OP ZOEK NAAR BOOMKIKKERS MAAK VAN MARKERWAARD EEN 'SUPER-KEUKENHOF Hengelboek ™n Hans van Onck CLUB VOOR CASTERS Onderzoek' werpmolens i vis sport Meer Vissport Leidse bioloog dr. Mannes Hoogmoed: LEZERS SCHRIJVEN ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1974 PAGINA 17 Binnenkort zal de Leidse bioloog dr. Mannes Hoogmoed niet meer in zijn grote Kamer in het Museum van Natuur'like Historie temidden van de talloze flesjes met levenloze kik kers, slangen, hagedissen en schild padden op sterkwater en levende di to in aquariumbakken zitten werken aan de precieze naamgeving van al die reptielen en amfibieën, een vol hardende maar bedrijfszekere bezig heid in een comfortabele omgeving. De 32-jarige Hoogmoed kan men dan aantreffen in Paramaribo, doende met het opkweken van boomkikkers, of midden in de Suri naamse regenwouden, ongemakkelijk op zijn knieën om tussen het afge vallen olad te neuzen naar hagedis jes, die vaak van snuit tot staart punt Je 30 millimeter nauwelijks halen, en vermolmd tropisch hard hout open te breken, in de hoop Onderzoek, zal ongeveer 15 maanden in besl ig nemen. Hoofddoel zal zijn de levenscycli van boomkikkers na te gaan, al hun levensstadia van ei tot gemetamor foseerd dier, daarom is het dat de studie z* ongebruikelijk lang duurt. Hoogmoed: „Je moet met dit onder zoek alle vier de seizoenen bestrij ken. Ik zal larven vangen, dat ls bij boomkikkers vrij gemakkelijk en die ga ik dan zelf opkweken. In de loop van de tijd vang ik de verschillende stadia in de vrije natuur om verge lijkingsmateriaal te hebben". Anders zou Je gewoon larven naar Nederland kunnen laten opstu- „Dat is ook wel gedaan, maar on derweg gebeurt er altijd iets mee, zodat er uiteindelijk steeds te weinig dieren overblijven om mee te werken En m° »r opsturen is ook niet zo langrijk om te weten met welke soorten Je te maken hebt, want bij de omitting van plantaardig en dierlijk materiaal spelen ook de kik kers een belangrijke rol". Een museum van natuurlijke histo rie, zoals dat in Leiden, is allereerst een archief van dieren, dode dieren meestal die met wetenschappelijke namen *un plaats in de systematiek krijgen, maar de conservators (be waarders) in dergelijke musea zitten niet meer uitsluitend in lijken te peuteren en door microscopen te loeren. Dr. Hoogmoed: „Er is nog nooit een manier van conserveren gevonden waarbij bijvoorbeeld de kleur behou den blijft". Hij pa Kt en stopflesje waarin een grauw hagedisje ronddraait in de alcohol. „Kijk, aie licht-grijze streep onder pers als dr. Hoogmoed leiden tot het wegvangen van hele diersoorten? Hoogmoed: „Ja natuurlijk. Ik ben al eens eerder helemaal aan de Brazi liaanse grens in Suriname geweest. Daar komt een blauwe kikker voor waarvan je weet dat zijn biotoop, zijn leefgebied, uiterst beperkt is. Daarom heb ik me er de laatste keer toe gedwongen slechts een urn- te vangen en elke tweede kikker on gemoeid te laten". Dr. Hoogmoed hoopt gedurende een paar weken uit zijn werkzaamheden in Paramaribo te kunnen breken om 250 kilometer zuidelijker, midden in de Jungle de bijna 1100 meter hoge Tafelberg te kunnen bezoeken. De Tafelberg is van zandsteen en steekt steil uit het omringende landschap op. De Leidse "bioloog dr. Mannes Hoogmoed temidden zijn stopflessen met reptielen. Oefenen in het precisiewerpen bij de vijver in de Leidse Hout. (Foto Jan Holvast) Goed nieuws voor de henge laars in Leiden en naaste omge ving: sinds kort bestaat er in de sleutelstad een castingclub. En voor de sportvissers, die niet we ten wat casting is: het betekent zoveel als precisiewerpen met de spin- of de vliegenhengel. De be doeling van deze vereniging ls dat de leden zo'n grote vaardigheid krijgen met deze hengelattribu- ten. dat ze daarvan niet alleen tijdens het vissen veel gemak kunnen hebben, maar elkaar ook in competitieverband ontmoeten om te zien wie het best de werp hengel hanteert. Het idee vam een dergelijke club werd geboren tijdens de in structieochtenden, die nu al en kele Jaren tijdens het gesloten vis- seizoen worden gehouden op zon dag in de Leidse Hout. Enthou siaste vliegehengelaars gaven daar belangeloos les aan henge laars die geïnteresseerd zijn in de vliegehengel. Vorige week was men zover dat een voorlopig bestuur kon worden geformeerd. Om de kosten van zo'n club te drukken heeft de ver