Fraaie folklore in Groenoordhal v.s. Veel waardering Zweden en Ieren ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1974 Programma Vanochtend oim tien uur is in de Groenoordhal 't „Liedjes- kafee ,,'t Fortuintje" geopend. Het programma dat vandaag in het kader van het volkssdans- vermoldit als naaste punt het vermeldt ails naaste puntx het optreden van zangers en zan geressen van het Nederlandse lied. De rest van de ochtend en middag is gevuld met .es- programma's en demonstraties van de diverse groepen. Vanmiddag om twee uur geeft de Ierse groep een demonstratie in d'e Haarlemmerstraat waarna men naar het bejaardencentrum Haagwij k gaat voor een tweede voorstelling. Om half vier zijn de Tsjecho-Slowafcen in de Haarlemmerstraat te bewonde ren. Deze groep reist eveneens af naar Haagwyk. De Israëli's zuilen om vier uur de Haarlem merstraat opvrolijken met zang en dans. Om acht uur vanavond staat iedereen dan weer klaar voor die volgemde voorstelling. Het zondagprogramma speelt zich eigenlijk ook geheel af In ,,'t Fortuintje", waar zangers en zangeressen van de deelnemen de groepen vanaf 10 uur klaar staan. Daarvoor is er gelegen heid (9.30 uur) het lesprogram ma van de Nederlandse groep bij te wonen, terwijl de Ameri kanen een half uur voor het slotbai (om half elf) hun les zullen geven. De laatste voor stelling wordt zondag half drie gegeven. Ondanks TORENHOGE GOUDPRIJZEN zyn onze sieraden nog betaal baar. Door het toepassen van de laagste marges. Onze schoonheid van een col lectie blijft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer dan 35 jaar het betrouwbare juweliersadres, met de voordeligste prijzen. En de beste vak-service door onze eigen ateliers. UW WINKELIER v. d. Water Haarlemmerstraat 181 De ffaküe van de PARTIJ VAN DE ARBEID in de Leidse Gemeenteraad zoekt op korte termijn een Fraktieassisf-enf-ie) voor de administratieve en organisatorische ondersteuning van de fraktie. Belangstellenden voor deze parttime funk trie kunnen nadere inlichtingen verkrijgen bij LEO MEIJER, Upgewoerd 83, Leiden, telefonisch bereikbaar onder nr: 23276. Radio De AVRO maakte van het vrij dagavondprogramma in de Groenoordhal opnamen. Deze zullen wordien uitgezonden a.s. vrijdag van lijft—11.55 uur in het programma „Horlepiep". De 500ste Tijdens de manifestatie in de Groenoordhal! is er ook 'n stand van de Leidse Bond van Ama teurtuinders. Deze geven een lesje bloemschikken. Iedere vijf honderdste bezoeker krijgt een bloemstukje mee naar huis. Gisteravond was men al een paai- bloemstukjes kwijt, want een vlugge telling aan de kassa liet weten dat ongeveer zeven tienhonderd mensen het ope ningsfeest van het festival had den bezocht. Onder de bezoekers zagen we o.a. de burgemeestérs van Voorschoten, Zoeterwoude en Leiderdorp vergezeld van him echtgenoten. Joego-Slavië Budo Tomovic is de naam van de Joego-Slavische volksdansgroep uit Titograd in Montenegro. Hun dans- lpider is Tuzovic Beco (foto), een mogere man die in zijn taal zeer rap en langdurig antwoord geeft als we via de tolk vragen wat voor dansen hij brengt. Het komt er op neer dat de dansen van de groep afkomstig zijn uit Montenegro. Een bergachtig gebied waar het bestaan hard is. Dit willen ze ook in de dansen laten zien. Montegrijnen zijn ook krijgshaftig (ze moesten wel) en daarom vormen strijddansen 'n be langrijk deel van de folklore. Maar ook de andere staten waaruit het huidige Joego-Slavië bestaan zijn niet vergeten, deze dansen echter zijn wat lichter van toon. Turkije Roemenie De groep Halk Danslari Ornek Grubu, in het programma aange kondigd als Halkevleri wordt geleid door Nesat Tosun (foto). Halkevleri is een soort cultureel centrum of volkshuis. Verspreid over heel Tur kije vindt men dergelijke huizen. Volksdansgroepen vormen een van de 16 afdelingen, die zo'n huis heeft. De leiders van deze centra werken ook aan andere culturele en educatieve projecten. Met hun dan sen, waarmee ze ook door heel Tur kije trekken, willen de Turken die in de Groenoordhal optreden iets laten zien van de manier van leven in hun land. Belangrijkste dansen zijn de kaarsendans, en sabeldans. De Roemeense groep Horincea wordt geleid door twee heren Gri- gore Bacanu en Lazar Ionel (fo to). De groep die pas tweeëneen half jaar bestaat is opgericht in Ga- lati (Moldova). Solisten kent men niet alles gebeurt in de groep, tenminste het dansen. De prachtige kleding wordt gemaakt in de coöpe raties in de provincie natuurlijk met de hand, want anders kon het bor duursel er nooit zo mooi uitzien. De belangrijkste