Landbouwdebat MEESTERKRAKER SLACHTOFFER VAN EIGEN BA op 27 augustus SURINAME WIL ZEKERHEID OVER GRENS MET GUYANA Kalfsvlees en veevoer gaan weer naar Italië Honderd man op straat bij Nedal Nota bij Tweede Kamer ingediend Pater Koopman werd straat uitgejaagd Laat'ns wat van je 'ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1974- 3431NA 7 staand aan. direct de inbrekers via de telefoon waarschuwen. Overigens was dat niet nodig, omdat de politie alarmcentrale toen niet voor onraad werd gewaarschuwd. Korte tijd na de aanhouding van Aage M. en van Van der Z. ontdekte de recherche dat een 42-Jarige Haag se elekrtromonteur eveneens meer van de inbraak kon afweten. Daarop werd hij samen met een 20-jarige en een 26-Jarige Hagenaar, beiden zonder beroep, ingerekend. Het trio is reeds eerder met de Justi tie in aanraking geweest, terwijl al len volgens de recherche bovendien kennissen van Van der Z. zijn. Van de drie verdachten heeft tot dusver alleen de jongste toegegeven bij de kraak betrokken te zijn ge weest: zijn vrienden hébben Slechts een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Uit het recherche-onderzoek is naar voren gekomen dat de inbraak in de woning, waarbij geen braaksporen werden gevonden, is gepleegd vla het eronder gelegen reisbureau. De in brekers konden het kantoor binnen komen omdat de elektromonteur daar destijds werkzaamheden heeft ver richt en toen in het bezit was van een sleutel van het bureau. De sleu tel werd door de Jongste Hagenaar gekopieerd en eind Juli tenslotte voor de geslaagde kraak gehanteerd. DEN HAAG Van a.s. dinsdag om 1 uur in de nacht af (de nacht van maandag op dinsdag dus) mo gen Nederlands kalfsvlees en Neder lands veevoeder weer vrij in Italië worden ingevoerd. Slechts voor het veevoeder van Trouw en Co. uit Put ten geldt een kleine restrictie. De Nederlandse veeartsenij kundige dienst zal gedurende zes maanden de kunstkalvermelk van Trouw en Co bemonsteren en certificeren. Daar mee wordt voldaan aan een Ita liaanse wens. De veeartsenijkundige dienst heeft voorts bepaald dat tot 19 sep tember as. geen kalfslevers en kalfsnieren naar Italië mogen wor den uitgevoerd. Op deze wijze hoopt de dienst een ongestoord verloop van export van kalfsvlees te verze keren en bij voorbaad „ieder denk beeldig risico" uit te sluiten, zo deelt Ministerie van Landbouw en Visse rij mee. Italië zal, behoudens het voor de Puttense onderneming gemaakte voorbehoud, van de genoemde da tum af geen certificaten voor kalfs vlees en veevoeder meer eisen. Van 31 Juli J1. af was de invoer van veevoeder van het Puttense bedrijf en van levers en nieren van Neder landse kalveren geheel verboden en verder werden certificaten geëist waaruit moest blijken dat in kalfsvlees niet meer dan 0,007 delen per miljoen, In veevoeder niet meer dan 01 deel per miljoen kwik zat. Van Nederlandse kant is gesteld dat aan de voor het kalfsvlees gestelde eis onmogelijk kon worden voldaan. De kalfsvleesexport naar Italië ls sindsdien stil komen te liggen. Dat Italië zijn eisen nu heeft ingetrok ken is volens het Ministerie van Landbouw en Visserij mede het re sultaat van tussenkomst van minis ter mr. A. van der Stee van Land bouw en Visserij en staatssecretaris J. P. M. Hendriks van Volksgezond heid en Milieuhygiëne bij hun Ita liaanse ambtgenoot van Volksge zondheid. ROTTERDAM Jeugdige actie voerders van de Kommunistische Eenheidsbeweging Nederland en ver hitte buurtbewoners uit Rotterdam- Zuid hebben gistermiddag voor de abortuskliniek In de Eben Haezer- straat de Nijmeegse pater J. Koop man de straat uitgejaagd. Pater Koopmans en enkele van zijn volge lingen demonstreerden al enige da gen tegen abortus. De tegen-demon stranten trapten de borden met leu zen aan splinters en molesteerden de pater en zijn medestanders. De sfeer in de straat was al enkele uren gespannen. Jeugdige actievoer ders deelden onder buurtbewoners stelcils uit van het KEN, een com munistische mantelorganisatie. „De pater moet ons in onze waarde laten. Hij hindert ons en de bezoeksters van de abortuskliniek