Overheidssteun geeft landbouw wat verlichting Gezin krijgt helft meer huishoudgeld Tuchtcollege ontzegt arts voor leven ambt Hernieuwde acties van boeren dreigen Meer bloemen verkocht f|Q2EnSQSIQID Uitstel belasting betaling Vrouw van arts voor rechtbank Uit in de Randstad Invalideman (61) wil bushalte niet vlak voor zijn woning In komende decennia Dienstplichtige wil op wenken bediend worden in eetzaal DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1974 PAGINA 7 Steunprogramma kabinet onvoldoende geoordeeld DEN HAAG Hernieuwde acties van boeren zijn op betrekkelijk kor te ter mi In allerminst uitgesloten nu de lanlbouw de steunmaatregelen van het kabinet Den Uyl onvoldoen de vindt. ..De maatregelen van de regering zijn een belediging voor boer en tuinder" zo zei gisteravond woord voerder K. Olieman van de meer dan de**4g actiecomités van boeren en tuinders. De actiegroepen zullen defintieve eisen voor wat langere ter mijn gaan opstellen. Om aan die ei sen (die met de centrale landbouw organisaties zullen worden bespro ken) cracht bij te zetten zullen er mogelijk weer acties komen. Drs. Rinse Zijlstra, de oencale landbouworganisaties was wat gematigder in zijn kritiek. Maar ook de landbouworganisaties vinden het steunprogramma van de rege ring onvoldoende. Aan de hand van de nota over de inkomenspositie van land- en tuinbouw, die eind deze week aan de Kamer wordt voor gelegd zullen zU hun definitieve oor deel voo-leggen aan regering en par lement. Tijdens het langdurig beraad van landbouworganisaties en ac- tiegroeoen, dat gistermiddag werd gevoerd, is het niet tot een breuk gekomen. „Maar de actiegroepen heb ben wel een wat andere zienswijze" aldus woordvoerder Olieman. Zij willen een BTW-compensatie van vier procent in afwachting van een tussenti-dse prijsverhoging van vier procent, die volgens hen in Brussel moet worden bereikt. De regering wil niet verder gaan dan een BTW- compenr-atie van 1,75 procent, terwijl minister Van der Stee (landbouw), een tussentijdse prijsverhoging van vier procent slechts als een van de mogeliikheden voor inkomensverbe tering van de boeren tijdens het ko mende overleg in Brussel aanduidde. DEIN HAAG Het pakket steunmaatregelen vain het kabinet-Den Uyl, gistermiddag gepresenteerd door landbouwminister Van der Stee, beteknt voor boer en tuinder gemid deld een verbetering van f 1000 tot f 2000 van de snel verslechterende inkomenspositie. Ik heb niet de illusie dat de nood van 1 september tot 1 februari ko- door dit overheidsingrijpen volle dig verdwijnt" aldus Van der Stee in een toelichting, „wel wordt enige verlichting in de moeilijke situatie ring ge ooden". mend Jaar. Daarmee is 120 mil- riet pakket maatregelen, waartoe t relaltie wordt gelegd met het In- komen. Daarover moet nader .kaoinet heeft besloten, ziet hoofdlijnen als volgt uit een btw-compensatie van 1,75 pet niseerde landbouw; Joen gulden gemoeid. Liever dan "de resterende vijf prooent zal de btw-compensatie wil de rege- volle industriële prijs moeten wor den neergeteld. De regering wil zo ook komen, tdt besparing op het aardgasverbruik; Uitstel DEN HAAG Staatssecretaris v. Rooijen (Financiën) heeft besloten de termijn van in 1974 opgelegde, voorlopige en nader voorlopige aan slagen inkomstenbelasting over het jaar 1973 op te schorten tot eind 1974. Dit betekent dat dergelijke aan slagen, zonder dat men daarvoor een verzoek behoeft in te dienen, niet eerder dan eind dit jaar betaald be hoeven te worden. In deze gevallen zal over de uitstelperiode tot eind dit Jaar geen rente in rekening worden georacht. Deze maatregel, die een alge meen karakter draagt, is vooral van belang voor de zelfstandige onderne mers die in acute liquiditeitsmoeilijk heden verkeren, aldus het ministe rie van Financiën. LEEUWARDEN De vrouw van een arts uit