rresident rord wil tweede apart pmbieem ambts termijn Duitser doodt vijf mensen en daarna zichzelf Economie Cyprus verslechtert snel In 1976 waarschijnlijk weer kandidaat Libische premier in Parijs DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1974 Minister Pronk in Boekarest: .TA 1 i g 1 "Bevolking geen Gerald Ford WASHINGTON (AP) President Ford heeft bij monde van zijn perschef gezegd dat hij zich in 1976 „waarschijnlijk" kan didaat zal stellen voor een tweede, volledige ambtstermijn. Ford, die nu 13 dagen in functie is, liet via perschef Jerry Ter Horst weten dat hij zijn standpunt ten aanzien van een tweede ambtstermijn heeft herzien. Ter Horst zei „er bestaat geen precieze overeenkomst", over de vraag of Nelson Rocke feller, die dinsdag door Ford werd voorgedragen als vice-pre sident, ook in 1976 zal fungeren als tweede man. Terhorst haastte zich overigens te zeggen dat dit niet moet worden ge ïnterpreteerd als een aanwijzing dat Ford van plan zou zijn zich bij de volgende verkiezingen weer van Rockefeller te ontdoen. Rockefeller zelf zei dinsdag al dat Ford van plan was om zijn president schap bij de verkiezingen van '76 te verdedigen. Hoewel het Witte Huis tot de verklaring van TerHorst uit niets had laten blijken dat Ford zyn aanvankelijke besluit om zich niet verkiesbaar te stellen had herzien. Ford had dat laatste gezegd tijdens de hoorzitting waarbij hij als vice- president werd bevestigd. TerHorst vertelde dat de toenma lige vice-president het liiet passend achtte' zich over het presidentschap uit te spreken. "Zijn positie is thans gewijzigd, zodat hij ook zijn stand punt heeft herzien' aldus de pers chef. 'Zoals u weet, was president Ford in het verleden riiet van plan zich verkiesbaar te stellen', zei TerHorst. 'Nu denkt hij dat hij zich in 1976 waarschijnlijk wel verkiesbaar zal stellen, vooropgesteld natuurlijk dat hij door de afgevaardigden op de Re publikeinse nationale conventie tot kandidaat wordt uitgeroepen'. In antwoord op vragen zei Ter- Horst dat het woord 'waarschijnlijk' in zijn verklaring weggelaten kon worden. Onvoorziene omstandighe den daargelaten, is het echter wel zeker dat de Republikeinse Conventie Ford in 1976 kandidaat zal stellen als hij daarom vraagt. Op de vraag of Ford van mening was veranderd omdat zijn nieuwe werk hem bevalt, zei TerHorst te hopen dat de verslaggevers die vraag binnenkort aan de president zelf kunnen stellen. Tk verwacht zo'n persconferentie voor het einde van de volgende week', aldus TerHorst, 'maar niet meer deze week*. Luchtramp in Kinsjassa KINSJASSA (AP) Een en der tig personen zijn omgekomen toen een transportvliegtuig van de lucht macht van Zaïre neerstortte op een vlucht van Kinsjassa naar Kisangani aan de bovenloop van de Kongo-ri- vier, aldus heeft de regering van Zaïre gisteren bekendgemaakt. De zeven bemanningsleden en 24 passa giers in het vliegtuig zijn allen om gekomen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. De piloot van het toestel was een Zai'raan. De identificatie van de andere slachtoffers is nog niet voltooid, zo werd aan de verklaring toegevoegd. (Van onze speciale correspondent) BOEKAREST „Het belangrijkste punt van deze bevol kingsconferentie is niet de hoeveelheid, maar de kwaliteit Het doel van de ontwikkelingspolitiek ook van een bevolkings politiek moet zijn de kwaliteit van het leven te verbeteren". Dit zei minister J. P. Pronk van ontwikkelingssamenwerking vanochtend in zijn toespraak tijdens de algemene debgtten op de wereldbevolkingsconferentie in Boekarest. NEUNKIRCHEN Links op de foto