Kleine Audi-Volks wagen komt al in oktober Auto-ranglijst Weer een aantal nieuwe gezichten op de Neder landse automarkt MET AUTOMAAT DE BERGEN IN De autoverkopen bleven in de eerste helft van dit jaar bijna twin tig procent achter bij die van een jaar tevoren. De RAI registreerde in de eerste zes maanden 203.767 nieuwe kentekens. In 1973 werden er in dezelfde periode 252.793 geregistreerd. Maar daarbij moet de RAI toegeven, dat er van een achterstand sprake is .Het werkelijke aantal verkochte auto's zal wel wat hoger uitkomen. Opel is ook door de energiecrisis heen lijstaanvoerder gebleven, maar het merk heeft wel een flinke tik te incasseren gekregen. In de top van de ranglijst vielen trouwens de zwaarste klappen met uitzondering van Citroën, die het dankzij de herontdekte eend zelfs presteerde méér auto's te verkopen. Maar ook BLMC, Mazda en enkele kleine merken kwamen tot opmerkelijke resul taten. Dat kan men zelf zien in de hieronder gegeven cijfers, die begin nen met de belangrijkste merken (marktaandeel boven de één procent). Merk aantal aantal 1. 24.083 11,8 34.385 13,6 2. Simca 19.254 9,4 24.689 9,8 3. Ford (Europa) 18.085 8.9 27.892 11,0 4. Fiat (incL Autobianchl) 17.488 8,6 22.644 9,0 5. Citroën 16.498 8.1 15.836 6,3 6. Renault 15.348 7,5 18.730 7.4 7. Peugeot 12.966 6.4 14.380 5,7 8. Volkswagen 12.044 5,0 14.002 5,5 9. DAF 10.984 5.4 13.995 5,5 10. Toyota 10.649 5.2 13.933 5,5 11. BLMC* 9.297 4,6 8.426 3,3 12. Datsun 8.609 4.2 9.546 3,8 13. Mazda 4.630 2,3 3.906 1.5 14. Mercedes-Benz 4.198 2.1 4.207 1,7 15. BMW 3.476 1,7 3.655 1.4 16. Audi-NSU 3.466 1.7 6.684 2,6 Alfa Romeo 1.554 1.485 American Motors 154 76 Bedford 92 24 Chrysler V.S92 81 Sunbeam 1.727 1.859 Ford V.S244 31 General Motors V.S. 566 230 Honda 599 178 Jeep 3 4 Lada 1.455 L276 Lancia 146 178 Porsche (incl. VW-Porsche) 54 83 Ranger 163 469 Saab 800 901 Scaldia 36 202 Skoda 743 1.233 Subaru 81 50 Trabant - 154 Vauxhall 2.131 3.545 Volvo 1.708 3.073 Wartburg 2 143 Zastava 356 462 Overige merken 56 146 De onderverdeling van BLMC was: Austin-Morris 3.541 2.792 M.G23 57 Triumph 367 275 Jaguar-Daimler 90 127 Rover 71 121 Landrover 29 24 Mini 5.176 5.030 Nog steeds zitten wij in de stil le maanden voor de automobiel industrie. Ook de fabrieken gaan immers met vakantie. Geen tijd dus om noviteiten uit te broeden. Trouwens, het hele leven staat een beetje op een klein pitje door de vakantiesfeer. Ook geen gelukkig ogenblik dus »m met nieuwtjes voor de dag te komen. Want men hoopt toch altijd, dat die tot het "grote publiek" zullen doordringen. Maar toch het kan gebeuren, dat een eenmaal op gang gezet plan niet meer kan worden te ruggedraaid of dat men onderweg met wat vertraging te kampen heeft gehad. Daarom zijn er toch weer wat nieuwe verschijnselen op de Nederlandse automarkt te signaleren. Er zullen er nog meer komen binnenkort. Citroën heeft bijvoorbeeld al aangekondigd, dat de komende herfst een nieuw model zal wor den uitgebracht onder de naam 11 CV, hoewel op dit moment nog wordt gesproken van de CX 2000. De carrosserie zal zijn ge baseerd op de bestaande G.S. en DS-modellen. De 2 liter motoren (later ook 2.2 liter) is mede op zuinigheid geconstrueerd. De top snelheid zal ruim 170 km per uur bedragen. In Frankrijk gaat de eerste versie 24.000 francs kosten. De prijs voor ons land is nog on bekend. Alfa Romeo heeft een luxueuzere versie van de Giulia Super uitgebracht, de Super 1,6 Lusso. Ook uiterlijk heeft de wagen enige veranderingen ondergaan. Motorisch bleef het nieuwe type echter gelijk aan het vorige model. Alfa Romeo Nederland in Amsterdam heeft meegedeeld, dat de Super 1.6 Lusso nu reeds kan worden geleverd, voorlopig alleen als 1600 cc versie. De prijs van het nieuwe type bedraagt f 15.490. Uiterlijke