Boodschap van Waldenzen aan de Reformatie KERKDIENSTEN ZATERDAG t7 AUGUSTUS 197^ „De gemeenten van de Waldenzen in Italië en Zuid-Amerika bereiden zich voor het ont staan van de Waldenzische beweging, 800 jaar geleden, waaraan zij hun ontstaan te danken hebben, te gaan vieren". Dat begin wordt dus gesteld in 1174. Nu mag er over het juiste jaar tal enig verschil van mening zijn, het is overigens een klein verschil van enkele jaren. In 1179 moest de stichter Petrus Waldus (of Valdes of Valdo) zich reeds voor het Lateraans con cilie verantwoorden en in 1185 werd hij geëxcommuniceerd. Sindsdien is de beweging blijven bestaan, niettegenstaande alle vervolgingen waaronder de Waldenzen te lijden hebben gehad. Zelfs kruistochten zijn er tegen hen georganiseerd. „Hun geschiedenis is met bloed geschre ven". In 1532 sloten zij zich aan bij de Reformatie en ze zijn het meest be ïnvloed door Genève. Dat is te be grijpen, want de dalen van de Alpen, ten westen van Turijn, waar zij woon den, liggen niet zo heel ver van de stad waar het Calvinisme zijn ge stalte kreeg. Tegenwoordig is de naam "Walde nzen" een algemene naam geworden voor Italiaanse protestan ten maar de oude Waldenzen had den hun woonplaats in Savoye en Pïemont, terwijl er ook gemeenten waren in Zuid-Italië. Deze zijn ech ter volkomen uitgemoord. Al hebben de gemeenten van de Waldenzen zich dan ook aangesloten bij het gerefor meerd protestantisme, ze zijn toch gebleven een kerkgroep met geheel eigen accenten. Dat is ook wel te be- gTiJpen, want zij hadden vóór de Re formatie reeds 350 Jaar hun eigen le ven geleid. Trouw Nu de gemeenten van de Walden zen hun 800-jarig bestaan gaan her denken aan het einde van deze maand, roepen zij de kerken van de Reformatie op met hen terug te gaan naar het verre verleden, want dat verleden achten zij nog altijd beteke nis vol 'niet alleen voor de geschiedenis van ons geloofsgenootschap, maar voor de geschiedenis van de Europe se christenheid in het algemeen". "Ook wanneer wij nu de waarde van het toetreden tot de protestantse Re formatie bevestigen, waartoe onze vaderen in de 16e eeuw de beslissing genomen hebben en nog altijd achter hun besluit staan, dan hebben wij toch de bedoeling trouw te blijven aan hun erfenis van het evangelisch geloof, zoals het geleefd en in lijden beleden is en zoals de Waldenzische beweging van het verleden ons die heeft overgeleverd". "Deze trouw betekent voor ons niet rojmrijke herinneringen te be waren, maar 'n wederom levend la ten worden van dezelfde dimensies van het evangelisch geloof in het le ven van vandaag, zoals deze geleefd zijn door de "Armen van Lyon", de "Armen van Lombardije". de Wal denzen van de Middeleeuwen". 'Aan de andere kant verstaan wij deze trouw ook zó, dat wij de erfenis van de eerste Waldenzische getuigenis sen aan al degenen ter beschikking zouden willen stellen die in de kerk van Christus in deze tijd een echt evangelisch geloof zoeken". Dit zijn wel de belangrijkste zinnen uit de boodschap die de gemeenten van de Waldennen hebben gericht tot de ker ken van de Reformatie. Voor wie ech ter niets of niet veel van hun ge schieden^ weet, zullen deze zinnen niet meer betekenen dan enkele al gemeenheden, zoals de kerken wel meer bij de een of andere her denking in een algemene boodschap laten uitgaan. Er zal in ons land, zo door de bank genomen, niet veel kennis meer zijn van de Waldenzen en hun geschiede nis. In de grote encyclopedieën die ons land kent, worden zij slechts ver meld met een kort artikel. De rk. encyclopedie weet van hen niet veel meer te vertellen dan dat zij een mid deleeuwse ketterse secte zijn. 