Zweedse triomf in moordende ploegentijdrit Hughes: "Met deze ploeg kan UVS het redden PRATEN OVER LEX NEDERLAND EINDIGT OP VIERDE PLAATS Roodenburg zakt na de rust weg APPIE HAPPIE Opnieuw verlies Ajax: 0-1 Super-wielertoernooi in de Leidse Waard DONDERDAG 22 ATSKJSTBS 191* MONTREAL Voor de Zweedse wieleirspo rtt allies bij elkaar een 700 amateur-wiel renners en één professional (Gösta Petter sson)zijn de gouden dagen van cle Petter- sson-broeders teruggekeerd. Vijf jaar nadat Gösta, Thomas, Sture en Eric Pettersson hun derde en laatste wereldtitel in de ploegentijdrit veroverden, bleek Zweden opnieuw het sterkst in de moordende wedstrijd voor viertallen over 100 kilometer. De kracht van de Zweden is de een heid in hun ploeg geweest. Zij kwa men met vier man vrijwel tegelijk over de eindstreep, terwijl geen van de andere concurrenten de ploeg heel had kunnen houden. De ploeg van de Sowjet Unie, die maar twee se conden achter lag na honderd kilo meter, raakte vijftien kilometer voor het einde SJarafoelin kwijt, Oost- Duitsland kwam maar met drie man aan de streep, Nederland verloor on derweg Jan Alimg en TSjecho Slowa kije, dat half-koers nog een serieuze kandidaat was voor de bronzen me daille, was al na iets meer dan vijftig kilometer een ontgoocheld trio ge worden dat terugzakte naar de vijf tiende plaats doordat de ploeg op de laatste vijftig kilometer negen mi nuten op de Zweden moest prijsge ven, Nederland heeft het, ook al was het verlies op Zweden en de Sowjet Unie I meer dan vijf en een halve minuut, Barcelona Ajax is als laatste ge ëindigd in het internationale voet baltoernooi van Barcelona. De Am sterdammers verloren gisteravond de wedstrijd om de derde plaats van At- letico Bilbao met 0-1. Het enige doel punt van de ontmoeting viel acht mi nuten na rust, toen Carlos met het hoofd scoorde. De Spanjaarden be zaten gedurende een groot gedeelte van de wedstrijd een overwicht en toonden zich aanzienlijk slagvaardi ger dan de voormalige Europa-cup winnaars. Overige uitslagen oefenwedstrijden: SVN - MW 1-2, Schalkhaar - Go Ahead E 1-2, Wageningen-Ned Mi litair elftal 2-1, Zwart Wit - PC Den Haag 0-1, Spakenburg - PC Utrecht 1-2, Hillegersberg - FC Amsterdam 0-8. Tennis Rolf Thung, de Neder landse tennisser, is in het interna tionale toernooi van Haverford in de eerste ronde van het heren en kelspel uitgeschakeld. Hij verloor in twee sets van de Amerikaan George Hardie: 6—2, 6—4. Atletiek Henk Kalf van Ra- piditos GVAV heeft in Soest de fi nale van de zomerbeker gewonnen. Hij legde de vijftien kilometer af in 48 minuten en 6 seconden. Hennie Smit (Metro) werd tweede in 60.12. beter gedaan dan verwacht mag worden. De vierde plaats lag boven de raming van coach Middelink en dat is in de eerste plaats een ver dienste van Aad van den Hoek. De winnaar van de Ronde van Rijnland Palts sleepte zijn kwartet door de moeilijke periode heen nadat voor de tweede keer tegen de wind, die stormkracht had aangenomen, moest warden opgebokst. Voorbeeldig Middelink: „Van den Hoek heeft zich als kapitein een voorbeeldig ver vanger van Fedor den Hertog ge toond". De tevredenheid die van de coach af straalde ook al was de eenheid in de ploeg niet altijd perfect geweest was op het uitgeputte