Politietop Alphen hijst stormbal Regering moet ingrijpende maatregelen gaan 99 "Niet knoeien met erfelijke eigenschappen bacteriën" Meer bevoegdheden nodig om misdaadgolf te kunnen keren Laat'ro wat van je Terug in de haven Subsidieregeling voor wijkgezondheidscentra ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1974 ALPHEN AAN DEN RIJN „De politie heeft sterk de behoefte aan uitbreiding van de bevoegdheden om de harde misdaad te lijf te kunnen gaan. We gaan nu lang zamerhand de kant van Amerika uit. De misdaadcijfers racen omhoog, de kans dat je het slachtoffer van een overval wordt neemt enorm toe. Deze week waren er op één dag weer vijf overvallen. Als er niet snel op korte termijn wat verandert, gaat het ontzettend snel uit de hand lopen. Ik heb het idee dat dit op politiek verantwoordelijk niveau nog steeds wordt onderschat. Men weet daar niet met welke moeilijkheden de politieman te maken krijgt bij het doen van zijn werk." de hoort. De groep, die Midden-Holland den als operatieterrein zou hebben is ech ter moeilijk grijpbaar. De arrestant Inspecteur A. J. van Es gemeentepolitie in Alphen Rijn vindt het hoog tijd oir gewone burger". Aanleiding is de gis- den gevonden. Laboratorium-onder teren bekend gemaakte arrestatie zoek i Voorden: "andere aanpak is dringend (Foto Wim Dijkman) wapens is gebruikt bij de roofover val. Bij die actie werd de 33-jarige boer J. G. Kraan zonder meer neerge schoten. Achteraf viel de verwonding mee: een schampschot in de heup. De kogel kon operatief worden v —v wijderd. Van Es: „maar voor zekerliëi5"grenKnde1'vermoeden"Te zelfde geW worden j tot meters hoger vitale delen geraakt, be- Dit zijn mets ontziende kerels". 24-janige woonwagenbewoner die wordt verdacht van de roofover val op een boerderij in Alphen op 25 Juli. Drie gemaskerde mannen maak ten daarbij ongeveer f 18.500 buit. Nieits ontziend' De Alphense politie zegt het DS'70, verontrust over economisch klimaat: De Alphense inspecteur consta teert dat ook in midden-Holland de harde misdaad zich steeds be ter organiseert. Het politie-apparaat is bezig daarbij achterop te raken. „Populair gezegd: een timmerman kan met een hamer heel aardig spijkers slaan. Maar voor het gro tere werk kom je daar niet mee toe. De politie mist ook het instrument om de harde Jongens aan te pakken". Van wanten Commissaris H. W. van Voorden het- Is wat genuanceerder, maar de strek- enkele centi- king van zijn betoog is gelijk: „als de politie iemand vain een misdrijf verdenkt, mogen we hem 48 uur vast houden. Dat kan door de officier van Justitie met 48 uur worden ver lengd. Daarna moet de man in vre de worden heengezonden of aan de Officier van Justitie worden voorge leid. Als het een gewoon inbrekertje betreft hebben we daar weinig moei te mee. Als het echter om de zware criminaliteit gaat, wordt het moei lijker te verteren". DEN HAAG (ANP) Het bestuur van DS'70 heeft in een verklaring een dringend beroep gedaan op de regering om in september tot ingrijpende maatregelen over te gaan. Dit be stuur is ernstig verontrust door de 'aanzienlijke verslechtering" van het economische en sociale klimaat in Nederland. De ingrijpende maatregelen moe ten volgens het bestuur van DS 70 in ieder geval omvatten: 1. Aanzienlijke verlaging van be lastingen. Daarbij wordt er van uit gegaan dat de aardgasopbrengsten de inkomsten van de schatkist sterk zullen doen stijgen, zodat tot com pensatie van deze en andere lasten verzwaringen voor de consument kan worden overgegaan in de fiscale sfeer: 2. wederinvoering van de inflatie correctie (het innen van extra be lasting op loonsverhogingen dlie al leen dienen om prijsstijgingen op te vangen is steeds door DS 70 als hoogst onrechtvaardig bestempeld): 3. rigoureuze, bouwde bezuinigingen bij de heidsdiensten (niet de investeringen rakend) 4. stimulerende maatregelen van investeringen, gericht op uitbreiding van het industriële en dftenstenver- beleidsonder. sende arbeid" in de sociale wetgeving het aantrekkelijker