Taiwan bewaakt schatten van de Chinese keizers SATERDAG 17 AUGUSTUS 1974 EXTRA Het zwaarst bewaakte mu seum ter wereld staat op Tai wan, of om precies te zijn: in de republiek China, provincie Taiwan, het eiland dat de Por tugezen Ilha Formosa noem den en door bepaalde landen nog steeds wordt erkend als het enige echte China. In de groene heuvels even buiten de hoofdstad Taipei ligt het, dat geel-groene gebouw. Het heet National Palace Mu seum en het heeft aan de voor kant zo veel trappen en ter rassen dat het veel weg heeft van de gebouwen in de Verbo den Stad van Peking maar dat zal wel toeval zijn. Aan de voorkaait de trappen, aan de achterkant het werkelijk interessante gedeelte, de zwaar bewaakte tunnel dSe diep de heu vel in gaat waar het museum voorstaat. Alleen museum-men sen mogen die heuvel in, en de verantwoordelijke Taiwannezen zwijgen over dit ondergrondse ge bouw, de grootste schatkamer van Chinese kunst, of, zoalls anderen zeggen: het grootste rovershol ter wereld- Door Jan van Wie ringen De Taiwannezen worden boo6 als zij horen dat er i zijn die vinden dat de Chinese kunstvoorwerpen in het museum in Peking horen te staan, en niet in Taiwan. Zij weten even goed als de Chinezen op het vasteland dat de collectie van het National Palace Museum meer dan een kwart miljoen voorwerpen in 1948 in 15 000 kisten is gepakt en op last van generalissimo Tsjang Kai-tsjek naar Taiwan is ver voerd maar op Taiwan heet dat transport geen kunstroof, maar een wijze voorzorgsmaatre gel om eeuwen oude schatten te redden van de communistische barbaren. Het is maar hoe je het bekijkt. Bedreigd Deel Djenglz Khan, een van de vele schitterende portret ten in het Nationaal Palace Museum (foto links). Rechts een witte aap. In het Natio nal Palace Museum staan niet alleen duizenden vazen, bronzenjade, ivoren en por- céleinen voorwerpen be waard, maar er hangen ook schilderijen zoals deze met dieren en landschappen. In de officiële Taiwanese pu blicaties wordt het transport als volgt omschreven: „In de winter van 1948 verslechterde de oorlogs situatie in Hsü-tsjou en Pang- p'oe zoveer, dat de hoofdstad zelf en de kunstschatten bedreigd werden. De leiders van het paleds. museum in Pedpmg (zo heet Pe king op Formosa) en het Cen trale Museum in Nanking hielden toen een stafvergadering. Presi dent Tsjang nam de wijze beslis sing dat de kunstvoorwerpen niet vernietigd mochten warden door de communisten en het beste werd uitgezocht om naar Taiwan te warden vervoerd". Er wordt nooit precies bi) ver beid hoe dat indertijd gegaan is. Meer dan 4 000 bronzen voorwer pen in kisten dat weegt wat. En brems gaat niet zo gauw kapot als een verzameling jade 3000 verschillende voorwerpen of 23.000 porceleinen vazen, scho tels, kommen, bakken, beestjes. En dan die kitsjerige Tsjlng ivoor-toestanden: uiterst breek bare standaarden voor die be roemde opengewerkte ivoren bal len met daarin weer een bal, en daarin weer een bal soms meer dan twintig onafhankelijk van elkaar draaiende ivoren kant werkjes —hoe vervoert een leger dat door een land in oorlog? Het is aangekomen op Taiwan, al zal nooit precies bekend wor den hoeveel kapot viel en wat is gestolen door de medewerkers van Tsjang, die niet allemaal be trouwbaar waren. China was sinds de revolutie in 1912 niet 'n ideaal museum-land en er wordt gefluisterd dat het nodige naar privé-verzamelaars verdwenen. Het National Palace Museum bevat dus niet meer dan een deel van de keizerlijke collecties, en daarvan de voorwerpen die het transport door China tijdens de oorlog met Japan en later naar Taiwan hebben overleefd. Toch nog een kwart miljoen voorwer pen, in één museum. Alles wat zich maar een beetje sinoloog noemt gaat er minstens een keer in zijn leven naar