Ponsteen op 'kousevoeten9 naar de achtste finales UVS ZAKT NA DE RUST SNEL WEG APPIE HAPPIE Wereldkampioenschappen wielrennen in Montreal Gelijkspel tegen Wilhelmus DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1974 ZESTIGJARIGE PROFSTAYER MONTREAL De UCI heeft Walter Summers een illusie ontnomen. Summers mag niet starten in het wereldkampioen schap van de professional stayers, hoewel hij in het bezit is van een licentie. De UCI meent dat Summers een gevaar kan betekenen voor de andere stayers en de beslissing lijkt gerechtvaardigd. Summers na melijk is zestig jaar. Zo'n dertig jaar geleden had Summers gestayerd en nu de kampioenschappen dicht by huis waren, wilde hy neg een keer meedoen. Hy heeft ge traind. „In een voortreffelijke stijl", vertelde Martin Wierstra. „maar iöc had neg nooit iemand zo langzaam zien rijden". Sum mers was woedend op de com missarissen, van wie de mees ten jonger zyn dan hij. „Zij hebben niet eens een reden op gegeven waarom zij mij hebben geweigerd. Al mijn training is voor niets geweest". Summers die eerder aan we reldkampioenschappen had deelgenomen, heeft in Europa geschiedenis gemaakt in de Ronde van Zwitserland van 1946. Daar eindigde hij als al lerlaatste in het klassement op een enorme afstand van de an deren. Maar hij was wel de deelnemer die de mooiste foto's haid gemaakt. In de Alpenritten namelyk droeg hij een camera mee en als hy een mooi "plaatje' zag, stapte hij af om te fotogra feren. Ajax niet verder dan 1-1 spel bij Lausanne LAUSANNE Ajax is gdsteravnoÖ in Lausanne niet verder gekomen dan een gelijkspel (1—1) tegen de club met die naam. De stand was reeds bij de-rust bereikt. Hat was een matige wedstrijd. De Zwitsers kwamen in de 21ste minuut op een voorsprong door een treffer van Zapella. De defensie van Lau sanne werd daarna door de Amster dammers onder druk gezet en het was Arnold Mtihren, die voor de ge lijkmaker tekende. Eén minuut na zijn doelpunt kreeg Arie Haan een officiële waarschuwing van scheids rechter Racine. Beide teams hebben nog geprobeerd een zege te behalen, maar aan beide kanten was de af werking slecht verzorgd. Uitslagen oefenwedstrijden: PC Den Bosch—Sparta 3—1, Loke ren (B)—Willem II 2—1, Helmond Sport—Maftid Cnan (Alg.) 5—1, DSO —Excelsior 0—6, PC Dordrecht—FC Amsterdam 1—4, Wagenimgen— WAW 7—0, Haarlem—SDW 9—3, Silkeborg (Den.)—AZ '67 2—4, Con cordia Weill—De Graafschap 31. (Foto Jan Holvast) Wiz'rennen De voorlaatste etappe van de wielerronde om de grote prijs Wilhelm Teil heeft een zege opgeleverd voor de Fransman Daniel Perret. Hij legde de 167,5 kilometer, van Lauterbrunnen naar Huttwill, af in 4.29.04. Ad Tak was met ee.i zesde plaats de beste Ne derlander. Hij had een achterstand van 1.03 minuut. In de algemene rangschikking is de Zwitser Werner Fretz de nieuwe leider. Frits Pi- rard is df hoogst geklasseerde Ne derlander met een 19de positie op een achterstand van 12.37, Korfbaltoernooi Noorderkwartier LEIDEN Noorderkwartier organi seert zaterdag en zondag ter gelegen heid van het vijfde lustrum op zyn terrein bij de Groenoordhal een (tweede) korfbaltoernooi. Zaterdag komen de jeugdploegen in het veld van: Pernix, Noorderkwar tier en Ons Eiland (Leiden); KNS (Oegstgeest); Tempo (Alphen aan de Rijn); Dubbel Zes, Emma en VES (Den Haag) Zondag (senioren)Noorderkwartier (Leiden); Dubbel Zes en Emma (Deo Haag) en KVR (Rijswijk). KOERSEN OP DUINDIGT Langeloprys 2040 m. autostart: L Leslie Hanover (J. Duivenvoorden) 