en dus moet hij maken dat hij wegkomt", rede neerden de tegen-demonstranten. Om drie uur viel de eerste klap. Twee politiemannen schoten de pater te hulp en trachtten een rel te voor komen. Even later gingen toch de borden met anti-abortusleuzen aan stukken en vielen er rake klappen. wordt uiterlijk volgende week dinsdag besloten. Dat op de eerste twee dagen de kwestie van de verdragen nog niet is afgehandeld vond de voor zitter van de Koninkrijkscom missie, prof. Van der Hoeven, „niet verontrustend". Mr. Van der Hoeven kon niet zeggen of de behandeling van de kwestie van de verdragen wordt voortgezet. Hij Het de mogelijk heid open, dat dit op een later tijdstip tijdens de conferentie zou gebeuren. In totaal zullen tussen de acht honderd en duizend verdragen moeten worden aangepast als Su riname onafhankelijk wordit. Het blijkt echter dat twee aspecten grote hoofdbrekens kosten. Behalve de kwestie van de gren zen, waarover unanimiteit be staat bij Suriname en de Antillen, wil de Surinaamse oppositie ook vastgelegd zien, dat er een be roepsinstantie komt, waarbij een minderheidsgroep, etnisch of po litiek na de onafhankelijkheaid in bercep kan gaan. In Nederland kan dit door in bi- roep te gaan bij 't Europese Hof van Justitie. Er bestaat ook een Latijns-Amerikaans hof. maar dat wordt door waarnemers als een slapende instantie beschouwd. De afgelopen week ontstond er een verschil van mening tijdens De officiële vislossers in IJmuiden, ongeveer 120 man, zetten hun staking voort. Veel vissersschepen, die anders in IJmuiden lossen, zijn al uitgeweken naar andere havens, niet alleen Nederlandse maar ook Duitse, onder meer Cruxhafen en Bremershafen en ook in België. Reders die hun schepen toch naar IJmuiden hebben gedirigeerd hebben nu losploegen gevormd uit de scheepsbemanningen en hun vaste walpersoneel en verder iedereen die maar wil komen werken. Protesten tegen deze tijdelijke werkkrachten komen er niet, maar het werk valt de mannen kennelijk wel zwaar. Volgens de woordvoerders van de stakers is de actie eigenlijk hoofdzakelijk gericht tegen de machtigingswet. De bemanningen van de schepen dreigen de voornaamste klappen te krijgen, want over het algemeen krijgen zij meer voor hun vangsten in IJmuiden dan elders. Op de foto vissers aan het lossen. Nat houden. Dat is het beste advies voor deze schaarse zomerse dagen, hoewel we wekenlang geklaagd hebben over de regen. De Haagse recherche heeft achter haald dat de op 6 augustus bij de arrestatie van meesterkraker Aage M. in beslag genomen afluisterappa ratuur is gebruikt om een inbraak te plegen. Een en ander is naar voren gekomen bij hét afluisteren van de telefoongesprekken, die vanuit de schuilplaats van Aage aan de Sohenkkade werden gevoerd. Intus sen zijn de afgelopen dagen drie Ha genaars ingerekend, die worden ver dacht van een inbraak in een woning aan het Piét Heamplein la. Daarbij verdween in de nacht van 27 op 28 Juli voor f20.000 aan antiek en sie raden. De buit is overigens nog steeds spoorloos. Meesterkraker Aage M. werd, zoals bekend, twee en halve week geleden ingerekend in de woning van de 42- Jarige J. van der Z., directeur van een schildersbedrijf. Ook deze direc teur werd toen gearresteerd. Gelijk tijdig nam de recherche in de woning een aantal radio's in beslag, waar mee alle radioberichten tussen poli tiebureaus en politiewagens ln Den Haag en omgeving konden worden gevolgd. Bij het afluisteren van de met name door Aage M. gebruikte tele foon van Van der Z. kreeg de re cherche sterke aanwijzingen, dat laatstgenoemde vermoedelijk mede plichtig was aan de inbraak aan het Piet Heinpledn. Hij wordt ervan ver dacht tijdens de kraak te hebben meegeluisterd naar het politie-radio- verkeer. Wanneer vanuit de alarm centrale bij onraad surveillerende politiewagens naar het betrokken pand zouden warden gestuurd, zou hij, zö neemt de recherche als vast- U weet hoe dat gaat: je staat op een camping en maakt kennissen. Adressen èn telefoon nummers worden uitgewisseld. Maar draai nou inderdaad eens zo'n nummer van een