gezicht van de renner uit Dirksland niet terug te vinden. Van den Hoek had zich op het nummer dat hij in feite niet ambieert, leeggereden voor zijn team. ..Het is verschrikkelijk geweest. Door de wind en de hitte. In de tweede ronde, toen wij weer de storm op kop hadden, was het nog zwaarder. Tot vijftig kilometer hebben wij goed sa mengewerkt, daarna haperde het wat. Dat wij toch goed gereden heb- „ben wordt bewezen door de instor ting van andere ploegen. Je moet toch heel wat geven om niet in el kaar te klappen zoals de Tsjechen of terug te vallen als de Polen, want die hadden toch een ploeg. Szozda en Szurkowski zijn de sterkste renners van dit Jaar. „Szozda won de Vre- deskoers, Szurkowski was in Enge land tweede op maar een handvol se conden. van Roy Schuiten en hier in Montreal is gebleken dat Schuiten niet niemand is". Klap Nederland kreeg ook zijn klap. Van den Hoek, de machtige, en Gevers, de constante, bleven ervan ver schoond. Na iets meer dan 55 kilo meter echte viel Frits Schür plotse ling stiL Het werk moest door drie man worden opgeknapt. Schür kon niet meer overnemen. Jan Aling, de werker, wilde het verlies compense ren, maar greep iets boven zijn macht. Juist toen Schür een twintig minuten later zichzelf weer was, viel Aling leeggereden uit de boot. Frits Schür: „Ik heb altijd een moei lijke periode in zoti tijdrit. Gewoon lijk gebeurt het na een kilometer of dertig, dit keer kwam het wat later, maar ik heb mij toch hersteld". Jan Aling, van wie coach Middelink zei dat hij erg veel had gedaan toen Schür moeilijk zat, meende dat hij het slachtoffer was geworden van een gebrek aan regelmaat in de ploeg. „Wanneer wij constant met vier man gelijkmatig hadden gere den, was ik erbij gebleven en hadden wij zelfs nog kans op een medaille gehad". André Gevers meende dat dit de moeilijkste ploegentijdrit uit zijn loopbaan was geweest. „Maar", voeg de hij er onmiddellijk aan toe, „dat oordeel is misschien niet helemaal eerlijk. Zij zijn allemaal moeilijk, al leen de laatste herinner Je het best. Vanavond ben Je alles misschien al weer vergeten. Dan praat je niet meer over die brug, die Je twee keer op moest en waar de wind pal te gen stond. Het leek wel of Je tegen een muur opfietste. Ik geloof toch dat wij vrij regelmatig hebben gere den buiten de moeilijke momenten van Schür en Aling. Frits is er bo venop gekomen, Jan niet meer". „Wij hebben", vond Aad van den Hoek, „er alles uit gehaald wat er in zat. Tot de helft ging het voortref felijk, daarna is het moeilijker ge weest". Het „alles" van Aad van den Hoek en de rest was een vierde plaats, ruim achter de Oostduitsers, die zich revancheerden voor hun af gang van vorig Jaar en maar een handvol seconden vóór de Noren, op- Bodegraven na 0-2 naar 3-3 Het Zweedse kwartet Lennart Fagerlund, Tord Filipsson, Bernt Johansson en Sven Ake Nilsson in actie tijdens de 100 km ploegentijdrit. nieuw de tweede opmerkelijke Skan- rafoelin, Kaminski, Tsjaplitsjin) dinavische ploeg in dit kampioen- 2.12.24, 3. Oost-Duitsland 2.15.10, 4. schap. Nederland (Van den Hoek, Gevers, Aling, Schür) 2.17.59, 5. Noorwegen De uitslag luidt: 1. Zweden (Fager- 2.18.08, 6. Oostenrijk 2.18.33, 7. Polen lund, Filipsson, Johansson en Nils- 2.18.48, 