agenten bij het huis schoonouders en zijn kind doodschoot. Rechts wordt een vi Moord op ex-vrouw en kind Ford benoemt ambassadeur op Cyp rus WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse president Ford heeft gisteren William Crawford benoemd tot ambassadeur der Verenigde Sta ten op Cyprus. Hij volgt de maandag in Nicosia doodgeschoten Rodger Da vies op. Crawford is op het ogen blik ambassadeur in Zuid-Jemen. HU heeft al eerder op de Amerikaanse ambassade in Nicosia gewerkt. Spanje houdt referendum in de Sahara NEW YORK (AFP) De bevol king van de Spaanse Sahara zal zich in het eerste halfjaar van 1975 in een referendum kunnen uitspreken over de politieke toekomst van het gebied. Dit besluit van de Spaanse regering is gisteren ter kennis gebracht van de Verenigde Naties. Spanje wil dat deze volksraadple ging wordt gehouden onder toezicht en garantie van de volkerenorgani satie. Op 14 december 1973 nam de algemene vergadering een resolutie aan, waarin werd gepleit voor een referendum onder bepaalde voor waarden. Op haar volgende zitting die volgende maand begint, zal de algemene vergadering zich met de kwestie bezighouden. Koning Hassan de tweede van Ma rokko heeft dinsdag verklaard, dat zijn land een referendum in de Spaanse Sahara afwijst, „als dit moet leiden tot de onafhankelUkheid van het gebied". Marokko maakt aanspraken op het gebied dat rijk is aan fosfaat. Ook Mauretanië en Al gerije laten aanspraken gelden. Milieuproces in Duitsland LUDWIGSHAFEN (DPA) Giste ren is in Ludwigshafen in de West- duitse deelstaat Rijnland-Palts een proces begonnen wegens milieuver vuiling, maar de verdachten moeben zich verantwoorden wegens het ge meenschappelijk veroorzaken van li chamelijk letsel. Deze verdachten zijn de directeur-generaal en de voorma lige technische bedrijfsleider van een Industriële onderneming in Franken- thal. De aanklacht is gebaseerd op me disch vastgestelde aantasting van de gezondheidstoestand van bewoners van enige hooggelegen woningen in de nabüheid van de fabriek der on derneming. Zij zouden door de afge werkte gassen van de fabriek ontsto ken ogen, slijmvliezen en aandoenin gen van de luchtwegen opgelopen hebben alsook maagklachten en long- vergroting. De bedde verdachten gaven toe, dat het hun nog steeds niet gelukt was de schadelijke gassen die vrUkomen bU de produktie van kroonkurken en draaidoppen voor flessen in aanzien lijke mate op te vangen en te ab sorberen. Zes weken geleden was een moderne installatie voor dit doel ge bouwd, maar deze kon slechts 60 tot 65 procent van de afgewerkte gassen SAARBRÜCKEN (AP) Een 33-jarige Westduitse kan toorbediende heeft dinsdagavond een bloedige slachting aan gericht en in totaal vijf mensen gedood en een gewond voor hij gisteren zelfmoord pleegde. De politie gaf het volgende verslag van het incident: Oskar Robert Sutter, een kantoorbediende uit het plaatsje Wiebels-Kirchen, dat nabij de grensstad Saar- brücken ligt, trok dinsdagavond in een biertent een 7.65 mm pistool en loste een aantal schoten op de 20-jarige verpleegster Ursula Kolb. Na uitbraak IRA-ledein Geen geschenken voor gevangenen in Ierland DUBLIN (AFP) Naar aanlei ding van het uitbreken van negen tien leden van het Ierse republikein se leger uit de gevangenis van Port Laoise in Ierland, heeft de Ierse re gering vandaag het afgeven van ge schenkpakketten door familie aan gevangenen, tot nader order verbo den. Het is waarschijnlijk dat de spring stoffen die de negentien bij hun uit braak gebruikten, op bovengenoemde wijze in him bezit gekomen zijn. Het verbod van het