toe. Geleerden en toeristen uit de Verenigde Staten kunnen dat makkelijk doen, want officieel er kent Washington Taiwan nog steeds. De ambassades in Taipei stromen echter leeg sinds Peking tot de Verenigde Naties is toege laten en de Nederlander die per sé naar Tai Pei wil al of niet voor dat National Palace Mu seum moet nu allerlei caprio len uithalen om aan een inreis visum te komen. In Europa is nu nog één am bassade van Taiwan, in Portugal maar dat zal nu wel niet lang meer duren. De ambassade in Madrid is sinds vorig jaar ook dicht. Een tussenlanding in Dis. sabon ligt niet op de route naar Taiwan en niemand stuurt zijn paspoort graag een week of wat weg in de hoop dat het met een paar stempels er in weer terug komt. Handiger is dan ook om op weg naar Taiwan een paar dagen door te brengen to de hoofdstad van een be vriende natie: de Filippijnen by- voorbeeid, of Thailand of Zuiid- Vietnam. Het blijft wel uitkyken geblazen, want diplomatieke be trekkingen worden tegenwoordig zo snel verbroken dat het niet meer by te houden is. In Tokio is de ambassade van Taiwan ook al dicht. Aanbevelingsbrief Er is nog een andere mander om aan een goed reis-document te komen. Wel geen visum, maar een aanbevelingsbrief, op ver toon waarvan op het vliegveld van Tadpei onmiddeliyk een echt visum wordt verstrekt. Tot voor kort was zo'n brief alleen te kry- gen via de heer Van Ketwich- Verschuur, de voorzitter van de Vereniging Nederland-Vry China, die belangstellenden een soort vragenlijst zond die dan ingevuld naar Duitsland werd gestuurd, waar een Soen Yat Sen informa tie-bureau gevestigd is met aan het hoofd iemand die recommen- datie-brieven kan uitschryven. Nu is er sinds 1973 ook zo'n bureau in Den Haag (Van Stolk- weg 10) met aan het hoofd de heer J. Haalebos (070-545988) en zyn brieven helpen echt, hoewel een verstokte Mao-ist die in Ne derland enigszins bekend is mis schien beter via Manilla naar Taipad kan reizen, zonder de be middeling van deee heren. Over stappen moet toch, want Neder land erkent Taiwan niet en de KLM vliegt niet op Taipei. China Airlines natuurlijk wel, en Cathy Pacific, Japan Airlines, Philippine Airlines, maar niet rechtstreeks vanuit Amsterdam. Weinigen verwachten dat ook, want nu tweederde van alle lan Het National Palace Museum even buiten Taipei, de hoofdstad van Taiwan of Formosa. In dit gele gebouw met groen tegeldak worden meer dan een kwart miljoen Chinese kunstwerken be waard, die afkomstig zijn uit de keizerlijke paleizen in Peking. In de heuvels achter het museum is een bomvrije bunker gebouwd voor het geval het eiland in oorlog raakt met de Volksrepubliek China. den ter wereld de laatste twee jaar voor Peking-China heeft gekozen en Taiwan de rug toe keert nemen velen aan dat de fut er op Taiwan een beetje uit is. De vyttien miljoen Taiwannezen zitten echter helemaal niet by de pakken neer, zoals dat heet. In tegendeel, zy zyn druk aan het in- en uitpakken, want Taipei bruist van de ha ndelsener gie en de bekende waarnemers zyn het er over eens dat het eiland een grote economische bloeiperiode doormaakt. komst van dit eiland: niemand trekt zich terug en giganten als de Ford Motor Company volgen het voorbeeld van Gulf Oil, Phi lips en RCA en vestigden een fa briek op Taiwan. De meisjes krui pen all voor een paar Taiwan - dollars achter de lopende band. In koor Modem Taipei ligt to een dal tussen een reeks vry hoge groene ber gen. De stad is modern, er wor den grote wolkenkrabbers ge bouwd en in het drukke verkeer ryden airconditioned taxi's met s'lereo-installaties. Het Hilton- hotel zal nu wel ongeveer klaar zyn en er staan andere hotels to de steigers, want de zakenmensen op Taipei verwachten stromen toeristen. Ook veel bedryven hebben vertrouwen