2.48.0, 1.22.4, 2. Lola van Voorne, 3. Lady Charlotte. Winn. 10.20, pi. 2.20, 1.50, 30,60, koppel 12,50, trio 6029,30. Landsmeerprys 2040 m. autostart: 1. La Vitesse (B. van Klaveipn) 2.51.1, 1.23.9, 2. Mai Regina, 3. Lana Wood. Winn. 1,90, pL 1,50, 2,00, 1.80, koppel 4.30. Lagelandprijs 2120 m.: 1. Makore du Bois (P. Petersen) 2.54.5, 1.23.1, 2. Moos Roodnoot, 3. Linda Hollandia. Winn. 1.30, pi. 1,40, 1,90, koppel 7,20, trio 78,60. Sir Ishanprijs 2100 m. ren: 1. Oriënt Express (J. Smith) 2.17.6,, 2. Tracy Jones, 3. Ferrero. Winn. 2.00, pi. 1,30, 1,40, koppel 1,70. Lattropprijs 1600 m. autostart: 1. Karla Pluto (M. van Leeuwen) 2.05.1 1.18.2, 2. Karper K, 3. Jolitha d 'As ter. Winn. 2,70, pi. 2,10, 2,50, 5,10, koppel 15,50, trio 851,70. Lankhorsrtprys 2120 m.: 1. Henri Belwin (B. van Klaveren) 2.54.6, 1.21.6, 2. Inyala, 3. Immer Treu. Winn. 2.94, pi. 1,80, 1,30, koppel 3,60. Langerakprijs 2120 m.: 1. Hertog Cavaljos (W. Veils) 2.54.5, 1.22.3, 2. Judge Olivier, 3. Jo Roodnoot. Winn. 78.40, pi. 7,40, 2,70, 2,60, koppel 24,10, trio 5.981,00. Langbroekprys 1520 m 1. Nieck (P. Koppejan) 2.08.3, 1.25.5, 2. Narcis G, 3. Noorden. Winn. 7,10, pL 2,70, 4,60, 3,70, koppel 29.40. Telstar Darlingprys 1900 m ren: 1. Ronald (J. Webb) 2.05.4, 2. Jacob Maris, 3. Chivas Regal. Winn. 3,60, pi. 1,30, 2,00, 1,40, koppel 9,30, trio 142,50. Langweer prijs 2040 m autostart: 1. Maestro (C. Imming) 2.52.6, 1.24.6, 2. Leo Hanover D, 3. Man us. Winn. 10,80, pi. 4,00, 15,10, 3.20, koppel 18,50. Totalisator-omzet f 297.097.00. Defensie van Lugdunum zwak in Alphen MONTREAL Herman Ponsteen is gered door het nieuwe reglementsartikel voor de achtervolging dat zestien in plaats van acht renners, zoals tot vorig ^aar, uit de kwalificaties deed overgaan naar de volgende rohde. Maar zelfs de verdubbeling yan het aantal renners was voor Ponsteen maar net voldoende. Als zestiende rijder glipte hij de achtste finales binnen, bijna 11,5 seconden langzamer dan de snelste man-de Tsjech Jaremir Dolezal. Veel overtuigender dan de Neder landse kampioen plaatste Peter Nieu- wenhuis zidh voor de achtste finales. Peter Nieuwenhuis reed op de baan van Monta-eal voor het eerst in zijn loopbaan onder de vijf minuten over de vier kilometer. Hij verbeterde zyn pensoanlyk record met bUna vier se conden, kwam uit op 4.59,67 en vond na beëindiging van de kwalificatie- ritben Slechts drie van 32 deelnemers boven zich: Dolezaü (4.54,08), Lutz ,14.59.02) en Huschke (4.59,34). Herman Ponsteen was natuurlijk teleurgesteld na zyn rit. Duidelyk geslagen, maar nog niet verslagen. „Als ik kampioen wil worden, zal ik Dolezal moeten verslaan. Het kan na tuurlijk net zo goed in de achtste fi nale gebeuren als in de finale". Pe ter Nieuwenhuis moedigde hem nog aan met: „Vorig Jaar kwamen wU als achtste uit de kwalificatie voor de ploegachtervolging, wy moesten tegen Oost-Duitsland. de snelsten en ieder dacht dat wy kansloos waren, maar wy wonnen wel". Het ïykt voor Ponsteen een stro halm, al hebben de weersomstandig heden gedurende de drie uur die de kwalificaties vergden een flinke in- Hoopgevende 1-1 van ASC bij Katwijk KATWIJK Zondagvierdeklasser ASC heeft gisteravond een hoopge vende 1-1 gelykspel geboekt tegen het derde klasse-team van Katwyk. De Oranjebaadjes namen na 25 mi nuten spelen de leiding via Huig Schaap. Na de hervatting slaagde ASC, dat de eerste helft veelal sterk verdedigend had moeiten spelen, er in de rollen om te draaien. Gesteund door een (nu