Clerides aanvaardt bestand Grieken zouden oorlog verliezen KEIZER ETHIOPIE VERLIEST MACHT Kwestie - Cyprus begon met coup Mitchell vraagt uitstel van W atergate-proces in vogelvlucht in vogelvlucht ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1974 PAGINA Een vergelijking van de troepenver houdingen van Turkye en Grie kenland toont duidelijk een groot numeriek overwicht van Turkije. Het Turkse leger is by na drie keer zo sterk als het Griekse en de ma rine van Turkije is ongeveer dub- bel zo sterk als die van Athene. De strijdkrachten van Turkye zyn als volgt samengesteld. Het leger telt volgens opgaven van het In- ternational Institute for Strategie Studies 865.000 man, bestaande uit een gepantserde divisie, twee ge- mechaniseerde infanterie divisies, elf geplantserde divisies, vier ge pantserde brigades, een brigade parachutisten, een gepantserde ca valerie brigade, twee met „Honest John" raketten ui ge ruste batal jons. De marine beschikt over 40.000 man, 15 onderzeeërs, veertien Jagers, acht escortevaartuigen, elf motor torpedoboten, veertien patrouille boten, 20 mynenvegers, zeven my- nenleggers, en een hoeveelheid lan dingsvaartuigen en helikopters. De luchtmacht heeft 50.000 man en 288 gevechtsvliegtuigen, alsmede twee met sam-raketten uitgeruste bataljons. Er is voorts een para militaire strijdmacht bestaande uit 75.000 man gendarmerie en drie mobiele brigades. De strydmacht van Griekenland is samengesteld uit 160.000 man, waarvan 120.000 by het leger, 18.000 by de marine en 22.000 by de luchgmacht. Het leger bestaat uit een gepantserde divisie, elf infan terie divisies, tien zelfstandige bri gades, een commando-brigade, twee bataljons met „Honest John' raketten en een bataljon met Hawk-raketten. De marine heeft zeven onderzeeërs, negen jagers, vier escortevaartui gen, zeven patrouilleboten, twee mijnenleggers, veertien mynenve gers, 17 torpedoboten, vier zyn uitgerust met Exocet-ra- ketten, acht tanklandingsvaartui gen, vier kleinere landingsschepen, en ach landingsboten. De luchtmacht beschikt over 225 ge vechtsvliegtuigen en een bataljon met Nike-Herculesraketten, de para-militaire strydmacht bestaat uit 30.000 gendarmes en 69.000 le den van de nationale garde. In geval van oorlog tussen Grieken land en Turkye wordt het eerste frontgebied gevormd door de 100 kilometer lange grens tussen beide landen langs de rivier de Evros en in Thracië. De grens kan worden verdedigd door een betrekkelyk Griekenland is vooral kwetsbaar in haar eilanden in de Aegeische Zee naby de westkust van Turkye. Ten aanzien van Cyprus is Griekenland door de afstand eveneens in het nadeel. Turkye is ongeveer 65 ki lometer van het eiland verwyderd en kan vrijwel onafgebroken boven Cyprus in actie zyn. De Griekse vliegtiugen die het eiland bereiken kunnen slechts korte tyd boven het eiland opereren alvorens ze voor het innemen van brandstof naar hun bases moeten terugkeren. [TURKS SUCCES OP CYPRUS NICOSIA (Reuter, UPI, AFP) President Glafcos Cle rides van Cyprus heeft het door Turkije aangeboden be stand aangenomen. Op grond van dit akkoord zwegen de vuurwapens om 5 uur 's avonds Nederlandse tijd. De Grieks-Cyprische leider maakte bekend dat hij met het bestandsvoorstel akkoord ging, terwijl de Turkse strijd krachten de Grieks-Cyprische nationale garde onder de voet liep en een derde deel van het eiland onder Turkse controle hadden gebracht. Het toegeven van Clerides. die de het hoofd van de eerste bur- dag tevoren nog had opgeroepen de gerregering in Griekenland sinds ze- strijd tegen de Turkse invallers tot het einde toe vol te