'Duis ter is nog de eigenlijke ontwikkeling van goedgemeend en niet afkeurens waardig het vormingsstreven tot on gehoorzaamheid en ketterij". Die ketterij heeft dan bestaan, volgens 't artikeltje, in het afwijzen van de traditie der kerk, de hiërarchie, het vagevuur, de aflaat enz. Vermeld wordt hier ook nog het bloedbad van Cabrières en Méridol in 1545, waar 30004000 mensen, zonder aanziens- van de persoon, zijn gedood. Een 300 Jaar geleden was er in ons land meer kennis van de Waldenzen. Hun naam was bij iedere protestant bekend. In de protestantse kerken werd er voor hen gecollecteerd en de ze collecten behoorden tot de groot ste in opbrengst. Het is een teken hoezeer er met hen werd meegeleefd. Sindsdien kennen de Waalse kerken in ons land een fonds dat nog altijd bestaat en waaruit de gemeenten van de Waldenzen nog altijd worden gesteund. Gezien de waardevermin dering van onze gulden, zal dit wel 'n aflopende zaak zijn. Het zou echter Jammer wezen wanneer dit fonds helemaal verdween, want door de laatste eeuwen heen is er steeds een band geweest tussen de protestantse kerken in ons land en de kleine kerk van de Waldenzen. Uit de boodschap van de gemeen ten der Waldenzen komt allererst naar voren het Jaartal 1174. In dat Jaar wordt dan nu gesteld de beke ring van Petrus Waldus uit Lyon. Door het lezen van de bijbel, vooral door het verhaal van de rijke Jonge ling en door de levensgeschiednis van de H. Alexus, de patroon van pelgrims en bedelaars, die bruid en ouders verliet om als een zwerver ter wille van Christus de wereld in te trekken, kwam hij tot de overtuiging dat zijn leven volkomen op het ver keerde spoor zat. Hij was een rijk koopman en zijn leven was tot dan geweest steeds meer rijkdom te ver werven. Nadat hij goed voor zijn vrouw en twee dochters had gezorgd, gaf hij de rest van zijn bezit weg voor de armen. Rondom zich verza melde hij medestanders, die hij, naar het voorbeeld van Christus, twee aan twee uitzond om predikers te zijn van het evangelie en van de apostolische armoede. Zij noemden zich de "armen van Christus". Het volk noemde hen, naar de plaats waar zij oorspronkelijk vandaam kwamen, de "armen van Lyon en ook wel de "kleine armen". Aalmoezen Die bekering van Waldus moet worden gezien in het raam van een sterke godsdienstige stroom in die dagen. Er waren in die tijd meer van dergelijke bewegingen. Met na me moeten hier worden genoemd de "armen van Lombardije", die ge deeltelijk in de Waldenzen zijn opge gaan. Het zat helemaal in die tijd. In dit raam past ook het leven van Prancdscus van Assisi, die iets later kwam en bij wie het de vraag is of hij kloosters heeft gewild, zoals de latere ontwikkeling van zijn orde heeft doen ontstaan. Ook hij stuur de zijn volgelingen uit om te prediken en in armoede van aalmoezen te le ven, naar het voorbeeld van Chris tus. Uit de werkzaamheid van