al) goede conditie werd de Jacht op de gelykmaker geopend en nadat Pie ter Barendsen eenmaal de lat op z'n weg had getroffen, „vond" Douwe Splinter zeven minu ten voor tyd wel het net. vloed op de tyden gehad. De vroege ryders, by wie Nieuwenhuis, voelden wat minder wind, minder warmte vooral. Maar al het water van de zee wast niet uit dat Dolezal ook een late starter was en dat het leven van Ponsteen in de achtervolgingstoernooi mede gerekt werd door de pech van een andere Tsjech. In de negende van de zestien ritten kreeg Michal Klasa na goed twee kilometer een lekke band. Als laatste man moest hy daarna alleen over rijden. Klasa was op weg naar een tyd die voor Ponsteen een serieuze bedreiging was, maar na drie kilometer reed hy op nieuw lek. De Jury gaf hem een kwartier de tyd om te herstellen. Het was niet voldoende. Negen kilometer achtervolging in krap anderhalf uur is zelfs voor de sterkste te veel. By zyn derde poging kon Klasa de gela ten afwachtende Ponsteen niet meer overtreffen. Op kousevoeten was de gedoodverfde favoriet de achtste fi nale binnen geslopen. De renners, die zich hebben ge plaatst by de laatste zestien zyn: Ja- remis Dolezal (TsJ) 4.54.08; Han Lutz (O-Dld). 4.59.2; Thomas Huschke (O-Dld) 4.59.34; Nieuwenhuis (Ned) 4.59,67; Kurmann (Zwi) 5.01.15; Piz- zoferrato (It) 5.02.09; Ralph Therrio (VS) 5.02.12; Thurau (W-Dld) 5.02.13; Jankiewicz (Po) 5.02.24; Halam (Eng) 5.02.42; Osokin (Rus) 5.02.68; Galeano (Col) 5.03.69; Masi (It) 5.04.01; Merlos (Arg) 5.04.25; Kaemel (Zwi) 5.04.64; Ponsteen (Ned) 5.05.54. Sterk De Nederlandse amateurstayers Gaby Minneboo en Martin Venix toonden zich op de openingsdag van de werelkampioenschappen zeer sterk. Zowel de Nederlandse kampioen als Martin Venix won zyn rit. Minneboo heeft meer werk voor zyn zyn triomf moeten verzetten dan Venix, die in de eerste positie van kop was vertrokken en eigeniyk geen moment serieus is bedreigd. Minne boo rukte van zyn vyfde Startpositie snel naar de kop van het veld, maar werd in zyn opmars gestuit door Rai- ner Podlesch, die best bereid was zich tot het uiterste te verzetten. Drie keer probeerde Bruno Walraven zyn ren ner voorbij het duo Peter Schindler— Martin Venix achter gangmaker Stakenburg op weg naar een zege in de eerste serie van de ama teur-stayers op de baan van Montreal. Rainer Podlesch te voeren, maar even vaak weerstond de Duitse com binatie de aanval. Pas enkele kilome ters voor het einde lukte de greep naar de macht. Podlesch moest ook de Spanjaard Bordoy nog laten voor gaan, maar dat kwam voornamebjk omdat zyn gangmaker Schindler geen heil meer zag in een gevecht om de tweede plaats, waar ook nummer drie zeker was van een rechtstreekse gang naar de finale. Martin Venix heeft in de middag veel profyt gehad, van de aanwezig heid van Jaap van den Broek. De twee Nederlanders moesten optornen tegen wereldkampioen Horst Gnas en diens landgenoot Jeen Breuer. Van den Broek deed dn de eerste fase ach ter Koch voortreffeiyk verdedigend werk, hield daardoor Venix uit de zorgen, maar kwam te kort toen er werkelijk om de finaleplaatsen werd gestreden. Dat gebeurde overigens op ruime afstand van Martin Venix, die al zyn tegenstanders op tenminste een ronde had gezet Na de series van woensdag hebebn drie landen ieder tenminste twee man in de fi nale, (Nederland (Venix en Minne boo), West-Dultsland (Gnas en Pod lesch) en Spanje (Espinos en Bor doy). De voorlopig afgevallen renners zullen vandaag in de