houden, volgde na een dag van zware bombarde- inenten op de hoofdstad Nicosia. Inutssen hadden de Turken nieu we successen behaald na hun ver overing van de havenstad Fama- gusta. Zij stootten gisteren door naar het westen en voltooiden de zoge noemde „Attila"-lyn\ die het noor den van Cyprus van de rest van het eiland afsluit en dat bestemd is om voortaan een zuiver Turks-Cyprisch deel te worden. President Clerides is gisteren met zijn ministers uit Nicosia vertrok ken met bestemming de zuidelijker gelegen stad Limassol, maar keerde later op de dag terug naar de hoofdstad. In zijn bestandsakkoordverklaring, zei de president dat hij gevolg zou geven aan de resolutie van de veilig heidsraad en de Grieks-Cyprische Strijdkrachten opdracht had gege ven het vuren te staken. De ambassades van Frankrijk en Ita lië en de kantoren van de Britse Ho ge Commissaris in Nicosia zijn gsi- teren in verband met de zware be schietingen en bombardementen ont ruimd. Het bestand leek gisteravond >£oor beide partijen nageleefd te wor den. Kort na zes uur zwegen de Vuurmonden en verdwenen de Turk se gevechtsvliegtuigen uit het lucht ruim van Cyprus. v In Famagusta maakten Turkse militairen jacht op sluipsohutters. 'doch verder waren zij heer en mee ster in deze belangrijke havenstad, ïn de Haven zijn de meeste instal laties vernield. Volgens de Turken ■éijn zij door Grieks-Cyprische mili tairen opgeblazen voordat deze de stad verlieten. Duizenden vluchtelingen stroom den gisteren naar de bij Famagus ta gelegen Britse Soevereine basis in Dhekelda. Volgens een functionaris van het Rode Kruis bevinden zich momenteel bijna 30.000 vluchtelin gen in de basis, nagenoeg de helft van de bevolking van Famagusta. De Britten verschaffen hun voedsel en medische hulp en de Gurkhas, de Britse elitetroepen, zorgen voor hun veiligheid. In Nicosia Is tot aan het bestand nog zwaar gevochten. De Turken probeerden kennelyk het vliegveld in handen te krijgen voordat het bestand van kracht zou worden. De luchthaven zelf wordt beschermd door Britse en Canadese VN-troe- pen, die over pantserwagens, tanks, zware mortieren en verschei dene moderne vuurwapens be schikken. Het is niet tot vuurgevech ten tussen hen en de Turken ge komen. Het Turkse leger maakte gister avond bekend dat het de in het noordwesten van Cyprus gele gen stad Lefka heeft veroverd. Lef- ka wordt beschouwd als het laatste Grieks-Cyprische bolwerk dn de „At- tila-lijn". De val van Lefka betekent dat de •Dirken deze lijn. die loopt van Lef ka via Nicosia naar Famagus ta thans voltooid hebben. Turkije heeft inmiddels laten weten dat het bereid is naar de conferentdetafel terug te keren. Premier Ecevit zei dat het Turkse leger rond het tijdstip waarop het bestand inging alle doelen had ver wezenlijkt. „Van nu af zullen de on derhandelingen gemkakelijker zijn. "We staan voor de vestiging van een nieuwe staat Cyprus", zei de Turk se premier. Hij voegde hieraan toe dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie in de kwestie-Cyprus. „objectief en constrctief" zyn op getreden. Hij hoopte dat Grieken land zou terugkeren van zijn be sluit de strijdkrachten uit de NAVO terug te trekken. Ecevit zei tevens dat de recente aanstelling van premier Karamanlis Jaar een goede kans betekende dat de vriendschap tussen de twee NAVO-buurlanden zou worden her steld. Volgens Ecevit had Turkije ge makkelijk geheel Cyprus kunnen „Wc hebben ons Otto- rijk echter al lang geleden opgegeven", zei hij. Het Internationale Comité van het Rode Kruis heeft in Genève be kendgemaakt dat het zijn krachts inspanningen om hulp te verlenen