ministerie van Jus titie gaat onmiddellijk in. De negen tien IRA-leden zijn nog steeds voort vluchtig. Het meisje wend in het hoofd ge troffen en was op slag dood. Bij zyn ontsnapping uit de bier tent loste Sulter een schot op de 40- Jarige man die de tap bediende. Deze werd aan het hoofd gewond en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Sutter slaagde erin te ontkomen en ondanks een massale klopjacht van de politie kon hij zich de rest van de nacht schuil houden. Later ontdekte de politie dat Sut ter naar Neunkirchen. een industrie stadje ten noordoosten van Saar- brüoken, was gereden, waar hü zich schuil hield in de garage van zijn vroegere schoonouders, de heer en mevrouw Goeltzer. Bij zijn schoonouders verbleven zijn vroegere vrouw, de 29-jarige Elke Maria Sutter, en hun 6-Jarige doch tertje Silke. De Sutters waren in de cember 1973 gescheiden. Sutter wachtte tot de 60-jarige Goeltzer en zijn vroegere vrouw "s ochtends naar buiten kwamen om naar him werk te gaan. In de garage schoot hij hen belden dood). Daarna rende hij het huis binnen waar hij mevrouw Goelt zer en zijn dochtertje vermoordde. De politie had inmiddels Sutter's auto op ongeveer een kilometer van het huis van de Goeltzere anitdekt en haastte zich naar de woning. Sutter had zioh echter in het huls opgeslo ten en tijdens de onderhandelingen met de politie over zijn overgave richtte hij het pistool op zichzelf en schoot. Bij aankomst in het zieken huis bleek hij te zijn overleden. Onderzoek naar hondengevechten in Chicago CHICAGO (Reuter) Een gerech telijke grand Jury begint vandaag in Chicago aan een onderzoek naar be richten dat gokkers in en om Chi cago gevechten organiseren tussen op doden afgerichte honden. De hondegevechten eindigen wan neer een van de honden sterft of zo ernstig is gewond dat hij niet meer kan opstaan en wordt afge maakt. De hondengevechten eindigen wan- eigenaar niet bewogen kan worden weer te gaan vechten, wordt tot ver liezer uitgeroepen. Gokkers verwedden dikwijls bedra gen tot 2.000 dollar in één enkel ge vecht, verklaarde een functionaris van de dierenbescherming. „Meer en meer raken we er van overtuigd, dat de bevolking niet moet worden gezien als een probleem, dat op zichzelf staat. Zowel de omvang als de groei van de bevolking be ïnvloeden het welzijn van de mensen. Dit geldt niet alleen voor de wereld als geheel, maar ook voor individuele landen, waaronder Nederland". Over de speciale situatie in Suri name, zei minister Pronk, dat de in woners zich als onderbevolkt be schouwen. Suriname gelooft wel dat AMERIKANEN MAKEN FILM OP CUBA NEW YORK Premier Fidel Castro heeft de Amerikaanse tele visiemaatschappij „Bob Banner As sociates" toestemming gegeven op Cuba opnamen te maken voor een televisiedocumentaire over de Ame rikaanse schrijver Ernest Hemingway die jarenlang op Cuba heeft ge woond. De New York Times die dit gis teren meldde, zegt dat de toestem ming verleend werd na een telefoon gesprek tussen een vertegenwoordi ger van de maatschappij en Castro die tijdens dit gesprek zelfs zou heb ben laten blijken dat hij persoonlijk wel in deze documentaire zou willen optreden. De V.S. onderhouden geen diplomatieke betrekkingen met Cuba. Castro's toestemming wordt in Ame rikaanse televisie- en filmkringen gezien als een vriendschappelijk ge baar. Ehrlichman mag VN-troepen blijven patrouilleren NICOSIA (AFP/DPA/Reuter/UPI) De vredesmacht der Verenigde Naties heeft zich gisteren niets aangetrokken van een Turks bevel de havenstad Famagusta aan de oostkust van Cyprus te vrlaten. De militairen van