Toestand in Genève 'niet best' Van tweede tot eerste man ROCKEFELLER VICE-PRESIDENT V.S.? WEER ONLUSTEN IN N-IERLAND Connolly ontkent schuld Volkomen isolering Augustin in Duitse cel is bevestigd in vogelvlucht in vogelvlucht ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1974 flEE&SHEQOfli PAGINA 9 Grote namen in geschiedenis Akkoord ondertekend over bestandsgrenzen in Cyprus GENEVE De ministers van Buitenlandse Zaken van •Engeland, Griekenland en Turkije zijn er gisteren niet in geslaagd de impasse over een vredesregeling voor Cyprus te doorbreken, zo ia van afgevaardigden vernomen. „De toestand ziet er niet al te best uit", aldius een afgevaardigde. Vanochtend la er een bijeenkomst geweest waarop ook een Griekse en een Turkse Cyprioot aanwezig wa ren, resp. de Cyprische president Glafkos Clerides en de Cyprische vi ce-president Rauf Denktash. Struikelblok is de nieuwe eis van Turkije dat Griekenland, voordat de politieke onderhandelingen begin nen, het beginsel aanvaardt van een verdeling van Cyprus in een Grieks en een Turks deel met autonome be sturen. De Griekse minister Mavros en de Cyprische president Clerides willen niet met de politieke onderhandelin gen beginnen zolang Turkije het be- standsaskoord van 30 Juli niet eer biedigt. Over de vrijlating van gevangenen !s gisteren wel een grote mate van overeenstemming bereikt, zo wordt uit confcrentiekringen vernomen. Inmiddels hebben de militaire ver tegenwoordigers van Engeland, Tur kije en Griekenland met VN-func- tionarissen gisterochtend een ak koord ondertekend waarin de be standsgrenzen op Cyprus zijn gere geld. Het akkoord is onmiddellijk met een Brits militair vliegtuig naar Ge nève gebracht. Na di ondertekening van het be standsakkoord, die plaats vond in 'n schuurt )e op het vliegtuig van Nico sia werd onmiddellijk begonnen met het instellen van bufferzones van de Verenigde Naties tussen de Turkse en de Grieks-Cyprische strijdkrach ten op Cyprus. Premier Bulent Ecevlt heeft gis- ren verklaard dat Turkije zich zal verzetten tegen uitbreiding van de Geneefse conferentie over Cyprus als Griekenland het Turkse plan voor een fediratie op het eiland zou ver werpen. Ecevlt verwierp voorts de beschul digingen dat Turkse troepen het op 30 Juli ondertekende bestandsak- oord hebben geschonden. Hij zei dat het onmogelijk was het bestand uit te voeren zonder dat er een veilig heidszone rond de door de Turken beheers.V1 gebieden was gevormd. De Turks-Cyprische leider Denk tash verklaarde bij ztyn aankomst in Genève voorstander te zijn van "n federatieve staatsvorm op Cyprus. De meest Ideale vorm vond hij een geografische verdeling. Clerides gaf te kennen tegen elke regeling te zijn die zou leiden tot ki politieke scheiding van de twee ge meenschappen. In een bewogen toe spraak heeft president Nixon gisteren afscheid genomen van de leden van zijn kabinet en de staf van het Witte Huis (links van hem David en Ju lie Eisenhower en rechts Ed ward en Tricia Cox). Nixon zei o.m. dat alleen een man in het diepste dal kan tieten "hoe geweldig het is op de top van de hoogste berg te zijn". Voor en na de toe spraak werd er door Nixons medewerkers, van wie velen de tranen in de ogen ston den, landurig geapplaudis seerd. Daarna verlieten Nixon en zijn vrouw over een rode lo per het Witte Huis en stapten zij in een helikopter die hen naar hun buitenhuis in Ca lif ornië bracht. Bij zijn aan komst daar werd hij door ruim 7.000 mensen toege- juichd. De president dankte de menigte, en zei o.m.: In de afgelopen vijf jaar hebben wij deze wereld dichterbij de vrede gébracht. En ik blijf werken voor vrede." De achtergrond van president Nixons aftreden en van het daaraan voor afgaande drama van "decay of de cency", verval van het fatsoen, moet gezocht worden in de misvatting