Grieks uittreden slag voor NAVO Le Monde :VS wilden val Makarios V.S. DREIGEN MET STOPZETTEN HULP Aan het front bij Nicosia Zuidflank ernstig verzwakt Impeachment-rapport belastend voor Nixon BRUSSEL (ANP/AP) Het NAVO-hoofdkwartier in Brussel is geschokt door het Griekse besluit om zijn strijdkrachten uit het Westerse bondgenootschap terug te trekken. De vertegenwoordigers van 15 bij de Noord Atlantische Verdragsorgainisatiie aangesloten landen zijn gisteren in spoedzitting in Brussel bijeen gekomen. De meeste vertegenwoordi gers hebben de hoop uitgesproken dat Griekenland's terugtrekking uit de organisatie slechts van tijdelijke aard is. Een en ander is door een NAVO-woardvoerder bekend ge maakt. DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1974 PARIJS (Reuter) De Ame rikaanse regering zaït aohiter de staatsgreep die leidde tot de val van aartsbisschop Makarios als president van Cyprus, zo schrijft het Franse blad Le Monde gaste ren. Eric Rouleau, deskundige voor het Middellandse Zeegebied van Le Monde, schrijft dait het doel was Makarios te vermoorden, op dat Cyprus binnen het Atlantisch Bondgenootschap zou kunnen worden gebracht hetzij door een de facto vereniging met Grieken land, hetzij door het verdelen van het eiland tussen Grieken land en Turkije. Het plan mislukte omdat Maka rios wist te ontsnappen en de Griekse mU&talitre regering enkele dagen later ten val kwam. „Washington kon de situatie niet langer controleren, het was niet langer mogelijk de ene junta in Athene door een andere te ver vangen, een „respectabele", het was zelfs niet mogelijk een poli ticus aan de macht te brengen die orders van de Verenigde Sta ten zou aannemen", aldus Rou leau. De Franse journalist haalt ver scheidene leden van de nieuwe Griekse regering aan volgens wie „de Amerikanen de Turken naar Cyprus lieten gaan. Alles gebeurt alsof de Amerikanen niet hun idee hebben opgegeven om het eilland te verdelen". Jlet draaiboek werd in Was hington opgesteld. Niet in het ministerie van Buitenland se Zaken, maar in het ministerie van Defensie en bij de Cntrale Inlichtingendienst (CIA)". „Als het waar is dat de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken Turkije het groene licht gaf (voor de inval op Cyprus) teneinde op andere wijze het doel van de mislukte staatsgreep daar te bereiken, blijkt daaruit dat hij die kracht van het Griekse natio nalisme op tragische wijze heeft onderschat", aldus Le Monde. De verdreven aartsbisschop ver weet woensdagavond op een pers conferentie in Londen de Ver enigde Staten de Turkse inval op Cyprus niet te hebben voor komen. „Ik ben buitengewoon te leurgesteld over de houding van de Verenigde Staten d!ie, zo ge loof ik, de Turken zouden hebben kunnen weerhouden Cyprus bon nen te vallen of Ininstens de agressie hebben beëindigd". Amerika zou dit door diploma tieke druk hebben kunnen doen. Volgens Makarios bewijzen de gebeurtenissen op Cyprus dat kleine landen niet kunnen Steu nen op die mogendheden die be weren vredestichters en bewa kers van de internaltiionale vrede te zijn. Hij verklaarde daarentegen Engeland dankbaar te zijn en noemde de Britse minister van Buitenlandse Zaken CaUaghan zeer hulpvaardig. vrouw Ex- Idi Amin lag dood in auto KAMPALA (AP) Het van ar men en benen ontdane lichaam van een van de vroegere vrou wen van de Oegandese president Idi Amin is aangetroffen in de kofferruimte van de auto van een arts. Deze arts overleed eer der deze week nadat hij zich zelf en zijn wouw en zeven kin- dern had vergiftigd. Dit is gisteren door de Oegan dese radio bekend gemaakt. Vol gens het ministerie van Volks gezondheid werd het lichaam van de vrouw, Kay Andro, dins dag gevonden. Sectie heeft uit gewezen dat de vrouw is