dansen van de g*>ep zijn de coasa en de caragetut. Naast dansen voert de groep vocale en instrumentale nummers uit. Maar eer we dat te weten zijn gekomen heeft er een levendige discus sie plaats gehad tussen de heren, die de arme vertaalster heel wat moei lijkheden gaf. Tsjecho- Slowakije Een hele school, of bijna dan, kwam over uit Tsjecho-Slowakije. De naam Rozmarlnek. De man die voor de muzikale leiding zorgt is een van de onderwijzers, Jiri Ruzicka (foto) en de „dansmeesters" zijn de heer en mevrouw Hochman. De groep, die bestaat uit leerlingen van de derde tot en met de negende klas van de basisschool in Ratisko- vice (Moravië) laat de originele dan sen zien die voor het toneel zijn be werkt. Typerend voor de streek is de sabeldans, die alleen door de Jon- gpns van de groep wordt uitge voerd. De prachtige kleding van de kinderen wordt door de ouders zélf gemaakt. Een kostuum kost f 1000 want het ls allemaal puur hand werk. Zweden Uit het 7000 inwoners tellen de dorpje Smedjebacken komt de Zweedse dansgroep die vanavond en morgen te bewonderen is. In dit plaatsje in midden Zweden is volks dansen erg populair, vooral onder de jongeren. Ruim 150 kinderen krij gen iedere week les in volksdansen. Dit volksdansen is in Zweden een familievermaak want de leider van de groep Ingemar Dingsjö (foto) had tenminste zijn echtgenote (die de kleding zelf maakt) en zijn twee kinderen mee naar Nederland ge nomen voor voorstellingen. De be langrijkste Zweedse dans is de pols ka, die ook in de Groenoordhal wordt gedanst. De belangrijkste instrumenten de harmonica en de viool. Ierland Een charmante maar zeer beslis te dame Marie Walsh (foto) leidt in Dublin de dansschool waarvan de leerlingen in Leiden een staaltje van hun kunnen Weggaven. „We dan sen uitsluitend echte Ierse dansen zegt ze, hoofdzakelijk uit de pro vincie Leinster". Vol trots voegt ze daaraan toe dait 3 van haar leerlin gen (twee meisjes en een jongen) we reldkampioen dansen zijn. Ieder faar komen namelijk teren uit heel de wereld naar hun geboorteland om uit te maken wie het best kan dan sen. Dat zijn spannende competities waarvoor maanden hard wordt ge traind. De prachtige zelfgemaakte kleding van de Ierse meisjes (in paars) i6 geborduurd met Keltische tekens. Jane Farwéll (foto) is de leidster van een Folk Farm in de Ameri kaanse staat Wisconsin. Hier is ook de volksdansgroep van die naam ontstaan In Leiden treedt men voor het eerst op voor een groot publiek. Het is een heel Jong enthousiast stel mensen. Jane Farwell, zelf ook ge kleed tn een „nationaal kostuum", heeft voor dit Hollands avontuur een gevarieerd programma in elkaar gedraaid. Elke avond iets anders. Vanavond staat een serie van Mexi caanse dansen op het lijstje. Er is dus wel wat vuurwerk te verwach ten. Voor de slot voorstelling heeft ze gegokr op iets echt Amerikaans met sigaretten en kauwgum kort om een dolle toestand. Öp de foto, mevrouw Vis in gesprek (via de leidster) met de Tsjechische groep de markt in de Groenoordhal. De Burger zaal danst De Burgerzaal danste gister middag toen de Israëlische volksdansgroep „The Haifa Mu nicipality Students Foakdiamcimg Group ,,'t Is weer voorbij die mooie zomer" in goed verstaan baar Nederlands had laten ho- Iederean was helemaal in. Me. vrouw Vis werd „meegesleept" door een vain de charmante deel nemers en dat was het einde en het begin van een happening om nooiifc te vergeten. Iedereen danste met iedereen. Aan het eind van de ontvangst in de Burgerzaal kwam de ware sfeer van het begrip internationaal volksdansen, het elkaar leren kennen en waarderen, echt Na een wandeling door Lel den een gebeuren dat steeds werd onderbroken voor korte dansen werden de deel nemende groepen door burge meester Vis en zijn echtgenote officieel welkom geheten in de Burgerzaal van het stadhuis. Namens de gemeente Leiden kregen de leiders van de groe pen een fraaie tegel aangebo den met het Letidse wapen. Voor alle deelnemers was er een e.p.