Over vertalingen, strafbare nalatigheid en boerenacties HET BLOEDBAD IN DE 54STE STRAAT De ondergang van het Symbionese Bevrijdingsleger in Los Angeles DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1974 Nederlanders hebben de naaim nog al wat van vreemde talen acf te we ten, maar de vertalingen voor de t.v. van Engelse teksten doen soms de vraag rijzen of die reputatie wel ten- voïle verdiend is. Of de oorzaak ver_ regaainde slordigheid is of gebrek aan elementaire kennis doet nauwelijks ter zake, het gaat om de totale in druk en die is nileit best als men bijv. de samenvatting van een aanta-l blunders leest, die „Het Parool" maandag j.1. in een hoofdartikeltje had bijeengebracht. Onder de ironi sche titel „No speak English" schreef het Mad als volgt. „Gisteren interviewde de VARA een politicus in Amerika, lid van de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden. Hem werd ge vraagd wat er nu verder met Nixon ging gebeuren. Wel, zei de man, op zichzelf zou het mogelijk zijn om, ook nu hij is afgetreden, de afzet tingsprocedure tot het einde voort te zetten. Maar dat dat zou gebeuren leek hem niet waarschijnlijk, omdat zoiets toch wed als „vindictive" (wraakzuchtig) zou worden be schouwd. De vertaler maakte daar van „als gedicteerd"'. In dezelfde uitzending was er spra ke van parlementaire controle op „establishment" (in dit verband: in stellingen), hetgeen vertaald wend mat .gebouwen". In zijn afscheids rede zei president Nixon, dat hij „no bitterness" voelde jegens zijn tegen standers. De vertaling liet hem zeg gen dat hij met bitterheid jegens zijn tegenstanders vertrok. Andere voorbeelden van wat lan. ger geleden: „writers" wend vertaald met „ruiters", „civil servants" (amb tenaren) met .huisbedienden" en „mistakes" (fouten) met „wapenfei ten". Door analfabeten op Engelse (en andere) teksten los te laten wordt het Neldenlandse publiek èn voor de gak gehouden èn voor gek versleten", aldus „Het Parool". Toezicht De „Leeuwarder Courant" heeft dezer dagen een hoofdartikel gewijd aan de recente moord op Terschel ling. „Er zijn reacties gekomen van enkele organisaties voor kinderbe scherming en minderjarigen op uit latingen van die burgemeester van Terschelling en een officier van ju stitie te Leeuwarden over de onvol doende gecontroleerde aanwezigheid van pupillen uit inrichtingen op het eiland", aldus het blad. „Deze uit latingen vloeüden voort uit d!e moord op Bosje ELllmer, zoals bekend ge pleegd door een jongeman, die meer malen met de justitie in aanraking was geweest wegens het sexueel be naderen van kleine kinderen. Er bestaat in ons land tegenwoor dig een stroming, die zelfs onder kerkelijke auspiciën voor de radio aan bod kan komen om de pedo filie goed te praten, hetgeen nog iets anders is dan het vragen van be grip voor die afwijking en het inroe pen van mededogen voor wie ermee ts behept. Dat begrip is de laatste jaren wed gegroeid, maar dat mede dogen krygt iedere keer weer een gevoelige opdoffer wanneer de al te grote lankmoedigheid van hen, aan wier zorgen dergelijke mensen zijn toevertrouwd, weer het risico van de terugval heeft opgeroepen. Hoe men als voorzitter van een fe deratie voor kinderbescherming een beter toezicht op mogelijk gevaar lijke „meeflokkers" en agressievelin gen kan bestrijden, is moei'lijk te be grijpen, aldus gaat die .Leeuwarder Courant" verder. „Mr. Visser, die zich in het publiek tegen de uitla tingen van burgemeester Hoogland en officier van justitie Kuipers heeft