van het Witte Huis ten aanzien van de toelaatbaarheid van presidentiële handelingen. De Romeinen kenden de spreuk: "Quod licet Jovi, non licet bovi", wat Jupiter mag, is daarom een os nog niet toegestaan. Nixqns fout bestond hierin niet begrepen te hebben dat het ómgekeerde van die woorden beslist niet voor hem gold. Want wat een Amerikaanse „os" mag, is daarom nog niet aan de pre sident toegestaan. Men dient hierbij in het oog te houden dat de Ameri kaanse samenleving aanzienlijk har der is dan die in Europa en, in de tweede plaats, dat de technische ont wikkeling in Amerika in veel opzich ten en in elk geval in haar dagelijkse toepassing verder gevorderd is dan hier. Die combinatie van hardheid en geavanceerde techniek schept geva ren, waartegen menigeen niet is opgewassen. Zo ontstaan er toestan den, die voor de zachtere en tech nisch minder gevorderde Europeaan onaanvaardbaar zijn. De president heeft nu de fout gemaakt te denken, dat wat ginds zoal niet goedgekeurd maar wel getolereerd wordt, ook bij hem door de vingers zou worden ge zien, in het Latijn: "quod licet bovi, licet Jovi" wat in het Amerikaanse leven wordt gepermitteerd is ook de president geoorloofd. Dit misverstand nu heeft Nixon zijn presidentschap gekost. Want het Amerikaanse volk is van afkomst puriteins. De levens omstandigheden en de technische mogelijkheden hebben weliswaar ge- B ELF AST In Noord-Ierland heeft zich gisteren een reeks vah bomaanslagen, vuurgevechten en rellen voorgedaan op de dag dat drie Jaar geleden de massale internering van verdachte leden van het Ierse Republikeinse leger en andere ex tremisten begon. Het centrum van de onlusten en aanslagen vormden de Rooms-Katholieke wijken van Bel gast, Londonderry en Newry aan de grens met de Ierse Republiek, aldus heeft het Engelse leger bekendge maakt. Gistermorgen is in Belfast een 24-Jarige protestantse man dood geschoten. Hij was het 1051ste do delijk slachtoffer van de Ierse onlus ten. Een andere man werd ernstig ge wond toen extremisten voor zons opgang zijn woning in Belfast on der vuur namen, aldus het leger. Bij vuurgevechten met het leger leid tot hardere en zeker ook minder frisse praktijken, maar van zijn pre sident verlangt het volk volstrekte onkreukbaarheid. Men zou zelfs kun nen spreken van "overdracht van moraal" op de president, op basis van de redenering: waaraan wij, gewone burgers niet altijd kunnen toekomen, geldt in onverminderde en zelfs ster kere mate voor het Witte Huis. Nog anders gezegd: Nixon heeft onvol doende ingezien, dat "adeldom ver plicht". Amerika kent weliswaar geen adel in Europese zin, maar de presi dent en zijn medewerkers worden ge acht in hun handel en wandel aan strenge eisen te voldoen. Toen steeds duidelijker werd, dat dit niet het geval was, keerden steeds meer Ame rikanen zich af van de president die nog betrekkelijk kort geleden met zulk een overweldigende meerderheid werd herkozen. Nu kan er geen twij fel aan bestaan dat in dit proces van ontluistering allerlei onzuivere elementen een rol hebben gespeeld. Zo wilden de Democraten niets liever dan hun stembusnederlaag ongedaan maken. Herhaalde malen is vraag ge steld of de pers ten aanzien van Nixon dezelfde welwillendheid heeft betracht als jegens vroegere presi denten het geval is geweest. Koning Feisal van Saoedl-Arabié durfde zelfs in een gesprek met de "New York Times" spreken over "een com munistisch en zionistisch komplot". Maar wèt men ook aanvoert (de De mocraten hebben naar politieke winst gestreefd, vroegere presidenten zijn ook niet zo braaf geweest, enz. enz.) dit soort argumenten houdt geen stand. En terecht sprak de Pa- rij se "Le Monde" dan ook over een zijn in Belfast twee mannen ge wond. Zij konden door kameraden uit handen van het leger worden ge houden. Na