Heerenveen moet op 3 september voor de rechtbank in Leeuwarden verschijnen omdat zij twee Friese ziekenfondsen heeft op gelicht. Haar man, de arts van D., die in middels directeur is van een zieken- huis in Heerenveen declareerde als apotheekhoudend huisarts bijna een half miljoen gulden teveel voor ge neesmiddelen bij de ziekenfondsen. De vrouw moet voor de rechter ver- schijnen omdat zij de boekhouding I van haar man verzorgde. De zaak kwam in september vorig Jaar aan het licht. De ziekenfondsen stuurden de arts een rekening van ruim 465.000. Eerst bood hij aan dit bedrag terug te storten, maar wei gerde toen hij hoorde dat Justitie er aan te pas zou komen. Boos echtpaar dropt baby bij sociale dienst AMSTERDAM Een boos Suri naams echtpaar liet deze week een twee maanden oude baby achter op het bureau van sociale zaken in Am sterdam omdat het zijn zin niet kreeg. Het stel wilde financiële steun voor de verzorging van het kind. dat tiJdelijK onder hun hoede wac om dat de moeder voor "n operatie naar het ziekenhuis moesta Toen een ambtenaar van de dienst liet weten dat daar veel formulieren en geduld 'r voor nodig zijn, vertrok het zeer ver- 1 ontwaardigde echtpaar. Even later waren man en vrouw ;i van hun woede bekomen en wilden S Zij het kind ophalen. Maar de dienst was al gesloten en de baby was overgebracht naar een kindertehuis. de vlees prod uk tio zal in ons land vanaf 1 oktober volledig worden uit gevoerd. Ook kamt er een reclame campagne voor rundvlees. alle zelfstandigen (dus niet al leen landbouwers maar ook mid- denstanders) behoeven de dit jaar Overtrokken opgelegde voorlopige belastingaan slagen over 1973 niet per 1 oktober maar pas aan het eind van dit jaar te betalen. Voor dit uitstel SuWen, Van der Stee noemde de reel wordt géén rente berekend; verdergaande eisen de OUeroorschotregeltag wordt »Ieer "vertrokken verlengd tot 1 Juli van het komende Jaar, de prijsverhogingen die per 1 augstus zijn opgetreden zul- AMSTERDAM Shaffytheater: 16, 17, 20, 21 en 22 aug. 20.30 uur Hauser Orkater op avontuur; 17 aug.: 22.00 uur „De drie roomsoezen"; 20 aug. 22.00 uur Zigeunerkapel Kabani: 21 aug.: 22.00 uur Jazz met di verse groepen; 22 aug.: 22.00 uur Jazz O' Maitic Five; Stadsschouwburg: 16 t/m 18, 20, en 22 aug.: Int. Folkloristisch Danstheater; 19 en 21 aug.: 20.00 uur La Bohème, Ned. Opera stichting; Nieuwe de la Mar Theater: vanaf 20 aug. t/m 1 sept.: „Slippers", mjn.v. Jeroen Krabbé en Willeke Albert!;. ROTTERDAM De Doelen: 17 aug. 15.00 uur Orgelconcert, Ton Koopman; Rotterdamse Schouwburg: 16 t/m 18 en 20 t/m 24 aug. „Die lustige Witwe", Hoofdstad Operette. DEN HAAG Theater Pepqn: 16 eo 17 aug. 21.00 uur „Een klein concert", Lise- lore Gerritsen, Laurens van Rooyen en Harry Sacksioni; Kurzaal: 15 t/m 17 aug. 20.00 uur Mounties-show m.m.v. Seth Gaal- kema. LEIDEN Marekerk: 16 aug. 20.00 my Orgelconcert door de Franse organist Jean Langlais. UTRECHT De door proeven met chemicaliën vier jaar geleden 100 prooent invalide geworden 61- jarige Utrechter Th. H. Forée heeft woensdag in kort geding de presi dent van de rechtbank in Utrecht gevraagd de gemeente op te dragen de bushalte vlak voor zijn woning weer in de oude staat te herstel len. Om verkeerstechnische redenen is de bushalte onlangs gewijzigd, waardoor de bussen (ruim 200 per dag) sinds een paar dagen vlak voor het raam van de invalide man zou den stoppen. fcn dat is ondragelijk voor deze man", betoogde zijn raadsvrouwe mr Etty Bos-Veterman, die uiteen zet te dat haar cliënt een wrak is en tot geen andere bezigheden in staat is dan tot het gaan voor het algemeen belang en de overheid, maar het algemeen be lang bestaat in deze niet. Zijn cliënt moet alleen maar zien op te tor nen tegen de vierde madht". De raadsman van de gemeente wees het verwijt dat sprake zou zijn van