SCHOENEN EEN BEETJE IN 1930 STIJL T 'v Klok lief voor milieu ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1974 PAGINA 19 Spectaculaire veranderingen in de schoenenmode zullen zich de komende winter niet gaan voordoen. Wat de vorm betreft is het eigenlijk allemaal bij het oude gebleven. De plateau-zool heeft het echt nog niet gehad. Ook deze winter zullen ze een vertrouwd beeld op straat blijven. De makers van de echte mode-schoen hebben zich door de dertiger jaren laten inspireren, vandaar dat we veel schoenen met riempjes en combinaties van reptielleer zullen zien. Het plateau is ongeveer 3.5 cm hoog en de hak ongeveer 10 cm. De draagster van deze schoen (zie tekening 5) zal dan ook onge veer 7 cm groter lijken dan zij werkelijk is. Natuurlijk brengen de schoenfabrikanten dok een grote collectie laarzen op de markt die variëren van elegant (met plateau en hoge hak) tot sportieve uit voering (zie tekening 3). Verder keren de blokzolen weer terug. De kleuren voor deze wintetr zijn ewart, donkerbruin, baksteenrood, rundbruin en groen. In de herensector is de modieuze schoen nog altijd zwaar. Brede vormen en ronde neuzen. De schoenen zijn vaak uitgevoerd in twee of meer kleuren (zie tekeningen 1 en 4). De kleuren zijn zwart gecombineerd met leikleur, blauw en rood, brui nin combinatie met sfenna, groen en blauw. Lange laarzen zijn er voor mannen niet bij- Voor hen blijft het bij de "boots" met dikke plateauzolen (te kening 2)Naast de klassieke boots verschijnen nu ook de cow-boots laarzen in Texas-stijl in het modebeeld. (Alle tekeningen zijn af komstig van Bata). Schoolplein parkeerplaats Het bestuur van een school in het Californische Elk Grove hanteert een merkwaardig wa pen in de strijd tegen het van dalisme, waarvan schoolgebou wen en hun inventaris na school tijd vaak mikpunt zijn. Eige naars van aanhangwagens mo gen vrij parkeren en sleutelen aan hun bezit, wanneer ze het voertuig neerzetten op de on gebruikte gedeelten van de bij de school behorende terreinen. Hoewel het niet de bedoeling is dat de autobezitters als be wakers optreden, is als gevolg van hun aanwezigheid het aan tal diefstallen en vernielingen aan het gebouw drastisch ge daald. „Het bespaart ons dui zenden dollars per Jaar ^ian reparaties en vernieuwingen,' zegt een lid van het schoolbe stuur in maandblad McCall's. DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT I08a-ll2 LEIDEN V- f. Droomboeket van Alice in Wonderland keert terug Heel wat bekende pianistes, operezangeressen en prima-bal lerina's werden na hun optre den tijdens het Holland Festival verrast met een weelderig droomboek ?c. Een even romanti sche ruiker als Allee in Wonder land voor' haar grootmoeder plukte. Frank Jansen, de 28-jarige eigenaar van de Haagse bloe- menboetiek "Pimpernel", zorgde voor het glorieuze "come-back" van de oude vertrouwde veld- boeketten. En met succes want er worden bij hem niet alleen romantische ruikers voor beken de actrices besteld, maar hij heeft ook al heel wat welkoms boeketten voor prinses Beatrix en de Koningin gemaakt. Voor de vorstin zijn dat zeer speciale, omdat hij haar hand boeketten prepareert, dat zij ze bij thuiskomst ao in 'n vaas kan zetten. Frank binnenhuisarchitect, bloemist en docent aan de mode academie Charles Montaijne is van mening dat de Hollandse huiskamers er heel wat fleuri ger uit zouden kunnen zien als men het eens zou aandurven om wat ongewone bloemen met el kaar te combineren. En de zo mer. als de bloemen op zijn goedkoopst zijn, leent zich daar uitstekend voor. Samenstelling Henriette van der Hoeven Zeepfabriek de Klok BV in Heerde vindt zichzelf opnieuw 'n oeetje liever voor t milieu: nadat Klok al langer wasmiddelen ver kocht die minder fosfaten bevat ten dan concurrerende merken is er nu een wasmiddel dat helemaal zonder fosfaten werkt. Het heet Klok C5 en belooft vol gens ae fabriek een succes te wor den. Een wasmiddel zonder fosfa ten, wat wil dat zeggen? Het be tekent dat het oppervlaktewater waarin uiteindelijk alle afvalwa ter terechtkomt niet meer zo erg wordt „bemest", een probleem dat met name in niet zo erg snel stromende wateren steeds nijpen der wordt. Wat er gebeurt is kort weg: fosfaten veroorzaken een overmatige groei van plantaardig en dierlijk plankton (algen), de afgestorven algen verbruiken zo veel zuurstof dat de vissen en de planfen in dit water niet meer kunnen leven, vervolgens kunnen bij de afbraak van het plankton stinkende gassen en zelfs het gif tige blauwwier ontstaan. Fosfaat kan jeer niet zomaar uithalen, beweren de zeepfabri kanten, want het doet iets aan de hardheid van het water, en ver hoogt ook de was-actieve werking, werking. Hagelwitte was of schone plas, dat is voor het fosfaatprobleem dus eigenlijk een beetje het di lemma. Of willen we allebei? Dat kan, aldus de Klok, met Klok C5. Wat we hebben gedaan, zegt de Heerdese zeepfabriek, is samen met een paar buitenland se ondernemingen een mengsel van ten dele nieuwe biologisch af breekbare detergenten (dat zijn synthetische was-actieve stoffen) ontwikkelen, die voornoemde functies van de fosfaten bijzonder goed kunnen overnemen, iets wat in wasproeven werd bevestigd door onder andere het instituut voor textiel-reiniging TNO. Klok C5 