vier uur in de ochtend gingen grote menigten in Belfast de straat op. In de Falls Road wijk kwam het tot ernstige onlusten. Bussen, vrachtwagens en auto's werden ge kaapt en over de weg gezet als bar ricaden. Een aantal auto's werd in brand gestoken. De busdiensten in de katholieke wijken werden ge staakt. Een woelige menigte viel het hoofdkwartier van de Noordierse te levisie aan. Zij werd teruggeslagen door Britse militairen. Minstens ne gen leger- en politieposten in West- Belfast werden aangevallen door sluipschutters en mannen die ben zinebommen naar de posthui zen gooiden. Niemand werd gewond. zegepraal van wet en democratie op de politiek. President Nixon heeft dus zedelijk gefaald. Hij is gestruikeld over wait de oude Grieken "hybris" plachten te noemen: overmoed, doe bestond in het hanteren van ontoereikende maatstaven voor zijn gedragingen en die van zijn medewerkers. Die "hy bris" ontaardde daardoor in "ase- beia", eveneens een oud-Grieks woord, dat zoveel als goddeloosheid, zonde tegen de goden betekent. Ni xons "zonde tegen de goden" bestond in het misverstand, dat hij dacht po litieke methoden te kunnen toepas sen toen er van hem. in verband met zijn hoge positie, strikte naleving van de wet werd verlangd. Niettemin zul len, wanneer de stofwolken eenmaal zijn opgetrokken, Nixons verdiensten op het terrein van de buitenlandse politiek onmiskenbaar blijken. Het noemen van Vietnam, China en het Midden-Oosten is voldoende om in te zien, dat president Nixon, in nau we samenwerking met zijn m«n>ster van Buitenlandse Zaken. Kissinger een kapitale bijdrage heeft geleverd tot het ontstaan van een constellatie, died e wereldvrede ten goede is ge komen. Zoals de Amerikaanse socio loog en psycholoog Ernest van den Haag een half jaar geleden in de "New York Times" schreef: "Presi dent Nixon haalde ons uit het wes pennest Vietnam zonder Saigon aan Hanoi uit te leveren, hij bereikte een evenwicht tussen de supermogendhe- den waardoor het gevaar van efn aanval op de Verenigde Staten o* verdere expansie van China ea dê Sowjet-Unie gering is. De beloften van president Kennedy, nog aange- WASHINGTON (AFP) Gerald Ford is de dertiende vice-president van de Verenigde Staten die zijn in trek neemt in het Witte Huis. Onder zijn twaalf voorgangers komen gro te namen voor uit de Amerikaanse geschiedenis, zoals Thomas Jeffer son, Theodore Roosevelt, Harry Tru man, Lyndon Johnson en president Nixon zelf. Sinds de onafhankelijkheidsver klaring is bijna een derde van de Amerikaanse presidenten begonnen als vice-president. Na de tweede we reldoorlog gebeurde dat met drie van de vijf staatshoofden. De 12 vlce-presidenten die voor Ford op de hoogste post in de VS kwamen, waren: John Adams de eerste vice-pre sident van Amerika onder George Washington. Hij was president van 1797 tot 1801. Thomas Jefferson vice presi dent onder John Adams en president van 1801 tot 1809. Martin van Buren vice-presi dent onder Andrew Jackson en zelf president van 1837 tot 1841. John Tylor vice-president on der William Henry Harrison, die een maand na zijn ambtsaanvaarding in 1841 overleed. Tyler nam zijn taak over tot 1845. MiUard Fillmore de tweede man onder Zaohary Taylor sinds 1849. Het Jaar daarop werd hij president tot 1853. Andrew Johnson de eerste pre sident (1865—1869) die voor de Se naat in staat van beschuldiging werd gesteld. Hij ontliep een afzetting doordat er één stem ontbrak voor de meerderheid van twee derde die daarvoor vereist is. Johnson had Abraham Lincoln opgevolgd die in april 1865 was vermoord. Chester Arthur vice-president onder James Garfield, die zes maan den na zijn installatie in 1881 werd vermoord. Arthur werd toen staats hoofd tot 1885. Theodore Roosevelt ook hij kwam in het Witte Huis doordat de president werd