dood gebloed nadat zij op volle wijze Androa die drie tot vier maan den zwanger was, was de zus ter van de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, luite nant Ondoga, wiens lichaam enkele maanden geleden in de rivier de Nijl is gevonden. De politie zegt te geloven dat de arts die maandag overleed zelfmoord heeft gepleegd nadat hij de vrouw illegaal had ge aborteerd. Androa's lichaam werd verpakt in een zak en kartonen dozen, in de kofferruimte van Moekasa's auto aangetroffen. Androa en Amin scheidden vo rig jaar. In mei van dit Jaar werd zij gearresteerd omdat zij In het bezit van munitie zou zijn geweest. De Griekse vertegenwoordiger, am bassadeur Anghelos Chorafas kon niet zeggen voor hoe lang Grieken land zich uit de NAVO heeft terug getrokken. Chorafas heeft niet meer gedaan dan de AJtlantisohe Raad op de hoogte gesteld van het besluit van zijn regering. Volgens een woordvoer der blijft Griekenland wel politiek lid van de organisatie. Secretaris-generaal van de NAVO Joseph Luns, arriveerde na afloop van de vergadering in Brussel. Voor de Jongste ontwikkelingen in het Cy prus-conflict moest hij zijn vakantie in hot Zwarte Woud onderbreken. Tegenover verslaggevers verklaarde hij dat de toestand er zeer ernstig uitzag en dat hij de gevodgen nog niet kan overzien. „In tegenstelling tot de veiligheidsraad van de VN", zo zed hij, .Jieeft de NAVO niet de bevoegdheid haar lidstaten te ver plichten iets te ondernemen''. Militaire waarnemers zijn van me ning dat na de Griekse maatregel een enorm gat is ontstaan in de zui delijke flank van de NAVO. De Griekse militaire terugtrekking uit de NAVO kan ook van invloed zijn op de luchtverdediging van het bondgenootschap, Eind vorig Jaar kwam namelijk het volledig geïnte greerde, semi -automatische luchtver dedigingssysteem gereed langs NAVO-grenzen die zich in een boog van 4.500 mijl uitstrekken van noord- Noorwegien tot het oostelijkste deel van Turkije. De laatste centra van dit systeem van radar, computers en andere elektronische apparatuur voor de be veiliging tegen vliegtuigen en projec tielen, werden operationeel in Juist het gebied waar nu het conflict is uitgebroken: Griekenland en Turkije. „Het eventuele „gat" Griekenland in dit gecompliceerde elektronische systeem zal in élk geval worden op gevuld. Publicatie volgende week WASHINGTON (REUTER) In het impeachment-rapport dat de Juridische Commissie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft opgesteld staat dat de teksten van de bandjes die vorige week openbaar werden gemaakt het bewijs bevestigen dat oud-president Richard Nixon de leiding had van het verdoezelen van de Watergate-affaire. Boycot van vervoer naar Chili STOCKHOLM (Reuter) De in ternationale federatie van transport arbeiders (IFT) heeft haar zes mil joen leden opgeroepen tot een twee daagse boycot van alle vervoer van en naar Chili. De boycot zal 18 en 19 september worden gehouden uit pro test tegen de wijze waarop de Chi leense vakbondsleden door de militai re junta worden behandeld. De IFT, die momenteel haar Jaar lijkse congres in Stockholm houdt, zal later een delegatie naar Chili zenden om de situatie van de vak bondsleden daar te onderzoeken. Vakbonden erkend Zuidafrikaanse Bantoeleiders hebben het besluit toe gejuicht van twee mijnmaatschap- pijen voortaan de vakbonden van Afrikaanse arbeiders te erkennen. De Zuidafrikaanse regering erkent der gelijke vakorganisaties niet en dit voorbeeld werd in het verleden door de meeste ondernemingen gevolgd. De grote Anglo-American Corpora tion, die meer dan 250.000 Bantoes in dienst heeft, maakte dinsdag bekend dat zij bereid was voortaan de zwar te vakbeweging te erkennen. Woens dag nam de Johannesburg Consoli dated, met 