op Cyprus heeft verdubbeld. Het heeft nog eens 20 vertegenwoordi gers naar het geteisterde eiland ge zonden. Deze moeten de hulp orga niseren voor gevangenen, vluchte lingen en burgers in de bezette ge bieden. Het comité heeft opnieuw een be roep op de regeringen en de Natio nale Rode-Kruisorganisaties gedaan om meer financiële steun voor Cy prus te verlenen. Het comité schat het aantal Grieks-Cyprische vluch telingen die het door de Turken be zette Noordoostelijke gedeelte van het eiland hebben verlaten op meer dan honderdduizend. Premier Constatln Karamanlis, heeft gisteren een uitnodiging van de Amerikaanse president Ge rald Ford om in Washington over Cyprus te komen praten van de hand gewezen. Donderdag weiger de Griekenland al in te gaan op een uitnodiging van minister Kissinger, aan zijn ambtgenoot George Mavros. Griekse militaire deskundigen heb ben verklaard dat dé Turken er nu rekening mee moeten houden, dat de Griekse Cyprioten een soot Viet- nam-oorlog tegen hun zullen begin nen. „De Turken hebben het eerste Europese Vietnam geschapen", klaarde een gepensioneerde Griek se generaal, die verscheidene Jaren op Cyprus heeft gediend. Een ezel staat verloren tussen de puinhopen van huizen in het plaatsje Katokopia, ten westen van Nicosia, nadat de Turkse vliegtuigen hun bombardementen hadden uitgevoerd. ADDIS ABEBA (AFP/Reuter/AP) De kans bestaat dat de Ethiopische strijdkrachten op korte termijn de macht in hun land volledig tot zich zullen trekken. Het militaire coör dinatiecomité maakte namelijk gisteren bekend dat drie be langrijke organen die tot dusver nog onder rechtstreeks gezag van keizer Haile Selassie vielen, ontbonden zijn. Dit zijn de Kroonraad (het hoogste orgaan van het keizerlijk rijk), de militaire adviesraad van de keizer en het speciale gerechtshof dat moet uitmaken of bepaalde zaken die Haile Selassie zijn voorgelegd, door hem al dan niet beoordeeld moeten worden. De ontbinding van de drie organen betekent dat de keizer nu in feite van alle macht beroofd is. Al eerder hebben de militairen, ongeduldig ge worden door het uitbiyven van gron dige hervormingen, op bepaalde ge bieden de macht tot zich getrokken en bedluiten genomen <he leidden tot regeringswyzigingen. Minstens 140 ex-ministers kelen die zich pogen te verzetten tegen de revolutionaire beweging van de militairen. Het nieuws over de opheffing van de drie keizerlijke organen werd gis teren rond het middaguur bekend gemaakt. In het militaire communi qué stond dat het niet langer nodig was de drie organen in stand te hou den omdat het weric dat deze orga nisaties deden toch al door andere instellingen werd gedaan. De leger leiding ziet de instandhouding er van als een verspilling van personeel en geld. In die verklaring stond verder dat het coördinerend comité van de strijdkrachten en de politie zal door- Addis Abeba troepenverplaatsingen gaan met het invoeren van bsrvor- dere hoge autoriteiten zitten in de gevangenis in afwachting van het resultaat van een onderzoek dat een commissie van 15 man instelt naar beschuldigingen inzake machtsmis bruik en corruptie. Sinds gistermiddag vinden er in op grote schaal plaats. Tientallen militaire vrachtauto's en tanks trek ken door verschillende wyken mingen, die in overeenstemming met het motto „Ethiopië eerst" zyn. Van tyd tot tyd zal het comité - de stad terwyi straaljagt-rs boven de blijk geven van de solidariteit die stad gieren. Radio Adldis Abeba maakte bakend dat deze militaire actie ten doel heeft hen int te scha- binnen de stijlkrachten li tie bestaat, door middel van demonstratie, zo vermelidde