verzet, zal toch niet hebben gedacht dat zij het. oog hadden op pupillen uit inrichtingen, die noodt aanleiding hebben gegeven hen van geweld je gens oude of jonge medemensen te verdenken. Het gaat natuurlijk al leen om een bepaalde callegorie, die de justitie onder toezicht heeft ge stéld, al lichten de verantwoordelijke instanties met proefverloven en va kanties hier herhaaldelijk de hand mee. Dat wordt dan het risico ge noemd, dat de maatschappij moet kunnen dragen, maar het zijn altijd weer enkelingen, die daar de dupe van worden. En hun nabestaanden,. De leiding van het (gereformeerde kindertehuis in Enkhuüzen heeft on. voldoende toezicht uitgeoefend op een pupil, van wie men zich kan af vragen of hij wel terecht in dat te huis was geplaatst. Maar dat is geen verontschuldiging voor de leiding, dUe zijn voorgeschiedenis kende. Dat men direct zijn verdenkingen had, is nogal naïef door de directeur van het tehuis toegegeven, maar de dader ontkende en zo stak de groep opge lucht weer de Waddenzee over. De vraag komt toch op of het niet zuiverend zou werken wanneer de justitie eens nagaat of hier niet van strafbare nalatigheid sprake is ge weest. Er hoeven geen barbertjes te hangen, maar het kan zijn nut heb ben in dit geval en voor de toekomst openlijk vast te stellen, dat de ver antwoordelijkheid van de toezicht houders zich in zulke gevallen niet beperkt tot een pupil, een patiënt, een cliënt of welke term men wil gebruiken. Er bestaat ook een ver antwoordelijkheid jegens derden en die kan niet met een schouderopha len worden afgedaan". Outspan-boycot In het jongste nummer van „Zuiid- Af rikaJ\ maandblad van de „Zuid- Afriikaanse Stichting Moederland te Amsterdam voor de culturele en eco nomische betrekkingen tussen Ne derland en Zuid-Afrika", is in een hoofdartikel aandacht geschonken aan een reeks publikati'es over de ar beidsomstandigheden op oitrus-plan- tages in Zuid-Afrika. De hoofdredac. teur van het weekblad „Food Maga zine", de heer W. H. Kruilderink. heeft namelijk samen met een groep grossiers uit België, Nederland en Engeland een ariënterinigsreds ge maakt. melt dien verstande dat hij „Zou de boycot slagen, dan kan dait slechts leiden bot het ontslag van de Bantoe-arbeiders, die nu met hun gezinnen ln een voor Afrika redelijke welstand leven, maar die dan weer zullen terugvallen naar een veel minder menswaardig bestaan", aldus Kruilderink, volgens wie „de boycot een onmenselijk wapen i!s, dat zich richt tegen de mensen, die men degt te willen helpen. Zij, die de boycot proclameren, zal dat nieit interesse ren. Zij wéten, dat zy politiek be drijven op de rug van de zwarte ar beiders. Maar zij die in de eerste plaats menselijke overwegingen laten gelden, zullen zich tegen de boycot verzetten in heit directe belang van de zwarte arbeiders". „Op de enorme Outspan-export is de Nederlandse markt uiteraard van geringe betekenis", aldus gaat de schrijver verder. „Het is duidelijk, dat men in Pretoria van die Neder landse boycot bepaald niet wakker ligt. Als de export naar Nederland geheel zou wegvallen, zal daar geen blanke Zuiidafrikaan een boterham minder om eten Een ge- Door C. J. Rotte veeJ naar eigen verkiezing van het reis schema kon afwijken om per auto en per landrover een aantaa planta ges te doorkruisetn, die niet in het reisschema waren opgenomen. On aangekondigd kon hij dientengevolge met talloze zwarte arbeiders en hun vrouwen gesprekken voeren en zich uitvoerig over hun levensomstandig heden laten informeren. Hij