60.000 Bantoe werkne-t amtk eenzelfde besluit. Portugese politie doodt demonstrant LISSABON (Reuter/ AFP)' De Portugese burgerpolitie heeft van nacht rond 1.00 uur (onze tijd), het vuur geopend op demonstranten die zich op het Rossio-plein in de hoofd stad bevonden. De demonstranten hadden in het sportpaviljoen van Lissabon een verboden bijeenkomst willen bijwonen ten gunste van de Volksbeweging voor de Bevrijding van Angola (MPLA). Volgens de eerste berichten werd een van de demonstranten gedood, en werden vijf gewond. Een van de gewonden zou een Duitser zijn. De demonstranten, verscheidene honderden in getal, waren naar het Sportpaviljoen gegaan ondanks het feit dat de regering en de op perbevelhebber van de strijdkrach ten de bijeenkomst verboden had den. Nadat ze door de politie bij het paviljoen waren tegengehouden, liepen ze in demonstratieve optocht langs de Avenida da Liberdade naar het Rossio-plein. Toen ze het plein wilden opgaan opende de politie het De MPLA is een van de bevrij dingsbewegingen wiens guerril lastrijders het Portugese leger in An gola tien Jaar lang hebben bevoch ten. Luchtramp in Venezuela: 47 doden CARACAS (AP) Een Venezo- laans vliegtuig met aan boord 48 pas sagiers is gisteren tegen een berg ge vlogen toen het een poging deed een landing te maken op het vakantie eiland Margarita, zo is door functio narissen bekend gemaakt. Volgens de eerste berichten heb ben 10 personen de ramp wellicht overfeefd. Het vliegtuig was eigen dom van de Venezolaanse maat schappij Aeropostal. Een arts van het ziekenhuis van Porlamar, dat op Margarita ligt, heeft echter verklaard dat slechts een persoon, waarschijnlijk de twee de piloot de ramp heeft overleefd, Margarita ligt ongeveer 25 kilome ter van de Venezolaanse kust in de Caraïbische zee. Volgens een piloot van een ander vliegtuig dat op het moment dat de ramp geschiedde in de buurt was, sloeg het toestel tegen de berg te pletter toen de piloot pro beerde op het met een dicht wolken-* dek overdekte vliegveld te landen. Ex-president Nixon is zijn privé-strand kwijt. Dit deel van het strand van Californië werd ge woonlijk voor het publiek gesloten als de president in zijn buitenhuis San Clemente verbleef, maar nu hij is afgetreden is het strand gewoon voor iedereen toegankelijk. Het buitenhuis staat rechts tussen de palmen en is vanaf het strand niet te zien. Geen wapens voor Turkije en Griekenland WASHINGTON (AP) De Amerikaanse regering heeft Griekenland en Turkije gewaarschuwd dat zij geen militaire hulp meer van de Verenigde Staten zullen ontvangen wanneer zij een oorlog beginnen. „De Amerikaanse regering is ervan overtuigd dat een overeenkomst alleen maar kan worden be reikt door terugkeer naar de onderhandelingstafel en dat alleen dan de vrede en stabiliteit op het eiland kan worden hersteld", aldus woordvoerder van Buitenlandse Zaken Robert Mc- Closkey. McCloskey zei verder dat minister Henry Kissinger en andere Ameri kaanse topfunctionarissen er niet van overtuigd zijn dat Griekenland zich uit de NAVO heeft teruggetrok ken. „We zijn nog niet tot een volle dige beoordeling gekomen van de verstrekkendheid van de Griekse be doelingen", aldus McCloskey. McCloskey beschreef de diplomatieke rol van de Verenigde Staten in de kwestie Cyprus als „aktief'. President Ford heeft inmiddels te lefonisch contact gehad met minis ter Callaghan en premier Wilson. Op het Witte Huis heeft Ford de toe stand besproken met minister Kissin ger en onderminister van Buiten landse Zaken Joe Sisco. Voor de tweede achtereenvolgende dag liet het ministerie van Buiten landse Zaken weten dat de Ameri kaanse regering voor de vorming van een autonoom gebied voor de Turkse minderheid Cyprus is. McCloskey zei dat hoewel