maken van mobiliteit voor werknemers: 9. verscherping van controle op belastinginning en uitkeringen op 10. beëindiging van de werving van grond van de bijstandswet; AageM. naar Leeuwarden lenende apparaat in die gebieden, buitenlandse aibeiders. Invoering DEN HAAG (ANP) De rechter commissaris in Den Haag heeft gis teren de vordering van de officier van justitie afgewezen om Aage M. In verband met de inbraak bij het Haagse AMRObankfiliaal in bewa ring te stellen in Scheveningen. Na deze beslissing is Aage op transport gesteld naar Leeuwarden om daar zijn vier en een half Jaar gevange nisstraf verder uit te zitten, waartoe het hof in de Friese hoofdstad hem had veroordeeld. Aage M. heeft bij zijn voorgelei ding aan de officier van Justitie mr. C. van Steenderen, verklaard dat hij de afgelopen zes weken op het schuiladres aan de Schenkkade heeft gezeten, waar hij dinsdag werd aan gehouden. De 26-jarige Rijswijkse agente W.J.H.V. heeft bekend Aage een paar dagen onderdak te heb ben verleend, maar over zijn ver blijfplaats tijdens de resterende tien weken dat hij op vrije voeten is ge weest heeft de „meester krak er" nog geen verklaring gegeven. Voorts is Aage nog steeds gebleven bij zijn ontkenning dat hij iets te maken zou hebben gehad met de inbraak bij de AMRO-bank aan de Leyweg in Den Haag. in de nacht van 21 op 22 Juli. Daarbij was de kluis geopend op 'n wijze die politie en justitie het ver moeden gaven dat Aage hier aan het werk geweest was. Meneba neemt Tjoklat over De NV Meelfabrieken der Neder landse rakkerij Meneba is met eige naresse van TJoklatfabriek BV te Amsterdam tot overeenstemming ge komen over de overname van het ge hele uitstaande aandelenkapitaal van deze vennootschap. Tjoklitfabriek BV is een onder neming met 50 personeelsleden. Het bedrijf produceert voornamelijk cho coladerepen, tabletten en- pastilles en zal onder de huidige dagelijkse leiding worden voortgezet. De onderneming zal worden inge past n Meneba's "derde divisie" waartoe om. ook reeds de bis cuitfabriek Patria en de chocolade fabriek Beukers en Rijneke beho- zich geen grote bedrijfsconcen- traties voordoen en daar waar toe nemende bedrijvigheid geen vraag naar buitenflandse werknemers ver oorzaakt; 5. stimulerende maatregelen voor de zelfstandige middenstand en de landbouw; 6. expansieve politiek met betrek king tot de economische buitenland se betrekkingen, d<ie door ondoor dacht optreden van het kabinet wer den geschaad; 7. versnelling van de bouw, vooral in de goedkopere woningbouwsector: 8. realistische uitleg, zo nodig ver ruiming van de criteria voor „pas een toelatingsregeling voor rijksge noten uit de West, overeenkomstig de toelatingsregeling die in Surina me en de Nederlandse Antillen geldt voor Nederlanders. Reeds in 1972 waren wij van me ning dat de regering de gevaarlijke ontwikkelingen miskende en wij ver bonden daaraan verregaande gevol gen. hetgeen heeft geleid tot de breuk met het kabinet-Biesheuvel De ver wachtingen van de regering toen, dat er een begin van succes met de in- flatiebestrijding zou worden behaald, dat de sociale rust zou blijven en de conjunctuur zou verbeteren, zijn geen van alle uitgekomen, zo stelt DS 70. Leidse hoogleraarprof. dr. A. Rörsch: LEIDEN De Leidse biochemi cus prof. dr. A. Rörsch is het eens met de oproep van een aantal emi nente biochemici en microbiologen uit de Verenigde Staten vrijwillig af te zien van bepaalde manipulaties met de erfelijke eigenschappen van bacteriën. Hij vraagt zich echter af Prof. dr. A. Rörsch of de oproep meer dan morele waarde heeft en of een uitstel van dit soort onderzoek totdat alle of althans een groot aantal van de ge vaarlijke aspecten ervan bekend zijn, wel zin heeft als niet alle we tenschapsmensen zich aan de aan beveling van hun Amerikaanse colle ga's houden. In een brief aan de Amerikaan dr. Paul Berg van de Stanford Universiteit, voorzitter van de groep Amerikaanse microbio logen die de aanbeveling vori ge maand hebben doen uit gaan, vraagt