Fran- oiscus ds dan een kloosterorde ont staan. Uit het streven van Waldus 'n groep mensen die in de eerste tijd van hun bestaan helemaal geen kerk wilden vormen, maar door ex-commu nicatie en zware vervolging in een ghetto werden gedrongen en een ketfk vormden die misschien meer martela ren heeft gekend dan die van Rome. De Waldenzische gemeenten wil len bij hun herdenking nfiet allereerst bewaren de roemrijke herinneringen van hun verleden. De roemrijkste van die moeten we toch wei even in her innering brengen, al was het al leen maar omdat ons land er nauw bij betrokken was. Dat is de terug tocht van 900 Waldenzen onder aanvoering van een predikant Henri Arnaud (die enige Jaren In Leiden heeft gestudeerd) in 1689, voor wel ke terugtocht niemand minder dan Napoleon het grootste respect had. In 1686 werden alle overgebleven Waldenzen, na gruwelijke vervolgin gen, uit him dalen verdreven en vonden zij in Zwitserland een voor lopig onderdak. Er waren slechts 3000 overgebleven. In 1689 hebben dUe 900, waarvan er 400 sneuvelden, hun da len weer in bezit genomen. Dit had noodt kunnen gebeuren wanneer nfiet onze stadhouder Willem III achter hen had gestaan. Genoemd moet hier ook worden Nicolaas Clignet, postmeester te Leiden, die de gehele uitrusting van dat legertje bekostig de. De "grote mogendheden" van die tijd, Nederland en Engeland, tesa- Dominee Brent Hiller in Peoria (Illinois, V.S.) deed z'n gods dienstleerlingen een nogal merkwaardige belofte. Ze mochten hem met honing besprenkelen en met veren overladen, als honderd of meer leerlingen de godsdienstles tijdens de vakan tie zouden bijwonen. Welnu, 118 leerlingen kwamen opdagen. En dus werd de belofte ingelost. Ook een manier om zieltjes te probleem van het kerkelijk getuige nis as dn onze tijd waarin ieder bezig is met zijn eigen welvaart. Er zijn te genwoordig actiegroepen en commu nes die dit zo zien en met of zonder Waldenzen, hier een weg trachten te vinden. Het ging de Waldenzen om een nieuwe verhouding tussen maat schappij en evangelie. In hun tJijd hadden ze iets revolutionairs. Het ging hun om een nieuwe norm van hetgeen dat werkelijk waarde had in het leven, een norm die zij uit het evangelie haalden en die uiteinde lijk bepaald werd door het uitzicht op het Rijk Gods. Hierop zien zij nu bij him 800-jarig bestaan terug, voor zichzelf en voor de kerken der Re formatie. Zij willen vragen of een houding van armoede in deze wereld en een afzien van macht, met alleen het evangelie als hoogste bezit, niet een christelijker houding is dan door vele christenen in de praktijk wordt aangenomen. Wijst ook bijv. de "Nachfolge" van Bonhoeffer niet in deze richting? Mogen onze eerste vragen zijn wel vaart, steeds meer welvaart? Wan neer wij nu nadenken over de bood schap en de geschiedenis van de Wal denzen, komen we terecht in tueel vraagstuk, een vraagstuk dat er steeds meer opdoemt in de moder ne geïndustrialiseerde wereld van heden. S. J. M. HULSBERGEN. men met enkele Duitse staten en Zwitserse kantons, hebben toen zwa re druk uitgeoefend op de hertog van Savoy om hen voortaan met rust te laten. En zo hebben ze dan tot nu toe in hun dalen gewoond, met Torre Pellice als hun voornaamste cen trum. In hun boodschap aan de kerken der