- tje met Nederlandse volksmu ziek, oa. „De Driekusman" en „Lot ls dood". Dansen die ook tijdens de instructie van de Ne derlandse volksdansgroep op 't programma staan. In een korte toespraak ver welkomde burgemeester Vos zijn gasten. Hij zei (in correct En gels dat het voor Lelden èen grote gebeurtenis was het In ternationaal Valksla nsfestival binnen de muren te hebben. „Het is voor mij een groot ple zier u te zilen dansen. Ik heb gezien dat u met veel plezier danst en ook plezier uitdrukt In de dansen". Even maakte hij 'n vergelijking tussen het bestu ren van een gemeente, waarbij ook allerlei emoties tot ontla ding komen, en het dansen. Een parallel die door de meeste be zoekers niet helemaal zal zijn begrepen. Met zijn uitspraak dat het gemeentebestuur toch maar beter niet aan het dansen kon slaan steimde echter ieder- eèn van harte in. LEIDEN Een bonte werveling van tonen en kleuren trok gister avond aa* de bezoekers van 't Volks- dansfestival in de Groenoordhal voorbij. Een avond die de liefheb bers van folkloristische muziek niet licht zullen vergeten. Het is eigenlijk moeilijk de groepen te vergelijken. Probeer ik het toch dan moet de uitkomst zijn dat de Roemeense groep „Hornincea". die als sluitstuk van het programma fun geerde, de beste en vooral meest com plete indruk heeft achter gelaten. Dynamisch en temperamentvol wa ren de bewegingen zonder ook maar een ogenblik uit 't ritme te zijn. Bo vendien had deze groep naast prach tig geklede dansers en danseressen de beschikking over een eigen orkest dat zich o.a. aan fluit en klarinetso- li waagde en over een zanger, 't Was jammer dat het Roemeense ge zang voor de meeste mensen niet te vertalen was, maar het leek me een vrolijke invitatie om deel te nemen aan het feest. Voor 1e pauze kreeg de Joego-Sla vische groep "Budo Tomovic" veel applaus bij de haremdans. De goede maar simpel gehouden kostuums lie ten de groep zeer geloofwaardig als "volksdansers" overkomen. Het was daarom zo jammer dat het orkest ge bruik maakte van elektronische ap paratus De Turkse groep Halkevleri drukte vooral kracht uit in de dansen. Zelfs ln de kaarsendans was het vooral, kracht en geluid die het moesten doen. Toch deed het geheel heel au thentiek aan maar wel erg luidruch tig aan. Charmant waren de kinderen uit Tsjecho-Slowakije „Rozmarinek", die het programma moesten openen. Charm int omdat het genoegen over dit succesvol optreden van de ge zichtjes straalde. Al was het stemme tje van de zanger wat iel en al maak te een van de dansertjes een duide lijke fout, alles werd hun vergeven toen ze tot slot het refrein van "I Holland staat een huis" lieten horen Opvallend tijdens deze avond ws dat het optreden van de Zweden e de Ieren veel meer werd gewaardeerd dan de ,rorige keer. Vooral de Ossen- dans, die alleen door mannen wordt uitgevoerd (het is een soort gevecht) viel bij het publiek erg in de smaak. Koel maar zeer stijlvol en elegant was de boerendans uit 1800, die door de groep feilloos over het voetlicht werd gebracht. De Ierse groep Scoil Rince Gea- lach Mairè, Breatnacht viel vooral op door het goede tapdansen, maar wat wil Je ook als Je drie wereldkampioe nen in je midden hebt. Zeer lichtvoe tig bewogen 'de Jongelui (tussen de 16 en 19 Jr. over het toneel) en zo werd het "gebrek aan echt spektakel werk (zoals WJ de Oosteuropese groepen) goedgemaakt door een kalme ele gance. Veel applaus kregen de vrij moder ne plezierige dansen van Israël, die natuurlijk feilloos Op de planken kwamen. Het slechtst uit de verf kwamen eigenlijk de Amerikaantjes omdat 't geheel *en nogal slordige ongeorga niseerde indruk maakt. Maar mis schien hoort juist dat bij de Ameri kaanse fr.lklore. HENRIETTE V.D. HOEVEN. FOTO'S JAN HOLVAST.. UNICON B.V. Gespecialiseerd in kontaktlenzen ««wetenschappelijk instituut voor kontaktlenzen STEENSTRAAT 16 - LEIDEN TELEFOON 01710—41166 Israël Onder leiding van Jonathan Ga- bay (foto) kwamen de Israëliërs naar Nederland. Allemaal studenten die het gewoon fijn vonden om te dansen. De groep kan een twee uur durend programma verzorgen van moderne Israëlische en b.v. oude Je- menitische dansén. Iffi Mitzer, liet de groep het Nederlandse lied ,,'t Is weer voorbij die mooie zomer" van Gerard Cox instuderen. Iets wat na tuurlijk duidelijk aansloeg bij het Nederlandse publiek. De Israëlische groep ontpopte zich toch als een dui delijke gangmaker im de verbroede ring dat bleek ook ln het Leidse stadhuis. Nederland Achaiay is de Leidse groep die zich bezig houdt met volksdansen. Hans Wortman (foto) was de leider maar heeft die sinds enige tijd overgedra gen aan Jan de Bond De groep brengt dansen uit Joego-Slavië, Hon garije en Roemenië. De kostuums zijn door de leden van de groep zelf gemaakt. Behalve het Neder landse kostuum (ook de Hollandse dansen komen bij Achalay a«n bod) want dat was veel voordeliger te krij gen bij Sijtje Boes in Marken. Sinds kort werkt de groep samen met het zigneurorkest Czardas. Vanavond zal de groep voor het eerst te be wonderen zijn, want dan is het or kest terug van een toernooi door Hongarije

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3