vermoord. Dit was William McKinley, in 1901. Roosevelt bleef president tot 1909- CaJlvin Coolidge bij de dood van Warren Harding in 1923 kwam hij aan het hoofd van de staat. Hij bleef president tot 1929. dikt door president Johnson, wekten ten aanzien van de binnenlandse po- litiek verwachtingen, die geen van beiden kon verwerkelijken. Er de den zich ernstige ongeregeldheden voor, die door president Nixon be ëindigd konden worden. Hij was suc cesrijk. Maar waarom dan die haat?' aldus Van den Haag, die daarop ant woordde: "Nixon wordt niet gehaat wegens zijn tekortkomingen, zijn fou ten of onjuiste beoordelingen. H\j wordt diep gehaat en gevreesd we gens zijn prestaties en zijn kwalitei ten. En daarom is er veel te haten Tot zover dit artikel uit de "New York Times". Er zijn nog enige mo tieven aangewezen om te verklaren waarom Nixon handelde zoals hij deed. Op grond van een diepgaanw onderzoek meende Seymour Hérsch, redacteur van hetzelfde Amerikaanse blad, over aanwijzingen te beschik ken, dat Daniel E lisberg, de man die de Pentagon-documenten ontvreemd de, een Sowjetrussische top-spion is. die zeer geheime documenten betref fende de nucleaire verdediging van Amerika in handen had wet in te krijgen. Misschien dat de werkelijke achtergrond van dit alles nog eens openbaar zal worden gemaakt. Maar hoe dit zij, ook al bestaat die achter grond in een spionage-affaire van benauwende afmetingen, dan b'ilft toch het feit, dat de president en zijn omgeving zoveel misgrepen hebben begaan, inclusief corruptie en belas tingontduiking, dat zij daarop ge makkelijk aangevallen konden wor den. Niet op zijn totale verrichtingen als president is Nixon gevallen, maar op bijkomende en toeft essentiële tekortkomingen in zijn persoonlijk gedrag. Rl. Gerald Ford WASHINGTON De voormalige Amerikaanse minister van Finan ciën, John B. Connally, heeft gis teren alle beschuldigingen dat hij 10.000 dollar aan steekpennin gen had aangenomen na de contro versiële melksubsidiezaak in 1971 van de hand gewezen. Hij ontken de voorts gelogen te hebben tegen over een grand Jury en het Justi tiële onderzoek in het melkschan- daal te hebben tegengewerkt. Connally. die anderhalf Jaar in de regering-Nixon heeft gezeten, ver klaarde tijdens het verhoor door districtsrechter George Hart dat hij zich zal verdedigen. Als hij schuldig zou worden bevonden staat hem een gevangenisstraf van maximaal 19 Jaar en een maximumboete van 50.000 dollar te wachten. De openbare aanklager in de Wa tergate-affaire heeft Connally er van beschuldigd 10.000 dollar aan steekpenningen te hebben aangeno men in ruil voor zijn aanbeveling aan president Nixon de prijssubsidie voor melk te verhogen. De Jurist Jake Jacobson bekende woensdag dat hij Connally het geld had uitbetaald en zei bereid te zijn tegen hem te getuigen. De rechter willigde een ver zoek in van de verdediger van Con nally om een verdaging van 45 da gen teneinde stukken te verzamelen voor de verdediging van zijn client. Israëlische luchtaanval 3p Libanon TEL AVTV Jachtbommenwer pers van de Israëlische lucht macht hebben gistermiddag aan vallen uitgevoerd op een "ternten- kampement en twee huizen in Zuid- Libanon, zo heeft het opperbevel meegedeeld. De doelen werden door het opperbevel aangeduid als „een bekend bevoorradings- en verzamel punt voor terroristen". Naar men gelooft is het ook de plaats waar vier in Israël wonende Arabische arbeiders dinsdag door hun Libanese ontvoerders naar toe zijn gebracht. De Arabieren, van de christelijke secte der Druzen, waren aan het werk bij een veiligheidsaf rastering toen zij door de Libanezen werden overvallen. Griekenland in contact met EG DEN HAAG De nieuwe Griek se regering heeft gisteren contact gezocht met de voorzitter van het Europees Parlement, dr. C. Berk