Precisie Knudsen angstaanjagend Sanders maakt nog de beste indruk... Njord-dames naar Luzern APPIE HAPPEE Ook Pijnen en Schuiten sterk in prof-achtervolging Jubileumtoernooi bij aanvang 2 uur 25-jarig Crescendo ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1974 Barbara de Jong en Anneke Stefels roeien op WK LEIDEN Kunnen wedsta-ydroeien? Welnee!, riepen tot voor enkele tientallen jaren alle wedstryd- gevénde verenigingen eendrach tig. Een standpunt, dat het tegen de aanstormende emancipatie- golven niet heeft kunnen houden. Hardroelende dames maken nie mand (meer) aan het schrikken; vrouwen pp de Europese kam pioenschappen zijn al lang ge accepteerd. Vooral in Nederland is in deze baanbrekend werk ver richt en in het vaderland varen zeer goede roeMers rond, die in ternationaal gezien hun manne lijke collega's royaal hebben over troefd. Een beeld dat ook voor het Leidse roeien opgaat. Het voltal lige roeiersbestand in Leiden telt slechts drie leden, die zullen deel nemen aan de WK in Luzern (start 29 augustus). En dat zijn, nu voor de eerste keer ook dames op het wereüdtoernooi worden toe gelaten, drie meisjes van het pas drie jaar geleden gemengd ge worden Njord. Barbara de Jong en Anneke Stefels hebben in al lerijl him (juridische september- tentamens moeten uitstellen om straks in een door Elize Boütjes gestuurde combinatie-acht te kunnen plaatsnemen. In de ploeg die dagelijks 20 km traint op de Bosbaan, en die maandag naar een trainingskamp aan de Zwit serse Sursee vertrekt, is Barbara de Jong „omgeboord" van stuur boord. tot bakboardroeaster, ter wijl Anneke Stefels de tweeplaats bezet. Van die twee heeft Bar bara de Jong het afgelopen jaar de grootste vooruitgang geboekt. Met het verkennen van de mo gelijkheden in de twee zonder stuur vrouw (een derde plaats tij dens de open Duitse kampioen schappen) de vier met stuur- vrouw (tweede op de „nationale") en de acht, ging haar techniek met sprongen vooruit. Zozeer dat zij van de boegplaats in Njords gestuurde vier door coach Vflvüan Voss verkast werd naar een plek pal achter slag Anneke Stefels. In de twee verhuisde de derde jaars-roetster zelfs naar die ver antwoordelijke slagplaats. Anneke Stefels kwam met een royale ervaring in het jeugd- roeien bij het Haarlemse Spaaxne, als 19-jarige eerstejaarsstudente direct al in Njords beste ploeg en haalde nog datzelfde jaar door naar Oranje. De geroutineerde slag boekte het afgelopen jaar evenwel maar weinig vooruitgang, reden waarom de doorbraak naar internationaal topniveau nog uit bleef. Ook op landelijk niveau trou wens. Heit Njord-duo kwam be gin augustus op de „na'tdonale" niet verder dan tweede plaatsen, maar aangezien meer gerenom meerde roailsters de boot misten had dat geen nadelige consequen ties. Met negen roetsbers moest RIC-coach Leo Oostendorp een WK-acht samenstellen. Toen hij zijn keus had gemaakt hield hij vijf stuurboord- en drie bak- boordroetstens over. Een verhou ding die normaal tot de nodige problemen aanleiding geeft, maar die nu snel werd rechtgetrokken. Dank zij Barbara de Jong, die zo gemakkelijk van stuurboord naar bakboord kan overstappen. Een zeldzame eigenschap ove rigens omdat het héle zenuwstel sel zich gaat nichten naar de be weging die. haal na haal, kilo- meier na kilometer, dag-in dag- uit, gemaakt moet worden. Het tekent de fleocflaBliiteit van het damesroeien. Hardroeiende dames maken niemand meer aan het schrik ken. Een