dan kun Je gebruiken voor de witte en bonte gezinswas, in alle wasmachines, voor de handwas, voor wol en fijne weef sel. En dat zonder fosfaatvervan- gende grondstoffen, zegt de Klok er bij. "Dat Is natuurlijk niet heler~ maal waar", reageert desgevraagd een man als dr. H. L. Golterman, directeur van het limnologisch instituut (dat de zoetwaterbiolo- gie oestudeert) in Nieuwerluis, "als die nieuwe biologisch af breekbare .stof de functie van het fosfaat overneemt, vervangt ze dat ook. Wat de Klok beweert is dus taalkundig gewoon niet Juist". Hij weet echter de samenstelling van het produkt niet en wil er verder geen oordeel over vellen. Tienduizenden Nederlanders stappen enkele malen per dag automatisch in een lift om, ver ticaal dalend dan wel stijgend, hun woonetage te verlaten of te bereiken. Niets aan de hand zo lang dit hedendaags vervoermid del geen nukken vertoont. Maar als het op zeker ogenblik wel kuren krijgt en ergens tussen twee verdiepingen muurvast blijft ste ken. krijgt zelfs een tamelijk koelbloedig mens een wat onple zierig gevoel. Ondanks de op schriften in sommige liften die de gestrande gebruiker geruststel lend toeroepen dat er geen reden is tot paniek omdat er geen lucht- gebrek kan optreden en er een georganiseerde hulpverlening be staat. Er zijn trouwens heel wat men sen die zich zelden of nooit in een lift wagen en liever een aantal trappen beklimmen om hun be stemming te bereiken. „Maar de laatste 40 jaar is er geen ongeval met personenliften voorgekomen, althans niet door kabelbreuk. Als er een ongeval gebeurt gaat het meestal om speciale liften, zoals een goederenlift, een fabriekslift of een lift in aanbouw," aldus het Nederlands Instituut voor Lift- techniek. Dit in Amsterdam gevestigde instituut (bij afkorting liftinsti- tuut genoemd) bestaat al zo'n Jaar of veertig. Doelstelling: de veiligheid in liften zo hoog moge lijk op te voeren. In 1956 is het instituut bij ministeriële beschik king aangewezen als „enige keu rende instantie" op dit gebied, on der toezicht van de arbeids inspectie. Dat betekent dat het instituut onder andere meewerkt aam beproevingen van materialen, onderzoekingen, opstellen van voorschriften, algemene voorlich ting, en aan opleidingen en exa mens op het gebied van de lift- techniek. Er is in samenwerking met de afdeling VIP (Veilig in de Pri- vésector) van het bekende vei ligheidsinstituut, een actie gaande om het veilig gebruik van liften te bevorderen en liftvrees weg te ne men. De campagne is bedoeld om flatbewoners (die vrijwel altijd liftgebruikers zijn) ervan te door dringen dat het niet nodig is om bang voor de lift te zijn. Een en ander onder het motto dat veilig heid in de lift alles te maken heeft met het (veilig of onveilig) gedrag van de gebruiker. Taboe voor kleuter Liftinstituut en veiligheidsinsti tuut hebben samen een lijst met raadgevingen voor verstandig lift- gebruik opgesteld, waarin vooral aandacht wordt besteed aan de allerjongste bewoners van flatge bouwen. Voor ouders van kleuters dit advies: laat kleine kinderen nooit alleen de lift gebruiken. Breng ze met de lift naar bene den, leer ae zich door de huistele- Kleuter niet alleen in lift laten foon te melden zodat een volwas sene ze befeden kan gaan halen. De combinatie kinderen-speel goed kan in een lift levensgevaar lijk zijn als vallend of wegrollend speelgoed in de spleet tussen lift kooi en schachtwand valt. Kleu ters zullen proberen hun speel goed terug te krijgen, met het ri sico van beknelde handjes. Om soortgelijke ongelukken te voorkomen wordt liftgebruikers aangeraden om achter in de lift te gaan staan. Vaak hebben lift kooien geen eigen deur zodat de open toegang zich langs de schachtwand beweegt. Hand, voet of bagage zou klem kunnen ra ken tussen wand en kooi. Ook kantelende wagentjes, dozen en kisten kunnen volgens het liftin stituut ongevallen veroorzaken. Geen paniek Het hulpeloos blijven hangen, tussen twee verdiepingen is het f heimelijk) schrikbeeld van me nig liftgebruiker. Maar, aldus het liftinstituut, in zo'n situatie, schuilt geen gevaar en er is vol doende frisse lucht. Dus geen pa niek, de alarmbel bespelen en dan maar rustig gaan zitten wachten tot deskundige hulp komt opdagen. Pogingen om zelf vrij te komen (of om onfortuinlijke lift gebruikers van buitenaf te helpen bevrijden) kunnen tot gevaarlij ke situaties leiden, zo waar schuwt het instituut. Oveirgens ontstaat zo'n ongewenste stop vaak doordat men met te veel mensen in de lift stapt waardoor het apparaat overbelast raakt. En voor mensen die nachtmer ries krijgen van het genre tv-films waarin misdadige jongens een lift kooi vol onschuldig publiek te pletter doen mallen heeft het insti tuut dan nog een extra geruststel lend woordje: een lift" kan niet "zo maar" naar beneden vallen, het ding hangt aan minstens vier kabels en die zijn weer berekend op ten minste 18 keer de belas ting. Liften worden gebouwd on der strenge veiligheidsvoorschrif ten, ze worden elk jaar gekeurd om een geldig certificaat te be houden en ten slotte sohrijft de wet een regelmatig onderhoud voor, zodat de lift onder perma nente controle staat. Veel ongelukken door overbelasting van de lift...

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19