had vol ledige bewegingsvrijheid, met ieder een kon hij spreken en overal kon hij ongehinderd fotograferen. ..Food Magazine" is het officiële orgaan van de Vereniging van Le vensmiddelenhandelaren ANKB, de Kaltholieke Kruideniiersbond en de Christelijke Kruideniiersbond. De heer Kruiderink is bij zijn onderzoek op de belangrijkste plantages in Transvaal en Natal tot de conclusie gekomen, „dat de zwarte Outspan- arbeoders niet worden „uitgeknepen", dat er van zwarte slavenarbeid geen sprake is en d'at er op de Outspan- piantages geen mensonwaardige toe standen heersen". Zijn tweede con clusie is, dat „de Outspan-boycot niet het handjevol blanken treft, dat op de plantages werkt, maar uitsluitend de duizenden Bantoe-arbeiders en hun gezinnen". slaagde Nederlandse boycot raakt de Oubspan-orgamsatie nauwelijks. Zij raakt alleen een kleine duizenid Ban toe-arbeiders, die nu bestaanszeker heid met behoorlijke levens- en ar beidsvoorwaarden bezitten". Geen contract Het is ondoenlijk de artikelen van de heer Kruiderink iln hun geheel over te nemen. Daarom slechts deze passage uit het nummer van 29 Juni jd. over de arbeidsvoorwaarden. „Het gezinsinkomen van de ongeschoolden bedraagt gemiddeld 75 gulden per week. Voegt men daarbij het gratis wonen, gratis licht, gratis water, gra tis voeding enz., dan kan worden vastgesteld, dat de Bantoe-arbeiders bepaald niet worden uitgebuit, laat staan „uitgeknepen". Er zijn perioden buiten het oogstseizoen, dat er maar weinig te doen valt op de plantages. De Bantoe-arbeiders worden echter het hele jaar door in dienst gehou den, ook als er eigenlijk geen werk is. Ze krijgen niettemin hetzelfde loon uitbetaald, dat ze in het hoog seizoen hebben verdiend'". Vergelijkt men de arbeidsvoorwaar den op de Zuidafrikaanse plantages met wat in andere Afrikaanse landen betaald wordt, dan behoren de Ban toe-arbeiders op de Zuidafrikaanse sinaasappelplantages tot de best be taalde arbeiders van het Afrikaanse continent. Het zou ons niet verbazen als Spaanse en Joegoslavische arbei ders met minder genoegen moeten nemen. Tenslotte hebben wij nog kunnen vaststellen, dot de Bantoe- arbeiders op de plantages geen con tract-arbeiders zijn. De arbeiders zijn vrij het dienstverband onmiddel lijk op te zeggen en te vertrekken. Zij hebben wat dit betreft een vrijheid, die voor blanke arbeiders nergens op de wereld bestaat, ook niet in Zuid- Afrika". Tot zover iets uit de artikelen van de heer Kruiderink. Het genoemde blad „Zuid-Afrika." (raad voor de re dactie: prof. jhr. dr. P. J. van Win ter, prof. dr. G. W. Ovink, dr. G. J. Schutte en K. Maartense) schrijft, na een eigen samenvatting te hebben ge geven: „Maar kijk hoe de BOA (Boy colt Outspan Actie) reageert! In een commentaar in het BOA-bulletin wordt nauwelijks ingegaan op de zaak zelf en de persoonlijke ervaringen van de heer Kruiderink. In plaats daarvan wordt nog eens herhaald dat Zuid-Afrika een politiestaat is en dat het daarom niet waar kan zijn dat hij vrij was te onderzoeken wat hij wilde. Zwarte plantage-arbeiders zou den er zich trouwens wel voor hoeden hem als wildvreemde blanke buiten lander in vertrouwen te nemen. Kort om: de artikelen van Kruiderink wa ren niets anders dan .misleidende propaganda". Wat niet past in het BOA-beleid van Zuid-Afrika is on waar en de betrokken journalist kan nooit integer zijn". „Het ergste kamt nog", aldus „Zuid-Afrika". „De BOA heeft zich tot de redactie van „Food Magazine" gewend en er is een gesprek gearran geerd. Tijdens