RUSSEN MAKEN BUIT IN JACHT OP TRANSURANEN CAPE CANA VERAL: VERVALLEN GLORIE Lood en longkanker het spoor? Oorzaak migraine op ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1974 PAGINA 19 Drie wetenschappelijke onder zoekers twee Engelsen en een Pers - hebben dezer dagen in het Britse wetenschappelijke ttfd- zine Nature wereldkundig ge maakt. dat zy hoogstwaarschijn lijk een belangrijke aanwijzing hebben gevonden voor de oorza ken van migraine, een regelma tig terugkerende „barstende hoofdpijn" waaraan miljoenen mensen over de gehele wereld lij den. De schuldige zou een be paalde stof zijn, die het enzymen- evenwiiüht verstoort. Migraine wordt al in Egypti sche geschriften vermeld als een verschrikkelijke „ziekte van het halve hoofd", zoals de oudst be kende verwijzing deze aandoening beschrijft. Dat was in de beroem de Ebens-papyrus, die gevonden werd in een graf in de stad The- be. Het gaat om een aanvaüsge- wijs optredende hoofdpijn, die veelal beperkt blijft tot de helft van het hoofd en gepaard kan gaan met hevige misselijkheid. Migraine brengt vaaJk ook ver troebeling van het gezichtvermo gen mee tijdens de aanval en draaiende lichtcirkels voor de ogen. De pijnen kunnen afschu welijk zijn. Galenus, de Griekse ge neesher van de Romeinse keizer Marcus Aurelius. die leefde in de tweede eeuw van onze jaartelling, gaf de aan deze ziekte, van wie zeven miljoen vrouwen. Onder hen be vinden zich Prinses Margaret en de componist Benjamin Britten. Ook Golda Meir, de afgetreden Israëlische premier, lijdt aan mi graine. De wetenschappelijke onderzoe kers, die thans een eerste deug delijke aanwijzing menen te heb ben gevonden die de oorzaken van migraine aantoont en wellicht tine-rapport met statische gege vens op, dat bepaalde medicijnen, die in de psychiatrie worden toe gepast, een verstoring van het enzymen-evenwicht teweeg bren gen. Bij een bloed- en weefselonder- zoek van honderden migraine- patiënten toonde hij een hogere concentratie van verwante stof fen aan, dan bij anderen het ge val is. Het artikel in Nature is uiterst t ech nlsch -gesp ecialiseerdzodat het hier niet de plaats is, het op de voet te volgen. Het komt er in het kort op neer dat het drietal geleerden na verder onderzoek van deze materie meent, de hoofdsschuMige aan migraine te hebben ontdekt Het zou de stof fenylethylamine zijn, die in veel voedings- en genotsmiddelen zo als kaas, chocolade, en wijn voorkomt. Dit wil nog niet zeggen, dat iedereen, die deze „schuldige" stof in ruime mate verorbert noodzakelijk migraine-Ujder wordt, maar wel dat er een ver band zou bestaan en mensen met een „aanleg" voor migraine van deze stoffen het slachtoffer zouden kunnen worden. Onder meer doordat zij blijkens een bloedonderzoek een aanzien lijk tekort zouden krijgen (tot vijftig procent in sommige geval len) aan monoamine oxydase en zymen. „Na vele eeuwen geloven wij thans de eerste belangrijke bio chemische sleutel tot de oorzaak van migraine te hebben ontdekt", zo heeft Sandler medegedeeld. kwaal zijn naam. die berustte op het verschijnsel van pijn in het halve hoofd: hemicrania, hetgeen in de loop der tijden verbasterd werd tot migraine. Alleen al in Engeland lijden volgens de uiteenzetting in Na ture ongeveer tienmüjoen mensen kan leiden tot een therapie, zijn de Engelsen dr. E. Hani rag ton en M. Sandler en de Perzische he- matoloog Moussa Youdim. De vondst werd zoals vele weten schappelijke ontdekkingen vrijwel bij toeval gedaan. Hanington merkte in een rou- De leider van het Sovjetrussische centrum van atoomonder zoek in Doebna by Moskou prof. Nikolai Boegoljoebow die met zijn medewerkers het element nummer 106 vervaardigde. Kernfysici van het Sovjetrussiche centrum voor kernonderzoek iin Doebna bij Moskou hebben verklaard, het tot dusver zwaarst bekende scheikundige element te hebben vervaardigd en aangetoond. Het komt in de natuur niet voor. Het element heeft het rang getal 106 en valt in minder dan eenhonderdste