een onrechtmatige daad van de hand. De nieuwe insteekhaven zou er met instemming van de invalide man zijn gekomen. Het kan best zijn dat er wel eens wat bussen voor zijn raam stoppen, maar regel is dat niet, omdat de insteekhaven bijna 30 meter lang is- „Elke burger heeft enige hinder te accepteren en het is te begril- pen dat een man als Forée daar wel licht meer last van heeft", aldus de raadsman van de gemeente. Hij gaf te kennen dat de rechtbankpresident Wat het aardgas betreft: voor het eerstkomende Jaar zal nog de oude prijs van f 8,11 per kubieke me- praat op 3 september in Brussel, waar de EEG-landbouwministers ver vroegd bijeenkomen. Minister Van der Stee tijdens het bekendmaken van maat regelen voor land- en tuinbouw. zitten en uitkijken. „Hij heeft geen niet mag oordelen over de vraag üf bezwaar tegen die bushalte, maar, de gemeente haar beleid in redelijk- wel tegen het feit dat door de ver- heid heeft gevoerd. „Mogeljik blaast plaatsing van de halte alle bussen de heer Forée de zaak wat op, om- nu voor het raam stoppen", aldus dat hij de hele dag uit het raam zit de raadsvrouwe. Niet alleen wordt, te kijken, hetgeen gezien zijn fysie- nu het uitzicht belemmerd, maar ook zou de heer Forée last hebben van lawaai en stank. „Natuurlijk moet de eenling opzij wijzen. ke toestand wel verklaarbaar Rechtbankpresident prof. mr. V. J. Dijk zal 22 augustus vonnis Een kort onderonsje tijdens een toevallige ontmoeting op Schiphol tussen Prinses Beatrix, pre mier Den Uyl en zijn vrouw Liesbeth, toen de premier en zijn vrouw op het punt stonden om van Schiphol via New York naar de West te ver trekken en de prinses net een vriendin had uitge wuifd die vertrok. ROTTERDAM De Hoogvlietse huisarts dr. L. E. C. kan zijn prak tijk voorlopig aanhouden. Hij heeft beroep aangetekend tegen de uit spraak van het Medisch Tuchtcol lege, dat heeft besloten hem voor het leven het ambt te ontzeggen. De appèlbeaandeling is binnenkort door het Haags? gerechtshof. Juni vorig Jaar heeft een aantal patiënten van de Hoogvlietse huis arts bij het Medisch Tuchtcollege klachten ingediend. De 57-Jarige uit Suriname afkomstige arts zou met hen op de behandeltafel ontuchtige handel, igen hebben gepleegd. Een Justitieel onderzoek naar de klachten heeft niet tot vervolging ge leid. Het Medisch Tuchtcollege in Den Haag is in juni voor het laatst voor de zaak-C. bijeen geweest. Drie weken later is de uitspraak gedaan. Zowel de behandeling als de uit spraak vond plaats achter gesloten deuren. Oe behandeling in hoger be roep kan openbaar zijn, maar dat hoeft niet. De uitspraak moet echter wel openbaar worden gemaakt. Dr. C. zelf had gisteravond geen commentaar op zijn ontzegging uit het ambt. Hij verwees naar zijn raadsman, de Amsterdamse advocaat mr. Benno Stokvis. Deze liet weten dat hij geen toelichting wilde geven zolang or nog geen eindbeslissing is. „De zaak is in feite nog onder de rechter," aldus mr. Stokvis. De andere tien Hoogvlietse artsen zijn eventueel bereid de patiënten van dr. C. over te nemen, behalve de patiënten die hem steeds hebben ge steund en herhaaldelijk voor moei lijkheden hebben gezorgd. „Die moe ten naar een arts buiten Hoogvliet zoeken. Wij weten trouwens niet hoe de zaak ervoor staat. Met C. heeft geen van ons tienen ook maar enig contact,aldus een van hen. Als ?en arts door het Medisch Tuchtcollege wordt berispt of ge waarschuwd kan hij in beroep gaan bij het Centraal Medisch Tuchtcol lege. Wordt een arts geschorst, krijgt nij een boete of een levens lange ontzegging uit het ambt, dan kan hij appèl aantekenen bij het ge rechtshof. Van de beslissing van het hof ka.r> hij ip cassatie gaan. UTRECHT De bestedingsruim te per huishouden zal ln het verdere verloop van deze eeuw met meer dan 50 pet. toenemen. Omdat tevens het aantal huishoudens