dat gesprek is de af spraak gemaakt dat „Food Maga zine" bij eventueel toekomstige pu- blikaties over de sinaasappelboycot eerst contact zal opnemen met de BOA „teneinde onnodige conflict situaties te vermijden". Helt kamt er op neer dat de BOA een soort recht van censuur krijgt op bepaalde artikelen in het blad. Hoe wel de BOA alls dat in de kraam te pas komt graag uit de Zuidafrikaanse oppositiepers citeert, wordt van die zijde tegelijkertijd vaak afgegeven op gebrek aan persvrijheid in Zuid- Afrika. Het blijkt dat bij de boycot- ters-zelf verdraagzaamheid voor an dere meningen niet de sterkste kant Niet alleen in Nederland heerst onrust onder de hoeren, maar ook in andere landen wordt druk gedemonstreerd. Hier een beeld van een demonstratie in de Belgische plaats Eeklo, waaraan honderden met tractors aan deelnamen. Het op schrift links vooraan "Gedaan met de tamme boerenzoon" spreekt voor zichzelf. is. Het is jammer, dat „Food Maga zine" zich daardoor laat ringeloren". een nieuw element zijn in deze dis cussie. Op zijn minst zou door enque- tering onder de boeren nadere infor matie kunnen worden gezocht". „We kunnen het ook zo stellen, dat B oereninkomens In NRC/Handelsblad heeft prof. dr. F. Hartog, hoogleraar economie in de boeren op het ogenblik een zonde- Groningen, een artikel gepubliceerd bek hebben, namelijk de overheid, die over ,3oereninkomens", waarin hij zoveel voor hen regelt dat zij. alle o.m. zegt: „In de eerste plaats is nadelige ontwikkelingen in de schoe- van belang te bedenken dat het ge- nen geschoven krijgt. Maar als de meenschappelijk landbouwbeleid niet overheid zich in belangrijke mate zou gericht is op het garanderen 1 de opbrengsten prijzen, i n- terugtrekken uit de regeling langrijke mate overstag moeten gaan. Het verschil is, dat prijsgaranties in hoofdzaak ten gunste werken van grote boeren, die immers een groot volume aanbieden. Bij een inkomens- de steun alleen ten goede keerpunt. Willen zij de functio narissen worden die het gemeen schappelijk landbouwbeleid uitvoeren en daarbij gevrijwaard worden tegen alle risico's? Of willen zij onderne- i zijn die zo goed mogelijk trach- komen aan de boeren die dit het ten te profiteren van de marktom- hardst nodig hebben. standigheden, die ook wel „Maar", aldus gaat prof. Hartog kunnen zitten? verder, „het systeem van inkomens- Prof. Hartog eindigt aldus: „De garanties heeft ook twee belangrijke huidige situatie ligit daar tussenin. De agrarische gang van zaken is ten Brussel" afhankelijk. Dan ongunstige ontwikkelingen nadelen. Het kan werken als premie op achterlijkheid en het remt dele de afvloeiing van marginale boeren kunnen af (.marginale boeren" zijn diegenen, zijn die wier bedrijf op de rand van het be staansminimum balanceert, C.J.R. Willen de boeren die inkomensgaran- het ander te wijten zijn. Maar alles wordt aan „Brussel" toegeschre- Meer of minder .Brussel", daar ties toch in meerderheid, dan kan dit gaat het dan ook Mel's sport-winkel in Los Angeles is hard tegen winkel-dieven. Zij heb ben er sterke, oplettende Jonge mannen in dienst en houden handboeien achter de toonbank bij de hani. Op 16 mei gingen Bill en Emily Harris, twee guerillastrijders van het Symbionese Bevrijdingsleger, de winkel binnen en vroegen om dikke flanellen kledingstukken. Toen het echtpaar de winkel verliet merkte een van de bediendes, Shepard, een patroon band op over de arm van Bill Harris. Hij vroeg Harris of hij van plan was ervoor te betalen. Harris beweerde