8. Groot-Brittannië 2.18.57, 9. son) 2 uur 12 minuten en 22 secon- Verenigde Staten 2.19.15, 10. Honga- den, 2. Sowjet Unie (Kamnatov, SJa- rije 2.19.41. BODEGRAVEN Rodenburg heeft gisteravond in het oefenduel met Bodegraven alleen in de eer ste helft kans gezien het op papier aanwezige klasseverschil ook op het veld tot uiting te laten komen. De Noordbewoners namen in die perio de een 2—0 voorsprong, maar zak ten na rust erg ver weg. De thuis club profiteerde en wist uiteindelijk een eervol 3—3 gelijkspel te behalen. In de 20ste minuut nam Rooden burg de leiding. Een voorzet van Hans Harmaart werd door George Pinas beheerst afgewerkt. Pinas had ook in het tweede doelpunt een deel. Hü schoof de bal in een melige situatie voor het Bodegraven doel door naar Peter Dubbeldeman die geen problemen kende: 0—2. Binnen zeven minuten na rust wa ren beide ploegen evenwel weer op gelijke hoogte. Eerst Daan KooiJ en vervolgens Piet Potuit schoten raak: 22. Opnieuw zou Roodenburg de leiding nemen. Peter Dubbeldeman tekende voor die goal, die even later bijna door nummer vier werd ge volgd. Dubbeldeman was onderuit gehaald in het strafschopgebied, maar Sam den Os faalde van de elfmeter-stip. Een tweede strafschop tien minu ten voor tijd nu voor Bodegra ven werd wel benut. Krijn Blonk gaf doelman Nievaart geen kans: 3-3. Ook LFC speelde een nuttige par tij (vriendschappelijk) voetbal. Met de Haagse vierdeklasser VVP als tegenstander kwamen de Kana ries regelmatig tot knappe acties en de 3—0 overwinning was dan ook geenszins geflatteerd. Al in de tien de minuut werd de eerste bres in de Haagse muur geslagen. Opkomen de middenvelder René Holswilder werd door Wim van Dijk aan gespeeld: 1—0. Twintig minuten la ter was het weer Holswilder die, dit keer op aangeven van de verras send sterk spelende Peter Slingeland de score naar 2—0 tilde. Deze twee treffers zouden na de rust nog door een bijzonder fraaie goal worden ge volgd. Na een snel uitgevoerde combinatie haalde Theo van Segge- len hard uit (3—0). LFC kreeg ove rigens in de tweede helft van dit door de Haagse arbiter Hartoch goed geleide duel, volop mogelijkheden om de score een nog beter aanzien te even. Teun Hoek en Van Segge- len vonden echter het houtwerk op him weg. sjz Het elftal van SJZ krijgt zo lang zamerhand de wedstrijdconditie aar dig in de benen. Ondanks het ge mis van doelman Jan Fengler en aanvoerder Theo van Klink bei den kampend met ernstige kniebles sures kwam de formatie van trai ner De Visser tegen Stompwijkse Boys vooral aanvallend goed voor de dag. Met een „groeiende" Wim Bos. een echte (ex-Stompwijkse Boys) spits Gerard Lelieveld en de koel afmaker SJaak van Slinge land tekende met een droge schui ver voor deze treffer. Ook het twee de doelpunt in de laatste minuut gescoord kwam op zijn naam. Gerard Lelieveld kopte de bal te gen de lat en de attente Slingeland was aanwezig om het terugspringen de leer alsnog in het doel te werken: 2—0. Schaken De Engelsman An thony Miles is in Manilla wereld kampioen schaken voor spelers tot 20 jaar geworden. In de voorlaat ste ronde won hij van de Rus Alek- sander Kotsjief. Zijn grootste con current, de Nederlander Roy Dieks verloor in 56 zetten van de Brazi liaan Jaime