seconde uiteen onder uitzending vam ra dioactieve straling. Tot voor de tiveede wereldoorlog meenden men dat uranium (atoomnummer 92) het zwaarste element was, maar sindsdien zijn ook de elementen 93 tot en met (thans) 106 kunstmatig vervaardigd, terwijl in een heel enkel geval ook „transuranen" in spoorcon- centraties in natuurlijke gesteenten zijn aangetoond. Van de transuranen heeft alleen plutonium (atoomnumer 94) duidelijk praktische betekenis voor de kernenergie (ook de Katar atoombom) en als stralingsbron voor andere doeleinden. Men verwacht echter op den duur nog zwaardere elementen kunstmatig in het leven te roepen, die stabiel zijn (om streeks atoommummer I 14) en die misschien wel praktisch nut kunnen hebben. dat plutonium in dit opzicht een nog belangrijke rol zal gaan spelen in d!e pentode tot het in gebruik komen van kernfusie in plaats van kern-split- sings centrales. Plutonium is later ook als natuur lijk element aangetoond in uranium mineralen, maar slecht in uiterst ge- ionen, waarvoor een deeltjesversnel ler nodig is. Volgens mededelingen van de Rus sische fysici prof. Nicolai BogoJjoe- bow, leider van het in de inleiding genoemde instituut in Doebna en zijn medewerker prof. Georgi Flerow hebben zij het nieuwe element met ringe concentraties. Het lijkt daar te atoomnummer 106 vervaardigd door Nog slechts tien Jaar geleden de lanceringstoren onder druk van pard in 1961 de eerste (korte) Ame- werden op Cape Canaveral per jaar de harde windstoten vanuit de nabij- rikaanse ruimtereis begon, is nog ge- ongeveer 200 raketten gelanceerd, gelegen Atlantische Oceaan zachtjes heel intact en wordt goed onder- Tegenwoordig zijn het er nog «aar heen en weer. Ratelslangen koeste- houden want het maakt nu deel uit twee per maand en is het ruimte- ren zich op het beton in de zon. Op van een ruimtemuseum. De Apol- vaartcentrum als was het een goud- het grasland naast het platform lo-astronauten begonnen hun rei- delversdorp, hard op weg een spook- staan herten te grazen. zen naar de maan in 1969 van plat- De lanceringstoren van platform forms 39A en 39B. Het ene platform de Gemini-astro- ligt verlaten, hoewel alle installaties in zijn behouden. Het andere wordt op van het ogenblik vernieuwd voor de ge- het lance- de koppeling en de ruimtewandeling zameniiike Amerikaans-Russische r- en com- te vervolmaken, is gedemonteerd. De bemande ruimtevlucht, die in juli municatlesatellieten. De andere zijn metalen onderdelen liggen in een volgend Jaar moet plaats vinden. Na gesloopt, als schroot verkocht, of ordeloze hoop op het beton. In het die ruimtevlucht zal de ruimtehaven staan langzaam weg te roesten in eens vlekkeloos schoon gehouden van Cape Canaveral nagenoeg niet de warme zon van Florida. vluchtgebouw heeft een kolonie ko- meer gebruikt worden tot 1979, als Op platform nr. 14, waar John nijnen zijn intrek genomen. In de volgens plan de eerste „ruimte-pen- Glenn in 1962 de ruimtereis begon vijver naast het gebouw luieren al- del-vluchten" met de shuttle moeten die hem als eerste Amerikaan in een ligators. beginnen, baan rond de aarde bracht, zwaait Platform nr. 5, waar Alan B. She- stad te worden. Van de 42 lanceringsinstallaties die op Cape Canaveral werden aange- nauten werden gelanceerd legd. zijn er nog maar 5 in ge- tien ruimtereizen de technieken bruik, voornamelijk 3 onbemande Met deze giganti sche boorkop neemt men thans proeven voor het boren van een dienstentunnel onder Het Kanaal. De boor is vervaar digd bij de Denton- fabrieken in Grave- send in Engeland en wordt trots getoond door Richard Marsh, voorzitter van de Engelse Raylway Board. De diameter bedraagt ongeveer zes meter. Het is de bedoeling, op den duur eerst een ser vicetunnel te boren tussen Engeland en Frankrijk die een dergelijke diameter heeft. Ter weerszij den van deze dien stentunnel komen dan de eigenlijke verkeerstunnels, die op geregelde afstan den door dwarsgan- gen met de service tunnel verbonden zullen zijn. Via