herkansing strijden voor de twee nog vacante plaatsen voor de eindstrijd van za terdag. Gemakkelijk Sprintkampioene Minie Nieuwen huis kwam uit het veld van tien da mes gemakkelyk by de laatste acht, al deed zy het meer door hard te fietsen dan door te sprinten. De enige die dat werkelyk deed was de Amerikaanse tiMhoudster Sue No- varra. Verrassingen in de dames sprint waren de nederlagen in de se ries van Sheila Young en Iva Zaji- ckova, respeütAeveJyk goud en zilver in San Sebastian. Via de herkansin gen kwamen zy toch in de kwart finales. Tijdrit Edoeard Rapp (Sowjet-Unie) ver overde gisteravond de eerste wereld titel. Rapp legde de 1000 meter tyd- rit af in 1 minuut 07,61 seconden. Herman Ponsteen, die vorig Jaar in San Sebastian brons op dit nummer veroverde, kwam uit op een tyd van 1 minuut 08,61 seconden en plaatste zich daarmee als zevende. De uitslag van de 1000 meter tydrit is: 1. Edoe ard Rapp (Rus) 1.07,61; 2. Ferruciö Ferro (Ita) 1.07,66 3. Janusz Kierz- kowski (Pol) 1.07,79; 4. Gunther Schumacher (Wdl) 1.07,88 5. Klaus Grunke (Odl) 1.08,01; 6. Niels Fred- borg (Den) 1.08,39; 7. Herman Pon steen (Ned) 1.08,61; 8. Benedykt Ko- cot (Pol) 1.09,05; 9. Xavier Mdlrander (Jam) 1.09,06; 10. Pierre Trentin (Fra) 1.09,78. ALPHEN AAN DEN RIJN De Lei'dse 2e klasser Lugdunum heeft gisteravond op sportcomplex De By- len in Alphen aan den Ryn in een oefenwedstryd met 3—3 geiyikge- speeld tegen Alphense B. Door zeer zwak spel van de achterhoede keken d)e Leidenaren al na 25 minuten te gen een 20 achterstand aan. Eerst na slecht ingrypen van De Klerk ken Van Soest 1—0 aantekenen en enke le minuten later was het weer raak toen V. d. Nieuwendyk profiteerde van een misverstand in de achter hoede van de kikkers. Het gevaar van de Lugdunum-aan vallen kwam hbofdzdkelyk van de snelle linkerspits Pynackers, die ech ter in de tweede helft terugviel. Vlak voor het rustsignaal werd het toch nog 2—1 door Koos van Es. Ook in de tweede helft Weef de organisatie in de Lugdunumpio:g zoek. Koos Bekooy, de beste speler van het veld, zag na een kwartier kans keeper Van de Werff voor de tweede maal te passeren, 2—2. Lugdunum wilde méér en dit re sulteerde in een fraai doelpunt van Sohilthuizen die, door twee Alphense spelers gehinderd, toch kans zag de bal onhoudbaar in het net te wer ken: 2—3. De wadstryd, die 6teeds harder werd, leek beslist, maar door een snelle Alphense counter, opgezet door V. d. Nieuwendyk, zag Nico Ver- woerdt kans de gelykmaker te sco- Alphense Boys kan, zoaJs het gis teravond speelde, met veei vertrou wen het komende voetbalseizoen te-t gemoet zien. LEIDEN De opgaande lijn die UVS afgelopen zondag in het oefenduel tegen RBC zo stevig leek te pakken werd gisteravond door de blauwwitten plotseling weer losgelaten. De Leidenaars die hard bezig zijn om de juiste aanvalspatro- nen te vinden kwamen tegen eersteklasser Wilhelmus eigenlijk alleen maar in de eerste helft tot een redelijk niveau. Daarna zakte UVS organisatorisch en conditioneel snel weg. De oefenwedstrijd tegen de nieuwe Voorburgse eersteklasser, die al sinds 22 juni in training is, eindigde tenslotte in een 11 gelijkspel. Nu is dat uiteindelijk resultaat in wezen natuurlijk nog niet zo erg be langrijk. Juist in een oefencampag ne gaat het vooral om de manier waarop zoiets tot stand komt. En die bleek gisteravond bij UVS nog voor verbetering vatbaar. Oefenmeester Van Schooten was naderhand één van de eersten die dit direct onder kende. Van