het Zweedse VN-contigent patrouilleren nog steeds door de verlaten straten van de stad. Rustig De toestand op het eiland is massamoord zouden komen dit leiden tot verdere acties van Turkse leger om de veiligheid 1 het algemeen rustig. Van Grieks-Cy- 6W»0 Turken die in de Grieks-Cy priotische zijde kwam het bericht dat Prische gebieden wonen te waarbor- dinsdagavond een lid van de naüo- gen. .diet heelt geen zin de kwestie- nale garde bij de 'groene lijn', die Cyprus trachten op te lossen door de beide gemeenschappen in de hoofd- Turken te vermoorden", zo zei hij. stad scheidt, is doodgeschoten- De- a oalf/la oir/mr) Hor» aan ConoHpeo mili- rVUCOUULlCO neergeslagen. Hij stelde een onder- Davies werden gearresteerd zijn gis- zoek in naar berichten over plunde- teren vrijgelaten. Een derde man woordvoerder wilde geen verdere bij zonderheden geven, maar zei nog wel dat zowel Griekse als Turkse Cy- te piloten hierbij betrokken zijn. aanwijzingen Een bron van spanning vormen epidemieën ook de beschuldigingen gerichte verzetsbeweging EOKA-B. De steeds groter wordende schaars- 1 evensmiddelen, de eerste an het uitbreken van de vele regen hebben het lot van de meer dan 200.000 voo, wreedheden. Het door de Turken Grieks-Cyprische vluchtelingen in ontdekte massagraf naby Famagusta het niet-bezette deel van het eiland was woensdag voor de leider van de nog verzwaard. De regen betekent Turkse Cyprioten, Rauf Denktash vooral een ramp voor de ongeveer aanleiding een rechtstreeks beroep te 70.000 mensen die alleen maar een doen op zyn oude schoolvriend Glaf- bladerdak boven hun hoofd hebben, kos Clerides, de Grieks-Cypriotische De Cyprische regering heeft besloten hulpgroepen opgericht voor de ver zorging der vluchtelingen. In bet door de Turken bezette deel dat is ongeveer 40 procent van de totale oppervlakte van het eiland sterft het vee dat door niemand meer wordt verzorgd. De eens zo prachtige sinaasappelcultures liggen er door gebrek aan water totaal verdord by. Deskundigen hebben berekend dat alleen daardoor al iedere dag een produktieverlies van 2 miljoen Cy prische ponden wordt geleden. Het totale verlies van de economie van het eiland ligt nu al boven de 60 mil joen pond. Door het wegbiyven van buitenlandse toeristen is voor 30 mil joen pond aan vreemde valuta min der ontvangen. Van het staatsbos- bezit is door de gevechten en door bosbranden ongeveer een vyfde deel dat is een areaal van meer den 250 vierkante kilometer verloren gegaan. In het door de Turken be zette deel van het eiland bevindt zich voor ruim 100 miljoen pond aan Grieks-Cyprisch onroerend goed. Uit het bezette deel van Cyprus kwam voorheen volgens berekenin gen van deskundigen ongeveer 70 procent van de brutoproduktie van de Cyprische industrie en de land bouw. In dit deel van het eiland, waar de Grieken 80 procent en de Turken 20 procent van de bevolking uitmaken, bevond zich 60 procent van de fabrieken, 65 procent van de agrarische gronden, byna 70 procent van de hotels en andere toeristische attracties, 60 procent van de water bronnen en 60 procent van de bo demschatten. De verliep voor 83 procent via de nu door de Turken bezette havenstad Famagusta. In het Grieks-Cyprische deel ligt de industrie nagenoeg helemaal stil. Alleen in Limasol en Nicosia werken nog enige fabrieken. De industriewyk van de hoofdstad, die door het oor logsgeweld zwaar beschadigd is, is in Turkse handen. Op internationaal niveau is het diplomatieke overleg over de kwestie-Cyprus in volle gang. In Athene sprak de Britse ambassa deur sir Robin Hooper gisteren met