in de toe rig. Veel mensen op Taiwan doen hun uiterste best om bezoekers uit het Westen duidelijk te maken hoe fijn het is om een Chinees op Taiwan te zyn en niet te behoren tot „de slachtoffers van de Mao- tirannie" op het vasteland. Vooral Journalisten worden over stelpt met mooi gedrukt informa tie-materiaal vol uitstekende kleu renfoto's en prenten waaruit dui delijk moet blijken hoeveel pretti ger het is om to het „democra tische en welvarende vrije China" te wonen dan to het ryk van Mao. Hoe mooi, welvarend en inter essant Taiwan ook mag zyn (de reisbureau-folders verklaren in koor dat de oude Chinese tradi ties nergens beter bewaard zyn dan Juist op Taiwan), toch is de samenleving op dit eiland niet precies het beste voorbeeld van wat de vrye wereld" te bieden heeft. Taiwan noemt zich graag Vry China, maar de vrijheid is van een zeer bepaald soort. In Taiwan wordt by officiële gele genheden, door de radio en be paalde evenementen onbehaaglijk veel de nadruk gelegd op de waarde van de Chinese tradities, het Confucianisme, de grote wys- heden van de eerbiedwaardige voorouders en het evenwichtige Taoïsme. Op Taiwan wordt griezelig positief gedacht. Het is een soort Morele Herbewa- penings-eiland, waar nog lekker zwairt-wit wordt gedacht volgens het bekende koude oorlogspa troon: socialisme is communisme en dus slecht; de liberale demo cratie en het recht op die vrye on derneming zyn heilig. Om te zorgen dat de wy'sheden der ouderen niet verloren gaan wordt de Jeugd van Taiwan, meer dan 60 procent van de bevolking, zeer zorgvuldig opgevoed en via allerlei dwingende overheidsmaaf- Sen Memorial Hall met een le vensgroot beeld van .de vader van de Chinese Republiek" op een manshoge sokkel tussen twee vlaggen van Taiwan. Overal zwermen schoolkinderen in don kere uniformen die precies op Mao-pakjes lyken; daartussen een Amerikaans echtpaar uit Dal las (dat heb ik even gevraagd). De vloeren zyn ingelegd met al lerlei houtsoorten en langs de wanden staan hoge glazen kasten waarin de ene kostbare scroll naast de andere: oud. ouder, oudst. De schilderyen worden om de drie maanden verwisseld en de rollen die hun beurt hebben gehad verdwijnen dan weer in de geheimzinnige tunnel achter het museum. Enig zoeken en wat vragen het kantoor van de afdeling voor- hohting. Twee giechelende Chi nese meisjes achter schrijfmachi- nes. een serieuze Chinese Jongen to een zwart pak. Inlichtingen? Waarover? Het museum? Ja, ja, dat kan. Deze kant uit graag. Gang in, gong uit, grote mar meren trappen en dan het kleine kantoor van dr. R. Wang. Hoofd i' van de tentoonstellingsafdeling. Tussen Stapels boeken en tyd- schriften zit hij te zuchten en thee te drinken. Hy kampt met grote problemen en wil daar best over praten. De verzekeringen byvoorbeeld. regelen behoed voor het afglyden naar het verderfelijke niveau van langharige nietsnutten. Gevaar lijke lectuur komt het land niet in (Amerikaanse strips wed), de ha ren zyn keurig kort en scholieren krijgen geen toegang tot dancings. Deze laatste bepaling heeft ge leid tot de oprichting van Audio Centres, vry ongezellige luisterza len, waar Jongens met hun meis jes naar gladde Frank Sinatra muziekjes mogen luisteren, maar niet kunnen dansen. Nippend aan hun glas mango-sap turen de be zoekers vanuit htm verstelbare stoel naar het toneel, waar al leen een tape-recorder staat tus sen een batterij speakers en om elf uur moet iedereen naar huis, wan!t dan Is heit bedtyd. Politie-staat? Is Taiwan een politie-staat? Kom er maar eens achter by een bezoek van een paar dagen. Men sen die hardop durven te klagen zyn niet te vinden en dat kan natuurlijk best betekenen dat er ook niet veel te klagen valt. Be zoekers uit andere landen kunnen overal rustig rondlopen