Schooten: "We zijn nog niet zo heel lang in training en persoon lijk geloof ik dat we pas over een week of twee, drie op een redelijk ni veau zijn". Evenals in het duel tegen RBC stopte UVS zijn beste acties in het eerste gedeelte. Door stuwend werk van het middenveld, waar Jan Leget een beste wedstrijd speelde, verkre gen de blauwwitte spitsen enkele aantrekkelijke mogelijkheden. Kansjes voor Ton Bakker en Frits van der Heiden bleven echter onbe nut, terwijl de man die het Leidse aanvalstrio completeerde, Jan Ver ver, vooral opviel door zijn tentoon gespreide "werklust". Van Schooten: Ze ilea Gisteren is op het IJs- selmeer bij Medemblik onder ideale weersomstandigheden de strijd om het Europees kampioenschap zeilen in de Tornado-klasse begonnen. De uitslagen van de eerste wedstrijd is: 1 Frasnr (Eng), 2. Camp bell-Ja mes (Eig). 3. Vogler (WDld), 4. Prack (.Oost), 5. Spengler (Wdld) 17. Willemse (Ned, 33. Van der Kiest ICNed), 36. Hendrikse (Ned.). "Jan Verver behoort momenteel tot de weinigen die conditioneel gespro ken één volle wedstrijd kunnen uit spelen". UVS, dat het zonder de zon dag geblesseerde Arie Lagendijk moest stellen, kwam gaandeweg tot de ontdekking de Juiste combinaties moeilyk te vinden waren. Verrassen de passes waren er nauwelijks en ook organisatorisch bleek de zaak niet altijd te klopepn. Het gaf Wil helmus, dat afgelopen zaterdag FC Vlaardingen versloeg met 3—2, in ieder geval wel de gelegenheid om gevaarlijke tegenstoten voor te be reiden. Schoten uit de tweede lijn van Gerard Durand en Reinier van de Vaart zorgden voor enkele lasti ge reddingen van doelman Wijnand Sloos. Daardoor kon het ook gebeu ren dat Wilhelmus kort voor rust aan de leiding kwam. Middenvelder Loek van Noord rondde een solo door het hart van de UVS-verdediging af met een knappe treffer: 0—1. UVS had het antwoord na rust echter snel bij de hand. Kort na de hervatting kopte Frits van der Hei den een voorzet van Jan Verder dia gonaal achter doelman Martin Dom burg. Die gelykmaker betekende" jammer genoeg geen stimulans voor de formatie van oefenmeester Van Schooten. Krampachtig en daardoor ook vaak te gehaast bleef UVS zoe ken naar het juiste verband. De wis sel van Jeugdspeler Bert Kort voor Fred Fillipo bracht daarin geen ver betering. Spaarzaam kwam de Leid se hoofdklasser tot oogstrelende si tuaties, waarbij vooral de beide vleu gels opvielen door hun gebrek aan effectiviteit. Het gebruik van de bui-* Spelmoment uit de wedstrijd UVSWilhelmus. .Yew Yëfcteew LXE "ZXCW KJIE.T&. AAMTREkTr A/AM VB Moavcwoe' ueeeuvz 57o KiioMeTöS HsJ ALS RAZEMDE. BLUFT CöO<2F?AZeM... Door Simon van Mei j gaarden tenspelval door de Voorburgers, die ondanks hun veel langere voorberei dingstijd conditioneel gezien toch nauwelijks beter waren dan de blauw witten, maakte UVS tenslotte bijna vleugellam. Jan Leget probeerde met een paar hoge voorzetten daar nog wel onderuit te komen, maar doel man Martin Domburg was voor zijn heiligdom keer op de keer de sterkste in de lucht. Even leek het er toen nog op dat Wilhelmus de volle winst zou pak ken, toen kort voor het laatste fluit signaal van scheidsrechter Egberts een kopbal van Jan de Jong het Leid se doel teisterde. Doelman Sloos red de het nog, maar moest daarna hulp van de doelpaal krijgen om een schuiver van Gerard Durand in twee de instantie te weerstaan. Zo bleef de terechte 1—1 op het nippertje toch nog overeind staan.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9