STRAUSS LAATSTE WERKEN Grateful Dead: bereikbaar Mindszenty als martelaar DE SPEERS BLIJVEN Vikki Carr: gooi naar de Nederlandse markt van Zijp Dubbele Dubliners Dr. John Jubileum-voetreis van Bertus Aafjes RichardHouygh in het kielzog van Bounty DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1974 PAGINA 15 Vikki Carr Ms. America Vik ki Carr CBS 75660. De titel van de nieuwe plaat van Vikki Carr kan niet juister zijn. Want Vikki Carrs grootste triom fen werden allemaal geboekt in de Verenigde Staten. Daar behoort ze al vele jaren tot die groepen artiesten die vaak op de kleuren- buis verschijnen. Vikki was al ve le malen "special guest" in shows van mensen als Carol Burnett, Tom Jones, Dean Martin, Ed Sul livan, Jackie Gleason en de in ons land minder bekende Smother Brothers. Ze heeft een fraai ge polijste stem, die vele mogelijkhe den heeft, maar die toch het best tot haar recht komt in wat lang zamere melodieuze liedjes. Die zijn er op de nieuwe elpee volop te vinden zoals het fraaie Danny's song en het overpopulaire Killing me softly with his song. Maar ook met riummers als "I would be your friend", "We didn't know the tame of day' en "Rescue me' weet Vikki Carr, die begon als zangeres in een nachtclub, best raad. Verder vindt u op de plaat •Baby don't walk out on me", "This girl gonna cry", Somebody loves you'. Neither one of us', 'Last song' en niet te vergeten de titelsong Ms. America. In Nederland is Vikki Carr er nog niet in geslaagd zich in de kijker te plaatsen, maar mis schien wordt daarvoor met deze nieuwe schijf de eerste stap gezet. De kwaliteit is er. B.V.L. STEEDS DE NIEUWSTE GRAMMOFOONPLATEN Barry White levert weer goed werk Together brothers Barry White Love Unlimited en The Love Unlimited Orchestra Philips 6370 209. Een van de meest gedraaide platen uit mijn hele discotheek is de langspeler "Rhapsody in whi te" van Barry White en zijn Love Unlimited-orkest. Een fabelach tig goede schijf met heerlijk in strumentaal werk met een duide lijke soul inslag. Een sterk op het ritme gebaseerde muziek met een reeks inventiviteiten waardoor 'n totaal eigen sound ontstond. Vandaar dat ik ook bijzonder benieuwd was naar de nieuwe plaat diie dezer dagen werd uitge bracht. Het is de originele sound track van de film "Together bro thers" waarvoor Barry White de muziek verzorgde. Ook ditmaal blijkt weer, dat Barry White een uitstekend com ponist en orkestleider is. Nummers als Somebody's gonna off the man (eenmaal uitsluitend instru mentaal en eenmaal met de don kerbruine stem van mr. White), Alive and well, Find the Main Bros en People of tomorrow are the children of today, blinken uit door een goede timing en het zoeken naar en vinden van nieuwe mu zikale wegen. Soundtracks hebben in negen van de tien gevallen weinig boei ends in zich. Immers, ze zijn be doeld om de rolprenten van de noodzakelijke achtergrondmuziek te voorzien. Valt het visuele ele ment weg dan blijkt de muziek ook maar in spaarzame gevallen te boeien. De klanken die Barry White en zijn mannen produceren vormen daarop een gunstige uit zondering. Ook zonder beelden blijven de muzikale prestaties van "Together brothers" recht over eind. Als we toch een "schoon heidsfoutje" van de plaat zouden moeten noemen dan is dat het feit dat de plaat 21 fragmenten bevat, zodat er nog al veel pauzes in zit ten. Dat verstoort wel een beetje het continue luisterplezier. Overi gens zou ik de plaat daarvoor echt niet wiMIen missen. B,v.L. Richard Strauss: Concert voor hobo en klein orkest en Hoorn- concert nr. 2 in Es-groot door het Berlijns Filharmonisch Orkest onder leiding van Herbert von Karajan met Lothar Koch, hobo en Norbert Hauptmann, Hoorn. DGG (stereo)2530439. Het Hoboconcert