hij zich af of de groep ook collega's in instituten in de Sov jet Unie en China hebben benaderd. Prof. Rörsch meent wel dat na deze oproep in de Westerse wereld geen enkele wetenschapsman van formaat het in zijn hoofd zal halen deze experimenten op dit moment uit .te voeren. Hij zou er het gezag dat hij onder collega's heeft, mee verliezen. Probleem is echter dat ie dere biochemicus, die een beetje weet waar het over gaat, dit soort manipulaties kan uitvoeren, aldus prof. Rörsch. De gevolgen daarvan kunnen ca tastrofaal zijn. In een onbewaakt ogenblik zou een erfelijk verander de bacterie uit het laboratorium kun- ADVERTENTIE Ja, dat kunt u best zeggen tegen die verre kennis die zo weinig van zich laat horen. Zeg hoe fijn u het vindt om af en toe gebeld te wordenZomaar over kleine, leuke dingen. En zeg dan meteen dat het zo goed koop is. Want 's avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland. De Alphense politie-top wil daar om uitbreiding van de bevoegdhe den. Gezien de uitspraken wordt ge dacht aan bijvoorbeeld het langer vast mogen houden van verdachten, als het om ernstige misdrijven gaat. Commissaris Van Voorden: „je vecht nu tegen de klok. Deze mensen weten op de minuut af wanneer je hen weer moet vrijlaten. Dit zijn Jongens die van wanten weten". Reorganisatie nen ontsnappen en, aanvankelijk geheel onopgemerkt, zich in het lichaam van mens of dier kunnen gaan vermenigvuldigen. Aanvanke lijk zou men niet weten wat er aan de hand, is, maar grote aantallen mensen zouden geïnfecteerd kunnen raken met dergelijke bacteriën, die of niet reageren op geneesmiddelen, of nieuwe, onbekende giftige pro- dukten uitscheiden of als verwek kers van kanker kunnen optreden. Dit klemt des te meer, omdat de biochemie en de microbiologie bij de onderzoekingen gebruik maken van een bacterie, aangeduid als e.ooli, die in grote aantallen voorkomt in menselijke en dierlijke ingewanden. Volgens prof. Rörsch wordt al ja ren in diverse laboratoria over de hele wereld gewerkt met levensge vaarlijke bacteriën en virussen soms zelfs in zeer grote hoeveelheden. Men weet dan echter waar men mee bezig is, en men neemt zodanige vei ligheidsmaatregelen dat besmet ting wordt vermeden. Overigens be smetting kom/t zelfs ondanks die vei ligheidsmaatregelen wel eens voor, soms met dodelijke afloop. Het ge vaar bij erfelijke manipulatie is ech ter, dat er ongemerkt zo'n bacterie kan ontsnappen, terwijl men niet precies weet hoe gevaarlijk deze is. De commissaris zou ook willen zien dat er nu eens ernst wordt ge maakt met de reorganisatie-plannen voor het gehele politie-apparaat, dat naar zijn mening nog gebrekkig van opzet is. „Er wordt al Jaren gepraat over een verandering van de politie wet, over het samengaan van rijks- en gemeentepolitie. De zaak van de roofoverval is in uitstekende samen werking met de rijkspolitie aange pakt, maar dat gaat nog steeds op basis van collegialiteit. Een andere aanpak is dringend no dig, zeker met zware Jongens. In Boskoop, in Amsterdam, ze hebben overal met dezelfde jongens te ma ken. De mobiliteit van de crimina liteit is enorm toegenomen". Zonder paniek te willen zaaien, valt commissaris Van Voorden zijn inspecteur bij in de opvatting dat de criminaliteit sterk stijgende is. De Juist afgekomen goedkeuring voor de uitbreiding met 10 man van het 63 man sterke Alphense politiekorps is niet voldoende om in de pas te blij ven met de georganiseerde mis daad: „door een amendement kun nen verdachten nu in de cel contact opnemen met hun advocaat. Een goe de zaak, maar de rechten van de politieman zijn gewoon dezelfde ge bleven". Inspecteur Van Es vindt de wette lijke mogelijkheden die de politie man ter beschikking staan in de aanpak van de misdaad dermate be perkt, dat de gewone burger daar door niet meer aan z'n trekken komt. „Als we de middelen en voldoen de personeel krijgen zie ik op dit moment nog mogelijkheden om de georganiseerde misdaad binnen aan vaardbare grenzen te houden. Als het veel langer