dat hij er al voor had ber.iald en werd nijdig. De tw?e begonnen te vechten en drect kwamen drie andere bediendes hun collega te hulp. Een handboei werd rond Harris linkerpols beves tigd en hij viel op de grnd. Zijn- revolver viel uit zijn broekzak. Het spelletje leek voor Harris voorbij. Hij werd gered door Patty Hearst die buiten in hun Volkswagen op het echtpaar wachtte. Zij schoot een heel magazijn door de voorkant van de winkel leeg. De schoten wa ren hoog gemikt, maar hadden wel het effect dat de vier bediendes die bovenop Harris zaten, in alle richtin gen wegvluchten. Zo kon het echt paar Harris in de Volkswagen ver dwijnen. Incident Dit incident zette do FBI weer op het spoor van het Symbionese Be vrijdingsleger. Een spoor waar me: al een jaar naar zocht. Het werd de ondergang van het SLA. Tijdens de volgende twaalf uur le ken de 3 SLA-strijders geïnspireerd door de komiek Groucho Marx dan door Karl Marx. Achtervolgd door Shepard kaapten zij de ene auto na de andere. De meest opzien barende „hijacking" was die van de Ford vaa Thomas Matthews, een 18-jarige scholier. Hij heeft ongeveer tien uur achter in zijn auto moeten zitten-naast Patty. Wat voor de meeste journa listen een droom was, is voor deze jongen werkelijkheid geworden. Hij heeft een urenlang gesprek met haar kunnen voeren en heeft de feiten van haar kunnen horen. [Patty vertelde hem dait zij geen vrijwillig slachtoffer van haar ont- voring was geweest, maar lid van het SLA was geworden omdat zij de manier waarop haar vader zich tegenover haar ontvoering had op gesteld afkeurde. Zij had met name kritiek op de voedsel-distributie die door haar vader georganiseerd was om haar vrijheid te kopen. Paitty had meegedaan aan de sunset-bankover- val omdat het SLA geld nodig had. Obsessie Volgens Matthews kwam zij steeds terug op het slecht georganiseerde voedsel-programma. Het leek alsof Patty een obsessie had over het idee dat haar vader haar vrijheid uit stelde toen zij nog in gevaar was. De volgende ochtend om half-zeven werd 'n nieuwe auto door het drietal aangehouden. Matthews werd ioi zijn auto ac.itergelaten. De dwaasheden van het drietal hebben het de politie mogelijk gemaakt op het spoor van de rest van het SLA te koimen. Het SLA was op negen mei van San Francisco naa* Los Angeles ver huisd, Zij huurden een huis in de 84e straat Twee uur na het incident in de sportwinkel vond de politie de ver late Volkswagen van Harris. Daarin lag een bekeuring die Harris in de 84e straat gekregen had voor ver keerd parkeren. Maar de politie was nog helemaal niet zeker dat zij echt op het spoor van het SLA was. En dat is ook wel te begrijpen want in Los Angeles zijn gewelddaden een vrije gewone zaak en iedereen kan wel roepen dat hij van het SLA is. Pas na onderzoek van de revolver die Harris in de sport-win kel had laten vallen wachtte de poli tie opgewonden en overtuigd dat zij nu echt op het spoor van het SLA was gekomen. Concurrentie Toen heeft de traditionele concur rentie tussen de grote stedelijke po litie en de FBI nog bijna het SLA de kans gegeven om uit 't net te ont snappen. Om 11 u. 