camping-kennis. Of die het leuk vindt? Welzeker! En zo'n helletie na zessen of in het weekend pleegt u voor half geld. Door heel Nederland. een andere bijeenkomst van de Koninkrijkscommissie, namelijk die van werkgroep één op de An tillen, over de nationaliteiten kwestie. Nederland stemde in met een voorstel om de Surinamer» in Nederland de Nederlandse na tionaliteit te geven met een slui merende Surinaamse nationaliteit Deze overeenkomst zal worden voorgelegd aan de plenaire ver gadering van de Koninkrijks commissie die van 2 tot 12 ok tober in Den Haag bijeenkomt. DEN HAAG (ANP) Kamervoorzitter Vondeling zal de Tweede Kamer voorstellen dinsdag 27 augustus een begin te maken met een debat over de moeilijkheden in de land- en tuin bouw. Voor dit debat zullen maximum-spreektijden gelden, variërend van 25 minuten voor de grootste fractie (PvdA) tot zes minuten voor de fracties van GPV, PSP en RKPN, Minister voor Landbouw, Van der Stee, heeft gisteren in zijn nota aan de Tweede Kamer een pakket steunmaatregelen voor de Ne derlandse land- en tuinbouw bekend gemaakt, waarvan de hoofdpunten al zijn gepubliceerd. Daarin stelt hij met nadruk dat dit pakket "slechts maatregelen bevat die in Europees verband dienen te worden vastgesteld, of die, voorzover zij nationaal worden getroffen, niet in strijd zijn met onze (Neder landse) verplichtingen uit hoofde van het verdrag van Rome en het gemeenschappehjk landbouwbeleid. Oorzaak van de moeilijkheden in (EG-regeling) om het verbruik van land- en tuinbouw zijn. zo schrijft rundvlees te stimuleren; kosten 1 Van der Stee: de sterk verhoogde mUJoen gulden, waarvan 0.5 miljoen olieprijzen, de sterke prijsstijging van uit de EO-pot. veevoedergrondstoffen en de tegen vallende vraag naar belangrijke land- en tuinbouwprodukten met name voor vlees en een aantal glastuin- bouwprodukten. De minister zegt in zün nota dat deze problemen niet uitsluitend zijn op te lossen met het EG markt- en prijsbeleid en dit pakket tijdelijke maatregelen. „Daarnaast zal er een bezinning moeten plaatsvinden op de vraag welke aanpassingen er in de Nederlandse land- en tuinbouw noodzakelijk zijn, als antwoord op de fundamentele verschuivingen die zich in internationaal verband hebben voorgedaan met betrekkling tot de prijzen van energie en veevoeder grondstoffen. Hier ligt een eigen ver antwoordelijkheid voor het agrarisch bedrijfsleven". De maatregelen omvatten: Van af 1 oktober maximale toe passing van de EG-regeling om via premieverlening het de boeren mo gelijk te maken langer dan gewoon lijk hun koeien (geen melkvee) aan te houden dus niet te laten slach ten: kasten 23 miljoen gulden, waar van 13 miljoen ten laste van de EG. Een intensieve reclamecampagne Kruisinga vraagt compensatie voor hogere gasprijzen DEN HAAG (ANP) CH-fractie- voorzitter Kruisinga heeft minister president Den Uyl compenserende maatregelen gevraagd voor de zelf standigen in het midden- en klein bedrijf als binnenkort de verkoop prijs van het aardgas zal worden verhoogd. Volgens het kamerlid zal deze verhoging door de zelfstandigen in de middenstand niet of nauwelijks zijn te dragen. In schriftelijke vragen aan de premier dringt hij aan op het geven van volledige openheid over de voorgenomen verhoging van de aardgasprijzen. Vanaf 26 augustus wordt ta vijf weken tijd het slaChtgewicht van varkens met 2 tot 3 kilo per stuk to taal veriaagd. Het kabinet, ald/us Van der Stee blijft erbij dat de gasprijs voor de tuinders (zij het in gematigd tem po) wordit aangepast aan de verge lijkbare olieprijs. Het seizoen 1973/ '74 betaalden de tuinders gemiddeld 7 cent per kubieke meter gas. Eerst besloot het kabinet vanaf 1 oktober al de prijs te verhogen tot 8.88 cent, vergelijkbaar met 110 gulden per ton stookolie. Na het boerenprotest is be sloten de prijs voor het seizoen 1974/ '75 vast te stéllen op 8.1 cent, verge lijkbaar met 100 gulden per ton stookolie. Dit geldt voor een hoeveel heid aardgas ter grootte van 95 per cent van het Jaarlijks verbruik in het vorige seizoen, over die laatste 5 per cent zal de