het nuniiqué verder. Onder een demonstratie verstaan de strijdkrachten kflaarbiykelyk het machtsvertoon dat gisteren in de hoofdstad ten beste werd gegeven. Inmiddels hebben alle 23 afgevaar digden van Eritrea in het Ethiopi sche parlement als parlementslid ontslag genomen uit protest tegen het gebrek aan activiteit van de re gering in hun provincie". De afgevaardigden verklaarden in het parlement dat de regeringen die de laatste tyd in Ethiopië aan de macht zyn geweest, niets gedaan hebben am het ïyden te verlichten in Eritrea, waar lange tyd geen drup pal regen is gevaillen en een tekort aan levensmiddelen bestaat. Hoewel er een amnestie is afgekondigd voor politieke gevangenen, aldus de af gevaardigden, zit nog een groot aan tal van hen in de gevangenis. De voorts -SETHTARAODOLTUN MH afgetreden parlementsleden lieten voorts weten dat er door het ingrij pen van de Ethiopische regering vrywel niets ils gepubliceerd over de gebeurtenissen die zich in Eritrea hébben voorgedaan. Mozambique Uit de cyfers die aan het Z uidafrikaanse parlement zyn voorgelegd, blijkt dat de regering van Zuid-Afrika haar financiële by- drage voor de bouw van de Cabora- Bassalam in Mozambique ln belang rijke mate heeft verlaagd. De jongste crisis rond Cyprus ontstond op 15 juli toen de door Griekse officieren geleide Nationale Garde op het eiland het bewindxvan aartsbisschop Makarios om verwierp. Deze had het vertrek van die officieren geëist teneinde de groeiende invloed van Athene te beperken. Radio-Nicosia meldde al spoedig dat aartsbisschop Ma karios dood was, maar deze slaagde er in met Britse hulp naar Malta te ontkomen. Er volgde intensief internatio naal overleg tot waarborging van de onafhankelijkheid van Cyprus die bij het verdrag van Londen in 1960 gegarandeerd was. Maar op 20 Juli ging Turkije over tot een invasie od het eiland. Hevige gevechten braken uit tussen de Turkse troepen en de Nationale Garde maar ook tussen leden van beide gemeenschappen. Van allemaal ook tussen leden van beide gemeenschappelijke kanten werden pogingen in het werk gesteld een botsing tussen Turkije en Griekenland, beide le den van de Navo. te voorkomen. De verhouding tussen beide sta ten was al ernstig achteruitge gaan door hun geschil over de olie-exploratie in de Aegeische Zee De Veiligheidsraad vroeg ln een met algemene stemmen aan vaardde resolutie op 20 juli om 'n staken van het vuren dat op 22 juli in de middag inging. Engeland, Griekenland en Tur kije, besloten om de conferentie tafel te gaan zitten als de staten die de onafhankelijkheid van de voormalige Britse kolonie hadden gegarandeerd. Intussen deed zich een belang rijke ontwikkeling in Griekenland voor. Daar kondigde de junta de overdracht van de macht aan een burgerregering aan. Op Cyprus werd de als opvolger van Maka rios aangewezen president Samp son vervangen door Clerides. Op 25 Juli kwamen de Britse, Griekse en Turkse ministers bij een waar zij er na zes dagen moeizaam overleg in slaagden dat in eerste instantie voorzag in situatie op Cyprus. De in het Palais des Nations op 30 Juli ondertekende verkla ring behelsde een gefaseerde te rugtrekking van de buitenlandse militaire strijdkrachten en het in stellen van een „veiligheidszone" bemand door troepen van de VN, aan de grenzen die op dat tijdstip door het Turske leger wa ren bezet. Afgesproken werd dat de drie ministers elkaar op 8 augustus opnieuw in Genève zouden ont moeten om een nieuwe constitu tionele constructie voor het eiland te formuleren, waarbij zich vertegenwoordigers van de Grieks- en Turks-Cyprioten zou den voegen. Dit