eniging twee sponsors aangetrok ken, te weten Albatros Hengel sport b.v. uit Rijsenhout (bij Aals meer) en de Leidse hengelsport winkelier Henk Teunissen. De Albatros Casting Sport Club Leiden, zoals de vereniging heet. zal in de komende maanden on- der meer castingwedstrijden en werp- en vliegehengel organiseren. Verder is er voor de leden een avond. die afhankelijk van de weersomstandigheden in de zaal of in de open iucht zal worden gehouden. Voor de laatste heeft de club inmiddels een verzoeK aan de gemeente Leiden gericht om permanent gebruik te mogen ma ken van de beide vijvers van de Leidse Hout. Ook rijn er con tacten gelegd voor de huur van een zaal. Het lidmaatschapsgeld voor de vereniging bedraagt 25 gulden per Jaar en wie lid wil worden (niet jonger dan 15 Jaar) kan zich aan melden bij secretaris E. A. van Estrik, Muiderkring 67, Leiden. Voorzitter is voorlopig J. M. C. Leibrand, terwijl de functie van penningmeester wordt waargeno men door S. Teunissen. De vereniging heeft inmiddels een goede start gemaakt, want onder de 13 leden, die de club na enkele dagen al telt. is onder meer Carel van Brakel, een man die in het verleden al eens cas tingkampioen van Nederland was. De Leidse castingclub ACSC zal zich dit najaar ook officieel aan sluiten bij de hengelaarsbond voor Leiden en omstreken. Sponsor Albatros heeft al aan gekondigd ook elders dergelijke clubs te gaan sponsoren, tenein de de castingsport in Nederland wait populairder te maken. Op wat langere termijn wordt gedacht aan een nationale competitie. voor minder geld sortering kwaliteit verlaagde prijzen DEN HOLDER HENGELSPORT Janvossensteeg 75/77 Leiden We hebben in deze visrubriek al eerder gesignaleerd dat er op het ogenblik zoveel hengelmate- riaal verkrijgbaar is, dat de ge middelde sportvisser, door de bo men het bos niet meer ziet. Een keuze maken uit de rijstebrijberg van hengels, molens, lijnen, pen nen haken e.d. is een uiterst moeilijke, zo geen onmogelijke zaak. De Consumentenbond was daarvan kennelijk ook op de hoog te en begon aan een onderzoek, dat opheldering zou moeten ver schaffen over de kwaliteit van de verschillende merken werpmolens. lens. Vorige week verschenen in de ELAN echte visboten. YAMAHA- OUTBOARDS. 2 tot 55 pk. 2 Jaar garantie. Echte service door fabrieks- monteur. Boot-Centrum b.v. Consumentengids de resultaten van dit onderzoek. Nu had ik tot dusver groot vertrouwen in de on derzoekingen van de Consumen tenbond. Het kwam allemaal erg betrouwbaar op me over. Maar toen ik las met welke adviezen ze kwamen heb ik wel even de wenkbrauwen gefronst en me af gevraagd welke „deskundigen" zich met dit onderzoek hebben beziggehouden. De test vertoont namelijk een flink aantal lacunes. Zoveel dat de hengelaar aan de overigens zeer bondige „conclusies" weinig zal hebben. Zonder op elk de tail van het onderzoek te willen ingaan zou ik toch een paar op merkingen willen maken. In de eerste plaats de keuze van de mo lens voor de test. Op het lijstje van onderzochte merken komen types voor die in Nederland maar zeer weinig verkocht worden. Daartegenover staat dat merken ontbreken die zeker bij de test betrokken hadden moeten worden. De indeling in licht middelzwaar en zwaar rammelt flink en Je zou er een stevige boom over kunnen opzetten of de ene molen niet beter in een andere klasse had gepast dan de nu genoemde. Een grote fout van het onderzoek was mijns inziens, dat niet werd on derzocht len kond molens is i geen i zijn, terwijl Juist veel aar de service bij ontbreekt in t overzicht formatie over het gewic grootte en dat kan voor gelattribuut dat Je de gebruikt 2 zelfde teit, die bij 1 ken sterk kan variëren. Enkele jaren geleden onderzocht uit hengelsportkringen veel kri tiek te verduren. Ik had eerlijk gezegd verwacht, dat een derge lijke consumentenorganisatie zich niet ten tweede male aan dezelf de steen zou stoten. Boelee's hengelsportartikelen Oorspronkelijk waren de Zuider zee-polders bedoeld voor uitbreiding van landbouwgrond. Daar zijn ze tot nu toe ook voor bestemd: de Wierin- germeer, de Noord-Oost en de Zuid- Oost polders zijn overwegend agra risch. De afgelopen jaren gingen er steeds meer stemmen op, de Markerwaard niet in te polderen, teneinde een groot reservoir van drinkwater te be houden. De voorziening daarvan baart immers steeds meer