deze dwarstunnels kun nen energie, zuur stof, water en andere benodigd heden voor de bouw van de hoofd tunnels worden aan gevoerd. Radioactief lood, zoals dat in de aan de laag-intensieve alfastraling Radford, Het lood-210 dat in de na- natuur voorkomt en zich vastzet op die vrijkomt in kerncentrales van tuur voorkomt verzamelt zich op de tabaksbladeren. Is waarschijnlijk de het type dat momenteel veel wordt haartjes van tabaksbladeren, voornaamste oorzaak van long- gebouwd. Door inhalering van tabak komt kanker bij sigarettenrokers, aldus Radford heeft zijn onderzoek ver- het radioactief materiaal terecht in heeft dr. Edward P. Radford van de richt in samenwerking met Edward de longen van rokers. John Hopkins school voor hygiëne en Martell van het nationale centrum volksgezondheid In Seattle (VS) voor onderzoek van de dampkring' Volge is Radford is dit materiaal verklaard. In Boulder, Colorado (VS)verantwoordelijk voor het ontstaan Radford zei dat zijn onderzoek Lood-210, een radio-actieve lood- van longkanker. Hij stelt dat teer en heeft aangetoond dat groter aan- isotoop, en polonium, stralen alfa nicotine niet direct aansprakelijk dacht dient te worden geschonken deeltjes en heliumkernen uit, aldus zijn voor longkanker. Scheikundige elementen zijn stof- lijke kennis niet konden worden af zijn ontstaan door dezelfde 5 radisch optredende processen als in de meer gerichte en geconcentreerde processen in thans in ontwikkeling zijnde kweekreactoren zoals die van De tot dusver vervaardigde „tran suranen" zijn alle radioactief d.wz. dat zij onder het uitzenden van radio-actieve straling in andere ele menten uiiteen vallen in natuurlijke processen. In een bijgaand staaltje de beschieting van loodatomen met ionen van chromium-54. Er zijn slechts enkele atomen van gevormd, die in korte tijd weer uiteen vielen. De halveringstijd kon niet nauwkeu rig worden vastgesteld maar is zeer gering. Het nieuwe élement heeft nog geen naam gekregen. Zelfs van eerder ontdekte transu ranen zijn de namen nog niet alle definitief vastgesteld. Gebruikelijk de moleculen uit ge- gescheiden en als element gedeter- de halveringstijd van deze transu- is, dat de ontdekker of eerste lijksoortige atomen bestaan. Een mineerd en onderzocht, atoom bestaat uit vormd door een of meer postief ge- rekenen laden protonen en (meestal) een menton, aantal ongeladen neutronen, aangegeven. Tot en met Zou zUn systeem juist zijn, dan atoomnummer 98 is die halverings tijd, d.wz. de tijd waarin de helft van een hoeveelheid atomen uiteen- de nog ontbrekende ele- gevallen is, betrekkelijk lang, bij de 99 tot en met het nu ge- Mende Ie Jev koos daarvoor het nog vonden nummer 106 zeer klein. i de protonen en vooral niet bekende element met het atoom- Radioactieve verval is de oorzaak tegenwoordig germa- van het nliet of vrijwel niet voor komen van natuurlijke transuranen. Ook bij de oorspronkelijke 92 ele- et meraten van het periodiek systeem lit bevinden zicth radioactieve elemen- lit ten, die geleidelijk vervallen. Tot 't dusver zijn er slechts 81 raiet-radio- dit element, het kook- actieve stabiele elementen, nium genoemd. Hij voorspelde Van verschillende elementen be- dat element de atoommassa, de rela- staan er uiteenlopende soorten, iso- tieve diohtheid, de formule voor het oxyde (zuurstofverbinding) topen genoemd, die uitsluitend elkaar verschillen door afwijkende element, de soortelijke aantallen ongeladen kerndeeltjes, de oxyde, de chemische formule neutronen. Het is nog wel iets inge- chloride wikkelder dan dit, punt daarvan, de formule 1 het Men verwacht evenwel, dat i verdere verhaal kunnen wij met dit fluoride van het element, het kook- staJbiele elementen kunraep bestaan, gesimplificeerde beeld volstaan, De eerste pogingen om de elemen ten systematisch te rangschikken, dwz. 