Grieken land als de Grieks-Cyprioten dit principe hadden aanvaard. De onder handelingen in Genève zijn voorna melijk op de voorwaarden vastgelo pen. Wanneer twee bondgenoten een oor log beginnen", zo zei McCloskey, moet het duidelijk zijn 'dat zij niet hoeven te rekenen op de verlening van militaire steun door de Verenig de Staten". Inmiddels is een tweede spoedzitting van de Veiligheidsraad over Cyprus, Kopieën van het rapport, dat vol gende week in zijn geheel wordt ge publiceerd, zijn gisteren onder de le den van de juridische commissie ver spreid. Het rapport is de vrucht van een maandenlang onderzoek van de commissie dat veertien dagen gele den leidde tot drie artikels waarin de afzetting van de president werd aanbevolen. Het onderzoek heeft on geveer 4,5 miljoen gulden gekost. Het rapport zegt dat de drie tek sten (van bandjes) die Nixon op 5 augustus openbaar maakte „een bevestiging vormen van het bewijs, dat al overtuigend was. dat de pre sident bewust leiding gaf aan het in de doofpot stoppen van de inbraak in het Water-gate-gebouw". Verder zegt het rapport dat „pre sident Nixon, kort na de inbraak op 17 juni 1972, persoonlijk zijn onder geschikten opdracht gaf actie te on dernemen om het onderzoek naar de inbraak uit te stellen, te hinderen en tegen te werken, om de namen van de verantwoordelijke mensen in de doofpot te stoppen en geheim te houden en hen te beschermen, en om het bestaan en de strekking te verhullen van andere onwettige en heimelijke activiteit". Als commentaar op het impeach- ment-artikel waarin Nixon wordt beschuldigd van misbruik van presi dentiële bevoegdheden zegt het rap port: „In enkele van deze gevallen bleken zijn pogingen om misbruik te maken van uitvoerende bureaus niet succesvol". Hier wordt echter t „Het impeachment-proces is bedoeld I om vast te stellen of de president nog geschikt is in funktie te blij- ven, niet om de vraag te beantwoor- den of hij moet worden gestraft voor misdaden uit het verleden". Het rapport is opgesteld door de 21 democraten van de Commissie en j door 6 republikeinen die voor im- peachment-artikels stemden. Een minderheidsrapport van 10 repu- I blikeinen die tegen alle drie de im- peachment-artikels stemden maar i na de publikatie van de teksten aan- j kondigden wel voor impeachment te zijn zegt dat de president „niet geheel alleen" het in de doofpot stop-; pen op gang bracht". Dit Republikeinse rapport erkent wel dat Nixon schuldig was aan te-, genwerking van de rechtspleging, al dus kringen rond de commissie. Demonstratie Naar schatting 300 Jongeren hebben gisteravond in Lis sabon gedemonstreerd voor onafhan kelijkheid in Angola. Zij trotseerden de gummiknuppels van soldaten en leden van de oproerpolitie en schreeuwden leuzen als „fascisten" en i „weg met de nieuwe geheime politie". Voor de demonstratie was geen ver gunning gegeven. Het was de eerste maal sinds de omwenteling van april dat een groep betogers regelrecht in ging tegen de richtlijnen van het le- l die om ongeveer 01.30 uur (onze tijd had moeten beginnen uitgesteld. De raad komt nu hedenmiddag om 16.00 uur (onze tijd) bijeen. In de eerste spoedziting die vanochtend vroeg plaatsvond had de raad een Britse ontwerp-resolutie aanvaard waarin de strijdende partijen op Cyprus werd gevraagd onmiddellijk alle mi litaire acties te beëindigen en onver wijld de onderhandelingen te her vatten voor een herstel van de vrede op het eiland. Aan het besluit om de tweede zitting uit te stellen tot vanmiddag waren intensieve privé-gesprekken vooraf gegaan waarbij met name de niet- gebonden landen betrokken waren. FORD NAAR JAPAN NICOSIA (AP) Ten oosten van Nicosia strékte hot Turicse front zich gisteren uit over een lengte van rook, vlammen en