Reformatie spreken de Walden zische gemeenten (20.000 zielen in Italië en 8000 in Zuid-Amerika) er van dat zij trouw willen blijven aan de erfenis der vaderen en dat zij met deze herdenking weer levend willen laten worden de dimensies van het evangelische geloof dat de vaderen bezielde. Waldus heeft grote indruk gekregen op de kennis van de bijbel. Hij heeft het Nieuwe Testament en gedeelten van de Oude in de volks taal laten vertalen en daarmee zijn volgelingen uitgezonden. Naast de evangelische armoede is dit in de Middeleeuwen hun kenmerk ge weest. Hun bezwaren tegen de kerk waren vooral het leven en de rijkdom van de hiërachie, vooral van het pauselijk hof en dat de kerk zich steeds meer verwijderd had van de oud-christelijke gemeenten, zoals we die getekend vinden in het Nieuwe Testament. De tijd waarin Waldus en Frans van Assisi leefden, was een tijd van steeds toenemende rijkdom in de ste den. (met daarnaast natuurlijk ar moede) Daartegen hebben zij zich, met het evangelie in de hand, ge keerd. WIJ leven wederom in een tijd van groeiende rijkdom (al ligt dit na tuurlijk wel iets anders dan acht eeuwen geleden) en van zucht naar welvaart, steeds meer welvaart. Heeft die kleine kerk van de Wal- denzen, die nog altijd iets mee draagt van de gedachten van haar ontstaan, ons nu nog iets te zeggen? We geloven van wel. Dit gevoelen de Waldenzen ook zo voor zich zelf. Door de kerk uitgestoten, begon deze be weging eerst recht met haar getuige nis en haar geloofsavontuur en dit me een volharding en een verbeeldings kracht die ons nu nog verbaasd doet staan. Het is nu de vraag of het ge tuigenis van de Waldenzen dat zij, door de vroege Middeleeuwen heen tot op de drempel der Reforma tie hebben gegeven, niet eveneens 'n WOORD VAM REZIMMMMG De tweede psalm geeft het tweede grondthema van de psalmen aan. In de eerste psalm ging het over het bleven bij de Bevrijder, in de tweede psaJlm zien we waar dit op uiit loopt. Het is om de wereld begonnen. Door middel van de gezalfde koning wordt recht en gerechtigheid verwezenlijkt. Het treft ons altijd weer, dat in de Bijbel het samenleven van mensen en volkeren aan de orde is. In het leven van mensen en volkeren met elkaar krijgt het toegewijd zijn aan God gestalte Hst heoll moet hier op aarde ge beuren. Hier wil de bevrijdende liefde van God handen en voe ten krijgen. Dit is geen eenvoudi ge zaak. Veel mensen gebruiken de vrijheid vóór zichzelf en tégen anderen. Ze doen wat recht is in hun eigen ogen. Ze slaan van zich axf als de anderen hen be dreigen. Ze willen dan van God en van de anderen af. De banden van de liefde en de aanwijzingen van God verscheuren ze; de tou wen, die hen aan de anderen bin- Messiaanse koning den, werpen ze van zich af Zo gebeurde het vroeger, zo is het nu (vergelijk Handelingen 4:25 e.v.). De God van de bevrijding lacht om het rumoer der volkeren. Wat zijn ze klein vergeleken met Hem, terwijl ze zich groot wanen. De humor van God schalt over de wereld. Lach en traan zijn erin gemengd. God laait de mensen en volkeren echter niet in de steek. Hij maakt zich druk over hen, is verdrietig en vertoornd. Merk waardig, Gods toorn uit zich niet in vernietiging van de mensen, maar Hij komt nog meer over de brug. Hy zet de koning