's avonds op 16 mei verklaarde de FBI aan het Loe An geles Police-Department dat zij klaar stond om het huis in de 84e straat binnen te dringen. Maar het hoofd van de Los Ange- les-politie verklaarde botweg dat de politie en niet de FBI de zaak in Los Angeles regelde en dat de FBI niks zou kunnen doen totdat zij een goedkeuring van de rechtbank had en dat z^u pas het geval zijn als de politie gereed was om mee te doen. De politie was acht uur later klaar en het huis was leeg. Brenda Daniëls had een zware nacht gehad. De 17-jarigie negerin was naar haar vriendin, Christine Johnson, in 54e dtraat gegaan voor een borreltje. Er was een beetje veel gedronaen en zij was daar in slaap gevallen. Toen zij om half drie 's ochtends wakker werd zag zij alle maal jonge, Manke, gewapende meis jes door het huis lopen. Veldmaarschalk Cinque had tegen middernacht zijn strijders in hét Agenten in volledige oorlogs uitrusting staan klaar om het als een fakkel brandende huis te be stormen huis ondergebracht. De vijf andere waren William Wolfe en vier vrou wen: Camilla Hall, Patricia Solty- sik, Nancy Ling Perru en Angela Atwood. Het auis van Christine Johnson was geen goede schuilplaats. Het huis, werd door twee families, met veel kindieren bewoond en de hele dag liepen mensen in en ui't. Maar de grootste fout van de zes strijders was dat tij zich gedroegen alsof zij in een neger-buurt veilig waren voor verklikkers. Nooit hebben zij geprobeerd hun identiteit of hun wapens te verbergen. Politie Zij maakten hun spullen gereed en men gelooft nu dat zij van plan wa ren om zich in de bergen te verber gen. Het was een krankzinnig idee landelijke guerrilla-strijders te wor den in een stedelijke maatschappij. Een van de kinderen uit het huis is haar grootmoeder, Emily Carr, gaan bezoeken en heeft haar alles over de gew ipende vreemdelingen ver teld. Met open mond luisterde me vrouw Carr naar het verhaal. Di rect nadat het kind met haar ver haal klaar was beide zij de politie op. Het was vier uur. Zelfs met de informatie van mevr. Carr heeft de politie het kunnen presteren om een huis ernaast te omsingeien en men stond op het punt dit huis aan te vallen toen een jongetje kwam vertellen dat zij het verkeerde huis hadden. Meer dan 400 van de best getrainde poli tie- en FBI-agenten lagen om het huis. Tien minuten De SLA kreeg slechts tien minuten om zich over te geven en wei gerden dat. De twee, nu doodsbang geworden families konden het huis nog net verlaten voordat het enorme gevecht begon. Na een vuurgevecht van een half uur vloog het huis in brand. Maar het SLA gaf het niet op. De guerrilleros bleven zich verzetten vanuit sluipgangen in de funda menten van het huis, zelfs toen de vlammen zich door het gehele huis verspreid hadden. Een uur lang hield het SLA het uit. Om 6.55 uur kwa men drie van de zes tevoorschijn Nancy Ling Perry gevólgd door An gela Atwood kwamen sluipend uit het brandende gebouw, de derde, Camilla Hall, gaf zoveel mogelijk dekkingsvuur af. Maar Perry werd dodelijk getroffen en de twee ande re moesten zich in het nu snikhete gebouw terugtrekken. Opeens was het voorbij. Allleen het brandende huis bleef over. Eigenlijk Patricia Hearst leek het meer op een vuurpeloton dan een veldslag... De ouders vroegen later aan de au toriteiten waarom hun kinderen als honden waren afgemaakt. Frederick Hacker, een deskundige op 't gebied van het terrorisme, zei dat de poli tie nooit had getracht om het SLA zonder geweld uit het huis te krij gen. Het SLA, hoe krankzinnig sommige van hun ideeën ook wel mogen zijn, had in een Jaar slechts één man veimoo *d, de politie heeft op een net zo krankzinnige wijze, als die van het SLA,vier vrouwen en twee mannen vermoord. Van de SLA is nu bijna niks meer over. Alleen Patty Hearst en Bill en Emily Har ris zijn nog vrij. De FBI zoekt door.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13