met klein or kest en het tweede Hoornconcert behoren tot de laatste werken van Richard Strauss. Het (hioboooncert schreef hij in 1945, vier jaar voor zijn dood. In dit werk klinkt een bijna gewijde loutering door. Het kan niet toevallig zijn dat Strauss de als solistisch instrument ver waarloosde hobo met zijn vra gend en vragend geluid voor de hoofdrol koos. Geen van beide concerten is bijster verrassend. De opbouw is in beide gevallen klassiek. Maar wat wel verbaasd is dat de oude Strauss (hij was rond de tachtig) zijn grote gaven op het gebied van de orkestratie nog even fris en gul in de partituur legt. Een groot scheppend talent, door de Jaren in zijn ambachteljjikheüld onverlet gebleven. Dat is te meer speciale aandacht waard omdat bij Strauss meer dan een halve eeuw zit tus sen het voorgaande orkestrale concertwerk en het nu door het Berlijns Filharmonisch Orkest opgenomen tweetal. Ik heb overigens wel het ver moeden dat dirigent Von Kara jan in het hoboconcert de bedoe lingen van de componist niet op timaal gestalte geeft met de nogal monumentale aanpak, die de hobo soms bijna laat verdwalen in t orkest. Dat is dubbel Jammer om dat Lothar Koch als solist een werkelijk fenomenale prestatie le vert. Hij tovert uit het instrument een bijna onbeperkt aantal tin ten, maar willen die goed tot hun recht komen dan moet het orkest (en zijn dirigent!) wat meer in de coulissen terug. Het vereist in het algemeen een flink stuk sub tiliteit en daarmee wordt niets nieuws gezegd flair en naar buiten gericht zijn, waren altijd meer op de voorgrond tredende karaktertrekken van Karajan dan dichterlijk naar binnen ke ren. Daarom is van evenwicht tus sen solo-instrument en orkest in het veel uitbundiger hoornveelcon- cert duidelijker sprake. Het stuk is vooral boeiende mu ziek om de rijke melodieën die dan een mooie wereld doen vermoe den. Hat is wed vreemd om daar bij het jaartad van onltótaan, 1942 te plaatsan. H.M. Grateful Dead from the Mars hotel Grateful Deadrecords 59302 U. Grateful Dead is er in principe niet om rock en roll te brengen of om concerten te geven, nee Grate ful Dead is er om high van te wor den. Om Jezelf te vergeten en daardoor al het andere bewust te zien. Zo ongeveer typeert Jerry Gar cia de muziek van zijn hecht sa- mengetimmerde groep. Garcia, van wie onlangs nog een solo-LP verscheen, kan worden beschouwd als de leider van Grateful Dead, hoewel die groep eigenlijk geen hiërarchie kent. Hoe kan het ook anders met een formatie die zo vooruitstrevend is. Men het eigen label Grateful Dead Records, een bedrijf waarbij 150 man in dienst zijn, wordt druk geexperimen- teerd. De distributie van de pla ten is in eigen handen, de LP's wordt een lange omweg bespaard en gaan via onafhankelijke perso nen direct naar de detaillist. Dat doet Grateful Dead niet om zich zelf te verrijken, maar om zo on afhankelijk mogelijk te zijn. Een situatie die dan weer voorname lijk ten goede moet komen aan de muziek van de groep. En dat is dan nog altijd muziek, waarvan je moet houden, zo blijkt op de LP Grateful Dead from te Marshioitell. Anders dan de futuristische titel zou doen vermoeden, rijst de in druk dat Grateful Dead muzikaal veel makkelijker te bereiken is. De muziek is "normaler", in de zin an vloeiender. De groep is in ieder geval erg "hoog" gegaan om de luisteraar high te laten wor den. P.d.T. The best of the Dubliners Vo lume 2 The Dubliners DALP 2/1942. Het onlangs versohenen twee de dubbelalbum met successen van de Ierse groep The Dubliners zal nooit, een plaatsje veroveren hoog op de Nederlandse hitpara de. Dat houdt geen veroordeling van de muzikale prestaties, die er geleverd worden, in, maar vloeit logisch voort uit het feit dat de