overleg begon op 8 augus tus in sombere sfeer. De Griekse minister Mavros beschuldigde zyn Turkse ambtgenoot van voortdurende schendingen van het bestand. De Turk Gunes op zijn beurt betichtte de Grieken van het vertellen van leugens over wreedheden van Turkse militai ren. Volgens hem kon men de kwestie van het naleven van het bestand niet los zien van andere belangrijke kwesties zoals de vei ligheid van de Turkse minder heid. Op 9 augustus konden de mili taire vertegenwoordigers van En geland. Turkije en Griekenland met VN-functionarissen een ak koord tekenen waarin de be- standsgrenzen op Cyprus waren geregeld. Dit akkoord werd on middellijk begonnen met het In stellen van bufferzones van de VN tussen de Turkse en Grieks- Cypriotische strijdkrachten. Er werden regelingen getroffen voor de vrijlating van wederzijdse ge vangenen. De rol van de VN was moge lijk gemaakt door een op 1 augus tus aanvaarde resolutie van de Veiligheidsraad waarin de vre desmacht gemachtigd werd tot uitoefening van de op 30 Juli in Aanvankelijk had de Sowjet-Unie haar veto uitgesproken. Voor het politieke overleg in Ge nève bleek al spoedig het strui kelblok dat Griekenland het be ginsel zou moeten aanvaarden van een verdeling van Cyprus om een Grieks en een Turks deel met autonome besturen. Op 12 augustus kwamen de besprekin gen over de constitutionele toe komst van het eiland op dood spoor. Op 13 augustus stelde de Brit se minister Callaghan een ver daging van ca 48 uur voor om gelegenheid te geven tot rugge spraak met de regeringen. Tur kije verwierp dit. Minister Gu nes stond er op dat in deze fase het overleg in ieder geval een zekere mate van overeenstem ming zou worden bereikt. De conferentie zou het eens moeten worden over de demarcatie van een zone die onder Turks-Cy prisch beheer moet komen als deel van een Turks plan voor een federaal systeem op het eiland volgens het type van kantons. Er zouden zes autonome districten moeten komen over 34 procent van het totale grondgebied van het eiland voor de uit 100.000 mensen bestaande Turkse min derheid tegenover ca. 490.000 Grieks-Cyprioten. Dit plan werd door de Grieken als onaanvaard baar van de hand gewezen. Griek se tegenvoorstellen werden van Turkse zijde „niets nieuws" ge noemd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Henry Kissin ger, zond in allerijl boodschap pen naar Griekenland en Tur kije om een oorlog tussen de twee Navo-landen te voorkomen. Op 14 augustus om 02.20 uur in de nacht eindigde de plenaire vergadering in Genève in een to tale mislukking. Er doen zich de laatste tyd hier en daar nogal vreemde zaken voor. Zo is het een raadsel waarom presi dent Nixon zich aan zyn eigen ge luidsbanden heeft opgehangen en zoals het Amerikaanse weekblad "Time" in het Jongste nummer op merkte niet besloot ze allemaal in de verbrandingsoven van het Witte Huis te stoppen. Een ander voorbeeld is de actie van het Griek se generaalsregime tegen de onaf- hankeiykheid van Cyprus. Athene had immers op de vingers van één hand kunnen natellen, dat Turkye in elk geval zou reageren; dat An kara aanzienlyk sterker is, en dat, in de derde plaats, alleen reeds de ligging van het eiland, op nog geen honderd kilometer van de Turkse kust, de andere party een enorm voordeel gaf, omdat Athene zelf op zo'n duizend kilometer afstand is ge legen. Het mag dan waar zyn, dat de Grieks-sprekende bevolking van Cyprus vier maal zo groot is als de Turks-sprekende, maar het "moe derland" had, aangezien het niet in staat was en is, voldoende steun te bieden, een uiterst voorzichtige houding dienen aan te nemen en