houwer, met het oog op een moge lijk herstel van de associatie van Griekenland met de EG. Dr. Berk- houwer hoopt op korte termijn met de Griekse regering te spreken over dit onderwerp, speciaal over de voor waarden van een herstel. De voor lichtingsdienst van het Euro pees Parlement heeft dit bekendge maakt. Paardesport De Britse Shei la Ker met het paard Peer Gynt is vrijdag in Rome Europees Jeugd kampioene samengestelde wedstrijd geworden. Zij won het laatste on derdeel, het springen, foutloos waar door rij de Efancaise Thierry Este- ve, die twee springfouten maakte, van de eerste plaats verdrong. Ford na beëdiging: „Waarheid is lijm die regering bij elkaar houdt WASHINGTON In zijn toe spraak nadat hij beëdigd was heeft de nieuwe president van de Verenig de Staten Gerald Ford gezegd dat hU zonder onderbreking en oprecht naar vrede zal zoeken. Hij beloofde openhartig en eerlijk te werk te zul len gaan. „Waarheid is de lijm die de regeling, Ja de hele beschaving bij elkaar houdt", aldus Ford. „Die band is weliswaar geforceerd maar niet geo roken". Ford zei verder: „Landgenoten, onze lange nachtmerrie is voorbij. Terwijl wij de wonden van Water gate verbinden, pijnlijker en smet- tender dan die van oorlogen, zullen wij de gouden regel van ons poli tieke proces in ere herstellen. Laat broederlijke liefde onze harten zuive ren van achterdocht en haat". Sprekend over Nixon, die op het moment van de machtsoverdracht al •op weg was naar Callfornië, zei hij: „Moge onze vroegere president die miljoenen vrede heeft gebracht, de ze nu voor zichzelf vinden". Ford, die maandag een toespraak tot het congres zal houden die in feite neer komt op een „State of the Union" boodschap, begon zijn werk als pre sident onmiddellijk door de leiders van net congres te vragen na de eedaflegging een bespreking met hem te voeren. De plechtigheid in de ooste lijke vleugel van het Witte Huis werd landelijk en Internationaal door de Amerikaanse televisie uit gezonden. Fords stem klonk vast, maar trilde even toen hij sprak over Nixons rtreven naar wereldvrede. Ten ei^de de wereld de verzeke ring te geven dat het Amerikaanse beleid op het gebied van de buiten landse politiek onveranderd zal blij ven, ontbood Ford de ambassadeurs van 59 verschillende landen op het Witte Huis en stuurde h« bood schappen aan de ministers van Buitenlandse Zaken van alle staten ter werexd. Ook op het gebied van de binnen landse politiek trof Ford onmiddel lijk maatregelen. Op de dag dat hij de ambtseed aflegde, hield hij een vergadering met zijn voornaam ste economische adviseurs. De senaat heeft Intussen met al gemene stemmen een resolutie aanvaard, waarin Ford een „trou we en oprechte vriend van het con gres" wordt genoemd. De nieuwe pre sident krijgt de verzekering dat het congres volledig met hem zal samen werken. Ford heeft het congres laten we ten dat hij binnen tien dagen een kandidaat zal voordragen voor het vice-pr -• sidentschap. Voor deze func tie, die tot dusver door Ford werd be kleed, wordt het meest de naam van Nelson Rockefeller genoemd, de Re publikeinse oud-gouverneur van de staat New York. De nifuwe president heeft vijf „vertrouwensmannen" aangezocht om hem te helpen bij het opzetten van zijn secretariaat. Het zijn Rogers Morton, die onder Nixon mi nister van Binnenlandse Zaken is geweest, oud-gouverneur William Scran ton van Pennsylvania, de per manente Amerikaanse vertegen woordiger bij de NAVO, Rumsfeld, de assistent van Ford voor Binnen landse Zaken John Marsh en Ro bert Hartmann die Juist tot adviseur van de president is benoemd. Gene raal Alexander Haig blijft secreta ris-generaal van het Witte Huls, al thans voor de overgangsperiode. Jerry ter Horst, de nieuwe woordvoerder van het Witte Huis hij was hoofd van het kantoor van de Detroit News