'zodanig in een schema onder te brengen dat er een duidelijke latie zou blijken tussen bouw mische eigenschappen punt van ethylverbinding latieve dichtheid van ethylverbin- In 1886 werd het element ontdekt door C. Wirakler. Het wend aanvan- che- kelijk ekasilicium genoemd maar de stof later germanium. Het bleek, dat is gespeurd, zeer nuttige eigenschap pen hebben, vooral in verbinding met (omdat men wel besefte dat er enig Mendelejew bij al zijn voorspellingen verband tussen vorm en eigenschap- de spijker precies of vrijwel precies pen zou moeten bestaan) dateren van nog niet zo heel lang geleden, name lijk het begin van de negentiende nog geen tweehonderd jaar op de kop had geslagen. Alleen voorspelling vam het kookpunt het germanium-chloride maakte hij indertijd een zeer ruim voorbehoud. geleden. In 1817 stelde J. W. Dö- Hij stelde düt kookpunt niet beremer 'n zekere wetmatigheid vast tussen de eigenschappen en de atoommassa (vrijwel uitsluitend de relatief i kern) van een element te zijn! keurig vast maar verklaarde, dat het lager zou zou liggen dan 100 graden Celsius. Het Week 86 graden Celsius J. A. R. Newlands schakeerde volgens in 1864 in de volgorde van opklimmende atoommassa en vond dat de eigenschappen van de ele menten rich na ieder zevental herha- digheid len. Lare.' bleek dit niet geheel juist den heeft, te zijn, maar voor die tijd was het toch een grote vondst, die de basis kon legg?n voor het thans nog altijd geldende "periodiek systeem van Mendelejev. Onafhankelijk van elkaar stelden Hiermee was een indrukwekkend bewijs geleverd voor de juisthetijd van zijn systeem, dat als gezegd tot op die huidige dag in algemene zin zijn gel- bruikbaarheid) behou- vaardiiger van een nieuw element de naam bepaalt, mits deze bruikbaar is, past in het stelsel en geen ver warring met de namen van andere elementen kan veroorzaken. In één enkel geval is door deze internationaal erkende regel een twistpunt ontstaan. Element nummer 104 heeft daar door nog geen definitieve naam. De Russen claimen, dat zij het nummer 104 het eerst hebben vervaardigd en gaven het de naam Kurchatovium, de Amerikanen op hun beurt zeggen de primeur te hebben gehad en be dienen zich van de naam Rutherfor- dium. De internationale organisatie IUPAC die zich ondermeer met de naamgeving bezighoudt, is er nog niet uitgekomen, evenmin als een internationaal scheidsrecht er college, dat voor dit twistpunt in het leven is geroepen en in Hamburg zetelt. De Russen hébben ook nummer 106 opgeëist als primeur, maar de erken ning daarvan is uitermate twijfel achtig. Misschien dat het nieuwe succes van Bogodjoebow en Flerow dé op lossing van het probleem nummer 104 dichter bjj een oplossing kan brengen: zij claimden immers per- Er worden voor het vervaardigen soanlijk voor de Russen dit element vervaardigd te hebben. Wellicht dat zij zich kunnen verzoenen met een Amerikaanse claim op nummer 104 nu zij eenmaal 106 op hun naam hebben gebracht.... ondermeer met een atoómnummer van omstreeks 114. Dit is door the oretische berekeningen aangetoond. Het is niet onmogelijk, dat deze nog zwaardere elementen, waarnaar tot dusver tevergeefs in de natuur zelf andere elementen. Vandaar dat, af gezien van een zuiver wetenschappe lijke Jacht" op op transuranen deze ook uit praktische overwegingen wordt voorgezet. transuranen twee verschillende technieken toegepast, namelijk meer voudige neutronenmngst in zware kernen gevolgd door beta-verval en beschieting van zware élementen met De chemische élementen tot en met nummer 92 (uranium) werden geleidelijk aan gevonden. Op zuiver theoretische gromden kon men wél de kern-opbouw van zwaardere ele- berekenen en uit de plaateen Lothar Meyer (In 1868) en D. I. Men- in het periodiek systeem der elemen ten ook hun eventuele chemische eigenschappen, maar die „transura nen", d.wz. elementen met een hoger atoomnummer dan 92 (Uranium) werden aanvankelijk niet in de na tuur aangetroffen. Pas na de ontdekking van de kern splitsing door de Duitse fysici Obto delejev (in februari 1869) vrijwel identieke systemen op, gebaseerd zo wel op ae chemische eigenschappen