het halve ei van de Cyprische zelfstan digheid moeten verkiezen boven de lege dop van een conflict met Tur kye. Natuurlyk heeft de regering van premier Ecevit een goede reden zich in haar militaire actie te beperken. Militair gezien is zy in de gelegen heid het gehéle eiland onder haar heerschappy te brengen. Maar in dat geval zou zy al spoedig gecon fronteerd worden met de guerrilla van een goeddeels vyandige bevol king, een vooruitzicht dat al even onaantrekkeiyk is als de mogeiyk- heid ingrypen door Engeland, Ame rika en eventueel de Verenigde Na ties. Turkye heeft dus tydig gestopt. Maar nog altyd biyft de vraag hoe het mogeiyk is geweest, dat de Griekse generaals een ontwikkeling zoals die zich nu heeft voorgedaan, niet hebben voorzien. Hier is alleen plaats voor een lange reeks vraag tekens. Intussen is er, zoals de Pa- rijse "Le Monde" dezer dagen schreef, geen vergeiyking mogeiyk tussen de recente Turkse opmars op Cyprus enerzyds en het Turkse In grypen op 20 Juli in Kyrenia. Vori ge maand gristen de Turken zoals de akkoorden van 1960 tussen Enge land, Griekenland en Turkye "ge doogden" een onderpand tegen het onverantwoordeiyke avontuur van de Griekse militairen. Het feit, dat die Turkse interventie leidde tot het herstel van de democratie in Griekenland was niet het minste voordeel van een operatie, die door de internationale openbare mening goeddeels werd aanvaard, ook al de den er zich wreedheden voor en al vielen er duizenden onschuldige slachtoffers. Maar ditmaal heeft An kara zich in een avontuur gestort, dat door niets gerechtvaardigd wordt, aldus het Franse blad. Kennelyk poogt Ankara de situatie militair volledig uit te buiten om in de toe komst voor onaangename verrassin gen op het eiland-binnen-handbe- reik te zyn gevrywaard. een politiek van het voldongen feit de „kwestie-Cyprus" definitief uit de wereld te helpen, dan bestaat er toch het grote gevaar, dat overmoed een bedenkelijke rol kan spelen. Men vergete niet, dat Turkije bijna drie eeuwen lang zijn grondgebied voort durend aeeft zien afbrokkelen. Ten slotte bleef alleen het „kernland" over. Voor het eerst is Ankara er nu in geslaagd een stukje door Tur ken bewoond gebied terug te win nen. Voor het nationale gevoel is dat uiteraard strelend, maar hoe vaak heeft de wereld al gezien, dat de „honger" toeneemt als men eenmaal begonnen is met „eten". Daarbij komt, dat het probleem-Cyprus nog lang niet is opgelost als de Turken eenderde deel (waarom niet éénvijf de, in overeenstemming met de sa menstelling der bevolking van het eiland?» van het grondgebied hebben bezet. Want in dat gebied wonen slechts veertigduizend van de 120.000 Turkssprekende ingezetenen. De overigen bevinden zich nog in het Griekssprekende gedeelte. Er valt dus nog heel wat uit te wisselen. Voor de Grieken op het eiland is dat proces ai begonnen, want zij hebben reeds dertigduizend vluchtelingen uit het door de Turken bezette stuk moeten opnemen. Het proces van in tegratie - door elkaar wonen van de belde bevolkingsgroepen is dus omgeslagen in een ontwikkeling, die in de richting van „apartheid" gaat: een duidelijke geografische scheiding tussen Griekse en Turkse Cyprio ten. Misschien is dat een weg om te voorkomen, dat de spanningen voort duren, met alle gevaren van moord en doodslag. Alleen; betekent dit het einde van de Cyprische zelfstandig heid en opdeling van het eiland in twee stukken „taksim," zoals de Turken zeggen die resp. onder Athene en Ankara vallen? Of be staat er nog een mogelijkheid voor een zelfstandige staat, die echter fe deraal gescheiden is in Grieks en