en het hele eiland zonder officiële gids bezoeken. De Journalisten op Tai wan hebben wel problemen: hun telefoons worden afgeluisterd en zy kunnen niet alles blioaren. Cijfermateriaal over alle denk bare aspecten van de samenleving op Taiwan wordt op verzoek zon der enige terughoudendheid ver strekt economische cyfermate- riaal wel te verstaan want het gaat goed met Taiwan en de Tai- wanezen zyn op him positieve ba lans net zo trots als op de eerste verschijnselen van luchtvervui ling: „wy hebben nu al dezelfde problemen als het Westen". Mensen die echt alleen voor het National Palace Museum komen houden zich hier meestal niet zo mee bezig. Het zal ze een zorg zy n of de oanspronkelyke Taiwan nezen het goed kunnen vinden met de emigranten die to 1949 met Tsjang Kai-tsjek mee kwa men. Wat doet 't er toe, die aan houdende reeks geruchten dat Tsjang al Jaren dood is? Dat zyn familie zich voor gelegenheids foto's by nationale feestdagen en zo om een wassen pop opstelt? Het museum, snel naar het mu seum met zyn 23.000 vazen! Kunstbimkcr Het ligt even buiten de hoofd stad en het lijkt van buiten een beetje op een grote gele kunst bunker. Dat ls het to feite ook. De hoge muren hebben neuweiyks ramen en eenmaal binnen blijkt dat overal met kunstlicht wordt gewelkt. Dlrekt na de ingang (veel glas, veel staal) en de be kende stalletjes met prentbrief kaarten volgt de grote Soen Y&t Perfekt .Het ia allemaal zo veel waard dat geen enkele maatschappij er aan wü. Onze verzameling is praktisch met te verzekeren. Het hele museum is beter beveiligd dan welk museum ook en ons alarmsysteem is perfekt maar met een oorlog weet Je het na- tiuuiHyk nooit. De tunnel achter het museum hebben wy nu zo in gericht dat alles daar to ieder ge val veilig is". Tentoonstellingen zyn In veel landen in de eerste plaats poli tieke aangelegenheden en een mu- seumdarekteur kan dus niet veel zeggen over <Je kans dat het Na tional Palace Museum ooit iets naar Europa zal sturen. De laat ste keer dat er iets het land uit ging was to 1960, toen de grootste schatten naar de Verenigde Sta ten werden gestuurd voor een rondreis langs vyf grote steden. In Nederland wordt in kringen van de Vereniging Nederland Vry China met grote stelligheid beweerd dat Taiwan nooit iets uit het National Padace Museum naar Amsterdam zal sturen. .Pe king zal onmiddellijk een verzoek todienen om de voorwerpen to be slag te nemen en naar het vaste land te sturen, en met het soort regering dot we nu hebben..." Uniek We hoeven er dus voorlopig niet op te rekenen. Toch Jammer. Het is natuurlijk griezelige museum kunst, maar weergaloos en als overzicht uniek. In de Volksrepu bliek zouden borden met opschrif ten er telkens weer aan herinne ren wat voor soort mensen de eigenaars van deze voorwerpen zyn geweest, en ten koste van wie dit allemaal is gemaakt. De Tai wannezen hebben ook hun ver haaltje by de verzameling. „Dank zy ons bestaat dit ales nog. Dank zij ons is dit nog te aanschouwen. "Wij beschermen onze kunst tegen de woestelingen op het vaste land, die wy eens weer op het rechte pad zullen brengen". De Taiwannezen zyn nog steeds van plan om het vasteland van Mao te bevrijden en net als ieder een die met aanvalsplannen rondloopt verwacht Taiwan dat het iedere dag door zyn vyand verrast kan worden. In heel Tai pei staan dan ook borden waarop zelfs voor de allereenvoudigsten met tekens wondt duodelyk ge maakt wat zy moeten doen als de Chinezen komen. Deze borden zyn waarschyniyk net als de ver halen over de bomvrye schuil kelders achter het National Pa lace Museum propaganda. Alleen de mensen die in zo'n Chinese luchtaanval geloven, geloven ook ln de schuilkelders en de nood zaak er van.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13