-n ook de Golf als .Arabische bodem" hep bijna op een complete oortog uit. beschouwt, ziet in de Sjah de erf- Perzië probeert daarenboven de rol vijand en laat dat aan alles mer ken. Er zijn ook grote godsdiensti ge geschilpunten. Evenals de Perzen, hangen de Arabieren in de aan Per zië grenzende Zuidiraakse laagvlak te de Shi's-richting binnen de Is lam aan terwijl sinds mensenheuge nis in Bagdad de Soenni-moslims regeren cn, even traditiegetrouw, de Shi's-b.-oeders in het zuiden onder drukken. Heilige steden Het i'igime in Bagdad heeft tien- duizen ten. soms al generaties lang in Irak wonende Perzen de grens over ge'e» en de in Irak liggende heilige steden Najaf en Karbala, voor de Shi'iet even belangrijk als Mekka, voor de Perzen gesloten. Be halve i«m slag voor de vrome Per zen betekende dat ook een klap voor de Iraakse Shl'ieten, die daarmee een grote iron van inkomsten zagen ver dwijnen. Dat de Shi'ieten weinig lust hebben m opdracht van hun onder drukkers de door Perzië gesteunde Koerden in het noordelijke bergland te bevechten bleek wel bij een be zoek ran een krijgsgevangenkamp. De meeste krijgsgevangenen wa ren Shi's-moslims, die zich zonder veel verzet gevangen hadden laten nemen. De Koerden spreken nog al geringschattend over de gevechts capaciteiten van het Iraakse leger. De voortdurende politieke zuiverin gen in Bagdad zorgen voor een regel matige uitdunning van de hogere legerrangen en dat komt de gevechts kwaliteit niet ten goede, ondanks de voortdurende aanvoer van Russisch materieel, waarvan de Koerden ove rigens het nodige buitmaken. Problemen De Koerdische gevechtstactiek is eenvoudig en effectief. D Iraak se kampen op Koerdisch gebied v/orden omsingeld, de bergwegen met rotsblokken geblokkeerd en elke aan voer verhinderd. „Middeleeuws maar doeltreffend", zoals een Koerdische verzetsstrijder 't uitdrukte. De Koer den zelf hebben ook hun transport- proble nen. Er zijn bijna geen we gen en lange muildier-karavanen trekken over de bergruggen en door de kloven om de partisanen aan de fronten van het hoognodige te voor zien. Voordeel is hierbij dat de aan- voerroutes veranderlijk en daarmee vrij onkwetsbaar zijn. En de beweeg lijkheid maakt het de Koerden mo gelijk commandoraids uit te voeren op het door het Iraakse leger bezet te Koerdische heuvelland, met als hoofddoel de olievelden rond de Koerdische stad Kirkuk. Wij kun nen onmogelijk toestaan dat Bagdad onze olie gebruikt om er de tegen ons gerichte uitroeiingsoorlog mee te financieren. We zullen onze aanval len vooral gaan richten op Kirkuk". Aldus Idries Barzani, generaal Mustafa Barzani's zoon en vermoe delijke opvolger. De aanvallen heb ben inmiddels plaatsgevonden. De olievelden branden en de PesJ Mer- ga's, de Koerdische guerrillastrijders, hebben aanvallen uitgevoerd op de Iraakse kampen die het oliegebied bewaken. Het Iraakse leger, niet getraind voor de stryd in de ber gen, heeft de voornaamste gevecht- taken moeten overlaten aan de Migs en Hj jeshins van de luchtmacht, hoewel ook het bombarderen in de bergen weinig effectief is. Dat heeft de strijd in hot centrale bergland in Vietnam afdoende bewezen. V olkerenmoord De luchtaanvallen richten zich dan ook op de burgerdoelen en in fei te tracht Bagdad een oplossing te forceren door massale genocide Dit heeft onder de Koerden de discussie over afscheiding van Irak en aanslui ting bij Iran versneld In de Per zische pers zijn al artikelen ver schenen die hiervoor pleiten, maar of de oplossing politiek haalbaar zal zijn blijft een open vraag. De oorlog laat in Iraaks Koerdistan duidelijk spo ren na. Hele streken zijn ontbost. de dorpen üggen verlaten of zijn ver woest. het luchtafweergeschut rond om Galola het Koerdische zenuw centrum, ratelt dag en nacht Maar het moreel is hoog. Ik sterf liever in vrijheid dan dat ik leef onder de diotatuar, zo zei een hoogleraar uit Bagdad. De 2,5 miljoen andere Koerden in Irak denken er niet an ders over.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13