Sunyeneto. Miles heeft nu 6,5 punten en Dieks 5 punten. Geslaagd proefwerk van blauwwitten tegen Haarlem: 1-3 LEIDEN Joop Zoetemelk lost zondagmorgen om 10 uur in de Waard het startschot voor het Super Jeugdtoernoot van de Leidse wielervereniging Swift. Foto Wamsteker is de sponsor van dit volgens Joop Riethoven grootste wielertoernooi van Nederland. Wamsteker betaalt niet alleen alles, maar hij maakt ook nog van elk deelnemend rennertje een kleurenfoto. En er zijn nogal wat inschrijvers: vierhonderd Het toernooi wordt afgesloten met een wedstrijd voor junioren (4 uur), waarin de veelbelovende Swift- renners Aadje de Jong, Leen Jansen en Leon van Velzen aan de start verschijnen. Joop Riethoven, altijd druk doende met organiseren, Is ook bezig met het in elkaar timmeren van een profkoers achter motoren, waarvoor hij wereldkampioen Cees Stam, Duindam en Roy Schuiten hoopt te contracteren. In totaal zullen aan deze wedstrijd, die voor lopig voor vrijdagavond 11 oktober (in de Leidse Breestraat) op de kalender staat, tien renners deelnemen. LEIDEN Nog drie dagen is UVS verwijderd van de eerste kennisma king met de niieuwe hoofdklasse. De wedstrijd van gisteravond tegen ere- diivisioniist Haarlem mocht als de laatste grote test van de blauwwit- ten-in-opbouw worden beschouwd. En ondanks de logische' 1-3 nederlaag kon UVS terugkijken op een geslaagd •proefwerk'. Haarlem-traiiner Barry Hughes kwam diie conclusie later per- Door Simon van Meijgaairdön soonlijk ook nog even mededelen aan UVS trainer WaUy van Schooien. Hughes: 'Gefehciteeid Waly. Je hebt een geweldig leuk elftal. Met dit ploegje moet Je het kunnen redden in die hoofdklasse'. De woorden van Hughes klonken oprecht. UVS had inderdaad goed gevoetbald. Om het klasseverschil wait natuurlijk aanwezig was enigszins te reduceren had Van Schooben gekozen voor een voorzich tig concept. "De bal zoveel mogelijk in het elftal houden, mensen lokken Door Rob Vente Rotterdam FC Den Haag-mana ger Eddy Hartmann heeft gister middag zijn collega Guus Brox op gebeld en geïnformeerd hoeveel Lex Schoenmaker moet kosten. Guus Brox: „Zaterdag praten we verder met FC Den Haag. We gaan de zaak eerst in eigen kring bespre ken". Eddy Hartmann: „Als er Hagenaars zijn die zes ton bij elkaar weten te krijgen, dan geloof ik dat de kans erg groot is dat Lex Schoenmaker naar het Zuiderpark terugkomt. Al heeft Guus Brox officieel niet ge zegd dat Feyenoord hem laat ver trekken". Lex Schoenmaker zelf: „Ik heb vandaag niets gehoord". En daarna: „Het enige wat ik wil, is in feite financiële zekerheid voor de komende Jaren. Waar dan ook. Stel dat de transfer naar FC Den Haag niet doorgaat, dan wil ik er bij Feyenoord een twee-, of drie-ja rig contract uitslepen. Maar op het ogenblik speelt bij mij natuurlijk mee, dat ik vrees bij Feyenoord geen vaste plaats in het eerste elf tal te krijgen. Kijk, ik durf de con currentie met Willy Kreuz best aan. Dat wel. Maar ik geloof dat die strijd niet eerlijk zal toegaan. Wiel Coerver ziet het namelijk niet zit ten in de wijze waarop ik spits sped, maar Is wel geporteerd van de manier waarop Willy dat doet. Dus gaat Wllly het sowieso win- En deze wetenschap draagt ertoe bij dat Lex Schoenmaker best wil toetreden tot de