in Washington heeft meegedeeld dat Jaworski zijn post van speciale aanklager in de Watergafce-zaak zal behouden en dat hij zijn onderzoek voortzet. Ter Horst zei ook dat de nieuwe re gering geen gesprekken op de band zal laten opnemen, zoals dat onder Nixon het geval was. Diens advoca ten overhandigden gisteren de laat ste bandjes die de federale rechter Sirica had opgeëist. Er was weer een band bij waarop een gesprek slechts gedeeltelijk was opgenomen. Het was een telefoongesprek tussen Nixon en zijn toenmalige raads man Charles Colson over Watergate inbreker Howard Hunt. Volgens een begeleidend schrijven was de baud halverwege het gesprek vol. Voor de resterende 17 minuten van de con versatie was geen nieuwe band in gezet, aldus de verklaring van Ni xons advocaten. Harry S .Truman vice-presi dent onder Franklin Roosevelt, die in 1945 overleed. Truman voltooide diens lopende ambtstermijn en werd ver volgens gekozen voor de periode 1949 —1953. Lyndon B. Johnson vice-presi dent onder John F. Kennedy (1961- 1963). Kort nadat deze op 22 novem ber 1963 in Dallas was vermoord, werd hij beëdigd. Hij bleef president tot 1969. Richard M. Nixon vice-pre sident onder Eisenhower. Hij werd in 1969 geïnstalleerd. In 1972 werd hij herkozen. Zeilen De Nederlanders Wim de Voogt en Piet Groen zijn op het Diimmer-meer bij Diepholz "open" Duits zeilkampioen geworden in de Vaurlën-klasse. In het klassement hadden de Nederlanders uitsluitend eerste plaatsen, waardoor hun pun tentotaal op 0 was gebleven. De tweede plaats was voor Schaaf/Bier- ling (Ned.) met 6.4 pnt. Door Ewout Janse BONN Een bezoek vau de Osnebrücker rechtbank aan de gevangenis in Hannover heeft duidelijk gemaakt dat de Neder landse typograaf Ronald Augustin daar in de dode vleugel zozeer is geïsoleerd, dat geen enkel ge luid hem in zijn cel kan bereiken. Daarmee zijn beweringen van het ministerie van Justitie van de deelstaat Neder-Saksen weerlegd, dat zich ouder August ins cel een recreatieruimte, bevindt, vanwaar regelmatig geluiden tot de gevan gene kunnen doordringen. Ronald Augustin (25) is vorig jaar bij de Duits-Nederlandse grens met een geladen en ontze- kerd pistool in de hand gearres teerd. HU wordt ervan verdacht als typograaf documenten voor de gewelddadig anarchistische Baa- der-Meinhofgroep te hebben ver vaardigd. De verdediging beschouwt deze eenzame opsluiting als folter, er op gericht de persoonlijkheid van Augustin te breken. Op haar ver zoek heeft een rechter uit Os- nabrück tezamen met de procu reur-generaal, de gevangenis-di recteur en enkele advocaten de cel van Augustin bezocht. Op grond daarvan is in het gerechte lijk protocol vastgelegd, dat alleen in Augustdns cel een extra ge luiddempend raam achter het tra liewerk is aangebracht. Boven dien is de celdeur door een 5 cen timeter hoge stalen drempel afge dicht. De rechter heeft proefondervin delijk vastgesteld dat zelfs hard, vlak voor de gesloten celdeur ver oorzaakt lawaai, niet tot de ruim te doordringt. Hetzelfde geldt voor de recreatiezaal onder Au- gustims cel. Bovendien is in het protocol vermeld dat de verdedi ging zich alleen in een "bezoe- kerskooi" met de verdachte kan onderhouden via een geperforeer de glaswand, die geluiden sterk dempt, waardoor een gesprek ten zeerste wordt bemoeilijkt. De verdediging heeft in een brief aan de Nederlandse ambas sade in Bonn de aandacht geves tigd op de totale isolering van de verdachte. Onze missie heeft deze brief ter kennis van de Westduitse autoriteiten gebracht en om na dere inlichtingen gevraagd. Augustin weigert intussen een Nederlandse consulaire vertegen woordiger te ontvangen, zolang hem door de gevangenisleiding niet wordt toegestaan dit gesprek andier vier ogen te voeren.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9