muziek van The Dubliners niet bestemd is voor een groot publiek. De componenten van deze puur Ierse muziek zijn vijf stevig bebaarde jongemannen, die over gitaren, banjos, violen en fluiten beschikken en die ze wat meer zegt ook beheersen. Om de mu ziek van The Dubliners te kun nen waarderen, moet Je dacht ik zelf in Ierland geweest zijn. De sfeer geproefd hebben van de ty pische Irish pubs en kennis ge- maakj hebben met de aparte hu mor en zelfspot van de bewoners van het groene eiland. Diegene, die dat met eigen ogen gezien en met eigen oren gehoord heeft, kan de teksten van de lied jes waarderen, de humor en zelf spot die daar in schuil gaat op merken en het enthousiasme waarmee er gemusiceerd wordt begrijpen. Nogmaals muziek van The Dubliners is geen prestatie van het allerhoogste niveau. Juist de dieperliggende betekenis is van belang. De plaat bevat behalve 'n grooit aantal zogenaamde "tra ditionals", wat meer eigentijdse composities en teksten. En waar 't om de 'traditionals' gaat komt toch zo nu en dan de commercia liteit wel even om de hoek kijken. Maar het is een kniesoor die daar oplet. B.Vi. Mardi Gras Dr. John, The Nighttripper Atlantic 40554. Het lijken wel boemerangs. Steeds weer keren de LP's van mensen als Dr. John (die eigen lijk gewoon Malcolm Rebennack heet) terug als een soort repete rende aanslag op minder geoefen de gehoororganen. Na' t opnieuw uitgebracht album Gris, Gris uit zijn beginperiode met ondefi nieerbare vodoo geluiden, heeft nu de langduurder Mardi Gras 't daglicht gezien. Een LP is bedoeld als een soort overzicht van het werk van Mac Rebennack (en dr. John), die na het uitstoten van die eerste vodoo-klanken gelukkig ook neg iets anders heeft gedaan in zijn leven. Hij is later omge zwaaid naar de New Orleans rock en houdt zich nu bezig met het promoten van die muziek. De vo- doo-invloed is daarbij uitgeban nen. Dr. John (een gespleten per- soonlijkheid, want als Mac Re bennack werkt hij instrumentaal samen met erg groten) stoot niet meer alleen geluiden uit, maar probeert nu zelfs melodieus te zingen. Hoewel het er nog altijd op lijkt dat zijn stem ernstig is aangetast door de drank, moet je toch waardering hebben voor die poging. De muziek op Mardi Gras is daardoor in ieder geval heel wat beter verteerbaar dan voorheen 't geval was. Al is het nog lang niet om hoe ra over te roepen. P.d.T. „Een voetreis naar Rome", door Bertus Aafjes, 'geïllustreerd door Michale Berkhemer. Elfde druk, uitgegeven ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van de dich ter, met een terugblik door Mi chael van der Plas. Uitgever: Meulenhof. Prüs: f 25,—. Op 31 maart 1936 vertrok Bertus Aafjes, net weggezonden van het Groot-Seminarie in Warmond, voor een fietstocht van Amster dam naar Rome. Pas van Bazel af werd het, noodgedwongen, een vóettocht. Hij bereikte Rome op 12 mei, precies op zijn 22ste verjaar dag. De echo van zijn voetstappen werd pas tien Jaar later voor de buitenwereld hoorbaar, toen hij 't dichtwerk over zijn reis publiceer de. Wij weten het: hij oogstte er toen roem en verguizing mee. Roem door de fijnbesnaardheid van zijn poëzie, verguizing omdat hij in dit overigens een christe lijke sfeer ademende werkstuk de roomskatholieke ethiek geweld zou hebben aangedaan. Pater Creighton beschuldigde hem in De Linie van onkuisheid, waar mee het dichtwerk in de hoek van het schandaal belandde. Dat had in elk geval dit voordeel dat zeer veel mensen kennis namen van de poëzie van Aafjes. De beschul diging van de pater Was absurd, maar accentueerde nog eens de benauwende frustatie en enghar tigheid die bij de roomse geeste lijkheid leefde. Niet ten onrechte zegt Aafjes in de door Michel van der Plas geschreven terugblik: "Ik geloof.dat ik in mijn poëzie, en met name met "Een voetreis naar Rome", op een bepaalde wij ze profetisch ben geweest ten aan zien van een hele reeks ontwikke lingen in het katholiscisme van, zeg, de laatste vijftien Jaar". Bertus Aafjes verwoordde zijn voetreis in de hongerwinter 1944- '45, toen hij ondergedoken zat in een Fries dorp. "Iedere nacht, bij het schijnsel van een olielampje, schreef hij honderd regels van zijn gedicht". Ik heb altijd de stelling dat een kunstenaar in behoeftige omstan digheden moet leven om tot een hoogwaardige prestatie te kunnen komen als leuterpraat beschouwd. Maar iik ben wel van mening dait Bertus Aafjes "Een voetreis naar Rome" nooit met zulke poëtische gevoeligheid én gedrevenheid had .kunnen schrijven als daar in dat Friese dorpje, beroofd van zijn bewegingsvrijheid in een wereld van dreiging en kilte. O, wat moe ten zijn dromen tekeer zijn gegaan in dat kleine hokje waar hij ver bleef, zo ver van de onstuimige vrijheid die tijdens de voetreis zijn deel was geweest. Michel van der Plas heeft deze smaakvol uitgevoerde elfde druk van een passende, zeer verhelde rende .terugblik voorzien. R.P "Kardinaal Mindszenty" door Paul Lesourd. Uitgave van Nijgh en Van Ditmar, Rotterdam. Maar weinigen onder de hoge geestelijkheid hebben zo'n drama tisch en fel bewogen leven achter de rug als Josef Pehm, beter be kend als kardinaal Mindzenty. In 1944, op 52-jarige leeftijd werd hij tot bisschop gewijd, een half Jaar later arresteerden de Duitsers hem wegens hulp aan Jo den. Na de bevrijding werd hij tot opvolger benoemd van primaat kardinaal Seredi en meteen begon toen de heftige worsteling tussen Mindszenty en het communisme. De Hongaarse kardinaal toonde zich in die ongelijke strijd een uiterst moedig man. Hij nam geen blad voor de mond en bracht de Tlongaarse potentaten haarscherp hun wandaden onder ogen. Ach, als het Vaticaan in de oorlogsja ren eens de helft van Mindszenty's courage had bezeten In 1949 werd de Hongaarse kar dinaal na een schandelijk proces tot levenslang veroordeeld, in 1956 slaagde hij er tijdens de Hongaar se opstand in te ontsnappen en asiel te krijgen in de Amerikaan se ambassade in Boedapest. Daar verbleef hij vijftien jaar. Ten- slottè werd een regeling getroffen tussen Hongarije en het Vatfi- caan, die paus Paulus in staat stelde de bejaarde kardinaal naar Rome te laten komen. Mindszen ty ging met tegenzin. i Prof. Lesourd heeft nu de lan- ge lijdensweg van deze formida bele man geschetst. Dat is gebeurd geheel en al vanuit de roomskat holieke levensvisie. En daarmee is direct ook de beperking vap het boek aan gegeven. Mindszenty en zijn principes blijven voortdurend centraal staan. Weinig wordt er gezegd over de sociale toestanden in het Hongarije van vlak na de oorlog, over het klimaat waarin 't communisme kon opkomen en de macht grijpen. Lesourd laat Mindszenty zo ver boven iedereen en alles uittoornen dat hij nau welijks de namen van de vijan den van de kardinaal wil noemen. De auteur had er beter aan ge daan Mindszenty als produkt van zijn tijd te zien. RP. De Speers Wijven, door Gerard Rothuizen, Uitgeverij: J. H. Kok, prijs: f 17.50. Regelmatige lezers van het Ge reformeerd Weekblad en Trouw kennen de naam van Gerard Rot huizen. Hij levert regelmatig bij dragen aan deze bladen. Die ar tikelen heeft hij nu gebundeld en laten uitgeven bij J. H. Kok in Kampen met als ondertitel: Po litieke Meditaties. In het voorwoord verantwoordt hij die ondertitel als "een verle- genheidsgebaar, meer niet". Hij noemt het opzettelijk geen be schouwingen, maar meditaties omdat daar iets christelijks in zit, en dat was zijn bedoeling. De bundel eindigt dan ook met een stichtelijk vers: God is het