logisch gegeven voor wie Barbara de Jong (links) en Anneke Stefels ziet zitten. Tijdens nationaal tenniskampioenschap SCHEVENINGEN Wie na de par- reizen i i aantal toernooien. tijen l gisteren een blik werpt op Elly Appel, wier backhand in Neder- de samenstelling van halve finales finale in het heren- en damesenkel- spel bij de Nederlandse tenniskam pioenschappen in Scheveningen, moet wel tot de conclusie komen dat het land ongeëvenaard is, bleek mentaal eens te meer te kwetsbaar om de be langrijke en dikwijls gemakkelijke punten maken. „Ik heb alleen maar tactisch gespeeld", meende Tine heren rukte het geplaatste kwartet harder terug". Thung, Hordijk, Sanders vrijwel probleemloos op eindstrijden (al moesten in het geval Thung de tenen w< worden geknepen) bereikten Marijke Schaar (kampi oene) en Tine Zwaan (voor de eerste keer) de finale. De laatste rekende nogal imponerend af mei Elly Appel, van wie zij vorige week nog fors had verloren. Het werd nu 6—3, 6—3 voor de 27-jarige Amsterdamse gymnas- tieklerares, die voornemens is bin nenkort naar de Verenigde Staten te Hemmes Marijke Schaar gunde Judith Sa- de halve lome precies drie games en begint iet geval optimisme aan haar finale van even bü elkaar m0rgen, die de vijfde titel moet bren- bij de dames gen 71 1 Bij de heren vervolgde Rolf Thung moeizaam zijn weg naar de landsti tel, die ook tegen Mets-bewoner Piet METS de beste indruk gemaakt. Gis teren beëindigde hij abrupt het N.K.- hoofdstuk „Fleury", die precies vier games van de 24-jarige student in de economie kreeg: 60, 63, 61. Sanders' groundstrokes zijn diep, zijn service loopt en zijn eerste volley mag er waarachtig wél zijn. Genoeg rede nen voor de op het ook enkele kilo's te zware Hordijk om zich zorgen te maken. De laconieke titelhouder handhaafde zich tot dusver echter met flair, zodat het geen verwonde ring behoeft te wekken als hij mor gen toch weer op de hoogste trede van het erepodium zou staan. Tine Zwaan heeft zich als enige geplaatst voor drie finales: enkel- Veentjes i 'vol distels en doornen S"®1' dubbelspel en gemengd dubbel. De alls eerste geplaatste Hilversum mer verloor de eerste set met 5—7 en speelde een buitengewoon wtssel- vaiïlige bweede reeks, die hem uitein delijk met 9—7 ten deel viel. Enkele imponerende eigen servicegames wer den afgewisseld met onbegrijpelijk zwakke momenten als Veentjes de opslag had. De derde en vierde set bleken een formaliteit. Thung treedt nu aan tegen Hemmes, die zich tij dens de „nationale" altijd weet op te werken tot een speciale vorm, die Zege zwemploeg UITHOORN Nederland heeft gisteravond m het burgemeester Kootbad in Uithoorn de zwemwed strijden van de Koninkrijksspelen gewonnen. De Nederlandse ploeg ver- zamelde 27 punten. Suriname werd tweede met 19 punten en de ploeg ^OD hë^nt^rtfe ^n ten 5 slotte ook hoogspringers, die zowe! Heren enkelspel, kwartfinales: Hordijk—Fok 6—3, 6—1, 6—3; Thung Veenitjer 5—7, 9—7, 6—2, 6—1; Hemmes—Koning 6—1, 97, 6—3; Sanders—Fleury 6—0, 6—3, 6—1. Dames enkelspel, halve finales: Tine Zwaan—Elly Appel 6—3, 6—3; Marijke Schaar—Judith Salome 6—1, 6—2. hem voor élke landgenoot lastig te 6—4,1—6, 6—2, 6—3; Fleury—Hordijk bestrijden maakt. Maar mogelijk —Van Mi»—'Thung 8—6, 6—4. jj[TiSïSïiS'S OKKER WINT Nederlandse ploeg won Peter Wol- ters van De Zijl/ LGB de 100 meter schoolslag heren in een tijd TORONTO Tom Okker heeft Ui 1.12.4 Wolters maakte ook deel uit 6-3 tegen Fok) en