over Sion. zijn heölige berg. Deze zelfde gedachte vinden we ook in het nieuwe testament, o a. in de gelijkenis van de veront schuldiging. Zij, die een uitnodi ging voor het feest ontvangen, komen niet. Toen wend de heer des huiizes toornig en zelde: "Ga aanstonds de straten en stegen der stad in en breng de bedelaars en de misvormden en de blinden en lammen hier" (Lucas 14: 21). De wortels van het Messiaanse koningschap liggen in de toorn van God. Gunning vergeleek eens deze toorn met een kaarsvlam: de pit krcmt zich om zuurstof aan te kunnen trekken en knettert en verbrandt: maar daarom is Juist het rustige en doorgaande licht. Psalm twee bezingt de zalving tot koning in het heiligdom. De nieuwe koning die als een zoon door God wordt aangenomen, stelt zich daarna voor om de vol keren te leaden en de macht der eigenzinnige koningen te ver doen. Het woeden der volkeren is ijdel, leeg en vergeefs. God laat niet toe, dat ze de wereld in een chaos veranderen. De troonbe stijging van de gezalfde koning is de belofte van een nieuwe or dening van het leven van men sen en volkeren. De weg, die de koning moet gaan in de uitvoering van zijn opdracht is geen spectaculaire weg. In het oude testament is David de koning naar Gods hart. Hij is achter de kudde wegge haald en in het verborgene ge zalfd. HU nam het niet in eigen hand boen hU Saul toon doden. HU danste met zUn volk, toen de ark het heiligdom werd binnen gebracht en verloor zo zUn hoog moedige vrouw. Toen er later geen koningen meer waren in Israël, is de droom over het koningschap weer levend gebleven. De komende koning als het teken, dat God zUn beloften vervuld: de nieuwe hemel en de nieuwe aarde, waar de gerechtig heid woont. Jezus, de gezalfde ko ning heeft volgens het nieuwe testament deze psalm belichaamd. De weg, dlie HU gaat heeft af het spectaculaire verloren. Het is de weg van de lUdende dienstknecht des Heren: als de goede herder loopt HU voor de schapen uit. HU draagt de grote last, HU haalt de kastanjes uit het vuur. HU springt in de bres. HU is de Zoon, die de weg van het offer gaat. Dit is de weg van het heil! HU kan het. Laten wU, mensen en vólkeren Hem gehoorzamen en het met die weg wagen, die HU voor ons ging. WU zUn geroepen en verkoren tot dit kondnklUk priesterschap 1 Petrus 2:9 e.v). Ds. M. J. Wagenvoorde. Herv. predikant, Leiden. DUITSE TV ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1974 Duitsland 1 prograivuiuioverzicht end. 14.46 (K) Klndeiw (K) Studentenquiz. 16.45 (K) Ekono- tallen. 23.10 (Z/W) Eln Plata an der Sonne. (A place in the Sun). Ame rikaanse speelfilm uit 1951. 1.05 {K> Journ. ZONDAG 18 AUGUSTUS 1974 Duitsland I— 9.15 (K) Journ. 9.20-10.05 (K) Bui tenlands Journ. 10.15 (K) Programma- 18.30 (K) Sport Journ. (Regionaal i Aktualltelten. 19.1 1938 (Z/W) Programmaoverzicht. Kerkdienst Leiden op wereldomroep LEIDEN Morgen. 18 augustus, wordt de dienst vanuit de Evange- lisch-Lutherse Kerk te Leiden uit gezonden door de wereldomroep (aanvang dienst 10.15 uur). De uitzending zal 's middags om half vier plaatsvinden voor Europa en zal te beluisteren zUn op de kor te golf (49 meter band). 9.45 (K) Iniormatief pro gramma. 11.15 (K) Wereldraad van Kerken. 12.00 <K) Journafllstenforum 12.45 (K) Journ. Aansl.: (K) Week- Journ. 