nieuwigheden zijn een strakke motorkap en kof ferdeksel. een nieuw front met middengrille en bovendien verlichting, die bestaat uit vier jodiumlampen van gelijke grootte. Nieuw ontworpen werden voor- en achterbumper en de wieldoppen. De motorkap kreeg een nieuw soort geluid dempend materiaal tegen geluidshinder. In het interieur werd de opstelling van een aantal instrumenten gewijzigd en voorts is er een houten stuurwiel en veranderde voorstoelen met verstelbare hoofdsteunen. De krachtbron van de Giulia is de 1570 cc vier cilinder-in-lijn motor met een vermogen van 116 SAE/pk. De topsnelheid be draagt 175 km per uur. De auto is uitgerust met een 5-ver- snellingsbak en vólgens de fabrikant kan hiermee vrij econo misch benzineverbruik worden verkregen. Bij een gemiddelde snelheid van 100 km per uur wordt een gébruik opgegeven van 1 12. Datsun heeft haar sportwagenserie uitgebreid met de 260 Z 2 plus 2, die onder meer is uitgerust met gelaagde zonwe rende voorruit, radio, antenne, sportvelgen, verwarmde ach terruit en radiaalbanden. De 6-cilinder motor heeft een ci linderinhoud van 2565 cc, een maximaal vermogen van 162 pk (top circa 200 km/uur). De auto heeft twee carburateurs, een 5-versnellingsbak en een hydraulisch gescheiden rem- systeem (vóór schijfremmen, achter trommélremmen) met rembekrachtiging. De prijs van deze sportwagen f28.500, Het Westduitse autoconcern Daimler-Benz is aan de wens van vele dieselrijders tegemoet gekomen door een dieselper sonenauto op de markt te brengen met meer vermogen, be tere acceleratie en nog soepeler lopende motor. In deze auto, de Mercedes-Benz 240 D 3.0, heeft men 'n technisch interes sante oplossing toegepast om de cilinderinhoud te vergroten en 't vermogen op te voeren: er loerden 5 cilinders ontwikkeld waarmee dit nieuwe dieseltype de enige 5-cilinder personen auto te wereld is geworden. Volgens de Nederlandse impor teur, de Agam in Utrecht, zal de wagen omstreeks f 30.000 gaan kosten. Het nieuwe type verschilt van de andere dieseltypen alleen door zijn motor, die werd geconstrueerd uit de beproefde 2,4 liter motor. De 5-cilinder lijnmotor levert een vermogen van 80 DIN/pk, die goed is voor een acceleratie van 0—100 km/uur in 193 sec. en waarmee een topsnelheid kan worden gehaald van 148 km/uur. Als verbruik wordt opgegeven 10.8 liter per 100 km. De motor is slechts 31 kg zwaarder dan de 4-cilinder. De Agam in Utrecht merkt nog op, dat het dieselrijden in Nederland een gestage groei doormaakt. In de jaren 1969/70 kocht 1 op de 100 automobilisten een auto met dieselmotor. Dat is nu ongeveer 1 op de 40. Toyota-importeur Louwman en Parqui uit Leidschendam heeft de Celica-serie uitgebreid met de sportief gelijnde 1600 GT, die uiterlijk onder meer te herkennen is aan de brede strips langs de flanken en luxueuze wielsierdoppen. Tech nische kenmerken zijn de twee bovenliggende nokkenassen en de zogenaamde „limited slip differentieel" die het mogelijk maakt het volle motorvermogen ook in snel genomen bochten geheel te kunnen benutten. De wagen heeft vijf versnellingen, schijfremmen voor en trommélremmen achter (vacuum be krachtigd). De motor kan 124 pk ontwikkelen en een top be reiken van 190 km/uur. De prijs is f 15399, Dat het Volkswagen bittere ernst is om de achterstand van de laatste jaren in halen hebben wij al geruime tijd geleden verteld. Het blijft niet bij woorden, de daden volgen elkaar snel achter elkaar op. Voor een niet zo bijzonder in auto's geïnteresseerd mens is het bijna niet meer uit el kaar te houden, temeer omdat de banden tussen moeder-Volkswagen en dochter-Audi ook steeds strakker worden aangehaald. We hebben kort geleden al geschreven over de be roering, die het samenvoegen van de dealeraetten in ons land