volle industrieprijs gehe ven worden. Dit am uitbreiding van het areaal glastuinbouw te voorko- Boeren en tuinders maar ook alle andere zelfstandigen (middenstand) hoeven pas einde dit Jaar de voorlo pige aanslagen inkomstenbelasting over 1973 te betalen, zonder dat ex tra rente wordt geheven. Op Prinsjesdag derde dinsdag in september worden in de dan te pu bliceren rijksbegroting 1975 nadere maatregelen voor landbouw en zelf standigen bekend gemaakt. DEN HAAG (ANP) Voor de onafhankelijkheid van Suriname en de Nederlandse Antillen moeten eerst de grenzen van deze rijksdelen worden vastgesteld. Dit hebben zowel Suriname als de Nederlandse Antillen gesteld tijdens de vergadering van de werkgroep twee van de koninkrijkscommissie, die op het ogenblik in Den Haag vergadert De Surinaamse delegatie stelde bij monde van woordvoerder Jaggernath Lachmon dat in het eerste artikel van de Nederlandse grondwet wordt bepaald hoe groot het koninkrijk is. Ook voor Suriname (en later voor de Antillen) zal dit punt duidelijk om schreven moeten zijn. Suriname heeft echter grenskwes ties met twee van de drie buur landen, namelijk Guyana in het westen en Frans-Guyana ln het oosten. De Surinaamse delegatie wil nu voor de datum van de on afhankelijkheid, uiterlijk eind vol gend Jaar, geregeld zien dat deze grenskwesties door Nederland zijn opgelost. De Nederlandse leden van de koninkrijkscommissie heb- be echter de afgelopen dagen la ten weten, dat dit onmogelijk is, zo wordt uit conferentiekringen De Nederlandse delegatieleden stellen zich op het standpunt dat voor een dergelijke zaak de tijd te kort is. Nederland is best bereid de kwesties op te lossen, maar men heeft hierbij ook met andere partijen te maken, in dit geval Guyana en Frans-Guyana. „Dit kan de Nederlandse regering nooit accepteren", aldus een Ne derlands delegatielid. Een Suri naamse afgevaardigde reageerde hierop: „Wij hebben met de rege ringen niets te maken, als Ko- ninksr ij kscommissie zijn wij een adviescollege, dus behoeven wij alleen maar advies uit te bren gen". De werkgroep twee van de Ko ninkrijkscommissie die sinds woensdag in Den Haag achter ge sloten deuren vergadert, buigt zich over de volkenrechtelijke as pecten en de buitenlandse be trekkingen van Suriname na de onafhankelijkheid. Ook het on derwerp van de ontwikkelingssa menwerking staat op de agenda. Dit punt is echter na twee da gen vergaderen nog niet aan de orde geweest. De conferentie Verenigde Staten President Ford zal vermoedelijk niet voor dinsdag of woensdag bekendmaken wie hij bij het Huis van Afgevaardigden zal voordragen als vice-president, aldus is meegedeeld door de perschef van het Witte Huis, Jerald Tertiorst. UTRECHT Wegens een re organisatie zullen bij de aluminum- fabriek Nedal in Utrecht een kleine honderd werknemers ontslagen wor den. De ontslagen zullen vooral val len onder de staffunctionarissen en het kantoorpersoneel. De verliezen van het bedrijf hebben de afgelo pen jaren de f9 miljoen overschre den. Dit heeft een districtsbestuur der van de Industriebond NVV, de heer J. van Dijk, meegedeeld. De Nedal, waar ondermeer alumi- niumprodukten voor de bouw. licht en scheepsmasten worden vervaar digd, is volgens de heer Van Dijk voornamelijk in moeilijkheden ge komen door het ineenstorten van de bouwmarkt. Nadat het bedrijf in 1971 was overgenomen door het Ca nadese Hunter Douglas, is voor f9,5 miljoen geïnvesteerd. Reorgani saties die al in 1972 nodig waren, zijn toen slechts beperkt doorgevoerd. Men had bij de fabriek gerekend op een natuurlijk personeelsverloop in de produktiesector, hetgeen niet heeft plaatsgevonden, zo zei de heer Van Dijk. Op grond van een reor ganisatierapport van 1972 had het bedrijf meer maatregelen moe ten treffen, meent hij. Ondermeer "n vergroting van de know-how in de staf en een centralisatie van het verkoopapparaat waren noodza kelijk. Bovendien meent de heer van Dijk dat er in het recente verle den te weinig aan marktonderzoek en produktie-ontwikkeling is gedaan.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7