13.15 (K) Regionaal weekjour- naal. 14.45 (Z/W) Kinderprogramma. 15.15 <K> In Colorado 1st der Teufel los, speelfilm. 16.40 (K) Filmreporta- ge 17.25 Ki Sam. tv-serie. 18.16 (K) (K) SportJourn. 19.00 ndse reportagec B---- ouuri/juuiu. 20.00 (K) Jour Informatief programma.) 2o.On (K) ovcr/.icht 20 15 (Z/W) Die Journ en weerbericht 2015 (K) TV- bitten zur KasseT tvUpel 21.36^K) nrl1SfJStSl Dokumentair programma. 22.20 (K) Stomme films 21.45 (K) Trekking JouTO. en weeroverzicht. lottogetallen. Aansluitend (K) Joxirn. en weerbericht. Daarna: Het woord Dultslan'd II voor de zondag 22.05 iK) Das Mör- derevndtkat, Amerikaanse speellllm uit (KI Programmaoveralcht. 10.15 1861. 33.40 (K) Journ. Duitsland II Amuse n. •r.ts.utz'-nd.ng Grieken en Duitsers. 11.00 (S) Na- 11.30 (K) Weekkronlek. 13.46 (K) Programmoverzlcht 14.15 (Z/W) Uit- Aktuailltelten en muziek. 13.35 (K) Al- - le meine Lieben, tv-serle 14.00 (K) Ootweazle, jeugdserie. 14.25 (K) We- tenschappelljke serie. 14.55 (K) Journ. (K) Muzikaal programma. 17.00 15.00 (K) Waarnemingen. 15 35(K) De (K) Journ. 17 05 (K) Informal 18.00 (K) Magazine met bijdra gen van longe kijkers. 10.00 (K) Journ. 19.30 (K) Kroniek van een familie. (K) Liefdadigheidsprogramma. 18.1 (K) Bonanza, western-serie. 19.00 (K) Journ, 19.15 (K) Evangeisch dag boek. 19.30 (K) Aktuaïlt in. 20.15 (K) Herinner" tijdgenoot. 2145 (K) (K) Sport-aktualltelten met lottoge- dienst), 11.45 u. Oec. studentendlenst, 7 u. ds. C. H. Bijl te Castricum (zat. 7 u. avondgebed onderwerp: "Spreek Je vrienden moed "ln). Marekerk 10.30 u. ds. W. G. Meye- rlng. Voorschoten, 5 u. dr. C. A. Tuk ker. Kamerlk. aranathaki terg. onlngskerk 10 u. dhr. J. de Haan, Bodegraven. Bethlmemkerk 10 u. ds. W. Chr. Smits, Edam. Bevrijdingskerk 9 en 10.30 u. ds. M. H. Boogert en ds. J. Bovenberg (Gem. viering H.A.). Vredeskerk 10 u. ds. A. J. Lamping. Jospin. 10.30 u. Pasteur M. 7.30 Academisch Ziekenhuis 10 u. ds. P. J. Oec. Werkplaats (Plantage 16) 11.30 Jeugdaapel "De Goede Herder" geen J. Leissenaar. Oud Kath. Kerk (Zoeterwoudsesin- gel 49) 10 u Evang. Centrum (Zijlsingel 2) 10 u. J. Zijlstra (dl. 8 u. J. Zijlstra). Mlddemachtsgroep Zoeterwoudse- singel 21) 6 u. dienst des Woords. Plnkstergem. (Oude Rijn 3) 3 u. evang. Imbert. Petrak ;rk Surlnamestraat 110.30 u. ds. Bovenberg (Gem. dienst met N.H.5 u. ds. Bovenberg. Huize 'Groenhoven" 10 u. ds. Hart kamp. Hlllegom. In alle diensten vie ring H.A.. nam. bovendien dankzegging Gezinsdiensten "Jeugdhaven" 10 u. Dovendlenst (Petra-kerk) 10.30 Chr. Geref. Kerk 10 Schaaf. Geref. Kerk (vrijgem.) 9 u. kand. De Doopsgezinde gem. Lok horst- Oudshoornseweg 1 erk Hooftst Tienhoven, 6.3 6.30 u. da. Feenstra. Jehova Getuigen (Hogewoerd 175) Rem. Geref. Gem. geen dienst. Oud Geref. Gem. Kerkgebouw Hooft- itraat 241 9.30 en 4 u. leesd. (woe. 7.15 1 Baptlsten^Gem. Triomfatorkerk Mo- ds. A. Vink, 5 u. kand. F. mok, A T_y f~i n on -j- T t Beek. v. Den Haag. 5 u. da. Verschoor, RK Kerk St Jan d. Dooper (zat. 7 u.). 8. 9.30, 11.15 u.. Mgr. Bekkersschool 6 Katwijk a. Zee Herv. Gem. Nwe. Kerk 10 u. Kand. J. Hoek. 6 u. ds. W. Kool. Oude Kerk 10 u. ds. Jac. d. Vos, J. Catsburg. Ichtuskerk 10 u. Leonarduskerk (zat. av. 7 U.) 8.30, 9.30. 