Turkssprekende gebieden? Deze vra gen tonen aan. dat er nog heel wat te redderen valt. Intussen heeft zich de compliacatie van Griekenlands uit treden 'lit de NAVO voorgedaan, een uittreden dat men maar moeilijk kan vergeiyken met de stap van Frank rijk in 1966. De bedoeling van De Gaulle was toen op een andere ba sis aan hef bondgenootschap deel te nemen, zonder dat dit iets afdeed aan Frankryks militaire waakzaam heid. Bovendien ligt Frankrijk in het westen, terwijl Griekenland zich in 'n bedreig ie hoek van Europa bevindt. Zoals op 27 juli te dezer plaatse werd uiteengezet, scheppen de Turks Griekse spanningen (nu nog ver sterkt door Griekenlands uittreden uit de NAVO» een bedenkelyke si tuatie voor Thracië (noord-Grieken land), niet alleen omdat Turkije en Griekeland daar aan elkaar gren zen, maar ook omdat zij daar samen de NAVO-grens met het Warschau pact moeten verdedigen. Dat Mos kou bij deze ontwikkeling, zowel op Cyprus als ten aanzien van het grensgebied, de lachende derde Is, behoeft nauwelyks te worden on derstreept. Rl. WASHINGTON (UPI) Vier van de zes verdachten in de doofpot-af faire met betrekking tot Watergate hebben nu om uitstel met betrekking tot Watergate verzocht van hun pro ces dat volgens de plannen op 9 sep tember moet beginnen. .De vier de voormalige chef van het Witte Huis Haldeman, Nixons Hongerstaking van studenten in Athene ATHENE (AFP/DPA) Voor het. graf van de onbekende soldaat op het Syntagmaplein in het centrum van Athene is een twintigtal Cy prische studenten voor 48 uur in hongerstaking gegaan. De in Griekenland college lopende Cyprische studenten eisen van de Griekse regering dat deze Cyprus te hulp zal komen. De betogers die zwijgend voor het oorlogsmonument zitten hebben borden bij zich met leuzen als „Redt Cyprus", „Kissinger moordenaar" en ..Het volk wil u" onder een portret van aartsbisschop Makarios. De politie, die zich aanvankelijk passief gedroeg, verwijderde later de voorbygangers en in het byzonder Jongeren van wie men dacht dat zij zich bij de demonstratie zouden aan sluiten. Een hoge politiefunctionaris deed vergeefs pogingen de studen ten van hun actie af te brengen. voormalige adviseur voor Binnen landse Zaken Ehlichman, ex-minis ter van Justitie Mitchel en ex-onder minister van Justitie Mardian hebben rechter Sirica om uitstel ver zocht in verband met de publiciteit rond het aftreden van Nixon. De ver dedigers van Ehrlichman hebben bo vendien Nixon als getuige gedag vaard. Rechter Sirica liet eerder we ten dat hy het proces graag volgens het vastgestelde tydschema wil af wikkelen. Ook de speciale openbare aankla ger voor Watergate, Leon Jaworski, wil uitstel, maar niet in verband met de publiciteit rond het aftreden van Nixon, doch gezien bepaalde omstan digheden die van invloed zyn op de voorbereiding van het proces" Ja worski doelde hierby op de over dracht door Nixon van nog 55 band jes met gesprekken over Watergate op last van het Amerikaanse hoogge rechtshof. Jaworski liet weten dat zyn assi stenten tyd nodig hebben om deze bandjes te bestuderen zodra ze in hun bezit zyn gekomen. Ook de ver dachten moeten zyns inziens naar de bandjes kunnen luisteren. India Een kiescollege van 4408 parlementariërs zal vandaag een nieuwe president van India kiezen als opvolger van de 80-jarige V. V. Giri, wiens ambtstermijn op 24 augustus afloopt. De meeste kans schynt te maken de kandidaat van de Congres party, de 69-Jarige Mohammedaan Fakroeddin Ali Achmed, oud-minister van Landbouw en een trouw aanhan ger van premier Indira Gandhi.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9