teweeg heeft gebracht. Het laatste woord zal er nog niet over zijn gezegd. Maar ook met de modellenpolitiek draaien de twee merken om elkaar heen. De Volkswagen K 70 is dan wel altijd als een VW gepousseerd geble ven, maar stamde wel uit Audi- koker. De VW-Passat had al een jaar eerder in nauwelijks andere vorm als Audi 80 het levenslicht aanschouwd. Of de inmiddels geïntroduceerde VW-Golf ooit nog eens een Audi- versie zal krijgen, we weten het echt niet, maar reeds is medegedeeld, dat de nog kleinere Audi-50 die voor vol gende maand is aangekondigd zeker een Volkswagenstaartje zal krijgen. Men ziet het, het zit allemaal wat wonderlijk in elkaar. Maar als men zich realiseert, dat Volkswagen en Audi twee handen op één buik zijn en dat in ons land voor beide merken door Pon in Leusden aan de touwtjes zal worden getrokken, dan maakt het toch eigenlijk niets uit, of men door de hond of door de kat wordt gebe ten. Dat die Audi 50 dezer dagen zou komen was trouwens voor ons niet nieuw. We hebben op deze autopa gina in begin juli al geschreven, dat het kleinere wagentje in Wolfsburg was getoond tijdens een dealerbij eenkomst. Bij wijze van „stunt". Maar nu is bekend geworden, dat het wagentje voorlopig dus nog Audi 50, maar waarschijnlijk te zijner tijd als Volkswagen „Föhn" geheten in oktober op de Duitse markt zal komen en nog diezelfde maand voor export beschikbaar zal zijn. Men ziet het, alle troepen en beschikbare wa pens worden door Wolfsburg zo snel mogelijk in stelling gebracht voor het tegenoffensief. We hebben nog geen foto's van de nieuwe kleine Audi-Volkswagen be schikbaar. maar volgens hen, die hem al hebben gezien, heeft het wa gentje een „Passat-achtig" uiterlijk. De auto zal iets korter zijn dan de nu dus in de showrooms verschenen Golf en zal vooral een concurrent van de Fiat 127 en zijn maatgeno- ten moeten worden. Men verwacht, dat de prijs tussen de zeven en negen mille zal komen te liggen. Waar schijnlijk zal het nieuwe Audi-type alleen in een tweedeurs versie (maar wel met grote achterklep) op de markt komen. Als krachtbron worden genoemd een vier-cilinder motor 900 cc van 40 pk en een 1100 cc motor van 50 pk. Tussen de zeven en negen mille ligt een heleboel ruimte. En het suc ces van de nieuwe kleine Audi-VW zal afhangen naar welke kant de ba lans zal doorslaan. Toen de Golf nog niet zo lang ge leden werd geïntroduceerd waren de VW-dealers wild enthousiast. Een machtig wagentje, waar men weer eens lekker de boer mee op kon. Maar men was het wel met ons eens, dat eigenlijk alles afhing van de prijs, die toen nog niet bekend was. Inmiddels zal het enthousiasme wel een tikkeltje zijn bekoeld, want de prijzen zijn bekend geworden en ze zijn ons niet meegevallen. Toegege ven, het is een aardig compleet en uiterst prettig autootje, dat ondanks zijn geringe buitenafmetingen bin nenin flink wat ruimte te bieden heeft. Maar in de allergoedkoopste versie gaat dat ding in ons land 9 Ms mille kosten. En dat is een prijs, die er beslist niet om liegt. Dat is dan de Golf met een 50 pk 1100 cc motor. De overige vier modellen worden in ons land standaard met een zoge heten Z-08 pakket (elektrische rui tensproeier. achterruitverwarming, doorklapsysteem rugleuning, achter- zitting. rubberstrips op bumper, anti- verblindingsspiegel en twee achter- uitr ij lampen) geleverd). Ds duurste uitvoering, de LS met 1500 cc en 70 pk, komt op 11.809 gulden. de bak f 14.459,40 betalen. Dankzij een speciale actie (we zeiden het al, er wordt veel gedaan om de automatische versnelling populair te maken) behoeft men er voor de automaat maar f 588 bij te leggen. Nog een flink bedragje, maar min der dan men over het algemeen moet neertellen. Maar dat levert in de bergen heel wat gemak op. Voor