zorg. Bo vendien waren vele bewoners van Noord-Holland om uiteenlopende redenen gekant tegen inpoldering. Ook milieugroepen protesteerden. Maar er is sinds kort weer een argu- ment-pro-droogmalen gelanceerd, nl. een tweede vliegveld kan het goed koopst in de Markerwaard worden aangelegd. De compromis-oplossing is inmid dels ook al gepresenteerd: een ge deeltelijke dr oogmaling, zodat én de zoetwaterbekkens én de watersport én het vliegveld een plaats kunnen krijgen. Die oplossing lijkt mij accep tabel, op het laatste na. Dat tweede vliegveld zal de eerste dertig jaar of langer beslist niet noodzakelijk zijn, indien: 1. door efficiënte samenwerking tus sen de luchtvaartmaatschappijen de vliegtuigen niet meer halfvol maar geheel vol de lucht in gaan. Dat be tekent: verdubbeling van Schiphols huidige capaciteit; 2. er komen steeds grotere vliegtuig typen. Door méér Jumbo's, DC-10's en andere wide-body typen wordt de capaciteit van Schiphol met 'n factor 2 èi 3 vergroot, zonder dat er één start of landing extra wordt gemaakt. Dat is tezamen vijfmaal het huidige passagiersaanbod. Zelfs al blijft het luchtvervoer groeien, dan kunnen we nog héél lang met Schiphol toe. Ik heb een beter plan voor het droge deel van de Markerwaard. Maak er een nationale mllleu-tuin van. Een soort tweede Veluwe, maar veel mooier en gevarieerder, met alle soorten bomen, struiken en planten die wR in Nederland kennen. Zo'n Super-Keukenhof, fungerend als groene long, biedt tevens ruimte voor niet-milieuvervuilende recrea tie: allerlei sporten, openluchtmusea, dierenparken enz. Behalve veel wan del- en fietspaden zal dit lustoord ook enkele autowegen bevatten, die echter uitsluitend door milieu vriendelijke geluidloze auto's mogen worden bereden (elektrische). Een fantastisch plan? Helemaal niet, want het js waarschijnlijk veel goedkoper dan een vliegveld aanleg gen. Bovendien kun je er over 30 Jaar nog alle kanten mee op. De op timisten, die de welvaartsstijging en de technologische ontwikkeling dóór zien gaan, kunnen tegen die tijd als nog hun tweede vliegveld krijgen. Bomen rooien is geen kunst. De pessimisten zijn óók tevreden. Als de dreigende voedseltekorten re aliteit worden, en Nederland zélf voor zijn eten moet gaan zorgen, kan die groene long in bouwland worden her schapen, zoals oorspronkelijk de be doeling was. Mijn Markerwaardplan laat naar beide kanten ruimte: het is niet on herroepelijk. Deze flexibiliteit hebben we hard nodig, want nog nooit is het voorspellen zó moeilijk en de toekomst zó onzeker geweest als op het ogenblik. DR. A. WEILAND Witte de Withlaan 21 Hoewel het de laatste Jaren wat stiller is geworden aan het hen- gelboekenfront verschijnt er zo nu en dan toch nog een werkje. Bijvoorbeeld van de mentor van de Nederlandse sportvisserij Kans van Onck. Door de uitgeverij Het Spectrum werd in een pocket uit gegeven het Prisma Hengelboe-i. Hagenaar Van Onck heeft in de loop der Jaren enorm veel voor de sportvisserij In Nederland ge daan. Zijn boeken „Sluimerend dynamiet" en Hovers, dienders en kannibalen" kunnen gerust tot de Nederlandse standaardwerken worden gerekend, ook al rijn ze nu dan al sterk verouderd. meeste mochten zich in een grote populariteit verheugen. Het nu verschenen Hengelboek is me daarom een beetje tegengevallen. Ook al wordt dan op het om slag vermeld dat het hier gaat om een handleiding voor de begin nende hengelaar, ik kan me toch niet aan de indruk onttrekfcen dat de bron van inspiratie h»J Van Onck langzamerhand is opge droogd. Zijn boek lezend vraag Je Je af waar Je het al eens meer gelezen hebt. Hij weet weinig nieuwe ge zichtspunten te schilderen ei komt steeds weer terug op "n aan tal stokpaardjes die de trouwe le zers v. Van Oncks boeken nu lang zamerhand wel kennen. Het foto materiaal van Paul Melief waar mee het boek doosrspekt is, is kwalitatief fraai maar komt in de pocket door het kleine formaat nauwelijks tot zijn recht. Voor diegene die voor het eerst kennismaakt met de hengelsport- litteratuur is het boekje de vier gulden die ervoor betaald moet worden best waard, maar zij die al het een en ander op dit gebied gelezen hebben zullen vergeef? zoeken naar wat nieuwe feiten. De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT HAARLEMMERSTR. 11. tel. 24020

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17