Louk Sanders te^ de derde ronde van het heren enkel- de in 4.21. winnende 4x100 meter geuover elkaar. Sanders heeft tot spel wisselslag estafetteploeg. alle vedetten op de MONTREAL Knud Knudsen, in 1973 wereldkampioen bij de amateur achtervolgers heeft gisteren ill Montreal zijn eerste achtervolging als professional gereden. Hij was geweldig. Als enige van de dertien deelnemers voltooide hij de afstand binnen de zes mi nuten: 5.59,12. René Pijnen (6.00,36), Ferdinand Bracke (6.03,00) en Roy Schuiten bleven het dichtst bij de Noor. Keetie van Oosten-Hage heeft in de kwalificaties van de achtervolging voor dames pre- i cies gedaan wat van haar verwacht mocht woeden. Zij reed de 3000 meter in 4 minuten 1,65 seconden. Slechts twee Russische rijdsters, wereldkampioene Tamara Garkoesjina en Valenitina Smirnova waren iets sneller dan de vijftien-vouddge Nederlandse kampioene. Ook Willy Kwantes kwam in het veld van elf deelneemsters bij de laatste acht. Het resultaat van de prof-achter- gezien dat de beste amateurs de tijd van Rene Pijnen (minder fluctuaties in ritme dan Schuiten) is mij geweldig meegevallen". Rene Pijnen zal in de kwart-fina les moeten rijden tegen oud-wereld kampioen Dirk Baert, die gisteren een ongunstiger tijd (6.09.02) kreeg is gekomen. Schuiten kwam ei- het schema waarop ik ben vertrok- dan hij binnen zijn mogelijkheden de finish. De ken". Het scheelde geen seconde, heeft. Baert volgers Pijnen en Schuiten geeft grand voor een redelijk optimisme. Pijnen nameiyk demonstreerde dui- wel te kunnen, telde debjk dat hü zijn slechte periode, 12 seconden bij op de 4000 meter 4 minuten seconden reden. Ik dacht dat ook 1 minuut en de vijfde als gevolg van ziektee bij het Neder- kilometer, kwam uit op 5.59 en rond- lands kampioenschap, volledig te bo- de het af tot zes minuten. Dat ven is gekomen, genlijk „te fit" Nederlandse kampioen reed de laat- want Knudsen bleef niet alleen net ziek geweest. beneden de zes minuten, hij legde gebleven en tenslotte toch ook nog eens de amateurafstand tegen twaalf uur met van vier kilometer af in 4.47. 6te kilometer in 1 minuut conden, sneller dan wie ook en was ln het geheel met leeggereden aan de streep. Dat was ook Knudsen niet. Hij was dn zijn achtervolging, hij had de afstand van vijf kilometer nog nooit eerder gereden, weer het toon- Schuiten enig bezwaar in die extra beeld van de volstrekte regelmaat, kilometer. De Noor zegt zich pas die Traag Knudsen diet, net zo min als Roy forse hoofdpijn opgestaan omdat hij nog wat wilde trainen. Hij verspeelde bo vendien nog een handvol seconden doordat hij na bijna vier kilometer een lekke band kreeg en binnen een half uur nog eens voor de volle vijf kilometer moest vertrekken. zijn schema te handhaven een kilometer of drie op zijn ge- Vnrnrrlrrl van 9fl5 CA/vin/ion mnasf. ril- mak fp vrw»lpr» finhnitan hA»hraiui+ V OOTOcCI Bij de dames liet Keetie van Oos- ste tot de laatste omloop volledig was, wat Schuiten betrof, volkomen ten (die in de kwartfinales Beryl waar. In de laatste drie ronden Burton treft) in niets merken dat overtrof hij het tempo van gelmatige Knudsen duidelijk en her- in dit overde drie seconden. „Zes minu- weest, ten rond 6.01, was mijn uitgangs- sen: „Toen ik nog in Noorwegen punt", zei Roy Schuiten. „Ik dacht lijk lang zijn. Daardoor heb ik nog woonde, moest ik op de baan te dat het met de stevige wind wel te veel op de baan kunnen trainen. In Aarhus in Denemarken