duurt is die zware cri minaliteit zo sterk uitgebreid dat er voor de politie geen beginnen meer aan is. En dat schijnt men maar niet te beseffen". SCHIPHOL (ANP) Dolgelukkig heeft de 44-jarige Schiedamse kapi tein Huibartus de Mos gisteravond op Schiphol z(jn echtgenote in de armen kunnen sluiten, nadat hij donderdagavond laat in de gevange nis van het Italiaanse Livorno was vrijgelaten. De Schiedamse kapitein was sinds 4 mei van dit jaar in de gevangenis van Livorno vastgehouden omdat hij, buiten zijn weten, dcor de Italiaanse autoriteiten veroordeeld was tot een gevangenisstraf van twee jaar we gens een diefstal van sigaretten. De tot grote vreugde van de heer De Mos verleende amnestie heeft een zeer lange voorgeschiedenis. In augustus 1961 is de heer De Mos op verzoek van de inmiddels niet meer bestaande rederij waarvoor hij toen werkte, naar Salerno gereisd, om daar een verklaring af te leggen over een diefstal van tweehonderd sloffen sigaretten, van het schip waarover hij destijds het bewind voerde. In 1960 waren de sloffen uit een afge sloten en verzegelde kast aan boord van zijn schip verdwenen. De siga retten waren bestemd voor de be manning. Er werd geen dader ge vonden en de Italiaanse justitie stelde de kapitein van het schip aan sprakelijk. De heer De Mos, die steeds verklaard heeft onschuldig te zijn, werd in oktober 1961 van het hean ten laste gelegde vrijgesproken. De officier van justitie is echter te gen het vonnis in hoger beroep ge gaan, hetgeen leidde tot een veroor deling van zes jaar gevangenisstraf, die later door een amneatiebepaling werd verminderd tot twee jaar De heer De Mos verklaarde op Schiphol opnieuw dat hij van dit hoger be roep en van zijn veroordeling nooit op de hoogte is gesteld. Op 4 mei van dit jaar deed het 6000 ton metende schip „Pisco", va rende onder Peruviaanse vlag en eigendom van de Amerikaans-Neder landse rederij Uiterwijk, met als ge zagvoerder de heer De Mos, de haven „Vier mannen In burger en een ge wapende agent in uniform kwamen aan boord met de mededeling dat er iets met de lading niet in orde was en dat ik mee moest gaan aan wal", vertelde de heer De Mos in Schip hors perskamer. „Ik bleef weigsren, waarop men mij vertedde dat ik dan wel geboeid van boord zou worden gehaald. Hoewel ztf mU nog niet wil den zeggen waar het om ging begon ik toen wel te vermoeden dat het in varband stond met die sigaretten- diefstal". zo vervolgde de heer De Mos, die na zijn veroordeling in 1961 nooit meer voet op Italiaanse bodem had gezet. Om zijn vrouw, die de reis met hem meemaakte, en zijn bemanning niet te schande te zetten, is de heer De Mos naar zijn zeggen uiteindelijk met de Italiaanse autoriteiten mee gegaan. Na een kort verblijf op het politiebureau in Livorno belandde hU in een gevangeniscel die hy met drie volgens hem zware misdadigers moest delen. Geneesmiddelenindustrie boos over prijsverhoging apothekers UTRECHT (ANP) De contact- raad geneesmiddelen-industrie is boos over het feit dat de apothe kers besloten hebben de apothekers marge op alle merkgeneesmiddelen op te trekken met de maximaal door minister Lubbers toegestane marge van 18 pet., een maatregel die be tekent dat de publieksprijzen met vier tot vijf procent zullen stijgen. De contactraad, waarin alle er kende Nederlandse fabrikanten en importeurs van geneesmiddelen zijn UTRECHT (ANP) Staatssecre taris Hendriks (Volksgezondheid) wil de oprichting van wijkgezondheids centra stimuleren. Daartoe heeft hij een voorlopige subsidieregeling ge troffen die voorziet in een subsidie van maximaal f6000 per aan een wijkcentrum verbonden huisarts, wijkverpleegkundige en maatschap pelijk werker. Als in een wijkcentrum ook nog een fysiotherapeut, apo theker, verloskundige of andere me dewerkers deelnemen, zal van geval tot geval worden bekeken of de tota le bijdrage moet worden verhoogd. In een brief aan de huisartsen, de plaatselijke kruisverenigingen en de instellingen voor algemeen maat schappelijk werk zegt de staatsse