wie het niet weet: men kan de pook van de automaat in zes verschillende standen zetten. De voorste -twee voor parkeren en achteruit rijden zijn vergren deld. Daarin kan men niet terecht komen zonder de knop aan de zij kant van de handgreep in te druk. ken. Van de overige vier standen is de bovenste stand voor de vrij- loop. Daaronder volgen respectie velijk de drive (waarin de motor dus automatisch op- en terugscha kelt naar en van de vierde ver snelling) de "twee" (waarin men niet hoger komt dan de tweede versnelling) en tenslotte de "een" voor de allersteilste hellingen, waarin men niet uit de eerste ver snelling komt. Normaal gesproken kan men tegen elke berg op in de "drive". De mo tor schakelt vanzelf terug als men teveel snelheid verliest, maar het kan bij vrij scherpe stijgingen rus tiger zijn om in de twee of zelfs de één naar boven te klauteren. In de afdalingen tekent het voordeel van de automaat zich nog beter af. Men kan de wagen rustig naar beneden laten gaan tot men de snelheid onverantwoord groot vindt. Een tikje tegen de handgreep, hij schiet terug naar de twee en men remt vanzelf op de motor. En des gewenst kan men ook nog naar de één terugschakelen, maar dan moet men wel bijremmen om de snelheid aan te passen, anders blijft de wa gen in de twee doorrollen. Zo beschreven komt het misschien niet duidelijk genoeg over. maar wie ooit in de -bergen heeft gere den en welke automobilist heeft dat met de toenemende vakantie- drukte nog niet gedaan weet hoe druk men vaak bezig kan zijn met sohakelen. Ontkoppelen en terug schakelen bij herhaling. En hoe vaak zit men in de heuvels en ber gen niet achter een auto, waarvan men de remlichten bij elk bochtje ziet oplichten? Men kan bij de automaat niet alleen de linkervoet volledig vakantie gunnen, ook de voet voor het remmen heeft het heel wat gemakkelijker. We weten, dat dit een beetje over dreven is. Maar als men een flinke tocht door bergachtig gebied maakt, dan wordt dat schakelen op den duur echt wat chagrijnig. Zo'n automaat wil er dan best in. En al dat gepraat over al dan niet sportief rijden valt dan al snel on der de categorie "gezeur". Overigens hebben wü altijd te horen gekregen, dat zo'n automaat in benzineverbruik duurder was dan een handgésohakeldie bak .Het zal ongetwijfeld waar zijn. Om de mo. tot bij remmen draaiende te hou den, moet hij iets royaler worden afgesteld. Anders slaat hij af. Daar staat echter tegenover, dat nie mand met de hand zo'exact kan schakelen als de automaat onge merkt (Nou Ja, helemaal onge merkt is het niet. want men voelt een stevig schokje door de wagn gaan). De verschillen, die de toe- renteller aangeeft, zijn dan ook al tijd kleiner dan bij handschakeltn. Wellicht is dat het, dat maakt, dat wij op de Noorse wegen erg zui nig hebben kunnen rijden. Nu we ten wij best, dat er daar maar wei nig bebouwde kommen zijn. Dat het verkeer onvoorstelbaar stil is. Men kan op hoofdwegen kilometers rijden zonder zelfs een tegenligger tegen te komen. Men kan dus zelf bepalen hoe hard en hoe zacht men wil rijden. De maximumsnelheid is wel tachtig kilometer, maar daar kan men bij die ontelbare bochten toch nauwelijks boven komen. Alles in orde dus voor een gunstig benzineverbruik. Dat klopt ook wel. In het ongunstigste geval één op elf, in het allergunstigste: één op veertien. Dat kan men hier beslist niet bereiken. Daarvoor rijden we in een te helse heksenketel. Maar het geeft toch een indicatie hoe zuinig een automaat kan zijn. Enfin, we zijn voor één keer wat uit voeriger op een automaat Ingegaan en men zal het inmiddels wel be grepen hebben: we zijn er bijzonder enthousiast over. Dat zou vrijwel iedereen zijn, daarvan zijn we over tuigd. Maar Ja, die meerprijs. DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST De automatische versnellingsbak, die in Amerika allang gemeengoed is. heeft in Europa nog steeds een ex tra stimulans nodig. In de Ver enigde Staten is het grootste deel van de auto's uitgerust met zo'n automaat, in ons werelddeel nog maar een uitermate gering percen tage. Vele automerken doen verwoede po gingen om de automaat ook hier beter ingeburgerd te krijgen. Van een overweldigend succes is beslist geen sprake. Het lijkt ook wel iets op het vechten tegen een bierkaai. Een vicieuze cirkel moet worden doorbroken. Een automaat kopen betekent nog altijd een stevige meerprijs betalen. Dat geld Is men kwijt, want bij inruil krijgt men nauwelijks een cent meer terug, omdat te weinig mensen bereid zijn die meerprijs te betalen. Zo blijft het neendraaien om de hete brei. Want laten we wed wezen, zo'n auto maat is gewoon heel prettig. Er wordt soms wel smalend over ge sproken. Er moet zo nodig sportief worden gereden. En dat zou dan al leen kunnen met een pookje. Maar waar bewijst zo'n automaat zijn beste diensten? Juist, in het drukke stads zerkeer. Daar waar men moet schakelen bij het leven. En Juist dó.ér is van zogenaamd sportief rijden toch geen sprake. Wie eens met een automaat door dat wrie- melige verkeer is gekropen zal moe ten erkennen, dat het een heertijk rustige manier van rijden is. Al dat gedoe met koppeling en pook kan men dan vergeten. Men kan de aandacht volledig bij het stuur houden. En dan is er al genoeg om op te lebten. We hebben nu echter aan den lijve kunnen ondervinden, dat er nog een gebied is, waar zo'n automaat heerlijk gemakkelijk is, namelijk in de bergen. We hadden al eerder in een autc gereden met een automa- tische versnellingsbak, maar dat was to hoofdzaak op onze vlakke vaderlands© wegen. Toen wij. dan ook de gelegenheid kregen zo'n automaat te beleven in de heuvels en bergen van Noorwegen hebben wij die kans met beide handen aan gegrepen. We gingen op stap met een volkswagen Passat TS Auto matic. Ook zonder automaat een erg pret tige auto. Maar dat is geen nieuws. Dat hebben we al geschreven, toen twee Jaar geleden de Audi 80 ver scheen en dat hebben we herhaald, toen vorig Jaar de Passat volgde. Een soepel draaiend wagentje, waarin het goed rijden is, schre ven we toen en we zijn in deze niet van mening veranderd. We bepalen ons ditmaal dus geheel bij de automaat. Toevalllig is die by de Passat niet ao bijster duin*. Althans relatief gezien. Voor de vierdeurs TS met een 85 pk motor waarmee wü op stap gingen moet men met een handgeschakel- Tweede auto- vernietiger Het Haagse schrootverwer- kingsbedrijf Pametex zal in september beginnen met de bouw van de tweede auto- vernietigingsinstallatie (shredder). Over de definitieve vestigingsplaats in Nederland wordt op het ogenblik nog met verschillende instanties overleg gepleegd. De shred der zal werk verschaffen aan rond 100 mensen. Een en an der betekent, dat het Haagse bedrijf tegen het einde van dit jaar in staat zal zijn per jaar ruim 400.000 autowrak ken te verwerken tot hoog waardig schroot. Het is daar mee het grootste autovernie- tigingsbedrijf van Europa. De bestelde installatie is identiek aan de sinds 1971 bij Pametex aan de Binckhorst- laan in Den Haag in gebruik zijnde shredder, die per mi nuut twee autowrakken ver werkt. Om de aanvoer van de dui zenden autowrakken naar de beide shredders te waarbor gen heeft Pametex een zoge naamde mobiele autowrak- kenpletter (totale kosten f 650.000,—) aangeschaft, die dezer dagen is ingezet. Deze „platmaker" van Amerikaan se makelij is een oplegger gemonteerde automatische machine die per dag 200 tot 250 auto's kan platdrukken tot een dikte van rond 25 centimeter.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 21