trainen. Nu halen zou zijn. En ik geloof nog dat Nederland is dat Padua in Ita- het voor mij zeker mogelijk .1 aan die baan slaagde. Die regelmaat van Knud sen is eigenlijk angstaanjagend, zo grote precisie is bijna onmer I lijk, zeker voor een renner die n welijks baanervaring heeft. Knud- MENTALITEIT MONTREAL De tegenvallers van de tweede dag van de baan- kampioenschappen hebben een niet waarneembare weerslag ge had op de Nederlandse ploeg. Dat op zich is een wonder. De mentaliteit is ongebroken, de trainingsijver onverminderd. Gistermorgen om zeven uur Ca nadese tijd waren de sprinters Veldt en Langkruis weer aan t oefenen om hun revanche op de tandem te kunnen halen. Een paar uur later werd de complete Nederlandse ploeg van de baan verwijderd omdat er werd geoe fend op een moment dat er geen trainingsrecht bestond. Het grootste mirakel echter is de inzet van de achtervolgings- ploeg. Zes man werden geselec teerd voor vier plaatsen, in Mon treal zou de beslissing vallen. Herman Ponsteen, Peter Nieu- wenhufe en Gerrie van Gerwen waren vrijwel zeker van hun plaats. Ger Slot, Jan Lenferink en Gerard Möhlmann streden fel voor de vierde plaats. Sinds de laatste Wedstrijden in Alk maar leek Slot de winnaar te zullen zijn in deze kandidaten- kamp, gistermiddag bepaalde .'rans Mahn dat Jan Lenferink zou starten omdat zijn vorm be ter is dan die van Slot. ik ben verhuisd lië kan ik natuurlijk wel op de moet baan daar oefenen, maar als ik er dit seizoen acht keer ben geweest is Dat hout rijdt het veel. Als nieuwe prof moet Je Je de stadionbaan in Amsterdam j werk doen op de weg en dat is mij toch een hele omschakeling ge- niet. Onderweg, weest. Gewoonlijk reed ik ten hoog- meter heb ik ste vijf maanden per seizoen, nu had, ben ik er al bijna acht bezig". haar trainingsactiviteit op de baan oorseizoen wat minder is ge- .Ik heb, vertelaarde zij, „het varing te hebben als Keetie er eens voordeel gehad dat wij hier tame- mee ophoudt". UITSLAGEN mo^UiJk' Achtervolging profs geplaatst voor ik werk drie dagen in de week en kwartfinales Knudsen 5.59.12, Pijnen trainen op de baan vind ik eigenlijk 6.oo.36f Bracke 6.03.00, Schuiten .46. Grosskost (Fra) 6.06.24, Ha- ïhet makkelijke baan gebleken. In lang zo leuk niet als oefenen op de g licht. Als je op weg. Voor mij is het toch geen ge- ritz '(Wdld) 6.07.03, Baert "(pél) - fijjBfljjjS u fijgflja Bazzan (It) 6.09.65. DAMES tikje ge- lentina Smirnova in de kwartfinale) Geplaatst voor kwartfinales het eind ging het daarentegen was dolgelukkig met Tamara Garkushina (Rus) 3.58.46, het toernooi in Toronto ge- van de jonge Austra liër John Alexander. Okker had slechts twee sets nodig: 7—6, 7—5. De grote verrassing in de derde ronde was de uitschakeling van Jimmy Conners. De Amerikaan se wimbledonwinnaar, eerste ge plaatst voor het open Canese kam pioenschap, verloor van de 32-Jari- ge Spanjaard Juan Gisbert. Gisbert advocaat in Barcelona stond Con nors, die na zijn titel in het open Amerikaans kampioenschap ook graag zijn tweede toernooi op rij had willen winnen, geen set toe. De eerste set moest nog beslist worden door een tie-break: in de tweede set brak Gisbert echter snel twee keer door de service van zijn tegenstan der heen: 62. Chris Evert, Connors verloofde, is h; het dames enkelspel evenwel nog steeds onaantastbaar. Met 6—3, 6—3 zette zij haar landgenote Laurie Tennie gemakkelijk aan de kant. Breitner naar Real Madrid MADRID