11 e.n 6.30 u. St. Josophkerk (zat. av. 7 u.) 8.80, 9. Haagse Schouw (zat. av. 7 u.) 8.30, 9.30 en 11.30 u. Hartebi ug 8. 9.30 Hoogmis 10.45, 12 en 6.30 u. (zat. av. 7 u). Petruskerk (zat. av. 7 u.) 9, 10.30 u.. Hoogmis 12 en 6 u. Lodewljkskerk (zat. av. 7 u.) 9.30, 11, 12.16 en 7 u. Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19) lenwerfstraat 10 en 6.30 u. ds. H. G. Koekoek. Leger des Hells Corn. d. Vlamingstr. 10 en 7.30 u. RK Bonlfacluskerk (zat. 7 u.) 8.30, 10 Pfarrer J. Lat. koorzangen 11.30 u. Pred. F. Wüs - - RK Plus X kerk (zat. 7 u.) 9, 10.30 u. Ned. koorzang. 11.45 en 17.30 u. De Bron Ridderveld (zat. 6.30 u.) 9. EN 11 u. Lat. koorzang Pred. J. Seljse- Molukse Prot. kerk (Dennenlaan 12) 9.30 u. <13. Pseslwarlssa, Molukse Evang. kerk 11 u. ds. Sltanala. Volle Evang. Gem. (Kindervreugd) i. Pnl-ilkerk 9.30 i »s, Groen v Prinste- uit Walldtlrn, dienst (zat. 7 u.) 9. 10.45 en 5 u. Nieuw Vennep Herv. Gem. 9.30 7 u. ds. Goverts. Geref. Kerk 9.30 e 6.30 u. ds. Den Heeten. Chr. Gere Noord wijk Herv Gem Vin ken- ln) 1030 u. ds. A. L. Lapré, 7 u. ds. D. Keunlng (Oude Kerk) 10 u. ds. D. Keunlng (De Rank) 8.30 u. Duitse d., Kerk Vredeskerk 9.30 dhr. D. Brouwer. 5 u. ds. G v. Halsema, Triumfatorkerk 9.30 u. ds. G. v. Halsema, 5 u. dhr. D. Brouwer. Chr. Geref. Kerk 10 u ds H C vd. Ent. 5 u. ds. H. C. v.d. Ent. Ge ref Kerk (vrijgem.) 8.30 u. ds. Th. Hoff, 3 u. ds. Th. Hoff. Geref. Kerk (vrijgem. buiten verb.) 9 u. dr. Arnt- Dds. Den Dikken. Geref. Gem. 9.30 en 6 u. Dienst des Woords Bodegraven Herv. Gem. (Dorps kerk) 9.30 u. ds. P. J. Droogen te Wil- nls. 6.30 u. dr. W. Balke Salvatorkerk 9.30 u. ds. C. J. v. Embden, 630 u ds. C. v.d. Bergh te Rotterdam. (Bethlehe kerk) 9.3. dr. W. Balke, 6.30 u. ds G. J. v. Embden, Geref. Kerk 9.30 u. ds. Bui tenhuis. 6.30 u. ds. Sybrandl (Nleuwer- dhr. H. d. Goede te Schiedam. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des Woords. 7 u. ds. H. d. Grai Rijn Herv. Gem. Opstandlngskerk Pr. Marljkestraat 9.30 u. as. M. Fokkema, 6.30 u. ds. M. v. Harmei Gez. dienst. Martha-Stichtlng Rijnstroom 10.30 7 J.), 8. 10 u. Hoogmis. Hoogmade Herv. Gem. Maran*thakerk Raadhuisstraat 10 Schoonanboom, 1 Harmeien, 6.3 1130 en 530 u. leesd. _j. Van Harmeien. De Goede Herderkerk Ten Harm- raat 9 u. ds. N. Wijngaarden te wr-Vennep. 6.30 u. ds. G. d. Iderveld "De Bron" 7Vn« 10.30 u. ds. G. d. Ruli Vos 6.30 u. ds. J. M. Vlijm t Geref. Kerk (vrijgem.) 9.30 u. leesd., mlsestraat) 10 u. leesd., 5 u. leesd.. Victor 7 u)!_8. JO?' 1? 100. 9.45 u. Soefi-bewegim Universal (kerk voor allen). Sportlaan Katwijk a. Zee. 4 u. Koudekerk Herv. Gem. 10 u. ds. Vfcn Gosliga, 7 u. ds. A. G. v.d. Linden (Gem. dienst). Geref. Kerk 10 u. ds. Swlerts, 7 u. zie N.H. Kerk. leiderdorp Herv./Geref. „Kerk Dorpskerk i0 u. ds. J. Geursen, Hoofd- rTu.lf St. Victor (zat. Jezus ln De Zllk (zat. HAZERSWOUDE Herv. Gem. 9.30 i 5 u. ds. J. Vrolijk v.d. Brugge. RK Kerk (zat, kerk (zat. 7 uur), 7.30, 9.30 en 11.15 Lisse Herv. Gem. Gr. Kerk 10.30 en 7 u. ds. H. G. Oostinga. Pauluskerk 9 u. ds. H. G. Oostinga. Geref. Kerk 10 T. Drist. Rllswilk. 7 u. ris. H. Dljk- i Kruistochten Ned. i 7 u.. Poelpolder (zat. Kaag Herv. Gem. 9.30 u. dB. Car- 730, 930 11 en 545 i Nieuwkoop Herv. Gem. 9.30 u. dhr. Jac. J. Rebel. Ned. Prot. Bond 1 M W Nleuwenhuyzen-den RK Kerk 8. 