van de elementen als op hun atoom massa's. Dit later wel enigszins aan gepaste schema heet thans het "pe riodiek systeem" waaraan vrijwel unaniem de naam Mendelejev is ver bonden, niet die van Lothar Meyer Hahn en Lise Meitner in die er in wezen evenveel "recht" op daarop volgende onderzoekingen zou kunnen claimen. Toen Mendelejew zijn systeem sa menstelde kende men slechts 62 che mische elementen. Onvermijdelijk schepping van het elemerat met het moesten er zich dus in zijn schema atoamnummer 94, plutonium, met witte olekken voordoen, want nog geen eeuw later zouden er al 92 ele menten bekend zijn. Sommige experimenten die leidden tot de vaardiging van de eerste atoombom kwam men tot de kunstmatige open plaats in het periodiek sys teem dUs voor nummer 93. Dit pluto nium werd aanvankelijk alleen in die later ontdekte elementen zijn dienst gestéld van de oorlogvoering: uitermate schaars, andere waren de tweede atoombom, die Japan trof, moeilijk te vinden doordat zij (vrij- was 0011 plutoniumbom, in tegenstel- wel) uitsluitend in verbindingen met hng tot de uraniumbom die Hirosji- andere elementen voorkomen en met behulp van de toenmaals beschikba re hulpmiddelen en wetenschappe- verwoestte. Later werd plutonium gebruikt als brandstof voor kern energiecentrales. Het ziet er naar uit, Dit lijstje laat de tot dusver gevonden of vervaardigde transuranen zien met hiun atoomnummer en halveringstijd, d.wz. de tijd die er ver strijkt voordat de helft van een bepaaled hoeveelheid door radioactief verval in andere elementen is uiteengevallen. Het eerste element, Neptunium, is in 1940 ontdekt in de Berkely Uni versity (USA) tijdens het werken voor de atoombom. Dat was ook het geval met de elementen plutonium, amertoium en curium. Na de oorlog volgden de elementen 97 tot en 101, alle voor het eerst vervaardigd in datzelfde laboratorium Berkeley. Nummer 101 werd vernoemd naar de Russische fysicus Mendelejev wiens naam aan het periodiek systeem der elementen is verbonden. Nummer 102, nobelium, was een primeur van het Nobel instituut in Stockholm, waarna Berkeley weer de eer opeiste voor de nummers 103, 104 en 105, waarvan de juistheid van 104 echter wordt betwist door het Russische kernfysische instituut in Doeb. bij Moskou, l ook het nog niet vernoemde nummer 106 samengesteld. Halveringstijd Atoomnummer Symbool Naam langstlevende isotoop 93 Np Neptunium 2.140.000 jaar 94 Pu Plutonium 83.000.000 jaar 95 Am Americoum 7.370 jaar 98 Cm Curium 16.000.000 jaar 97 Bk Berkeliium 1400 jaar 98 Cf Californium 800 jaar 99 Bs Einsteinium 276 dagen 100 Fm Fernium 94 dagen 101 Md Mendel evium 56 dagen 102 No Nebeiium 23 seconde 103 Lr Lawrentium 35 seconde 104 f Rf Rutherfandium en Ku Kurchatovium j 70 seconde 105 1 Ha Hahnium 1,6 seconde 108 0,01 6econde Dit is de radiografievan het grootste he- melobject, dat tot dusver is ontdekt: een door snee van 18 tot 20 miljoen lichtjaren. Het is een fotografisch in beeld gebracht patroon van de radiosignalen, die de synthese-telescoop in het Drentse Westerbork van het object registreerde. Uitvoerig schreven wij over deze opzienbarende ontdekking op deze wetenschapspagina op 13 juli jongstleden. Het centrale deel van het object (catalogus nummer 3C-236) was al eerder geregistreerd; het is op de afbeelding zichtbaar als het witte kruis. Nieuw ontdekt dank zij ingenieuze registratie technieken zijn de min of meer kegelvormige uit lopers naar links onder en rechts boven, die het object zijn gigantische afmetingen geven. Het ob ject bevindt zich op tweemiljard lichtjaar afstand van de aarde. De mozaïekvorm van het beeld wordt veroor zaakt door het feit, dat de straling in een minus cuul klein vlakje van de hemel als totaliteit ge meten wordt en in zodanige vorm in beeld is ge bracht. De kruisvorm van het centrale deel is dan ook schijnbaar. De speurtocht naar meer derge lijke onvoorstelbare grote hemellichamen wordt nu voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19