Paul Breitner, de 22- Jarige linkervleugel verdediger van Bayern München, zal de komende drie Jaar vrijwel zeker voor Real Madrid spelen. Volgens een woord voerder van de Madrileense club heeft Breitner vorige week tijdens het internationale toernooi van At- letico de Bilbao, dat werd gewon nen door Feyenoord, zijn handteke ning onder het lucratieve contract gezet. Bij Bayern weet men nog niets van een eventuele overgang, maar Breit ner zelf zei gisteren voor de Spaanse televisie erg blij te zijn met het con tract. In Spanje wordt de aankoop van Breitner door Real gezien als een antwoord op het aantrekken van Neeskens door kampioen CF Bar celona. Beide grootmachten willen niets voor elkaar onder doen. CF Barcelona zoekt het in de Neder landers en de Madrileense formatie zoekt zijn heil in de Duitsers. ADVERTENTIE ZONDAG A.S. 14.00 u. n.m. DE OEFENWEDSTRIJD Lugdunum - Unilas (hoofdklasser) Roy Schuiten: trage vertrekker Terrein: Oegstgeesterweg geweldig. Misschien zal ik mijn haar keuze de achtervolging, 2. Valenitina Smirnova (Rus) 4.01.36, Toch maakte Knudsen de beste kracht toch iets anders moeten ver- waarvoor zij een Nederlandse sprint- 3 Keetie van Oosten (Ned) 4.01.65^ tijd op de baan na een serieuze delen, maar dat zien wij morgen titel onverdedigd liet. „Achtervolgen 4. Carol Barton (Eng) 4.07.24, 5. voorbereiding op dit nummer die (hij rijdt tegen de Fransman Gross- hier is heerlijk, maar toen ik de Mary Jane Reach (VS) 4.07.80, 6. pas op maandag is begonnen. Hoe kost) wel weer. Het zal wel moeten baan zag, was ik blij dat ik er niet Bery Burton (Eng) 4.08.06, 7. Willy is dat mogelijk? .Eenvoudig", stelde trouwens ook. Ieder heeft kunnen op hoefde te sprinten. Ik ben gaan Kwantes (Ned) 4.09.02, 8. Linda Knudsen". Donderdagavond had ik zien hoe uitstekend Bracke rijdt en achtervolgen om ten minste wat er- Rombouts (Belg) 4.11.47. ADVERTENTIE ZONDAG A.S. LFC 1 RANDSTADSPORT1 J LEIDEN Ter gelegenheid van het in september a.s. te vieren 25- jarig bestaan, organiseert de korf balvereniging Crescendo morgen een toernooi in de vorm van een vijf- kamp. Deelnemende teams zijn met de organiserende club zelf: WION (Rotterdam), Zuiderkwartier, Olym- piaan (Den Haag), Phoenix (Den Haag), terwijl De Danaïden met de Jeugdploeg de plaats van de Junio ren van Phoenix inneemt. Het toer nooi, dat gehouden wordt op het ter rein aan de Montgomerystraat, be gint om 10.30 uur en zal om ca. 6.00 afgelopen zijn. Na enige weken van (meestal) in tensieve voorbereiding op het komen de korbalseizoen, dat over twee we ken van start zal gaan, is de con ditie al zodanig op peil gebracht, dat het komende weekeinde een stroom van oefenduels los kan barsten. LEIDEN De Leidse speelsterl Joke Noordervliet (Fides Pacta maakt deel uit van de (Jeugd)selec- tie van Nederland, die het morgen op Clapham Common te Londen te gen de Engelse Jeugdploeg onder de 21 Jaar gaat opnemen. Hoofdklasser De Danaïden, dat het wederom (voorlopig) zonder Wim Brugman moet stellen (en dat ook Marian Nap zag bedanken) gaat de beker van het toernooi van Rotter damse hoofdklasser Het Zuiden trach ten te verdedigen. Van de eerste klassers speelt Zuiderkwartier in het toernooi van Crescendo, terwijl KNS en De Algemene morgen op Oegstgeest (14.00) tegen elkaar uit komen. Donderdag 22 augustus om 19.30 uur oefenen op de Voscuyl voorts KNS en Zuiderkwartier tegen elkaar.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11