staf van Vujadin Boskov, de Joegoslaaf die hem zelfs dolgraag wil inlijven en daar dan ook alles voor in het werk stelt. Zo legde hij bijvoorbeeld gisteren in Den Haag een bezoekje bij de ou ders van Lex Schoenmaker af. dan loeren op een uitval', zo luid de het parool. Een strijdwijze die door de blauiwwitjten na koud twee minuten voetbal al tot in de puntjes werd uitgevoerd. Het openingsoffensief van Haarlem, waarin alleen de geblesseerden Marijt en Hoeben ontbraken, werd goed op gevangen. UVS schoof even 'professio neel' met de bal, waarna rechtsachter Thijs Balkhoven met een prachtige dieptepass de op volle snelheid lopen de Arie Lagendijk lanceerde, die met een koel schot doelman Rob Boersma (ex-FC Amsterdam) kansloos pas seerde: 1-0. Het nodigde Haarlem daardoor wel uit tot een offensdevere dadendrang. Maar de acties van Jercy Sadek, Cor Pot en Dries Bosz- hard in de voorste linie van Haarlem werden goed opgevangen door de UVS verdediging, waarin het cen trale duo Koos Hannaart en Cor Pennenburg al goed op elkaar inge speeld raakt. t UVS-doelman Sloos duikt stijlvol op de bal voordat aanvallers van Haarlem gevaarlijk kunnen worden. Thijs Balkhoven is aanwezig om eventueel assistentie te verlenen. (Foto Jan Holvast) Maar ook in de middenlinie liet UVS een voldoende indruk achter. Jan Leget. Arie Lagendijk en Gé- rad Désar stoorden vroegtijdig keer op keer, opbouwende acties van man- nen als Theo van Duivenboden en Douglas George, een 17-jarige uiterst technische speler, die dit Jaar is overgekomen van het Engelse Aston Villa. Haarlem moest dan ook 32 mi nuten wachten op de gelijkmaker. Toen scoorde de behendige spits Cor Pot 1-1. Diezelfde spits zorgde er ten slotte na de rust voor dat Haarlem de logische' winst kon opeisen. De ex-MW'er schoot zijn ploeg uit een vrije trap (50ste minuut) naar 1-2 en randde in de 67ste minuut een solo van Sadek af met een tikje in de uiterste hoek: 1-3. Belangrijker dan die uitslag was voor UVS het feit dat de blauwwitten conditioneel gezien de vergelijking met Haarlem goed doorstonden. Op het laatste kwartier na had UVS voldoende lucht'. Een beoordeling van de aan- valslönie van UVS op dit moment Van Schootens enige probleem bin nen het elftal moet eerlijkheids halve achterwege blijven. Van der Heyden, Verver, en Will Groenendijk kwamen uiteraard maar spaarzaam tot gevaarlijke acties. En het enige Leidse doelpunt kwam dan ook van het middenveld (Arie Lagendijk*. "Wat dat betreft', var- zuchtte Van Söhooten na afloop, 'Zullen we moeten wachten tot don derdagavond als een selectie van ons speelt tegen Rijpwetering'. VOETBAL IN BUITENLAND BRUSSEL De uitslagen van de wedstrijden die gisteren zijn gespeeld voor de Belgische eerste divisie zijn: Anderlecht-Lokeren 4—0, Berin- gen-Win terslag 2—0, SK Beveren- RWD Molenbeek 0—0, Olympic-SC Charleroi 1—1, Cercle Brugge - FC Luik 00, FC Antwerp-FC Diest 3—0, Lierse SK-Beerschot 1—0, AS Ostende-KV Mechelen 2—0, Stan dard Luik-Club Brugge 1—2, Ber- chem-Waregem 1—2. ENGELAND: Chelsea - Burnley 3—3, Derby County-Coventry City 1—1, Leeds United-Queens Park Rangers L Manchester City - Tottenham Hotspur 1—0, Newcastle United Sheffield United 2—X

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9