de Griekse premier Karamanlis over een mogelyke hervatting van het Geneefse vredesoverleg. Volgens goed ingelichte kringen was men nog niet veel verder gekomen, al kon aan de andere kant ook niet gezegd worden dat er helemaal niets was bereikt. Een Atheense zegsman zei de indruk te hebben dat „de Grieken afwach ten tot de Turken een verdere stap ondernemen". Toezegging De Griekse minister van Buiten landse Zaken Mavros ontving giste ren de Russische ambassadeur. Vol gens goedingelichte kringen zou Ma vros de toezegging hebben gedaan dat Griekenland bereid Is voor een demilitarisering van het eiland een eerste stap te doen als de Sowjet- Unie zou kunnen garanderen dat ook Turkije zyn troepen van Cyprus zou terugtrekken. stukken niet inzien WASHINGTON (UPI) John Ehr lichman, een voormalige medewerker van ex-president Nixon, heeft giste ren verklaard, dat president Gerald R. Ford hem geen toestemming heeft gegeven documenten te bestuderen, die zich nog steeds in het Witte Huis bevinden. Deze stukken zou Ehrlich man nodig hebben met het oog op het proces tegen zes verdachten, die beschuldigd worden van samenzwe ring tot het in de doofpot stoppen van de inbraak in de kantoren van de democratische party in het Wa tergal-gebouw te Washington op 17 juni 1972. Het proces tegen de genoemde zes verdachten, onder wie ook de voor malige Amerikaanse minister van Justitie John Mitchell, moet volgens de Amerikaanse arrondissements- rechter John J. Sirica op 9 septem ber beginnen. Maar de advocaten van de zes verdachten hebben het Ame rikaanse hof van Appèl om uitstel van het proces verzocht. De speciale openbare aanklager in de Watergate- zaak. Leon Ja/worski, heeft verklaard, dat hy voorstander is van „een re- delyk uitstal van misschien twee we ken". VS-HULP AAN ZUID-VIETNAM NIET MINDER WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse Senaat heeft gisteren ternauwernood een poging verydeld om de Amerikaanse militaire hulp aan Zuid-Vietnam, die door het Huis van Afgevaardigden reeds gehalveerd was, nog verder in te krimpen. De Senaat verwierp met 47 tegen 44 stemmen een amendement om het bedrag voor de militaire hulp aan Zuid-Vietnam van 985 miljoen dol lar (ongeveer 2,66 miljard gulden) op 550 miljoen dollar (ongeveer 1,49 miljard gulden) te brengen. Een van de Democratische senatoren die voorstander is van verdere beperking van de hulp aan Zuid-Vietnam, ver klaarde onder meer, dat veel van het geld voor deze hulp „in de zak ken van de corrupte bureaucratie in Vietnam verdwynt". Duitse cipiers waren corrupt STUTTGART (DPA) In de West duitse stad Mannheim tekent zich een gevangenis-schandaal van grote omvang af. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie van de Westduitse deel staat Baden - W ürttem berg heeft na mely k woensdag in Stuttgart meege deeld dat minstens 12 van de 100 gevangenbewaarders in Mannheim by misdaden betrokken zyn geweest. Zeven cipiers zyn gearresteerd. Eni gen van hen zyn beschuldigd van medeplichtigheid aan de dood van een gevangene en mishandeling van andere gedetineerden. By de zeven zyn er ook die steekpenningen zou den hebben aangenomen. er een nauw verband bestaat tussen de bevolkingsgroei en het voedsel probleem. Het bevolkingsprobleem in de we reld wordt in feite verergerd door de ongeiyke verdeling van de natuurlyke hulpbronnen, aldus minister Pronk. Hy twyfelt er aan of het Juist is dat de geïndustrialiseerde landen biyven strevein naar het voortzetten van hun economische groei in zyn huidige om vang. De nadelen daarvan worden steeds duidelyker, eo meente