9.30, 1 Kerk 9.30 u. dB. H. Rooze, 6.30 i Warnlnk (HA). Hoofdstraat- kerk 10 u. ds. Warnlnk (HA). 7 u. ds. Elgersma (HA), v.d. Berghstlchtlng 11 u. ds. Slgersma. RK Kerk (St. Jeroen) Bethelkerk 9.30 Kerk) 3 30 u. eucharistisch avondmaal (Pauluskerk) 10 u. ds. W. E. Verdonk (Gem. centrum) 1030 u. dr. R. H. v. Apeldoorn. 7 u. ds. Heemskerk (gem. Kerk vrijgem. buiten verb.. (Gem. cen trum) 8 45 u. leesd.. 4 u. ds. M. R. v.d. Berg. Gem. v. oorspronkleljk chr. dom (Rijnlands lyceum). 7.30 u. evang. N. 6-30 i 7 u. jeugdd., ds. Van der Stoel. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 u. ds. J. Cziria. Rem. Geref. Gem. 10 u. ds. H. Postma te Assen. RK Kerk Meerkreuk (zat. 7 u.). 8.15. 9.45. 11.30 en 7 u. Rijnsaterwoude Herv. Gem. 9.30 Oostenbrug, Chr. Ge- 9.30 u. ds. G. J. v.d. Boogert. 5 u. ds. H. v. Nlel (Bethelkerk) 9.30 u. ds. Van Niel, 5 u. ds. vd Boogert. Camping Ko- nlnkshof 1030 u. dhr. Ravensbergen, Geref. Kerk Petrakerk 9.30 u. Cand. J. Hoofddorp. 5 u. drs. W. Bakker. J. Goedhart. 6 30 u. ds. Bodaan t sterdam. Geref. 9.30 e 6.30 i Lelden. Dorpskerk H. M. i. Jonge, van Lelden, Ontmoe- tlngskerk 10 u. ds. A. Makkenze. van Joure. Bid H.D.. 6.30 u. ds. F. D. Emo van Den Haag, Geref Kerk 9 u. ds. v. G P Nooteboom. Chr Geref Kerk 930 en 8.30 u. Dienst des Woords. RK Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9. 10.45 en 7 u. Nleuwveen Herv. Gem. 9.30 u. ds. J. Kaal HA., 6.30 u. ds. J. Kaal HA. en Heimans, Boskoop. 6.30 u. Hr. Drijver, Voorsch ten. Geref. Kerk 9.30 u. Drs. Verschoor, Leiderdorp. 6.30 u. da. Koe- nenburg RK Kerk (zat. 7 u.) 7.45 9 en 10.45 u Zoeterw >ude Herv. Gem. 10 u. ds. H. Aalbers te Oegstgeest. RK St. Jans- kerk Zuiderbuurfcsew. (zat. 7.30 u.) 7.30 Hoogenkamp, RK Kerk (zat. 19 u.), 9, (Hoogmis). 10.30, 11.45 en 630 u. Voorscnoten Herv. Gem. 10 u. ds. ScqTot (HA), 5 u. gez. dienst ln kand. N. Hofs, Geref. Kerk 9. 1 Meerburg (zat. 7 u.) 10, 12 Zwamnierdam Herv. Gem. 10 u. ds. D. Steegman 1 Mostart. Geref _„branlt em. pr L. Buitenhuis te Bodegraven, RK 1 (zat. 7 u.) 8. 10. 11.30 en 5.30 u. Lauren tl uskerk (zat. 7 u.) 8.30, 1030 kerk 9.30 u. ds. D. v. Vliet, 6.30 u. ds. Vliet, Immanuelkerk 9.30 H. J. Voors, 7 u ds H M Cnossen Verloop, Oud Ger. igskerk 7 u) St. Viotorkerk 10 u) Jehovah'8 Getuigen .1 Burg Trooststraat 4 re toespraak Een ge zinsleven dat het hart verwarmt 430 u Wach ttorenbespreklng gem "Sion gem ruimte Chr school De Savornln Lohman" Lin- dengaarde 17a (Groenswaard II) In gang to station Noord 930 u. voor ganger vd Heiden Tesselschadeln 28 4 u jeugdbij eenkomst Warmond Her Gem. 10 u ds. Den Tonkelaar Wass.Miaar Herv. Gem. Dorpske: ds. J. T. Wlersma, Klevletkerk 10 u. ds J. T. Wlersma. Messlaskerk 10 u. ds. A. G. v. Zanten, Dorpscentrum 9 30 u. ds. H. Stolk. 's Gravenhage, 10 J n, Chr. School Middelweg (HA). Ned. Prot. Bond Blok. Evang. Chr. Gem. (mavo-school) 10 u. dhr. De Gier. RK Kerk tuinbouw school 10.30 u. (zat. av. 7 u.). Sassenhelm Herv. Gem. 9 en 10.30 u. ds. G. fe. Alma te Vijfhulzen, 6.30 u. ds. M. C Koole te Den Haag, Geref. en 5 u„ Dulnrell (zat. av. 7 u.),RK d. Orgel en kansel in de Gere- formeerde Willem de Zwijgerkerk te Oegstgeest.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4