cretaris, dat samenwerking van ver schillende beroepsbeoefenaren van groot belang is omdat de problemen waarmee artsen en andere hulpver leners worden geconfronteerd vaak lichamelijke, psychische en sociale facetten hebben. Onder een wijkgezonheidscentram wordt in het kader van de subsidie regeling verstaan een vast samen werkingsverband van huisarts, wijkverpleegkundige en maatschap pelijk werkende, dat beschikt over een cenirala adres met iaciliteiten en outillage voor advies en hulp. De voorlopige stimuleringsregeling komt volgens de hoofdredacteur van "Medisch contact", de heer F. A. Bol, voor een belangrijk deel tegemoet aan bezwaren die er de oorzaak van zyn dat w(jkgezonjr.ridscentra zo langzaam van de grond komen. In het algemeen zijn de kosten per In geschrevene in een samenwerkings verband binnen een centrum bij voorbeeld hoger dan in een soloprak tijk tengevolge van de duurdere huisvesting en Inrichting en de ex tra tijd die samenwerken eist. Overigens hoopt de heer Bol, dat de subsidieregeling geen lang leven zal zyn beschoren en dat ze alleen zal dienen om de overgang naar een meer definitieve financieringsvorm te overbruggen. Accent verliest van Hare Krishna AMSTERDAM (ANP) Het week blad .Accent' moet de op 20 juli ge publiceerde loop „Hare Krishna perst miljoenen af" rectificeren. De presi dent van de rechtbank te Amsterdam heeft gisteren in een kort geding van de stichting International So ciety for Krishna Consciousness in de hoofdstad tegen .Accent' beslist, dat in de eerstvolgende uitgave na betekening van 't vonnis onder de rubriek „tekst en uitleg" een door de rechter opgestelde rectifica tie moet worden geplaatst, op straffe van een dwangsom van 15.000 gul den. Ook is het Accent verboden nog eens te publiceren in oeeld of ge schrift over Hare Krishna in de geest van het gewraakte verhaal. verenigd, heeft in een brief aan minister Lubbers (Economische Za ken) gevraagd om deze door de Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter bevordering der Phar- macie (KNMP) getroffen prijsmaat regel ongedaan te maken. De KNMP is volgens de contactraad ei genmachtig overgegaan tot een margevergroting die de noodzakelij ke beteugeling van de kostenstijging in de geneesmiddelensector ernstig verstoort. De contactraad is bijzonder ver ontwaardigd over het feit dat de KNMP thans volledig gebruik meent te moeten maken van de maximale margeverhogingen die mi nister Lubbers voor noodlijden de sectoren in de tussenhandel heeft toegestaan. En dat, terwijl van de kant van de overheid bij voortdu ring een beteugeling van de kosten stijging binnen de gezondheidszorg wordt bepleit en fabrikanten en im porteurs van geneesmiddelen „een duidelijke terughoudendheid be trachten" bij doorberekening van Atostenstij gingen, aldus de contact raad. De raad stelt in de brief dat de verhoging niiat alleen in strijd is met de bedoeling van het huidige prijs beleid, maar dat de ontwikkeling van de geneesmiddelenmarkt in ons land maximale aanpassing van de marges meestal ook niet noodzake lijk maakt. De grotere behoefte aan merkgeneesmiddelen leidt namelijk, tot een hogere omzet die ook met behoud van de bestaande marges de bruto-opbrengsten vergroot, zo dat eventuele kostenstijgingen bij de distributie van merkartikelen wor den gecompenseerd. De contactraad tekent hier nog bij aan dat de be staande marges Jarenlang door de apothekers zijn geaccepteerd. De ziektekostenverzekeraars zijn ook verbolgen over de stap van de apo thekers. De voorzitter van de kon- taktcommissie landelijke organisa ties van ziektekostenverzekeraars (KLOZ), de heer Th. F. Kok, sprak gisteren over een „onverwachte stij ging" waarvan de verzekerden de dupe worden. Geneesmiddelen vor men een belangrijk onderdeel van het verzekerde pakket en als de overheid niet ingrijpt, zal de marge verruiming bij de apothekers leiden tot een kostenstijging die een ver hoging van de premies noodzakelijk maakt.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7