uiiteenbarcaten- d'e granaten. Het oorlogsgeweld daJt opnieuw is uitgebroken joeg een gordijn van zwarte en gele rook op tegen de bergen van Ky- renia, die vanuit Nicosia gezien wijwei aan het oog werden ont trokken. De Turkse opmars kon duide lijk worden gevolgd vanaf de oude weg van Nicosia naar Fa_ magusta, die wij vanuit Nicosia een tiental kilometers zijn opge reden. Langs de weg sloegen ar tilleriegranaten in, fonteinen van droge aarde de lucht in werpend). Door onze verrekijker konden wij zien hoe tanks in de verte oprukten. Het waren duidelijk Turkse tanks die aanvallen uit voerden op Meine haarden van verzet waar Grieks-Cyprische eenheden felle weerstand bleven bieden ondanks de eerdere lucht aanvallen. Sommige Griekse eenheden trok ken zich terug. Een bezwete of ficier die in een jeep aan het hoofd van een kolonne met ge vechtswagens en luchtafweerge schut reed riep ons toe: „Is de weg naar Nicosia vrij? Hebben de Turkse tanks de weg afgesne den?" Dat was inderdaad gebeurd. Het konvooi doeg een zijweg in. Een andere Griekse officier zei dat men op weg was ter verster king van die verdediging van Ni cosia. Wij wilden verder de weg op rijden in dé richting van waar uit het konvooi was gekomen. Een officier schreeuwde ons toe: „Ga niet varder. De Tuilken kx>- Eerder in de morgen hadlden wij geprobeerd de nieuwe weg naar Faimagusta op te rijden, maar al in de buitenwijken van Nicosia, een industriewijk, floten de ko gels om ons heen. De witte vlag die wij uit het raampje van onze auito hadden gestoken maakte geen verschil. Er werd toch op die auto gescho ten, dus gingen we maar terug. Een groepje Griekse maliltadren. dat zich verschanst had in een faJbriek, trok zich ook op het centrum van de stad terug. Tot gisteren hadden de Griekse Cy prioten Turkse stellingen ten oosten van Nicosia beschoten, maar nu waren de rollen kenne lijk omgedraaid. Een rookwolk stijgt op van de plaats waar in Nicosia een bom gevallen is. De auto's op de voorgrond staan op het parkeerterrein van het Hilton hotel in Nicosia. WASHINGTON (AP) Het be zoek dat president Ford eind dit Jaar aan Japan zal brengen wordt waar- schijnlijk gecombineerd met een reis naar West-Europa, waar de nieuwe president directe en persoonlijke con tacten zal kunnen leggen met de re- geringsleidens van Amerika's bond genoten. Amerikaanse funktionarissen noemden zo'n gecombineerde reis zeer wel mogelijk en een logische ontwikkeling. Het Witte Huis maakte eerder be- kend dat Ford een uitnodiging van de Japanse regering heeft aanvaard en dat het bezoek zal plaatsvin-* den op het eerst mogelijke tijdstip dat beide partijen gelegen komt. L Volgens bronnen in het Witte Huis zal Ford op een Westeuropese tournee Londen, Parijs, Rome en Bonn aandoen. Het is niet waar schijnlijk dat de gehele NAVO voor een officiële topontmoeting bijeen zal worden geroepen. Zuid-Afrika verhoogt defensie uitgaven KAAPSTAD (Reuter) Zuid- f Afrika gaat zijn defensie-uitgaven in het lopende jaar met 50 procent ver hogen, zo heeft de minister van Fi nanciën Ni colaas Diederichs gisteren in zijn jaarlijkse begroftingstoespraak De bijna 500 miljoen rand (onge- veer 2 miljard gulden) die de begro- J ting 1973-1974 voor defensie omvat wordt met 230 miljoen rand <920 miljoen gulden) verhoogd. Het groot- ste deel van de militaire uitgaven j is bestemd voor de aankoop van wa- t pens. Volgens minister Diederichs geeft f de politieke situatie in andere delen van Zuidelijk-Afrika geen directe re-, den tot zorg. "Maar het is duidelijk' verstandig voor ons om onze defensie r tegen elke eventualiteit op te bou- De minister kondigde tegelijkertijd; 1 een aantal belastingverlichtingen, aan.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 6