Pronk, vooral met betrekking tot de kwaliteit van het milieu, uitputting van onvervang bare hulpbronnen en de beschikbaar heid van energie, grondstoffen, voed sel en ontwikkeüngsmogetLykheden in de Derde Wereld. Minister Pronk wil daarmee niet pleiten voor een totale stopzetting van de economische groei in de ryke landen. Maar het is wel een pleidooi voor selectieve economische groei, die leidt tot stabilisatie van de consump tie als belangrykste doel in deze lan den. Op die manier komen er hulp bronnen beschikbaar voor die landen, die in moeilijke omstandigheden ver keren. Sadat treedt in 1976 af BEIROET (AP) President Anwar Sadat van Egypte heeft opnieuw ge zegd te zullen aftreden wanneer in 1976 zyn ambtstermyn afloopt. „Ik vertrouw erop dat ik het Egyp tische volk kan overhalen myn be sluit te aanvaarden, zoals ik hen ver leden Jaar heb kunnen overtuigen dat oorlog tegen Israël noodzakelyk was", aldus Sadat in een vraagge sprek dat gisteren werd gepubliceerd door het in Beiroet verschynende tydschrift As Sayyad. Sadat wil een meditatief leven gaan leiden nadat hy is afgetreden. Ook wil hy een boek gaan schryven over. de oktober-oorlog. Sinds hy in 1970 Gamal Abdel Nasser opvolgde als president heeft Sadat altyd gezegd geen tweede ambtsterm myn van zes jaar na te streven. PARIJS (DPA) De Libische pre mier Abdessalam Jaloed is gisteren in Parijs aangekomen voor wat een „particulier bezoek" wordt genoemd. Hoewel van welingelichte zyde rn Pairys werd verklaard dat er geen politiek overleg op het program staat, brengen waarnemers het be zoek in verband met de jongste .Mi rage-affair?". Begin deze maand ont hulde president Sadat van Egypte dat tydens de zogenoemde Oktober- oorlog \an vorig jaar door Frankryk geleverde Mirages aan Egyptische zyde aan de sbryd hebben deelge nomen. Libië had deze pachtbom- merwerpers gekregen op voorwaarde dat zy niet ter beschikking van de strijdende partyen zouden worden gesteld. Naar aanleiding van Israë lische klachten dat dit wel was ge beurd. had Parys steeds verzekerd dat Libië niet de gestelde voorwaar de had geschonden. Tot dusver is niets bekend geworden over een wy- ziging in het Franse beleid ten aan zien van wapenleveranties aan lan den in heit Midden-Oosten. Chinees bezoek De Chinese vice- premier Li Hsien-nien is gisteren uit Peking naar de Roemeense hoofdstad Boekarest vertrokken. Li Hsien-nien staat aan het hoofd van een dele gatie van de communistische partij en de Chinese regering, die zich naar Boekarest begeeft op uitnodiging van Roemenië om deel te nemen aan de viering van de dertigste Jaarlykse dag ter herdenking van de bevryding van Roemenië. Akkoord Tussen het Frelimo en de Portugese strijdkrachten in het noorden en midden van Mozambique en de gebieden die grenzen aan Ma lawi en Rhodesië, is een regionaal akkoord bereikt dat de veiligheid van het wegverkeer moet waarborgen. Dit is in kringen van het Portugese op perbevel in Lourengo Marques ver- Oplichter-„prins" De Zwitserse politie zoekt naar een oplichter die zich „prins Erich von Rastenberg" noemt en die geld inzamelt voor de terugkeer van ex-koning Constantyn van Griekenland naar Athene. De ongeveer 30-jarige, goedgeklede op lichter heeft vier geestelyken al een dikke tienduizend gulden afhandig gemaakt. Stakende gondeliers Uit protest tegen de golfslag die motorboten op de kanalen in kanalen in Venetië veroorzaken, zyn de gondeliers in de lagunenstad gisteren in staking ge gaan. Ze eisen van het gemeente bestuur bescherming van hun po litic

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 6