die ik loven zal, ik loven zal als mijn Heer. Ik vermeld zin roem en eer, ik bewerk der bozen val. Al wie in Gods recht gelooft, gaat met opgeheven hoofd. Wie zich hierdoor laat afschrik ken mist enkele weloverwogen en degelijke artikelen niet altijd even origineel, maar wel bezon ken en afwisselend. Hij schrijft over de zaak Van Dis contra Ge rard Reve, de Pentagon Papers, de uitroeiing van de Indianen in Amerika, over Vietnam, Joan Baez en het Midden-Oosten. Het artikel waar de bundel zijn titel aan ontleent gaat over de ar chitect van Hitler, Albert Speer, waar Harry Mulisch eerder iets dergelijks over schreef in zijn Kapitein Bligh en Fletcher Christian door Richard Hough, verschenen bij Hollandia NV in Baarn (f32.50). Bilna twee eeuwen geleden werden in het Engelse plaatsje Spit-head voor de ogen van dui zenden nieuwsgierige zeelieden en burgers drie mannen opgehangen Alleen dit drietal kreeg de wette lijke onontkoombaar straf,, die 25 mannen hadden geriskeerd, toen zij aan boord van de Bounty be gonnen aan wat de bekendste muiterij van de geschiedenis is ge worden. Een muiterij, waar de tijd een romantische waas om heen heeft gesponnen, temeer daar een deel van de muiters de gerechtelijke dans heeft kunnen ontspringen door zich te vestigen op Pitcairn, een onbekend eiland- Je in de Stille Oceaan. Maar wie ook maar iets begrijpt van de tijd, waarin de gebeurte nissen zich afspeelden, weet ook, dat er voor romantiek niet veel ruimte kan zijn geweest bij het drama-ter-zee, waarin de hoofd rollen werden vertolkt door kapi- boek "De toekomst van gisteren". Het hele thema van dat eerste ar tikel is ook al eerder behandeld, en ook door Harry Mulisch. Het boek "De zaak 40/61" over Eichmann geeft een angstwek kender portret van de fatsoenlijike ambtenaar die uit plichtsbesef 't vuile werk van schurken zoals Hitier doen. Toch komt de heer Rothuizen tot aardige uitspraken (hij stelt bijvoorbeeld dat Churchill het fascisme verkozen zou hebben voor het communisme, p. 78) en die maken dit boek boeiende lec tuur voor degenen die niet op het Gereformeerde Weekblad zijn ge abonneerd en toch wel eens be hoefde voelen aan een beschou wing op de christelijke grondslag. J.v.W. tein Bligh en zijn knappe officier Fletcher Christian. Talloze publikaties zijn over dit tweetal en hun daden verschenen, maar nog steeds vroeg de zee vaart-historici Richard Hough zien af of die Bligh nu wel zo'n onmenselijke bullebak was als de geschiedschrijving wilde doen ge loven. En was die Christian nu in derdaad zo'n doorzetter, of werd hij door de omstandigheden ge- dwjngen tot het ergste misdrijf, dat de zeevaart kent? Hough heeft om dat alles te on derzoeken vele duizenden mijlen afgelegd in de Stille Oceaan. Hij heeft eeuwen later weliswaar gevaren in het kielzog van de Bohnty. Hij heeft de route geva ren, die de barkas heeft gevolgd, waarmee Bligh zich (tot stomme verbazing van de auteur) met zijn volgelingen het vege lijf heeft we ten te redden. Hjj heeft van de mo. dernste tot de primitiefste vervoer middelen gebruik gemaakt om te kunnen begrijpen, wat zich heeft afgespeeld op de Bounty, in Ta hiti en op Pltoadrn Island, waar moord en doodslag de eerste ja ren heeft geheerst. Het resultaat van de onderzoe kingen van de 50-jarige schrijver Hough is 'n boek, dat zich aüs een avon Mirenroihan laat lezen. Maar heeft de Bounty daartoe niet al vele malen stof geleverd? Alleen is hst bij Hough historisch heel wat verantwoorder. Maar Ja, daarvoor worden toneelstukken ook ïiiet geschreven en films niet gemaakt. K.P. Bijdragen van: Han Mulder Ruud Paauw Koos Post Paul de Tombe Jan van Wierimgen Eindredactie Bram van Leeuwen

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15