toeneemt, zal „de markt" zelfs ruim warden ver dubbeld. Dat is allemaal mogelijk, omdat er door geboortedaling minder mondjes per gezin open gaan. Deze voorstelling doet marketing deskundige Jan H. E. Verkade in het reclameweekblad „Adformatie". waarin hij al eerder opzien baarde met zijn prognoses over de be volkingscijfers van ons land. In te genstelling tot de CBS-prognose, kwam de heer Verkade met een eigen futurologische berekening. Hij voorspelde een nog geleidelijk stij gende bevolking tot 1987, maar daar na zouden we gaan dalen tot onder de 12 miljoen rond de eeuwwisseling. Op basis van zijn eerdere bereke ningen, stelt de heer Verkade than6, dat de geboortedalingen geleidelijk de hele markt aan het doordringen zijn. Door de vruchtbaarheidsdaling (rond de eeuwwisseling niet meer een derde van die van 1972), ggaan de Nederlandse huishoudens oftewel „de zelfstandig bestedende eenhe den" uit steeds minder personen be staan- De heer Verkade verwacht dat er in 1987 4,7 min huishoudens zullen zijn en in 2002 bijna zes min. De bevolking in die huishoudens neemt evenwel af van ruim 13 min in 1987 tot 12,2 min in 2002. Waren er in 1972 nog 214.000 ba- bies, de heer Verkade verwacht dat het er in 1987 nog 113.800 zullen zijn en in 2002 slechts 96.800. ZelfS als geen verdere daling op treedt van de huwelijksleeftijd der meisjes, zal het aantal gezinnen (ko pende eenheden) gestaag blijven toenemen. Het verrassende effect daarvan op de huishoudbeurs zou gedeeltelijk teniet kunnen worden gedaan door meer samenwoning in de vorm van leefgemeenschapjes, zo als die nu hier en daar in steden en op het platteland al bestaan. Maar de heer Verkade verwacht dat deze ontwikkeling niet veel zal af doen aan de meest wezenlijke ver andering van de hPJitwiingsmimfp, Daardoor komt hij tót 24,5 pet. meer ruimte per huishouden in 1987, 46 pet. meer in 1997 en 53 pet. meer in 2002. De marktruimte stijgt in die tijd zelfs nog sterker: in 1987 is er 54 pet. meer ruimte in 1997 104 pet. meer en in 2002 zelfs 125 pot. meer ruimte. ARNHEM De dienstplichtige soldaten willen voortaan in de eet zaal op hun wenken bediend worden. "Er zo'iien obers moeten komen die ons een plakje kaas aanreiken als 't op is. Vrijwilligers zouden daar wat extra mee moeten kunnen verdie- Dat was een van de plannen die de WDM gistermiddag lanceerde, na dat ruim 200 soldaten van de leger plaats De Harskamp in staking wa ren gegaan tegen het naar hun zeg gen bar slechte eten. Nadat ze met spandoeken hadden gedemonstreerd kreeg de officier van piket een dui delijk eisen-pakket van de WDM- 'ers: "Beter en smakelijk eten met *n goed stuk vlees" Dat was de voor naamste eis, met verder vers brood en void >ende beleg. Verder willen zij voortaan tafelkleedjes om de eetzaal gezelliger te maken. Afdeüngvoorzitter Jos Beek noem de de a-ïtie een logisch gevolg van 'n jaar vergeefs onderhandelen over 't slechte voedsel in het plaatselijk overlegw-gaan en de voedingscom missie. Het WDM-hoofdbestuurslid Marcel Rensen noemde de actie een eerste mdersteuning van de WDM- reactie - de defensie-nota. De ver eniging eist daarin vooral het recht op goede maaltijden. Als de kwaliteit in de Kazerne slecht blijft zal de WDM een soort bonnensysteem in voeren, waarmee men zo nodig elders wel lekx ;r kan dineren. DEN HAAG De Nederlandse ge- leken met 1972. Dit blijkt uit een westen- In de drie grote steden koopt zinnen gaven vorig Jaar ruim drie- onderzoek van het produktsohap de huisvrouw naar verhouding veel honderd miljoen gulden uit aan voor siergewassen in Den Haag. snijbloemen, terwijl men in t noor- bloemen en planten. Daarmee steeg den van het land veel meer is ge-t de verkoop met vijf procent verge- De trouwste kopers wonen in het interesseerd in potplanten.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7